Stadsberichten. worden waartegen de Voorzitter opkwam daar de werken in goeden staat verkeeren. Wel zijn nienwe zaken aanhangig gemaakt, dooh hieromtrent moet de Raad eerst beslissen. De heer 0. W. Bruinvis deelde op gedane vragen mede, dat hij niet juist zeggen kon wat indertijd dit raam gekost had; dat het mogelijk is, de herstelling uitstekend uit te voeren en dat men niet bang behoefde te zijn voor verdere aanvragen van dien aard daar die ramen bijna allen te niet gegaan zijn. De Voorzitter ant woordde nog op eene vraag van den heer Janssen dat de uitbetaling alleen zou geschiedenwanneer de her stelling doorging en tot stand kwam. 24. Voorstelin overeenstemming met de commissie van toezicht op het lager onderwijs, om te voldoen aan het verzoek van het hoofd der openbare school voor meisjes, om, des noods tijdelijk voor één jaar, een zevende onderwijzeres aan die school te benoemen, in verband met de plaats gehad hebbende vermeerdering van het aantal leerlingen en de klassenverdeeling (het aantal leerlingen is tot 87 geklommen) en wel op f 700 jaarwedde, doch niet te volgen het voorstel van het hoofd, om bezit der hoofd akte verplichtend te stellen, maar alleen te eischen akte als onderwijzeres, met akte voor de fransche taal. De heer C o n ij n zou de beschikking op dit voorstel willen aanhouden, tot dat op de door de commissie van toezicht op het lager onderwijs heden medegedeelde zaak eene beslissing gevallen is, daai het aantal leerlrngen wellicht zon kannen verminderen. Er zijn met het hoofd zeven onderwijzeressen aan deze schoolalzoo twaalf leerlingen per onderwijzeres en dit komt hem voldoende voor. De heer Kraakman acht het niet mogelijk voor den Raadeene beslissing te nemennu de klassenver deeling niet opgegeven is en de Raad alleen weet, dat er 87 leerlingen zijn, waarvoor het tegenwoordige aantal onderwijzeressen hem ook voorkomt voldoende te zijn. Hij heeft tegen het nemen van een besluit omtrent dit voorstel in deze zitting verder ernstige bedenkingen. Reke ning houdende met het belangrijke cijfer van uitgaven voor deze school, voor slechts 88 leerlingen met de daar tegenover staande geringe opbrengst van het lage schoolgeld, met de omstandigheid, dat het Rijk in de kosten dezer school bijna niets bijdraagt daar de wet geen onderscheid maakt tusschen scholenwaar gewoon lager onderwijs wordt gegeven en scholen als deze huivert hij ge dachtig aan den nog heden gehoorden wenk der com missie van financiën, dat de toestand der geldmiddelen tot het inachtnemen van de grootste spaarzaamheid dwingt, tot eene uitgave van f 700 over te gaan, welke wel tijdelijk aangevraagd wordt, doch welke onwillekeurig voortdurend zal worden. En hij gevoelt zich met die uitbreiding te meer bezwaard, wanneer hij zich beroepen kan op een advies van hot hoofd dezer school in 1890 uitgebracht, luidende Het zou geen bezwaar hebben, de betrekking onvervuld te laten, mits dit ware maatregel van overgang tot een 7jarigen cursus bij voorbeeld en mits het leerplan dienovereenkomstig werd herzien. Naar mijn gevoe len zullen de omstandigheden vroeger of later tot een stap in dien geest leidenonloochenbaar zijn de hoogere klassen der meisjesschool te kostbaar, in aanmerking genomen de weinige leerlingendie van het onderwijs, daar gegeven, gebruik maken en vermeerdering van het aantal is vooreerst nog niet te verwachten. N u het oordeel omtrent deze school, vooral wat het taalonderwijs betreft, ook niet zoo gunstig is, zon hij eene beslissing willen aanhouden, om een nader onderzoek te kunnen instellen vooral in verband met de vraag, of het niet mogelijk is door het combineeren van leerlingen in de lagere klassen in de behoefte aan personeel te voorzien. De heer Boelmans te Spill zou de beslissing willen aanhouden, in verband met een in te stellen onderzoek naar do ter sprake gebrachte mogelijkheid van verandering van den negen- in een zevenjarigen cursus. Overigens gaat voor deze school, waar onderwijs in vreemde talen wordt gegeven, volstrekt niet op, zooveel kinderengedeeld door zooveel onder wijzeressen geeft voor iedere onderwijzeres zooveel leer lingen. Werd deze wijze van rekenen toegepast, dan zou zij het middel wordenom alle professoren aan de hoogescholen weg te krijgen. Op eene school als deze moet het onderwijs goed zijn. De Voorzitter merkt op, dat het leerplan voor deze school wordt vastgesteld door het hoofd, onder goedkeuring van burg. en weth. en den districts-sehoolopziener, en wanneer dit plan een maal op die wijze vastgesteld is, dan kan de raad daarin geen verandering breDgen en moet het uitgevoerd worden. De wet maakt te dien aanzien voor deze school geene uitzondering. De heer K o o r n zou wen- schen eene opgave van het aantal kinderenin iedere klasse gezeten. De heer J. de Lange wil reeds dade lijk opmerken dat deze school volstrekt niet te verge lijken is met eene gewone lagere school. Het aantal leer lingen is niet alleen in de laagstemaar ook in de hoogste klassen grooter gewordenwaardoor de vroeger mogelijke combinatie dier hoogere klassen thans niet kan geschieden. Bedriegt hij zich nietdan heeft de commissie van toezicht op het lager onderwijs het door den heer Kraakman aangehaalde gevoelen van het hoofd der school indertijd weersproken en weerlegd. Hij acht aan stelling van nog eene onderwijzeres bepaald noodzakelijk. Nadat de heer C. W. Bruinvis de aanstelling van eene zevende onderwijzeres nog kort verdedigd had, wordt op voorstel van den Voorzitter eene beslissing aange houden zullende burg. en weth. inmiddels alle ver langde inlichtingen geven omtrent het aantal leerlingen, de klassenverdeeling enz. 25. Voorstelom den naam van den weg, thans be kend onder den naam van Doodenweg, welken hij alleen daaraan te danken heeft, dat het publiek hem als zoodanig aangeduid heeft, als leidende naar de gemeente-begraaf plaats, te veranderen. Ouderen van jaren herinneren zich nog zeer goed, dat die weg vroeger bekend was onder den naam van Macadamweg. De groote veranderingen, welke langs dien weg tot stand zijn gekomen, vorderen, dat het gemeentebestuur een passender naam aan dien weg geve, dan den door het publiek daaraan oorspronkelijk gege ven, doch nimmer bij een raadsbesluit bekrachtigden naam. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor, aan dien weg of laan den naam te geven van Willielinina- laan. Bij acclamatie aangenomen. Aan den weg zullen naambordjes geplaatst worden. 26. Ontwerpbesluit tot beschikking voor 1894 over de vaste nitkeering der Rijks personeele belasting. Vastgesteld. Demping der sloot Kennemerstraatweg. 27. Rapport op het adres van de heeren D. Opsomer en L. Smit, namens den heer N. A. Conijn, houtkooper al hier, en verdere bewoners of eigenaren van perceelen, uitko mende aan de sloot lang den Kennemerstaatweg tusschen Beierschhof en de aan dien weg in aanbouw zijnde straat, om steun der gemeente bij de voorgenomen demping en rioleering dier sloot op de wijze als in hun adres en op de daarbij behoorende teekening is uiteengezet en aangeduid. Burg. en weth. stellen, in overleg met de meerderheid der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke worken en eigen dommen voor, het volgende besluit te nemen. Behoudens de rechten van derden A. aan de verzoekers en hunne rechtverkrijgenden ver gunning te verleeuen tot demping en rioleering van de hierboven aangehaalde sloot, onder voorwaarde dat 1°. de demping en rioleering geschieden ten genoegen van burgemeester en wethouders, ouder toezicht van den gemeente-architectvolgens de in het belang van het openbaar verkeer en de openbare veiligheid te geven voorschriften; 2°. het riool zoodanig aangelegd wordedat het van den Kennemerstraatweg afkomende hemelwater daarin opgenomen en naar de Singelgracht afgevoerd worde; 3°. het riool op de bij de teekening aangegeven wijze gemaakt worde van dubbel verglaasde ijzeraard buizen, ten genoegen van burgemeester en wethouders, ter wijdte van 34 centimeters over het eerste en ter wijdte van 38 centimers over het tweede gedeelte; 4°. de twee groote vergaarputten eene doorsnede heb ben van minstens 120 centimeterszullende onder de laagste buis in ieder van die putten niet minder dan 50 centimeters ruimte aanwezig moeten zijn; 5°. genoemde putten afgedekt worden met voldoend sterke gegoten ijzeren platen of met cementssteenen kappen, waarin mangat en deksel mét ring; 6°. de aansluitingen van particuliere riolen plaats hebben door middel van putjes van klinkers in sterk tras en met ijzeren platen afgedekt; B. Het onder letter A omschreven riool bij de ge meente kosteloos in eigendom en onderhond over te nemen, zoodra het volgens de voorwaarden behoorlijk ten genoegen van burg. en weth. opgeleverd is. C. Voor rekening der gemeente te leggen het op de teekening aangeduide dwarsriool, lang 35 el, met put, van 40 centimeters dubbel verglaasde ijzeraard buizen, waarvan de kosten geraamd zijn op 269. D. Voor rekening der gemeente den ouden duiker in den Kennemerstraatwegdie den hout met den polder Overdie verbindtgedeeltelijk op te ruimen en een nieuwen duiker te maken op zoodanig punt als bp de demping en rioleering der sloot zal blijken het geschiktst te zijn en daarvoor toe te staan het door den gemeente architect geraamde bedrag van 325. E. Te bepalendat de onder letter A omschreven vergunning vervalt, zoo daarvan geen gebruik gemaakt is vóór 1 Mei 1894, en dat aan de onder letter B, C en D omschreven besluiten alleen uitvoering zal worden gegeven, voor het geval dat van de onder letter A om schreven vergnnning gebruik gemaakt wordt. F. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verrichten van al hetgeen noodig zal blijken te zijn om uitvoering te geven aan de verschillende onderdeelen van dit besluit. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat de Voor zitter en de heer Stoel aan de heeren Kraak man en Boelmans ter Spill toegelicht hadden dat in verband met de weigering van het polderbestuur, om afvoer van vuil water in het polderwater toe te laten, geen andere oplossing mogelijk was geweestdat deze oplossiDg de minst kwade zou zijn dat het mogelijk zou zijn in de Singelgracht strooming te brengen, dat op andere plaatsen bepaald onmogelijk zou zijn geweest; dat het be lang der gemeente mede zou brengen ten dienste van de gemeente-reiniging bij de uitmonding van het riool het water zoo diep mogelijk te houden met hot oog op de gemaakte los- en ladingplaats en dat het voornemen was den toestand bij de uitmonding te verbeteren, zoodra daarvoor zand beschikbaar was. De heer Boelmans ter Spill, die dit laatste wel voorzien had, doch zeer betreurdeverklaarde zeer noode voor het voorstel te stemmen en wel alleen omdat hij de demping van de sloot langs den Kennemerstraatweg bepaald noodzakelijk achttedaarbij afkeurende, dat hier het tegenoverge stelde gebeurt van hetgeen men elders doet en ziet na melijk het brengen van den vuilwaterafvoer naar het centrum van de stad, in plaats van het nit het centrum af te voeren. Ook de heer Kraakman zou noode voor stemmen, alleen omdat er goeno andere oplossing op het oogenblik mogelijk was. Hij vreesde van dezen maatregel echter nadeel en last. 28. Is overgegaan tot het benoemen van a. een lid dor plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den hoer mr. H. Wesseling, op verzoek eervol ontslagen wegens woonplaatsveran- dering. Aanbevolen werden de heeren mrs. W. F. A. Ver- hoefif en C. W. VollgrafF. Benoemd de heer Verboeff met 13 stemmen de heer Vollgraff bekwam 2 stemmen en de heer E. M. van Soest 1 stem. b. een eersten onderwijzer aan de openbare burgerschool, daar de iu de vorige vergadering benoemde onderwijzer B. E. Lentz te Groningen zijne benoeming niet aan genomen heeft. Van de 11 sollicitanten zijn op do voor dracht geplaatst: I. F. J. Brnggemau, onderwijzer aan de eerste opleidingsschool voor jongens tot het Middel baar- en Hooger onderwijs te Haarlem II. C. J. Bussen, onderwijzer aan de parochiale school te Leiden III. A. Plaat, onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar. Benoemd Bruggeman met 9 stemmen Bassen be kwam 5 stemmen en A. Plaat 1 stem. Tijdens de benoeming had de heer O o n ij n een beroep gedaan op zijne medeleden om het openbaar onderwijs voor de vele katholiekenwier kinderen deze school be zoeken aannemelijker te makendoor te volgen het in vele gemeenten gegeven voorbeeld om niet uitsluitend te benoemen onderwijzers van dezelfde godsdienstige gezind heid en een katholieken onderwijzer aan deze school te benoemennn zich de gelegenheid voordeed om eenen door het hoofd der school mede geschikt geachten onder wijzer te verkrijgen. Naar zijne opvatting zou de Raad door die benoeming een aan vele ingezetenen welgeval lig besluit nemen. De heer Boelmans ter Spill achtte zich verplicht tegen die zienswijze op te komen en te verklaren, dat hij deze opvatting niet deelde. 29. Gaat de vergadering over in zitting met gesloten deuren ter behandeling van twee rapporten der vaste commissie van financiën omtrent de ingediende bezwaar schriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1893. Na heropening der deuren wordt de vergadering ge sloten daar geen der leden iets in het midden had te brengen. Den 17 is te Haarlem voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek o.a. geslaagd mej. P. W. Cohen Staart, onderwijzeres aan de openb. school voor meisjes alhier. De winterbijeenkomsten van het alkmaarsche departe ment van de Maatschappij tot nut van het alge meen, werden woensdag, den 18, geopend met een lezing van dJh heer prof. dr. Jan ten Brink, over het karakter van onze nationale letterkunde en de beteekenis van de jongere richting. Om zich over de laatste eenigs- zins een oordeel te kunnen vormengaf spreker een overzicht van de eigenaardigheden, waardoor zich de nedeiiandsche letterkunde steeds heeft onderscheiden van andere. Waren de omstandigheden oorzaak, dat het volk tusschen Duinkerken en Dollait een eigen stempel droeg, zijne letterkunde heeft te allen tijde een sterkon komischen trek gehad, die zich reeds in de 13e eeuw openbaarde, bijv. in de bekende dierenfabel van den Vos Reinaerde, in verschillende kluchten, zooals de klucht van Stout-On- besehaamd, de klucht van Schuifmanwaarvan spreker enkele gedeelten voordroeg. Al munten zij niet nit door groote fijnheid, toch trekken zij zeer de aandacht door hun komisch karakter. Niet onvermeld bleef, dat de Hervorming oonigen tijd later aanleiding gaf tot het ontstaan van kluchten, die tegen den katholieken godsdienst gericht waren, zooals de klucht van »Ouze Lievenheer Miune- vaer" vau Laurens Janszoon, waarvan de inhoud beknopt werd medegedeeld. Met de vestiging van do Republiek der Geünieerde Gewesten ontwikkelt zich allengs de litteraire kunst: na Marnix met zijn Bijenkorf der heilige Roomsche Kerk," komt Roemer Visscher, en neemt ook de schil derkunst een hoogen vlucht. Het vroolijke volks- en familieleven wordt uitnemend weergegeven door Frans Hals, Adriaan de BrouwJan Steen en vele anderen al moet men erkennen dat ook anderen, zooals Rembrand, van der Helst, een meer ernstige richting inslaan. Spre ker deed vervolgens de beteekenis uitkomen van de groote schrijvers van dien tijd. Breeroo, Starter, Huvghens, die in een aantal komische scheppingen den geest des tijds weer spiegelden, al moet men toegeven, dat deze nog van weinig fijne beschaving blijken gat. Voor hen, die met den toestand en zeden der maatschappij in dien tijd bekend zijn, be hoeft dit geen verwondering te wekken. Van meerdere be schaving is eerst sprake in de 18e eeuw, toen de dames Wolff en Deken optradon als vertegenwoordigsters van een hooger, kiescher nationaal genre, zich openbarende in de iedereen bekende, nog gelezen romans Sara Bur gerhart, Willem Leovend, enz. In de 19e eeuw wordt de eer der nationale letteren opgehouden door van Lenuep en Staring, door mr. A. Bogaers met zijn fijne humoristische poëzie, door Hel- vetius van den Berg, door Beets met zijno fijne gedichten en zijne onovertroffen Camera Obscura, door den School meester en Piet Paaltjes. Steeds vertoont, zich de komische ader, die sinds eeuwen onze letterkunde kenmerkt. Bij zonder sympathiek is ook de Genestet, die in zijn humor eene vereeniging gaf van mensehelijke smart en blijmoe digheid. Hebben wij te beoordeelen of een nienwe richting in de letteren levensvatbaarheid heeft, dan is het duide lijk, dat de vraag neerkomt op deze: representeert zij, bouwt zij voort op bet nationale karakter, of zoekt zij haar kracht in afwijkende woordenkeus Het antwoord hierop gaf spreker met de woorden van den grootsten franschen romancier H. de Balzac: »le style vient des idéés et non pas des mots". Herhaalde malen gaf het talrijk opgekomen publiek blijk vap waardeering van sprekors voordracht. Da voor zitter, de heer ds. A. J. P. Oort, maakte zich dan ook tot tolk van alle aanwezigen, toen hij den begaafden spreker dank betuigde voor de boeiende rede en don wensch uit sprak, dat dr. ten Brink nog vele jaren met denzelfden ijver mocht arbeiden op het veld onzer nationale ietteren en^aarvaa een sieraad mocht blijven uitmaken. Bij gelegenheid van het feest, door den R. C. Lees kring, te Haarlem, gegeven ter viering van het gouden bisschop-jubileum van Z. H. Paus Leo XIII, trad in Haydn's Schöpfung, onzestadgenoote, mej. Joh. Dirkzen, mèt de heeren Messchaert eu Rogmans, als soliste op. In het Luttikoudorp ligt oene praam, over zij geraakt door biunen gedrongen water, geladen met mais en gerst. Van Rotterdam komende, is zij onderweg lek gestooten toch bracht de schipper, Kootstra, haar nog hier voor den wal, vóór het pakhuis van den heer T. G. van den Bosch, waar oen deel der lading werd go- lost. Daarna is de schuit verhaald vóór hot pakhuis van den heer P. Kolles, waar al spoedig zooveel water naar binnen drong, dat de nog overige lading er geheel ouder geraakte. Men is thans met kracht aan het lossen. Onder de uitspraken der arrondissement^ recht bank, ter zitting van den 17, iu ons vorig nntnmei vermeld, staat ten onrechte, dat F. B., te Modem blik, wegens hnisvredebrrrik tot 8 dagen gev. werd veroor deeld. De zaak is acht dagen aangehouden. SCHAOEN 19 Öct. Aangevoerd 8 paarden f 50 a 150, hokkellngon f a 0 stieren f a 305 gelde- koeien f 60 a 245, 80 kalfkomen f136 a 215, 53 vaar zen f 60 a 100, 50 hokkelingen f 18 a 40, 3 nuchtere kalveren f 5 a 12,400 schapen 17a 22,143 lam meren f 6 a 13,28 magere varkens f 12 a 14, 40 biggen f 6,a 10,—, boter por kop f 0,70 a 75. Kipeieren f 4,75 a f 5,25, oend-eieren fa p. 100. HOOKN 19 Oct. Kléine saas f33,50, commissie f 33,

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3