DE ROOFRIDDER. 1893. Y RIJ DAR 20 0CT0BE R. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. No 125. Tweede blad. Vijf en HTegentigste Jaargang ALKHAA1SCHE COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door hot gokeele rijk 1, De 3 nummers ©,OG. I'rsjs der gewone Advcrtentiën: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Ilrievm franco aan do Uitgevers IlERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 SLAftBBIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brongen ter algomoene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met do bijlagen van C. VAN 'T HOPE slager te Alkmaar, om vergunning tol het oprichten eener slagerij in het perceel aan de Hofstraat, wijk A, No. 23, en dat op Woensdag 1 No vember 1893 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van dio inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclainf, Pont. 18 October 1893. De Secretaris, Nuiiout van der Veen. XXVIII. Parijs, 17 October 1893. De Russen, de vrienden zijn te Parijs, Dagen achter een waren aller blikken gevostigd op do stad Toulon welke bet allereerst hot genot had do vrienden feestelijk te ontvangen en was die ontvangst daar mooi en prachtig, hier was ze heden buitengewoon schitterend. Tegen half negen waren wij op de groote Boulevards, waar van bijna alle huizen de fransche on rnssisehe driekleuren wapper den afgewisseld door de russischo marinovlaggen ou de gele keizerlijke mot don zwarten adelaar. Het is zwart van de menschen en gerust mogen wij aannemen dat tusschen het station »Garo de Lyon" en hot plein van de Groote Opera eenige honderdduizenden op en neer wan delen. Goed op do hoogte zijnde, hoe hot bij zulke ge legenheden toegaat, begaan wij niet de fout, stokstijf op dezelfde plaats te blijven staan doch wandelen den stoet tegemoet tot op den Boulevard Saint-Martin waar aan weerszijden de wog der voetgangers meer dan twee meters boven den rijweg ligt. Daar hebben wij das een goed overzicht en vermaken ons in afwachting, dat de Russen komen zullen met allerlei grappige tooueelen op straat, doordat van beneden af vole jongolieden naar boven worden getrokken welke gymnastiek niet gaat zonder struikelen en kleerscheuren en van eon man zelfs de pantalon waardoor de vroolijkheid ten top steigt. Intusschen is het even tien uren daar klinkt vlak boven ons harmonio-muziek en wel de Marseillaise, aan geheven door een orkest, hetwelk boven op een platform van het theater de la Porte-St. Martin geplaatst is. Een storm van toejuichingen breekt eensklaps uit duizende koelen de Russen naderonvoorop rijden de Gardes Repnblicainesdaarachter een coupé mot twee heeren, en dadelijk daarop het rijtuig met admiraal Avellan, den russischen vlootvoogd en vertegenwoordiger van Czar Alexander III. Naast en over admiraal Avellan zitten de heoren Poubelle, prefect van het departement der Seine, Humbert, president van den parijschen gemeente raad on generaal Chanoine, president van den »Cercle Militaire". Op dit eerste rijtuig volgen vijf of zes en ROHAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 35) o— i>Achter uwen rug? Gebeurt dat dan nu? Mij dunkt, ik doe hot voor uwe oogen, terwijl gij er bij staat." »Nooit zullou mijne oogen dat zien!" riep hij op beslis ten toon uit. »Heer graaf!" »Neen, nooitDe Blankenburgers zijn mijne vijanden, •en de vijanden van uwen beschermheer behooren ook de nwen te zijn, domiua 1" Zij zag hem oenige oogenblikken half schalksch half teedor in de oogenstak hem toen de hand toe en zei op hartelijken toon »Gij hobt gelijk graaf Albrecht uwe vijanden zjjn ook de mijnen 1" Bij deze woorden sprong zij vroolijk lachend op en vervolgde, met komieke hoogdravendheid declameorend En nu genoeg gekibbeld, stichtelijke leenman en slotvoogd van do Lauenburcht, Foeieigenlijk moest ik boos op u zijn 1 Hoe kondet gij ook slechts één enkel oogenblik vermoeden, dat ik de burcht ooit aan eenig ander mensch ter wereld geven zou, dan aan mijnen roemruehten beschermheer, graaf Albrecht von Regenstein De trotsche edelman was verbaasd niet alleen maar inderdaad ontroerd over zulk eeno belangelooze toewijding en oprecht gemeende hulde van de zijde zjjner schoone vorstelijke beschermelinge. Dat liep waarachtig nog vlug ger van stapel dan de overrompeling van de burcht zelve 1 Waarover had hij zich nu eigenlijk ongerust gemaakt en had hij daartoe zelfs wel recht gehad O als Bernhard eens getuige van dit gesprek had kunnon zijn »Genadigste vorstin", sprak hij geroerd, shoo zal iku twintig audoro, alle met russische officieren en fransche heerenen het gejuich neemt toe, de hoeden vlie- geu in do lucht eu het Leve Rusland, Lovo de Russen klinkt zonder ophoudou, en boven ons speelt do mn ziek met kracht het russische volkslied, zoodat ook al die officieren van het koude noorden door de warme geestdrift worden aangegropenen velen overeind staan in de rijtuigen of kushanden werpen naar allo kanten. Agenten noch rniters zijn in staat de menigte tegen te houden, op gevaar van onder de wielen te raken, vliegt men op do rijtuigen toe on de Russen hebben handen to kort om al die vriendschapsnitingen te beantwoorden. Als eenmaal do stoot voorbij islaten wij dien stil haren weg vervolgen naar de Place de l'Opera, waar in den „Cercle Militaire" gezorgd is voor eene fraaie receptie en niet minder fraai dejeunerwij nemen eens een kijkje in de stad. Op de Place do la République, op de Place de la Bastille, op de Boulevards in de rue de Lyon overal zion wij vlaggen en mastoD eu lampions en versieringen in groen en bloemen, en wanneer ook wij in haast het dejeuner hebben gebruiktbevinden wij ons in den namiddag vlak voor den „Cercle Militaire en slaan den blik in de rue de la Paixwelke er buitengewoon fraai uitziet. Daar maken wij voor do twoedo maai keunis met de Russen die eerst ieder oogenblik zich vortoonen aan de vensters en op de falcons, en door de duizenden, die boneden staan aanhoudend worden geroepen en die zich daarna opnieuw in do rijtuigen begeven om een bezoek te brongen aan president Carnot. Hoe die ruiters en rijtuigen zoo in vollen draf door dio dichte menigte vliegen zonder ongelukken te veroorzaken blijft altijd een raadsel, vooral als men bedenkt, dat niemand de voorzichtigheid in acht neemt doch velen integen deel met den stoet medehollen. Opzottelijk hebben wij met, eigen oogen willen zien hoe hier do ontvangst zou zijn en hoe de Russen zich zouden houden en dan kunnen wij gerust getuigen, dat geeue beschrijving in staat is, een denkbeeld te geven van de wederzijdsche geestdrift. Het parijsche volk was hedenmiddag als uit gelaten, en het vroolijke gelaat dor Russen toonde dui delijk hoeveel genoegen hun die geestdriftvolle ont vangst gaf. Tot zoovor dus wat wij heden zagen. Straks illumi neert geheel Parijs, terwijl wij dit sehrijven roept men reeds met de derde uitgave der avondbladen, wij slaan daarin een oog en betreuren het dadelijk, dat Maarschalk Mac-Mahon is overleden. Mac-Mahon was oen groot sol daat en een uitstekend generaal, in Algiers, in den Krim- oorlog en later in don slag bij Magenta tegen do Oos tenrijkers heeft hij zich mot roem overdekt. Ook als mensch was hij een uiterst braaf, belangeloos on vaderlands lievend man. Wel hoeft hij ongelnkkig gestredou in den oorlog van hot jaar '70, doch men moet bedenken, dat zelfs de knapste veldkeor niet altijd overwinnaar kan blijven. Wij zijn echter thans aan het feestvieren, en willen das tot de Russen terugkeeron. Uit een politiek oogpunt, beschouwd gelooven wij stelligdat dit bezoek der rus sische zeelieden aan Frankrijk het bewijs is, dat Frank- ooit voor zóóveel goedheid kunnen danken 1" riep hij be wogen uitterwijl hij hare hand greep en die vurig kuste. Doch zij trok die snel terug en zei met eenen aller- innemendston, ondougenden glimlach Gij zult mij excuus vragenomdat gij mij zoo verkeerd beoordeeld hebt 1 O; ja, dat is waar ook 1 Voor gij mij bedankt zult gij mij een verzoek doen. Ik wildat men mij om de Lauenburcht, vraagt. Nog nooit, zoolang ik u ken, heb ik een verzoek uit uwen mond gehoord en ik zon zoo dol graag eens willen hooren en zienhoe graaf Albrocht von Regenstein zich voordoet,als hij om iets vraagt." *0, mijn God 1" zuchtte Albrecht in stilte. »Nu mout ik nog om de Lauenburcht verzoeken on Siegfried zit er al lang in met zijne zestien oudo gedienden Hij zag geenen uitwog. »Achtbaro vorstin eerwaardige domina, hooggeachte abdis van het vrij wereldlijk sticht Quedlinburg," aldus begon hij, eeno wanhopige poging doende om te schertsen »ik verzoek u vriendelijk en nederig om door uwe hoog gewaardeerde gunst en wijd vermaarde goedheid beleend te worden met de Lauenburcht 1" Op denzelfden hoogdravenden toondoch met dit onderscheid dat bij haar het schertsen van harte ging gaf zij ten antwoord: »Hoog geboren heer graaf, zeer geachte beschermheer! Wij Jntta bij de gratie Gods abdis van het Godshuis te Quedlinburg beloven en be kennen, en zullen nog nader in eene formoele oirkonde tot meerdere zekerheid bezegelon en bekrachtigen dat wij u bij dezen in alle oprechtheid en goeden ernst hebben beleend met onze vorstelijke Lauenburcht. Sta op mijn leenman 1 Hij had in 't geheel niet geknield, maar 't hoorde er eigenlijk bij en in haren overmoedigen luim sprak zij daarom dio officieele woordeu uit met eene schalkschheid welke een minder gevoelig hart dan dat van Albrecht zou getroffen hebben. Thans greep Albrecht hare hand en bracht die met riddorlijke galanterie ovon aan zijne lippen, terwijl hij zeide »Nog eens mijnen hartolijken innigen dank, geëerbiedigde vorstin!" rijk en Rusland als bondgenooten staan tegenover »la Triplice". Men zegt hier dat daardoor de vi'ede verze kerd wordt, en dat is bost mogelijk, want stond Frank rijk thans alleen, dan zou het gevaar voor oorlog tegen Duitschland en Italië zeer groot zijn terwijl nu Duitsch- laud zich wel tweemaal zal bedeuken voor hot Frankrijk on Rusland tegelijk aanpakt. Hopen wij dus dat do vrodo nog wat dure, en kijken wij thans eens hoe de vrienden hier worden geherbergd. Dan zien wij dat het geheelo gobonw van den «Cercle militaire" gedurende acht dagen is ingericht voor admiraal Avellan, die daar een fraai appartoment hooft, en voor zijne 52 officiorou, die ieder hunne kamer hebben. Op iedere deur staat de naam vau den officier in het russisch en in het fransch geschre ven de meubelen die do kamers versioren, worden ge leend door den parijschen »Garde-Mouble" en do parijsche handelaars en fabrikanten hebben de toiletbenoodigdhe- den ten geschenke aangeboden ten behoeve der vreemde gaaten. Wij krijgen thans iederen dag, van af heden tot Dins dag aanstaande allerlei leesten, zooals illnminatiën, groote waterwerken te Versailles, gala-voorstellingen, muziek uitvoeringen enz. enz., waarop wij dus oon volgeud maal terugkomen. J. M. T. Zuid- en Woordseheriner. Ge boren 10 Sept. Maartje d. van Hnibert, Kioft en Neeltje Koniug. Jan, z. van Wijbrand Spaan en Maartje Rns. Vervolg MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM Petroleum onveranderd. Raapkoeken f 52 a 82. Lijnkoeken f 7,75 a 12,—. 18 Oct. Aangovoerd 221 vette kalveren f 0,50 a 0,70 por P., 21 nuchtere dito f 6 a 8 212 votto varkens 40 a 45 ets. per P. HAARLEM 16 Oct. Aangevoerd 172 P. boter f 1,50 f 1,60 per pond, 131 biggen f7 a 11,—, 80 schrammen f 15 al8, 640 mud appelen f2,—a 3, 222 mud peren f2, a 6,— 570 mud aardappelen f 1,40 a 2,75 por mud. KAMDEN 16 Oct. Aangevoerd 385 stukken Boter van 20 P.f 24,—a 27,50, 160 stukken van 10 P. 12,— a 13,75, 300 stukken van '/i pond p. K. 1,10 a 1,20. Te zamen 9450 P. HAARLEM 18 Oct. 13 kooien f 180 a 135, 0 stieren f a 1 graskalv. f 15 a 19 nuckt,. kalv. f 9 a 6. 20 schapen f 18—, a 13,8 lammeren f 10 a - 0 Vaarzen f 0 a 0. HAARLEM 18 Oct. Aangevoerd 59 stapels kaas, uit makende 7116 stuks weg. 13942 P. Hoogste prijs f 31.50. PURMEREND 18 Oct. Op de najaarsmarkt waron 215 paardou aangovoerd. Handel matig. Prijzen liepen van f 75 tot f 350. SCHIEDAM 17 Oct. Montwijn 1 8,Jenever f 13,50, idem A mstordamseho prooi f 14,75. SNEER 17 Oct. Boter. Ie soort/" 53,50. Vereeniging te soort f 54,a 2e soort f 53,a 3e soort f51 a 4e soort f 50, 5e soort f Aangevoerd 39 vierde en 25 achtste vaten. Na deze formaliteit haalde Albrecht weliswaar weder vrijer adem doch zijn geweten liet hem niet met rust. De abdis belde en beval den binnentredende bediende onmiddellijk den stichtschrijver te ontbieden. »Floroncius," zei zij tot haren^ secretaris, toen dezo in de kamer zijner meesteres verscheen, »maak voor den heer graaf eenen leenbrief op voor de Lauenburcht. »Dieu heb ik reeds sedert lang gereed, mevrouw l" antwoordde Florencius met zichtbare voldoening over zijnen eigen vlijt. s> Alleen de naam van den hooggeboren leenman ontbreekt nog in het stuk." »Vult dien dan onmiddellijk in mijn waarde secretaris," zoi de abdis vriendelijk »en goof mij daarna hot porkamont hier ter onderteekeniug." Met eene diepe buiging verwijderde zich do sticht schrijver om zich met den meesten spoed en do nitersto nauwgezetheid van den hom opgedragen last to kwijton. Nog slechts enkele minuten dus, eu graaf Albrecht zon wettig en langs officieelen weg in het bezit zijn van de zoo vnrig begeerde burcht. Indien hij den leenbrief uit Jutta's hand aannam en eenvoudig zweog, zou do zaak, tot ieders genoegen, zijn afgeloopon. Misschionja hoogst waarschijnlijk zelfs, vernam de abdis dan nooit, dat do gewelddadige inbezitneming der burcht reeds vóór do beleening had plaats gehadmaar bleef zij haar geheele loven in den waan dat het eerste het wettige gevolg van het laatste was geweest. Doch het kwam hom als misbruik van vertrouwen voorwaaraan hij zich ongetwijfeld schul dig maakte zoo hij de abdis niet vooraf bekondodat hij zichtegen alle recht en gebruik in reeds den vorigen dag met geweld van de burcht had meester ge maakt. Deed hij dit echter, wie stond er hem dan voor in, dat de abdis deze eigonmaehtigo handelwijze van haron beschermheer met haron naam zou dekken? Zon zij de vermetele daad niet beschouwen als een grove inbreuk op hare hoogheidsrechten en harduokkig blijven weigeron haar goed te keuren en te bekrachtigen Geschiedde dit echter, dan had hij voor goed do gunst der vorstin ver boord en zon het uitzicht op eeno verzooniug wel blij kon in het verre, verre verschiet te liggen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5