Nederland. EAÖEJLA1V.D. In het armenhuis te Greenwich heeft zlch geen enkel geval meer voorgedaan van de cholera- achtige epidemie. Uit het bacteriologisch onderzoek van dr. Klein is de gevolgtrekking gemaakt, dat de ziekte geen aziatische cholera is geweest. FKA1VKKIJK. President Carnot zond bij het ver nemen van den dood van Mac Mahon aan de hertogin Magenta het volgende telegram »Met diep leedwezen verneem ik, dat Frankrijk een zijner roemrijkste zonen verloren heeft op een uur, dat dierbaar zou zijn geweest aan zijn vaderlandslievend hart. Aanvaard de betuiging mijner oprechte deelneming in uw groote smart". Mac Mahon, aan wien de bladen warme hulde brengen, zal na afloop der feesten op staatskosten begraven worden. Generaal Dodds is in Dahomey tot op 5 mijlen van Agony genaderdhij hoopt binnen kort verder te kun nen rukken. Den 17 werden te Parijs door de politie 43 zakken rollers gevat. Den 18 werd in het rnssische gezantschapsgebouw een maaltijd ter eere der rnssische officieren gegeven waar een dronk werd ingesteld op president Carnot en den Czaar maar overigens geene redevoeringen werden ge houden. Admiraal Avellan heeft den 19 des morgens vele be zoeken ontvangen terwijl de rnssische officierendie overal met geestdrift werden toegejuicht, verschillende gebouwen gingen bezichtigen. Om 12 uur reden admiraal Avellan en zijne officieren naar het ministerie van buitenl. zaken waar een dejeu ner te hunner eere gegeven werd. Op den geheelen weg werden zij met geestdrift toegejuicht. In antwoord daarop bogen zij slechtszij brachten de hand aan de keel om te beduiden, dat zij vermoeid waren. De meesten hun ner waren inderdaad geheel schor. Het gebouw van het ministerie was van buiten ver sierd met de vlaggen van alle natiën der wereld. De eetzaal was prachtig versierd met tropheeën en de fransche en rnssische vlaggen over de tafel liepen slingers van rozenonderling verbonden door strikken in de fransche en rnssische kleuren. De minister van buitenl. zaken dronk op de gezond heid van den czaar, de czarina en de keizerlijke familie. Na afloop van het dejeuner was er receptie. Des avonds was in het Hotel de Ville een schitterend feestmaal van 500 personen, dat den russischen officieren door het gemeentebestuur van Parijs werd aangeboden. President Carnot bracht een toost uit op den czaar en de czarina, de rnssische gezant op den heer Carnot. Na afloop van het feestmaal werd een prachtig concert gegeven. De heer Carnot en admiraal Avellan verlieten het Hötel do Ville eerst na elven, onder de toejuichingen der menigte. Voorts werd een reusachtige fakkeloptocht gehouden. Langs den geheelen weg, dien de optocht volgde, weer klonken voortdurend de kreten Leve Frankrijk Leve RuslandLeve het legerDe geestdrift was onbe schrijfelijk. Om 12 uur werd de stoet ontbonden op de Place de la Concorde. In het gedrang, dat vooral in den omtrek van het Hötel de Ville groot was, zijn eenige personen gekwetst. 3TAEIE. In eene door den minister-president Gio- litti te Dromero gehouden redevoering verklaarde hij dat het de dringende plicht der regeering was, onmiddel lijk evenwicht te brengen in de begrooting. Hij kondigde eene hervorming aan van het successierecht, de invoering eener progressieve belasting en andere hervormingen die 20 000.000 aan nieuwe inkomsten zouden opbrengen. Op die wijze zou er een einde komen aan het tekort en aan het stelsel van nieuwe leeningen de schatkist zou allo 6 maanden aan het buitenland 60 a 75 miljoen gulden te betalen hebben. Den 19 des avonds werd door het gemeentebestuur van Tarente eene partij gegeven ter eere van den engel- schen admiraal Seymour. Hartelijke en vredelievende redevoeringen werden gewisseld tusschen den admiraal en den burgemeester. 008TGHRIJK HOIVOARIJE. Voor de begro tingscommissie uit het hongaarscho Huis van Afgevaar- zaten graaf Bernhard en ridder Bock von Schlanstedt met den prior Bavo en nog twee andere monniken gezellig bij elkaar en verbeidden de komst van Albrecht. Reeds stond er een beker voor hem gereed. Eindelijk trad de lang verwachte de zaal binnen. »God zegene uwe komst in dit huis des vredes heer graaf!" Aldus verwelkomde hem de prior. Intusschen had een der monniken vlug den ledigen gereed staanden beker gevuld. »Uwe ziel tot lafenis en uw lichaam tot genezing, edele heer!" zei broeder Malchus, den graaf den vollen beker aanbiedend. »'t Is twaalfjarige Hallgartener Ausstich", merkte broe der Alexius op die toch ook iets wilde zeggen. >Wel bekome hij u, heer graaf!" sProsit allemaal!" zei Bock en goot den inhoud van zijnen beker door zijn alles verslindend keelgat. Graaf Bernhard alleen sprak geen woord vragend en uitvorschend hing zijn blik aan 't aangezicht van zijnen oudsten broeder. »De Heer zij met u, eerwaarde broeders I" sprak Albrecht en dronk met lange, gretige teugen. Uitstekendverklaarde hij, de bokaal op de tafel zettend en wel voldaan met de tong smakkend. »Nog eenen, als 't u belieft, die eerste was niet meer dan een druppel water op eene glooiende plaat." »Heb-je vroeg Bernhard, meer met de oogen dan met woorden. »Neen", antwoordde Albrecht hoofdschuddend, »komaan, wij moeten weg!" Maar de monniken noodden hem zoo dringend tot blijven, dat hij zich eindelijk liet overhalen. Hij nam plaats aan de tafel en was weldra onder 't genot van den ouden, vurigen wijn, die in rijkelijken overvloed met milde hand werd geschonken, den hartstocbteljjken woordenstrijd ver geten, die hij zooeven met die jaloersche vrouw op het slot had moeten houden. Toen echter de hooge steenen wijnkruik ten vierden digden verklaarde minister Wekerlé, dat thans 173,769,000 kronen in goud beschikbaar zijn voor de hervorming van den munt-standaard. Hij zeide volkomen overtuigd te zijn, dat het agio op het goud een zuiver tijdelijk karak ter had, aangezien de economische en de financieele toe stand van Hongarije bevredigend is. De kwestie van den verkoop van zilver had hij met een technisch finan cier besproken, maai het witte metaal had hij niet op de buitenlandsche markt verkocht had. Genoemd Huis heeft het voorstel betreffende de toe passing der uitzonderingsmaatregelen te Praag naar eene bijzondere commissie verwezen. VRREEIIRDE STATEUL President Cleveland heeft verklaarddat hij Washington niet zal verlaten, voordat de behandeling van de gewichtige vraagstukken, waarvoor het Congres is bijeen geroepen verder gevor derd zal zijn. Te Nieuw-York zijn twee papierfabrieken, een piano- fabriek, een meubelfabriek en onderscheidene huizen af gebrand. Do schade wordt op ruim 7.500.000 geraamd. Bij Battle Creek (Michigan) heeft eene botsing plaats gehad tusschen den Pacific-sneltrein en een uit Chicago terugkeerenden extra-trein. Een trein geraakte in brand en werd geheel vernield. Reeds werden 25 lijken gevonden. Tweede Hamer. De afdeelingen bebben gekozen tot rapporteurs over hoofdstuk V binnen 1. zaken de heeren Kerdijk- Roëll, Tijdeman, Rutgers van Rozenburg en de Meijier over hoofdstuk VI marine de heeren Schimmelpen, ninck van der Oije, Land, Guijot, de Kanter en Lieftinck. Bij kon. besluit van den 30 September is het nederl. consulaat te Philadelphia opgeheven. De op den 12 te Zwolle door cholera aangetaste 21jarige S. J. van Marie is den 19 aan typhus overleden. Na den 12 zijn geene nieuwe gevallen van cholera voor gekomen. Den 16 werd ten huize van eene oude dame, die uit Leeuwarden naar een gesticht voor behoeftige krank zinnigen te Franeker gebracht was, eene som van f 5000 aan geld en geldswaarden gevondenbehalve gouden en zilveren voorwerpen verrotte kaas, enz. Bij kon. beslnit van den 18 is benoemd tot com missaris van politie te Wageningen de heer A. P. Schel- tema, thans hoofd-inspecteur van politie te Amsterdam. Den 19 is te Dordrecht de stoomhoutzagerij van de firma W. en M. van der Weg afgebrand: eene hout- loods in de nabijheid bleef behouden. Te Wolvega is eene 24jarige dienstbode in hechte nis genomen verdacht van 200 uit een kabinet van de boor, bij wien zij diende, te hebben gestolen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Veendam, is bepaald op 7 November en de herstemming, zoo noodig, op 14 November. Na de verkiezing van den heer P. J. Siegers, anti- rev., tot lid der Staten van Zeeland, bestaan die Staten uit 21 liberalen, 20 anti-liberalen en do heer W. A. graaf van Lijnden, conservatief'. De balans der Nederl. Scheepvaartmaatschappij sluit over 1892/3 met een voordeelig slot van 54,419,395: uit dit bedrag wordt 33,600 afgeschreven en 2 pet. over het aandeelenkapitaal, groot 1,000,000, uitgekeerd. Bij een brand te St. Pieter, nabij Maastricht, is een knaapje van 4 jaren in de vlammen omgekomen. De bijna nieuwo stoommeelfabriek »De Fulton" te Hoogezand, welke met de machinerieën ruim 150.000 had gekost, is dezer dagen voor J 16.950 verkocht. De heerenhofstede Boekenrode onder Bloemen- daal en Heemstede, groot 123.67.64 bunders, heeft den 18 bij de voorloopige veiling opgebracht 200,705. Afslag den 25. Amsterdam. Den 18 des morgens heeft zich den 14 een geval van aziatische cholera voorgedaan bij H. Hoekman, schuitenvoerder, oud 46 jaar, wonende Haar lemmerdijk. Des namiddags te half twee overleed hij. De gemeenteraad heeft den 18 de algemeene politie- verordering aangevuld met do bopaling, dat het verboden is te venten of met reclameborden te gaan op openbare www1 nu mi, iMUii gMBBMMMPI malen ledig was, liet Albrecht niet meer toe, dat zij op nieuw werd gevuld, maar nam afscheid en vertrok met zijnen broeder Bernhard, gevolgd door ridder Bock en diens »wilde zeven". Onderweg, terwijl Books trawanten, stellig met geene eerlijke bedoelingen, ver achter bleven, vertelde hij Bern hard in korte woorden, wat er tusschen hem en de abdis was voorgevallen alleen de bijzondere manier, waarop hij afscheid van haar had genomen, verzweeg hij voor zijnen broeder. »Laat haar vrij haren gang gaan," aldns besloot hij zijne mededeeling, »wij honden, wat wij hebben en ik verwed far onder, wat je wiltover den toorn onzer goede, eerwaarde domina gaat de zon geen zeven maal op en ouder. Buitendien zon ik nog wel een middel hebben geweten om haar den leenbrief morgen reeds afhandig te maken. Eenen gouden tooverring?" vroeg Bernhardjglimlachend. »Neen", gaf Albrecht ten antwoord, »gravin Oda heet de prijs, waarvoor ik alles van haar zou kunnen koopen." »Betaal dien dan viel Bernhard uit. Je kunt dat meisje toch niet bij jon alleen op Regenstein honden." »En waarom zou ik niet vroeg Albrecht met gefronst voorhoofd. »Ik heb haar eens mijnen steun en mijne bescherming toegezegd." »Let maar op, Albrecht," waarschuwde Bernhard, met ernstig gebaar, >om der wille van dat meisje zullen ons de vjjanden van alle kanten op den hals vallen en zal er menige heete strijd moeten worden gestreden". Daaraan zal «et ons toch in ieder geval in den eersten tijd wel niet ontbreken," wierp Albrecht hier tegen in. »Ais je Oda dan volstrekt niet aan de hoede der abdis wilt toevertrouwen, breng haar dan bij ons op de Heirn- burcht, onder Reginhilde's toezicht," drong Bernhard aan. »Neen, zjj blijft waar ze is!" sprak Albrecht kortaf en barsch, gaf zijn ros de sporen en liet het in eenen gestrekten draf een goed eind vooruit loopen, een handel wijze, die Bomhard, fijn opmerker als hij was, veel te denkon gaf. wegen en op uren, waarop dit in het belang van open bare orde of veiligheid door den burgemeester bij open bare kennisgeving ongeoorloofd is verklaard. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 18 aan den heer dr. C. A. Tebbenhofï, directeur der hoogere burger school, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 450. Tot zijnen opvolger werd gekozen de heer dr. van Rhijn van Alkemade, leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan die inrichting. Zuid- en Noordscheruier. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot burgemeester, de heer W. Boes thans onderwijzer aldaar. Schagen. De heeren gebr. A van Lier, directeuren van het Grand Theatre, te Amsterdam, zijn voornemens bij genoegzame deelneming in de maanden November, December 1893 en Januari, Februari 1894 in het lokaal van den heer Blauw vier abonnements-voorstellingen te geven, op nader te bepalen dagen. De abonnements prijs voor de 4 voorstellingen is bepaald op 4. Uit Schagen schrijft men ons: Onze gemeente is in den loop van dit jaar bijzonder onvoorspoedig met hare ambtenaren geweest. Verloor zij in het begin van dit jaar een dokter, spoedig daarop veranderde ook de ontvanger der registratie, lid van den raad, van woonplaats. Toen volgde het hoofd der ge meenteschool, secretaris der Kanaalvereeniging, en den 1 December verlaat haar ook de burgemeester, voorzitter der Kanaalvereeniging. Men voege daar nog bijdat de bekende dr. Hoekstra dit jaar is overleden, dat een der onderwijzers eene betrekking in Ned. Oost-Indie beeft verkregen en twee andere solliciteerende zijn. Niemand is onmisbaar" zegt de spreuk, maar elk laat toch een leegte achter die meer of minder diep gevoeld wordt. Wleringcrwaard. In de den 17 gehouden ver gadering van den raad was de heer Bakker met kennis geving afwezig. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werd voorgelezen een schrijven van den com missaris der koningin in de provinciewaarbij werd medegedeeld, dat de heer C. Dz. Rezelman is herbenoemd tot burgemeester en als zoodanig de vereischte beloften heeft afgelegd. Een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, alsmede het besluit tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres aan de openbare lagere school wer den door gedeputeerde staten goedgekeurd. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de behandeling der begrooting van het burgerlijk armbestuur. Geraamd werd uit de ge meentekas noodig te zijn eene som van f 2800 een be drag, dat met het oog op het zielental der gemeente hoog is te noemen, doch dat blijkens de bij de begrooting ge voegde memorie van toelichting alleszins noodig is. De heer Zijp zeide, dat de diaconie der hervormde gemeente te Barsingerhorn hier onlangs eene behoeftige weduwe had ingestoptdoor haar eene ondersteuning van 52 te verleenen, wanneer zij hier een half jaar had gewoond, eene handelwijze, die zeker in hooge mate afkeurenswaardig is. Ook de heer Groneman achtte eene dergolijke handel wijze van eene naburige gemeente verre van aantebevelen. 't Is echter de vraag of er iets aan te doen is. Hij raadde den voorzitter aan, in deze zaak den commissaris der koningin te raadplegen. De heer Kaan vermoedde dat de bedoelde weduwe vrijwillig naar hier was gekomen. Haar vertrek, zeide de heer Schenk, is toch aangemoedigd door haar eene belofte te doen. De begrooting werd daarna goedgekeurd met eene som van f 2800 in ontvangst en uitgaaf De gemeente-begrooting werd, na toelichting van eenige posten, vastgesteld tot een bedrag van ƒ13260.54. Nadat besloten was voor 1894 een hoofdelijken omslag te heffen van hoogstens f 3300 en te beschikken over de vaste uitkeering van het Rijk, overeenkomstig de wet van 26 Juli 1885 (S.B. no. 169), werd de vergadering gesloten. Oudkarspel. Door den directeur der zangver- eeniging Orpheus", den heer J. Vis, is eene zangklasse voor jongens opgericht tot versterking navoleindigde studie van het mannenkoor. Een twaalftal jongelui nemen aan de lessen deel. Waar een directeur zoo voor gaat de liefde voor den zang aan te kweeken, kan het niet uitblijven, of de leden der vereeniging zullen hunne beste krachten inspannen. Hroek op Eangedijk. Bedankt voor het beroep naar Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arendskerken, door J. Gideonse alhier. Toeu zij Regenstein bereikten, ontwaarden de broeders op den top van eene der hoogste rotsen eene vronwelijke gestalte, die hen met eenen witten doek toewuifde, 't Was Oda trouwens wie zou 't ook anders kunnen zijnDe broeders zagen haar beiden, doch geen van beiden sprak er een woord over of maakte den ander er op opmerkzaam. Alleen Albrechts gelaat werd door eenen glimlach van geluk verhelderd, terwijl hij een paar maal vriendelijk naar boven knikte. Bernhard evenwel hield zich, alsof hij het druk groetende en knikkende meisje niet zag en staarde voortdurend verdrietig in de manen van zijn paard. Toen eindelijk aan den voet der berg hunne wegen zich scheidden, namen de broeders met eenen korten, koelen groet, afscheid en 't was beiden duidelijk aan te zien dat zij niet tevreden over elkander waren. Ook bergopwaarts moest het arme paard het ongeduld van zijnen meester voelen, zoodat het brieschte en snoof, dat 't eenen aard had en toen Albrecht op het voorplein afsteegscheelde het weinigof Schatte had zich een woord van verbazing en af keuring over het zonderling gedrag van zijnen heer laten ontvallen, vooral toen deze zijn paard nat bezweet in den stal bracht, iets, dat hij an ders, uit zorg voor zjjn edel rijdier, nooit deed, dan wan neer nood of gevaar hem er toe noodzaakte. In den hollen weg, die, tusschen rotsen door, langs bosch en struikgewas, in tallooze kronkelingen, langs de zachte helling van den berg, naar boven slingerde, had Oda den graaf niet met de oogen kunnen volgen, zoodat zij van zijne aankomst eerst kennis kreeg door den toren wachterdie, naar het gebruik dier dagen, den burcht heer met vroolijk trompetgeschal verwelkomde. Vlug sprong zij huppelend van de rots naar beneden, doch op de eerste trede kwam haar gastheir haar reeds te gemoet. Spreken kon zij nietmisschien kwam dat, omdat zij wat al te snel naar beneden was geijld en moest ook daaraan de hoog roode kleur van hare mollige wangen worden toegeschreven. Vriendelijk en innig zagen

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6