Groote Veemarkten. Groote Veemarkten te JUkmaar. So. 127. Eerste Wad. Vijf en Megentigste Jf aar gang* 1893. WOENSDAG 25 OCTOBER, Maandag 6 November en Woensdag 22 November. Hfaandagseiie Ueemark/L Buitenland. Nederland. Stadsberichten. ALKIAARSCHE CO lit AM. Deze Courant wordt XMnsdag-, donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8®franco door het geheele rijk De 3 nummers f ©,«>6. Telefoonnummer: 3. Fr])8 der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Vergunning (Drankwet.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door CATHARINA DE WIT, wed. A. Zuur bier wonende te Zuidschermer, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan do Voordam wijk C. No. 1, met 1 Novem ber a.s., welke vergunning thans ten name staat van de wed. F. J. PEETERS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 October 1893. De Secretaris NÜHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Groote Veemark ten dit jaar invallen op 6 en 22 Novemberdat op Zondag 5 November 1893 het drijven van handel In vee op den openbaren weg eerst mag aan - vangen te T W AAIiP uren des middags, doch dat het geoorloofd zal zijn, het vee van des voormiddags negen uur af aan de lijnen op de markt te plaatsen. In het belang van het verkeer worden belanghebben den dringend uitgenooaigd op den Dijk geen vee aan de hand te houden, maar aan de lijn te plaatsen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 October 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. De gewone JHaandagsche Veemarkt wordt bij gelegenheid der Groote Veemarkt op 6 Novem ber 1893, gehouden op de Gedempte Nieuw e- sloot, nabij de Kanaalkade en op den Koningsweg »0<4liaiU.Ik S!0\<i\KIJB. In het Huis van Afgevaardigden zijn den 23 het kieswet-ontwerp der re geering en de andere voorstellen, die daarmede in verband staan, voor de eerste maal gelezen. Graaf Taaffe verklaarde, dat de regeering, met het oog op de aanstaande beraadslaging over de kieswethervor- ming, gemeend heeft hare houding in deze kwestie nauw keurig te moeten omschrijven. Een nauwlettend onder zoek van de verschillende gebeurtenissen gedurende de laatste jaren zoo in Oostenrijk als in het buitenland voor gevallen heeft der regeering den weg gewezen. Haar plicht noodzaakt haar, in deze zoo ernstige aangelegen heid hst initiatief te nemen. Elke vijandige strekking tegen zekere klassen der bevolking of zekere partijen is daarbij aan de regeering vreemd geweesten het inge diende ontwerp is geen maatregel waartoe zij onder don druk van buitenlandschen invloed heeft besloten. Alleen door op voldoende wijze het kiesrecht uit te breiden, kan men krachtdadig de ernstige gevaren bez.woren, waar mede de maatschappij bedieigd wordt van de zijde der volksklassen die nu nog van politieke rechten verstoken zijn. De regeering moet het beginsel van uitbreiding van kiesrecht handhaven, ondanks de oppositie van drie partijen. Hij meende zich bij de eerste lezing tot deze korte uiteenzetting te moeten bepalen. FKANHKIJh. Het stoffelijk overschot van maarschalk MaoMahou kwam den 21 te 6.45 met een extra trein aan het „gare de Lyon te Parijs aan. In denzelfden trein waren twee zoons en verscheidene familieleden van den maar schalk gezeten. De stoetwelke gevolgd werd door rijtuigen met de naaste verwanten van den overledene, richtte zich naar de Madeleinekerk, alwaar het stoffelijk overschot, na eene korteplechtigheidin een voorloopigen grafkelder geplaatst werd. De plechtige uitvaart begon den 22, des morgens om 11 uur, onder een ontzaglijken toevloed van belangstel lenden en het bulderen van net geschut. De lijkkist was bedekt met een aantal kransen. Alle troepen waren op de been. Verscheidene afgevaardigden woonden de plech tigheid bijeen vijftal vorsten hadden zich doen verte- gewoordigen, de prin3 van Wales o.a, door den militai ren attaché Talbot. De tegenwoordigheid van den ita- liaanschen gezant en van italiaansche afgevaardigden trok zeer de aandacht, evenals die der rnssische officieren. Het stoffelijk overschot werd door den gouverneur van het Hotel des Invalides in ontvangst genomen. In de redevoering, door den minister-president namens de rogeering gehouden, zeide hij onder meer, dat de maar schalk, alvorens te sterven, het nog mocht aanschouwen, dat Frankrijk in den nieuwen toestand een dnurzaam bewijs van den vrede had gevonden. Zijn vaderlandslie vend soldatenhart had de zedelijke strekking begrepen van de feesten den russischen vrienden aangeboden de vrienden die met Frankrijk rouw dragen en die kun nen getuigen dat de republiek het beeld van het hei lige vaderland boven alles plaatst. Generaal Loizillon minister vau oorlog voerde het woord uit naam van het leger. Na do militaire loop baan van den maarschalk te hebben geschetst besloot hij als volgt „Mac-Mahon bezat alle militaire deugden, en zijn groote verdienste is geweest, dat hij steeds, zonder er ooit van af te wijken, de edele lens»Eer en vaderland", die ook de leus vau het leger is in toepassing heeft gebraekt. «De held van Malakoff, de overwinnaar van Magenta, zal den eeuwigen slaap slapen te midden van deze verzame ling van krijgslieden, met wie hij zooveel heeft bijgedragen tot den roem van Frankrijk, onder dezen koepel der «Invalides'', waar het dankbare vaderland hem een rust plaats verschaft, zijn naam en zijne verdiensten waardig. «Aan den rand van dit graf, waarom zich met ons scharen, voreend door een zelfde gevoel van bewondering en droefheid, zij die zijne tegenstanders waren en zij die naast hem stredenin den naam van het oude en van het jonge leger, in den na,am van het fransche leger roep ik een laatst en plechtig vaarwel toe aan maarschalk Mac-Mahon, hertog van Magenta." Na het uitspreken dezer redevoeringen trokken de troe pen 30.000 man sterkvoor de lijkbaar voorbij. Dit duurde een uur, en werd vooral door de rnssische officie ren met belangstelling gadegeslagen telkens als een vaandel voorbijging salueerden zij. Te rnim 3 nur was de plechtigheid afgeloopen. Zoo- lang zij duurdeloste de batterij, op de Quai d'Orsay elke minuut een salvo. Het stoffelijk overschot van den maarschalk rust in den «cavean des gouverneurs", tusschen dat van genei-aal Lassalle en dat van maarschalk Baraguay d'Hilliers. Schagen. Aan den wielerwedstrijduitgeschreven door do hier gevestigde wielrijdersclub en den 22 te Barsingerhorn gehoudennamen slechts 8 wielrijders deelwat niet te verwonderen isdaar wéér en weg in een hoogst slechten toestand verkeerden. Op aanhouden en dringend verzoek der heoren Wartena en Liesman ging de wedstrijd doorhoewel de Schager club den mededingers in ernstige overweweging gaf, den wedstrijd eene week uit te stellen. Reis- en verblijfkosten zonden den rijders van verre worden vergoed. 'De uitslag was als volgt: gouden medalje: de heer Liesman, van Zaan dijk zilveren medaljede heer Merz van Schagen bronzen medaljede heer Wartena van Haarlem. De baan was 700 ellen lang. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij. «rootsciienner. Den 23 werd in de zaal van den heer Ide Honig, de derde vergadering van de Libe rale kiesvereeniging Rijp, Graft en Z. en N. Schermer gehouden. De behandelde werkzaamheden waren aanvul ling van het bestuur en benoemiug van afgevaardigden ter bijwoning van de jaarljjksche algemeene vergadering der Centrale Kiezersvereeniging, hoofdkiesdistrict Zaan dam, op Woensdag, den 25 Span broek. De gemeenteraad heeft besloten, do gemeentelijke opcenten op de personeele belasting met 20 te verminderen en alzoo van 60 op 40 te brengen. De raad van Opmeer heeft zo insgelijks verminderd" en wel met 10. Door de leden van het hier gevestigde departement der maatschappij tot nut van 't algemeen, werd den 20 den heer H. J. K. van den Steen het eere-lidmaatschap dier afdeeling aangeboden. Hensbroek. De commissaris der koningin in deze provincie bracht den 21 vergezeld van een ingenieur, een bezoek aan dezen polder, teneinde aldaar de omring- dij ken te onderzoeken(zooals men weet heeft de pol der eenige dagen geleden, gevaar geloopen overstroomd te worden). De dijken werden goed in orde bevonden, behoudens op een paar punten, waar eene aanvulling van zand noodig was. Iitinincn.Toeu J. A., in den vroegen morgen van den 22, in 't duister in zijn kelder ging, zag hij het raampje daarvan openstaan, wat hem verdacht voorkwam. Toen hij den kelder weder verliet, om licht te halen, werd achter hem de deur van binnen gegrendeld, waardoor de^ persoon, die in dien nacht ingeslopen was, gelegen heid had, zich door het raampje, waardoor hij was bin nengekomen, weder te verwijderen. Er werd niets ver mist, alleen een paar stukken vleesch werden uitgehaald gevonden. Men vermoedt, dat een laudlooper er logies gezocht en gevonden had. i Haarlem. Den 22 des morgens omstreeks 8 uren hoeft H. Faussen, arbeider, zijne 36jarige vrouw na eene hevige worsteling in eene sloot van de Haarlemmervaart geworpen, waaruit zij levenloos opgehaald werd. Het door een spoorwegwachter en twee visscbers gezien feit wordt door den dader, die gevlucht was doch te Halfweg iu hechtenis werd genomen, ontkend volgens hem bad zij zich van het leven beroofd en had hij nog getracht haar te redden. De aanleiding tot den in drift beganen moord wordt gezegd daarin bestaan te hebben, dat de vrouw, die naar den Helder geweest was, later dan afgesproken was thuis was gekomen. Helder. Twee officieren der mariniers, die den 21 met een klein bootje te Nieuwediep uitgegaan waren om te jagen, werden door den stroom medegevoerd en keerden des avonds niet terug. Des nachts werden zij aangetroffen door de naar Wieringen bestemde blazer schuit W. R. 123, schipper Bakker, die hen aan boord van zijn vaartuig nam en behouden te Nieuwediep terug bracht. Bij kon. besluit van den 19 zijn in den dit jaar te Alkmaar vergaderenden militieraad in het derde militie district, benoemd tot voorzitter de heer A. Maclaine Pont, tot zijnen plaatsvervanger de heer mr. J. P. Kraak man, beiden lid der Prov. Staten tot lid de heer C. W. Bruinvis, tot zijnen plaatsvervanger de heer H. J. Bruinvis, beiden lid van den gemeenteraad van Alkmaar. Do BSooge Kaart der Nederlanden heeft den '23 den heer Rooijaards, tooneelspeler te Rotterdam in de bekende zaak wegens wederspannigheid veroordeeld tot 25 boete. De Staatscourant van den '21 bevat de bij kon. besluit van 21 Juli 1893 No. 39 goedgekeurde statuten der uaamlooze vennootschap He bouwmaatschappij „Kijnecom", gevestigd te Alkmaar, mot eeu kapitaal van 60000, verdeeld in 60 aandeelen, elk van/ 1000, die alle geplaatst zijn. Als storting op zijne deelname is door den heer Gerrit Valkering, landeigenaar en vee houder te Egmondbinueningebracht het weiland te Alkmaar, kadastraal bekend in sectie F nummer 542 ter grootte van 2.57.00 bunders. Voorloopig is benoemd tot directeur de heer N. A. Conijn, houtkooper, tot ge delegeerd commissaris de heer Lammert Smit, bouwkun dige te Ubbergen en tot mede-commissarissen de heeren A. 0. Vaessen, koopman en A. de Vries, hotelhouder, doch voor het vervolg zullen de benoemingen geschieden door de algemeene vergadering. Genoemde heeren zijn met den heer Dirk Opsomer, bonwknndige, wonende te Nijmegen, de oprichters dezer naamlooze vennootschap. Wat wil de radicale partij Bovenstaand onderwerp zon den 21 dezer, 's avonds, in de zaal Harmonie,, van den heer Bouma, worden be handeld door de heeren mr. Z. v. d. Bergh, Delft, en mr. N. A. Oalisch, Amsterdam. D8 presidentde heer W. F. Stoelopent de verga dering en deelt mededat na afloop gelegenheid zal worden gegeven voor debat en dat de heer van den Bergh niet aanwezig is, omdat hij den trein had gemist. Hierop wordt den heer Calisch het woord gegeven wiens rede wij in hoofdzaak hier zullen trachten weer te geven. Het is zeer langen tijd geleden dat ik het voorrecht had hier in Alkmaar op te treden. Ik moet zeggen, dat sedert dien tijd de toen gunstige voorteekenen van het vooruitstrevende deel van het liberale Nederland ons niet hebben teleurgesteld. Er is beweging ontstaan waaraan wij veel te danken hebben en die belooft ons te helpen in ons streven Voor vechters van onze beginselen zijn gekozen tot lid van do Kamer, waar men met toewijding en succes werkzaam is. Maar er moet veel meer gebeuren. Overal moeten ver- eenigingen worden gevormd tot dat het liberale partij verband in zijn wezen onze zijde zal hebben gekozen. Als ik spreek van het vooruitstrevende deel van de liberale partijis dat niet, omdat ik mij schaam voor den titel van radikaal, want sedert wijtot ons leed wezen, door verschil van meening ons gedrongen gevoel den uit dat verband te treden, is dat woord allengs ge worden een eerenaam, waarop wij fier zijn geworden" Wat. die partij wil, zal ik heden trachten toe te lichten. Zij is voortgekomen uit de zucht naar politieke vrij heid voor iedereen en sociale rechtvaardigheid voor allen. Het clubje Amsterdammers heeft tot hare vorming den stoot gegeven met vau Houten en de arbeiderspartij. Ik zal niet geven een relaas van de vroegere verzui men van die grootemachtige partijwaaraan het land zooveel te danken hoeft. Die partij is gaan rusten en gaan roesten. Hierop brengt spreker in herinnering hoe de 2e Ka- m^r. v.aa was samengesteld en op welke wijze de wijziging der grondwet tot stand kwamhoe daarop de kiezers werden vermeerderd met een klein getaldat er niet om had gevraagd hoe groot do verdeeldheid was van do liberale Kamerleden die er wel van spra ken zich te zullen vereenigen, maar het bij woorden lieten, totdat eindelijk spreker en zijn vrienden er genoeg van hadden en het partij-verband vaarwel zegden. De oorsprong van dat heengaan was de amsterdamscho politiek.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1