Mroofridder. Buitenland. FEUILLETON. WOENSDAG 25 OCTOBER. Tweede blad. Telefoonnummer3 DITITSCHEiAN». Den 21 is te Berlijn het han delsverdrag tusschen Duitschland en Rumenië geteekend. De Kölnische Zeitnng vestigt als tegenhanger van de zoo hoog opgeschroefde vredelievendheid der franschen naar aanleiding van het bezoek der russen, de aandacht op de volgende zinsnedevoorkomende in een leerboekje der aardrijkskundegeschreven door een der hoogere ambtenaren aan het ministerie van onderwijs en gebruikt op do gemeentescholen te Parijs „Het ongeluk en de trouw der bewoners van Elzas- „Lotharingen moeten hen ons zoo dierbaar maken als „werkelijke franschen en meer dan alle andere franschen. „En wanneer wij eenmaal machtig genoeg zijn om op „onze beurt de duitschers te verslaan dan zal er groote „vreugde heerschen over den terugkeer dier provinciën „tot het vaderland wier grond men het ontrukt heeft, „maar wier hart het voor altijd toebehoort". Den 21 heeft prof. Rudolf Virchow zijn ÖOjarig doc- torsjubilé gevierd. Hoewel hij zich met zijn gezin naar Dresden had begeven, om zich aan elk huldebewijs te onttrekkenzoo vielen hem toch zeer vele huldeblijken ten deel. De provinciale synode der lutherscke gemeente, waar toe Berlijn behoort, heeft met groote meerderheid van stemmen een voorstel aaugenomen, strekkende om maat regelen te overwegen tot het tegengaan der gemengde huwelijken tnsschon christenen en israëlieteu. Saksen. Den 22 is het ÖOjarig militair jubilé van Koning Albrecht feestelijk gevierd. Keizer Wilhelm kwam te half zes aan, door de bevolking met geestdrift begroet. Hij sehonk den Koning een veldmaarschalksstaf met briljanten. Aan den gala-maaltijd bracht de Keizer een toost uit op den Koning, die getroffen zijn dank betuigde. ENGEIjANII. De meerderheid der mijnwerkers in Durham, die eene loonsverhooging van 10 pet. hadden geëischthebben besloten genoegen te nemen met de verhooging van 5 pet., hun door de mijneigenaren aan geboden. FRANKRIJK. By de taptoe met flambouwen na afloop van het den 19 op het stadshuis te Parijs gegeven feestmaal zijn ruim 200 personen door het gedrang flauw gevallen. Admiraal Avellan heeft den 19 ook een bezoek ge bracht aan den aartsbisschop van Parijs, die door den gemeenteraad van Parijs niet op het feest ten stadshuize gevraagd was, en aan den 84jarigen maarschalk Canrobert, op hot oogenblik den laatsten maarschalk van de 7, die in 1870 aan het hoofd van den generalen staf stonden. Den 20, des morgens te half negen, begonnen de rus- sische officieren onder prachtig weder door Parijs een rijtoer te maken. Het eerste bezoek gold de fraai versierde «Halles centrales", waar zij met den grootsten geestdrift door het ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 37) -o- Albrecht lachte. «Ik heb noch wonden ontvangen noch toegebrachthet zwaard is in de scheede gebleven met een paar ijzeren muilperen hebben wij de Laueuburcht overweldigd." «Zijt gij ook bij de abdis geweest?" vroeg zij verder. »Ja, zeker, zelfs geruimen tijd", gaf hij ten antwoord. »En hoe hebt gij haar verlaten «Hm, hmik kan niet ontkennen, dat het af scheid een beetje stormachtig was," sprak hij, mét eenen zijdelingschen blik naar de lieve vraagster, «maar ik hoop, dat wij spoedig weder goede vrienden zullen zijn," Al pratende, waren zij langzaam naar beneden gewan deld en stonden nu voor het woonhuis, waar op dit oogen blik de oude huishoudster juist in de voordeur ver scheen. «Laat 't eten opbrengen, Ursula F' riep de graaf haar na»_en kom mij dadelijk waarschuwen, als de tafel ge reed is, ik heb eenen geweldigen eetlust." «Wilt gij niet eerst uw harnas afleggen vroeg Oda. «Dan zou ik u alweder moeten verlaten," antwoordde hij hoffelijk, «en ik heb u den geheelen dag bijna niet gezien." «Ga maar spoedig, ik zal hier op n wachtenintusschen kan Ursula voor onzen maaltijd zorgen." «Onzen? Hebt gij dan nog niet gegoten?" vroe« hij verwonderd. «Neen, ik wilde liovor wachten, tot gij terugkwaamt," zeide zij zacht. Zijne oogen hingen als 't ware eene poos met eene uit- damespersoueel met muziek en ruikers ontvangen wer den. Daarna gingen zij naar de arbeiderswijken, waarde vrouwen hen overal met bloemen bestrooiden en omhelsden. Te 2 uren kwamen zij in den Acclimatisatie-tuin waar het tweede ontbijt werd gebruikt. Te 4 uren werd de tocht her vat en een bezoek gebracht aan de fabriek der Gobelins, de «Halle aux vins", het Paleis van Justitie, de Sorbonne en het Paleis-Roijal, waar ververschingen gebruikt werden. Op verscheidene plaatsen waren muziekkorpsenopgesteld, terwijl tal vau geschenken aan de gasten aangeboden werden. Des avonds te 8 uren kwam het gezelschap op de Militaire Club terug. Het op dien avond op het stadshuis gegeven bal werd slechts kort door de gasten bezocht, in verband met den inmiddels ontvangen last van den Keizer van Rusland, dat de rnssische officieren als bewijs van hulde aan de nagedachtenis van Mac-Mabon geen deel mochten nemen aan feesten, zoolang zijn lijk nog boven aarde stond. Dientengevolge hadden op den 21 en 22 geene feestelijkheden plaats. Op het Operaplein tegenover de Militaire Club werd den 19 door een man een revolver op de menigte gelost. Vier malen ketste het wapen, doch de vijfde keer ging het af, zonder iemand te kwetsen. Hij werd in hechtenis genomen en daardoor onttrokken .aan de woede van het volk. Later bleek, dat hij bij den Orleans-spoorweg in dienst geweest en om eene onbeduidende reden ontslagen was. Daar hij en zoovele andere geen brood hadden, had hij deze feestviering niet kunnen dulden. De ministerraad heeft besloten, dat Gounod ook op staatkosten begraven zal worden. Het verbod tegen den invoer van runderen sehapen, geiten of bokken uit België en Nederland in Frankrijk is ingetrokken. De Keizer van Duitschland heeft den duitschen gezant te Parijs opgedragen, een krans te leggen op de kist van den dapperen en edelen veldmaarschalk Mac-Mahon en aan zijne nagelaten weduwe zijne persoonlijke gevoelens van deelneming te betuigen. Admiraal Avellan zond uit naam van zijn eskader een telegram van deelneming. ITALIË. Den 21 des morgens is te -Rome na eene langdurige ziekte overleden de enselsche gezantlord Vivian. Aan do rede, door den minister-president Giolitti aan een staatkundig feestmaal te Dronero gehouden, worden nog de volgende bijzonderheden ontleend. De voornaamste oorzaak van de tegonwoordigo crisis was te vinden in eene averechtsche geldelijke staatkunde, waarbij uitgaven ondernomen werden, ver de hulpbronnen des lands te boven gaande en grootendeels geene rente opleverende, waarvoor het noodigo kapitaal verkrogen was door het aangaan van zeer groote schulden, meerendeels in het bui tenland. Het dis-krediet, in het Rijk zelf begonnen, werd krachtig bevorderd door de kwaadwilligheid der vijanden buitenslands. Dat de toestand daarom nog niet onherstelbaar was, daartoe haalde hij o.a. aan dat sedert 1884 het tekort van 250 millioen tot 14 millioen verminderd was drukking vol liefde aan hare bekoorlijke gestalte't was een blik, dien hij op haar sloeg, welken zij meer voelde dan opvingwant zij hield de oogen naar den grond gericht. «Ik ben in een ommezien weer bij u," sprak hij en ging snel het voorhnis binnen. üe zon dook reeds allengs achter den Brockenweg, zoo dat de puntige toppen over het uitgestrekte voorplein van Regonsteiu eene breede en zeer lange schaduw wierpen, welke aan Oda eene aangename koele wandelplaats ver leende na den zwoelen zomerdag. In gedachten verzonken, wandelde zij langzaam op ou neder. Toen graaf Albrecht boven zijne eenvoudige hoogst karig gemeubelde kamer betrad, vond hij deze in 't oog vallend veranderd. Iemand had er blijkbaar eens tordege opruiming gehouden. De talrijke voorwerpenvan den meest uiteenloopenden aard die vroegerzonder eenige orde of regelmaatin de hoeken op tafels en stoelen lagen verspreid, waren thans netjes gerangschikt en met smaak geplaatst en aangebracht, ieder op de meest ge schikte plaats. Aanvankelijk verduisterde eene donkere wolk van toorn het gelaat van den graaftoen hij zag, dat eene vreemde het had gewaagd zijn heiligdom, zon der zijn medeweten, te betreden. Daar viel zijn oog op eenen kiemen, heerlijk riekenden bloemruiker, die tusschen drinkglazen en schenkkannen van allerlei vorm en grootte, in eene porceleinen vaas prijkte. Dat kon niemand anders gedaan hebben dan Oda. En zoo was het ook. Kort te voren, voor zjj hare gewone wandeling naar de rotsen begon, had zij de bloomen gepluktin Albrechts kamer geplaatst en, na met verbazing de onbeschrijfelijke wan orde en den onmogelijken rommel die er heerschte te hebben gadegeslagenals eene weldadige feevlug en handig, met echt vrouwelijken smaak, «wat opg e- r u i m d." Zijzij was dus hier in zijne kamer geweest zij had hier met haren lichten, veerkrachtigen tred, heen en weer gezweefd, denkende en overwegende hoe zij dit voorwerp en dat meubelstuk het aardigst zou plaatsen zoodat 't het meest voordeelig zou uitkomen, hare handjes en dat in datzelfde tijdvak de uitgaaf aan spoorwegen van 266 millioen per jaar tot 29 millioen afgenomen was. Voor leger on vloot waren in 1888/9 nitgegeven 554 millioen in 1892/3 was dat cijfer tot 343 millioen ver laagd. Lager kon het echter niet gaan. Roovers hebben den 22 des nachts te Godrano in het huis van den burgemeester f 3000 gestolen, terwijl een gedeelte van hen voor de kazerne der gendarmes post gevat had en door een hevig geweervuur hen belette naar buiten te komen. RIJSIiANI». Te Petersburg ziju 50 studenten, leden eener nihilistische vereeniging, in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord van een hunner kameraden dien zij van verraad beschuldigden. Het lijk van dien vermoorden student was in een bosch nabij Petersburg gevonden. De minister van financiën heeft door een bekwaam deskundig ambtenaar te BerlijnHamburgLubeck Amsterdam Rotterdam Antwerpen Brussel en Londen gegevens doen verzamelen omtrent den graanhandel aldaar. Deze opdracht geschiedde naar aanleiding van den wensch om bokend te worden met de oorzaken van den tegen- woordigen lagen prijs der tarwe op de europeesche markten. De hoofdboekhouder en twee beambten van de russische Zuider-Spoorwegmaatschappij zijn te Odessa gevangen genomen wegens ontvreemding van 400.000 roebels. VEREENIEDE STATEN. Het Huis van Ver tegenwoordigers heeft een besluit genomen, waarbij aan de inzenders ter tentoonstelling te Chicago 50 pet. van de invoerrechten wordt geschonken. De secretaris der schatkist heeft verklaard, dat, als de tegenwoordige toestand zoo blijft, er aan het eind des jaars waarschijnlijk een tekort van 50 millioen dol lars zal zijn. De Lucania, een stoomschip der Cnuaru-Maatschappij, heeft met 652 reizigers en 836 postzakken aan boord den Atlantischen Oceaan van Nieuw-York naar Queens- town in Ierland overgevaren in 5 dagen 13 uren en 30 minuten d. i. 15 minuten korter dan hare vorige reis, tot heden de kortst bekende overtocht van het Wes ten naar het Oosten. ZUM-AFRIKA. Een officiëel telegram van de britsche Znid-Afrikaansche Handelmaatschappij uit fort Victoria meldt, dat do troepen der Maatschappij slaags ZÜU geweest met de Matabele's, Eene afdeeling soldaten uit fort Victoria dreef op den 16 den vijand bij don Indiamaberg torng. Gelijktijdig sloeg een afdeeling uit fort Salisbury den vijand in de buurt van diezelfde plaats. De twee vereenigde afdeelingen rukten toen naar Bulu- waijo de hoofdstad en verblijfplaats van Lobengula. Van de Matabele's zijn volgens schatting 100 man gesneuveld. Een engelsche kapitein ontving een schot in het been en bezweek onder de geneeskundige behandeling. hadden dien jachthoren, die sporen, dat jachtmes en die drinkkan dien spiegel en alleswat zij vond en zag aangeraakt, gedragen, verzet, voor hem, voor hem alleen, was zij naar het bosch gegaan, en had zij er die bloemen geplukt en tot eenen keurigen ruiker bijeengegaard, dat kannetje aan de bron met frisch water gevuld en er het bouquetje in gezet Albrecht nam het voorzichtig op, alsof het geene bloe men waren, maar het fijnste kostbaarste porcelein be schouwde en betastte het en zette het toen met groote zorg weer op zijne plaats. Daarna keek hij lachond naar alle zijden om zich heen en verheugde zich als een kind over wat hij zag. Het was hom, als voelde hij nog Oda's adem op zijn wang, als hoorde hij haren lichten tred en het ruischen van haar kleed en een vroolijk, zalig lachje van geluk vloog over het stralend gelaat van den man, die heden van de vorstin die aan zijne zorgen en aan de kracht van zijn ridderzwaard was toevortrouwd, ge welddadig eene burcht had afgenomon, en de hartstoch telijke uitbarsting van haren heftigen toorn met onver stoorbare kalmte had getrotseerd. Iiij trok zijn harnas uit, wierp het niet, zooals ge woonlijk, gedeeltelijk op dezen stoel, voor een ander deel in gindschen hoek of op de tafelmaar bracht het zelf in zijn slaapvertrek en trok, met meer zorg dan anders, een net wollen wambuis aan. Toen hij met zijn toilet gereed was, nam hij den ruiker op en ging naar beneden naar het voorplein naar Oda. In hartelijke ongekunstelde bewoordingen daukte hij de lieve geefster, wier wangen, uit verlegenheid, met een bevallig blosje hooger werden gekleurd. Voorzichtig trok hij uit de bouquet een donkerblauw klokje. «Mij dunkt," zei hij lachend, «die blauwe klokjes moeten bizonder goed staan in uw donker haar. Veroorloof mij Bevend en nog dieper blozend boog zij zich een weinig naar hom toe, terwijl hij, met echt ridderlijke galanterie, de frissche bloem in hare lokken stak. Do rest van den ruiker stak hij zich zelf op de borst en zoo gingen zij, op Ursula's herhaald geroepnaar binnen om het middagmaal te gebruiken. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gehoelo rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advcrtcntlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5