Nederland. Den 19 zijn de aftredende leden, de heeren 0. Mats te Zaandam en J. N. Ram te Wormerveer, herkozen tot hoofdingelanden in het bestuur van den polder West- zaan. elk met 87 van de 90 uitgebrachte stemmen. De voortvluchtige bloembollen handelaar H. R. Bud- denborg uit Hillegom is te Londen aangehouden. Bij kon. besluit van den 18 is de kolonel J. A. K- H. W. Vogel, commandant van het regiment grena diers en jagers, krachtens art. 42 2 b der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 28) op pensioen gesteld. Volgens de Standaard doet de uiterst pijnlijke wond in het verhemelte van het kamerlid Keuchenius hem nog altijd bitter lijden, waardoor hot uitzichtom hem reeds spoedig weer in het publiek te zien optreden, niet vergund wordt. Den 19 is te Rotterdam weder ingebroken bij de bewoonster van een benedenhuis, torwijl zij naar de kerk waswaarschijnlijk heeft men met een valschen sleutel zich de toegang weten te verschaffen. Alle kasten wer den opengebroken; eenige kostbaarheden en 55 aan gelds waardig papier waren veidwenen. Het bestuur dor Rotterdamsche Suikerraffinaderij heeft de aandeelhouders tot eene algemeene vergadering op 1 November opgeroepen, waarin zal worden voorge steld, de vennootschap met 1 Januari 1894 te ontbinden en in likwidatio te doen treden, nadat goedkeuring zal zijn verkregen op de verandering van art. 2 der statuten, bepalende den duur der vennootschap op 80 jaar. De minister van waterstaat, in aanmerking ne mende, dat het opnieuw gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zijn met het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap door een nederl. visschersvaartuig met een nederl. oorlogsbodemheeft aan reeders en eigenaren van visschersvaartuigen in hun belang, in herinnering gebracht, dat dit sein bestaat uit twee vlaggen, de nationale en eene andere, onder elkan der geheschen, de nationale vlag de bovenste. Volgens de herziene bepalingen voor de aanneming en opleiding van kweekelingen in de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam moeten voortaan de adspiran- ten, bij het geneeskundig onderzoek, minstens 143 ned. duim lang zijn. Wijlen de heer mr. Geradts, in leven burgemeester van Roermond, heeft o. a. vermaakt 25000 aan het r. k. godshuis, 5000 aan de Weldadigheidsvereeniging, f 2000 aan de Vincentiusvereenigingf 500 aan de Damesvereeniging van de H. Elizabeth, 1000 aan de diaconie der ned. herv. gemeente, f 500 aan het arm bestuur der israëlitische gemeente en f 2000 tot herstel van den toren der kathedraal te Roermond. Bij kon. besluit van den 19 zijn benoemd tot loden enz. van den militieraad in het eerste militie-district, tot voorzitter de heer H. F. Groen van Waarder, tot zijn plaatsvervanger de heer mr. J. E. Henny, beiden lid der Prov. Staten; tot lid de heer E. J. J. Kuinders, tot zijn plaatsvervanger de heer D. Schut, beiden lid van den gemeenteraad te Amsterdamin het tweede militie-district tot voorzitter de heer G. A. 't Hooft en tot zijn plaatsvervanger de heer jhr. mr. J. W. G. Bo- reel vau Hogelanden, beiden lid der Prov. Staten tot lid de heer mr. H. Enschedé, tot zijn plaatsvervanger de heer mr. Th. de Haan Hugenholtz, beiden lid van den gemeenteraad v. Haarlem, Bij kon. besluit van den 16 (Staatsblad No. 152) is geschorst het raadsbesluit van Bergeijk van 7 Sep tember 1.1. tot benoeming van een wethouder, hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluit. Ds. Thijn te 's-Gravenhage is naar de openbare terechtzitting verwezen. Den 23 heeft de minister van justitie een bezoek aan Leeuwarden gebracht. Het Handelsblad vestigt de aandacht op eene uit spraak van den kantonrechter van Delft van 14 Decem ber 1889, waarbij is uitgemaakt »dat een tolgaarder, die weigert den gesloten tolboom te openen voor een wiel rijder, die geen tolgeld verschuldigd is, maar dit aan den wielrijders overlaatkon gezegd worden een openbaren De zon ging onder. Daar ginds op den toren van de Lauonburcht stond Siegfried te turen naar Regenstein doch zijne lelie liet zich wachten op den top der bewuste rots; onder vroolijk gekout en luchtigen scherts zat zij met Albrecht aan tafel. Hij drong niet bij haar aan, om de rots te bestijgen en dus vloog Siegfrieds woemoedige groet over Regenstein als een afgeschoten pijl, die zijn doel heeft gemist en spoorloos in do oneindige ruimte verlo- ron gaat. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Toen do stichtssecretarisdie niet te huis was, toen hem het bevel der abdis werd gebracht, eindelijk op hot slot vorschoon, vond hij al de bewoners in de grootste opgewondenheid. Op het voorpleinop trappen en in gangen ontmoette hij bedrukte gezichten en boven in eene der zalen trof hij de priores en de decanesse aan, om ringd door een aantal jongere kloosterlingen, in heftige, halfluid gevoerde woordenwisseling; doch geen van allen kon hem zeggen, wat er eigenlijk voorgevallen was. Het bezoek van graaf Albrecht von Regenstein op zulk oen ongewoon vroeg morgenuur, zijn lang blijven en vooral zijn onstuimig weggaan, was natuurlijk in het slot ieder een opgevallen. De kamenier der abdis werd dadelijk uitgehoord en den armen secretaris werd 't vuur zóó na aan de schenen gelegd, tot hij bekende, dat hij oenen leenbrief voor den graaf over de Lauenburcht had moeten schrijven die do domina daarna had goteekend. De ka menier, die aarzelend bekende, dat zij had staan luisteren, sprak van eenen hevigen woordenstrijd tusschen de abdis en den graaf, doch zij beweerde niet meer verstaan te hebben dan enkele onsamenhangende woorden en uitroe pen de meeste uit den mond der abdis; uitdrukkingen als »schandelijk" en »niet ridderlijk" en de driftige vraag: »Waar is Oda?" verklaarde zij zeer duidelijk te hebben gehoord. Verder had zijtoon de abdis haar gescheld had, oen verscheurd perkament op den vloer zien liggen, waaruit men, na gozamenlijk beraad, afleidde, dat graaf Albrecht, in eene vlaag van woede, den leenbrief had landweg te versporren en zich schuldig maakt aan overtreding van art. 427 No. 6, Wetboek van strafrecht." De gemeenteraad van Arnhem heeft den 21 beslo ten tot vermeerdering van het aantal politieagenten met 55 en tot het brengen van het aantal hoofdagenten op 11. Uit Markeloo wordt aan de Zwolsche Courant be richt, dat de bewuste weesjongen wel verdwenen is sedert eenige maanden, doch dat niet aan moord gedacht wordt, en dat de boer, bij wien die jongen thuis was, ook niet in hechtenis is genomen. De commissie uit de obligatiehouders van de Nederl. Ceutraal-Spoorwegmaatschappij heeft ter kennis der obl- gatiehouders gebracht, dat bij haar ingekomen is een voorstel van den directeur dier maatschappij om toe stemming tot het aangaan eener 3(.j pets. geldleening, groot f 1.000.000. In eene daarbij overgelegde nota is de noodzakelijkheid dier uitgifte aangetoond. Den 22 des avonds is te 's-Hertogenbosch in den ouderdom van 53 jaren overleden de heer F. C. Bake hoofdingenieur van den provincialen waterstaat sedert 1 April 1875. De katholieke kiesvereeniging te Roermond heeft den 22 don heer dr. W. Everts, te Rolduc, candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Den 22 des morgens werd in de gevangenis to Zwolle door aziatische cholera aangetast R. Koster uit Rouveen, gemeente Staphorst, die den 21 was opgenomen tot het ondergaan van 21 dagen gevangenisstraf; des avonds overleed hij. Vee naar Frankrijk. De minister van buitenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de invoer van rund vee in Frankrijk weder is toegestaan. Overlegging wordt echter gevorderd van eene verklaring, afgegeven door de overheden der gemeenten, waaruit het vee afkomstig is, dat bedoelde dieren minstens 3 maanden te dier plaatse aanwezig zijn geweest en dat aldaar geene besmettelijke veeziekte heerschtnoch gedurende dien tijd geheerscht heeft. Amsterdam. De arr. rechtbank deed den 20 uit spraak in de zaak van Renter's Telegram Oij. tegen den directeur-uitgever van de Telegraaf. Aan de eischeres werd hare vordering ontzogd met veroordeeling in de kosten van het geding, ten bedrage van 165. Deze uitspraak was gegrond op art. 1374 burg. wetboek. Zij meende dat de gedaagde het recht had zoo spoedig mogelijk de bulletins en depêches aan het publiek bekend te maken en dat deze bekendmaking zeer zou worden vertraagd, zoo niet van de tijdingzaal gebruik werd ge maakt. De letter der overeenkomst tusschen beide partijen had wellicht aanspraak op een enger opvatting, de aard echter in geen geval. Bovendien beteekenden bulletins waarvan in de overeenkomst sprake was, niet alleen ge drukte, maar even goed geschreven geschriften. Den 21 was een ongeveer 18jarig meisje, dochter eener weduwe te Rotterdamop het derde perron van het Centraal-station gegaan, na een perronkaartje te hebben gekocht. Toen daar de trein van 8.15 aankwam, viel zijnaar het schijnt met voorbedachten rade voor de locomotief op de rails en kreeg daarbij zulk een slag van de buffers tegen het hoofd, dat zij neerviel. De trein ging over haar heen, zonder haar verder te deren. Vóór hare komst in het gasthuis was zij roeds overleden. De heer mr. T. M. C. Asser heeft den 21 in de Aula der Universiteit afscheid genomen. Namens tal zijner vrienden werd, bij monde van den heer Aug. Hendricbs, als eene blijvende herinnering aan hem zijne beeltenis in brons aangeboden aan den Senaat dor Universiteit, voor wien het geschenk aanvaard werd door den rector- magnificus. Het Rijks-Museum is in het derde kwartaal door 90582 personen bezocht. De Vrije Universiteit telt tegenwoordig 92 studenten. Callantsoog. Mej. M. Schakel, onderwijzeres, is als zoodanig benoemd te Nek, gemeente Wijdewormer. Helder. Den 18 de3 avonds is een houten loods aan de Fabriekstraat (achter de gasfabriek), gebruikt voor het rooken en droogon van visch, afgebrand. Den 20 vertrok van hier naar Geestermnnde de duitsche sleepboot Betty met 4 zandbakken op sleeptouw. Des lllMh lll.ri.ii.mi. .ja» u ■muJIII IIW HI Ml I ■hlMHBiüMmiP ki.HPHIWT.WrfMiOJiiBJdl—J ■JMEjapg» verscheurd, zonder echter eene aannemelijke aanleiding daartoe te kunnen vinden. Aldus op het geheimzinnigste voorbereid, trad de heer Willekin de kamer der abdis binnen, die uitdrukkelijk had gelast, geenen anderon bezoeker bij haar toe te laten of zelfs aan te dienen. Hij vond Jutta nog in den vollen gloed van haren toorn en in deze stemming deelde zij hom mede, dat graaf Albrecht in den afgeloopen nacht de Lauenburcht met geweld in bezit genomen on er zijnen broeder Sieg fried als slotvoogd achtergelaten had. De heor Willekin moest haar nu goeden raad geven, wat nu te doen. Het opmaken en onderteekenen van den leenbrief verzweeg zij voor den secretaris, zooals zij ook ieder spoor van de vernietigde oirkonde met zorg verwijderd had, zoodat hij geneigd was te twijfelen aan de waarheid der ver moedens en gevolgtrekkingen dor dames. Doch om zich hiervan geheel en al op de hoogte te stellen, kwam het er vooral op aan, te weten, of de ab dis nog altijd voornemens was, om aan deD reeds zoo machtigen, gehaten beschermheer van hot sticht de schoone Lauenburcht af te staanop wier bezit de raad en de burgers van Quedlinburg nog altijd veel hoop hadden. »Mevrouwbegon hij, na eene poos te hebben nage dacht, ^veroorloof mij eene vraag. Wilt gij de burcht in geen geval in handen van de Regenstoiner graven laten, of is het n alleen maar om oenen anderen slotvoogd te doen Deze vraag bracht de abdis in niet geringe verlegen heid want zij greep hare woede in den wortel aan en raakte zeer onzacht de bloedende wonde van haar hart aan. Met wantrouwen zag zij haren kanselier aan. De uitgifte van den leenbrief was eene daadzaak die niet meer te loochenen was en bewees duidelijk het aanvan kelijk voornemen der abdis om den graaf de Lauenburcht af te staan. Dat moest zij dus in ieder geval togen wil en dank wel erkennen en zij was dus geenszins bezijden de waarheid, toen zij ten antwoord gaf: »Ik had inder daad het plan den graaf met do burcht te beleenen. Aangezien hij er zich echter door list en geweld, buiten mijn medewetenvan heeft meester gemaaktwil ik nachts strandde een der bakken bij Eijerland op Texel een tweede op de Vliehors, terwijl een derde waarop zich 5 personen bevonden, aangevaren werd door een Wieringer blazerschuit bij Eijerland. Venhulzen. Den 19 is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen de heer dr. C. Hillo Ris Lambers te Oostvoorne. Zaandijk. De gemeente heeft zich teruggetrok ken in het bijdragen in de kosten van sluisbouw bij den Dam te Zaandam. Zaandam. Den 19 werd door den gemeenteraad op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. G. M. Franc ken, als onderwijzeres en aan den stads-tuinman A. J. van Lohuizen als stads-tuinman. Het voorstel van burg. en weth.om de hondenbelasting vast te stellen op f°4 en f 3 en aan hondenkooplieden slechts vrijstelling te verleenen voor eiken hond, dien zij boven twee houden, werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Verder werd met algemeene stemmen besloten het schoolgeld voor leerlingen aan de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, die elders wonen van f 30 tot 55 te ver- hoogen, onder bepaling, dat aan leerlingen uit de bui tengemeenten alleen toegang zal worden verleend, als er plaats is. Den 18 werd in het Nutsdepartement een zilveren medalje uitgereikt aan J. Dekker, tuinmansknecht, voor 40-jarigen trouwen dienst bij de firma J. H. Schone. Purmerend. Aan de ringrijderij op den 21 na men 21 personen met hunne dames deel. De eerste prijs werd behaald door mej. G. Köhne te Beemster, de tweede door mej. S. de Groot Purmerend de derde door mej. S. Stevens te Purmerend en de vierde door mej. F. Kra mer te Bsemster. Aan de harddraverij namen 21 paarden deel, die nog geen hooger prijs dan f 100 hadden gowonnen. De eerste prijs van f 40 werd gewonnen door Tabor van den heer A. Kooij Dz. te Beemsterde tweede van 25 door Compagnon van den heer M. Zwart te Purmerend, de derde van f 15 door Apollo II van den heer C. Broers te Benningbroek de vierde van 10 door Kikkert van den heer P. Jongens te Beemster. Het weder was zeer gunstig. Fgmond aan Zee. Tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noordholland is te dezer standplaats herbenoemd de heer J. Koopman alhier. Heerhugowaard. Mej. A. Zeeonderwijzeres aan school no. 2 is op haar verzoek in de raadsver gadering van den 23, in gelijke betrekking overgeplaatst aan school no. 1. Door het heerschen van mazelen onder de leerlingen van school no. 2 was deze school reeds een 14 dagen voor bijna de helft ontvolkten thans is de ziekte ook in het huisgezin van het hoofd dier school uitgebroken, zoodat de school gesloten is. De ziekte begint van een ernstiger karakter te worden. Kolhorn. De palingvisschers zijn alle met hunne vaartuigen binnen en gaan dit jaar niet meer uit. In het algemeen is deze visscherij dit jaar onvoordeelig. Door den kooper (eigenaar) van het huis en erve omtrent welke zaak wij in een vorig nummer een en ander me'dden zijn nog pogingen gedaanom de hypotheek door verkooper genomenop het niet getransporteerde kadasternummer af te koopen, die echter mislukt zijn. Werkelijk zal dus tot openbaren verkoop worden overgegaan en is de bewoner genoodzaakthet eens gekochte en betaalde nogmaals te koopen. Er bestaat hior het planeene vereeniging op te richten, genaamd Plaatselijk Nut." Tot heden bestond er eene dergelijke vereeniging, »Nut en gezellig verkeer'' geheeten. O. a. door overlijden van den secretaris-pen ningmeester kwam het plan tot rijpheid, deze vereeniging te wijzigen meer in overeenstemming met de behoeften van den tegenwoordigen tijd. hem haar niet laten behoudenmaar haar aan een ander geven. Hoe 't zijik verlang de Lauenburcht weder in eigen bezit terug." De stichtskapitein gaf hierop niet onduidelijk te kennen, dat de burgemeester en de raad van Quedlinburg, ondanks de kort geleden plaats gehad hebbende verstoring der goede verstandhoudingwelke altijd tusschen de abdis en de stad had bestaanzich misschien wel zonden laten vinden om den graaf de burcht met geweld van wapenen weder af te nemen indien zij er op rekenen konden tenminsteer daarna zelf mede te worden beleend. »Doch de stad zelf", merkte hij op, »was alleen togen den machtigen Regenstoiner niet opgewassen en zou zich dus van de hulp en den steun van eenen of meer bondge- nooten van beteekenis moeten trachten te verzekeren." »Of die dan zoo moeielijk te vinden waren", was Jutta's vraag. »Ik zou er wel eenen weten", antwoordde de heer Willekin smaar dien hebt gij u helaas zelf tot vijand gemaaktmevrouw Den bisschop van Halberstadtzei zij snel. De stichtskapitein knikte bevestigend. »0 het kost mij slechts één enkel woord en hij is weer mijn vriend", zei de abdis met een glimlach. »Zoudt gij dat denken vroeg Willekin schijnbaar ongeloovig maar inderdaad zeer in zijnen schik met die wendingdie het ouderhoud begon te nemen. »Hebt gij nog geene andere klacht tegen den graaf von Regenstein in te brengenwaarmede de bisschop het recht zou hebben zich te bemoeien »Zeker wel, verklaarde Jutta met vuur. Hij houdt de gravin Oda von Falkenstein wederrechtelijk op zijn slot gevangen niettegenstaande haar broeder graaf Hoyer haar tot mijne kloosterlinge bestemd en in hot genot eenor vrij aanzienlijke jaarrente hierheen gezonden had. Graaf Albrecht blijft mij hare uitlevering zeer beslist weigeren, hoewel ik die met het volste recht kan eisehen." »Ik weet het", zei de stichtshoofdman ernstig, »de bisschop zelf heeft er reeds meer dan eens sterk bij den graaf op aangedrongen." Wordt vervolgd. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6