Buitenland. vlaggen, benevens een twaalftal zilveren kandelabers bedek ken en omgeven de prachtige «Catafalque" waarop de lijk kist staat, rondom de kerk zijn alle straten afgezet, docb in het midden loopt bet publiek, en op de trottoirs staat men op stoelen, banken en laddersde trappen en treden der Madeleine leveren ook een fraai schouwspel, links niets als officieren, en rechts niets als heeren in zwarte rokken en witte dassen. In de rue Royale staan draag baren vol met kransen en evenzoo twee wagens met «couronnes" beladen. Straks tegen elf uur zal het lijk vertrekken naar de Invalides waar de lijkdienst en de ter aardebestelling plaats hebben men zal gaan van de Madeleine, door de rue Royale, over Place de la Concorde, door de Avenue des Champs ElyséesAvenue d'Antin over de brug des InvalidesOrsay-Kade en Esplanade des Invalides. Alle ministers benevens de officieren van den generalen staf der ministeriën van Oorlog en Marine nemen aan don stoet deel, verder de vertegenwoordigers van Senaat en Kamer, de afgezanten der vreemde mogend heden enz. enz. Op order van den russisehen keizer ver gezellen ook de russische gasten het lijk van den grooteu Maarschalk. De kransen zijn prachtig, die van het russische eskader is de grootste van alle, en heeft niet minder dan tien meter middellijn, dus een ring van meer dan dertig meter. Zij is in een woord gezegd prachtig en bestaat uit guirlandes van rozen, chrysanthèmesorchideën, laurieren en palmen, en is omrold door een wit-blauw lint, zijnde de kleuren der russische marine. Wijzen wij ook op de couronne van het fransche leger, hebbende 2'/2 meter middellijn, op die van de Vereeniging der Fransche Vrouwen van Koningin Victoriavan de offi cieren van Noorwegen, van Elzas-Lotharingen, van het Roode Kruis, van de stad Magenta, van koning Humberto van Italië, van den keizer van Duitschland enz. enz. enz. En thans is het bijna half twaalf, binnen in de kerk zijn de redevoeringen gehouden, wij bevinden ons Place de la Concorde, als steeds hebben wij eene veilige plaats ge vonden, door tot het laatste oogonblik te wachten vóór wij die plaats innamen. Bij znlke gelegenheden is na tuurlijk het gemakkelijkst te staan aan een venster of op een balcon, doch wil men goed alles zien, dat isniet alleen het ware schouwspel, maar tevens het publiek het welk steeds zooveel geeft op te merken dan moet men tot het laatste oogenblik op straat blijven. Daar klin ken dan tegen half twaalf één en twintig kanon schoten, de stoet zet zich in beweging. Voorop rijdende kurassiersdaarop volgen de Gardes republicaines te paard, vervolgens generaal Saussier met zijn état-major, en dadelijk daarop weder Gardes républicaines. Het ge drang is op sommige punten vreeselijk, en wij verwachten straks te vernemen dat verscheidene ongevallen zijn te be treuren. Thans volgen de muziek van het le regiment der Genie, welke den treurmarsch van Chopin speelt wij staan veilig doch te bekneld om alles op te teekenen, dus stippen wij uit het geheugen aan genieregimenten, de muziek van de garde républicainetwee wagens vol kransen, de afgevaardigden en de kransen der vreemdo mogendheden, de lijkwagen, getrokken door zes paarden, versierd met driekleurige vaandels en op de kist een zwart laken met zilveren sterren. Naast de lijkwagen generaal Loizillon, minister van oorlog, generaal Février, groot-kanselier van het legioen van eeradmiraal Rieu- nierminister van marine en nog eenige andere hoogge plaatste heeren. Vlak achter den lijkwagen loopen vier onderofficieren, die elk een kussen dragen, waarop al de ordeteekenen en medaljes van den overleden Maarschalk gespeld zijn. Brengen wij in herinnering dat Mac-Mahon begiftigd was met achttien buitenlandsche orden waar onder die van Nederland: den Nederlandschen Leeuw, van Spanje: het Gulden Vlies, van Rusland: de heilige Andréas enz. enz. Intusschen is de stoet ons nog niet voorbij, nog wijzen wij op het paard van den overledene, op de afgevaardigden van alle regimentenwaarin Mac- Mahon heeft gediend, op generaal Borius, den vertegen woordiger van president Carnot, op een aantal groote persoonlijkhedenvertegenwoordigers van SenaatKa mer, Raad van Parijs, de burgemeesters, leden der recht banken enz. enz., op de leden van het russische eskader, thans de gasten van Parijs, op de geestelijkheid en ein delijk op een groot aantal vereenigingen. Hoe velen dus achter het lijk liepen, weten wij thans nog niet te bepa- als hetgeen vermoedelijk geschieden zou schromolijk over dreven werd, vlogen als een loopend vuurtje door de stad en brachten de gemoederen in twijfel en onrust. De raadszitting had den volgenden morgen werkelijk plaats. Er vielen harde woorden over de Regensteiners en ook een paar zijdelingsche hatelijkheden aan het adres van de abdis, wegens haar openlijk partijkiezen voor den graaf tegen de stad, bleven niet uit. Doch dat moest nu maar vergeven en vergeten en met de abdis zonder uit stel gemeene zaak gemaakt worden, ten einde belangrijke voordeelen en privilegiën voor de -stad te verwerven. Hoe ook eenigen der oudste raadsheeren de grijze hoofden schudden en waarschuwend hunne stem verhieven tegen zulk een stout en vermetel bestaan, zij konden niet ver hinderen, dat het besluit om zich van den beschermheer los te maken, doorgedreven werd. Zij hadden lang genoeg den nek gekromd, heette het: Quedlinburg was geen lijfeigen dorp, maar veeleer eene stad, die sedert de dagen van koning Hendrik hoog in aanzien stond, die meer en meer aangroeide in aanzien en machteene stadwier rijkdom steeds grooter werd, die eene eigen munt had en tol- en marktreehten hief naar goedvinden. Hier hadden keizers gewoond en rijksdagen gehouden, de Henderiks, de Otto's, Barbarossa en Filips von Schwaben en nu zou den zij zich door dien roofridder laten ringelooren en brandschatten? Nooit, in de eeuwigheid nietl Dat moest en zou een einde nemen. Zij behoefden voor hunne na buur, Halberstad, in geen enkel opzicht onder te doen en die gevoelde zich gelukkig en tevreden onder den kromstaf van den goeden, verstandigen bisschop. Ook de stad Aschersleben haalden zij als voorbeeld aan, die eerst korten tijd geleden, weliswaar bij ovorrompeling, bisschop pelijk geworden was, maar ook onmiddelijk met belangrijke privilegiën door haren nieuwen heer bevoorrecht was geworden. Gaarne wilde zij, zoover met hunne stedelijke vrijheid overeen te brengen was, mevrouw de abdis trouw en onderdanig blijven, zooals zij dat eens hadden bezwo ren, maar van het beechermheerschap van graaf Albrecht von Regenstein wilden zij eens voor altijd niets meer weten. len, en wat het publiek aangaat dat van alle kanten van Parijs en zelfs van uit de provinciën is toegestroomd, dit schatten wij op honderdduizenden. Het is ons bepaald onmogelijk den stoet te volgen tot aan de Invalides, de menschenmassa is te groot, velen raken onder den voet, en wij kunnen het niet bepaald bevestigendoch men spreekt van vrouwendie flauw vielenmannen en kinderen, die onder den voet raakten. Overigens is voor de handhaving der goede orde op voorbeeldige wijze ge zorgd, den geheelen weg langs zijn troepen en agenten geschaard, die de menigte tegenhouden. Wat de russische feesten betreftdaaraan wijden wij onzen volgenden brief, het programma der feestelijkheden heeft men gewijzigdom reden Mac-Mahon heden werd begraven zoodat gisteren en heden geen feest werd ge vierd. Wij moeten nog spreken over den fakkeloptocht over het bezoek aan de stad op vrijdag j.l. en morgen wacht ons Carrousel op het Champs de Mars, Waterfeest op de Seine, venetiaansche verlichting, illuminatie, vuur werk enz. De Russen hebben door deze begrafenis twee dagen rust gehad, men gunt hun dat wel na al die diners, bals en toejuichingen. J. M. T. BEIiOIE. Kapitein Félix, die beschuldigd was van diefstal in eeu badkoets te Ostende en door den krijgs raad tot soldaat teruggebracht was, is in hooger beroep door het militair gerechtshof te Brussel vrijgesproken. IEïII.AAII, Den 21 werden in het graafschap Donegal 25 pachtersdie sedert jaren geen pacht be taald hadden, o. a. enkelen, niet in 35 jaren met hunne gezinnen uit hunne woningen gezet. De meesten boden een hardnekkigen tegenstand de woningeneigenlijk ellendige hokken werden na de uitzetting onmiddellijk gesloopt. John Redmond de leider der Parnellistische partij heeft den 23 des avonds te Cork eene redevoering ge houden. Hij waarschuwde de regeeringdatals de kwestie van de wegens wanbetaling uitgezette iersche pachters niet nog dezen herfst en het Home Rule-vraag- stuk in 1894 geregeld wordt, zijne partij niet langer haren steun zou verleenen, maar bij de eerste gelegenheid de beste tegen de regeering zou stemmen. FRANTMBIJH. Den 24 des avonds werdtot be sluit der feestelijkheden, een gala-voorstelling in de Opera gegeven. Admiraal Avellan bleef in de loge van Carnot; hij en de president gaven herhaaldelijk het sein tot toe juichingen met name na het 5e bedrijf van Faust. De divertissement russe was het merkwaardigste nummer van het programmaalle deelnemers in russische klee derdracht, trokken in optocht over het tooneel. Ook de fransche en russische zeelieden, die hand aan hand op traden hadden veel succes. Het russische volkslied, gezongen door koorzangers in de kleeding ten tijde van Iwan den vreeselijke, werd levendig toegejuicht; onder het zingen van het volkslied werd achter de schermen een kanonschot gelost. Te ge lijkertijd verhief zich op het tooneel het beeld des Vredes, met een palmtak in de hand, hetgeen een geestdriftig gejuich uitlokte. De russische officieren juichten staande de Marseillaise toe,, en vervolgens riep admiraal Avellan met een donderende stem «Leve Frankrijk waardoor de geestdrift ten top steeg. In de pauze begaven de admiraal en zijne officieren zich naar den foyer, waar zij zeer gevierd werden door de dames van het corps de ballet. Te 12.40 verlieten zij de Opera om zich naar het sta tion te begeven. Een ontzaglijke menigte juichte hen tot afscheid toe herhaalde malen klonk vol geestdrift de kreet »Love Frankrijk! Leve Rusland!" Op de groote boule vards, waarlangs zij reden, moest de politie ruimte maken. Den 25 des morgens te 10 uren kwamen de russische officieren te Lyon aan en werden met buitengewone geestdrift ontvangen. In antwoord op een toost zeide admiraal Avellan, dat Lyon in Rusland wordt beschouwd als de grootste nijver- heidsstad. Hij dronk op de gezondheid van het gemeen tebestuur, al de inwoners van Lyon en president Carnot. Deze toost werd met oen uitbundig gejuich begroet. Zoo spraken en pochten de kooplieden en aanzienlijken op de banken der raadszaalwaarbij zij met een schuin oog naar de Lauenburcht tuurden, want allen wenschten van harte, dat de s'ad nog eens het voorrecht te beurt mocht vallen eene burcht in eigendom of in leen te bezitten. Gelukkig had de burgemeester inzicht en invloed ge noeg, om de opgewonden vergadering van het nemen van overijlde besluiten en het doen van onberaden stappen terug te houden. Hij bracht de heethoofden in de verga dering onder het oog, dat de Lauenburcht het eigendom van het sticht was en dat men die derhalve niet kon bestormen en bezetten, dan met verlof en medeweten der leenvrouwezonder zich aan hetzelfde onrecht schuldig te maken als waardoor de graaf von Regenstein zich aller haat had op den hals gehaald. Daarop werd het verstandige besluit genomen om de abdis verlof te vragen tot bestorming van do Lauonbnrcht, den bisschop van Halberstadt om ondersteuning in geld, voetvolk en ruiters te verzoeken, in dien tusschentijd naar verschillende zijden naar stedelijke en ridderlijke bond- genooten om te zien en eerst dan, als dit alles geschikt en geregeld zou zijn, graaf Albrecht den handschoen toe te werpen. Daarna werd de zitting gesloten, die weliswaar geheim was geweest, doch waarvan men het doel en de strekking opzettelijk onder de burgerij bekend maakte. De geheele stad geraakte daardoor in opgewondenheid de vredelievenden onder de burgers verschrikten, de moe digen, de eerzuchtigeu, met vrijheid en vooruitgang dwee penden jubelden en juichten en hadden 't allerliefst dadelijk naar speer en strijdkolf gegrepen om de Lauenburcht aan te vallen. Den roofridder eens eene poets te bakken, zich aan den roofridder te wreken over al het onrecht, hun door hem aangedaanover ieder geroofd stuk vee voor iedere boete, hun opgelegd en voor de ijzeren strengheid, waarmede zij sedert jaren door hem waren behandeld was hun aller wensch en vurige begeerte. De naam van den roofridder klonk door de straten met een leedvermaak, als hadden zij den gehaten en verfooiden vijand reeds ge hangen, nog vóór zij hem in handen hadden. Na het feestmaal woonden de officieren een Venetiaansch feest bij, en daarna een gala-partij, die door de pers ge organiseerd was in den grooten schouwburg en waar van de opbrengst komt ten bate van de betrekkingen der zeelieden, die bij de ramp der Russalka zijn omge komen. Overal werden de russische gasten uitbundig toegejuicht. ITALIË. De oud-minister Di Rudini, de leider der oppositie, bestrijdt in een aan zijn kiezers gericht schrij ven ten sterkste de militaire staatkunde zoowel als de verhooging der successierechten, de invoering eener pro gressieve belasting en het betalen der douane-rechten in goud. Hij verklaart, dat het onmogelijk is den toestand der geldmiddelen in het reine te brengen, als men niet terugkeert tot het programma, dat een einde moest maken aan de staatsschuld en als men niet tracht gelijktijdig bezuinigingen en eene vermeerdering der ontvangsten tot stand te brengen. Hij acht beperking van eenige uit gaven, zooals die voor het leger, en vermindering van het aantal geëmployeerden onvermijdelijk. Het evenwicht in de begrooting moet gegrond zijn op verbetering in den stand van de schatkist en den muntomloopde schatkistbiljetten moeten geleidelijk geconsolideerd, en de wet op den muntomloop moet herzien worden. Men zou het verwijt kunnen laten hooren dat Italië eene mili taire organisatie gehandhaafd had die bij gebrek aan middelen langzamerhand schipbreuk lijdt. Indien men den moed mist, om heil te. zoeken bij eene oplossing, die de logica aangeeft, zou men gedwongen kunnen worden de toevlucht te nemen tot territoriale werving of ver mindering van den diensttijd, hetgeen het innerlijk ge halte van het leger in gevaar zou brengon. Het is on mogelijk het leger te redden als men de begrooting niet redt. De bondgenootschappen, die den vrede verzekeren, zijn een onschatbare weldaad. Omtrent de voorvallen te Aigues-Mortes merkte hij op, dat het land onvoldaan was over de aan de zaak gegeven oplossing, en dat de minister van binnenl. zaken in deze de grootste verantwoordelijkheid draagt. TURKIJE. Sedert het eerste cholerageval in Kon- stantinopel zijn 349 personen aangetast en 208 overleden. AEREEAKC}»I<! STATEA. Tot den 21 was de tentoonstelling te Chicago bezocht door ruim 19.500.000 betalende bezoekers. Bij de gemelde spoorwegramp bij Buttle Creek (Michi gan) zijn 26 reizigers omgekomen, waarvan de meesten levend verbrand, en 52 zeer ernstig gewond. In het derde rijtuig had een kachel gestaan, waardoor brand ontstaan was, toen het tweede rijtuig daarin gedreven was. De democratische senaatsleden, die de vrije aanmunting van het zilver voorstaan, hebben aangekondigd, dat zij de stemming over de afschaffing der Sherman-wet niet meer zullen verhinderen. De stemming zal dus waarschijnlijk binnen een week beginnen. Opgraving eener stad In Tunis. In de nabijheid van den berg Djebel Korra in Tunis be vond zich in den tijd der romeinsche keizers de groote en rijke stad Thucca, bekend om den schoonen tempel van Saturnus en een fraaien schouwburg. Deze in den loop der tijden bedolven stad wordt nu opgegraven en de tot heden gedane ontdekkingen doen verwachten dat hare ruïnen die van Pompeji naar de kroon zullen steken. In 1891 werd onder leiding van dr. Carton de eerste spade in den grond gestoken, doch weldra moest het werk wegens geldgebrek gestaakt worden en eerst een jaar later, toen de fransche regeering en vele wetenschappelijke ge nootschappen dien heer voldoende steunden, kon de arbeid hei vat worden. De schouwburg kwam het eerst vrij. Evenals bij de meeste romeinsche schouwburgen zijn ook hier de zit plaatsen in den rotswand uitgehouwen. De fraaiste ver sieringen en de schoonste onderdeelen zijn geschonden doch de lagenog geheel gave muur, die het tooneel van de plaats van het koor scheidtverraadt de kunst vaardigheid der handdie den beitel hier hanteerde. De reliefs, welke dien muur versieren, zooals bladen en andere afbeeldingen aan het plantenrijk ontleend zijn buiten- Den volgenden morgen beraadslaagden de gilden en kwamen overeen, dat zij den raad van wapens en krijgs- benoodigdheden zouden voorzien, goed en bloed der gilde- broeders te hunner beschikking zouden stellen en hen zouden opwekken tot onmiddeljjke opening der vijande lijkheden. Dat hadden de edele wijze mannen op het raadhuis juist gewild. Onder de gegeven omstandigheden, gedron gen door den algemeen geuiten wil der burgerij, konden zij nu naar de abdis gaanhaar de algemeen begeerde vredebreuk met den graaf von Regenstein aankondigen en hare toestemming vragen tot de inneming van de Lauenburcht. Dat zij ook de gevangene kloosterlinge gravin Oda von Falkenstein, uit de onneembare rotsvesting zouden moeten halen en bij de abdis op het slot in vei ligheid brengen, hadden de vertrouwden van den stichts- hoofdman hun voorzichtigheidshalve voorloopig nog maar verzwegen. De heer Willekin von Herrkestorf liet zich gedurende die twee dagen niet op het slot zien maar de priores Kunigunde von Woldenberg wist hoe ze er aan kwam begreep niemand en vertelde zij ook niet in bijzonder heden mede te deelen wat er in de stad voorvielen bleef daarbij geenszins in gebreke, de abdis deze gebeur tenissen in do levendigste en stoutste kleuren te schilderen. Laatstgenoemde had aanvankelijk geweigerd eene harer dignitarissen te ontvangen, doch de priores had zich met eene volharding, eene betere zaak waardig, niet door de herhaalde afwijzing laten afschrikken met het gevolg dat het haar eindelijk gelukte tot het heilige der heiligen door te dringen, zooals zij voorwendde om de abdis in hare netelige positie met troost en raad ter zijde te staan, in werkelijkheid echter om te zién hoe bare meesteres gestemd was en en dat was wel haar hoofddoel om haar tegen den graaf, die 't gewaagd had haar, de priores, te beleedigen en te bespotten, op te zetten. Jutta doorleefde meer dan een zwak oogenblik, waarin hare woede tegen Albrecht in eene droevige zwaarmoe digheid, ja in eene nu en dan met onweerstaanbare kracht opkomend verlangen naar hem dreigde te ontaarden. Dat

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2