No 129. Tweede blad. Vijf en Megentigste Jaargang. Zondag 29 October 1893. Onbestelbare Brieven, Uit Breda. Nederland. Ingezonden stukken. Kantongerecht te Alkmaar. ALKfHAARSCHE COURANT. verzonden gedurende de le helft van October 1893 J. J. G. de Leeuw, EL HabichWed. D. L. v. Sta> verde, Dikkers, allen Amsterdam Moens Warmond. Van Heerhugowaard: J. de BeursOmval. Amerika: J. Koning Toen Prins Prederik Hendrikde stededwinger uitzag naar cene goschikte stad voor de vestiging der Illustre Schooleene inrichting waar de aanstaande krijgs oversten zouden worden ingewijd in de geheimen dei- toenmalige kunst van oorlogvoeren bezaten èn Alkmaar èn Breda reeds zulk eene schitterende reputatie dat de prins vóór het kiezen van laatstgenoemde plaats waar schijnlijk ook wel aan eerstgomelde zal hebben gedacht De kreet „Van Alkmaar begint de Victoriehad reeds weerklonken van stad tot stad van provincie tot pro vincieen het puikje van alle turfschippers had in de sterke veste van Breda reeds een vrachtje bezorgd, welks geschiedenis nog drie eeuwen later stof zou leveren aan buitenlandscho tijdschriften. Indien nu wat ik niet weet de keuze van Prederik Hendrik indertijd bij de „brave luijden" van Alkmaar eenigen naijver heeft gewekt op die van Bredadan mogen hunne nazaten zich thans voldaan gevoelen over hot feitdat de Bredanaars met leede oogen een deel van t akkedeemie" hebben zien verhuizen naar Alkmaar. En waarlijker was wel reden voor dat leedwezen want de Koninklijke Militaire Academie is de ziel van Bredade hoofdbron van welvaart en vertier. En zoo zagen dan dit jaar vole eerzame burgervrouwen hare gemeubelde kamers onbewoond en misten de kof fiehuizen en sigarenmagazijnen de bezoeken vau vroolijke nieuwe cadetten met hunne respectieve geleidersen moesten de bakvischjes de monstering harer a.s. carna vals-cavaliers ontberen en bleef de jaarlij ksche overstel pende drukte in de hotels achterwege en constateerden de dikke slagersvrouwen in hunne handig bijgehouden winkelboeken een merkbaren achteruitgang bij eenzelfde maand in het vorige jaaren keken de huiseigenaren met kwalijk verborgen spijt naar do huurbordjes op do wo ningen van thans vertrokken gehuwde leeraren en officieren En al die spijtige gedachten zwierven den Moerdijk overnaar Alkmaarkruisend da gedachten van do eerstelingen der Cadettenschooldie reeds met trots in het hart aan de Academie denkenen van diegenen onder bet personeel der school welke vele aangename jaren doorbrachten in Breda. Er is alzoo eon band gevlochten tusscheu deze twee stedenen in beide plaatsen is belangstelling gewokt voor 't geen op militair gebied in de andere voorvalt. Vandaar mijne brievendie nu en dan in de Alk- maarsche Courant zullen verschijnen en waarvan de eerste hierbij den vriendelijken lezer wordt aangeboden. Korten tijd na het vertrek van de bovenbedoelde of ficieren en leeraren naar Alkmaarwerd Breda daarovor getroost door het voornemen van den minister van oorlog om de Hoogere Krijgsschool van den Haag naar Breda te verplaatsen. Naar men wilwerd Z. Ex. hierbij geleid door do overwegingdat door die verplaatsing de tijd van eenige officieren van den Generalen Staf niet langer in beslag zou worden genomen door het geven van onderwijs aan de leerlingen der Krijgsschool terwijl voor elk vak te Breda voldoende onderwijskrachten aanwezig zijn. Ook met het bezuinigings-argument kan de minister komen indien wat te verwachten isde haagsche af gevaardigden tegen de voorgenomen verplaatsing eene felle oppositie zullen voeren. Intusschen kan dat oppositie-arsenaal niet zeer gevuld zijnte oordoelen naar een als hoofdartikel geplaatst ingezonden stuk in Het Vaderland, waarin de overplaatsing werd ontraden, op grond dat er in den Haag betere bibliotheken zijn voor militaire studiën. Wanneer men nu weetdat dit argument is te herleiden tot de moeite van het bestellen der boekwerken dan komt dat zeker ieder ander met mij zeer mager voor. Naast de al of niet groote kans dier verplaatsing neemt de pensionneering ven den kolonel Vogel commandant van het regiment grenadiers en jagersoen groot deel der militaire conversatie in beslag. Behalve de bekende courantenberichten over deze zaak wordt hier nog iets anders verteld n.l. dat de kolonel zou zijn gepensionneerd op aandrang van don inspecteur van het wapen en wel omdat de heer Vogel meer de liefhebbende papa dan de strenge rechtvaardige kolonel wist te zijn van zijn zoondie als sergeant bij het keurkorps dient. Hoe het zij, er komt nu weer wat promotie. Dat is de lichtzijde van de zaakvoor anderen, zooals iedere decoratie eene schaduwzijde voor anderen heeft. Dit laatste bleek bij de uitreiking der zilveren medalje van de Oranje-Nassau-orde aan den adjudant-onderofficier der Koninklijke Militaire Academie Lakkei. Op grond toch van andere, gelijktijdige benoemingen mocht men aannemen, dat de bedoeling der Koningin-Regentes was geweest om den oudsten onderofficier van korpsen en dienstvakken te begiftigen. En daar nu niet de heer Lukkel maar de adjudant-onderofficier Vogelder Academie de oudste in rang is bij die inrichting, en deze niet om redenen van gedrag kan zijn voorbij ge gaan, is de brave, dikke vogel ten zeerste in de wieken geslagen. Zoo wordt ook hier weer bewaarheiddat elko geschonken ridderorde zoowel ontevredenen als tevrode- nen maakt. Gelukkig dat het hier geen Militaire Willemsorde geldt Men ziet echter dat de militaire Vogels van diverse plui mage het in den militairen stand hard te verantwoorden hebben. Leoudert Mathisseu dio den 19 Juli in de ouder- lijko woning te Zeist zijne moeder met een mes stak zoodat zij weinige dagen daarna overleed was door de arr. rechtbank te Utrecht tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans is in hooger beroep tegen hem voor het gerechtshof te Amsterdam 8 jaar gevangenisstraf geëischt. De gemeenteraad van Groningen heeft den 25 be sloten, het aantal wethouders niet te verminderen en de opengevallen plaats van den heer Modderman, benoemd tot burgemeester, wel te vervullen. Uit Zevenbergen wordt bericht de diefstal van een biljart uit de zaal van een herberg. Tot 1 Januari 1894 is bij wijze van proef do invoer van paarden, rundvee en varkens in Duitschland over Elten ook toegestaan. Aan de nederl, oliefabriek te Hof van Delft, onder beheer van de heeren Nolthenius en van Marken is de achturige werkdag ingevoerd. Te Groningen is den 25 in de algemeene vergade ring van veehouders (weiders) besloten, de voorloopige regeling van het bestuur der veroeniging met dat van de afd. Groningen van den slagershond tot dekking van de schadekans voor verborgen gebrekeu bij het vee, goed te keuren, zoodat in 't vervolg de veehouders bij verkoop van vet vee 1j2 pet. der koopsom in de bondskas storten, welke kas '/2 pet. voor de lid zijnde slagers bijdraagt. Deze regeling is van kracht tot Juni, waarna een nieuwe vergadering zal gehouden worden om te zien of de 1U niet tot V4 pet. kan worden teruggebracht. Hiermede is het geschil naar genoegen van beide partijen opgelost. Het studentonkorps te Leiden heeft besloten het lustrum 1895 te vieren met eene maskerade. Bij kon. besluit van den 24 is bepaald, dat de in het hoofdkiesdistrict Roermond op 31 October in te le veren stembriefjes geopend zullen worden op 2 November. - Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 26 bij enkele inschrijving aanbesteed .- 1 hot voor zien der boorden van het Noordhollandsch kanaal, ge raamd op 6690. Laagste inschrijver Gebr. Janssen te Nieuwediep, voor 62392. het verbeteren van twee hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland geraamd op f 5300. Laagste iuschrijver de heer T. Vol hert Cz., te Sliedrechtvoor 4526; 3. het begrinden van een gedeelte van den oostelijken dijk langs zij kanaal C naar Spaarndam, behooreude tot de werken van het Noordzeekanaal, geraamd op 3230. Laagste inschrijver de heor A. Visser, te Haarlem, voor f 2580. Met toestemming van do synode zal eene algemeene inzameling van gelden gehouden worden voor den opbouw der kerk mot toren der ned. herv. gemeente te Pur- merland. Bij kon. besluit van den 25 is, met ingang van 1 Januari a.s., den opzichter over's Rijks kustvorlichting te Vlieland J. O. Schlachter eervol ontslag verleend behoudens toekenning van pensioen en de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgeldenA. Sap belast met het opzicht over genoemde verlichting. De Rijksleerschool te 's-Hertogenbosch moet mede op 1 Mei naar Nijmegen overgebracht worden. De gemeenteraad van Delft heeft den 27 het voor stel tot afschaffing der presentiegelden van de raads leden dat voor de 12 maal voorgesteld werd aangono- mon met 10 tegen 9 stemmen. In de den 25 gehouden vergadering van den polder Geestmeranibacht (Oosterdijk en Molengeerseu) is door het bedanken van den voorzitter, den heer C. Bos in diens plaats gekozen de heer D. de Geus Dz. te Noord- scharwoude. Tot molenmeester is herbenoemd de heer D. de Gens^ Dz. en met algemeene stemmen zijn herkozen tot secretaris de heer M. Kroon Cz Oudkarspel en tot penningmeester de heer K. Over, Haarlem. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank de heer mr. E. R. H. Regout, thans ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arr. Roermond, ter standplaats Roermond. H. G. Schreuder, die dezer dagen terecht stond wegens het maken, verkoopan en in voorraad hebben van valsche Scents postzegelsis den 26 door de arr. rechtbank overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Den 26 is beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente de heer S. Debry te Haarlem. Den 27 is tot secx-etaris der kamor van koophandel en fabrieken gekozen de heer A. J. Cohen Stuart aldaar. Bergen. In den nacht van den 26 is een huis van den heer IJ. Oldenburg bewoond door den heer C. Plomper, door eene onbekende oorzaak afgebrand Slechts weinig kon gei-ed worden doch alles was tegen brandschade verzekerd. Bloemendaal. De raad dezer gemeente heeft burg. en weth. op hun voorstel gemachtigd te trachten eene overeenkomst te sluiten met het gemeentebestuur van Haarlem, waarin aan den raad van Bloemendaal het recht wordt toegekend desverlangd eene drinkwaterleiding in Bloemendaal aan te leggen, in aansluiting met het buizen net van de (aanstaande) Haarlemsche waterleiding, of dat door deze waterleiding in de gemeente water geleverd wordt op dezelfde voorwaarden, als dat wordt geleverd aan de ingezetenen van Haarlem. Groet. Den 24 gaf de zaugvereeuiging «Cre-s cendo" hare eerste uitvoering voor een talrijk publiek. De kerk voor deze gelegenheid welwillend afgestaan was gevuld mot belangstellenden, die met de meeste aan dacht de uitgevoerde nummers aanhoorden. De heer B. van der Veen, van Schoorldam, spx-ak de nog jeug dige veroeniging een woord van dank toe, dat, blijkens de toejuichingen der vergadering, do algemeene instem ming wegdroeg. Hoogwoud. Mej. M. Timmerman, onderwijzeres, is te Haarlem geslaagd voor de vrije- en orde-oefeningen dor gymnastiek. Holltorn. Do reeds vermelde openbare verkoop van het niet getranspox-teorde kadastrale nummer van een vroegor reeds verkocht perceel heeft in geheel het Noorderkwartier de aandacht getrokken. Zooals wij ï-eeds berichtten, bleef de eigenaar van bedoeld perceel met f 1 do eenige bieder. Men merkt hieromtrent nog op, dat de onkosten, 6°/0, dus slechts 6 centen zijn dat hiervoor de hypotheek wordt afgeschreven, gewone overschrijvingen geschieden enz.: de acte woi-dt opgo- maakt en gei-egistreei-dalles volgens bepaalde voor waarden en volgens de wet. Gelukkig voor notarissen komen gevallen a's dit zeldzaam voor. Iiangedijken. Lazon wij voor eenige dagen een bericht over hooge prijzengegeven voor weiland in Holland's Noorderkwartier, in deze streek wordt niet minder voor bouwland besteed. Den 26 werden ongeveer 6 bunders bouwland verkochtwaarvan '/3 water, voor de belangrijke som van 23952. Sommige pei'ceeleu brachten ver boven de f 100 per «snees", d. i. V42 bun der op één perceel zelfs f 140 per «snees". ft ('hagen. Bij kon. besluit van den 21 is, met ingang van 1 November, benoemd tot griffior bij het kantongerecht, te Zaltbommel de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, thans alhier, in wiens plaats be noemd is de heer mr. H. L. Asser advocaat te Am sterdam. In tegenstelling met vorige weken was de aanvoer van mager vee op de markt den .26 minder. Er was echter veel vraag en de handel ging vlug. Kalf koeien waren hoog in prijs. Vet vee werd veel gevraagdminder aangeboden. De prijs blijft ongeveer gelijk, doch zal zeker stijgen. Voel vet vee is er niet in het Noorder kwartier. De aanvoer van schapen was niet heel groot, de prijzen vrij goed. Naar het zich laat aanzien, zal de groote koemarkt in de volgende week, wat den aanvoer van vee betreft, niet zoo belangrijk zijn als vorige jaren. Er is reeds te veel vee van de hand gezet. De heer mr. C, H. Beels die als burgemeester dezer gemeente op zijn verzoek eervol ontslag kreeg, is benoemd tot adjunct-commies ter prov. griffie van Gelderland, te Arnhem met ingang van 15 November. De gevolgen van de ongunstige hooiteelt en het weinige grasgewas na dien tijd komen in het Noorderkwartier meer en meer aan den dag. Sommige boeren maken nu reeds hun vee «droog", opdat het minder voedsel zal gebruiken en toch goed in het vleesch zal blijven. Anderen zijn verplicht hunne koeien te verkoopen, daar zij niet meer hooi hebben geteeld dan ze voor hunne paarden noodig hebben. Op het beste land komt tegenwoordig zoo weinig gras, dat van de melk van 20 koeien niet meer dan 5 kazen per dag kunnen gemaakt woi'den. Er zijn zelfs weiden, die van het begin der maand Juni zonder vee zijn geweest en waar nu nog zoo weinig ge groeid is, dat men er geen vee op kan houden. IJrseui. In de den 26 gohouden vergadering van do hier gevestigde afdeeling der Hollandscho maatschappij van landbouw, werd tot afgevaardigde, naar de in No vember te houden vergadering van Holland's Noorder kwartier gekozen de heer Jb. Vettot diens plaatsver vanger de heer H. Tuijn. De heer Jb. Vet deed eenige belangwekkende medodeelingen over zijne ondervinding, opgedaan bij het inkuilen van groen voeder. Westgraftdijk. De heer P. Mulder heeft aan de universiteit te Amsterdam met goed gevolg het aanvul lingsexamen in de plant- en dierkunde afgelegd. Geheim der vermogensbelasting. Naar aanleiding van de opmei'king van den heer Kooi man burgemeester der gemeente Koedijk, in de Alk- maarsche Courant van 17 dezer, omtrent de mogelijkheid die bestaatom aan het registratiekantoor te Alkmaar, de biljetten der betalenden in te zien zij het mij ver gund ter geruststelling van het publiek mede te deelen dat wanneer het den heer Kooiman niet moeielijk zoude geweest zijn min of meer ter sluiks de biljetten van anderen in te zien dit dan alleen de schuld van die an deren zeiven zouden geweest zijn, die volstrekt geeu gehoira wilden maken van do betaling, die zij kwamen doen en geen moeite deden hunne betalingen en biljetten aan onbescheiden blikken te onttrekken. Wil men daarentegen wel geheim maken van de te doene betaling dan is ook zonder conloirstelsel en zon der betaling per post niets eenvoudiger, dan te doen zoo als zooveleu reeds deden namelijk mij het te betalen bedrag in een papier of enveloppe gevouwen ter hand te stellen. In dat geval geloof ik dat de heer Kooiman wel moeite zoude hebben om de biljetten van een ander, die daarop niet gesteld is, in te zien. De Ontvanger der Registratie te Alkmaar. Zitting van 27 Oct. K. L., Heerhugowaard politie-overtreding f 1 boete of 1 dag hecht. K. D., Alkmaar, als boven f 1 boete of 1 dag hecht. K. S. Hz. en J. G. Lz., Egmond aan Zeeals boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. B., Egmond aan Zee dronkenschap, 2 maal ge pleegd 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. A. van W., Castricum K. A., Akersloot, G. van B., W. S., Alkmaaren H. O., Nieuwediep als boven ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. K., Rijp, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. H. J. H., Alkmaar, als boven, f3 boete of 2 dagen hecht. W. van H., Alkmaar, als boven, 7 dagen hecht. D. T. Jz. en C. T. Jz., Egmondbinnen loopen over eens anders grond, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. G. Y. en E. J., Alkmaar nachtelijk rumoor ieder f 1 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5