Nederlan d. de geestelijkheid, overeenkomstig de bedoeling van den Pans, president Carnot de verzekering te geven van hare oprechte tronw aan 's lands instellingen en hare vurige liefde tot Frankrijk, voor welk land de gehouden feesten het gernststellendst verschiet schenen te openen. «Gij kunt den Ozaar zeggen", met deze woorden wendde hij zich tot admiraal Avellan, »dat gij Frankrijk voor hem en voor het groote russische volk hebt zien bidden, gelijk ik bid voor hen, die zijn eigen lot hebben te leiden. Moge de vriendschap van Frankrijk en Rusland de beide groote natiën tot de hoedsters en beheerscheressen maken van den vrede Bij het wegslaan van eiken berkoen, werden de trommen geroffeld, dat de duizenden toeschouwers bijzonder aan greep. President Carnot begaf zich den 27 te Toulon aan boord van de Formidable, alwaar hij begroet werd door den minister van marine, die verklaarde, dat de marine ten zeerste gehecht was aan de republikeinsche instellingen. De president antwoorddedat het land in de marine vertrouwen stelde. Admiraal Avellan ging vervolgens aan boord van de Formidable vergezeld van de 5 bevelhebbers van hot russische eskader. De President drukte hem hartelijk de hand en toen, na een gesprek van eenige minuten, de russische officieren de Formidable verlaten hadden stapte hij in eene sloep, om het russische eskader in oogenschonw te nemen. Bij den maaltijd in het gebouw der Maritime-prefectuur dronk president Carnot op de gezondheid van den Czaar en de Czarinade vriendschap die er tusschen beide groote landen bestaat en op den wereldvrede, die daardoor verzekerd wordt. Admiraal Avellan beantwoordde den toost en zeide «Mijnheer de president, met een hart vol ontroering en eeuwige dankbaarheid jegens de overheden en alle klassen des volks, bedanken wij u voor de hartelijke bejegening, voor de geestdrift en hartelijkheid, waarmee wij ieder oogenblik ontvangen zijn. Het is ons in de hoogste mate aangenaam uit naam van het erkentelijke Rusland het fransche volk onze dankbaarheid te betalen voor deze edele handelwijze. Ik doe zulks met groot genoegen en veroorloof mij nogmaals op de gezondheid van den Pre sident der Republiek te drinken en op de edele natie Ruslands vriendin, op Frankrijk." Er volgde levendige toojuichingen. De toosten werden staande aangehoord. De muziek speelde na den eersten het russische volkslied en na den tweeden de Marseillaise. Op het oogenblik van vertrek ontving president Carnot een telegram van den volgenden inhoud Gatschina 27 October. Aan den president der Fransche Republiek. «Op het oogenblik, dat het russische eskader Frankrijk verlaat, moet het mij van het hart, u te zeggeu, hoezeer ik getroffen en dankbaar ben voor de warme, schitterende ontvangst, die mijne zeelieden overal op franschen bodem gevonden hebben. Deze blijken van levendige sympathie, welke nog eens met zooveel welsprekendheid aan den dag worden gelegd, zullen nieuwe banden toevoegen aan die, welke reeds beide landen vereenigen. Zij zullen hoop ik, bijdragen tot het bevestigen van den algemeenen vrede, het oogmerk hunner pogingen en hunner besten digste wenschen. Alexander." Te half tien verliot do president de stad. De gezant von Mohrenheim en admiraal Avellan waren aan het station, met welken laatste de heer Carnot zich zeer hartelijk onderhield. Hij wenschte zich geluk met het telegram van den Czaar, dat de eenheid der twee landen nog nauwer maakte. Den 28 na twaalven zette het russische eskader koers naar Griekenland. President Carnot antwoordde op het telegram van den czaar, dat hij zich geluk wenschte, de russischo vlag op het schoone eskader te hebben kunnen begroeten. De hartelijke ontvangst van de russische zeelieden bevestigt do toegenegenheid, welke tusschen de beide volken be staat en wijst op den weldadigen invloed van twee groote volken, die den vreden willen. De russische gezant, baron Von Mohrenheim, is belast in naam van den czaar aan alle klassen der bevolkiug dank te zeggen voor de ontvangst, den russischen zee lieden bereid. ITALIC!. De muntbiljetten van een lira met wet tigen koers kwamen den 27 des avonds in omloop. door geenen druk der beenen tot meerderon spoed aan gezet werd, in kalmen stap insloeg. Droomende reed hij langzaam voort, zóó zeer in gedachten verzonken, dat hij niets zag of hoorde om zich heen dan Oda, Odal en altijd weer Oda 1 lederen dag, ieder uurieder oogenblik van samenzijn met haar riep hjj in zijn geheugen terug, van hare aankomst op zijne burcht tot aan den nachtgroet van gisterenavond welke zij bijna onhoorbaar en als hij zich niet bedroog zelfs met eenen lichten hand druk beantwoord had. Zij kon onmogelijk vermoeden dat hjj haar beminde, zei hij bij zich zei ven. Gedaan had hij eigenljjk nog in het geheel niets voor ht»ren zeker alleen in de hoop dat hij misschion vroeg of laat nog iets voor haar doen zou, was zij zoo bjjzonder vriendelijk geweest tegen den rijken alvermogendon burchtheer in wiens macht zjj zich bevond enmisschien ook wel omdat hij Siegfrieds broeder was. Hoe zouden er ook ooit andere gevoelens voor hem in hare jomkvronwelijke borst kunnen zijn opgekomen en aan de* anderen kanthoe kon een man als hij de onbegrijpelijke dwaas heid den onvergeefelijken misslag begaan om te verlie ven op die slankeblanke lelieSiegfrieds aa*st**nds bruid Hij zuchtte diep en wierp zich onstuimig in de* zadel heen en weder. Plotseling hield hj met eens* forscke* ruk en zóó onverwacht zijn paard in, dat het arme dier van schrik op de fijne beenen trildeals ware het door zijnen meeetor aan den rand va* ee*e* steilea en diepea afgrond teruggehouden. En inderdaader wa» wel redes: voor den schrik waarin ook opeens de ruiter zelf deelde want zonder zelf te weten hoe hij er eigeoljjk gekomen was stond hij vlak vóór Qnedlinburg en daar onmiddellijk vóór hem verhieveu zich de torens van het lot der abdis. OOSTEARIJU.-HONCJAREJE. De Keizerin, die thans te Grödöllö bij Buda-Pest vertoeft, heeft verschei dene spoorwegreizigers het leven gered. Zij zag vele groote steenen op de spoorstaven liggen. Wetende dat over een minuut of tien een trein zou voorbijkomen snelde zij naar den naastbijzijnde wegwachter, die juist de steenen verwijderd had, toen de volle trein voorbij snorde. SPABTJE. De 3paansche troepen hebben den 27 bij Melila in Marokko eene kleine nederlaag geleden. Terwijl zij bezig waren met het aanleggen van loopgraven vóór het fort Cabellos, werden zij door de Kabijlen overvallen en moesten zij zich voor de overmacht terugtrekken. Generaal Margallo zelf gaf bevel tot den terugtocht. De bladen sporen tot kalmte aan, maar keuren de onvoor zichtigheid van genoemden generaal af. Den 29 is ge neraal Margallo gouverneur van Melilla gesneuveld terwijl hij in het fort Cabre Risaz omsingeld was. Ge neraal Mathias zal nu het opperbevel over de spaansche troepen op zich nemen. VEREEAEE&E STATEA. Den 27, des namid dags te 4 uren, is in den Senaat de stemming over de amendementen op de voordracht tot afschaffing der Shermanwet begonnen. Het amendement tot wederin voering der wet van 1837 betreffende de vrije aanmun ting van zilver en goud werd verworpen. Eene motie, om het voorstel-Voorhees in de plaats te stellen van het voorstel-Wilson, werd met 58 tegen 9 stemmen aange nomen. Den 28 werd na eene rede van den heer Sherman be sloten, dien dag niet over het ontwerp-Voorhees te stemmen. Na de verwerping van alle amendementen der zilver partij werd de afschaffing der Sherman-wet zeker geacht. Deze verwachting is verwezenlijktde wet is den 30 met 43 tegen 32 stemmen aangenomen. De burgemeester van Chicago, de heer Harrison, die in de volgende maand in het huwelijk zou treden met eene zeer rijke dame, is vermoord door Prendergast, een zoogenaamden baantjesjager, die gekrenkt is in zijne geest vermogens. Deze had zich naar de woning van den bur gemeester begeven waar hij, na aangescheld te hebben, binnen gelaten werd. Bij zijn binnenkomen zat de bur gemeester op eene rustbank. Prendergast loste vier scho ten, welke den burgemeester doodelijk verwondden, zoodat hij binnen twintig minuten den geest gaf. De moordenaar werd gevangen genomen en naar het stadshuis gebracht. Hij kon met moeite beschermd worden tegen de woede van het volk, dat hem wilde lijnchen. XEID-AIRERIKA. Het Congres van Peru heeft de jongste gemeenteraadsverkiezingen ongeldig verklaard en den oud-leden bevolen hunne zetels te houden. Een algemeen verzet tegen de tegenwoordige bewindsleden openbaart zich in de geheele republiek. Men vreest voor oproeren. Het ministerie nam zijn ontslag, dat door den presi dent geweigerd werd. Te Luna brak een oproer uit. Invoer In Dnltscliland» Naar aanleiding van bezwaren bij zijn departement ingebracht tegen de formaliteiten, welke thans moeten worden vervuld bij invoer van goederen nit Nederland in Dnitschland, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden dat blijkens mede- deeling van H. M. gezantschap te Berlijn, een consulair certificaat van oorsprong voortaan zal worden gevorderd bij den invoer van tarwe, rogge, haver, peulvruchten, gerst- en maïs. Voor alle andere goederen worden geen consulaire ver klaringen meer geëischt, doch zal het bewijs van oorsprong kunnen worden geleverd door ongelegaliseerde certificaten door de plaatselijke autoriteiten hier te laude afgegoven of door overlegging van scheepspapieren, facturen, origi- neele cognossementen, handelscorrespondentiën enz., be houdens do bevoegdheid der Duitsche douane-ambtenaren om te beslissen in hoeverre gemelde documenten de niet- Russische herkomst voldoende staven. In gevallen waarin omtrent den oorsprong der waren uit andere landen dan Rusland geen twijfel bestaat, zijn de douane-ambtenaren bevoegd in het geheel geen bewijs omtrent den oorsprong der artikelen in te vorderen. Ongemerkt had Bruin hem denzelfden weg terugge bracht dien hij gisteren gereden had. Sprak misschien door dit edele dier de stem van het noodlot? Wilde het hem soms naar de abdis terugbrengen opdat hij vrede met haar zou sluiten en haar de Lauenburcht teruggeven, om die onmiddellijk weder uit de hand der edele vorstin als wettig leen terug te ontvangen Graaf Albrecht hechtte wel aan voorgevoelens en paard hond en valk waren vrienden voor hem op wier scherpzinnigheid hij zich gaarne verliet en wier vingerwijzingen hij met bijna bijgeloovig vertrouwen opvolgde. Had ditmaal zijn trouw rijdier misschien weer de knoop voor hem doorgehakt en hem den weg gewezen, dien hij te volgen zou hebben Nadenkend hield hij den teugel in. 't Zou niet on mogelijk wezen, dat Jntta's scherpe blik hem reeds van voor haar venster had ontdekt doch hij bekommerde zich niet om hetgeen zij denken of zeggen zou van zijne verschijaing op het slotna den heftigen twist van gis teren en evenzeer was het hem totaal onverschillig of zjj zjj*e komst zou aanzien al» een blijk van berouw of verlangen naar verzoening dan wel als eene poging om 't eea e* ander uit te vorschen omtrent de verhouding tuseche* kaar es de stad. Hoa zou 't eekter zjjn als zjj hem ee*s in 't hart kon lease e* da* bewaarheid vond heigeaa zjj in den vollen gloed barer jjverzucht voor waarsehjjalijk had gehouden, *og vóór kat warkeljjk bestond hstgeea zij hem in het geziekt geeagd en hij geloochend had zijne heimelijke liefde vaor Oda Had zjjn verstandig paard hetn da* hierheen gebracht om hem te plaatsen tegenover doa belaedigenden spotlust diar jaloerscbe jonge vrouw met da demoedige beken tenis, dat zij gelijk had gehad en dat hij haar vergiffenis vragen kwam voor hetgeen hij jegens haar misdeed Zacht klopte hjj Bruin op den gespierden slanken Tweede Kamer. Suppl. Regrooting marine 1892. Naar aanleiding van de over deze begrooting reeds gewisselde stukken, heeft de commissie van rapporteurs eenige nadere opmerkingen gemaakt, waaromtrent zij opheldering vraagt van de regeering. In de memorie van toelichting werd de overschrijding van art. 18 voor een aanzienlijk bedrag toegeschreven aan meerdere kosten van herstelling en uitrusting van Hr. Ms. fregat Koningin Emma. De overschreden raming is echter gebleken die te zijn van de Atjeh met 34,938, en de memorie van toelich ting gaf dus eene onjuiste voorstelling van zaken. In het voorloopig verslag werd twijfel geopperd, of het overschot op art. 39 hoofdzakelijk het gevolg kon zijn van de onvoltalligheid der bemanning op het auxiliair eskader, alsook omtrent de juistheid der raming van het artikel. De regeering antwoorddedat de raming met de meest mogelijke nauwkeurigheid geschiedt. De commissie van rapporteurs stelt ook dienaangaande eenige gegevens tegenover het betoog der regeering. Volgens deze gegevens der begrooting had voeding moeten zjjn aangevraagd voor 6757 man. Er werd echter gevraagd voor 7425 man. In de veronderstelling van eene vermeerdering der sterkte met 300 bleef dus de raming nog 668 man te hoog; volgens het tarief van 0,41 per dag per rantsoen maakt dit f 100,420. Hierbij voegende het verschil in voedingskosten, ad f 0,36per dag per rantsoen, voor de 302 schepelingen die beneden de geraamde sterkte bij het auxiliair eskader aanwezig waren, geeft dit nog een overschot van 40,344. Volgens deze berekening zou dus 140,584 op het artikel zijn overgehouden. Zijn de bovenstaande berekeningen juist, dan is het overschot, ad f 104,000, waarover bij deze wet wordt beschiktvoor het grootste gedeelte een gevolg van de te hooge raming van dit artikel, bedragende: voor 668 man voeding ad 0,41 per dag, 100,420: voor 128 man boven rol bij het auxiliair eskader te veel per d ig f 0,365, 17100. Overschot wegens te hooge raming totaal 117,520. Het hoofdbestuur der „Vereeniglng van Chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen" heeft in een aan den minister van binnenl. zaken ver zonden adres herinnerd dat bij het in werking treden der bepalingen omtrent het vereischte aantal onderwij zers op 1 Januari 1894 vele zoo bijzondere als openbare scholen, zullen bljjken niet aan de eischen te kunnen vol doen aangezien het voor alle scholen gevorderde perso neel niet aanwezig is. De bijzondere scholen, aan welker besturen het nog niet gelukt is zich van het veroischte aantal onderwjjzers te voorzienzullen verstoken bljjven van de Rijksbijdrage, waarop zij tot hiertoe aanspraak haddenhetgeen ten gevolge zal hebben dat zij wegens geldelijk bezwaar aan hunne scholen tc eenenmale een voldoend onderwijzerspersoneel moeten ontzeggen terwijl de openbare scholen, in hetzelfde geval verkeerende be doelde bijdrage zullen blijven genietenen aldus van regeeringswege op onbillijke wijze zullen bevoorrecht worden. Het verzoekt daarom, den minister alsnog zoodanige voorziening te willen treffen dat aan de bijzondere scholen, die zich in de onmogelijkheid bevinden om vóór 1 Januari e.k. haar personeel volgens de eischen der wet aan te vullen, de Rijksbijdrage over 1894 niet worde onthouden. Den 28 is te Delft de eerste steen gelegd van het hoofdgebouw voor het buitengesticht van het St. Joris- Gasthuis. Te Zeist heeft zich den 27 een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan bij eene 72jarige vrouw, die met haar gezin water dronk uit de naast de var kensstal gelegen putterwijl in de nabijheid goed drink water verkrijgbaar was te A.ssen kwam een geval voor bij een lljarigen knaap, op bijna een uur afstand van de kom der gemeente, doch deze herstelde. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft de 35jarige echtgenoote van den beruchten Koffijberg die thans gevangen zit, en den 31jarigen sjouwer H. F. L., met wien zij tijdens de afwezigheid van haren echtgenoot leefde ieder tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van 19 partijen waschgoederen. De gemeenteraad van Leiden heeft de betrekking van torenwachter weder bestendigd. nek en streek hem liefkozend door de lange manen. «Wat denk je er van, Bruin?" vroeg hij zacht aan het verstandige dier. «Zullen wij naar boven gaan naar de jonge abdis haar vergeving vragen en weder vrede en vriendschap met haar sluiten Bruin schudde bevestigend met den kop. «Ja, jij hebt goed knikken, Bruin! Jij kent haar nietje hebt nog geen standje met haar ge had hebt haar nog nooit in die groote donkere oogen gestaard als zij in heftigen toorn vuur en vlammen spuwen. Zeg eens Bruin als ik nu eens naar haar toe ging on haar hart en hand aanbood voor het leven Dan zou ik voor altijd gebonden zijnik zou aan geene andere meer mogen denken en tevons gevrijwaard wor den tegen eene dwaze wanhopige liefde waartegen ik mij op geene andere manier weet te wapenen. Dat zou wel het zekerste middel weze* om het lieve meisje op onze burcht voor het brandend verlangen van mijn bijna dol geworden hart te bewaren en tegelijkertijd het geluk en de liefde van o*zoa goeden Siegfried te verzekeren. Vooruit dan maar naar hove* naar de van lielde en hartstocht gloeiende domina, één woord tot haar eu alles zou geschied zijn 1 BruiD, zullen wij het wagen? Kom, wat zeg je? Heftig schudde Bruin den vorstan- digen kop, dat toom en kinksten kletterden. «Zoo, Bruin, je schijnt er iets op tegea te hebben riep de graaf vroolijk uit. «Je schijnt de trotsch# Jutta niet tot mees teres te willen Heb je dan oaze Oda en onzen Sieg fried niet meer lief? Bruin je zijt al een even groote gek als ik kom laat ons terugkeeren en gaan zien wat Oda uitvoert." Maar Bruin keerde niet om, maar begon integendeel heftig met de voorbeenea te trappelen. «Zoo, zoo dus tóch voorwaarts?" spotte Albrecht. «Zon je misschien liever daar ginds in dat trotsche stadje de rcode haan op de daken der huizen willen laten kraaien, dej poorten inloopende muren berennen en dat hoog-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2