Stadsberichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Door het opnemen dezer voorschriften in een afzon derlijke wetzal later een wenschelijke scheiding worden verkregen tusschen het tijdstip waarop de bnrger met betrekking tot den dienstplicht nog niet onder worpen^ is aan het militair gezag, en dat waarop hij deel zal uit maken van de krijgsmacht te water en te land. Begrooting van huitenl. zaken voor 1894. In het voorloopig verslag over dit hoofdstuk komen tal van vragen voor betreffende den stand van diplomatieke aangelegenheden, o.a. dezewelke vorderingen de onder handelingen over de herziening van bestaande en het sluiten van nieuwe uitleveringsverdragen hebben gemaakt of de regeering zich met het Duitsche Rijk verstaan heeft omtrent °de uitsluiting van staatkundige misdrijven bij een verdrag, op welks spoedige tot standkoming werd aangedrongen wanneer het uitleveringsverdrag met den Oranje-Vrijstaat en met de Argentijnsche Republiek zal worden bekend gemaakt om welke reden de Oranje- Vrijstaat zijn handelsverdrag met Nederland heeft opge zegd en of reeds over een nieuw verdrag wordt onder handeld waarom de grensregeling tusschen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau nog wordt vertraagd welke de uitslag was van het onderzoek der klachten over de uitoefening der zalm zegen visscherij in den Dnitschen Rijn, waarbij tevens opzegging van het verdrag raadzaam werd geacht, zoo Duitschland niet oven nauwgezet als wij de bepalingen daarvan naleefde welke verplichtingen ons t. a. van het nemen van maatregelen jop nederlandsch grondgebied werden opgelegd bij eene door de dagbladen medegedeelde overeenkomst betreffende de voorschriften bij ijsgang op den Rijn en zijne takken hoe het stond met de onder handelingen over het sluiten van den Ouden Rijnmond of de regeering bij de fransche regeering stappen heeft gedaan om voor de scheepvaart tusschen Frankrijk en Algiers toelating van onze vlag te verkrijgen. En ten slotte, of de regeering nadere inlichtingen kon geven omtrent de uitkomst der Conferentie voor internationaal privaatrecht, tot het houden waarvan men met waar deering had gezien, dat de regeering het initiatief had genomen. Het antwoord van de engelsche regeering, dat het ver drag, in 1819 door Britsche agenten met den Sultan van Atjeh gesloten, geacht moet worden niet langer van kracht te zijn, omdat de bepalingen niet onafgebroken door beide partijen waren nageleefd, had bevreemding gewekt. Er werd op gewezen, dat dit verdrag onvereenigbaar is met de tusschen Engeland en Nederland gesloton overeen komsten tot regeling van de wederzijdsche belangen en rechten in Indië en betreffende het eiland Sumatra. Dat het verdrag van 1819 tusschen Engeland en Atjeh ver vallen is, kon dus niet wel worden betwijfeld. De aandrang van den handel om te trachten verlichting te verkrijgen van den last, welken de nederl. handel door den eisch van certificaten van niet-russischen oor sprong bij den invoer van goederen in Duitschland onder vindt, vond krachtige ondersteuning. Bedenking werd ge maakt tegen de inrichting onzer vertegenwoordiging in Japan, meer bepaald tegen de vereeniging van de diplo matieke fnnctiën met die van consul-generaal te Yokohama, uit welken hoofde de aanstelling van een afzonderlijken beroepsconsul te Yokohama werd gewenscht. Deze meening werd echter bestreden. Op de aanstelling van eenige onbe zoldigde consnlaire ambtenaren werd aanmerking gemaakt, welke echter weinig instemming vond. De Raad van toezicht op do spoorwegdiensten heeft in het feit dat kinderen die onder een sluit boom van den spoorweg waren doorgekropen, werden overredenaanleiding gevondeneen onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid van het aanbrengen van traliewerk aan sommige afsluitingen van spoorwegover gangen. Reeds ontvingen de spoorwegmaatschappijen aanwijzing van de overwegen waar die maatregel door 's Rijks toezicht gewenscht wordt. Bij kon. besluit van den 30 is benoemd bij den staf van het wapen der infanterietot commandant der 2 divisie de kolonel F. C. O. Bloem thans commandant van het 4 regiment infanterie en eervol ontheven van het bevel over de 2 divisie infanterie, onder dankbetui ging voor de daarin door hem bewezen diensten, de genoraal-majoor A. Kool, sous-chef van den generalen staf Den 30 is te Maassluis een lijder aan aziatische cholera overleden. Den 30 zijn bij de loting van de nationale militie te Wageniugen ongeregeldheden voorgekomen. Yele lote- lingen liepen des namiddags dronken langs de straat, waarvan eenige sociaal-domocraten gebruik maakten, om een optocht met roode vlag te organiseeren. Daar de nieuw benoemde commissaris van politie zijne botrekking nog niet aanvaard had, trad de burgemeester, de heer mr. H. F. Hesselink van Suchtelen handelend op en trachtte het zingen te beletten. Een politie-agent wist do vlag afhandig te makenin het gedrang daarbij werd den burgemeester met eene dolk een wond toegebracht in het onderlijf en aan ren oudsten wethouder eene verwonding. Een tweetal geneeshoeren verzekerden, dat de wonden niet gevaarlijk waren. Het volk giug in grooten getale naar het stadshuis om de vrijlating te eischen van een paar in hechtenis genomen belhamels. Met steenen werd naar de politie geworpen waarop uit Arnhem 36 man rijdende artillerie ontboden werd. Zekere T. Vietor, 23 jaren oudheeft bekend den burgemeester en den wet houder te hebben gestoken en is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Den 30 is op de Oude Maas een met vruchten geladen vaartuig, waarin 5 personen zaten, door de stoom boot de Oude Maas, varende tusschen Oud-Beierland en Rotterdamovervaren mot het gevolg, dat de vijf man nen te water goraakten en drie verdronken. De Billiton-Maatschappij keert een dividend van f 547 per aandeel uit. De arrondissements-rechtbauk to Maastricht heeft bekrachtigd het vonnisbij verstek gewezenwaarbij J. Rnssel uitgever van het anti-semitisch weekblad Waarheid en Recht te Meerssen, terzake van smaadschrift tegen den heer A. C. Wertheim tot 3 weken gevange nisstraf is veroordeeld. Bij de Rijkspostspaarbank is in September ingelegd f 1,307,685,665 en terugbetaald f 1,106,049,72, zoodat aan het einde der maand het tegoed dor inleggers bedroeg f 30,710,773,76. In den loop der maand zijn 4694 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 1797 geheel afbetaald, zoodat in omloop waren op 30 Sept. 390657 stuks. De Koningin-Regentes heeft, als blijk van hare in genomenheid met de strekking van den Oranjebond van Orde (het bouwen van goede arbeiderswoningen op hei degrond, die in eigendom verkregen worden) voor 3 aan- deelen, elk van 1000, ingeschreven. Bij beschikking van den minister van marine van den 30 is de gouden medaille voor oOjarigen, eerlijken en trouwen dienst toegekend aan den machinist 1 kl. in het vaste korps G. Philipse, gedetacheerd aan boord van den loods-transportschoener Frans Naerebout. Te Rotterdam is overleden de heer J. F. Verschoor, sedert een paar maanden commissaris van politie te Zaltbommel. Het gerucht, dat een landlooper te 's-Hertogenbosch verklaard had, dat de Jong ook de dienstbode der familie Viotta te Amsterdam zon vermoord hebben, wordt weer sproken door het feitdat de Jong in Mei 1892 uit de gevangenis ontslagen isterwijl die moord in Maart 1892 plaats had. Te Amsterdam zijn een hemd en een blouse gevondenwelke beide kleedingstukken afkomstig zouden zijn van Maria Schmitz volgens ver klaring van de eigenares van het hotelwaar de Jong het laatst met mej. Schmitz gelogeerd had. Te Nieuw-Amsterdam (Drente) zijn drie gevallen van cholera voorgekomentwee vrouwen en één kind uit drie verschillende gezinnenalle drie overleden den 30. Amsterdam. Den 30des avonds omstreeks 12 uren, is in de Warmoesstraat in de woning van den heer H. J. de Vries, waarvan het bovengedeelte gebruikt werd voor een magazijn van galanteriën en kinderspeelgoed brand ontstaanterwijl de bewoner beneden aan het pakken was. Zijne tien kinderen, die op de tweede ver dieping sliepen, werden met moeite gered. Binnen drie kwartier was de brand gebluscht. Den 30 is eene vrouw in hare woning aan de Recht- boomsloot bij het vallen van de- trap zoo ernstig ver wond, dat zij onder het overbrengen naar het gasthuis overleed. Het recht tot voortzetting van de exploitatie der Am- sterdamsche Courant wordt te koop aangeboden. In schrijvingen worden vóór den 20 ingewacht bij de notarissen Pouw en Schnltz. Den 26 zijn te Barsingerhorn onder toezicht van den luitenant de Boer, voor het eerst de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel begonnen. Het aantal deelnemers bedraagt 10. Ook den 28 is te Schagen onder toezicht van den len luitenant A. J. Kruider met die oefeningen een aanvang gemaakt met 16 jongelieden als deelnemers. Instructeur is daar R. A. J. de Hoszon. Evenals het vorige jaar zijn ook nu weder de schoollo kalen voor de theoretische lessen beschikbaar gesteld. Van St. Maarten, waar wegens te geringe deelneming de oefeningen niet gehouden worden, zullen 3 jongelie den aan den cursus te Schagen deelnemen. Ëgmonden. De collecte voor de dragers van het Metalen Kruis of de Citadol-Medalje heeft hier opge bracht f 8,92. Aan het postkantoor te Egmond aan Zee en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand October in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 402,545 en terugbetaald 130,89. Het laatstedoor dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 91. Moorn. De heer A. Keurenaer, lib., is tot lid van den gemeenteraad gekozen met 305 stemmende heer P. Renekens, kath., bekwam 235 stemmen. i&otltorn. Den 29 word in het lokaal van den heer J. Smit eene biljartwedstrijd gehouden. De prijs werd behaald door den heer P. Pool, de le premie door den heer S. Liefhebber, beiden alhier, en de 2e premie door den heer J. de Beurs, Barsingerhorn. Den 1 geraakte een boerenwagen, met twee paarden bespannen, bij de polderbrng alhier naar beneden. De voerman werd tusschen de paarden bekneld en zwaar inwendig gekneusd. Hij is gehuwd en vader van een groot gezin. Velaen. De gemeenteraad heeft do jaarwedde van den secretaris verhoogd met f 200 en alzoo gebracht op 1200. Avcnhorn. Mejuffrouw H. M. van Ketel is te Dtrecht geslaagd bij het examen voor apothekersbediende. Wreotschermer. De heer R. Schaaf, cand. tot den Heil. Dienst, heeft het beroep naar de ned. herv. gem. alhier aangenomen. Kilnm. Den 30 wordt de groote najaars-lammeren- markt gehouden. De kerkeraad der ned. herv. gemeente heeft aan den pachter van het Diaconie-land in de Purmer eene niet onbe langrijke vermindering van pacht voor 1893 toegestaan, met het oog op de ongunstige uitkomst van het landbouwbedrijf. Uitgeest. Wijl zich geen enkele sollicitant heeft aangemeld voor de vacante betrekking van onderwijzer op een salaris van f 500, heeft de gemeenteraad besloten eene nieuwe oproeping tc doen op een salaris van ƒ550. Voor de ledon der vereeniging »Nut en Genoegen" trad den 31 als spreker op de heer L. Jansen van Haar lem. De voordrachten van dezen begaafden spreker be stonden in»Eene verkoudheid" van J. v. Maurik »Das 8chmeckt, nas?" van J. v. d. Veen, en »Eene le zing te Boschwijk" van J. v. Maurik. Deze echt komische schetsen, met talent voorgedragen, verwierven algemeenen bijval en werden op aangename wijze afgewisseld door een drietal muzikale bijdragen van do dames B. van Nienes en N. Zonjee en den heer T. Rol. IVeesp. Alhier is de vernietiging der loting voor de nationale militie gevraagd op grond dat iemand aan de loting deel zou hebben genomen die eerst in 1894 daarvoor in aanmerking moest komen. De heer ds. D. A. van Baselenalhier, heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Tjams- weer bedankt en dat naar Vlaardingen aangenomen. In de vergadering der afdeeling Alkmaar van don Aederlandschcn Protestantenbond op dinsdag, 7 November, des avonds acht uur precies, zal in de Harmonie als spreker optreden de heer J A.Böhringer, van Maastricht. Omtrent G. S., alhier, die bij het kantelen van oen s*apel planken met de beenen er onder geraakte, en naar hot gasthnis moest worden vervoerd vernemen wij dat het been boven den voet is gebroken. Aanvanke lijk blijft de toestand gunstig. Of hij zijn voet behouden kan valt nog niet met zekerheid te zeggen. De koetsier van den omnibus van het Hotel de Toelastdie den 31van den trein komendeaan den Geesterweg den tramomnibns voorbij wilde, reed eene al daar staande lantaarnpaal omver. Van een wagenstaande op den Dijk voor het koffiehuis van den heer C. zijn den 30 een paar nienwe vrouwenpantotFcls ontvreemd. Den dader is men nog niet op het spoor. Door de politie werd den 1 in een der slaapsteden aangehoudenJ. D. R., koopman in postpapier, ge signaleerd in het Algemeen Politieblad. De man werd door de rechtbank alhier veroordeeld tot 14 dagen hech tenis ter zake van wederspannigheid. De levering van de voor het Burgerweeshuis be- noodigde 35 mud aardappelen is bij de den 30 ge houden aanbesteding aan den heer N. J. Al toegewezen. Vergadering op Woensdag, 1 Aovember 1893, 's avonds te half 8 uur. Voorzitter de heer T. L. Koorn. Afwezig met kennisgeving de heer J. G. Potgieser. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Ingekomen zijn 1. Consulaire verslagen. 2. Bulletin der douanen. 3. II deel der statistiek van iu-, uit- en doorvoer over 1892. 4. Aanvullingsblad van de lijst der onderscheidings seinen der nederl. oorlogs- en koopvaardijschepen, toege zonden door het Ministerie van W. H. en N. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Verslagen der Kamers te Apeldoorn, Dokkum, Delfzijl en 's-Hertogenbosch. 6. Verslag van den staat der Nederlandsche Zoe- visscherijen over 1892. 7. Verslag van de zevende jaarlijksche algemeene ver gadering ter bevordering van de Nederlandsche visscherij, gehouden te Amsterdam op 8 Mei 1893. 8. Geill. Weekblad van de Kamer van Koophandel te Londen. 9. Circulaire van het comité ter behartiging van de hollandsche belangen op de voedingstentoonstolling te Brussel te houden van 19 Dec. tot 3 Januari a.s. Ns. 5 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Circulaire van de Kamer te Schiedam, waarbij zij opkomt tegen de wijze waarop in die gemeente van re- geeringswege de arbeids-enquête is gehouden. 11. Proefnummer van het Organ ftir die Handels- und Gewerbekammern und fiir die wirthschaftlichen Vereine Deutschlands. Ns. 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Brief van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij naar aanleiding van do klacht der Kamer over de verplichting voor reizigers naar Haarlem om te Uitgeest over te stappen. Zonder te ontkennen dat aan dit overstappen eenig bezwaar verbonden is acht de Raad van Administratie der H. IJ. S. M. zich verplicht mede te deelen, dat hij daaraan niet kan tege moet komen door het laten doorloopen van rijtuigen van en naar Haarlem naar en van den Helder. Onder op merking dat in den regel twee doorgaande rijtuigen niet voldoende zouden zijn deelt de Raad verder mede dat de eischen eener goede exploitatiezoowel ten aanzien van het niet te zeer bezwaren der treinen als ten aan zien van het oponthoud te Uitgeest zich ten eenenmale verzetten tegen het hebbeu van doorgaande rijtuigen Helder Amsterdam en HelderHaarlem in de treinen voor den Noordhollandschen Staatsspoorweg. Verder wordt medegedeeld, dat voor eene behoorlijke verlichting des perrons wordt zorg gedragen. Na, eenige bespreking wordt besloten zich voorloopig bij dit antwoord neer te leggon. 13. Voorstel van het lid der Kamer, den heer S. de Lange P.bz., dat de Kamer zich wende tot den gemeen teraad aandringende op verplaatsing van de geheele fruitmarkt naar de noordzijde van het Waagplein. Reeds meermalen had het des voorstellers aandacht getrokken, dat de plaats waar des Zaterdagsmorgens de fruitmarkt gehouden wordt, de Voordam, daarvoor zeer ongeschikt is. Bij eenigen belangrijken aanvoer, zooals steeds is te verwachten in de maanden September, October en No vember ondervindt het verkeer veel belemmering. De schippers plaatsen hun fruitladiug tot midden op de straat. Daareuboven is reeds eon deel der markt ver plaatst naar de noordzijde van het Waagplein. Eenheid van marktplaats is wenschelijk. Hiertegen wordt opgemerktdat de noodzakelijkheid eener verplaatsing niet is geblekeu. Do Kamer is altijd zeer tegen zulke verplaatsingen geweest. Het gaat niet aan den schippers en anderen te verbieden op eene andere plaats hun fruit te markten dan op het Waag plein. Wordt te veel van de straat in beslag genomen, dan kan daartegen door behoorlijk politietoezicht worden gewaakt^ en dan doet zich van zelf de tijdelijke oplossing der moeielijkheid aan do hand door het overtollig fruit op het Waagplein te gaan markten. Wrel waren alle leden het eens met den voorsteller dat het politietoezicht op onze markten veel te wenschon overlaat. Ondanks het herhaald aandringen dor Kamer is geen politie-toezicht op marktdagen in de Appelstoeg. Een bordje schijnt daar den onontbeerlijken agent van politie te moeten vervangen. Maar een bordje waakt niet tegen hot inrijden. Het is zeer noodig dat door het gemeentebestuur de hand worde gehouden aan hare politie-verordeningon. Verder weuscht de Kamer, dat toezicht worde gehouden vanwege do politiedat des Zaterdags het verkeer langs den Voordam en den Dijk minder worde belemmerd. Met algemeene stemmen wordt besloten zich in dien geest te wenden tot burg. en weth. 14. Missive van den Min van Waterstaat, Handel en Njjverheid en een gelijk schrijven van Ged. Staten betreffende de regeling van het kiesrecht van de Kamer van Koophandel. Na bespreking wordt besloten te adviseeren, dat de Kamer ^een motief vindt, waarom z ju wordm afgewe-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3