Groote Paardenmarkt te Alkmaar, DE ROOFRIDDER. No 132. Tweede blad. Vijf en Negentigste Jaargang 1893. ZONDAG 5 NOVEMBER. op Woensdag 8 Nov. 1893. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Ren ast ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Ad verten tlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEEGIE. Te Antwerpen is den 1 eene nieuwe kerk der tweede duitsche protestantsche gemeente inge wijd door den predikant Puchs uit Keulen. DUITSCHE AMR, Elzas-Eotharlngen. De duitsche houtvester Reiss, van Plaine bij Schinneck trof den 1 op duitsch gebied, 200 el van de grenzenvijf fransche wilddieven aan. De stroopers schoten het eerstdoch de houtvester bleef ongedeerd en doodde twee der wilddieven. De officier van justitie en het gerecht hebben uitgemaaktdat de houtvester gehandeld heeft uit noodweer. Baden. Bij de verkiezingen zijn de nationaal- liberalen die in de Tweede Kamer in de meerderheid waren in de minderheid gekomen. De Kamer bestaat nu uit 30 nationaal-liberalen23 ultramontanen 5 ra dicalen en democraten, 3 sociaal-democraten en 2 con servatieven. Beleren. Luitenant Hofmeister onlangs door den krijgsraad vrijgesproken, toen hij vervolgd was wegens het aanwenden van pogingen om aanhangers te winnen voor zijne sociaal-democratische en atheïstische denkbeel den is thans op verzoek, onder toekenning van pensioen, uit den krijgsdienst ontslagen. EN6EMND. Den 1 des avonds heeft men ge tracht een gedeelte vun de Westminsterbrug te Londen, grenzende aan het Parlementsgebouw, te doen springen. Behalve een bom werden verscheidene kardoezen, gevuld met kruit en kogelsop een ander gedeelte der brug gevonden. De bomdio ongeveer 10 pond woog was voorzien van een koperen springbus en geleek veel op bommendoor de artillerie gebruikt. Lagerhuis. Minister Fowler steldo den 2 voor, over te gaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp tot instelling van districts- en parochieraden. Hij verklaarde, dat in de voorgestelde wet geen aanval opgesloten ligt tegen de bezittingen der kerk en tegen de lagere scholen, waar particulieren godsdienstonderwijs geven. Indien de voordracht op deze punten niet duidelijk mocht zijn, dan was de regeering bereid amendementen te aanvaarden. FRANURIJH, Bij de politie te Parijs is een met verschillende veeren ingerichte geblindeerde wagen, op wielen met caoutchouc-banden, ingevoerd voor het ver voer van op straat of in huizen ontdekte helsche werktuigen enz. In het Noorder-departement kan de werkstaking zoo goed als geëindigd beschouwd worden. VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. o 42) De raad, door Bernhard gegeven, was dat moest Albrecht terstond bekennen met het oog op eene practische verdediging van de Lanenburcht onmogelijk in den wind te slaan. In 't bewustzijn van eene schuldige liefde echter, vermoedde hij achter het voorstel van zijnen broeder nog eene bijzondere bedoeling van Reginhilde en de lezer weet, dat hij het ditmaal bij het rechte einde had. Hij kon zich tegen de door zijnen broeder aangevoerde gronden, met betrekking tot het terugroepen van Siegfried, onmo gelijk verzetten, zonder den schijn op zich te laden, dat hij den jongeling opzettelijk verwijderd had om met Oda alleen te kunnen zijn. Desniettegenstaande peinsde hij op een uitvlucht, die hem den tijd zon laten, om zich om trent Oda zekerheid te verschaffen. _Met dezelfde onaangename gewaarwording van iemand, wiens plannen en voornemens door een ander worden doorzien, had ook Oda Bernhard's voorstel aangehoord. Met kloppend hart en angstig ongeduld verbeidde zij het- beslissend antwoord van Albrechts lippen, hoe wel zij door geen enkel gebaar verried, welke wenschen zij heimelijk en met zulk een brandend verlangeu koes terde. Alle drie voelden zich op dit oogenblik, elkander van ter zijde bespiedend, onder den indruk van hoog gespannen verwachting. Bernhard heeft gelijk," sprak Albrecht na kort be raad, »ik zal Harder von Dereuburg, ter assistentie van Siegfried, naar de Lanenburcht zenden; aan hem heeft de knaap een flink en ervaren raadsman in krijgszaken, op wiens degelijken raad hij zich steeds bij storm en ®UID-AFRIKA. Den 31 had een treffen plaats op ongeveer 25 mijlen van Boeloewaijo. De troepen waren in hun kamp, toen de Matabele-Kaffers ze aan tastten. Door het moorddadig vnur der engelscheu wer den ze teruggedreven ongeveer 500 man aan dooden eu gewonden verliezende. De troepen zonden slechts 3 dooden en 6 gewonden gehad hebben. Faillissementen. In 1892 zijn door de gezamenlijke rechtbanken in Ne derland in het geheel 1089 personen in staat van faillis sement of van kenneljjk onvermogen verklaard tegen 974 in 1891. Van de faillietverklaarden waren 1050 bijzondere per sonen 28 vennootschapppen onder een firma en 10 naam- looze vennootschappen in 1891 werden 903 bijzondere personen37 vennootschappen onder een firma en vijf naamlooze vennootschappen failliet verklaard 26 personen werden bovendien in staat van kennelijk onvermogen verklaard, of twee minder dan verleden jaar Tegen 7 gefailleerden werd de vóór de faillietverkl ring uitgesproken lijfsdwang in stand gehouden. Van 9 der gefailleerden werd de in be waringstelling bevolen en wel voor allen bij wijze van gijzeling en geen in zijne eigen woning. Vier gefailleerden werden dit jaar uit de bewaring ontslagen zonder borgtocht14 ver zoeken van gefailleerden om ontslag uit do gijzeling wer den gedaanwaarvan 11 ingewilligd en 3 geweigerd werden. Onder de gefailleerden komen kruideniers en winke liers voor met 27 pet.; de broodbakkers enz. met 9 pet: de koffiehnishouders enz. en de kooplieden in manufac turen ieder voor 7 pet.; de fabrikanten en kooplieden voor 4 pet.; de schoen- en laarzenmakers voor drie petde sigarenmakers de grofsmedeu, de kleerenmakers de huis- en rijtuigschilders de slagers en veehandelaren, de timmerliedenelk voor 2 pet.; de aannemersde agenten en makelaarsde courmitendrnkkers en boek handelaren de bierhandelaren de bloemisten en boom kweekers de kooplieden binnenslands in het klein de meubelmakers en behangerstramway-ondernemingen elk voor 1 pet.; de overige rubrieken voor minder dan 1 pet. Ter zake van bankbreuk werden 37 gefailleerden ver volgd. Yan de faillissementen enz. in den loop van 1892 geopendwerden 666 uitgesproken op eigen aangifte, 438 op aangifte van schuldeischers en 6 op de vordering van het O. M., te zamen 1200 of 227 meer dan in 1891. Van de 307 door alckoord, afgedane faillissementen en in staat van kennelijk onvormogen-verklaringen valt het volgende op te merken: in 110 dor boedels kon minder dan 10 pOt. uitgekeerd worden in 144 boedels is een bedrag van 10 tot 25 pCt. ten bate der schuldeischers ge komen, in 38 een bedrag van 25 tot 50 pCt., in 5 een bedrag van 50 tot 75 pCt., in 10 een bedrag van meer dan 75 pCt. uitval ten volle zal kunnen verlaten. Echter zou ik Siegfried zeer ongaarne het bevel over de burcht, dat ik hem pas heb toevertrouwdweer ontnemende jon gen was er zoo trotsch op! Niet waar, gravin Oda, dat hebt gij ook wel opgemerkt!" »Bij zijn vertrek heeft hij er niets van gezegd," gaf de aangesprokene ten antwoord, »maar welke ridder zou niet gaarne het opperbevel voeren in eene voorname en terdege versterkte burcht!" »Gij kunt Siegfried niet op de Lanenburcht laten, als gij er Harder heenzendt," merkte Reginhilde op. »Meent gij, dat een graaf von Regenstein zich schikken zou naar de bevelen van eenen leenman? Bovendien, de krijgs knechten mogen niet weten waarom gij den jeugdigen burchtheer door eenen anderen vervangt en daarom moet gij eene andere, eene bijzondere beweegreden trachten te vinden voor Siegfrieds terugroeping. »Eene vernedering blijft het voor hem toch in ieder geval" zei de graaf. »Ik ken hem te goed, nooit zal hij toegeven, dat hij de burcht niet even goed verdedigen kan als een ander." »Ongetwjjfeld zal hij dat toegeven, zwager, wanneer gij het hem maar behoorlijk aan 't verstand brengt," bracht Reginhilde hiertegen in. Vraag het hem zelf, of hij niet veel liever naar Regenstein terugkeert in plaats van niet meer dan in naam eu geenszins inderdaad het bevel te voeren in eene burcht. Gelooft gij dat ook niet, lieve Oda?" »Gij kondet wel gelijk hebben, gravin Reginhilde," sprak Oda bedeesd. Dat moest ook graaf Albrecht toestemmen. Hij meende echter in Reginhilde's krijgskundig advies met betrekking tot Siegfried niet alleen de stem der eer, maar ook die van het geweten te herkennen en toen was 't beslist. Met een snel genomen besluit maakte hij plotseling een einde aan de zelfzucht van zijn hart en zei: gij hebt mij overtuigd, Reginhilde! Ik zal Siegfried terugroepen." Niet de minste zweem van vreugde of blijdschap was in Oda's oogen te lezentoen de graaf deze woorden uitsprak. Toch durfde zij niet opzien en derhalve kwam Bij 559 door vereffening van boedels afgedane faillisse menten en in staat van kennelijk-onvermogen-verklarin- ringen is in 436 boedels minder dan 10 pCt. uitgekeerd; in 85 boedels van 10 tot 25 pCt.in 26 van 25 tot 50 pCt.in 6 van 50 tot 75 pCt. in 6 boedels meer dan 75 pCt. Door elkander genomen werd aan de meerderheid der schuldeischers een lager dividend uitgekeerd bij afdoening door vereffening van boedels, dan bij afdoening door ak koord. In ruim 78 pCt. toch der door vereffening afge dane faillissementen is aan de schuldeischers een dividend van minder dan 10 pCt. of geen dividend uitgekeerd, terwijl in slechts 35 pGt. der door akkoord afgedane faillissementen een dividend van raioder dan 10 pCt. is uitgekeerd. Gevangeniswezen. Volgens de statistiek van het gevangeniswezen over 1892 bedroeg de bevolking der strafgevangenissen, hui zen van bewaring en Rijksopvoedingsgestichten in dat jaar 54130, tegen 51907 in 1891. De verhouding van het aantal bij afwisseling opgeno men gevangenen tot de bevolking van het Rijk was in 1892 11,5 op 1000 zielen, tegen 11,2 het jaar te voren en die van het op 31 December 1892 aanwezige aantal gevangenen 0,74 tegen 0,77 in 1891. De gezondheidstoestand was iets minder gunstig dan in 1891. De onderhoudskosten beliepen per hoofd daags ƒ0,7523/, nn tegen 0,7574/100 in '1891. Het aantal tot principale straffen veroordeelden, bij afwisseling opgenomen in de strafgevangenissen en hui zen van bewaring in de arrondissements-hoofdplaatsen, bedroeg 20053 of 4,29 op de 1000 zielen. Er kwamen onder de veroordeelden 343 vreemdelingen voor. Van de veroordeelden waren 2098 vrouwen of 1,7 op de 100 mannen. Het aantal gehuwden bedroeg 6629, het aantal ongehuwden 12423, het aantal weduwnaars en weduwen 1001. Naar de geloofsbelijdenis waren er 11053 Protestanten, 8864 Roomsch-Katholieken en 136 Israëlieten; die cijfers waren in 1891 onderscheidenlijk 10966, 8292 en 179. Onder de veroordeelden waren 1032 beneden de 16 jaren, d. i. op de 100 veroordeelden 5,14 tegen 4,72 in 1891. Onder de veroordeelden behoorden 816 militairen. Bij hunne opneming konden 15091 wél4962 niet lezen en schrijven. Op 100 veroordeelden konden bij aankomst 24,74 niet lezen en schrijven, tegen 22,89 in 1891. Van 3911 tot het onderwijs toegelatenen konden 2587 bij hun ontslag of op 31 December 1892 goed lezen en schrijven, derhalve 66,14°/0. Den 31 is te Assen in het Stadsbosch vermoord ge vonden de arbeider A. J. Ophijnen, wiens lichaam zeer verminkt was. Bij kon. besluit van den 1 is de heer mr. H. Krabbe, hoofdcommies bij het departement van binnenl. zaken te 's-Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Gro- Albrecht niets te weten van hetgeen er omging in haar binnenste. Reginhilde daarentegen zag zeer goed in welk offer de oudste broeder hier ter wille van den jongsten bracht en keerde geheel gerust gesteld naar de Heimburchfc terug, als steeds met de beste en edelste gedachten over hare vrienden bezield. Toen Albrecht op zijne kamer alleen was en het voor gevallene in bijzonderheden nog eens overdacht, hinderde het hem niet weinig, dat hij niet zelf en niet eerder op de zeer eenvoudige en 't meest voor de hand liggende gedachte gekomen was om Siegfried tusschen zich en Oda te plaatsen, maar daarop gebracht had moeten wor den door zijnen broeder Bernhard en diens vrouw en hoezeer hij ook voor zich zeiven vast overtuigd was, dat beiden 't goed met hem en de zijnen meenden, de ge dachte aan de kortzichtigheid, door hem in deze zaak aan den dag gelegd, welke dit kon hij zich niet ont veinzen blijkbaar nit zelfzucht was voortgekomen kwelde hem voortdurend en hield hem den gansohen nacht den slaap uit de oogen. Het was de eerste maal, dat hij zich tegenover zijne broeders en zijne schoonzuster over iets te schamen had en dat bewustzijn kwelde en vervolgdo hem onophoudelijk. In dezen gemoedstoestand liet hij ridder Bock von Schlanstedt bij zich komen en sprak hem toe»Hoor eens, Bock, mevrouw de abdis heeft den wensch geuit, dat geen graaf von Regenstein bevelhebber op de Lan enburcht zou zijn. Om deze reden, hoor je wel, Bock, om deze reden en om geene andere wil ik, dat Har der von Derenbnrg mijnen broeder Siegfried vervangt. Morgen vroeg rijdt je met drie man te paard er heen, brengt Harder mijn bevel over en geleidt hem naar de Lanenburcht, waar je aan graaf Siegfried denzelfdeD last doet toekomen. Den volgenden dag kom je met mijnen broeder op Regenstein terug. Heb je mij verstaan, Bock'? Waarom moet dus Harder mijnen broeder vervangen Omdat mevrouw de abdis wenscht, wat wij allen graag zouden ziendat graaf Siegfried bij gravin Oda blijftantwoordde Bock met eenen verstolen grijns.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5