"Vijf en Negentigste Jaargang, 1H93. Y R IJ D A Gr Telefoonnummer: 3. 10 NOVEMBER. De voorlichting van het publiek Nederlan d, Gemeenteraad van Alkmaar. omtrent het kiesrechtvraagstuk. Vergadering Woensdag 8 November 1893. $0. 134. Eerste Wad. ALKMAABSCHE Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en ïaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. 101 K i VI. Pr(]s der gewone Advertentlën: Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ii. L)e Nederlander verzekert aan zijn lezersdat in het Octobernnmmer van de Vragen des Tijds weder een be langrijk opstel over de kieswet voorkomt van de hand van Mr. J, A. van Gilse. »Weder". Inderdaad gaf ons hetzelfde tijdschrift in het Novembernummer van bet vorige jaar reeds een belangrijk opstel van denzelfden schrijver over hetzelfde onderwerp. De heer van Gilse gaat in zijn eerste artikel uit van de stelling, dat de grondwettelijke eisch, dat de kiezer kenteekenen moet bezitten van geschiktheid en maat- schappelijken welstand niets minder is dan een onop losbaar probleem, en dat niemand aan dien eisch kan voldoen en tevens tegenover allen rochtvaardig zijn. Deze tweede eisch tegenover allen rechtvaardig te wezen is volgens den heer van Gilse door den Minister Tak te recht in de Memorie van Toelichting gesteld. Men moet het een of het ander trachten te bereiken, en zijns in ziens verdient de Minister allen lof, dat hij zich om den eisch der Grondwet maar matig heeft bekreund. Daaraan te voldoen is toch volgens den heer van Gilse een on mogelijkheid. »Er is geen keus men moet den knoop eenvoudig doorhakken of wel een herziening van art. 80 der grondwet uitlokken en aangezien dit laatste toch onbereikbaar is en uitbreiding der kiesbevoegdheid een »onafwijsbare eisch des tijds", de .noodzakelijke voor waarde van blijvende verbetering" is moet men den Minister Tak dankbaar zijn dat hij flinkweg het eerste gedaan heeft. Zoo openlijk, zoo onomwonden als de heer van Gilse heeft zeker nog niemand gezegd, dat het in Nederland een staatsman meer betaamt te voldoen aan hetgeen hem voorkomt een onafwijsbare eisch des tijds te zijn, dan aan eor.ig voorschrift der G rond weten dat do Minister van Binneniandsche Zaken inderdaad die goede keuze heeft gedaan. En de heer van Gilse is een verdediger van het Regeeringsontwerp Zoo iemanddan heeft hij den Minister allen grond gegeven voor de bekende bede behoed mij voor mijne vriendeno Heer voor mijne vijanden hoop ik mij in acht te nemen. Intusschen is de Ministervermoedelijk toch eenigs- zins door de Grondwet belemmerd, naar de meening des heeren van Gilse in het stellen van de grondslagen voor de kiesbevoegdheid niet bijzonder gelukkig geslaagd: .want" zegt hij »waar blijft de rechtvaardigheid, als men de geschiktheid om eene zelfstandige keuze te doen afmeet naar den maatstaf van de kennis -van lezen en schrijven, welke daarmede toch werkelijk hoegenaamd niets te maken heeft Jamaterieel is iemand, die niet lezen noch schrijven kan, tot kiezen niet in staat, dusonbekwaam, indien men daarnevens den eisch stelt dat van de gedane keuze door eigenhandig schrift moet blij ken; maar den burger intellectueel en moreel ongeschikt te verklaren omdat hij de zuivere materieele konnis van lezen en schrijven mist, kan dit .rechtvaardig tegenover allen'' heeten? Is dit zelfs, welbeschouwd, eigenlijk wel iets anders dan bespottelijk?" .Onwaar en dwaas bovendien" aldus lezen wij verder »is het beweren dat wie niet van eene weldadigheidsinstelling of een burgerlijk armbestuur onderstand geniet, daardoor zon toonen in eigen onderhoud en in dat van zijn huisgezin te voorzien." Alzoo, 's Ministers kenteoken van geschiktheid is o n- rechtvaardig en bespottelijk; zijn kenteeken van maatschappel jken welstand onwaar en dwaas. In weerwil echter van al het onrechtvaardige, bespot telijke, onware en dwaze van het ontwerp, neemt de schrijver 'het in zijn tweede opstel met warmte in be scherming tegen alle voorgestelde amendementen. Hoe vreemd dit moge schijnen, het was met volkomen zeker heid te voorspellen. In het eerste artikel verklaart de heer van Gilse immers reeds uitdrukkelijk .Wie van do noodzakelijkheid vaD een kiesrecht op zeer ruimen grondslag diep doordrongen is, zal om het aantal kiezers dat het geven kan, het voorstel-Tak gaarne aanvaarden, omdat zulk eene uitbreiding, in verband met het verleden en het heden, zijne stoutste verwachtingen overtreft". En nog eens.Voor hen die voor alle staatsburgers gelijkheid voor de wet als staatsrechtelijk beginsel hul digen, bestaat er alleszins reden, om wegens de groote vermeerdering van het aantal kiezers, welke zij belooft, over de bezwaren tegen de grondslagen, waarop de kies bevoegdheid zal komen te rusten, heen te stappen". Met andere woorden: een voorstander van het alge meen stemrecht, die zijn stoutste verwachtingen door de ingediende kieswet ziet overtroffen, bekreunt zich om grond wettelijke bezwaren evenmin als om het onrechtvaardige, bespottelijko onware en dwaze der voorgestelde ken teekenen. 't Is te begrijpen. Te begrijpen is evenzeer, dat een voorstander van dit gehalte korte wetten maakt met hetgeen door den hoog leeraar Prnin tegen de grondwettigheid der voorgestelde regeling werd aangevoerd. De hoogleeraar Eruin is een conservatief, verkondigt de heer van Gilse aan het Neder- landsche Volk, en met argumenten van een conservatief houdt men zich niet bezig, ook al vinden zij hun steun in de Grondwet. .Dat met de bewoordingen der grond wet de in het gewijzigd ontwerp aangenomen kentee kenen niet in strijd zijn kan onmogelijk let wel onmogelijk betwist worden door hem die met de regeering een finale kiesrechtnitbreiding, zoover de grond wet toelaat, een dringenden eisch des tijds en .de nood zakelijke voorwaarde voor blijvende verbetering" acht". Zoo iemand stapt over alles heen. Hij kan onmogelijk aannemen, dat de Grondwet misschien iets anders vordert. Dat zon hem althans heel leelijk staan. Om .de werkelijk finale kiesrechtuitbreiding'' is het hem te doen. »0f de voorstellers van de .groote" amendementen en hunne medestanders die eigenlijk wel wenschen Ook die vraag meent de schrijver ten slotte te moeten opwerpen. Wenschen zij inderdaad wel zoover te gaan, als de Grondwet, naar hunne opvatting altoos toelaat .Naar niet uitgesproken noch neergeschreven motieven te raden, zon te gewaagd zijn", zegt hij .Maar zonden er onder hen, die mot woorden getuigd hebben van hunne geneigdheid om tot eene ruime uitbreiding der kiesbe voegdheid mede te werken, niet ook velen zijn, die in hun hart volkomen instemmen met de volgende woorden, dezer dagen door den leidschen hoogloeraar Prnin neer geschreven En dan volgt eeu aanhaling nit professor Frnin's artikel in de Nieuwe Rott. Ct. van 21 September, waarin de heer van Gilse duidelijk en klaar het stand punt en de wenschen der bourgeoisie satisfaite ziet aan gegeven. .Neen indien de conservatieven met open visier durfden strijden" dus gaat hij voort »in plaats van zich achter de opgeworpen grondwettige be zwaren eu achter excepties te verschuilen de politieke toestand zon zuiverder zijn". Daar hebben wij het. Naar niet uitgesproken noch neergeschreven motieven te raden zou gewaagd zijn Zeker, 't zou iets van een leelijke insinuatie hebben. Maar maar er wordt toch een vraag gedaan. Voorts: bourgeoisie satisfaitezich verschuilen achter opgeworpen grondwettige bezwaren conservatieven niet durven strijden met open visier. Waarom niet Een beetje bescheiden verdachtmaking helpt dikwijls nog wul zoo goed als de beste argumenten. Zijpe, In de den 7 gehouden zitting van den gemeenteraad waren afwezig de heeren J. Zeeman en J. van Beusekom de laatste met kennisgeving van verhin dering wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering las de secretaris de notulen, waarop de heer Nobel de bemerking maaktedat hij niet had voorgesteldook een brandspuit aan de St. Maartensbrug te plaatsen. De secretaris zeide dat dit ook niet was genotuleerd; wel dat hij de wenschel jkheid had uitgesproken. Andere leden erkenden ook de juist heid der notulen waarop zij onveranderd werden vast gesteld. De voorzitter zeidedat als le punt op de agenda was geplaatstbelooning voor het bijhouden der registers van den burgerlijken stand. Met eene geringe meerder heid werd in de vorige vergadering een voorstel van den heer Nobel aangenomenom deze belooniug met f 100 te verminderen o. a. op grond dat er maar 200 acten op te maken zonden zijn. Dit nu is geheel onjuist. Berekend over de laatste 3 jaren, zijn er jaarlijks op te maken 700 acten en worden er 590 extracten en certi ficaten afgegeven. Verder moeten op de registers jaar lijks alfabetische lijsten worden opgemaakt en heeft men nog de uitgaande en inkomende brieven met het register daarvan benevens de maandeljksche en jaarlijksche sta tistiek. Hij hooptdat de raad nn zal erkennen dat de tegenwoordige belooniug billijk is en hijevenals vroeger, vertrouwen in burgemeester en wethoudeis zal blijven schenken. Zij stellen nu voorden betrekkelijken post terug te brengen op f 400 het besluit, in de vorige vergadering genomenin te trekken en te handhaven het besluit van het vorige jaar, waarbij de belooning is bepaald op f 200 voor den secretaris en 50 voor den klerk. De heer Nobel merkte op dat hij bet in de vorige vergadering niet noodig vondzijn voorstel nader toe te lichten. Dat er voor den burgerlijken stand meer te schrijven is dan 200 actenis hem bekend evenzoo dat er van sommige registers dubbelen worden gehouden en er van een huwelijk soms wel 6 stukken moeten worden opgemaakt. Dat er nu 260 acten zijn is wel mogelijkhij wil zich voor dat verschil niet warm maken. Dat het werk op de secretariën de laatste jaren vermenigvuldigd iswil hij aannemen doch het werk van den burgerlijken stand is nagenoeg hetzelfde gebleven,. En vroeger is er nooit meer dan f 50 voor betaald. De voorzitter verklaarde, niet te begrijpen, hoe de heer Nobel nu nog kan spreken van 260 acten. Als men de dubbelen niet meetelt, is het 425 a 450 buiten het andere werk. De heer Nobel herinnerde daarop dat huwelijksaangiften en afkondigingen z i. niet mogen meetellen want deze behooren bii de huwelijken, waarop do voorzitter antwoorddedat er afzonderlijke acten van worden opgemaakt en niet 3, maar 5 registers worden gehouden. De heer K r u ij e r zeide in deze ver trouwen te stelleu in het dagelijksch bestuur. Ook de vorige wethouder de heer Biersteker, die grijs geworden is in dienst der gemeentehad de billijkheid erkond en allen weten dat hij steeds de voreischte zuinigheid be trachtte. De heer N ieuwland zeide dat hij in de vorige vergadering zijne stem aan het voorstel van den heer Nobel had gegeven in het vertrouwendat hij goed op de hoogte was. Nu dit niet het geval is en er meer werk is, dan werd opgegeven, zal hij stemmen vóór het voor stel van burg. en wetb. De beer M o r r a verklaarde dat hij vóór het voorstel Nobel stemde als een maatregel van zuinigheid, ook meende hij dat andere secretariën duurder zijn dan deze Het voorslel vau het dag bestuur werd nn aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die yan de heeren Nobel en Morra De voorzitter stelde vóór, de begrooting voor 1894 te wijzigen in dien zin, dat de 100 voor den burger lijken stand worden afgeschreven van de onvoorziene uit gaven en overgeschreven op art. 29. Met algemeene stem men werd dienovereenkomstig besloten. Aan den heer J. Gorter, onderwijzer te St. Maartens brug, werd op zijn verzoek een eervol ontslag uit zijne betrekking verleend tegen don 1 Januari a.s. Een suppletoir kohier der hondenbelasting werd vast gesteld tot eeu bedrag van f '25,50. Op voorstel van den voorzitter werd met alge meene stemmen besloten, de goederen van het handvrerken- onderw js weder aan de maaksters ten geschenke te geven. Medegedeeld werd een besluit van ged. staten, waarbij als een beschikking op eeu adres van den onderwijzer Hulseuboom met verzoek om uitbetaling van nog 9 dagen tractement, werd bericht, dat dit niet behoort tot de be moeiingen van ged staten. De heer Francis stelde bij de gewone rondvraag de vraag of het niet voorzichtig zonde zijn naar een ander vervoerder der brandspuit te Burger-brug om te zien, om reden J. Govers, door zijne verhuizing, te ver van het dorp is verwijderd. Aan den opperbrandmeester O. Krnijer werd opgedragen, hierin zoo noodig te voorzien. De openbare vergadering werd daarop gesloten. Te Middelburg is mot 533 van de 754 stemmen tot lid van den raad gekozen, de heer mr. W. A. van Hoek, lib., oud-lid van den raad. Maur-Ccdul. Bij gobrs Ebert, Amsterdam, is een nieuw huurcontract- formulier voor huizen in druk verschenen en verkrijgbaar gesteld, benevens een toelichting op dat formulier, tevens beknopte handleiding voor huurders en verhuurders van huizen, door Mr. L. Rinkel. De schrijver acht een wijziging van het bestaande for mulier noodzakelijk omdat velen meenen dat ook de schriftelijke huur stilzwijgend wordt verlengd bij gebreke van verklaring omtrent verhuizing, /ooals bekend, is in het vorige jaar over de clausule r Verder verplichten wij ons wederzijds te verklaren vóór of op denwegens het verhuizen of het aangaan van een nieuwe hnur-cedul" die in het oude huurformu- lier voorkomt, een proces gevoerd. De rechtbank te Amsterdam was van meening, blijkens haar vonnis van 19 Mei_ 1892, dat, bij gebreke van eenige verklaring, de huur stilzwijgend wordt verlengd. Het Gerechtshof te Amsterdam vernietigde echter dit vonnis en nam bij arrest vau 7 October 1892 het tegendeel aan. Het nieuwe formulier maakt aan alle onzekerheid een einde. De daarin voorkomende clausule houdt in, dat de huur niet stilzwjgend wordt verlengd, zoodat van een nieuwe huur schriftelijk moet blijken. Verder handelt de toelichting over levering en wederom oplevering van hnizen, over de verplichting tot reparatiën, over gebre ken enz. enz. Het is hier bj den heer P. Kluitman verkrijgbaar gesteld. OOSTEARIJR-HOIVOAKIJE. De Keizer heeft het wetsontwerp tot invoering van het burgerljk huwe lijk bekrachtigd. No. 11, Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat burgemeester eu wethouders besloten hebben, in verband met de opening der Cadettenschool, langs de Wilhelminalaan, ter onmid- dell jke tegemoetkoming aan do ontvangen klachten over de daar des a,vonds heerschende duisternis, nog twee straatlantaarns te plaatsen niet twijfelende of de Raad zon hieraan zjne goedkeuring hechten. Met aSgemeene stemmen goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken. 3. Besluit van Gedeputeerde Staten tot onveranderde vaststelling der rekening over 1892. Voor kennisgeving aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1