Duinwaterleiding. No 135. Tweede blad. Vijf en Wegentigste ilaargang. 1893. ZONDAG 12Ï0VEMBER. tijdelijk GESLOTEN zal zijn. NATIONALE MILITIE. Militieraad. Maandag 11 December e.k., Buitenland. Nederland. dat ten gevolge van aan de duin waterleiding uit te voeren werk zaamheden, de aanvoer van duin water van den 12 November, des avonds te elf uren, tot den 13 No vember, des morgens te zes uren, ALKMAARSCHË COURANT Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën i Per regel O,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeae kennis Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 November 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breugeujjter keunis van belanghebbenden dat. de militieraad in dit district zijne eerste Kitting, bestemd tot bet onderzooken der redenen van vrijstelling van lotelingcn dezer gemeente ,K zal houden ten raadhuize der gemeente AT.li. m A AR op des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 November 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BKLWIE. Weldra zal de regeering ook briefkaar ten postkaarten on briefomslagen uitgeven met gedruk- ten postzegel, waaropcïe woorden «Niet bestellen op Zon dag" staan. Ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Ant werpen in 1894 zullen ook bijzondere postzegels ver schijnen waarop een gelijk strookje papier bevestigd zal zijn. fiHJITSCIILAMBL De Keizer heeft naar aanleiding van het proces der valsche spelers te Hannover een zeer scherpe Kabinets-order uitgevaardigdwaarin hazard spel voor alle officieren verboden wordt. De veroordeelde gewezen ritmeester von Meyerinck heeft zich in de ge vangenis van het leven beroofd. Pruisen. De uitslag der 433 verkiezingen voor den Landdag isdat gekozen zijn 149 conservatieven 59 vrij-conservatiaven 90 nat.-liberalen, 91 van het centrum, 14 van de vrijzinnige volkspartij 6 van de vrijzinnige vereeniging2 denen 18 polen 2 van den bond van grondeigenaren 1 welf en 1 onbepaald. De anti-semiet Stöcker is te Minden gekozen. Een redacteur der socialistische Rhein Westf. Arbeiter- zeit.ung is, wegens beleediging van Caprivi, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Hamburg is een verzoekschrift tegen de tabaksbe- belasting van 397C0 handteekeningon voorzien geworden j te Bremen verklaarden zich 40G0 kiezers eenstemmig tegen die belasting LUXKMBSJRCL Zonder troonrede is de Kamer den 6 geopend. De heer V. Wacqnant is benoemd tot voor zitter tot onder-voorzitter de heer Simons candidaat der cleriealen met 24 tegen 21 stemmen op den bur gemeester van Echteruach. ENGELASiB. Te Dover heeft den 7 een hagelslag gedurende 15 minuten groote schade veroorzaakt. Er vielen steenen zoo groot als peren. Op het oogenblik, waarop de treindie reizigers uit Calais en Ostende naar Londen brengtvan Dover zon vertrekken is de kap van het station ingestort. De locomotief en de tender worden ouder het grnis bedolven. Niemand werd gewond. Het Manchesterkanaal, waaraan men 10 jaren geleden begonnen is wordt den 1 December voor de scheepvaart opengesteld. Binnen eenige dagen zal men het water er in laten loopen om het geheel te vallen rekent men 15 dagen noodig te hebben. Het gemeentebestuur van Manchester heeft last gege ven alle handelaren en winkeliers in iersche boter te vervolgen wanneer daarin meer dan 15 pet. water ge vonden wordt. De handelaren beweren dat tot heden 19 pot. water geoorloofd was. In Wales wordt door een koninklijke commissie de landkwestie onderzocht. O. a. wordt daar een onder zoek ingesteld naar de schade, door konijnen veroorzaakt. Een konijneuvanger verklaarde o. a., dat hij tusschen Mei en October van dit jaar op een stak land, nog geon halven morgen groot, 1400 konijnen had gevangen. In 1892 had hij op één landgoed er 5000 gedood. Aan het banket in de Goildhallna afloop van het Lord Mayor's banket, hield lord Kimberley, minister van Indië, den 9 oene redevoering Hij zeide daarin o.a., dat de betrekkingen tot het buitenland van vriendschappe- lijken en bartelijken aard zijn, maar dat niemand het steeds toenemen der bataljons iu Europa zonder vrees kan aanzien. Hij verklaarde, dat Engeland zich tevreden stelt met zijn invloed aan te wenden in overeenstemming mat de andere mogendheden, ten einde de rust in Ma rokko te herstellen. Over de onderhandelingen met Frankrijk ten opzichte van Siam kon hij zich niet uitlaten de regeering begrijpt zeer goed het groote belang, dat de engelschen bij Siam hebben, en zal hare vastberaden staatkunde voortzettm op vriendschappelijken voet. In antwoord op een dronk op de marine, zeide lord Spencer, eerste-lord der Admiraliteit, dat het noodig was. Engelands overwicht ter zee te handhaven en dat de re geering dan ook vast besloten is, voort te gaan met de uitbreiding der marine. Lagerhuis. Den 7 verklaarde minister Buxton, dat de regeering niet voornemens was het charter der Zuid Afrikaansche Maatschappij in te trekken en dat er geen oorlog met de Ashantijnen gevoerd word. Minister Glad stone verklaardedat de regeering volkomen voldaan was over het gehalte en d9n omvang der engelsche vloot in de Middellandsche Zee en dat in de tegenwoordige crisis in de steenkolenzakeu het beginsel van scheids rechterlijke uitspraak die men verplicht zon zijn te ge hoorzamen niet voor toepassing vatbaar was. Bij de behandeling van het ontwerp tot regeling van de verantwoordelijkheid van patroons jegens de personen die zij in dienst hebbenstelde de heer Mac-Laren den 8 een amendement voorstrekkende om in zekere gevallen overeenkomsten tusschen patroons en hun per soneel waarbij ingeval van ongelukken schadevergoeding wordt gewaarborgd, van de bepalingen van dit ontwerp nit te sluiten. De minister van binnenl. zaken Asquith verklaarde dat de regeering de moeielijkheid der kwestie erkende, maar na ernstig onderzoek haar voorstel hand haven en verwerping vragen moest van het amendement. Den 10 is dit amendement verworpen met 236 tegen 217 stemmen. EBANKHIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft met 50 tegen 17 stemmon eene motie goedgekeurd, tot hervatting van de lang gestoorde betrekkingen tusschen dat college en den prelect van politie na het optreden van den heer Lépine. Den 8 heeft de prefect do ver gadering van den Raad bijgewoond waarbij verscheidene leden tegen zijn verschijnen weder opkwamen. De waarde der geschenken, aan den rnssischen admi raal Avellan persoonlijk geschonken, wordt op 3]/2 mil- lioen francs geraamd. De werkstaking onder de tramweg-beambten te Mar seille duurt steeds voort, terwijl de werkstakers zich aan allerlei straatschenderijen blijven schuldig maken. De gewezen prefect van politie te Parijs is tot transch gezant te Weenen benoemd. ©RIKKEXLAXIL De zitting der Kamer is den 8 geopend met eene Koninklijke Boodschap, waarin ge zegd wordt, dat het sluiten eener geconsolideerde leening noodig is om aan de verplichtingen van den Staat te voldoen. Eene definitieve regeling wordt toegezegd van de open bare schuld, gepaard met eene hervorming van de Na tionale Bank en geleidelijke afschaffing van den gedwon gen koers en voorts gewaagd van financieele maatregelen tor verkrijging van het evenwicht der begrooting en de hoop uitgesproken, dat de vaderlandsliefde der natie de tijdelijke moeielijkheden overwinnen zal. Bij de stemming voor een president bleef de regeerings- candidaat in de minderheid waarop de voorzitter van den ministerraad verklaarde, dat een ministeriëele crisis ontstaan was. ITALIË. De minister van openbare werken, de heer Genala, is den 8 aan eene beroerte gestorven. SPAXJTE. Gedurende het tweede bedrijf van de opera Wilhelm Teil, die den 6 des avonds bij de inwijding van het Liceo-theater te Barcelona werd opgevoerd, wer den twee bommen van de vierde of vijfde galerij in de stalles go worpen. Eén ontplofto en doodde 9 dames (waarvan 4 dochters uit één gezin) en 6 hoeren. Tal van toeschouwers werden gekwetstdrie hunner overle den spoedig. Reeds is het aantal omgekomen personen tot 30 geklommen. Drie verdachte anarchisten, waarvan één een italiaan en één een franschman zijn gevangen genomen. Een overweldigenden indruk heeft de ramp te Santander op de bevolking te Madrid gemaakt. De Koningin-regen tes zond 40000 peseta's ter beschikking voor de hulpbe hoevenden, de regeering 25000, de spaansche bank 250.000. Zij, die de lijken uit het water moesten visschen, werden bij dien arbeid zoo ter neer gedrukt, dat zij het werk moesten staken. Met haken werden de lijken daarop naar den wal gehaald. In de hospitalen liggen meer dan 200 gewonden: 176 personen zijn gedood en 100 worden nog vermist. In het ruim van de Machichaco werden nog 40 kisten met dynamiet ongeschonden gevonden. Toen de overheid deze kisten wilde ophalen maakte zich zulk oen geweldige schrik van de bevolking meester, dat 20000 de stad ontvlachtten of de gereed staande treinen bestormden. In hot vreesalijk gedrang werden tal van personen gewond. In eene vergadering der conservatieve partij heeft de heer Canovas, als hoofd dier partij, eene redevoering ge houden en verklaard, dat het onder de tegenwoordige moeielijke omstandigheden van belang was, dat alle voor standers der monarchie zich vereenigden en de scheuring tusschen de koningsgezinde partijen nog grootor maakten. VEREKXIRDE STATEN. In de baai van Nieuw- York zijn den 4 des avonds tien personen verdronken, bij een ongeluk met een overladen boot. Bij de verkiezingen hebben de republikeinen de meer derheid verkregen. In de Wetgevende vergadering van Nieuw-York, waar de democraten gedurende de laatste zitting oene groote meerderheid hadden, zijn thans de republikeinen in do meerderheid. Mac-Kinley is tot gou verneur van Ohio gekozen met eene meerderheid van 60000 stemmen men gelooft, dat deze meerderheid hem de benoeming tot candidaat voor het Presidentschap in 1896 zal verzekeren. In Pennsylvanie, Massachusetts, Jowa en Nieuw-Jersey zijn republikeinen, in Virginia, Kentickij en Maryland democraten gekozen. KF1II-AFRIRA. Eene aideeling troepen, onder be vel van Raaf de Tuli, heeft den 2 met de Matabeles ge vochten en hen met groot verlies geslagen. De Matabeles trokken af in de richting van Boeloewajo. De engelschen hadden achttien dooden en gekwetsten. De ontdekkings reiziger Selous werd licht gewond. EKYPTfi. Eenige kleine verschillen, in den laatsten tijd gerezen tusschen het egyptisch ministerie en de en gelsche ambtenaren zijn den 7 bijgelegd, dank zij der verzoeningsgezindheid van den Onder-Koning. BRAKILIK. Het schip der opstandelingen, de Aqui- daban, en het fort Villogagnon zijn begonnen op heftige wijze Rio de Janeiro te beschieten en deze beschieting duurt voort. In verscheidene gedeelten der stad werd reeds niet onaanzienlijke schade aangericht. Het fort Santa Cruz en de andere forten beantwoordden het vuur. Men gelooft, dat admiraal De Mello een beslissenden slag poogt te slaan vóór de aankomst der schepen, die president Peixoto te Nienw-York gekocht heeft. De federalisten van Rio Grande do Snl zijn Santa Catharina binnengedrongen. De minister van buiten landsche zaken telegrapheerde aan de Herald te Nieuw-York, dat bij de buskruit-ont- ploffing op het eiland Govornador, waardoor drie britsche marineofficieren werden gedood, ook zestig opstandelingen omkwamen. Het ongeluk wordt aan nalatigheid der op standelingen toegeschreven. Tweede Kamer. Begrooting van oorlog. De minister van oorlog heeft ingediend een aanvullingsbegrooting voor dit departement over 1892, strekkende tot aanvulling van tekorten op ver schillende artikelenmeerendoels tot niet belangrijke bedragen. Het totaal der verhoogingen, Icopende over 17 begroo- tingsartikelen, bedraagt 283.040; waar tegenover echter verminderingen staan tot oen totaal van f 263.798, zoo dat voorzien moet worden in een tekort van f 19242. Faillissement. Ten einde de bestaande wetge ving met de nienwe regeling van het faillissement en de surséance van betaling in overeenstemming te brengen, is het noodig onderscheidene wettelijke voorschriften af te schaffen of daarin verandering to brengen. Bij de daartoe aan de Tweede Kamer ingediende voordracht heeft de minister van justitie gebruik gemaakt van de indertijd gedane vJorstelleD, door de thans ontbonden Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel ingediend. Tevens bevat deze wetsvoordracht bepalingen, regelende den overgang van de onde wetgeving betreffende dit on derwerp tot de nienwe, terwijl daarin bovendien is op genomen eene bepaling, waarin het tijdstip van de in wer- kingtreding der faillissementwet ivordt voorgesteld op l Mei 1894. Do heer Levy, lid van de Tweede Kamer, heeft een wetsvoorstel ingediend op de homologatie van accoord buiten-faillietverklaring. Dit wetsontwerp is in hoofdzaak gelijk aan het amendement, dat de voorsteller had ingediend

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5