Buitenland. Nederland. IIKMiilK. De gemeenteraad van Brussel heeft be sloten de som van f 6.200.000 bij te dragen tot de kos ten der werken welke van Brussel een zeehaven zul len maken. DUITSCHKAAU. De Keizer heeft bij een nieuwen kabinetsorder bepaald dat alle bij het hannoversche rechtsgeding betrokken officieren voor een raad van eer zullen terecht staan en dat ieder, die op de eene of andere wijze in strijd met de officierseer gehandeld heeft, zonder genade ontslagen zal worden. Hij betuigt zijne ontevre denheid over het feit, dat do door hem bij zijne troons bestijging omtrent eene eenvoudige en weinig kostbare levenswijze der officieren zoo slecht nagekomen wordt. Daarom is den korpscommandanten opgedragen, hem de regementscommandanten te noemen, die aan zijne ver ordeningen niet krachtig de hand gehouden en geen voldoend toezicht uitgeoefend hebben op de onder hunne bevelen staande officieren. EKTOBIiAÏÏD. In eene den 14 te Manchester ge houden bijeenkomst van den mijnwerkersbond is het voorstel om de tusschenkomst van den heer Gladstone aan te nemen, aangenomen. Ook de mijneigenaren heb ben de tusschenkomst der regeering aangenomen. De conservatieve candidaat, de heer Kobertson, is met 1145 stemmen gekozen tot lord-roctor der Universiteit te Edinburg. Op den heer mr. D. J. baron Mackay van Nederhemertoud-gouverneur van Bombay (lord Reaij), aanhanger van Gladstonewaren 728 stemmen uitgehracht. Xiagerhuis. Den 13 zeide de heer Gladstonedat de regeering met groote bezorgdheid den langen duur der werkstaking in de kolendistricten had gadegeslagen. Nu de zaak deze hoogte bereikt heeft, had zij gemeend, dat zij met vrucht stappen kon doen. Daarom had hij aan den patroons- en mijnwerkersbond een brief gezon den, waarin de regeering verklaart, dat naar hare mee ning verdere onderhandelingen tusschen beide partijen onder voorzitterschap van een minister misschien den gewenschten uitslag zouden hebben. Lord Rosebery had deze gewichtige taak op zich ge nomen. Hij had beide partijen uitgenoodigd, onmiddellijk vertegenwoordigers te zendenom onder zijne leiding eene vergadering te houden. Hij zou daarbij niet als scheidsrechter optreden maar er zich toe bepalen, aan beide partijen zijne diensten aan te bieden om tot eene minnelijke oplossing van het geschil te geraken. De onder-minister Charles Russell gaf te kennen, dat de hertog van Saksen-Coburg Gotha (de engelsche prins hertog Alfred van Edinburg) door zijne nieuwe stelling als regeerend vorst geen actief officier kon blijven in de britsche marine. De heer Gladstone voegde er aan toe, dat de hertog zijne plaats behield in de marinelijst, maar zonder salaris en zonder bevoegheid actieven dienst te doen alleen als een eerbewijs voor zijne gewaardeerde diensten. FBMfiBIJK. Op den servischen gezant George- witch is den 14 te Parijs een moordaanslag gepleegd terwijl deze het middagmaal gebruikte in «bouillon Duval", in de Avenue de 1' Opéra op den hoek der «rne Res Petits Champs". Een schoenmakers-werkman19 jaar oud, Léon Leauthier genaamd, die aan dezelfde tafel at, gaf hem, op het oogenblik, dat hij zich verwijderde, een steek in de rechterzijde de wonde is niet ernstig. De dader gaf zich zelf aan bij een politie-bureau in de nabijheid, doch wilde geene verklaring afleggen omtrent de reden zjjner daad. Men vermoedt, dat hij niet goed bij het hoofd is. Senaat. De voorzitter Challemel-Lacour verklaarde in zijne openingsrede, dat de sympathie tusschen Frankrijk en Rusland duurzaam zal zijn, daar zij gegrond is op belanden en niet op eerbied alleen. De Senaat, aldus eindigde hij, richt tot den Czaar de betuiging van zijn hulde en eerbied. Op de akkers wiegelden de korenaren op hunne halmen, door een zacht koeltje bewogen en een kalme rust lag over het zonnige landschap verspreid. Ter rechter zijde van de kleine ruiterschaar strekte zich het gebergte uit in grillige donkergrijze en licht blauwe kleurschakeeringen, terwijl rondom bergen en dalen elkander afwisselden om strijd met kale toppen en dicht begroeide berghellingen. Ginds lag het slot en de sterke stad met hare zware wallen, muren, poorten en torens en de abdis voelde zich aanmerkelijk veel lichter, veel aangenamer te moede, nu zij er terugkeerde, dan toen zij haar, weinige uren ge leden, verliet. Aangezien de bisschop zijne tusschenkomst in den strijd, dien de stad met den graaf had aangebonden, geweigerd had, zoo hoopte zij, 't enkel met de burgerij ten gunste van Albrecht te zullen klaar spelen en daarom overlegde zij bij zich zelf, door welke middelen en met welke schoone woorden zij den raad en de burgerij be praten en tot het sluiten van een verbond van vrede en vriendschap overhalen zou. Plotseling hield zij de teugels van haren klepper in en wendde zich tot den voorste van haar gevolgdat op zettelijk een weinig was achtergebleven, met de vraag «Wie zijn die ruiters daar ginds «Graaf Siegfried von Regenstein en Bock von Schlan- stedt met drie van zijn knechten, antwoordde de heer Willekin von Herkestorf. «Graaf Siegfried? Gij vergist u stellig, mijnheer von Herkestorf!" zei de abdis. Wat zou die hier te maken kunnen hebben »Ik vergis mij niet, mevrouw antwoordde de stichts- hoofdman. «Neen, neen," riepen nu ook een paar der haar bege leidende stadsruiters, «het is graaf Siegfried en ridder Bock met drie van de wilde zeven." Thans kon Jutta zich ook met eigen oogen overtuigen, dat de haren gelijk hadden en ook zij moest door de andere ruiters, die zich nog op tamelijk grooten afstand bevonden, herkend zijn, want juist op dit oogenblik zette ■de jongste der Regensteiner graven zijn paard in gestrekten galop in de richting van de abdis. Deze vond de ont moeting met Siegfried, juist nu en onder de gegeven om- -standighedeD, alles behalve prettig, doch kon die onmo- Kassier. Den 14 des namiddags te 2 uur is de zitting geopend. Het oudste lid in jaren de heer Pierre Blanc, hield eene toespraak, waarin hij zeide, dat Frank rijk en Rusland hun vaandel vereenigden en in hunne harten den europeeschen vrede geteekend hadden. Nooit zal de onsterflijke depêche vergeten wordenwaarin een grootmoedig souverein het verbond der beide landen be zegelde. Frankrijk staat niet langer alleen het ziet nu zonder ongerustheid en vol hoop de toekomst te gemoet. (Toejuichingen). Casimir Périer is voorloopig tot voor zitter gekozen met 295 stemmen; op Brisson werden 195 stemmen uitgebracht. De Mahy en Lockroy worden tot onder-voorzitters gekozen. OOSTKAR1JK ZEOAGARIJE. De Keizer heeft den afgetreden minister-president, graaf Taaffe, zijn por tret in kostbare lijst geschonken, hem een afscheidsbe zoek gebracht aan zijn departement en in eenen eigen- handigen brief dank gezegd voor de bijna löjaren achtereen aan don Keizer en den Staat bewezen trouwe en uitne mende diensten. Het nieuwe ministerie is opgetreden. Dr. von Plener, sedert jaren aanvoerder der duitsch liberale partijis opgetreden als minister van financiën, die bij de ontvangst zijner ambtenaren verklaarde, dat zijne voorganger hem 's Rijks geldmiddelen in goeden staat had overgedragen. Hij zou alles doen wat in zijne macht was, om dezen gunstigen toestand te handhaven. De ministers, die van het vorige in het nieuwe ministerie overgingen, graaf Falkenha n, landbouw, graaf Welsersheimb, landsverde diging, graaf Schönborn, justitie, markies von Bacquehem, binnenl. zaken, hebben mede van den Keizer een woord van dank ontvangen, voor hunne tot dusver bewezen diensten. Prins Windischgrfltz treedt als minister-presi dent zonder portefeuille op dr. Stanislaus ridder von Madeyski als minister van onderwijs en eeredienstgraaf Wurmbrand, le hoogleeraar aan de Universiteit van Krakau, als minister van koophandel. De ontvangst van het nieuwe ministerie in de pers is vrij gunstig. De Keizer zal in de volgende week eenige pairs be noemen gekozen uit de liberale partij met wier hulp het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk door hot Hoerenhuis (de Magnatentafel) kan worden aangenomen. Men noemt den zoon van graaf Andrassy staats-secretaris als aanstaand minister van eerediensten, daar graaf Csaky zijn ontslag als zoodanig zal vragen. RCSIiAAD. Den 14 heeft de ministerraad eenparig besloten tot onteigening van de Groote Spoorwegmaat schappij, overeenkomstig het wetsontwerp van den minis ter van financiën. SPAAJTI3. Den 11 hebben de duikers te Santander 160 kisten dynamiet uit het wrak der Machuhaco boven gebracht. Volgens de reeders kunnen zij met de stukken bewijzen, dat al het dyuamiet aan boord behoorlijk was aangegeven doch van andere zijde is gobleken dat, in strijd met de bestaande voorschriften, sedert lang met dynamiet geladen schepen, welke eene roode vlag voeren en op een bepaald punt aanleggen moesten, aan de al- gemeene kade toegelaten werden. Tweede Kamer. Grondbelasting. Tot rapporteurs betreffende dit wets ontwerp zijn gekozen de heeren Goekoop, Veegens, van Delden, A. van Dedem en Zijlma. liifvoerrecliten van suiker ln Sfederl. Endië. De minister van koloniën heeft een wetsontwerp in gediend tot afschaffing van deze rechten. Dit staat in verband met de bij de indische begrooting voor 1894 voorgestelde invoering eener nieuwe suilcerbelasting. Deze belasting zal een zakelijke belasting zijn, evenals het uitvoerrecht was, waarvoor zij in de plaats zal tre den, en aan de schatkist eene inkomst hebben te verze- gelijk vermijden. Eerst toen de jonge graaf vlak bij haar was, hield zij haar paard in, in afwachting van hetgeen hij zeggen zou. Siegfried groette haar hoffelijk en naar ridderaard en riep op vroolijken toon uit«De van zijn ambt ontzette slotvoogd brengt n zijnen oprecht gomeenden dank voor het hem gegeven ontslag »lk begrijp u niet recht, graaf," gaf Jutta verbaasd ten antwoord. «O, beken het maar, mevrouw! Ik weet het toch reeds lang," riep de verheugde jongeling uit. Alleen op uw verlangen heeft Albrecht eenen anderen slotvoogd naar den Lauenburcht gezonden en mij naar Regenstein terug geroepen. «Wie heeft u dat gezegd?" vroeg Jutta aangenaam verrast. «Wie mij dat gezegd heeft herhaalde Siegfried. Wel, mevrouw, mijn broeder heeft het mij zelf door ridder Bock aldus laten weten en stellig zou hij mij eene grootere vreugde kunnen bereiden dan mij van den Lauenburcht terug te laten komen." »En gij meent, dat mijn wensch dien gij mij niet ten kwade zult duiden, naar ik hoop, graaf Siegfried, dat mijn wensch alleen den graaf er toe gebracht heeft om u terug te roepen vroeg zij nog steeds niet recht begrijpende of zij wel alles voor goede munt zou opnemen, hetgeen die jonge spring-in-'t-veld haar beliefde wijs te maken. »Zonder den minsten twijfel, mevrouw," verzekerde Siegfried, »maar hij bracht zijn paard dichter naast dat der abdis en zei toen iets minder luid Albrecht schijnt er in ieder geval nog eene andere reden bij te hebben. Hoe zal ik n dat nn 't best uitleggen?" ging hij verlegen en stotterend voort. Gij weet, mevrouw, dat de jonge gravin Oda von Falkenstein op Regenstein verblijf houdt en Albrecht zou gaarne zien, dat ik dat ik wat meer iu hare nabijheid bleef enhij heeft mij tot haren ridder benoemd en die eer moet ik nu trachten mij waardig te maken, ziet gij, mevrouw, ik moet mijn best doen omhare gunst te verwerven en ik doe dat zeer bijzonder graag, mevrouw, dat verzeker ik u," eindigde hij met hoogen blos. Jutta vertrouwde nauwelijks hare eigen ooren, en ze keren, ongeveer overeenkomende met hetgeen het uit voerrecht zou hebben verschaft. Zij zal worden opgebracht door de groote suikerfabrieken, door de fabrieken, die niet enkel voor plaatselijke of beperkte consumtie, maar voor den wereldhandel voortbrengen. Zij houdt verband met de winst, welke de fabrieken afwerpen niet echter met de zuivere winst, maar met de exploitatie-winst over het afgeloopen jaar, die berekend wordt door van den prijs, waarvoor de gewonnen suiker verkocht is, af te trekken de uitgaven, voor de voortbrenging en den ver koop van het product noodig geweest. Welke categorieën van uitgaven in aanmerking mogen worden gebracht wijst de belastingverordening zelve aanen door die aanwijzing worden uitgesloten de kosten van nieuwe ge bouwen en machinerieën, de renten van andere kapitalen dan het werkkapitaal, aflossing van schuld, afschrijvin gen, uitkeering van reservefondsen, in één woord alle uitgaven, welke niet rechtstreeks betrekking hebben op de exploitatie over het jaar, waarover de belasting bere- l kend wordt. Bij kon. besluit van den 13 is de heer F. W. Reise, voorzitter van de vereeniging Koninklijke 2e sectie Me talen Kruis te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (met den laurierkrans). Te Heteren, nabij Renkum, is den 11 eene boeren woning, bewoond door twee gezinnen, in korten tijd tot den grond afgebrand. Een geit kwam in de vlammen om twee varkens werden met moeite gered. Eén inboedel is geheel uitgebrand, terwijl van den anderen weinig is gered. De inboedels waren niet verzekerd. De op de spoorweglijn Maastricht-Luik genomen proeven met het verlichten der waggons door middel van gloeilichtlampen zijn volkomen geslaagd. Van den 4 tot den 11 zijn te Rotterdam 22 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Bij kon. besluit van den 13 zijn in de staatscom missie tot voorbereiding eener wettelijke regeling betref fende de begrafenis-fondsen benoemdtot voorzitter, in plaats van den heer dr. G. J. Legebeke, overleden, het lid de heer 0. J. M. Dijkmans, en tot lid, tevens secre taris, de heer mr. D. Simons. Te Sappomeer is een schippersvrouw aan cholera overleden. Haar man is mede aangetast. Van de drie te Kuilenburg door cholera aangetasten zijn twee overleden en is één hersteld. De drie lijders te Utrecht herstellen. Te Wageningen wordt in verband met de in den laatsten tijd voorgevallen ongereldheden door ingezetenen de vestiging van eene brigade maréchanssées gevraagd. De geneeskundige Raad voor Friesland en Gro ningen heeft in de dagbladen gewaarschuwd, dat besmet drinkwater niet zuivor wordt door bevriezing en dat gebruik daarvan in voedingsmiddelen en dranken dus even gevaarlijk kan zijn als het gebruik van het water zelf. De gemeenteraad van Zwolle hoeft den 13 een voor stel om 6000 uit te trekken voor het maken van een begin met de ontginning van de heidegronden der ge meente onder Heerde verworpen. Bij de verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Dordrecht is den 14 gekozen de heer K. Bos Azn., liberaal met 794 tegen 193 st. op den heer C. B. Schuurman auti-rev. Vóór den 27, des voormiddags 10 uur, is de in schrijving geopend op seriën van twee 3 pets. geldlee- ningen der provincie Zuidholland samen groot 400 aan- aeelen, elk van f 1000. Den 15 is door de Prov, Staten van Friesland tot griffier gekozen de heer mr. C. B. Menalda commies chef van de 3e afdeeling ter prov. griffie te Leeuwarden. Te Oldekerk is de boerenwoning Kroonsveld afge brand waarbij 25 runderen en eenige paarden zijn om gekomen. Te Gorinchem waren den 14 op de groote veemarkt 5532 en den 13 op de paardenmarkt 2077 stuks aange voerd. Op eerstgenoemde markt was de handel vlug en op laatstgenoemde redelijk. Den 14 des avonds hebben de liberale leden dei- Tweede Kamer eene partij vergadering gehouden. Amsterdam. Den 14 is eene meeting in zake hoorde zelfs duidelijk het onstuimig bonzen van haar hart. Nauwelijks bleet zij hare aandoening meester en met inspanning van al hare krachten bracht zij na eenig stilzwijgen de vraag uit: «Eu heeft graaf Albrecht u dat ook laten zeggen Zeker, mevrouw verzekerde Siegfried in den een voud zijns harten. »'t Kwam alleen maar wat te zeer naar mijnen zin in bedekte termen uit den niet al te beschaafden mond van onzen wakkeren Bock, die, hoe trouw een dienaar ook van ons huis, voor het verrichten van diplomatische zendingen niet in de wieg is gelegd. De goede ridder heeft mij nog veel meer verteld, mis schien wel te veel en stellig al te mooi, om het alles voor waar te kunnen aannemenbabbelde Siegfried voort in do overvloeiende vreugde zijner onbedorven ziel. «Maak dan maar ganw, dat gij thuis komt," aldus spoorde de abdis hem glimlachend aan, zelf in de zaligste verrukking over hetgeen ze had gehoord. «Vaarwel, graaf Siegfried," voegde zij er bij, hem hartelijk de kleine gehandschoende hand ten kus reikende, «breng uwen broeder vooral mijne vriendelijke groeten over Nauwelijks wist ze wat ze zeievenmin verstond zij de woorden van welgemeenden dank, dien de jongeling bij het wegrijden uitbracht en eensklaps zette zij haar paard in zulk eenen wilden ren dat haar gezelschap verbaasd over dien onverwachten spoed, haar niet dan van verre kon volgen. De stichtshoofdman, die niets van dit alles begreep, schudde ernstig zijn eerwaardig grijs hoofd en liet zijn rijdier de uiterste krachten inspannen om zijne meesteres te kunnen bijhouden. De zwaar gewapende en gohar- naste stads knechten gaven den wedloop spoedig op en kwamen in korten draf op grooten afstand achteraan. Op het slotplein aangekomen, sprong de abdis zonder hulp van haar dampend, schuimend ros, toen vloog zij de trappen op en stormde als 't ware, door de voor zalen, haar eenzaam particulier vertrek binnen, waarvan zij de deur oogenblikkelijk achter zich grendelde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2