1 Uijf en Megentigste Jaargang 1893. YII IJ D A 0 Buitenland. N e d e r 1 a n d. 24 NOVEMBER. JSTO-1 140. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag» en 2üaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertenttën: Per regel 0,8.5. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEEGIH. De commissie voor de tentoonstelling te Brussel van 1895 zou besloten habben de tentoonstelling eerst in 1896 te doen houden. UIJITSCHI.AND. De Kreuzzeitung dringt aan op het nemen van internationale maatregelen tegen de anar chisten. Alleen op die wijze is de anarchie, een ziekte verschijnsel in de tegenwoordige maatschappij, dat niet minder de aandacht verdient dan de cholera, te bestrijden. Wie het anarchisme niet zonder erbarmen te lijf gaat laadt inderdaad eene verantwoordelijkheid op zich, welke na de gebeurtenissen te Barcelona niet nader gekenschetst behoeft te worden. Het centrum heeft voorgesteld de opheffing der jezuïeten- wet. de oprichting van kamers van koophandel en fabrieken en eindelijk het instellen van een onderzoek naar de werking van den arbeidsdag van 11 uur bij vrouwenarbeid. ENGEEANH. Bij de verkiezing van een lord-rector der Universiteit van Glasgow is met- 916 stemmen ge kozen de heer John Gorst, oud-onder-minister, conserva tief, tegen 695 stemmen op den minister van binnenl. zaken, den heer Asquith, door de Gladstonianen gesteund. De gasfabrieken van Over en Wharton in Cheshire wer den bij gebrek aan steenkolen gesloten; de straatverlichting aldaar hield dientengevolge op en winkels en magazijnen moesten door petroleum of kaarsen verlicht worden. Te Belfast in Ierland kon slechts gas geleverd worden met tot de helft verminderde drukking. Te Londen heerscht eene diphtheritis-epidemie in de vorige week stierven daaraan 103 personen waaronder 73 kinderen onder de 5 jaar. Bij de ongelukken veroorzaakt door den storm zijn in dit Rijk 134 personen omgekomen het getal van hen, die op de kusten omkwamenwordt op 200 geschat. Eagerliuis. Gladstone weigerde den 17 het nieuwe programma voor don aanbouw van oorlogsschepen in deze zitting over te leggen, maar hij verklaarde, dat het volstrekt onnoodig was vrees te koesteren, of Engeland zijn overwicht ter zee wel zou kunnen handhaven. Minister Mnndella kondigde de termen aan van de overeenkomst tot beëindiging der werkstaking, zooals die vastgesteld waren op de bijeenkomst, onder het voorzitter schap van minister Rosebery. Deze mededeeling werd met gejuich begroet. Deze schikking komt hierop neer. De mijn werkers zouden den 20 het werk hervatten tegen het oude loon tot Februari. Dan zal er een verzoeningsraad bij elkaar geroepen worden om het geschil op te lossen. Den 20 verklaarde de minister van marine, dat de tien oorlogsschepen, waarvan de aanbouw in de begrooting van marine aangekondigd isin hot begin van 1894 ge reed zullen zijn. FRANKRIJK. In den nacht van den 14 op den 15 is in een schilderhuis bij de woning van den bevel hebber van het 15 legerkorps in de Armeniestraat te Marseille een dynamietbom ontploft, welke ontploffing een mijl ver gehoord werd. Het schilderhuis en de ruiten der huizen in de nabijheid werden geheel verbrijzeld maar niemand bekwam eenig letsel. Ten gevolge van eene huiszoeking zijn 17 personen in hechtenis genomen, waaronder 12 italianen, 4 franschen en één zweed. De politie deed bij 66 personen te Marseille huiszoeking. Een groot aantal anarchistische geschriften werd in beslag genomen en drie buitenlandsche anarchisten werden in verzekerde bewaring gebracht. Nabij Duinkerken verging een schip te Hitvre is eene loods met zijne boot verongeluktbij Kaap Levi is een groot stoomschip gestrand. Te Parijs en in de omstreken en in het zuiden des Rijks viel veel sneeuw. Te Calais zijn niet 200, maar 80 el van het hoofd weggeslagen. Kamer. Den 21 werd de zitting geopend door den voorzitter Casimir-Périer met eene toespraak, waarin hij zeide de vrijheid van ieder te willen eerbiedigen. Deze rede werd zeer toegejuichtbehalve door de uiterste partijen. Daarna las de heer Dupny de ministeriëele ver klaring voor, waarin er op gewezen werd, dat het kabinet alle dubbelzinnigheid wenschte op te heffen door eene juiste en openhartige verklaring. De regeering wil alleen die vraagstukken aan de orde stellen die thans door de Wetgevende Macht kunnen worden opgelost. De minister verwees naar de laatste verkiezingen, die aan de Republiek eene ongekende overwinning bezorgden. Het algemeen kiesrecht had zich tegen verbitterende kwestiën en theoretische besprekingen uitgesproken. Als niet tot oplossing door de Wetgevende Macht kunnende worden gebracht worden in de eerste plaats aangemerkt de besprekingen over de herziening der grondwet en over de scheiding van Kerk en Staat, de voorstellen strekkende om de wijze van verkiezing te veranderen of om onder welken naam ook eene onrecht vaardige inquisitoriale en progressieve belasting in te voeren. Mochten deze voorstellen gedaan worden de regeering zal ze ridderlijk bestrijden. Zij, die niet voor het algemeen kiesrecht,voor het bijzonder eigendomsrecht, voor individueele vrijheid en voor de vrijheid van den arbeid Telefoonnummer3 in beginsel eerbied hebben, zullen door de regeer ing niet beschouwd worden als vrienden of bondgenooten. Bij de begrooting van 1895 zal machtiging gevraagd worden om te gelegener tijd de rente der 4x/2 pCts. schuld te verminderen. In die begrooting zullen opgenomen worden eene her vorming der belasting op deuren en vensters, eene wij ziging der personeele belasting en de belasting op het meubilairvoorts eene hervorming der drankbelasting. De regeering is zeer gesteld op afdoening der bij Senaat en Kamer aanhangige wetsontwerpen, en wijst op de in bewerking zijnde wetsontwerpen tot aanvulling en ver betering der wetgeving op de nationale verdediging en tot uitbreiding en voltooiing van eenige groote open bare werken. Na terloops de tentoonstelling van 1900 te hebben aangeroerd, wordt medegedeeld, dat in het belang van den landbouw wetsvoorstellen ingediend zullen wor den op de distilleerderijen, op landbouwverzekering en landbouwonderwijs. Verder een organieke wet op de politie, bestemd om de openbare orde te verzekeren tegen beroeringwetsontwerpen op den verkoop en het vervoer van dynamiet en andere ontplofbare stoffen en op vereenigingen. Voor al deze wetten doet de regeering een beroep op de instemming van het parlement. Het is de plicht der regeering, de bestaande wetten te eerbiedigen en de be sluiten der Kamer eerlijk uit te voeren. Het openbaar welzijn zal steeds het richtsnoer wezen in het belang van het krediet, de verdediging en de waardigheid der natie zal zij trachten te beantwoorden aan den volkswil, zooals die bij de verkiezingen op vredige wijze is uitge drukt. Zij zal de vastberaden verdedigster zijn der open bare orde tegenover het buitenland zal zij de rechten en het behoud van het gebied handhaven door aanmoe diging van de bijzondere ondernemingen van landonderzoe- kers en kooplieden. De republikeinen en democraten van goeden wille noodigt zij uit haar te helpen, want het is van belang, dat haar werk in het geheel practisch en nuttig zij. Zij moet de beweging niet met krachtig han delen verwarren het land zal spoedig inzien, wie zich aangenaam trachten te maken ten koste der veiligheid. Frankrijk weet wat het verschuldigd is aan de republiek, die het uit zijn ondergang ophiefaan de republiek heeft Frankrijk de ingenomenheid te danken, van welke de russische feesten de ware strekking en het karakter heb ben aangegeven. Deze verklaring werd door de Kamer goed ontvangen alleen viel de uiterste linkerzijde hem heftig in de rede. Na de voorlezing wilde de heer Jaurès aan de regeering inlichtingen vragen. Niettegenstaande het verzet der uiterste linkerzijde, die de beraadslaging tot den 23 wilde uitstellen, werd tot de dadelijke behandeling besloten. Jaurès zeide daarop, dat de ministeriëele verklaring eene oorlogsverklaring -tegen de socialisten was en stelde eene motie van wantrouwen voor. De minister-president ant woordde, dat de socialisten moesten kiezen tusschen een mandaat voor het parlement of revolutionaire middelen en vroeg aan de Kamer, of de regeering haar vertrouwen had. Met 264 tegen 241 stemmen werd de beraadslaging tot den 23 uitgesteld. In den Senaat werd dezelfde verklaring voorgelezen door den minister van justitie en met toejuichingen begroet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de afgeloopen week is te Weenen overleden de om zijn rijkdom en zijne liefdadigheid bekende bankier von Königsw&rter. Ten vorigen jare had hij o. a. f 100.000 geschonken aan eene Vereeniging tot leniging van armoede. SPANJE. Te Barcelona zijn in het geheel 183 anarchisten in hechtenis genomen en is beslag gelegd op eene aanzienlijke hoeveelheid gewerenkogels enz. Het Liceo-theater blijft gesloten. De daaraan verbonden personen hebben schadevergoeding verkregen en Barcelona verlaten. Kieswet. Het verslag van het afdeelingsonderzoek der voorge stelde amendementen is verschenen Het is 36 blad zijden grootbehalve de door den heer Rutgers daaraan toegevoegde nota, Bij het opmaken van dat verslag is gevolgd de door de leden der Kamer toegezonden leiddraad. I. Minimum van den leeftijd, voor het kiezerschap ge vorderd (amendementen van Kerkwijk, Levij, Kolkman c.s. en Ferj. De bestrijders eener verhooging van dezen leef tijd betoogden dat elke afwijking van den leeftijd, voor de burgerrechtelijke meerderjarigheid gesteld willekeu rig mocht heeten en slechts kon dienen tot ongerecht vaardigde beperking van het aantal kiezers gelijk bleek uit de cijfers van prof. van Geer in De Telegraaf. Men vroeg omtrent die cijfers inlichting. Bij een beperkt kiesrecht ware voor een hooger minimum nog meer te zeggen dan bij eene regelingwelke ook aan de lagere klassen kiesrecht geeft. Vele loden meenden dat het huwe lijk geenszins een bewijs oplevert van een grootere ge schiktheid voor het kiezerschapterwijl ook betwijfeld werd of de grondwet veroorlooft voor de gehuwde kie zers een ander minimum te stellen. Door het amende- meat-van Kerkwijk zullen bovendien juist duizenden ongehuwden van het kiesrecht worden verstoken. Bij onderscheidene leden vond het denkbeeld instemming om aan hen, die den 35jarigen leeftijd hebben bereikt twee stemmen toe te kennen. Do voorstanders van verhooging van het minimum verklaarden daarmede te bedoelen niet beperking van het aantal kiezers maar wel verbetering van hun gehalte. Over de vraag welke leeftijd als minimum behoort te worden aangenomen liepen de gevoelens uiteen. In de meeste afdeelingen was de meerderheid voor eene ver hooging althans tot 25 jaren. Algemeen erkende men dat als de leeftijd hooger werd gesteld, men eerder vrede kon hebben met lager eischen van geschiktheid en welstand. II. De eisch van de kennis van lezen eu schrijven of van de indiening eener aanvrage als voorwaarde van kiesbevoegdheid (amendementen Kolkman c.s., van der Kaaij c.s., Mackaij-van Alphen en Land). De voorstanders van het regeeriugskenteeken van geschiktheid betuigden bevreemding over de toeneming der oppositie tegen het kenteeken bij hendie niet gezind zijn tot eene zeer ïuime kiesrechtuitbreiding. Dat kenteeken is toch juist bestemd om een belangrijk aantal ongeschikte kiezers te weren. Werd de eigenhandig gestelde aanvrage vervan gen door de enkele onderteekening eener aanvrage dan zou elk kenteeken van geschiktheid worden gemist. De bestrijders der schrijfproef betoogden, dat zij slechts een zeer geringe kennis kan bewijzenterwijl opnieuw werd betoogd dat ten platten lande zeer vele geschikten daardoor zullen worden uitgesloten en art. 3 van het ro- geeringsontwerp zeer bedenkelijke bezwaren van admi nistratieven aard zou opleveren. Groot bezwaar bestond bij velen tegen de amendementen- Kolhnan en van der Kaaywat betreft het doen van aanvrage ten Raadhuize en het onderscheid, gemaakt tusschen de aan- geslagenen en niet-aangeslagenen in de Rijksbelastingen. III. Het voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin, al dan niet beperkt tot hoofden van gezinnen, als bewijs en van geschiktheid en van welstand (amendemen- ten-Kolkmanvan der Kaaij en Mackaij-van Alplien)On derscheidene leden vonden het vreemd, dat het voorzien in eigen onderhond en dat van het gezin in de meeste amendemenfen moet dienen als kenteeken van geschikt heid en welstand, terwijl tegen het regeeringsvoorstel, dat hierin alleen een kenteeken van welstand ziet, zoo veel bezwaar is gemaakt. Op dezelfde wijze worden de overige amendementen ten getale van 13 behandeld, zonder dat men te weten komtwat de Kamer w e 1 wil. De rapporteurs melden aan het slot, dat zij na ernstige overweging tot de slot som gekomen zijn, dat in de gegeven omstandigheden er voor haar geen voldoende reden bestaat, om tot een over leg met de regeering het initiatief te nemen. Tweede Kamer. Hoofdstuk Financiën. In het afdeelingsverslag werd krachtig aangedrongen op onverwijlde nakoming van 's ministers toezegging tot afschaffing van tollende vreesdat de afschaffing van alle tollen met groote bezwaren zou gepaard gaan en dat heffiDgen als equivalent voor de af te schaften tollen niet gemakkelijk zullen zijn te vinden gaf aanleiding dat enkelen voorshands alleen afschaffing en afkoop van alle watertollen vroegen. Andere leden meendendat herziening van de meer algemeen drukkende personeele belasting meer ten bate van de ingezetenen zou strekken. Verscheidene leden wenschten afschaffing der heffing van steigergelden aan de haven van IJmuiden voor nederlandsche visschers, af gescheiden van eene wet als bedoeld bij art. 174 dei- grondwet. Eene volledige opgave werd gevraagd van de opbrengst der vermogensbelasting. Klachten over ge brek aan eerbied voor het beginsel van geheimhouding bij sommige ambtenaren der registratie werden door anderen weersproken. Inlichtingen worden gevraagd om trent het al dan niet voortduren der zoutsmokkelarij na de verlaging van den zoutaccijns en klachten werden geuit over het groot aantal oninbare posten bij de personeele belasting dat daaraan toegeschreven werd dat zeer spoedig tot oninbaarverklariug werd overgegaan in plaats van in rechten betaling te vorderen. Men wenschte vergemakkelijking bij het stellen van borgtochten van do rekenplichtige Rijks-ambtenaren en beval het engelsche stelsel aan het vorderen van een polis eener goede waarborg-maatschappij. Geklaagd werd over den maatregel der Nederlandsche Bankom het disconto in den laatsten tijd van 3 op 5 pet. te brengen waardoor handellandbouw en nijver heid zeer gedrukt werdende handel vooral in zijne verrichtingen mot het buitenland. Sommige leden wensch ten ter bevordering van het landbouwkredietde op richting eener staatshypotheekbank voor den landbouw waarvoor met het oog op de lage landprijzen huu het oogenblik bijzonder gunstig toescheen maar eenige andere leden zagen in zoodanige instelling geen heil voor den landbouw en nadeel voor den Staat. Nog werd aangedrongen op vereenvoudiging in het beheer van de grootboeken der nationale schuld uitgifte van muntbiljetten van 5 en ƒ3, een denkbeeld van sommigendat bij anderen weinig instemming vond afschaffing van de betaalmeestersbetrekking vervanging van do zilveren dubbeltjes en stuivertjes door pasmunt van nikkel of ander minder slijtbaar metaalofschoon

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5