Kantongerecht te Alkmaar. Kurkt berichten. velen de zilveren dubbeltjes juist zeer geriefelijk geld vondenlotsverbetering van de commiezen bij 's Rijks belastingenwier bezoldiging vooral in de steden te gering werd geacht. Een groot aantal leden juichten toedat een som was uitgetrokken voor de beplanting der duinen onder Sclioorl, volgens het ontwerp der Nederi. Heide-Maat- schappij, De bebossching der duinen werd van veel ge wicht geacht, terwijl die maatregel tevens begroet werd als middel tot werkverschaffing. Met 's ministers plan nen werd wel geen onverdeelde instemming betuigd maar vele leden waren van oordeeldat de leiding en de uitvoering van het werk zonder eenige inmenging van anderen aan de maatschappij behoort te verblijven. Men wees er op, dat de duinbeplanting bovendien nog gepaard zou moeten gaan met den kostbaren aanleg eener af sluiting van de jonge dennen, ten einde deze te beveiligen tegen de talrijke konijnen. Bij het bespreken van het beheer der domeinen werd gewezen op de bezwarende bepalingen omtrent de bie tenteelt. Bij kon. besluit van den 13 is vrijdom van accijns toegestaan voor ruw zout, benoodigd voor her, ontdooid houden van spoorwegrails en het reinigen van open bare wegen. Den 16 werd te Leeuwarden eene vergadering gehouden ter bespreking van de werkloosheid in Friesland, belegd door de afdeeling Leeuwarden van den Neder- landschen Bond voor Landnationalisatie. Het gemeente bestuur van Opsterland was officiëel vertegenwoordigd en van de kamerleden Gerritsen Lieftinck en Pijttersen waren brieven van instemming ontvangen. Als sprekers traden o. a. op de heeren J. Stoffel van Deventer, van der Werf van Drachten, Mansholt van Westpolder, dr. Vitus Brninsma van Gorredijk. Ten slotte werd op voorstel van laatstgenoemden spreker de volgende motie aangenomen: »De vergadering spreekt uit, dat het bren gen van grondbezit aan de gemeenten, ten einde die zoo productief mogelijk te doen bewerken, het beste middel is, om de werkloosheid te bestrijden en de welvaart der arme friesche gemeenten te bevorderen, en dringt er op aan bij de leden der Provinciale Staten, de gemeente raadsleden, de leden van kerkelijke en burgerlijke arm besturen en allen, die eenigen invloed hebben, dien over gang van grond in handen der gemeente met al hunne krachten te bevorderen". De heer Bylenga had het vraagstuk van landnationalisatie behandeld van een christelijk standpunt. Den 16 is te Osch een zekere van Kessel in hech tenis genomen onder verdenking, dat hij den 15 des avonds zekere van Hout, die water ging putten opge wacht en op hem geschoten had, zonder hem te treffen. Van van Hout wordt gezegd, voor een paar jaren een schot op van Kessel te hebben gelost. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot heem raad van den polder Katwoude de heer C. Middel beek en van den Anna Paulownapolder de heer A. Kz. Kaan. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot com missaris van politie te Tilburg, H. Caarls, thans inspec teur van politie aldaar. Den 18 is op het strand onder Monster bij de slooping van het wrak van de Cornelis een 21jarig werkman dood gebleven door het ontvangen van een slag van den windas, die daarbij gebruikt werdeen ander bleef ruim 4 uren bewusteloos. Den 18 des avonds is te Oud-Beierland bij een daglooner, die voor arm doorging en zelfs onderstand genoot van het burgerlijk armbestuur, tijdens zijne afwe zigheid f 1034 aan bankbiljetten en geld gestolen. Bij kon. besluit van den 18 is de met verlof hier te lande aanwezige ingenieur der le klasse van den wa terstaat en de burgerlijke openb. werken in Nederl. Indië, de heer D. H. Havelaar, laastelijk belast geweest met eene tijdelijke zending naar de kolonie Suriname, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij koninklijk besluit is gehandhaafd het be sluit van Ged. Staten van Gelderland, waarbij de goed keuring onthouden is aan de door profisoren van het burgerweeshuis te Zutfen voorgenomen belegging van gelden onder hypothecair verband en den verkoop van inschrijvingen op een der grootboeken der Nat. Werk. Schuld. Het daartegen door profisoren ingesteld beroep is ongegrond verklaard. Volgens het Vaderland is aan den heer H. J. Bie- derlack te Amsterdam, die als X*** de overzichten der Tweede on Eerste Kamer in de Telegraaf schreef, eervol en onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, ontslag toegekend als medewerker van dat blad omdat hij in eon met zijne voorletters onderteekend artikel in het D. v. N. eene zakelijke bestrijding geleverd had van het door de heeren Obreen en Tindal in de Telegraaf geopperde denkbeeld om het nederlandsche gezantschap bij den Paus te herstellen ter tegemoetkoming aan den wensch der katholieken. In het Centrum wordt dit denk beeld krachtig bestreden door mevrouw Bongartz-Smeets. De gemeenteraad van Stad-Almeloo heeft den prijs van het gas voor particulieren enz. van 1 Januari 1894 bepaald op 6 centen en voor straatverlichting op 4 centen per kub. el. De gemeenteraad van Langbroek heeft ingetrokken het verbod, om in het dorp met rijwielen te rijden. Te Leiden is eene leidsche Studeuten-Geheelont- houders-vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt onder de studenten aldaar propaganda te maken voor de geheel-onthouding van alcoholische dranken en dieper door te dringen in het alcohol-vraagstuk. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Burger, B. P. B, Plantenga en A. J. Duymaer van Twist. Met ingang van 1 December wordt het verbod van het vervoeren van rundvee in do gemeonte Baarle-Nassau en Putte opgeheven. Het bestuur van den Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft gunstig beschikt op het verzoek van den IJsclub Zwolle, om den nationalen wedstrijd van beroopsrijders om het wereldkampioenschap dezen winter te Zwolle te doen plaats hebben. Verkooplng lamlprijzcn. In de vorige week is in het openbaar vorkoeht 1°. de boerenplaats de Eendracht in de Purmer, met 52.88.40 bunders weiland voor 106700 2°. de boeren plaats de Zwarte Os in de Purmer, met 30.98.70 bunders weiland, voor 49900; 3°. 13.65.20 bunders weiland onder Katwoude, voor j 8035; 4°. 2.19.70 land in den Zuidpolder, voor 2145. Bij Noordwijk is don 18 gestrand de engelsche schoener Transit kapitein Homesvan Londen naar Rotterdam, met pek. Yan de opvarenden zijn vier gered, waaronder de kapitein; twee man zijn verdronken. Rijkslandbouwproefstatton te Hoorn. Omtrent de bacteriologische afdeeling van dit proef station bevat de Staatscourant van den 19/20 eene om schrijving van het doel dezer inrichting. Hoewel ook andere takken van het landbouwbedrijf vau tijd tot tijd de beantwoording van bacteriologische vragen zullen verlangen, zal toch zeker verreweg het grootste deel der werkzaamheden aan de zuivelbereiding ten goede komen. De taak der afdeeling kan gevoeglijk in twee onder dooien gescheiden worden: 1°. Het geven van raad bij storingen in het bedrijf, waarvan de oorzaak in microör- ganismen gezocht wordt, zoo noodig na onderzoek van ingezonden monsters of ter plaatse2°. het verrichten vau zelfstandige onderzoekingen ten dienste der zuivelbereiding. Het schijnt wenschelijk uitdrukkelijk er op te wijzen, dat een onderzoek van melk of zuivelproducten alleen kon geschieden na gepleegd overleg met den directeur van het Rijkslandbouwproefstation; monsters toch, zonder kennis van zaken genomen, hebben voor onderzoek meestal volstrekt geen waarde. Ongetwijfeld zal de bacteriologische afdeeling in ons land van veel nut kunnen zijn; vooral wanneer haar werkkring door de practici juist beoordeeld en haar streven door hen ondersteund wordt. Samenwerking tnsschen thoorie en praktijk is overal op landbouwgebieden zeker niet het minst in dit ge val noodzakelijk. Aan den gemeenteraad van Breda is medegedeeld, dat de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage gevestigd zal blijven. Den 19 des morgens te 5 uren brak een hevige brand uit in de broodfabriek vau de Geer te Delft, welke geheel uitbrandde. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20 den gepensioneerden luitenant-kolonel, d, 0., gen. C., be klaagd van ontuchtige handelingen met een meisje bo neden 16 jaar, bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De afgetreden gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer mr. Pijuacker Hordijk, is den 20 te 's-Graven hage aangekomen. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië van den 20 wordt de gonvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 71277 pikols. Doorbraak in Noordhollnnd. De besturen van waterschappen in Noorholland hehben aan het College der uitwatereude sluizen in Kennemer- land en Westfriesland" een adres gezonden naar aanlei ding van de op 27 September plaats gehad hebbende doorbraak. Het college schreef de overstrooming toe aan het niet voldoende letten van het polderbestuur op de schade welke door eene stoomboot aan den teen van de water- keeringen beneden de waterlijn, was berokkend en ook aan het te laag zijn dier wat-erkeeringen doch zij zoeken de redenen in het feit, dat de waterkeeringen dier landen in hoofdzaak uit veengronden bestaan, waaraan onmoge lijk het weerstandsvermogen van kleidijken gegeven kan worden. Ware nu het peil voor den waterstand van Schermer boezem over het geheel gelijk bepaald, en bleek het, dat veendijken, bij goed onderhoud, daartegen be3tand waren, dan kon gezegd worden, dat voor de belangen der polders van het oude land voldoende werd gezorgd. Dit is echter niet het geval. Het reglement schrijft voor, dat de hoofd seingever het sein tot stilstaan moet geven, zoodra het water aan het peilbord, geplaatst bij het bemalingswerk tuig, dat tot het geven der hoofdseinen is aangewezen, d. i. de molen van »de Starnmeer en Kamerhop" bij Spijkerboortot A. P. is gestegen en dat de noodsein gevers eerst dan het noodsein moeten geven, wanneer door sterk aanwaaienden wind het water aan een der uiteinden van Schermerboezem 8 cM. boven A. P. wordt opgedreven. Het zijn juist de bedoelde polders, die door deze laatste bepaling getroffen worden, want slechts dèn wordt het spuien belet en hierdoor de boezem tot peil opgedreven, wanneer de wind krachtig uit het noorden of noordwes ten waaitwaardoor het boezemwater of naar de Zand streek öf naar de polders tusschen Waterland en Westfrieslaud, in elk geval naar polders van het oude land, woidt gedreven. Zij verzoeken derhalve er toe over te gaan om het reglement voor de peilmaling zoodanig te wijzigen dat dat door eiken seingever het sein tot stilstaan der be malingswerktuigen moet worden gegeven zoodra het water in eenig deel van Schermerboezem tot A. P. is gestegen. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den 21 Gijsbertus van Gelder, te Osch, schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade op den wachtmeester der koninklijke maréchaussóe Hoekman aldaar op 26 Maart 1893, en overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en Antonins van Berkum medeplichtige aan dien moord, tot 15 jaren gevangenisstraf. Gratianus gewoonlijk ge naamd Cis de Bie en Petrus de Bie tegen wie ook 15 jaren gevangenisstraf geëischt was, werden vrijge sproken. De Synode der ned. hei v. kerk zal den 12 Decem ber in buitengewone vergadering behandelen de stukken betreffende het raadsbesluit van Amsterdam omtrent de kerkelijke hoogleeraren. Deemster. Mej. W. Heukels is den 22 benoemd tot onderwijzeres te Amsterdam. Koedijk. Nadat den 11 de rederijkerskamer „de Roos" haar 25-jarig bestaan herdacht had door eene buitengewone goed geslaagde uitvooring, in de smaakvol versierde zaal, met medewerking van het fanferecorps „Aurora", waarin werden opgevoerd: „Arthur, of 16jaar later", „de Roovers" en „Liede of Influenza", vereenig- den zich don 18 de werkende leden der Kamer in het gewone vergaderlokaal om onder elkander dit feest te hordenken. Het was een genoeglijke en opgewekte avond. Van mej. de wed. Stam ontving het tooneelgezelschap bij deze gelegenheid een keurig geschenk. Rijp. Den 21 hield de tooneelvereeniging ,,'t Heide bloempje" in de zaal van den heer Jb. Appel hare eerste bijeenkomst in dit seisoen met contribueerende leden en hunne dames. Opgevoerd werden: „Het Gondvischje", drama in drie bedrijven, door W. G. van Nouhuijs en „De Moord in de Plantage", blijspel in één bedrijf,naar het fransch, van Eugène Labiche. De dames-zangvereeniging „Euphonia", onder leiding van den heer Joh. Kroone, muziekonderwijzer, zal den 29 in de zaal van den heer S. Kramer eene uitvoering geven. Het afwisselende programma belooft den bezoekers een genotvollen avond. De heer J. H. Bögeholtz, evang. luth. predikant, staat no. 2 op de voordracht van predikant bij de evang. luth. gemeente te Pekela, prov. Groningen. Nieuwer-Ainstel. Den 21 is de boerderij tevens bier- en koffiehuisvan den heer O. Lam aan den Amsteldijk, met een leegstaand perceel daarachter geheel afgebrand. De huisschilder J. J. Fransen, die in den koestal werkzaam was, had zijn brandende schilders lamp achtergelaten, toen hij met de bewoners koffie was gaan drinkendie lamp schijnt door de kat omgegooid te zijn en den brand veroorzaakt te hebbendoordat eenige in de nabijheid sfaande rietmatten vuur vatten. Noord schermer. Beroepen naar de herv. ge meente alhier, ds. Bisschop Boele, Twisk. Neerfoosclt. Den 20 heeft volgens het Utrechtsch Dagblad het hoofd bestuur van de commissie-Neerbosch een samenkomst- gehouden met de besturen der sub-commissiën te Utrecht. De financieels sub-commissie hoeft den 28 October eene vergadering gehouden nadat hare leden op 25 en 26 Ang istus en nogmaals op 8 en 9 September een bezoek hadden gebracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De pedagogische commissie vergaderde den 13 dezer, nadat op 14 Augustus en 2 October bezoeken aan Neer bosch waren gebracht. Deze commissie heeft mondelinge en schriftelijke inlichtingen ontvangen en onderzocht van bijna honderd verschillende personen. Haar rapport is bijna voltooid. De hygiënische commissie vergaderde op 16 Sept., 11 Oct. en 1 Nov., nadat op 16 en 24 Aug. en 18 Oct. door hare leden bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Ook haar rapport is bijna gereed. De drie rapporten zijn van vrij grooten omvang. De com missie hoopt thans binnen een niet al te groot tijdsverloop haar eindrapport te kunnen vaststellendat gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld zal worden. Dat de werk zaamheden langer duren dan door velen gewenscht en verwacht werd, vindt zijnen grond voornamelijk daarin, dat gedurende den loop van het onderzoek, ook nog in de allerlaatste wekenfeiten werden openbaar gemaakt waaromtrent de commissie verplicht meent te zijn een onderzoek in te stellen. Iedereen zal begrijpen dat, vooral waar het feiten geldt vóór jaren voorgevalleneen de gelijk onderzoek, wil het inderdaad doeltreffend zijnveel moeite en veel tijd vereischt. ""BURGERLIJKE STAND Ursem. Geboren. 5 Oct. Jacobus z. van Pieter Pater en Maartje Groot. 7 David z. van Kornelis van Diepen en Johanna Nieuwboer. 8 Jan z. van Bernardus Jonker en Aagje van Straaten. O verleden. 19 Oct. Trijntje, d. van Gerbrand Yis en Trijntje Prinse. Zitting van 17 Nov. W. G. Ez., S. G. Jz., K. G. Ed. en J. K. Jd., Egmond aan Zee, strooperijieder f 1 boete of 1 dag hecht. K. E., Oudcarspel dronkenschap, f 3 boete of 2 dagen hecht. H. van V., D. van V., Schagen, als boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. G. M., Alkmaar, A. Z. Az., Egmond aan ZeeW. G., Heiloopolitie-overtredingieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. O., J. K., J. van der M., allen Alkmaar, als boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. T., Akersloot .jachtwetovertreding, 3 maal 5 dagen hecht. D. S. Kz., Egmond-binnen pogingen doen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, f 10 boete of 3 dagen hecht. P. D Alkmaar, visschen in eens ander vischwater, f 0.50 boete of 1 dag hecht, K. K. en O. T., Alkmaar, politie-overtreding. Ontslagen van rechtsvervolging. EDAM 18 Nov. Aangevoerd 39 stapels kaas, wegende 8998 P. Hoogste prijs f 31,50. HAARLEM 20 Nov. Roode tarwe f -,a f -, witte tarwe f 6,35 5,90, haver f 4,a 3,75, Rogge f 4,85 a -,Gerst f 6,a 0,Gr. erwten f 7,75 a 7,40 duivenboonen f 6,75 a 6,40, paardenboonen f 6.a 5,75 bruine boonen f 6,50, kanariezaad f 6,50. LEIDEN 18 Nov. Boter per vatle soort f 58,a 66, per P. f 1,45 a 1,65, 2e soort f 50 a 56 per P. f 1,25 a 1,40. Aangevoerd 4860 P. HAARLEM 20 Nov. Aangevoerd 193 P. boter f 1,60 a 1,70 per pond, 132 biggen f 6 a 12,71 schrammen f 12 a 18, 277 mud appelen f 2,a 4,105 mud peren f 2, a 5,— 452 mud aardappelen f 1,20 a 2,75 per mud, MEPPEL 16 Nov. Boter per '/s vat l0 soort f 26, 2e soort f 24,50, 3e soort f 23,per P. 1,20 a 1,37. Aangevoerd 14000 P. ZAANDAM 16 Nov. Hoogste prijs J 30,aangevoerd 5 stapels kaas. LEEUWARDEN 17 Nov. Boter, le soort f 54,- a - Aangevoerd 220 vierde, 97 achtste en 20 zestiende vaten. Te zamen 7600 P. ENRUU1ZEN 22 Nov. Aangevoerd 6 stapels kaas Pr. 31, Nieuw Karweizaad f 14,75 a 15,0, Mosterdzaad f 19,a 20,50, Blauw Maanzaad f 14,50 a 15, Vale erwten f 9 a 12,50, groene dito f 10 a 12,50 grauwe dito f 12 a f 16, Wijker vale dito f 6,50 a 8,50, Bruine toonen f 5,50 a f 10,50, Gerst f 4,a f 5, Haver f 3, a 4,85 vette varkens 44 a 53 ets. per P., magere f af—.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6