ZONDAG 26 NOVEMBER. PARIJSCHE BRIEVEN. Nederland. $0. 141. Ber.te Wad. Vijf ©II MegeiltigSte Jaargang, Dit nummer bestaat uit drie bladen. Begrootiiig voor oorlog voor 1894. ALkHAARSCHE COURANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f O,©6. Frj]g der gewone Vdverteatlën: Per regel J 0,1 A. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. XXXI. Parijs 20 November 1893. Reeds weet gij waarde lezersuit de berichten in dit bladdat op den servischen gezantden heer Georgewitch een moordaanslag is gepleegd. Geluk kig blijft de toestand van hot slachtoffer vrij bevre digend en mogen wij verwachten dat deze heer weldra geheel zal horstellen. Bij den moordenaar echter willen wij eenige oogonblikken stilstaan, daar deze niet, zooals men eerst geloofdehalf gek is maar integendeel zijn volle verstand schijnt te hebben. Hoe is deze jonge man er dan toe gokomeneen hem geheel onbekend persoon, die hem niets misdeed, te willen dooden Ver scheidene parijsche confrères hebben dit onderzochten daardoor weten wij thans de reden van deze vreemde misdaad. Léanthier is nog zeer jong, pas 19 jaren oud, van beroep schoenmaker, en had tot voor korten tijd geleden met werken den kost verdiend; hij was eou rustig gezelniet twistzoekenden niets kon doen vermoeden dat hij anarchist was geworden. Dit laatste echter was jaist het gevalsinds eenigen tijd las hij ultra revolutio naire bladenmet name den «Père Peiuard", waarin roof en moord worden verheven tot prachtige daden in het eerst vond de jonge man dit geschrijf wat al te kras, maar weldra werd hij er aan gewend, en toen hij, niet bij zijn laatsten patroon willende blijven zonder werk was berustte hij niet in zijn lottrachtte nietzooals men dat gewoonlijk doetzich door die beproeving heen te slaandoch kwam toen dadelijk tot da slotsom dat de oproerschreeuwers gelijk hebben en de maatschappij hem het recht tot leven en eten onthield. Zoo wij bij dezen jongen man stilstaan, dan is dit om aan te toonen, waartoe het geschrijf van zekere bladen kan leidenvrij heid van gedachtevrijheid van spreken en schrjjven zijn kostbare zakenmen moet dankbaar zijndie te hebben verkregen doch men ziet tevens hoe bijzonder schuldig diegenen zijn, die deze vrijheden misbruiken om de ongelnkkigen in de maatschappij tegen de meer ge goeden op te hitsen. Daardoor ontstaat bij die onge lnkkigen een nieuw gevoeltot heden kenden wij alle soorten van misdrijven, doch de dader van bedrog, roof of moord wist tenminste dat hij slecht deed beging hij een slechte daad toch, dan was dit, omdat zijne slechte neigingen de bovenhand kregen. Dikwijls kan men dan verzachtende omstandigheden vindenen ook volgden berouw en wroeging op het misdrijf. Met lieden echter als Léanthier is dit niet het geval, deze verbeeldt zich dat hem een onrecht is geschied hij heeft geen geld welnu eten wil hij tochhij vraagt nietmaar eischt en noemt. Hij kiest het restaurant Margueryeen zeer fijn huisgoed voor menschen die gaarne zeer lekker eten, maar niet geschikt voor eene kleine beurs; Léanthier eet daar gevogelte, drinkt champagne, verteert voor meer dan 10 frankenen weigert vervolgens te betalen. Met den heer Marguery wil hij een gesprek beginnen om dien heer te bewijzen dat hijLéanthiergelijk heeft, lekker te etenevengoed als de rijke burgersdoch Marguery zet dezen onvoordeeligen gast buiten de deur. Daarna wil de jonge man propaganda maken door de daadhij Zoekt een rijk bnrgeronverschillig wien hij kiest een heer met een decoratieen zoo werd de gezant George witch zijn slachtoffer. Wat. zal men er meer van zeggen Om goed den zielstoestand van dezen jongeling te begrijpenzou het misschien noodig zijneenige ar tikelen van den Père Peinard te vertalen doch waar schijnlijk zon geen enkel fatsoenlijk uitgever zulke taal willen afdrukken Met den ingang van den winter is er voorzeker zeer Teel ellende, wij zien die niet zoo, doch hooren en lezen er veel over. In afwachting van de feesten welke in de wintermaanden steeds worden gegeven en waarvan de opbrengst allerlei liefdadige instellingen ten goede komt, richten de «mairies" van Parijs en alle bladen reeds een beroep tot de meer gegoeden, zoowel om giften als om werk. Slaan wij een blik op vroolijker indrukken dan zien wij, dat in den laatsten zomer het wielrijden eene bui tengewone vlucht nam. Wij waren zelfs voor korten tijd getuigen van wedloopen tnsschen het wielrad eu het paard; een amerikaansch ruiter en goed set utter, Oody genaamd evenals zijn voorganger Buffalo-billdie ook Cody heette en tijdens de tentoonstelling zooveel publiek trok met zijne roodhuiden en cowboys deze Oody dan reed te paard tegen den wielrijder Meijer, een der vlugste vélocipedisten die ons bekend zijn. Cody had het recht steedsvan paard te verwisselen bovendien was de «piste' in den Trotting Club van Levallois zeer weinig geschikt voor wielrijden daardoor verloor Meijer dezen wedloop. De wielrijders moesten natuurlijk hunne re vanche" hebben daarom werd Cody nitgenoodigd zich te meten tegen Fouruier en Gaby, gezeten op oen «tan dem'', en ditmaal werd de ruiter overwonnen. Veel bewijzen deze wedloopen overigens nietieder weet dat de menech langer volhoudt dan het paardeen goed wielrijder zal het dus op langen afstand van hot paard winnen doch daarentegen blijft op korten afstand en in galop de viervoet de baas. Een enkele maal spraken wij over den Doulin Rouge. de roode molen van Montmartre en misschien zullen wij dezen winter gelegenheid hebben de verschillende plekken te bezoeken waar het jolende element der pa rijsche pretmakers bij voorkeuv heengaat. In Moulin Rouge dan wordt gedanst en wel een dolle quadrille, naar de leer van »la Gonlue" eu «Grille d' Egout. Om te begrijpen hoe deze dames dansen behoeven wij slechts te melden dat eene der meest bekende is Nini- patte-en-l'air. Wij wijden eenige woorden aan deze dan sen omdat eene dezer danseressen die den bijnaam droeg van Demi-Siphon, het slachtoffer is geworden van den «grand écart." Zij liet zich vallen om niet weder op te staan en overleed aan de gevolgen. Alle deze dames hebben bijnamen onder welke zij in die kleine wereld bekend zijn zoo hebben wij nog »la Topaze en rayon d' or" en »Le Móme fromage" enz. anz. Hare dansen trek ken steeds een groot publiekwaaronder talrijke vreem delingen zij oDtvaugen een salaris van het etablissemont en naar zij meer of minder ervaren zijn in deze kunst is dit salaris 120 franken tot 500 franken per maand. Dan hebben wij er nog eenen walser van beroep, Va lentin le Désossédie zijn beroep beschouwt als eene bepaalde kunst. Steeds vraagt het publiek iets nieuws en deze eisch is niet altijd even gemakkelijk te bevredigen. Hadden wij steeds dierentemmers en ook danseressen als Loïe Fuller die de slaugendansen uitvoeren ditmaal hebben beiden zich vereenigd en in het hok met eenige brul lende leeuwen en leeuwinnon voert Bob Walter eene mooie jonge vrouw, hare bekoorlijke dansen uit, terwijl de jonge dierentemmer de wilde beesten in be dwang houdt en electrisch licht en bengaalsch vnur aan het geheel iets bijzonder fantastisch geven. Dit schouw spel is vooral geschikt voor de vreemdelingen, die niet genoeg de fransche taal verstaan, om in de schouwburgen te genieten. J. M. T. TWEEDE KAMER, Terwijl men algemeen erkendedat do minister een groote werkzaamheid ontwikkelt eu door verschillende leden tevens mot waardeering word gesproken over zijn streven om de moraliteit in de hoogere en lagere rangen van het leger te handhaven om rechtvaardigheid te be trachten en met den sleur te breken boezemde niette min aan vele leden zijn beleid weinig of geen vertrou wen in. Vooral had men bezwaar tegen de wijze, waar op de minister stuksgewijze de militaire ontwerpen wil regelen zonder dat het groote en allesbeheerschende vraagstuk der hervorming onzer levende strijdkrachten daardoor tot zijn recht komt. Terwijl niets wordt ge daan om de weerbaarheid van ons leger op den duur te verhoogenwordt anderzijds door halve maatregelen vooruitgeloopeu op de plannen voor de toekomst. Andere leden achtten het hoogst onbillijk om den mi nister een grief te maken van al wat hij tot dnsver ge daan heeft, om rechtvaardig handelende zooals de tegenstanders erkenden de verwezenlijking zijner denk beelden te bereiken. Sommige leden hadden ook daarom slechts weinig vertrouwen in 's ministers beleid omdat deze h. i. niet genoeg zijne zelfstandigheid weet te bewaren tegenover invloedrijke personen in het leger, met name tegenover de inspecteurs der wapens. Bevoorrechting van sommige wapensdoor uitbreiding van formatie of snelle bevor dering der ondergeschikte officierenismeenden deze leden, terwijl zij de cavallerie tot voorbeold aan haalden niet te miskennen. De stijging van het eindcijfer der begrooting was door vele leden met leedwezen gezien. In alle afdeelingen waren leden, die het geld, voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel uitgegeven verspild achtten en die het zeer betreurden dat ten behoeve daarvan goede krachten aan het leger werden onttrokken. De langdurige verloven der miliciens lokken ook thans weder oen ernstige kritiek uit. In verschillende afdeelingen kwam men met nadruk op tegen het pensionnoeren van officieren die nog alles zins valide zijn. Bevordering in rang van reeds gepeusionneerde offi cieren moest, naar sommige ledeu opmerkten, niet moge lijk zijn. De plannen van nniformverandering en de te zware uitrusting van den soldaat werden op verschillende wijze beoordeeld en omtrent andore onderworpen van bewa pening enz. inlichtingen gevraagd. De noodzakelijkheid werd bepleit om onverwijld het noodige rookzwak buskruit aan te schaffen. Door verschillende leden werd aanbevolenzooveel eenigszins mogelijk alle voedingsmiddelen en zaken, die voor het leger en voor het materieel dor artillerie noodig zijn, te doen bereiden on vervaardigen door de particuliere industrie, en ulet in het leger zelf en in Rijksinrichtingen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 23 uit spraak gedaan in do zaak van den man die de straf hem door de rechtbank opgelegd en waartegen hij in hooger beroep was gekomen reeds had ondergaan, vóór dat do dagvaarding in hooger beroep werd uitgebracht Het hof bevestigde het vonnis eu bevaldat het "geheel en volkomen gevolg zou hebben. De Alexander-bewaarschool te Maastricht is wegens het heerschen der diphtheritis voor onbepaalden tijd gesloten Don 21 zijn te Gemert twee flinke boerenhoeven afgebrand waarbij het vee behalve de koeien die nog in de weide liepen omgekomen is. Blindgeboren paarden. Bij een paard in Friesland, den achtjarigen inlandschen hengst Frisostamboek no. 76 van den heer D. C. lest te Kooten heeft zich het verschijnsel voorgedaandat vier door hem bij verschillende merrlën voortgebrachte nakomelingen blind of nagenoeg blind zijn geboren. Het bestuur van het Paardeu-Stamboek achtte het in stellen van een onderzoek naar dit verschijnsel gewenscht, te meer daar Friso bij herhaling op de provinciale keuring bekroond was den laatsten keer zelfs met den eersten prijs. De heer W. G. Schimmelleeraar aan 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht heeft daartoe nitgenoodigd de oogen van Friso en van de vier merriën onderzocht waarbij is geblekendat die oogen volkomen normaal zijn doch één veulen vertoonde een zeer duidelijke lens- troebeling, Naar zijn oordeel licht de oorzaak van de blindheid der venlens waarschijnlijk bij een dor voorouders van den hengst. Het onderzoek naar het gezichtsver mogen van voorouders en andere nakomelingen van Friso wordt thans voortgezet. Callantsoog. Aan de onderwijzeres, mej. M. Schakel, is op [haar verzoek een eervol ontslag verleend tegen 15 December a.s. wegens benoeming te Wijde Wormer. De jaarwedde van een opvolgster is bepaald op f 600, aangezien eene oproeping van sollicitanten op de tegen woordige jaarwedde van 550 tot geen gevolg heeft geleid. Zijpe. Ingevolge de voorschriften voor de levering van paarden voor den krijgsdienst, zijn hier beschreven 457 paarden van welke door 242 aan de loting moet worden deelgenomen. De pogingen van het bestuur van de hier gevestigde afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw om eene commissie tot werkverschaffing voor de geheele gemeente in het leven te roepen, zijn niet met den ge- wenschten uitslag bekroond. Wel benoemden enkele lichamen hunne afgevaardigden in die commissie, doch ook anderen gaven te kennen, dat zij geene genoegzame redenen konden vinden, zich aan te sluiten. Onder deze laatsten waren er zelfs, die als de meest belanghebbenden bij werkverschaffing moeten worden beschouwd. In dezen stand der zaak heeft het bestuur der afdee ling en de heeren, die reeds tot leden van die commissie waren benoemdgemeend hare taak te moeten neder- leggen, overtuigd als zij waren dat eene commissie tot werkverschaffing eerst dan met gunst.igen uitslag werk zaam kan zijn, indien op de belangstelling en medewerking van de meerderheid en vooral van belanghebbende dia conie- eu armbesturen kan worden gerekend. In de laatst gehouden betrekkelijke vergadering be treurden de aanwezigen deze uitkomst, vooral omdat bij een eenigszins strengen winter de werkeloosheid en de armoede zeer waarschijnlijk veel grooter zullen zijn, dau in vorige jaren en de gewone werklijst van de diaconiën niet voldoende in de behoefte zal kunnen voorzien. Men zal nn echter genoodzaakt zijn op de onde wijze te werken. Vooral werd er de aandacht op gevestigd, dat er nog zooveel onuitgevoerd slootwerk in deu polder bleef liggen en algemeen sprak men de weuschelijkhoid uit, dat het pol derbestuur zich meer macht toeëigene om nalatige molen- meesters en landeigenaars te kannen verplichten de slooten op de vereischte diepte te brengen eu te houden. Thans laat dit in vele kleine polders veel te wenschen over, zeer ten nadeele van deu landgebruiker en don werkman beiden, gezwegen nog van het algemeen belang, dat door die nalatigheid wordt verwaarloosd. Op de vergadering waren vertegenwoordigd het ge meentebestuur, het algemeen armbestuur, de diaconie der hervormden van de noordzijde en het armbestuur der katholieken van de zuidzijde. Niet vertegenwoordigd wa ren het polderbestuur, hervormde diaconie van de zuid zijde, armbestuur van de katholieken van de noordzijde en de diaconie der doopsgezinden van noord- eu zuidzijde. Groet. Het strikken vau lijsters, waaraan in deze gemeente veel gedaan wordt, is geëindigd. De vaugst was dit jaar buitengewoon schraal, aangezien deze vogel zeer schaars voorkwam, een gevolg van te weinig oos tenwind. Aan het strand bij Kamp spoelt veel hout aan; ook zijn ongeveer 15() vaten teer op het droge geworpen een en ander afkomstig uit het wrak van een bij Huis duinen gestrand schip. NToordscHermer. Den 23 gaf de rederijkerska mer Aurora hare eerste uitvoering in dit soizoen. Met ijver heeft zij zich geoefend, om het voor een lief hebberij-tooneel moeielijke tooneelspel«Hereenigd'' van L. Klaver zoodanig op te voeren, dit de toeschou wers tot het einde toe aandacht bleven schenken aan het spel. Tot slot gaf zij: «Eén moet er trouwen." Voor rekening van de hier gevestigde afdeeling «het

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1