No, 141. Derde Mad. Vijf en Negentigste «Ba ar gang. 1893. ZONDAG 26 NOVEMBER. BEKENDMAKING. Uit Breda. Buitenland. N ederland. in. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS van POLITIE te Alkmaar berichtdat voor den rechtheb- bende is terug te bekomen een bokje den 18 dezer op de markt alhier achtergebleven. Alkmaar, De Commissaris van Politie 25 November 1893. F. G. C. J. FUNDTER. hun eene kleinigheid in de handen wordt gestopt ter ondersteuning, en als geringe aanvulling van het pensioen, hetwelk de Staat hun uitkeert. Wij zijn nu eenmaal een krenterige natie en Jan Salie zit op de plaats van Jan Cordaat; maar laat ons toch in 's Hemels naam de fout niet vergrooten, door de dooden te eeren in schijn en de levenden te vergeten in de werkelijkheid. In de vergadering van onzen gemeenteraad van j.l. Zaterdag, werd een brief ter tafel gebracht van Z. Exc. den minister van oorlog, waarin deze ons mededeelde, dat hij hoogelijk op prijs stelde onze gebleken generositeit door de aanbieding van een gebouw voor de Hoogere Krijgsschool, doch dat hij, op grond van andere bezwaren toch maar had afgezien van zijn plan, om die inrichting van onderwijs te verplaatsen. Welke die andere bezwaren warenwerd ons niet gezegd. In den kring der officieren wil men echter weten, dat de minister van koloniën zich tegen de voorgenomen overplaatsing heeft verzet, ten einde aan de bij de Krijgsschool gedetacheerde indische officieren de gelegenheid niet te ontnemen van te profiteeren van de indische instel ling te Delft. Het behoeft niet gezegd, dat de mededeeling van den minister groote teleurstelling baarde. Wij hadden ons al zoo gevleid met de voordeelen voor winkelstand, huizen verhuurders, scholen enz., verbonden aan de plaatsing van een groot aantal officieren alhier. Intusschenes kat nicht sollen sein. Wij hopen nu maar weêr op wat anders, b.v. op de twee escadrons cavalerie, die hier tehuis behooren, volgens het aangenomen plan der troepenplaatsing. Nu en dan gebeuren er in de burgermaatschappij zaken, waaruit, voor militairen, en meer in 't bijzonder voor militaire autoriteiten leering is te trekken. Zoo iets heeft ziek dezer dagen alhier voorgedaan, en deze treurige zaak was misschien wel de reden, dat de brief des ministers over de Krijgsschool in onzen Raad tot geen enkele discussie aanleiding gaf, zelfs niet tot eene betuiging van leedwezen. Aan den Raad was namelijk eenige oogenblikken te voren bekend geworden, dat de rentmeester van het Burgerlijk Armbestuur zich verwijderd had, en dat de kas van dat college eene vrij diepe gaping vertoonde. Men spreekt toch van een tekort van 2000. Die rentmeester is een gehuwd persoon, -een man, van wiens levenswijze geene ongunstige getuigenissen zijn te geven, doch die de gelden van het Armbestuur schijnt te hebben gebruikt om er de wissels mede te betalen, welke hem door zijne niet erg bloeiende winkelzaak op den hals werden geschoven. De vergunning om naast de waarneming zijner betrek king ook nog zaken te doenis hier dus indirect de aanleiding tot den val van dezen ambtenaar. Zeer terecht wordt eene .dergelijke vergunning niet verleend aan gehuwde onderofficieren en soldaten van het leger, al wordt het drijven eener winkelzaak door deze categorie van personen ihier en daar oogluikend toegelaten, wat zeer verkeerd ag. Nog daargelaten de onbillijkheid, die er in .steekt tegenover de nijvere burgerij, ,en de onredelijke pressie op mfeneuren, waartoe het aanleiding geeft, is het doen van nering door militaire ambtenaren zooveel te gevaar lijker nog dan voor burgers, omdat de straf, op fraude en.diefstal gesteld, zooveel zwaarder is dan in 'tciviele. DVITSCMLAND. Het congres van tabaksarbeiders te Berlijn is geëindigd en heeft eene motie aangenomen waarin den Rijksdag dringend verzocht wordt, alle ont werpen en voorstellen tot het hooger belasten van tabak te verwerpen. Lagerhuis. Gladstone verklaarde den 24, dat men bij de toelichting van de begrooting van marine zou vernemen, dat met den aanbouw van nieuwe oorlogs schepen spoedig zal begonnen worden. Voorts deelde hij mede, dat er geen plan bestaat, voor den hertog van York eene residentie in Ierland in te richten. De werklieden-afgevaardigde Keir Hardie vroeg verlof de verdaging van het Hnis voor te stellen, om de aan dacht te vestigen op de bestaande werkloosheid. Dit ver- lot werd met 142 tegen 44 stemmen geweigerd. Keir Hardie riep toen uitDan hoop ik dat de werk- loozen zelf hun zaak ter hand zullen nemen De voorzitter zeide dat Keir Hardie zich bij de be slissing van het Hnis moest nederleggen. Artikel 2 van het wetsontwerp tot instelling van districts- en kerspel raden werd aangenomen. De zitting werd vervolgens tot den 30 verdaagd. Het Hoogerhnis heeft het wetsontwerp tot rege ling van de verantwoordelijkheid der patroons jegens hunne werklieden bij eerste lezing aangenomen. ITALIË. De ministers hebben hun ontslag aan den Koning aangeboden, tengevolge waarvan zoowel de zitting der Kamer als van den Senaat veruaa^d is. Tweede Kamer. Den 24 werden de afdeelingen der indische begrooting voor binnenlandseh bestuuronderwijseeredienst en nijverheid en burgerlijke openbare werken onveranderd aangenomen. Bj de 7e afdeeling (oorlog en defensie) deelde de voorzitter mede dat tien leden het verlangen te kennen hadden gegeven, dit pnnt met gesloten deuren te behandelen. Dienovereenkomstig werden de deuren gesloten. Te 3 u. 45 min. wordt de vergadering her opend en deelt de voorzitter mede, dat den 28 te II uur het comité generaal zal worden voortgezet. Waarschijnlijk heeft de tegenwoordige stand van zaken in Atjeh een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Op het kerkhof te Ginneken prijkt een monument, geplaatst boven het graf der oud-strijders, die in Citadel van Antwerpen het leven lieten. De bataljons van het 6e en 7e regiment infanterie, die voor 50 jaren gevormd werden uit de afdeelino- infanterie, welke de bezetting der Citadel had uitgemaakt, zonden Zaterdag en Maandag j.l. eene deputatie naar Ginneken, om onder militaire plechtigheid een krans te hechten aan bedoeld monument. Daar is natuurlijk niets tegen. Een volk, dat zijne dooden niet eert, is niet waard te bestaan. EchterJie vereering der dooden vormt zulk een bitter, zulk eeu schril contrast met de wijze, waarop men omspringt met de levenden, wier geschiedenis is s&amgeweven met die der zoo vereerde dooden. Immers nog altijd zijn de oudjes, wier hart de herin nering draagt aan de dagen van '30—31, ja, enkelen 7.a° jgedwongen te leven van de openbare of stille -ïefdadighoid, en zelfs zij, die zoolang ze konden den lande hebben gediend en gepensionneerd werden, kregen ais onderhoud ongeveer de helft der som, welke volgens de wet van 15 Mei 1877 wordt toegekend aan de later gepeneion n eerde n Hoe dikwijls en van hoeveel verschillende zijden ook werd aangedrongen op gelijkstelling in pensioen van Me militaire gepensionneerden, het mocht niet baten. De regeering bleef oost-indisch doof. Aan de pensioen wet werd geeno terugwerkende kracht verleend. En zoo ge buurt het, dat eens of tweemalen in het jaar, de now levende ond-strijders van '30-31 zich opmaken naar een of ander lokaal, alwaar, in bijzijn van genoodigden Koedijk. Het nutsdepartement hield op donderdagden 23, eene openbare vergadering, die ook voor niet-leden toegankelijk was op vertoon van een be wijs van toegang, gratis verkrijgbaar bij de leden. Deze maatregel scheen gunstig te werken op de opkomsthet publiek was zeer talrijk. Als spieker trad op de heer J. Kutsch Lojenga, van Enkhuizen, met eene lezing, getiteld»Spreken en zwijgen." In het eerste gedeelte dezer belangrijke en boeiende"rede werden verschillende tongen beschouwdachtereenvol gens kwamen aan de beurtde lange tongen der onge neeslijke babbelaars, de rappe tong der zoogenaamde waarheidslievendende gladde tong van de verleiders, de finwoelen tong van de vleiers, de scherpe tongen der spotters, de bitse tong vau den hardvochtige en de ve- lastertongen. lal van voorbeelden, grootendeels van luimigen aarddienden tot toelichting. De fijne tong der lekkerbekken werd alleen terloops vermeld. Na de pauze was het zwijgen aan de beurt. Wel gaf spreker toe, dat stille waters soms diepe gronden hebben dat zwijgen wel eens het heiligdom van het verstand ge noemd mag worden, dat het goed is, de kennis als een horloge m den zak te houden en er alleen mee voor den dag te komen, als er gevraagd wordt, hoe laat het is, maar te vens werd duidelijk aangetoond, dat niet altijd spreken zilver en zwijgen goud is jadat soms zwijgen gelijk staat met een misdaad. Op den rechten tijd te spreken op het juiste oogenblik te zwijgen dat was het ware! Goed gebruiktkon de tong een groote zegen zijn zonder^ haar geen mededeeling van gedachten, geen ont wikkeling en onderwijs, geen macht van het woord, een macht, die zoo onberekenbaar veel nut kan stichten. Een algemeen applaus getuigde, hoezeer het publiek was ingenomen met het gesprokene; ook een drietal verzen op talentvolle wijze voorgedragenwerden met veel geuoegon aangehoord. Schermerhorn. Er is eene vereeniging onder den naam van „Burgernut" opgericht. Zij zal gedurende ue wintermaanden een 6-tal vergaderingen houden, waar men zal trachten door het honden van voordrachten enz. den leden een genotvollea avond te verschaffen. De con' tributie bedraagt 50 cents per jaar. Bij kou. besluit van den 21 zijn met ingang van 1 Januari 1894 o. a. opgeheven de controles der directe belasting Amsterdam 1, 2 en 3 afd. en de controle der directe belasting, invoerrechten en accijnsen Vclsea en ingesteldcontroles der directe belasting Amsterdam le, 2e, 3e, 4, 5e en 6e kantoor en controle der directe belasting invoerrechten en accijnsen te Alkmaar; de actieve dienst der invoerrechten en accijnsen te IJmnl- den is toegevoegd aan de controle dier middelen te Amsterdam. Amsterdam. Uit Batavia is bericht ontvangen dat een entrepöt met 70000 kisten petroleum in brand geraakt is. De petroleum was bij engelsche maatschap pijen verzekerd. Parmerend. Den 23 werd de fabriek van ge condenseerde melk Arcadia" in het openbaar verkocht. De heer J. F. von Glahnmakelaar te Amsterdam, bood 23000 bij afslag werd die som met J 100.000 verhoogd en afgemijnd op 20000 door den beer dr. E. Encke van Rotterdam. Met inbegrip van f 7937.50 voor over te nemen goederen heeft de fabriek alzoo op gebracht 51937.50. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 22 ingetrokken zijn besluit van 18 October tot benoeming aan de hoogere burgerschool van een leeraar in de geschiedenis, op f 1300 jaarwedde en besloten aan die school te benoemen een directenr, tevens leeraar in de geschiedenis, met het radicaal van dr. in de letteren, op f 2800 jaarwedde en een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde en cosraographie op f 2000 jaarwedde. Spanbroek. Tot lid van het dagelijksch be stuur van den polder De Kaag is herkozen de heer A. Peereboom en tot hoofdingeland de heer Jb. Groot beiden alhier. Den 24 hield de Sociëteit »De vier éénen" haren ge wonen jaarlijkschen kolf- en biljartwedstrijd. De prijzen van het kolven werden behaald door de heeren P. Bak ker, Spanbroek, Jr. Smit, Opmeer, P. H. van Rozendaal, Spanbroek W. KlaverWognnm en C. Hoefnagel Spanbroek. De prijswinners in den biljartwedstrijd waren de heerenS. KistenmakerL. B. Kooten en A. Baars T allen alhier. Wadwaij. Den 23 was deze gemeente in feestdos getooid toen een der ingezetenen, de heer J. Kieftenburg. wethouder der gemeente Wognnm en hoofdingeland van de Vier Noorderkoggen, zijn 90en verjaardag vierde Door den kastelein J. Grootalhier is een torenuil,, dien hij had gevangenten geschenke gegeven aan den amsterdamschen dierentuin. Texel. In de laatstgehouden vergadering van de- afdeeling »Oosterend' van de Vereeniging tot bevordering der Nederlaudsehe Visscherjj werd door den heer Mossel eene lezing gehouden, waarin met nadruk gewezen werd op de groote schade, die der visscherij berokkend wordt door het vangen van te jonge visch. Voorts behandelde spreker do wijze, waarop do zalm zich voortteelt. Door de vergadering werd besloten te Oostevenals te Oos terend, een barometer te doen plaatsen ten behoeve van schippers en visschers. De Vereeniging tot verspreiding van Stichtelijke Blaadjes zal een bundeltje verhalen en versjes uitgeven, onder den titel „Aan onze Kinderen", bijeenverzameld door ds. P. van der Veen, dr. P. Jz. Proost en dr. W. Ha verkamp, terwijl vier platen van Willem Steelink het boekje zullen opsieren. De prijs er van zal 50 cents zijn. Vermogensbelasting. Uit het regeeringsantwoord op het Kamerverslag op de algemeene beschouwingen blijktdat het bedra» der aanslagen beloopt f 6.876.014.685, dus minder dan de raming f 1.723.985.315. Statistieken worden opgemaakt om over de oorzaken licht te verspreiden. Eene stormachtige reis. Betreffende de gevaarlijke reis, welke het stoomschip Prins Willem I, van den Kon. West-Indischen Maildienst komende van Suriname, den 18 en 19 gehad heeft, deelt een der scheepsofficieren het volgende'aan een verslag gever van de Amsterdamsche Courant mede Den 18 om vijf nnr vertrokken wij nit Havre. Direct begon het hard te briezen er kwamen sneeuwbuien en or liep een hooge zee Hoe verder wij van de ree kwamen, hoe harder het begon te waaiendaarbij begonnen er zware grondzeeën te loopen, zoodat tnsschén Ben 12 uur bet schip niet meer naar het roer luisterde en zich voort durend brekers over het voorschip ontlastten. Daarbij zette de stroom ons om de West en was het hoogst moeielijk om uit de Seiuogolf te geraken zoodat wij den 19, des middags, eerst bomorkten dat dit ons gelukt, was.Den ganscheu nacht waren wij dan ook aan hei looden ge weest. Dan hadden wij hot vuur van Le Mève (het vuur dat op Kaap de la Hève is aangebracht, ten noord noord westen van Havre) in het gezicht, dan was het weer nit bet gezicht. Den 19 woei hot nog harder; steeds nam de storm in hevigheid toe. Doch de zee begon langer en gemakkelijker te worden. Het schip slingerde natuurlijk erg, stampte zwaar en dan nog oen doorslaande machine, omdat daar alles van gövergd werd. Den 20 bleef het even hard doorwaaien wij hadden' onafgebroken vliegend stormweer. Des avonds'

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 9