DE ROOFRIDDER. No, 143. Vijf en Wegentigsie Jaargang, 1893. YII14 DAG 1 BECEMBE R. Buitenland. FEUILLETON. N e d e r 1 a n d. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag* en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertcntiön Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BEL61Ë. In eene den 23 gehouden vergadering van leden der rechterzijdewaar 87 leden tegenwoordig waren, verklaarde de minister-president Beernaertdat alle leden der rechterzijde vrijheid van handelen behiel den in zake de evenredige vertegenwoordiging voor de verkiezingen, maar dat, indien de rechterzijde niet goed keurde, ten minste te stemmen voor het beginsel, om de evenredige vertegenwoordiging in de nieuwe kieswet op te nemen, hij zich zou terug trekken. JJIJTTSCiSIiABf®. Aan den Rijkskanselier von Ca privi is uit Orleans eene helsche machine toegezonden vergezeld van den volgenden in do fransche taal geschre ven brief Orleans 23 Nov. Heer Generaal Caprivi, kanselier van het duitsche Rijk. Ik heb do eer n stalen van radijszaad van eene ver wonderlijke soort te zenden, die men in de maand De cember zaait om er in Februari vrucht van te verkrijgen deze soort ducht geen vorst. Ontvang, hoer generaal, de verzekering van mijne volmaakte achting. Orleans, Rue Bautlong 17. G. Dbmarteau. Bjj het openen van het pakje, dat niet door von Ca privi geschiedde, vielen er korrels nit, waardoor een ont ploffing voorkomen kon worden. Volgens de Nordd. Zeitung, is den 26 aan de Keizer eene dergelijke machine toegezonden, welke aan het civiel kabinet afgegeven werd, waar men ook bijtijds argwaan kreeg. Den 29 werd door den voorzitter van den Rijksdag onder toejuiching van alle kanten gezegd, dat de vergade ring den 28 door den aanslag op den Rijkskanselier smartelijk getroffen en daarover ten zeerste verontwaar digd, heden den aanslag op den Keizer diep betreurde en in de hoogste mate verontwaardigd wasGod dankende, dat die voor Z. M. en het Rijk geene nadeelige gevolgen had gehad. ERABTKREJM. De landbouwpartii in de Kamer heeft zich den 23 vereenigd. Zij telt reeds 265 leden en koos den heer Méline, den bekenden voorstander van bescherming, tot haren voorzitter. Minister De veile deelde in den ministerraad mede, dat de engelsche regeeringop raad der engelsehe genees heeren dus in strijd met het gevoelen der fransche geweigerd had Horz te Londeu voor den rechter te doen brengen. Rainer. Den 25 werd de op den 23 aangevangen beraadslaging over de interpellatie van den heer Jaurès voortgezet. De afgevaardigde Goblet viel de regeering aan over hare houding bij de werkstaking der mijnwer kers hij trad in bijzonderheden van beoordeeling over de gematigde staatkunde van het ministerie. Minister Dnpuy antwoordde met eene omschrijving van de vroeger afgelegde mlnisteriëele verklaring. Het ministerie had een program voorgelegd; laten zij die it Ji VAN JULIUS WOLFF. Naar bet hoogduitsch. 53) Odadie wat achtergebleven was omdat zij graaf Albrecht öf niet zoo snel kon, óf niet wilde volgen, moest het aanzien hoe hij de heerlijke gestalte der jonge, bekoor lijke abdis omvatte en haar een oogenblik veel langer dan noodig was vond Oda in zijne armen omvat houdende zachtjes op den grond zette. Zij ondervond daarbij eene gewaarwordingals werd zij midden in 't hart getroffen. De vertrouwde geleider der damesdie uiemand anders bleek te zijn dan onze welbekende vriend en stichtschrijver Florenciusbewees denzelfden ridderdienst aan de sehoone kloosterlinge. Toen de abdis de schoorvoetend naderende gravin Oda in het oog kreeg wierp zij deze eenen onderzoekenden blik toe, waarna zij zacht tot Albrecht zei: «Is dat nu uwe lelie Zóó mooi en lieftallig heb ik mjj haar toch niet voorgesteld." Daarop liep zij het meisje te gemoet en reikte haar de hand. Ondanks all» beleefdheid en vriendelijkheid van deze begroeting deelde toch ieder van deze beide dames aan do andere heimelijk iets van hare wederkeerige en on willekeurige vijandschap mede waarmede zij "misschien op later leeftijd nog wel eens op krasse wijze in botsing zouden kunnen komen, Jutta's zelfbewust en bij de hand karakter hielp echter zoowel haar zelve als Oda spoedig over de verlegenheid der eerste ontmoeting heen. Dadelijk sloeg zij tegenover haar «afvallige kweekelinge", zooals Jutta het meisje schertsenderwijze noemdeeenen vroo- hot goedkeuren, er zich bij aansluiten. De meerderheid zegge, of zij het program aanvaardt. Het slot der zitting was zeer woelig. De radicale afgevaardigde Pelletan, die het woord zou voeren namens do uiterste linkerzijdeweigerde ten slotte te spreken voor een onvoltallig kabinet (de minister Peytral, finan eiën, Viette, openbare werken, eu Terrier, handol, had don des ochtends hun ontslag genomen) ondanks de ver zekering van den heer Dupuy, dat hij voor een voltallig kabinet sprak. Ten slotte verliet minister Peytral de ministerieele tafel, waarin ile zitting te midden van een hevig rumoer opgeheven werd. Na afloop dei zitting kwamen do ministers, behalve Peytral, Viette en Terrier, bijeen besloten hun ontslag in te dienon. ITAÏjIE. Aan het verslag over het onderzoek in zake het bankschandaal is eene nota_ toegevoegd mot bezwaren tegen acht afgevaardigden. De hear Grimaldi ontving volgens dat verslag geld als advocaat, evenals de heer Nicötera doch deze gaf hot terug. Dat de heer Giolitti geld ontvangen zou hebben ten behoeve van een vetkiozingsveldtochtis niet bewezen. Wel wordt afge keurd, dat hij in de hand gewerkt zou hebben de be noeming vatf-den hoer Tanlongo. tot lid van den Senaat. Het gemeentebestuur van Rome heeft de kardinalen in de inkomstenbelasting aangeslagen. Dezen zijn in een gemeenschappelijken brief tegen dien aanslag opgekomen, op grond dat hunne bezoldiging afkomstig is van het vermogen van den Paus waarop de italiaanscbe wetten niet toepasselijk zouden zijnkrachtens do bestaande regeling, dat het Vatikaau geheel op zichzelf staat. Len^ groen boek is versohenen over de gebeurtenissen van Aigues-Mortes. Plet bestaat uit drie gedeelten; 1. de over deze zaak gevoerde diplomatieke onderhandelingen; 2. het verslag van den italiaanschen consul to Marseille eu 3. het onderzoek naar de juistheid van het cijfer der dooden. In een bij do Kamer ingediend rapport vau deu minister van oorlog wordt gezegd, dat de ter oprooping in nood beschikbare krijgsmacht een miljoen man sterk is. Den 26 des avonds liepen ongeveer honderd betoogers voor het gebouw der Kamer te schreeuwen Weg met de dievenWeg met de misdadigersDe betoogers trachtten het gebouw binnen te dringen maar zij wer den uiteengedreven door de politie, dia een aantal hunner in hechtenis nam. De heer Zanardellivoorzitter der Kamer, is met de vorming van een ministerie belast. KWlTSERIiAAD. De bondsraad heeft besloten het geschil met Italië betreffende de betaling der douane rechten in klinkende munt aan scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen. ÏEKEEMKÜE STATEN. Het nieuwe tarief van invoerrechten, door de democratische leden der beoroo- tings-commissie ontworpen werd den 27 aan eene vol- 1 ijken eu vertrouwelijken toon aanwelke door Oda, zoo goed en zoo kwaad zij 't van zich zelf kon verkrijgen vrij wel beantwoord werd. Op Albrecht's uituoodigiug begaf zich hot vijftal naai de groote zaalwaar de abdisdie buiten reeds eenige malen met vorschende blikken in 't rond had gekeken zich tot Albrecht richtte met de voor de hand liggende vraag: «En waar blijft nu graaf Siegfried?" Albrechtdie de bedoeling dezer vraag zeer goed begreep antwoordde met zeer merkbare verstoordheid in den toon waarop hij sprakHij is reeds zeer vroeg in den morgen naar Gersdovf gereden doch tegen den middag verwacht ik hem terug." «Jammer I" vond Jutta, zichtbaar verlicht door deze verklaring. «Ik had graag gezien dat hij tegenwoordig ware geweest bij hetgeen ik u mede te deelen heb, graaf Albrecht. Elorencius mijn kunstvaardige vriend, geef dat stnk eens hier!" De aangesprokene bracht nu een groot opgerold perkament te voorschijn dat hij tot heden verborgen had gehouden. »Graaf von Regenstein", ver volgde zij toen dezen het stuk ter hand stellend «hier breng ik u den door mij onderteekenden en verzegelden leenbrief over den Lauenburcht, als dank en loon voor uwe vele en hooggewaardeerde dienstenwaarmede gij uwe n zeer toegenegen vorstin uit de strikken van Blan kenburgers en Quedlinburgers grootmoedig hebt bevrijd. Aanvaardt deu Lauenburcht, edele beschermheer, en be scherm haar met al de kracht, die in u is, tegen lieden, die er voortdurend op loeren als op eene welkome buit en er zich zoo gaarne in zonden nestelen 1" eindigde zij met eenen scheltuscben glimlach. «Mijnen hartolijken en vriendelijkou dank voor dat welkom bewijs uwer groote genademevrouw 1" ant woordde Albrechtzeer verheugd dat deze aanvankelijk zoo dreigend uitziende aangelegenheid nu plotseling zulk eenen vreedzame en voor hem bij uitstek gunstige wen ding had genomen. «Heeft Florencius er ook in moeten schrijven dat geen Regensteinor ooit slotvoogd op Re genstein zou worden?" Deze kleine spot kouAlbrecht, in antwoord op de hare, niet weerhouden. talige vergadering der commissie voorgelegd door haren voorzitter Wilson, die de vsornaamste punten uiteenzette. Het ontwerp wil zooveel mogelijk rechten naar de waarde heffen in plaats van specifieke rechted, en op de lijst der vrijgestelde artikelen de grondstoffen brengendie in amorikaonsche fabrieken worden verwerkt. Volgens dit ontwerp zal de opbrengst der invoerrechten 50 millioen dollars minder bedragen. Tweede Kasicr. Ingekomen i3 eon wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Exploitatie-maatschappij betreffende de Zuid-Ooster-Spoorweg-maatschappij. Aan de orde was het wetsontwerp tot verhooging der indischo begrooting voor 1894 voor een proef met. een opiumregie. Het werd na' eene korte beraadslaging tus- schen de heeren Bool, Schaepman en den minister van koloniën aaugenomen. Het wetsontwerp tot bekrachtiging eener ordonnantie van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, strekkende om machtiging te verleenen om Ombiliënkolen voor het algemeen verkrijgbaar te stellen onder bepaalde voor waarden. Ook dat ontwerp werd aangenomen met 64 tegen 1 stem van den hear Vrolik, die zijne bezwaren breedvoe rig uiteenzette en met cijfers toelichtte, welke voor per sonen, die goed op de hoogte dezer zaak zijn misschien eenige waarde kunnen hebben. Daarna werd met 48 tegen 20 stemmen besloten don 1 eenige wetsontwerpen van kleinen omvang te behan delen en daarna aan te vangen met de behandeling der Staatsbegrooting voor 1894. Na het uitbrengen van rapport omtrent verschillende ingekomen verzoekschriften en adressen werd na beraad- slaging met algemeene stemmen aangenomen het wets ontwerp, houdende goedkeuring van de op 10 Juni 1893 te Lissabon gesloten overeenkomst tusschen Nederland en Portugal betreffende het eiland Timor. Her. wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI dor Staatsbegrooting voor 1892 werd aangenomen met 54 tegen 11 stemmen, nadat de minister van marine beloofd had^ voor juistere ramingen te zulleo zorgen naar aan leiding van door de heeren Land en Guyot gemaakte aanmerkingen, dat de zuinigheid niet botracht was. Ten slotte werden eenige naturalisatie-ontwerpen aangenomen- Rïeswel. Aoorsiel-SEinSzeii. Het^ door dit kamerlid ingediende wetsvoorstel tot wijziging van de nog bestaande kieswet heelt ten doel te voorkomen, dat, ook na de invoering der vermogens belasting, aan de lijsten der hoogstaangeslagenen in" alle bijzondei heden openbaarheid moet worden gegeven. De voorsteller wenscht, dat niet de totaal-aanslag "van ieder dei hoogstaangeslagenen bekend worde, maar dat slechts de laagste totaal-aanslag in de lijst worde opgenomen. Voorts heeft hij eene wijziging voorgesteld in art. 79 der bestaande wet betreffende het reclamerecht, nl. in De abdis kleurde tot achter de ooren doch hare ge vatte vriendin Adelheid kwam haar te hulp. «Het staat ei niet in zei zij schalksch, «hoewel onze Domina het den Quedlinburgers wel heeft moeten belovenzij waren hetdie zulks van den beginne af verlangd hebben en niemand anders." Albrecht beantwoordde deze zelfverdediging met eenen beteekenisvollen glimlach. «Was dat het eenige, dat zij verlangden?" vroeg hij daarna. «O neen verzekerde de abdis«ik heb u er veel over te vertellen." Zij namen plaats op de houten bank die over de ge- heele lengte der zaal aan de wanden was aangebracht, terwijl de drie anderen zich in een dor diepe, ingebouwde* vensterbogen van Albrecht en Jutta afzonderden. «Vóór alles", aldus begon de abdis hare mededeelingen^ nadat zij zich met eenen snellen blik vergewist had,"dat de overigen haar niet konden verstaan «verlangen zij van uw beschermheerschap bevrijd te worden en daaren boven een eigen en onafhankelijke rechtspraak. Meer dan eens zijn er gezanten van den stedelijken raad bij mij geweesttelkens mot nieuwe en voor mij voordeelige- aanbiedingen. Mij wilden zij gaarne getrouw blijven en onderdanig zijn verzekerden zij maar niet aan u verder waren zij bereid mij het dubbele van het gebruikeljjke jaarlijkse he schot en lot te betalen, op voorwaarde, dat ik hun hunne stedelijke vrijheid wist te bezorgen en toen ik mij daartoe niet onmiddellijk bereid verklaarde Waagden zij het zelfs mij te dreigen en lieten zij niet onduidelijk doorschemeren dat zij zeer machtige bond- genooten haddenmet wiens bijstand zj met geweld zouden weten te nemen wat zij langs vreedzamen en minnelijken weg niet konden verkrijgen. Bij het hooren dezer laatste woorden had de graaf onrustig do vuisten gebald de aderen aan zijne slapen zwollen tot berstens toe, zijne donkere oogen fonkelden van ingehouden toorn en nauwelijks had de abdis uitge sproken, of hij vroeg haar in zonuwachtigen haast: «En wat hebt gij op die onbeschaamde eischou geantwoord Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1