144. Eerste blad. Vijf en Megentigste jaargang, 18D3. ZONDAG 3 DECEMBER, Nederland. Stadsberichten. JL Dit nummer bestaat uit 3 bladen. E OI SIAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprjs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 4, De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel i o,iö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. Tweede Hamer. Den 1 werden verschillende kleinere wetsontwerpen aangenomen. Bij een dezer deelde de minister van kolo niën mededat aan den nieuwen gouverneur-generaal f 60000 is toegekend als vergoeding voor alles, wat niet behoort tot zijn meubilairde reiskosten ad f 20000 omvatten ook het traktement. Voor hem is geen bijzon dere pensioenregeling gemaaktdaar hij bij zijn aftreden pensioen als oud-vice-president van den Raad van Indië bekomt. Bij een ander wetsontw. kwam de heer van der Kaaij met nadruk op tegen elke bewering, dat de schuld der trage berechting van strafzaken bij de kantongerechten aan de ambtenaren van het openbaar ministerie zou leggen. Daarna vingen de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voor 1894 asm. Eerste spreker was de heer de Beaufort (Amster dam), die als zijne meoniag uitsprak, dat wanneer het algemeen oordeel der regeering was, dat het hart der natie niet langer in deze Kamer klopte en haar weer hield over den staatkundigen toestand met de Kamer in bespreking te treden, dit een reden te meer was voor de Kamer over den staatkundigen toestand te spreken tegen over de natie. Juist nu toch is de staDd der partijen sen vraag van belang en is het niet misplaatst, na te gaan de gedaanteverwisselingen bij sommige partijen en de verschijnselen, die zich daarbij voordoen. Naar zijne meening zal de vraag of de liberale partij eensgezind zal blijven, vooral van de rogeering afhangen. Als zij steun zoekt op den uitersten punt var de plank, is er alle kansdat zij met de plank valt. Do groote strijd tusschen staatsalmacht en individuëele vrijheid zal het beslissende punt worden voor den stand der partijen. Twee stroomingen zijn merkbaar in de gemoederen. De eene gelooft aan de mogelijkheid van eene geheele her schepping der maatschappij de stichting van een nieuw maatschappelijk gebouw, zoodat gelijkheid van levenswijze zal heerscheu, de ellende verdrijven en een heilstaat ver rijzen zal, die tevredenheid zal wekken onder alle standen en ieder zal doen deelnemen aan de genoegens des levens. Een deel van hen, die dit socialistisch ideaal huldigen, meent, dat die 'heilstaat alleen kan geboren worden door hervorming >van den Staat. De tweede -atrooming meentdat de bestaande maat schappelijke organisatie zoo samenvalt met de physische en moreele eigenschappen der menschen dat die heil staat niet denkbaar is. Zij willen de rechtsongelijkheid doen vervallen, maar niet medewerken een nieuwe rechts ongelijkheid te doen geboren worden. Hij wil slechts enkele noodlottige gevolgen van het. drijven naar staats almacht aamstippen. Allereerst de zedelijke gevolgen. Men spreekt van altruïsme en gemeenschapsgevoel, maar als de Staat al de zedelijke verplichtingen tot wet maakt, maakt hij de menschen ten slotte.tot volkomen egoïsten. Als hij voorschrijft, dat de patroon in alle behoeften van den werkman moet voorzien dan vervalt elke zedelijke band tussehen patroon en werklieden en wekt men egoïsme. En als de Staat in alle ellenden moet voorzien en armoede tegengaan, dan vernietigt hij het maatschap pelijk initiatief en zal alle weldadigheid doen verdwijnen. Daarbij komt., dat de voortdurende ontevredenheid van de lagere standen niet zal afnemen als voor hen steeds wordt gepredikt die toekomst, die aan den gezichteinder wordt vertoond zonder dat men dien horizon nadert dat het blijft bij woorden en niet komt tot daden. Verder wijst hij ook nog op stoffelijke bezwaren. Het bevreemdt hem., dat eene regeering, waarin twee g wezen hoogleerauen in de rechtsgeleerdheid gezeten zijn, niet begrijptdat het verkondigen van zulk een denk beeld van Staatsalmacht niet aan de verwachtingen kan beantwoorden. Zij zullen het nu wel gevoelen, nu de uitkomst der vermogensbelasting bekend is. Thans is bekend het vermogen, waarvan de regeering opofferingen kan eischen voor den Staat. Zal het na niet noodig worden dat men 'bj de fiuancieele hervormingen steeds lette op de opofferingen Welk voorzichtig minister van financiën zou zonder' verdubbeling van den aanslag der vermogensbelasting durven komen met voorstellen tot leerplichtdienstplicht en uu pensioen verzekering van werklieden en in da eerste jaren zal zeker niemand die verdubbeling durven voorstellen. Loert ook aiet het mis- twuik, van de vrijheid van werkstakingen gemaakthoe moeielijk het is die wettelijk te regelen Hg zon b v. ook de vrijheid van onderwijzers tot, het verkondigen van leerstellingen volkomen onverkort willen laton, maar als de gemeentebesturen hen nu daarom niet als de ge schikte opvoedkundigen beschouwen, zal men hun de vrij heid niet kuunen ontzeggen hen daarom niet te benoemen. Men wil vrijheidsbeperking in de verhouding van den patroon tot den werkman maar waarom dan niet ook beperking in het misbruiken van het hooge loon, door werklieden genoten als dit wordt verbrast Na de kiesreehtherzieuing zullen de lagere standen veel illusies moeten prijs geven en de liberalen znllen tegenover groote moeilijkheden komen te staan. Maar daarom juist gelooft hij, dat er tegenover die richting, die hij geschetst heeft, eene krachtigs partij moet staan om de gevaren te bozweren. De heer Schimmelpenninck van der Oij zette uiteendat de regeering niets tot stand gebrach t maar wel omver gehaald heeft, terwijl zij zich op staat kundig terreiu in eene richting beweegt, welke hem niet bevredigtwant de kieswet zal slechts het recht der minderheden krenken. (Wordt vervolgd.) De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeente Purmeremide heerenvan den Berch van Heemstede KerdijkLevy Rutgers en van Gijn; de begrooting van Suriname voor 1894, do heeren BoolValette M. Mackay Cramer en Pyttersen wijzl ging van de kieswet en het wetsvoorstol-Hintzen omtrent dezelfde aangelegenheid de heeren Yeegens v. d. Velde, van HoutenMutsaers en Borgesiusnadere bepalingen omtrent den suikeraccijs de heeren Mees, Hintzen, Roëll de Beaufort (Wijk bij Duurstede) en van Beuningen. Begroeting van justitie voor 1894. Aan de memorie van antwoord op hot kamerverslag omtrent deze begrooting worden o.a. de volgende punten ontleend Van de voorwaardelijke iuwrij heid-s tel ling wordt een gepast gebruik gemaakt. Om de vervangende hechtenis te verminderen is het denkbeeld van verplichten arbeid voer hen, die zich in die hechtenis bevinden in overweging. Een wetsvoordraeht om verbetering te brengen in de misstanden tengevolge van de hooge kostenvooral bij het hemden van openbare verkoopingen van onroerende goederen, in sommige streken door de nota rissen in rekening gebracht, is bij den laad van State in ©verweging. De Rekende door den minister van justitie en van finan ciën uitgevaardigde aankondiging omtrent de veria- ginvg der overgangsrechten en het bedrag daarvanbedoelde geene waarschuwing speciaal tegen alle notarissen, ©e minister is bereid te onderzoeken in hoover de na- ■deelen en gevarem die het bedelem met zich brengt bunnen worden verminderd met krachtig optreden in tusschen tegen dat kwaad. Met meer verscherpt toezicht op handhaving der b o - 't e r w e t ea der -drankwet verklaart hij zich minder ingenomen bij de zekerheid, dat hei toezicht zeer actief wordt uitgeoefend. Aan de internationale verklaringen omtrent den han del in vrouwen en meisjes wordt goed de haud gehouden, zoo zelfs, dat de duitsche regeering deswege aene dankbetuiging heeft gericht aan de nederlandsche. Over maatregelen tegen het kwaad door z.g. keil- nerinnen en dergel jken teweeggebracht, is overleg gehouden met den minister van binnenl. zaken. Voor de aanstelling van een vierden rechter-commis saris bij de arr. rechtbank te Amsterdam wordt 3000 aangevraagd en voor verhooging van de vaste toelage aan de rechtbank aldaar 5600 voor kosten van het bureau voor -den industriëeleu eigendom 7000. In de vergadering van katholieke Kamerleden is den 30 met algemeene stemmen beslotenbij de behan deling van de begrooting van binnenl. zaken voor 1894 de kwestie van het herstel van het nederlandsche ge zantschap bij den Heiligen Stoel niet ter sprake te brengen. Van dit besluit is aan het dagblad de Tijd mededeeling gedaan. Bij de den 1 gehoudeu nitloting van zes seriën der dooi' de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis gesloten geldleening zijn uitgeloot nrs. 1998, 1778, 408, 773, 2775 en 600. Bij de opgevolgde premietrekking zijn uitgeloot van serie 600 nr. 1 met f 10000 serie 408 nr. 7 met 250; serie 1778 nr. 28, serie 1998 nr. 36, serie /73 nrs. 12 en 3®, serie 2775 nr. 34 ieder met f 50. Verdei zijn 43 stuks uitgeloot met ,f 20 en alle overige aandeelen met f 14. Bij den sneeuwstorm van den 1 zijn op Ameland negen Wiernmer vischaken gestrand, waarvan het volk gered werd: de visschersvloot van Terschelling kwam geheel ontredderd uit zee terug; nabij de buitengronden zag men een omgeslagen schip drijven in Friesland was door de dichte sneeuwbuien het verkeer belemmerdde postkar van Harhngen naar Leeuwarden bleef onderweg steken te Hilversum werden twee vigelantes tegen el kaar geslagen. Amsterdam. Den 1 heeft mevrouw Albregt- Engelman hare 40-jarige tooneelloopbaan herdacht, do^h niet op officiëelo wijze. Berkhout. Den 30 des avonds is brand uitge broken tengevolge van hooibroei ten huize van den heer P. Stapel Sz.landbouwer. De bewoners hadden den geheelen dag vee, huisraad en inboedel reeds in veilig heid gebracht. De brandweer slaagde in hare pogingen om den brand tot- binnenshuis te beperken en de wo ning te behouden, hoewel de schade zeer aanzienlijk is. 8>f. Pancras. Het fanfarecorps «Vriendenkring", van Broek op Langedijk gaf den 30 zijne eerste openbare uitvoering iu het lokaal van den heer S. Lek, alhier. Deze uitvoering mag als wèl geslaagd beschouwd worden, althans het vrij talrijk opgekomen publiek ging hoogst voldaan huiswaarts. Sehagen. Ten gevolge van het heerschen der in fluenza in onze plaats verzuimden de beide laatste dagen alleen van de openbare school ruim 50 leerlingen. De logger „de Morgenster". In het uittreksel uit het reisrapport van Hr. Ms. schoener Zeehond, belast met het politietoezicht in de Noordzee van 1 tot en met 15 November 1893, opgeno men in de Staats-Courant van den 1, komt het volgende voor omtrent eene aanvaring van een bom door eene engelsche boot. «Terwijl afgehouden werd naar een bom, welke sein om hulp had waaien, werd te 1 n. 47 m. op ongeveer 1. D. G. mijl afstand een stoomschip gezien dat een hol- landschen logger aanvoer. Houden onmiddellijk met volle kracht daarop aan. Zagen den logger, van de boot vrij komende, snel zinken en te 1 n. 50 m. geheel verdwij nen. Waren te 2 n. 17 m. op de plaats der aanvaring. Strijken reddingboot en jol en seinen aan het engelsche stoomschip«draai bij, ik zal een boot zenden". De reddingboot blijft tusschen het wrakhout rondvaren en vindt één lijk, hetwelk wordt afgegeven aan den logger VI. 132, welke het naar Harer Majesteits Zeehond brengt, terwijl zij verder blijft 'zoeken tot 3 n. 45 m. De jol gaat naar het s'toomschip, hetwelk blijkt te zijn engelsch stoomschip Greatham van West-Hartlepool gaande naar Cardiff, eigenaars raessrs. Jhns. Appleby Co. master R. Gowing. Van het stoomschip werden overge nomen en in 2 tochten naar boord gebracht veertien ge redde opvarenden van den logger, die blijkt te zijn ge weest VI. 112, de Morgenster (waarvan proces-verbaal werd opgemaakt). De aanvaring had plaats op 52 gr. 15 min. N.br. en 3 gr. 12 min. en 4 sec. O.l. De op den 30 gehouden Inzameling ten behoeve van het Algemeen Armbestuur heeft f 185,73'/2 opgebracht. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 3 geen dienst is in de kerk der remonstrantsclie ge meente alhier. Het aandeel dezer gemeente in de lichting der nationale militie voor 1894 is door gedeputeerde- staten bepaald op 40 man. Vóór den aanvang der vergadering van de afdee- ling Alkmaar en omstreken der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, op 25 November 1.1., had de secretaris tentoongesteld den atlas, ten dienste van het vakonderwijs voor timmerlieden en smeden samengesteld, op last van den minister van justitie, ten behoeve van de rijks opvoedingsgestichten voor jongens, door W. C. Metzelaar ingenieur-architect over de ge vangenissen en rechtsgebonwen. Nadat eenige huishoudelijke zaken afgedaan waren verkreeg ,de heer G. Looman het woord «Surrogaten worden tegenwoordig veel in de bouwvakken gebezigd hoe vér mag men daarmede gaan", zoo luidde de vraag' die iu de eerste vergadering van dit jaar in de vragenbus gevonden werd. De beantwoording daarvan werd aan spreker opgedragen. Hij wenschte dat te doen op eenigszins uitvoerige wijze eu als toelichting zijnen hoorders eenige materialen te vortoonen. Nagaande wat men verstaat onder surrogaten of plaats vervangende materialen herinnert hij hoe zjj veelal da,arom toegepast worden, omdat natuurlijke materialen dikwijls te duur worden geacht. Spreker geeft als zijne meening te kennen dat alleen dan surrogaten gebruikt mogen worden wanneer men aan bepaalde eisehen wil of moet voldoen, of men zou, door de vorderingen in de scheikunde het bjna onmogelijke moeten bereiken dat men n.l. een surrogaat leverdedat beter was dan het oorspronkelijke product. Iu mechanische, physische en chemische eigenschappen moet het surrogaat voldoen aan zekere te stellen eischen, a w. z. het dient voldoenden weerstand te bieden tegen druk, bestand zjn tegen invloeden van het weêr en niet door zuren of zouten aangetast kunnen worden. Tei duidel jke onderscheiding tusschen surrogaten eu natuur, jke grondstoffen had spreker een zeer belangrijke verzameling monsters bijeengebracht en, wat de surro gaten betreftmeest van inlandscheu oorsprong. Men kon nu natuurzandst.een tegenover kuustzandsteen, gra niet tegenover graniet en marmer tegenover marmer of carrariet bezichtigen. Men vond er onder: knnst-zand- steen, gevormd uit een mengsel van zand en cement, al of met onder druk vervaardigd, en hydraulische zandsteen, waarbij de wording der natuurlijke zandsteen zooveel mogelijk was gevolgd, n.l. van materialen, die dezelfde bestanddeelen bevatten als natuursteen, zonder bijvoeging vau cement, mechanisch en chemisch, zóó in en op elkan- dei werkende, dat daaruit de compacte massa ontstaat, in eigenschappen volkomeu gelijk aan natuurlijke zandsteen. Voorts werden besprokenpierro ornée (siersteen) het sgiaifito vervangende materiaalstuc-marmers enz.; sco ria bries van hoogovenslabken die in vloeibaren toe stand in vormen worden gegoten en hier en daar reeds ais keiëa worden gebruikt; papierstnc; papier maché; hyoliet j i Ateï j» Si *iSUL

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1