DE ROOFRIDDER No. 145. Vijf en Megentigste «laargang 18115. WOENSDAG t> DECEMBER, Buitenland. FEUILLETON. ALK1AABSCHE COIRVYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,89; franco door bet geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,96. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Slachtplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat CORNELIS VAN 'T HOFEslachter alhier, Ingetrokken heeft zijn verzoek om vergunning tot het oprichten van eene slacht plaats in het perceel aan de Hofstraat, No. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. NACLAINE PONT. 4 December 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELEIE. Den 30 is in de Kamer aangevangen de artikelsgewjze behandeling van het kies-wetsontwerp Bij de behandeling van art. 1 o. a. bepalende, dat men 25 'jaar oud moet zijn voor de verkiezing van Kamer- en 30 jaar voor de verkiezing van Senaatsleden, werd een van radicale zijde voorgesteld amendement, om den leeftijd voor beide op 25 jaar te stellen, verworpen met 51 tegen 30 stemmen, terwijl één lid zich onthield. Met overgroote meerderheid werd mede een ander voorstel verworpen, om als stemgerechtigde belgen ook de gewone genaturaliseerden te erkennen. Bij dit artikel is aan genomen de voorgestelde bepaling, dat men, om kiezer te zijn ten minste één jaar in dezelfde gemeente ge vestigd moet wezen. RENTER ARDENT. Met groote meerderheid is een voorstel tot toekenning van het kiesrecht aan vrouwen door de Wetgevende Macht verworpen. DlIITSCMIiANTD. De commissie voor de handels verdragen beeft met 15 tegen 6 stemmen het verdrag met Spanje goedgekeurd nadat een voorstel der Rijks partij, om het slechts voor drie jaren toe to staan, ver worpen was. BNMSELANID. Te Glasgow znllen 17000 mijnwer kers bot werk gaan staken, daar de patroons weigeren eene loonsverhooging toe te staan. Lagerhuis. Op eene onlangs door het radicale lid den heer Labouchèregedane vraag, hoe groot de uit gaaf van buskruit wel was, welke jaarlijks bij de marine verbruikt werd tot het doen van saluutschoten is van regeeringswege geantwoord, de som van 19000. ERANTKRUK. Den 29, des avonds, ontving een inspecteur van politie Colson, te Parijswien met een en ander opgedragen was het in hechtenis nemen van een dieftwee messteken van dezen in de rag, ten ge volge waarvan hij den l overleed. Vóór zijn overlijden werd hem door den prefect van politie nog medegedeeld, dat hij bevorderd was tot onder-brigadier en hem toe gekend was de gouden eerepenning 1 klasse van wege den minister van binnenl. zaken. De gewezen Servische minister Georgevitsch, gezant te Parijs, is aan de gevolgen van den op hem gepleegden aanslag overleden. ROTA NT VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogdnitsch. 55) _o_ In de aiterste verbazing zagen de aanwezigen de jonge abdis aan, die in zulk eenen toestand van uiterste over spanning stond te spreken en graaf Albrecht kon niet na laten baar toe te voegen «Domina, nog nooit ontmoette ik eene vrouw, die zieh erg op haar gemak bevond bij dergelijke ontzagwek kende niituu! tooneelen." «Het zit nu .eenmaal in mij om te juichen bij storm en onweder. En weet ge wat ik graag zou kunnen zelf donderen «Ha, dat kant ge, domina, dat kant ge nep de graaf, luidkeels lachend. »Ik heb het reeds meer dan eens ondervonden." Adelheiden Fiorenciog knikten elkander veel beteekeneud toe en de eerste fluisterde «Ach ja, wij ook nu en dan Weer verlichtte een bliksemstraal een ondeelbaar oogen- blik de zaal en de donder dreunde sterker dan tevoren. «Hoor, hoe het onweder nadert," begon Jutta weer. De hemel kraakt en de aarde siddert; duidelijk voel ik, dat de grond onder mijne voeten in beweging komt. Of ben ik het misschien zelf, die, onder den overweldigenden invloed van het sissend hemelvuur, mijne eigen onbegrij- pelijke groote lichamelijke zwakheid, met betrekking tot de onmetelijke kracht der natuur, beter dan anders ge voel Want uw Regenstein staat vast, graaf Albrecht, die wankelt niet, hoe hevig de stormen haar ook teisteren evenmin als gij zelfZijt gij niet oen Prometeus, hier op uwen onbewegehjken rots, graaf Albrecht, vastgesmeed, Te Parijs is eene ööjarige weduwe, sedert 30 jaren winkelierster in diamanten en als stipt eerlijk bekend, verdwenen met haar toevertrouwde edelgesteenten tot een waarde van f 250000 a 300000. Het gerucht, dat de heer Constans weder als minister zou optreden gaf aan Rochefort aanleiding om in zijn blad »de Onverzoenlijke" te vertellen dat Constans de aanlegger geweost was van den moord voor 2 jaren te Chantelle door mevrouw Achet op den notaris Lepive gepleegd, omdat deze notaris stukken in zijn bezit had, welke voor hem bezwarend waren. Mevrouw Achet zou, hoewel veroordeeld, slechts een sehijngevangenschap onder gaan. De heer Marinoni, eigenaar van het Petit Journal, ontkent, dat de bewering van Rochefort, dat hij hem dit gezegd heeft, juist is. Kamer. Den 4 werd de ministerieele verklaring voorgelezen. De plicht der regeering is juist voorgeschreven door de jongste verkiezingen. Frankrijk heeft zijn afkeer uitgesproken voor reactionnaire stelsels en zijne achting voor de vrijheid van geweten en het heeft abstracte for mules veroordeeld. Men zal de wenschen van Frankrijk beantwoorden door de democratie zonder achterdocht te dienen en zich te verzetten tegen de socialistische leer stellingen, niet door minachting, maar door een vrucht baren en edelmoedigen strijd. Het Kabinet zal aandringen op eene meer gelijkmatige verdeeling der lasten door eene verbetering der directe belastingen en door bovenal de bezittende standen te treffen. Wij zullen het kadaster herzien, eene gematigde ver hooging van successierechten in de rechte lijn voorstellen, de stichting van reservekassen voor arbeiders onderzoeken, de wetgeving op de dranken wijzigen en de betrekkingen van den Staat tot de Fransche Bank regelen. Wij hopen een voorstel in te dienen tot verkrijging van samenwerking in den strijd over de scheiding van Staat en Kerk. Wij zullen ieder voorstel vermijden, dat de strekking heeft om do Grondwet te her ien. Het is dringend noodig de proces-orde te vereenvoudigen, opdat er sneller en minder duur recht gedaan worde. Eindelijk is beesloten, hetgeen de vorige wetgeving op oeconomisch gebied heeft verricht, te verdedigen. "Wij zullen bij de Kamer een voorstel indienen voorjlandbouw, verzekering, om de noeste pogingen dor landelijke demo cratie te steunen. Deze verklaring werd door de Kamer met gejuich be groet, behalve door de socialistische leden maar in den Senaat werd de rede slechts koel toegejuicht. Het voorstel Grousset, om eene algemeene kwijtschei ding van straf te verleenen, gaf tot zeer levendige be spreking aanleiding. Minister Ray na 1 werd door den heer Mery zeer aangevallen. Het centrum juichte levendig de anti-socialistiscbe verklaringen van den minister Raynal toe en weigerde dat voorstel in behandeling te nemen. Met^ 257 tegen 226 stemmen werd besloten het voor stel niet in behandeling te nemen. De zitting werd daarop tot den 5 verdaagdalsdan zal een voorzitter gekozen worden. als gedoemd om ten eeuwigen dage hier te wonen, een zaam en verlaten als deze? Doch waarmede zoudt gij den toorn der goden hebben opgewekt? Want zij vallen u aan met woest geweld en donderen en bedreigen n met hunne hemelsche wraak. Wraakwaarvoor Voor een verbroken belofte, misschien?of een verwoest levensgeluk Spreek, graaf Albrecht Bij het licht des bliksems leest men in de harten der menschen." »Ik heb nog nooit mijn woord gebroken en vrees nie- mands wraak," gaf Albreeht ontstemd ten antwoord. «Wees kalm, gravin Jutta, om Regenstein heeft al zoo menige storm gewoed en nog nooit is de vaste burg tot wankelen gebracht." Doch hoe heviger het onweder werd, hoe kleiner de tusschenpoozenwaarmede de bliksemstralen elkander opvolgden, des te grooter werd Jutta's opgewondenheid. Het geweldige natnurtooneel oefende eene wonderbaar lijke werking op haar uitwaaraan zjj geen weerstand kon bieden en waarvan zij zich geen rekenschap geven kon en het scheen alsof er tnsschen haar en de zwaar geladen wolken eene geheime verwantschap bestoud. Ter wijl Adelheid en Oda bij iedereu straal de hand voor de oogen sloegen en sidderden bij iederen donderslag, terwijl zelfs de mannen geheel onder den indruk van het grootsche schouwspelerustig eu zwijgend voor zich uit staarden en slechts nu en dan eene opmerking daarover met elkander wisselden scheen Jutta door eene onver klaarbare onrust eu eene vermetelheid bevangendie zich in zonderlinge blikkenongewone bewegingen en overdreven bewoordingen lucht gaven. Op Oda maakte deze grenzelooze opgewondenheid der jonge abdis eenen hoogst onaangenamen indruk enin haren afkeer over zulk een onvrouwelijk gedrag kon zij zieh niet weerhouden Jutta ernstig en waarschuwend toe te voegenDomina, Domina, verzoek den hemel niet!" »Doe ik dat dan, kind?" vroeg zij trotsch. «Ga mee naar buiten, kom mee naar de hooge rotspunt daar ginds, gij bleeke leliedan zullen wij zien of gij daarte midden van storm en regenweet stand te houden zooals ikals de bliksemstralen boven ons hoofd flikkeren en 6lilERE\ljAII. Het adres van antwoord op de troonrede is door de Kamer met 110 tegen 61 stem men aangenomen. OOSTENTRI JE-IBONIOAKI JE. In het hongaarsche Huis van afgevaardigden werd den 2 door den minister van justitie het wetsontwerp tot invoering van het bur- lijk huwelijk ingediend. De minister van eeredienst diende de voordracht in tot wijziging der wet betreffende de rechten der ouders in zake de godsdienstige opvoe ding der kinderen. De minister van justitie verklaarde, dat deze beide wetsontwerpen het eerste gedeelte waren van het regeerings-program op het gebied der kerkelijke staatkunde (toejuichingen). Hij beijverde zich voorts aan te toonen, dat in het wetsontwerp betreffende het bur gerlijk huwelijk het beginsel van gelijkheid der burgers en vrijheid der kerk gehuldigd werd en bezwoer de Kamer, geen beweging over deze kwostie te maken. Het ontwerp dat in hoofdzaak overeenkwam met de wette lijke bepalingen op het huwelijk, zooals die in Frankrijk en Belgie bestaan, is naar eene commissie verzonden. SPANT JE. Maarschalk Martinez Compos heeft te Melilla eenen soldaat, die aan een kabyl de ooren had af gesneden, voor deze barbaarschheid met den kogel gestraft. De ministerraad heeft tot oen onderzoek besloten van het plan van den minister van openbare werken, om de spoorwegmaatschappijen uit den nood te helpen waarin zij door de rijzing van het agio geraakt zijn. Hl'LttARIJE. Volgens de Köln. Zeitung is te Sofia de bnlgaarsche officier Iwanoff gevangen genomen wegens een moordaanslag op het leven van vorst Fer dinand. De aanslag werd door een toeval ontdekt, twee dagen vóór de aankomst van het lijk van den graaf von Hartenau. I wanoff werd op de vlucht in hechtenis ge nomen en legde eene volledige bekentenis af. Ook vele studenten die verdacht worden tot de anarchisten te behooren, zijn in verzekerde bewaring genomen. SERVIE. De koning heeft het ontslag van Dokitch, dat de aftreding van het geheele ministerie tengevolge heeftaangenomen. De zitting der Skoeptchina is ver daagd. VEREENTICïOE STATENf. De Boodschap van I resident Cleveland aan het Congres zegt, dat de ameri- kaansche straatkunde onpartijdige onzijdigheid jegens Bra zilië voorschrijft. Do hangeude kwesties met Engeland worden in vriendschappeljken geest behandeld. De Ver- eenigde Staten hebben ten zeerste belang bij de voltooiing der werken van het kanaal door Nicaragua onder leiding van amerikanen ten bate der schepen van alle landen en in het belang der beschaving ondernomen. De Bood schap ontraadt ontijdige maatregelen ter regeling van de muntkwestie en verklaartdat het land in dit opzicht belang heeft bp een duurzaam eu alles omvattend plan in overweging wordt gegeven, dat de President gemach tigd worde te allen tijde eene internationale Conferentie bijeen te roepen, wanneer er kans zou zijn om tot eene de donderslagen machteloos hunne vernielende kracht beproeven tegen de rotsgevaarten als woedende huilende draken in rook en nevel Bij deze woorden sprong zii op, als wilde zij werkelijk haar voornemen, om in dit onweder naar buiten te gaan ten uitvoer brengen Ook de anderen stonden op. Adelheid vatte de opge wonden abdis bij den arm en sprak haar zacht en smee- kend toe: «Jutta, waar wil je heen? Je weet niet wat je zegtJe kunt in zulk een verschrikkelijk weder toch met naar buiten «Laat mij begaan!" riep zij buiten zich zeiven. »Het vuur van den hemeldat u telkens verblindtgelijkt slechts een vonk bij wat ik voel branden en gloeien in mijn binnenste! Laat mij los, zeg ik je!" Zij stond in hare volle lengte, hoog opgericht, midden naar A ll? Tt muet wlJd geopende oogen, uitdagend naar Albrecht. Deze echter wendde het gelaat van haar af en zag naar Oda, die daar, bleek van verontwaardiging eu schrik tevens op öiegfrieds arm stond geleund. Ook dezen was hot onaangenaam te moede geworden bij het faooren van die opgewonden taaldie meer geleek op eene ontoerekenbare uiting eener krankzinnige dan op «I gn' ontwikkeldB vrouw. Florencius naderde Adelheid eu fluisterde haar toe: »Laat haar maar uitrazen gravin Adelheid, evenals daar buiten, zal ook weldra bij haar het onweder langzamerhand bedaren en eindelijk geheel hebben uitgewoed." Ridder Bock scheen in een steenen beeld veranderdzonder een spier van zijn strak gelaat te vertrekken hield hij de oogen op zijnen heer gericht, rustig afwachtende hoe dit zonder linge tooneel zou afloopun. Niemand sprak een woord het vrooljke, luidruchtige gezelschap scheen door de raadselachtige houding van een hunner uiteengespat. Allen waren onder den indruk er van. Nog oenige minuten van onheilspellende stilte daar openden zieh de sluizen des hemels en een heerlijke' verkwikkende regen viel in stroomen neder. riof) datfca diBP ademhalend. «Daar komt 't eindelijk, daar stroomt het verkwikkende hemelvocht Werpt de vensters open Laat de heerlijke, verfrisschende

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1