Telegrafische Berichten. Stads bericiit en. Veiling; van veste goederen. TinrÜE R L IJ K E STA N Ik Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. Hoewel ook tusschentijds adapiranten bij het In structie-Bataljon te Kampen aangenomen wordenzoo „nn voor het jaar 1894 de volgende dagen van op roeping vastgesteld: 10 Januari, 21 Februari, 11 Apri 23 Mei, 4 Jnli 15 Augustus 26 September en 6 No- yember. Eene te Harlingen overleden dame heett aan de aldaar bestaande Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte een legaat van f 5000 vermaakt vrij van successierechten. De minister van waterstaat heeft den heer AJ. Stikkel tot 1 Januari 1895 gecontinueerd als buiten gewoon opzichter bij de werken van het Noordhollandsch kanaal en de wegen in Noordholland en den heer J. H. Mus tot 1 Januari 1895 als buitengewoon opzichter bij de werken van het Noordhollandsch kanaal. In Maart 1894 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van candidaten dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen als opzichter van s Rijks waterstaat. Zij, die aan dat vergelijkend onderzoek wenschen deel te nemen moeten zich voor 1 Februari 1894 aanmelden aan het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid. De Staatscourant van den 2 vermeldt de nadere bijzonderheden. loaorionnn Aan de gemeente Het Hildt is voor 1893 f 12000 Rijkssubsidie toegekend, f 2000 meer dan voor 1893. Den 1 tijdens de storm is bij Rossum eene sleep boot met vijf schepen achter zich uit het roer geloopen. Een der schepen dreigde te zinken, zoodat de schipper, on lijfsbehoud bedachtmet vrouw en vijf kinderen waarvan het oudste 6 jaar en het jongste 9 maanden in de 'jol vluchtte. Deze sloeg om en allen geraakten te waterde man en de vrouw, de laatste met een kind in den arm, konden zich redden, doch de vier andere kin deren verdronken. Van de Wierumer visschersboot zijn vermoedelijk door dien storm vier schepen omgeslagen en twee en twintig personen in de golven omgekomen nalatende 13 weduwen en 29 kinderen, waarvan de oudste slechts 14 jaar is. Amsterdam. Burg. en weth: hebben ingevolge opdracht van den gemeenteraad aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden waarin zij hunne bezwaren uiteenzetten tegen art. 24 der wet op het hooger onderwijs bepalende dat de bijdrage m de kosten der gymnasia het bedrag van 100 's jaars voor alle lessen per leerling niet mag te boven gaan De jaar- lijksche kosten der inrichting beloopen m rond cijfer f 81000 waarvan door slechts 270 leerlingen een derde gedeelte' of f 27000 vergoed wordt, Mocht tegen die wijziging vooralsnog bij de regeering bezwaar bestaan, dan verzoeken zij aan Amsterdam ook Rijkssubsidie toe te kennen. j Eene premie van f 1000 is door belanghebbenden uit geloofd aan hemdie zoodanige inlichtingen weet te geven als welke kunnen leiden tot de ontdekking van het vermiste pakket met briljanten, dat den 11 Decem- ber met bestemming naar Parijs zon zijn bezorgd doch door den betrokken persoon niet ontvangen werd. De kantonrechter in het tweede kanton heeft den 4 den tolgaarder Perk van de Abcoudermeer, beschuldigd op 1 October j 1. den weg aan een 70 tal wielrijders te hebben versperdveroordeeld tot f 5 boete subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Beemster. Den 2 des ochtends is de boerderij van den heer D. Schuitemaker aan den Volgerweg met den voorraad hooi en stroo afgebrand. Het vee werd gered, dank zij de flinke hulp van den brievenbesteller K Haan, die jnist in de nabijheid was. Het vallen van een vonk van den lucifer in het stroo waarmede de stallamp aangestoken werd wordt als de oorzaak be schouwd. Kakhuizen. De spoorboot van btavoren naar hier is den 1 tengevolge van den sneeuwstorm een uur te laat aangekomeu. Haarlem. Den 4 is te Utrecht voor apothekers bediende geslaagd mej. A. I' rank, alhier. Helder. De heer dr. P. C. F. Froweiu heeft als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in die commissie het voorstel gedaan, ernstige pogingen in het werk te stellen, alhier te verkrijgen een Rijks hoogere burgerschool met Sjarigen cursus. Den 1 staakten de stommen over dat voorstel. Hoorn. Den 1 is bij Kol horn nabij M e- d e m b 1 i k de visschersehuit Hoorn 16 schipper Jan Wormsbecher, verongelukt. De schuit is gezonken, doch •de opvarenden zijn gered. Schagen. Met 28 van de 54 uitgebrachte stem men is de heer W. Kooij gekozen tot hoofdingeland van de Schager- en Niedorperkoggen. Den 22 zal de commissie voor de volksvoordrachten eene eerste uitvoering voor het volk doen plaatshebben. De medewerking voor dien avond werd gevraagd van de zangvereeniging Euterpe" en Schagens Harmoniekapel. Mede zal door de commissie een spreker worden uitge- noodigd. De heer Jb. Hopman wethouder dezer gemeente heeft als zoodanig bedankt zoodat in de aanstaande raadszitting, den 6, eene nieuwe keuze zal moeten wor den gedaan. Schagerbrug. De heer J. Peetoom heeft den 3 deu koningsprijs bij den biljartwedstrijd te Amsterdam, (café Brinkman) behaald, met 38 caramboles over baud in 16 stooten. De wedstrijd was uitgeschreven door de vereeniging Alles over band" In het geheel heeft de heer Peetoom in dezen wedstrijd 3 medaljes gewonnen. Wieringerwaard. De raad dezer gemeente bonoemde in zijne den 5 gehouden vergadering den heer P. D. Schenk alhier, tot ontvanger. De aanbeveling van burgomeester en wethouders bestond uit de heeren O. de Kieviet en den benoemde. Heerhugowaard. De gemeenteraad benoemde in de vergadering van den 4 tot gemeente-ontvanger den heer K. Ploegertot onderwijzer aan school no. 2 den heer G. Faas, thans in gelijke betrekking te IJsbrechtum. Kolhorn. Don 1 geraakte met vliegenden storm een hoornsche vischbotter (HN 16) nabij deze gemeente tegen de steenglooiing van den zeedijk. Het gelukte aan de bemanning uit het vaartuig aan deu wal te komen; den 3 wist men het vaartuig vlot te krijgen en alhier op de helling gebrachtbleek de schade nog al groot te zijn. Met den erwtenoogst is het dit jaar in den polder Waard bijzonder ongnnstig. Door de droogte van den zomer kunnen de meeste niet gaar koken slechts den prijs voor veevoeder kan men er voor bedingen. Veisen. Een engelsch viermast zeilschip is den 2 des middags te twaalf uren, tegen het remmingwerk aan de Velserbrug opgevaren met het gevolg dat het gevaarte de palen als zwavelstokjes op zij stootte. De schade is niet gering. Ditmaal moest het zuidelijk ge deelte het ontgelden. Eenige honderden ellen opgevaren, werd het schip genoodzaakt stil te blijven liggen, totdat eerst de schade kou opgenomen worden. Ondertusschen kwam de Suezboot Prinses Sophie van Amsterdam en stootte met geweld tegen het vastgemeerde schip, zoodat beide schepen niet weinig averij hadden. De Prinses Sophie stoomde echter door. Zuidsctiarwoude. Bij kon. besluit van den is de benoeming van den heer J. W. C. Kroon, burge meester, tot secretaris dezer gemeente goedgekeurd. Zuid- en BJoordschermer. Uit de voordracht voor onderwijzer te Grootschermer, bestaande uit: 1° J. W. Hulsenboom, 't Zand 2°. M. BosmaBerk hout 'en 3°. L. A. SlotZwartsluis werd door den raad dezer gemeente eerstgenoemde benoemd. De Kon. Van Houtens Cacao fabriek te Weesp heeft een aardig, practisch portefeuille-almanakje doon vervaardigen met een aantal verschillende titel- plaatjes. De dames zullen het gaarne in haar sleutelmand legden en zoo zal het doel daarvan: het bovenbedoelde fabrikaat onder de aandacht te houden, worden bereikt. OVERLEDEN. 1 Dec. Gornelis Kater Cz., 77 j. 2 Frans Peperkamp, 50 j. 3 Cornells Fredericus z. van Cornelis Kaandorp en Cornelia Alida Maria Raaves ruim 8 m. 5 Immetje Slenters, echtgen. van Gerrit Hollan der, 39 j. Jannetje Koorn, echtgen. van Jan Bakker, 59 j. Jan, z. van Pieter Slotemaker en Guurtje Kaas, 6 j. en 4 m. 10 Men meldt ons uit Zutphen Donderdag, den 30, hield de heer H. J. de «.root, directeur der Ambachtsschool en der Burgeravondschool in uwe gemeente hier eene lezing over vorengenoemd onderwijs. Door het nutsbestuur was hij daartoe uitge- noodigd; te Zutphen n.l. is bij den gemeenteraad eene hervorming van die takken van onderwijs aanhangig.^ De heer de Groot had eene schoone, groote verzameling van teekeningen uitgestald, teekeningen van de jongens uwer Burgeravondschool alles was in leerjaren en in leervakken afgedeeld; men kreeg dus een juist beeld van den gang van het onderwijs. De »lezing", de ontwikkeling van de denkbeelden was kranig. Niet omtrent alles was men het met den heer de Groot eens, er volgde debat, trouwens, de spre ker had dan ook nog al eenige opmerkingen gemaakt, die niet in overeenstemming waren met de schrifturen en rapporten over deze aangelegenheid, alhier verschenen, welke stukkeu de heer de Groot kenlijk met zeei veel zorg had nagegaan, maar dankbaar was men dat een deskundige een heldere uiteenzetting had gegeven van dat onderwijs zooals hij meentdat het moet worden opgevat en zooals hij het ten uwent heeft geschapen. De voorzitter van het departement, de heer A. Baren- burgh, den heer de Groot bedankende voor de moeite aan het werk besteed, noemde Alkmaar gelukkig dat zij zulk een werkkracht in haar midden bad voor een be langrijke tak van onderwijs. De lezing met debat, duurde van 7 tot ongeveer 11 uur; de aandacht van de aanwezigen werd steeds maande gehouden wel een bewijs, dat het »pakte Ala eerste gevolg van de lezing mag men wel aanmerken datin de raadsvergadering van maandag waarin het voorstel over genoemd onderwijs was aanhangig gemaakt, de beraadslaging, op verzoek van bet lid der commissie van voorlichting den heer Cuperus is uitgesteld in verband met de lezing van den heer de Groot. 's-GRAVENHAGE, 5 December. Lager onderwij». De minister van binnenl. zaken overweegt eene tege moetkoming aan schoolbesturen die door het gebrek aan onderwijzers niet in staat zijn met 1 Januari a.s. liet gevorderd onderwijzend personeel te bezitten en dienten gevolge de rijksbijdrage zouden missen. Tweede Hamer. Het algemeen debat over de staatsbegrooting is voort gezet. De heer A. Mackaij verdedigde de antirevolutio nairen tegenover den heer de Beaufort. De hoor Borgesms handhaafde met deu heer de Beaufort het standpunt der vooruitstrevende liberalen. De heer Pijttersen wensehte de vorming eener sociale partij. De heer Tijdens die van een tijdelijke kieswetpartij. De heer van der Kaap betoogdedat de liberale verschillen geen pnncipiëele samenwerking uitsluiten en de heer Rutgers verweet de regeering haar program niet natekoniti 13 Zitting van 5 December. J. v. d. B., Amsterdam, diefstal, 2 maanden gev., met mindering van het voorarrest. D. W., Alkmaar, wederspannigheid, 3 weken gev. G. K., Alkmaar, mishandeling, 14 dagen gev. G. M„ huisvr. van J. N. K., Alkmaar, diefstal, weken gev. E. V., Alkmaar, verbrijzelen enz., 3 weken gev. M. v. d. S., Helder, diefstal, 3 maanden gev. J. O., Helder, heling, 8 dagen gev. A. E. L., huisvr. van J. B., Helder, verduistering, 10 weken gev. G. V.. huisvr. van J. B., Wieringerwaard, mishandeling, 1 maand gev. C. J., Schagendronkenschap en mishandeimg8 dagen gev. K. N., Schagen openbare dronkenschap vonnis be vestigd. D. K., Hoorn, feit en uitspraak als boven. A. S., Hoorn, doen ontstaan van gevaar op den spoor weg, f 30 boete subs. 8 dagen hecht. J. W. d. V., Hoorn, bedreigingen, 1 maand gev. J. B., Andijk, strooperij, f 5 boete subs. 3 dagen hecht, ïtfleuwe BJIedorp. 1 tot 30 Nov Geboren. Jan z. van Dirk Oukes eD Hendrika Veldt. Jan Adrianus Marinus z. van Arie Niouwl.ind en Trijntje I Vetman. Trijntje, d. van Hendrik de Graaf en Trijn tje Keijzer. Ava Catharina d van Jacob Berkhout en Jantje Bekken. Jan z. van Willem Ileman en Cornelia Swager. Overleden. Trijntjed. van Pieter Appelboom en Antje Hovenier, 3 w. Trijntje Brugman, 62 j. Ondorp. van Jacob van Putten en Elisabeth van Pieter Venneker en Anna Zijp. Bij de door de maatschappij «Emmakade te den Haac gehouden aanbesteding tot het bouwen van i woonhuizeD, is voor t 49,800 de laagste inschrijvei de heer F. W. Geurden do aannemer van de uitbreiding der Celgevaugenis, alhier. Bij de den 5 gehouden aanbesteding van 110.000 stuks straatklinkers, waalvorm, vechtsteen, door het ge meentebestuur, is de levering opgedragen aan Cornells Kamp te Linschoten voor 16,16 per 1000. Men verzookt ons modetedeelen, dat op zondagen 10 24 en 25 December in do kerk der doopsgezinde ge meente de collecte in de bussen voor de kerstbedee- üng plaats heeft. Inmiddels blijft de gelegenheid open gesteld, om zijne kerstgaven tusscheutijds bij de kosteres in de bussen te storten. Alkmaar. Door den Notaris M. GOUVKRNE. 4 Dec. 1. Pakhuis met bovenwoning, schuur en grond, Fnidsen, C 35 191 cent. Str. H. B. Gransjean 1700,— 2. Winkel- en woonhuis Verdronkenoord C 99, 84 cent. Str. J. A. v. Geenhuijsen 1765, Afslag maandag, 11 Dec., in de herberg de Leeuwrik Üreedstraat, Alkmaar. GETROUWD. 3 Dec. Cornells van Graft, wednr. van Johanna Geer- truijda van Buitene, en Tobia Bierman. GEBOREN. 3 Dec. Cornelis Hendricus z. van Heudricus Kops en Stijntje Lievendag. Geboren 18 Nov. Anna d Meurs. 20 Cornelis, Overleden. 19 Nov. Pieter, z. van wijlen Cornelis Veis en Klaasje Renooij, 18 j., wonende^ te Graft. 25 Maartje Braak wed. Klaas Helder, 4i j. Bergen. Getrouwd: 12 Nov. Martinus van der Steen en Engelma de Moor. Geboren: 5 Nov. Anna Sophia, d. van Gerrit Bakker en Catha rina Kleverlaan. 8 Cornelis, z. van Arie Modder en Antje Hout- kooper. 29 Agatha Margarethad. van Jacob van Won deren en Maartje Kager. Overleden: 14 Nov. Hendricus Kos 65 j. 18 Grietje van Weenen 73 j. 23 Adriaan Veenhuijzen, 48 j. 30 Aagje Kooiman 77 j. Zuid- en Moordschermer. Ondertrouwd 10 en getrouwd 23 Nov.: Willem van der Wal, Alkmaar, en Catharina Koning. Geboren:. 1 Nov. Simon, z. van Jan Vlaanderen en Maartje Greeuw. 2 Adrianus z. van Jacob Kraakman en Adriana Geertruida Groot. 5 Pieter z. van Jan Kuijn en Geertje van Zijp. 26 Maartjed. van Lammert Mienis en Neeltje Volger. IJrsem. Geboren: n 6 Nov. Jan z. van Albert Schouten en van Geertje ter Meulen. 10 Petrus, z. van Cornelis Out, en van Jansje Eeken. 30 Agatha, d. van Augustas Adrianus van Diepen en van Neeltje Duin. Overleden: 19 Nov. Aatje, d. van Jan Buijs en Maartje Koster, 20 j. 22 Geertje, d. van Bernardus Jonker en Aagje vau Straaten, 18 m. Ondkarspel, Geboren: 3 Nov. Sijmon, z. van K. Jonker en L. Raap. 7 Marijtje, d. van K. Paarlberg en A. Paarlberg. 18 Catharina, d. van P. Rijkes en J. Bruijn. 22 1' Ernst, z. van G. Weeland en M. Dekker. Aoordscharwoude. Ondortrouwd en Getrouwd: 16 en 30 Nov. Willem Berkhout en Antje Blauw. Inschrijving vonnis Echtscheiding 9 Nov. Jan Joon, alhier, en Trijntje Krans Alkmaar. Geboren: 5 Nov. Brandje, d. van P. Jonker en A. Roos. 14 Pieter, z. van G. Paarlberg en H. van Exter. Overleden: j 3 Nov. Petrus Engeriugh, 29 j., oven. te Zmdscharwonde. 10 G. de Geus, oehtgen. van J. Slot, 02 j. ïuldscharwoude. Geboren: 4 Nov. Wouter, z. van G. Keppel eu Z. v. d. WaJ. 12 Gerrit, z. van D. v. Diepen en J. Mettes. Overleden: 4 Nov. Cornelis. z. van Jn. Kroon en A. lvos.er. Jan, z. van S. Rol en K. Kliffen Pieter, z. van Jn. Kroon en A. Koster. Dorothea Kramer, echtgen. van W. Heilig. Hilt;e Metselaar, echtgen. van C. deBoerC.Pz. Adrianus, z. van C. Bakker en A. Belleman. Jacob, z. van jP. van Twuijver en J. Zeeman. 5 7 12 22 27 30

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3