DE ROOFRIDDER. ^o. 14ft. Vijl en Negentigste Jaargang. 1893. V B IJ 1) A G FEUILLETON. Buitenland. 8 BEU EMBER. Nederland. ALKIAARSCHE 01 KAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het gekeele rijk 1» De 3 nummers f 0,00. Herplaatsing wegens misstelling. Slachtplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat CORNELIS VAN 'T HOFF slachter alhier, Ingetrokken heeft zijn verzoek om vergunning tot het oprichten van eene slacht plaats in het perceel aan de Hofstraat, No. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 4 December 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Reglement op de Wegen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis de volgende artikelen van het onlangs in werking getreden Reglement op de Wegen in Noordholland, vastgesteld bij besluit der Staten van Noordholland van 11 Juli 1893 No. V en goedgekeurd bij koninklijk besluit van 3 November 1893 No. 16 Art 30. Het is verboden de voetpaden bermen of zijkanten der wegen te berijdentenzij dit door de noodzakelijkheid tot uitwijken geboden wordt. Het rijden met kinderwagens is van dit verbod uit gezonderd. Art. 31. Ruiters en bestuurders van rij-of voertuigen, elkander in tegengestelde richting voorbijrijdende, zijn verplicht rechts (van de hand) uit te halen. Wanneer zij in dezelfde richting achter elkander rijden is de achterste, zoo die den voorste wenscht voorbij te rijden, verplicht dezen daarvan te verwittigenwaarna deze rechts (van de hand), de voorbijrijdende links (bij de band) moet uithalen. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk bij het voorbij rijden van tramwagens, in welk geval de ruiter of voer man verplicht is uit te halen naar die zijde van den weg, die door de trambaan wordt vrijgelaten. Art. 32. Het rijden met en op hondenwagens op de rijwegen is geoorloofd onder de volgende bepalingen: a. de honden moeten voorzien zijn van een passenden en doeltreffenden muilkorf van stevig metaaldraad b. bij het ontmoeten van miters of rijtuigen, of door dozen achterop gereden wordendezijn de bestuurders van hondenwagens verplicht met hun wagen op den berm of den zijkant van den weg nit te wijken, zich vóór den hond of de honden te plaatsen en daar te blijven totdat ruiter of rijtuig hen zal zijn voorbijgegaan. Art. 33. Het berijden der rijwegen met velocipèdes is geoorloofd onder de volgende bepalingen Den berijders is het verboden 1°. bereden of aangespannen paarden achterop voorbij te rijden, zonder vooraf den ruiter of voerman te hebben gewaarschuwd door eene aan jde velocipède bevestigde lnidklinkende bel, flait of trompet 2°, tnsschen zonsonder- en opgang te rijden zonder dat de velocipède voorzien is van een helder brandende lan taarn, waarvan het licht recht vooruit, zichtbaar is. Art. 34. De molenaar of die hem vervangt, is ver plicht zijn windmolen gelegen aan of op een afstand van minder dan twintig meter van een rijweg bij de Frtys der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnnmsner3. nadering van losse of aangespannen paarden op den weg te doen stilstaan wanneer hem dit door of van wege den berijder of voerman wordi verzocht en den molen niet weder in gang te brengen gedurende den tijd die noodig is om de paarden en rijtuigen te doen voorbijgaan. Art. 35. Wie tot het voortstuwen van een vaartuig een boom gebruikt is verplicht dien boom in te halen zoodra dit noodig is om rij- of voertuigen ongehinderd te laten voorbijgaan. Art. 36. Overtreding van eeaige bepaling dezer para graaf wordt, voor zoover daartegen niet bij eene wet of eenen algemeenen maatregel van bestuur is voorzien, ge straft met eene geldboete van ten hoogste 10.— Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 December 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. ROD AN VAN JULIUS WOLFF. 56) Naar het hoogduitsch. o Gedurende dit deel van den rit zinspeelde de abdis met allerlei schertsende uitdrukkingen, op eene v rbinding tnsschen Siegfried en Odaalsof deze werkelijk reeds een voldongen feit was en eerstgenoemde liet zich die plagerijendie hem als muziek in de ooren klonken kalm aanleunen Maar ook Albrecht moest zich van de overmoedige Jutta hoe dicht deze den graaf thans ook in hare netten verstrikt meende te hebben menigen steek laten welgevallen op eene geheime genegenheid tusschen hem en Oda. In de beste verstandhouding nam men afscheid van eikander. De dames reden met Florencius en de rniters door naar Quedlinburg en de graven keerden naar Regen stein terug. Natuurlijk vertelde nu Albrecht zijnen broeder den afloop van zijn aanzoek bij Oda wier hart meende hij hem Siegfried reeds lang ten volle toebehoorde. Daarna deed Siegfried zijnen broeder verslag van den tocht, door hem dien dag gemaakt. »Indien ik", aldus begon hij «vandaag niet bij Günther gekomen was, zou hij stellig morgen ons hebben opgezocht om ons eene tijding te brengen, die je vreemd in de ooren zal klinken Toen ik je van middag op je vraag ten antwoord gaf dat er een onweder in aantocht wasmeende ik niet alleen dat, hetwelk toen juist in werkelijkheid losbrak maar bovendien nog een andereen veel zwaarder en gevaarlijker onweer, dat ons van den kant van Halber BELG1E. De handelaars te Antwerpen zijn in hooge mate ontstemd, omdat de regeering, aan wie reeds vóór 16 jaren gevraagd was afschaffing der vuur- en baken gelden, ondanks alle beloftendaaraan nog niet voldaan heeft en sedert den winter van vóór 3 jaren, toen de Schelde door het ijs gesloten was, niets aan de ijsbrekers heeft gedaan niettegenstaande de stad Antwerpen toe gezegd heeft bereid te zijn, harerzijds daarvoor offers te brengen. Bij de behandeling van artikel 4 van het kiesrecht- ontwerp in de Kamer, is na langdurige beraadslaging over verschillende amendementen beslist overeenkomstig het voorstel der regeeringdat den van zijne vrouw gescheiden man de dubbele stem r.iet wordt toegekend. ENRELAND. Een deurwaarder, belast met het beslag leggen op meubilair, ontdekte den 5 des namid dags op eene kamer in de voorstad Hampstead te Lon den een ijzeren doos, waarin 24 ponden dynamiet met, lont geborgen waren. De huurder der kamer, Schneider genaamd, vluchtte, voordat de deurwaarder binnenkwam. De bekende engelsche natuurkundige John Tyndall is in den ouderdom van ruim 73 jaren overleden. Lagerhuis. De minister van koophandel deelde den 5 mededat de geheele nitvoer van steenkool van Augustus tot November waarin dus het tijdperk dei- werkstaking valt,met 2.310.000 ton verminderd is vergeleken met dezelfde maanden van 1892. FRANKRIJK. Kamer. De gewezen minister Dupuy is den 5 met 251 stemmen tot voorzitter gekozen op den heer Bris- son waren 213 stemmen nit,gebracht. ZWITSI RLMD. De Bondsraad heeft met 84 tegen 25 stemmen besloten over te gaan tot de artikels- gowijze behandeling van het voorstel der commissie in zake de versterking van den St. Gothard. stadt bedreigt." Albrecht maakte een gebaar van de uiter ste verbazing en wilde antwoorden doch Siegfried ver volgde snelVorst Bernhard von Ballenstedtdie erg op den bisschop verbitterd is wegens de stad Aschersleben, heeft heden onzen broeder Günther door eenen renbode onder strenge geheimhonding het bericht gezonden dat de bisschop eenen aanslag tegen ons in den zin heeft met de waarschuwingop onze hoede te zijn. De kerkvorst aldus had de bode hem meegedeeld waseenige dagen geledenin wereldlijke rid- derkleeding en in gezelschap van graaf Koenraad von Wernigerode en nog een paar anderen naar graaf Hoyer von Falkenstein gereden. Wat daar tnsschen die hoeren verhandeld is, wist vorst Bernhard natuurlijk niet, maar het slot van alles was dat graaf von Wernigerode bij hem te Ballenstedt gekomen is om hem over te balen om tegen belofte dat hij met Aschersleben zon worden beleendden bisschop in den op handen zijnde strijd met onsmet troepen en geld bij te staan." «Siegfried dat is een bericht, dat wel eenen rit naar Gersdorf waard is riep Albrecht verbaasd uit. «En wat heeft vorst Bernhard dien verwenschten Wernigeroder geantwoord «Natuurlijk afgewezen", gaf Siegfried ten antwoord «en bovendien heeft hij dien onhandigen verleider op krasse wijze te kennen gegevendat hij van niemand ter wereld in leen verkoos te krijgen wat hem volgens alle regelen van recht en billijkheid eerlijk in eigendom toekwam en wat hij te gelegener tijd ook wel met de wapenen in de hand zou weten te nemen. Zij noemen hem zooals je misschien ook weetspottenderwijs Bern hard den berooidedie zijn leen voor zijn nens heeft laten wegkapen in plaats van het te juister tijd in bezit te nemen. Dat heeft hij aan don bisschop te danken met wien hij nooit, wat er ook gebenre, in den strijd ééne lijn zal trekken." «Dat antwoord van den vorst bevalt me", zei Albrecht, «wij zullen morgen eens rondrjjdeu en eens terdege nit kijken." «Eerst is de abdis bij den bisschop geweest en toen Tweede Kamer. Zitting van den 5. Vervolg der algemeene beraadslaging over de Stnatstoegrootins voor 1894. De heerM. Mackay verklaarde o.a., dat de anti-re- volufcionaire partij met de liberale partij gaarne zon medewerken op sociaal gebied waar die strekken kan tot heil van bet volk. Het meest had hem getroffen dat de heer de Beaufort, een sieraad en man van gezag in de liberale partijals beoordeelaar optrad van de anti-revolutionaire partij en zulks, terwijl hij hier zelf moest spreken van eene partij die door hare eigen re geering wordt vermoord. Uitvoerig bestreed hij het be heer op 's lands geldmiddelen. Naar zijne opvatting is het feitelijk gevolg der belastingherziening geweest ver plaatsing van lasten zonder verlichting van druk voor die klassewelke er het meest behoefte aan hadde middenklasse. Blijkbaar heeft de minister het natio naal vermogen te hoog geschat en nn kan het tekort niet anders worden gevonden dan door bezuiniging nieuwe lasten toch zonden den druk te zwaar maken. Er moet iets opgevonden worden. Door de vermeerdering van druk gaat de middenklasse bezuinigen op punten in het huiselijk leven waardoor juist de werkman schade lijdt. En dan zal het verschijnsel zich kunnen voordoen, dat hij de centen op zout en zeep bepaard dubbel moet derven in zijn loon. Nogmaals het werkplan der regeering besprekende, dat hij moot blijven afkeuren wijst bij er op dat de re geering ons eerst het dak thuis stnurt vóór de funda menten van het gebouw gelegd zijn. Onder anderen wijst bij op het defensie-ontwerp. Dezer dagen ontving de Kamer een wetsontwerpwaarvan de koniukljjke bood schap was gedagteekend 23 October, terwijl een der ar tikelen op 15 October 1893 in werking moe3t treden. Kan het sterker De heer Goeman Borgesius zette uiteendat men zeer goed voorstander kan zijn van Staatsbemoeiing (niet Staatsalmachtsedert het vertrek van den afge vaardigde uit Schoterland niet meer gehoord) en toch beslist ongeloovig zijn omtrent dien heilsstaat. Voor standers van het stelsel, om niets te doen en alles maar te laten loopon worden hier niet meer gevonden. Hij zou zich niet laten inlijven bij de partij der Staatsalmacht, maar evenmin bij die der vrijheidwanneer daardoor wetten in het leven werden geroepen, waardoor de zwak ken verdrukt worden. Vrijheid, zij is schoon, maar voor hoevelen is zij nog eene fictie. Daarom moet de Staat medewerken om voor waarden in het leven te roepen, waardoor die minder bedeelden beter van hunne vrijheid leeren gebruik maken. Sla het oog op Engeland, dat land der vrijheid, waar uitstekende wetten voor den werkman bestaan de con currentie mogelijk maken. Thans nog een enkel woord tot den heer de Beaufort. Naar zijne meening zal niet de partij van Staatsalmacht de bisschop bij Hoyer", merkte Siegfried op. «Is dat niet merkwaardig Graaf Albrecht zag zijnen broeder verschrikt aan. «Je bedoelt «Ik wil zeggen dat die twee bezoeken wel eens met elkander in verband konden staan. Wat denk jij er van komt je dat zoo onwaarschijnlijk voor hè «Siegfried .Siegfried antwoordde Albrecht in de uiterste verbazing, «verdenk je onze edele Domina Waarom heb je mij dat niet vroeger gezegd toen ze nog hier was? Dan had ik het haar kunnen vragen!" «Ik had het willen doen", verzekerde Siegfried, «maar toen ik zag hoe vertrouwelijk en prettig je met haar zat te praten verdween opeens mijn argwaan. Maar un komt ze weer met kracht bij mij op en ik kan het niet helpenmaar de gedachte wil mij niet nit het hoofd, dat zij de hand heeft in de boosaardige plannen van den bisschop. En ik geloof zeker Albrechtdat de aanslag hoofdzakelijk op Oda gemunt is." «Ach, zoo! Meen je dat?" spotte Albrecht. «Ja, na tuurlijk bij jou draait alles en alles om Oda." Siegfried kreeg eene kleur en zweeg verder want de lach van zijnen broeder had hem spottend jahonend in de ooren geklonken. Zij hadden thans de groote poort bereikt en nadat zij van 't paard waren gestegenging ieder zijnen eigen wegSiegfried het hnis binnen en Albrecht de rotsen op naar de bewuste bank. De tijding hem door Sieg fried gebrachten vooral die geheime boodschap van vorst Bernhard aan Güntherhadden hem hoogst ernstig gestemd en hij voelde behoefte om er In de eenzaamheid ongestoord rijpelijk over na te denken. Toen bij op de kleine rotsvlakte aankwam, sprong in hetzelfde oogenblik Oda, blijkbaar hevig verschrikt, van de bank op, waar zij in gedachten verdiept gezeten had en, geheel onder den indruk harer droevige overpeinzingen, Albrecht niet had hooien aankomen. Het was haar aan te zien dat zijne plotselinge verschijning haar ver legen maakte hare oogen waren rood van het schreien en stonden vol tranen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1