Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND De tamboer der grenadiers te 's-Gravenhage V., die aanvankelijk als getnige was opgeroepen in de zaak der sergeanten T. v. A. en v. d. S., isnadat hij verhoord was in arrest genomen. Het kamerlid Land is ernstig ongesteld. Te Gouda heeft zich den 5 een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Prins Komatsu van Japan is benoemd tot Groot kruis van den Nederlandschen Leeuw zijn secretaris de heer Skener en de hofmaarschalk Nagasaki tot com mandeur van de orde van Oranje-Nassau. Den 5 is te Winschoten de van Groningen komende trein ontspoord waarin zich alleen in den achtersten wagen reizigers bevonden. Drie wagens werden uit het spoor geslingerd en gedeeltelijk vernieldeen daarvan maakte tevens het steenen wachthuis tot gruis. De rei zigers voor Groningen vertrokken, in plaats van te 8 uur, eerst te 10 uur met den uit Groningen ontboden trein. Niemand bekwam eenig letsel. Tegen den heer Kalma, student te Groningen, zijn twee processen-verbaal opgemaakt naar aanleiding van gebezigde uitdrukkingen in zijne redevoeringop 27 November te Assen gehouden, en wel 1°. dat er een fonds voor wapenen gesticht moest worden 2°. dat dolle hon den dood geschoten worden en men zoo ook met de maréchaussées moest doen. In het rapport door den heer H. J. Waller uit gebracht in de laatste vergadering van Hollands Noor derkwartier, komt o. a. het volgende voor over Röber's Wlndkai'molen Ook de verbeterde windkafmolen van Röber voldeed zeer goed. Eene inrichting daaraan aangebracht maakt de uitkomsten van het voer onafhankelijk van de wijze waarop en de hoeveelheid graan, die in den molen wordt geschept. Een klein gebrekwaaraan trouwens vele molens die van zeeven zijn voorzien, lijden, kon vóór den dag der proefneming voldoende verholpen worden en den fabrikant zal het weinig inspanning kosten dit afdoende te verhelpen. Eene groote hoeveelheid graan kan met dezen molen worden verwerkt en het verdient vermelding dat de tarwe er in werd geworpen in een toestand, zooals slechts zelden noodig zal blijken te zijn. Zelfs lang stroo werd met gemak door den molen verwijderd. Nog verdient vermeld te worden, dat de molen zeer goed was afgewerkt en dat ook daarom de commissie deze molen ais een zeer doelmatig werktuig durft aan te bevelen. Alvorens dit verslag te eindigen wenscht de commissie haren dank te brengen aan de heeren Boeke en Huide koper te Groningen, die hun werktuig welwillend be schikbaar stelden. Bij kon. besluit van den 5 is G. J. Spruytinge volge zijn verzoek, ontslagen als notaris te Ouderkerk aan den IJssel. De Staten van Groningen zijn tegen den 19 bijeen geroepen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in plaats van den heer mr. B. van Roijen, overleden. Bij kon. besluit van den 6 is met ingang van 1 Januari 1894 benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin bij het hof van Groot-Brittannië, de heer mr. W. baron van Goitstein van Oldenaller. Bij kon. besluit van den 6 is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van het rijkslandbouw proefstation te Groningen, de heer dr. A. van Bijlert, thans adsistent- aan het rijkslandbouwproefstatiou te Wageningen. Amsterdam. Den 5 is uit de Leidschegracht bij de Prinsengracht in ver gevorderden staat van ontbin ding opgehaald het lijk van den sedert eenigen tijd ver misten heer M. M. Kreukniet. De arr. rechtbank heeft de vergoeding, aan den heer E. A. Ankersmit uit te betalen, wegens het onteigenen van zijn perceel aan de Huiszittensteeg bepaald op f 100.000. De gemeente had f 80000 aangeboden. Bestnurderen van het Instituut tot onderwijs van blin den hebben besloten de school voor half blinden op te heffen, op grond, dat zij niet in eene vermeende behoefte voorziet. Bij kon. besluit van den 5 is de heer mr. W. F. van Leeuwen, advocaat en procureur, benoemd, om tot weder opzegging toe, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, bij verhindering van den heer mr. J. C. do Koning, waar nemend Rijks-advocaat voor Noordholland en Utrecht, dezen te vervangen in alle werkzaamheden hem opge dragen wordende. Den 6 zijn o. a. tot onderwijzers benoemd B. J. te Kiefte, Volend am; C. Varekamp, Westzaan, en tot onderwij zeres rnej. J. Kwait, Wormervee r. Avenhorn. Bij herstemming gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer M. Schuijtemaker. Voor het wijzigen en maken van aardwerken voor het fort te Nigtevecht was voor f 32900 de heer H. Wij- ker te Helder do laagste. malden. Aan directeuren van de buskruitfabriek »de Krijgsman" is ter hand gesteld eene som van ƒ300 en wel f 200 namens de Koningin en f 100 namens de Koningin-Regentes, ten einde dat geld te besteden in het belang der weduwen, wier echtgenooten bij de jongste ramp aldaar het leven verloren. Terschelling. De visscherblazer T. I. 21, schip per J. Duinker, is in den storm van den 1 verongelukt. In de Eierlandsche gronden bij Texel is het vaartuig zonder mast, vol water, gekenterd gevonden. Vier jonge menschen zijn bij deze ramp omgekomentwee hunner waren gehuwd en laten eene weduwe met kinderen achter, terwijl een, de verzorger zijner moeder, eene weduwe, was. Helder. De heer S. F. Kleinbentink is don 5 toegelaten voor fransch midd. onderwijs akte A. De japansche prins Komutsu heeft den 5 een bezoek aan deze gemeeute gebracht. Schageii. In de plaats van den heer Hopman, die als wethouder der gemeente zijn ontslag had genomen, is den 6 als zoodanig met 5 van de 9 stemmen gekozen de heer P. Buis Jz. Ook heeft de heer Hopman, zonder opgaaf van redenen, bedankt als lid van den raad, zoodat de kiezers dit jaar voor de 5e maal ter stembus kunnen gaan tot het verkiezen van een gemeenteraadslid. Tot li^ van de commissie voor het Rietbosch werd met alge meene stemmen herbenoemd de heer D. Smit, die zelf niet ter vergadering had kunnen komen. Den heer F. Bouma is eervol ontslag verleend tegen 1 Febr. als on derwijzer aan de o. 1. s. De in de vorige vergadering aangenomen wijzigingen in de politie-verordening zijn in deze vergadering vastgesteld. Besloten werd nog, onder wijzers, belast met het onderwijs in de fransche taal, f 150, onderwijzers met hoofdacte, f 50, boven de gewone jaarwedde van f 600 toe te kennen. Den 13 zal in het lokaal» Cérès" eene algemeene verga dering van leden der West-Friesche Kanaal-vereeniging worden gehouden waarin onder meer een verslag der werkzaamheden over het verloopen jaar zal uitgebracht; bestuursleden zullen gekozen en de begrooting voor het volgende jaar zal ingediend worden. Wegens den grooten aanvoer van schapen (overhouders) was de handel in het begin van de markt staande. De prijzen waren goed, hoogste markt f 17. Voor den tijd van het jaar waren er ook veel koeien, die naar de om standigheden duur werden verkocht. Vette schapen waren er niet veel en flink van prijs. Het aantal aangevoerde paarden was klein en de kwaliteit niet veel van beteekenis. De heer P. Buis, den 6 tot wethouder dezer gemeente gekozen heeft den waarnemenden burgemeester verklaard, de betrekking te zullen aanvaarden. Bergen. Aan 68 kinderen van onbemiddelde ouders werd den 5 door het algemeen armbestuur, in de open bare school aldaar eene St. Nicolaasgave uitgereikt. Ieder kind ontving een pond speculaas en een passend boekwerk. Schermerhorn. Evenals op vele andere plaatsen, doet ook hier de influenza zich weder gevoelen. Ofschoon bijna nog geen ernstige gevallen zich voordoen zijn ver schillende personen door deze ziekte aangetast. Uitgeest. Benoemd tot onderwijzers aan de open bare school de heeren W. F. G. Helder, Hoorn, en G. H. Horen3ma, Huizum. Er waren 5 sollicitanten. Wleringerwaard. In de den 5 gehouden raads vergadering waren alle leden tegenwoordig. Na opening lezing en goedkeuring der notulen, zeide de voorzitter, dat de suppletoire begrooting, dienst 1893, zoomede het besluit tot het heffen van eenon noofdelyken omslag voor 1894, beiden zijn goedgekeurd. Van den heer commissaris der koningin was een schrijven ingekomen, waarbij medegedeeld wordt, dat, na ingesteld onderzoek, er geen aanleiding bestaatin zake de verhuizing van de weduwe Kossen van Barsingerhorn naar hiertusschen beide te treden. De voorzitter zeidedat volgens den zoon der weduwe de inlichtingen die men aan den commissaris der koningin heeft verstrekt, niet overeenkomstig de waar heid zijn waarop de heer Groneman hoewel erkente lijk voor de mededeeling, antwoordt, dat de zaak zeker niet bij den raad tehuis behoort. Spreker hoeft den voorzitter, die niet wist, hoe in deze te handelen, aan geraden te informeeren bij den commissaris de verdere regeling wordt gaarne aan b. en w. in overleg met het burgerlijk armbestuur overgelaten. Hierna wordt over gegaan tot het benoemen van een gemeente-ontvanger. De aanbeveling van b. en w., alfabetisch gesteld, bestond uit de heeren O. de Kieviet en P. D. Schenk. Laatst genoemde werd met 4 stemmen gekozen. Alvorens tot deze benoeming wordt overgegaan, werd bepaalddat de nieuwe titularis een persoonlijken borgtochtgroot f 2500, moest stellen. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd de heer H. Waiboer Jbz., aftredend lid, herhozen. De heer E. Rijkes stond mede op de voor dracht. De vergadering werd daarna gesloten. KÜPe- In de den 5 gehouden raadsvergadering was afwezig de heer J. Zeeman, wegens ongesteldheid. Na voorlezing on goedkeuring van de notulen der vorige vergadering wordt medegedeeld door den heer Kruijer, dat de heer J. Raat, te Burgerburg, zich met het ver voer der brandspuit aldaar zal belasten door den voor zitter dat de aankoop van het pakhuis naast de school te St. Maartensbrug, waartoe in de vorige geheime ver gadering was besloten, is mislukt, aangezien het niet te koop was voor de als maximum gestelde som; voorts dat zich tot heden geen enkele sollicitant heeft aangemeld voor de openstaande betrekking van onderwijzer te St. Maartensbrug, waarom het dagelrjksch bestuur voor stelt de jaarwedde der onderwijzerswelke na heden worden aangesteld, te verhoogen met f 50 en alzoo te bepalen op f 600. Na korte bespreking wordt dit voor stel met algemeene stemmen aangenomen en het ontwerp besluit goedgekeurd. Wegens periodieke aftredingen werden vervolgens be noemd tot lid der schoolcommissie de heer A. Zijp met 7 stemmen, tegen 3 stemmen op den heer H. v. Calcar, aftr. lid tot lid van het algemeen armbestuur met algemeene stemmen, (aftr.) de heer B. Filmer; tot regent van het weeshuis, met 8 stemmen, de heer J. Blaauboer (aftr.), tegen 2 op den heer A. Zijp tot regentes van het weeshuis, met algemeene stemmen rnej. E. de Wit, geb. Harp (aftr.) Op voorstel van het dagelijksch bestuur wordt met algemeene stemmen besloten de nieuwjaars-collecte op de gewone wijze te doen houden. Aan den heer J. W. Hulsenbcom, onderwijzer te 't Zand, werd op zijn verzoek een eervol ontslag uit zijne betrek king verleend, tegen den 15 Januari 1894. De voorzitter deelde mededat de armenpraktijk voor- hot volgende jaar weder met de geneesheeren is geregeld en de verdeeling der wijken eenigszins is veranderd. De grens tusschen Noord en Zuid is thans bepaald bij hot huis van A. Brak in wijk E terwijl de heer Adriani f 700 en de heer Winkler Prins f 900 zal genieten. Bij de gewone rondvraag zeide de heer Morra, dat hij nog iets wenschte op te merken over den burgerlijken stand. Hij meende dat het ondenkbaar was dat het dagelijksch bestuur in de vorige vergadering op het eens genomen besluit zou terug komen. Hij dacht, dat het zou voorstellen, daarvoor een afzonderlijk ambte naar te benoemen. Volgens zijne berekening kon het werk van den burgerlijken stand worden verricht in 215 uren en nu is het zeker wat al te erg daarvoor f 400 uit te geven. Sommigen hebben moeite enkele guldens belasting te betalen en hier wordt f 100 meer gegeven aan een ambtenaardie reeds zulk een hoog tractement geniet. Of staat de rondborstige verklaring van den voorzitter met iets anders in verband, zoo vroeg hij. Spreker begreep het niet. De voorzitter zeide, dat het eigenlijk beneden de waar- dighoid is op de redeneering van den heer Morra te antwoorden. Blijkbaar begrijpt deze niets van den bur gerlijken stand en ook, hoe kan hij spreken van eene belooning van f 400 Weet de heer Morra dan niet dat er maar f 250 voor het bijhouden der registers enz. wordt betaald Neen, zegt de heer Morra, want ik ben nog een nieuweling, maar wordt dan 't andere zoo maar weggegeven Dat wordt betaald voor de zegels en de registerszegt de voorzitter. Wil de heer Morra nog verder het woord De heer Morra antwoordde ontken nend. De vergadering wordt daarna gesloten. Schcrmeer. Ter vergadering der hier gevestigd® afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw den 6 in het lokaal van S. Koster aan den Omval ge houden, waren slechts 14 leden opgokomen. Na de ope ning der vergadering en de vaststelling der notulen werd verslag uitgebracht van hetgeen op de algemeene ver gadering te Amsterdam was behandeld alsmede van de besprekingendie op de vergadering van Hollands Noorderkwartier waren gehouden. Omtrent een der besluiten werd opgemerkt, hoe in het begin het kaasmaken volgens het stelsel-Eriks van Petten als zeer afdoende werd beoordeeld en de uitkomsten zoo gunstig werden bevondenen later op de vergadering zich stemmen tegen het verleeuen van subsidie aan den heer Eriks konden verklarendeze opmerking werd door den betrokken afgevaardigde zoo goed mogelijk verklaard en opgehelderd. De heer K. Schoone werd als afgevaardigde en de heer D. de Boer Dz. als plaatsvervanger gekozen voor de algemeene vergadering der Maatschappijdie den 18 December te 's-Gravenhage zal worden gehouden; de onderwerpen, die alsdan aan de orde zijnlokten niet veel bespreking uit blijkt uit de debatten dat de voorstellen levensvatbaarheid bezitten, dan zal de afdee ling ze steunen. Voor lid van het hoofdbestuur uit Zuidholland zal door de afdeeling worden bevorderd de keuze van den heer Ph. van der Breggen, te Waddingsveen. Het verslag van den heer W. Glijnis over den toestand van het landbouwonderwijs in België deed een der leden de opmerking maken dat er in het industriëele Belgie meer belangstelling scheen te bestaan in voorlichting en leering op landbouwgebied dan onder de landbouwende nederlanders. Of zou hiervoor een andere redeu zijn Met het oog op de algemeene vergaderingen die nu meer dan een keer per jaar zullen worden gehouden, en op het saldo in kas, hetzij dan voor- of nadeelig, wordt besloten een schrijven aan het hoofdbestuur te richten met beleefd verzoek maatregelen te nemen opdat ook kleinere afdeelingen op de vergaderingen der Maatschappij kunnen vertegenwoordigd worden. Wegens de schade en lastdoor het overgroot getal zwanen veroorzaaktzal aan het polderbestuur worden verzochteene verordening op het houden van zwanen uit to vaardigen. Na behandeling van een paar huishoudelijke zaken, en de gewone algemeene omvraagsloot de voorzitter de vergadering. Spanbroek. Het gemis aan straatverlichting doet zich hier en in de omstreken dezer dagen geducht ge voelen. Zoo liep den 3 de huisvrouw van D. D. teWog- num, door de duisternis misleid, in het water, doch kwam nog met den schrik vrij. Warmenhuizen. De heer A. Heyn Sr.van Alkmaar, zal den 15 's avonds als spreker optreden, tot het doen van voordrachten, in eene vergadering van het hier gevestigde departement tot nut v. 't algemeen, in de kolfbaan van den heer C. de Geus. Als altijd, beloond met eene goede en gewaardeerde op komst, gaf de zangvereeciging «Gemengd koor" sedert enkele weken gedoopt onder den naam van «Varia", dezer dagen bare eerste wiuteruitvoering. De zangstukjes werden afgewisseld door de blij- en kluchtspelen »Annemieke" en »Daar is mevrouw", die zeer in den smaak vielen; ook de ten slotte gegeven voordrachten getiteld »Stop", door den heer Benjaminse oogstte veel bijval. Gedurende de maand November j.L, hadden aan het hulppostkantoor plaats voor de rijkspostspaarbank24 in lagen tot een bedrag van f 218.50 en 3 terugbetalingen van f 81.38. Bij kon. besluit van den 6 No. 8 is met ingang van 1 Januari 1894, 1°. aan den kolonel G. van Nou- huijs op zijn verzoek eervol ontslag verleend als mi litie-commissaris in het 3e militie district van Noord holland, en 2°. in zijne plaats benoemd de gepensionneerde kolonel A. Roinswinckel. Bij kon. besluit van den 4 No. 22 is aangewezen tot lid van den alhier vergaderden militieraad de heer Evenwel majoor bij het 7e regiment infanterie in garnizoen te Hoorn. GEBOREN. 5 Dec. Adrianus Nieolaas, z. van Dirk Groothuizeu en Maria Kieft. Henderika Maria, d. van Pieter Bruin en Agatha Maria van de Velde. OVERLEDEN. 5 Dec. Bernardus, z. van Bernardus Kaandorp en Wil- helmina Koppendraijer, 12 d. 6 Jacobus Karolus Pieter Mans, bijna 55 j. Wieringerwaard. Geboren: 1 Nov. Pieter, z. van Arie Raven en Trijntje Kossen. 13 Maartje, d. van Jan van der Ham en Cornelia van der Ham. Overleden: 4 Nov. Pieter Ellen, echtgen. van Maartje Govers, 61 j. 11 Tennis Groot, echtgen. van Trijntje Rood, 93 j. Warinenhuizcn. (130 Nov.) Geboren: Nieolaas Dirk Johannes, z. van A. van der Wel en D. Groot. Adriana d. van P. Nannes en G. Groot. Pieter z. A. Veter en M. de Groot. Cornelius Adrianus Jacobus, z. van J. van Baar en C. Tamis. Overleden: Maartje Kaandorp, echtgen. van P. Tesselaar 28 j. Vroutje Dirkson, 77 j., wed. van T. Kwant.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3