No 147. Twe.de blad. Vijl en Negentigste Jaargang. Zondag' 10 l)ec. 1808. B u ite nl a n d. Nederland, AABS AJVT. DüNEIHitRKEN. Volgens berichten eit Lenwig strandde den 7 desv.morgens te Harbovere de petroleum- bark Donsnma nit Christiansand. Het schip sloeg nit elkaar dertien man verdronken drie werden gered. DV1TICHLAND. Rijksdag. Na eene driedaagsche bespreking zijn de ontwerpen der zegelbelasting naar eene commissie ver zonden. In die bespreking hebben do sprekers van na genoeg alle partijen zich tegen de kwitantiebelasting ver klaard. Do voorgestelde zegelbelasting op uitjte geven stnkken werd door den voorzitter von Posadowsky tech nisch onuitvoerbaar verklaard. FHANHRI JR. De wijnoogst die in de laatste jaren gemiddeld 21.000.000 vaten beliep, heeft in 1893 50.069.770 vaten opgeleverd. pORTUGAÏi. De Cortes zijn ontbonden en de ver kiezingen voor de nieuwe Vertegenwoordiging bepaald op 14 Januari. EERSTE KAMER. Den 6, des avonds te half negen, werd de zitting ge opend. De voorzitter herdacht met een enkel woord de sedert de laatste bijeenkomst overleden twee eerbiedwaar dige grijsaards, die het Vaderland, elk op zijne wijze, trouw gediend hadden door deze Kamer zeer gewaardeerd wer den en bij haar in goede herinnering zullen blijven, jhr. mr. P. A. Elout van Soeterwoude en jhr. mr. J. A. Singen- donck. Daarna herdacht hij den overleden ambtgenoot mr. B. van Roijen wiens buitengewone scherpzinnigheid en helder oordeel, zijn ijver en bekwaamheid, zijn eerlijk heid en onafhankelijk karakter een even machtigen als rechtvaardigen invloed uitoefenden op iederen werk kring waaraan hij deel nam. Den heer E o k k e r werd vergunning verleend om op een nader te bepalen dag aan de regeering inlichtingen te vragen over hare voornemens ten aanzien van de Marine haven en de Marinesluis te Vlissingen. De vergadering werd verdaagd tot den 8. Aanleg van een straat te Amsterdam. Bij de beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg eener straat met wederzijdsche bebou wing tusschen de Heerengracht en de Keizersgracht te Amsterdam bestrijdt de minister van binnen 1. zaken de meening dat de ontworpen nieuwe verkeersweg over bodig zou zijn. Door de onteigening voor de verbreeding van de Huiszittensteeg werd overigens de richting van den nieuwen verkeerswegwaarvan de straat, bij het thans aanhangig wetsontwerp bedoeld deel uitmaakt als de meest wenschelijke aangewezen en als vanzelf aan geduid. Van verfraaiing is hier geen sprake het geldt hier in de eerste en voornaamste plaats het maken van eene voor het verkeer doelmatige verbinding die door wederzijdsche geregelde afscheiding en bebouwing beant woordt aan de eischen van veiligheidopenbare orde en gezondheid. En wat betreft de kosten van den straat- aanleg deze zullen worden gedekt door de uitkeering die van de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij bij de vernieuwing der concessie in 1890 voor dit doel is be dongen. Speculatie met bouwgrond wordt met de voor gestelde onteigening niet beoogd. Intusschen is uit het nader overleg van het gemeente bestuur van Amsterdam met regenten van het gesticht van liefdadigheid op de Heerengracht gebleken dat aan de bezwaren van laatstgenoemden kan worden tegemoet gekomen door eene regeling waarbij het hoofdgebouw van het gesticht zou behouden blijven. Met goedvinden van het gemeentebestuur zal alzoo de onteigening in den zin dier regeling beperkt en niet meer onteigend worden dan eene strook ter diepte van 18 el uit den ontworpen weg. Hierdoor zou worden verkregendat de perceelen die aan de Heerengracht en de Keizersgracht op groote ren afstand uit dien weg zijn gelegen behouden blijven De gemeenteraad van Enschede heeft den 2 des avonds besloten tot het aangaan eener 3pet. geld leening groot 205,000 tegen 98 pet. met den heer Julius Oppenheim, te Groningen. De Staten van Zeeland hebben den 4 met 20 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van 250.000 subsidie aan de stoom tram Brouwershaven-Steenbergen, waarover in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden die van Zuidholland met 37 tegen 35 stemmen het voorstel van den heer Visser tot gedeeltelijke vaartverbetering tusschen den IJsel en den Haarlemmermeerpolder. In October is in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1.406.257.59 en terugbetaald f 1.206.252.37, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers op 31 October be droeg f 30.910.778.98. In den loop der maand zijn 5562 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven en 1908 geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand nog 394275 in omloop waren. Aan de gemeente Weststelliugwerf is eene buiten gewone Rijkssubsidie van f 31500 verleend en in de kosten van het lager onderwijs eene buitengewone subsidie van f 7000. De gemeenteraad van Zutfen heeft den 4 besloten, de jaarwedde van den burgemeester te verhoogen met f 100 en te brengen op f 2500 en die van den secretaris met f 200 en te brengen op f 2200. Een door een lid gedaan voorstel, om van gemeentewege eene bank van leening op te richten en burg. en weth. uit te noodigen, daartoe de noodige maatregeleu te nemen, word in han den eener bijzondoro commissie van drie leden gesteld. Te Delft is een 63jarig man, aan de gasfabriek werkzaam, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Do gemeenteraad van Maastricht heeft besloten tot het aangaan eener 3]/2 pets. leening van f 100.000 tegen 98 pet. Gedurende November zijn aan den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wagoningen afgetapt 76 streep .regenwater tegen 48 in 1892, Do heereu mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland, mr. W. J. van Weideren baron Rengerslid van de Eerste Kamer J. N. Witteveen dr. N. Reeliug Brouwer van Mesdag en A. Duparc allen te Leeuwarden uitmakende de commissie ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in den nacht van 5 op 6 Maart 1883 verongelukte visschers van Paeseus en Moddergat (nog altoos 54 weduwen en 50 weezen), hebben zich met den heer J. Klaesesz, burgemeester van Westdongeradeel, gevormd tot eene commissie, om ook te voorzien in het lot der 13 weduwen en 32 weezen uit het dorp Wiernm die bij den sneeuwstorm van 1 Dec. j.l. hun man en vader hebben verloren en mede in den nood van de 47 arme visschers uit genoemd dorp, wier schepen op dien dag bij Ameland zijn gestrand. De Maatschappij van Weldadigheid heeft den 6 van eene onbekende dame, zooals zij schreef „namens haren broeder" f 5000 ontvangen. De hoofdelijke omslag te Maastricht is verhoogd van f 50000 op f 56000. Uit een in den gemeenteraad van Utrecht uitge bracht rapport eener commissie uit zijn midden voor een onderzoek naar den omvang der werkloosheid aldaar bleek, dat aan 11822 werklieden gevraagd was, hoe zij stonden met en tegenover werk en uit de vele cijfers betreffende de daarop ingekomen antwoorden ten slotte, dat 1219 werklieden van 1660 jaren verklaard hadden in dit jaar gedurende langeren of korteren tijd buiten werk te zijn geweest, daarbij tevens het vermoeden uit sprekende, dat zij gedurende den aanstaanden winter van geregeld werk verstoken zullen ziju. De kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft zich voor de invoering eener octrooiwet verklaard. De onlangs overleden Hendrik Dekkers was 71 jaar onafgebroken in dienst van de familie van Heeckeren op het kasteel Ruurloo geweest. Amsterdam. Den 5 is alhier eene bijeenkomst ge houden van burgemeesters en secretarissen in Noordholland ter behandeling der kwestie hoe de gemeentebesturen bij mogelijke aanvragen om werk in den komenden win ter zullen hebben te handelen De burgemeester van Haarlem leidde deze bespreking met een zeer belangrijk overzicht der kwestie indoch eenparig kwam men tot de slotsomdat de gemeentekas tot wegneming van werkeloosheid niet mocht worden aangesprokenmaar dat de burgemeesters hulp behoorden te verleenen bij voorbeeld door het samenstellen van commissiën. Den volgenden dag werd hier reeds eene commissie van der tig leden gevormd die zich niet met werkverschaffing zal bezig honden, maar zal volgen het ten vorigen jare gevolgde stelsel van onderhoud na onderzoek. Men moet echter vóór 1 Januari 1892 in de gemeente gevestigd geweest zijn. Den 6 heeft voor de arr. rechtbauk alhier terecht ge staan Hermanus Willem Vaessen beschuldigd van zijne vrouw in den morgen van 22 October in eene sloot aan den Haarlemmerweg te hebben verdronken. Bij de behan deling dezer zaak bleek, dat zijne vrouw hem verlaten had en reeds weken achtereen een liederlijk leven te Helder leidde. Hij besloot haar terug te halen en door jaloezie gedreven, wist hij haar te bewegen bet laatste gedeelte der terugreis naar hunne woonplaats, Haarlem, te voet af te leggen. Halverwege ongeveer sleurde hij haar naar den slootkant en hield haar met het hoofd zoo lang onder water tot zij in den modder gestikt was. Tegen hem werd levenslange gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden. De heeren van Ogtrop en Waterschoot van der Gracht alhier hebben, in vereeniging met de heer A. Ledeboer te Enschededoor bemiddeling van de Nederlandsche Heide-Maatschappij wederom ruim 424 bunders heide veld, onder de gemeente Bakel, aangekocht om te worden ontgonnen tot bosch- en weideland. In 1893 zijn op de gronden dier heeren, onder Bakel gelegen, reeds onge veer 80 bunders onder leiding dier maatschappij ont gonnen. Er zijn valsche muntbiljetten van tien gulden in om loop; ze zijn van blauwer tint dan de echte en dragen naast het jaartal 1892 de naamteekening van den minister de Beaufort, toen de heer Piorson hem reeds opgevolgd was. Bilam. Den 6 is tot ouderwijzer te V o 1 e n- d a m benoemd A. L. van Diermon, thans alhier. Bgmond aan ïee. Onder de bekende letters P. W. J., is uit Amsterdam voor de Prins Hen drink Stichting ontvangen de waarlijk vorstelijke gift van f 10000. Rangedijken. Over het algemeen zijn de prijzen der groenten den laatsten tijd laag en het is niet waar schijnlijk, dat daarin spoedig verbetering zal komen. De oorzaak van dezen toestand zit grootendeels in de hoe veelheid geteelde groenten. Ieder landbouwer wil gaarne een deel van de hand doen waardoor de aanbieding de vraag overtreft en dientengevolge de prijzen laag blijven. Voor uitstekende hoedanigheid wordttegenwoordig wel veel gebodenmaar onder voorwaardedat de verkooper zijne kool tot Maart 1894 in zijne borgplaats moet bewaren en onderhouden. Dit is echter voor velen een haast on aannemelijke voorwaarde want het onderhouden der kool in den winter kost veel aan arbeidsloon. Op het veld is geen roode kool meer aanwezig; alles is in de schuren gebrachtdie door stroo of houtbe schieting voor do koude gevrijwaard zijn. Bij zeer strenge koude moet men de kool met kleedeu of stroo dekken." De hoeveelheid witte kool die nog op hot veld staat is voor het grootste deel in rottenden toestand en heeft derhalve voor den handel geen waarde. Zij wordt dan ook alleen voor mest gebruikt. De gele die beter tegen de koude bestand is dan de roode bewaart men bij de huizen. De meeste bouwers laten ze den geheelen winter daar liggen en dekken ze alleen bij zeer strenge koude met wat stroo, kleeden of sneeuw. Een ander soort gele kool de zoogenaamde taaie geleblijft den geheelen winter op het veld staan. Van de hevigste vorst heeft deze kool hoegenaamd niet te lijden mits ze maar droog blijft. Dag aan dag ziet men den langedijker bouwer tegen woordig met paard ploeg en spade naar zijne akkers gaan otn die voor het volgende voorjaar in gereedheid te brengen. Overgebleven struikenkoolbladeren en ach tergebleven kool worden ondergeploegd om als mest te dienen. Als de vorst geen ijsbanen maakt en dus het water om de akkers open blijftheeft de langedijker arbeider van nu af den geheelen winter werk met modder op de akkers te brengen enz. Hij heeft dus niet te klagen want het loon is goed zeiden wij reeds voor een paar weken en de werktijd niet te lang. Rijp. Den 12 zal het Rijper fanfare-corps eene uitvoering geven in de zaal van het logement »de Een dracht", met medewerking van de heeren Mos en van Bandemer uit Naarden. Het programma zal afgewisseld worden door voordrachten. Tot vader en moeder in het burgerweeshuis zijn bo- noemdWillem Hart en zijne echtgenootejte Noordschermer. Schagrn. Den 7 geraakte een wagpn met eenige personen er in en waarvoor een blind paard was gespan nen op de Lange Snevert te water. Druipnat wisten alle inzittenden gelukkig den walkant te bereiken, zoodat het ongeluk met het verlies van één wagenstok en wat gebroken tnigwerk afliep. Een paar personen hielpen het rijtuig uit de vaart trekken waarna de reis werd voortgezet. De heer P. Munnik, alhier, die reeds meermalen te den Helder met succes op volksvoordrachten spreekbeur ten heeft vervuld, zal dit, op verzoek der commissie voor de volksvoordrachten alhier, den 22 ook in het lokaal Blauw doen. Wegens ziekte verzuimden deze week tusschen de 60 en 70 kinderen dagelijks de lagere schoolden 8 alleen 68. Zaandijk. Het 400-jarig bestaan dezer gemeente zal van 18 tot 25 September 1894 op waardige wijze worden herdacht door volksspelen, een historischen optocht en uitvoeringen van verschillende Vereenigingen. O. a. zal worden opgevoerd een door den heer 0. van der Zeijde te Zaandam te vervaardigen historisch tooneelstuk, en de laatste feestdag gewijd zijn aan watersport, gondelvaart, vuurwerk, concert en bal. Een nijverheids-tentoonstelling, welke de feestcommissie zich had voorgesteld te houden, kan wegens onvoldoende deelneming niet doorgaan. Veel genoegen verwacht men van eene afdeeling »Zaandijkiana", die voorwerpen te zien geeft, betrekking hebbende op de geschiedenis der gemeente. Haarlem. De gemeenteraad heeft den 6, na het honden eener vergadering met gesloten deuren, met alge- meene stemmen op ééna na (de heer van Styrum) aan genomen eene overeenkomst met den Staat, betreffende de waterleiding, in hoofdzaak hierop neerkomende. Haar lem zal het recht hebben de waterleiding aan te leggen onder velband tegenover den Staat, dat als er verschil mocht ontstaan over het aanwezig zijn der buizen van de Amsterdamsche leiding in Haarlem's gemeentegrond Haarlem zich in deze zal onderwerpen aan eene beslissing van den minister van binnenlandsche zaken op straffe van 5000 voor iederen dag verzuim en voorts dat zoo Bloemendaal bewijst door de waterleiding van Haar lem watergebrek te krijgen, hierin voorzien moet worden, hetzij door het graven of uitdiepen van welputten, hetzij door het aanbrengen van standpijpen en het desnoods leveren van water om niet. De eindbeslissing van ge schillen berust bij den minister, waaraan Haarlem zich zal hebben te onderwerpen op boete van f 2000 voor eiken dag verzuim. Deze overeenkomst zal van kracht zijn zoo de Eerste Kamer de onteigeningswet aanneemt. De raad sprak het vertrouwen uitdat het de bedoeling is, dat deze ovoreeukomst ook niet van kracht zal zijn indien de waterleiding om eene of andere reden niet tot stand komt. Den 7 is door het provinciaal bestuur van Noordhol- laud bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud van de werken der spoorweghaven en van het Krabbersgat te Enkhuizen, geraamd op f 5500 per jaar. Laagste inschrijver de heer Jac. Mantel te Enkhuizen voor f 5670 per jaar. Helder. Den 7, omstreeks middernacht, is op do Razende Bol gestrand het engelsche stoomschip »Wandle", met eene lading beenasch phosphor enz. van Tampa (Zuid-Amerika) naar Stettin bestemd. De uit 23 man bestaande bemanning werd in twee gevaarvolle tochten met de reddingboot gered en alhier behouden aange bracht. Ook een kat en een hond konden nog gered worden. Het schip zat reeds tot aan het dek onder water en zal wel verloren zijn. Het voor den dienst afgekeurde oorlogsschip Teruate laatst in gebruik geweest als instructieschip voor de adelborsten, is door de directie der marine in het opeu- baar verkocht aan den heer Sal. de Jong, voor f 3100. -Kolhorn. De nabij deze gemeente gestrande vischbotte HN 16 werd na op de helling alhier ten ruwste te zijn gedicht, naar Hoorn gevaren en aldaar op de helling gebracht om geheel te worden hersteld. Het vaartuig was hier aan het bot visschen, toen het dooi den storm werd overvallen. Llmiiien. De onderwijzer B. R. Kujjlman is benoemd te IJsselsteiu.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5