344ste Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Ns. 9254 25000Nr. 6661 1000Ns. 8985 en 15096 f 400Ns. 3624, 4831, 12000 en 14496 200 Ns. 3205, 5945, 7199, 9010, 9564 en 17109 100. Arrondissements-Reclitbaiik te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. aangeven van suikerieder tot eene geldboete van f 16.413,30, snbs. hechtenis van 9 maanden voor ieder, met verbeurdverklaring van 6079 P. suiker. Bij kon. besluit van 25 Nov. j.l. (Staatsblad No. 170) is vernietigd een besluit van den raad der ge meente Assen van 5 Sept. j.l., ter benoeming van mej. A. van der Klip tot onderwijzeres aan deNoorderschool aldaar, op grond dat, toen bij de benoeming in de zitting van 28 Aug. j.l. de stemmen staakten de vergadering is over gegaan tot eene tweede vrije stemming, waarbij opnieuw de stemmen staakten en dat daarna de verdere behande ling is verdaagd tot de eerstvolgende vergadering dat tengevolge van de stemming, gehouden in de zitting van 5 Sept. j.l., mej. van der Klip benoemd werd verklaard tot onderwijzeres. Art. 51 der gemeentewet bepaalt echter, dat, ingeval omtrent het benoemen van personen de stemmen staken het lot beslist. Bedoelde benoeming geschiedde derhalve in strijd met de wet. De gemeen teraad van Assen heeft die onderwijzeres reeds opnieuw benoemd. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van den Kaad van Beheer der Koninklijke Yereeniging „Het lïederlaudscli Tooneel", blijkt o. a., dat in het speeljaar 1892/93 de 384 voorstellingen te Amsterdam Botterdam en elders gegeven eene zuivere opbrengst opleverden van f 60,980,12 (V Er werden dit jaar 32 voorstellingen minder gegeven dan in het vorigeterwijl toch 2440,37meer in de kas vloeide. Gemiddeld bracht elke voorstelling 158,55 op (in het vorig jaar f 140,73). Het jaar 1892/93 wijst echter nog een nadee- lig bedrag aan van 8928,62 (in het vorig jaar 15,502,56). Dit nadeelig bedrag ligt ten deele aan het geringer aan tal voorstellingen elders gegeven ten einde de artisten niet op meer dan éène plaats tegelijk te laten optreden, ten deele aan de lage opbrengst der zomervoorstellingen. Opgevoerd werden 69 stukken waarvan 7 oorspron kelijk nederlandsche. In het nieuwe waarborgkapitaal is voor zoodanig bedrag deelgenomen, dat de Vereeniging »het nieuwe strijdperk, indien het haar geopend wordt krachtig zal kunnen intreden", m. a. w., zoo noodig den nieuwen Stadsschouw burg zal kunnen bespelen. Onderwijs. Door de hoofden van en de onderwijzers aan de r. k. scholen in de gemeenten Alkmaar, Sc hagen, Ur- sem, 't Zandt (Zijpe) en Akersloot, is een Plaatselijke Vereeniging »Alkmaar" van hoofden en on derwijzers aan r. k. bijzondere scholen opgericht die ingevolge art. 39 van het reglement der Diocesaan-Ver- eeniging haar reglement ter goedkeuring aan het bestuur van genoemde Vereeniging heeft toegezonden. Het bestuur bestaat uit de heeren P. H. Krekel- berg, hoofd der r. k. jongensscholen te Alkmaar, le voorzitter; O. Veltman, hoofd der r. k. parochiale school te Schagen, 2e voorzitter; G. M. A. Jansen, le onderwijzer aan de r. k. jongensscholen te Alkmaar; secretarisF. J. Gielenonderwijzer aan de r. k. parochiale school te Schagen penningmeester. Tot geestelijk raadgever dezer plaatselijke vereeniging is door den bisschop van Haar lem benoemd de heer Ruscheblatt deken en pastoor te Alkmaar. Te Zuidbroek is het lijk opgehaald van eene bijna 17jarige dienstbode, die voor eenige weken uit haren dienst te Groningen was woggeloopen. De Koningin en de Koningin Regentes hebben aan den Commissaris der Koningin in Friesland f 1500 doen toekomen tot leniging van den ramp, die op 1 Decem ber het vi8sc'ner8dorp Wierum heeft getroffen. De predikant M. te Heteren heeft zich voor den rechter van instructie te Arnhem moeten verantwoorden, als verdacht van onzedelijke handelingen. Te Gorredijk hebben 40 lidmaten der hervormde gemeente hun lidmaatschap bij deurwaarders-exploit op gezegd. Te Delft is door burgemeester en wethouders, na aanbesteding, de verzekering tegen brandschade van alle eigendommen en gebouwen der gemeente opgedragen aan de naamlooze vennootschap »1' Union" te Parijs. De kamer van koophandel te Dordrecht heeft zich met 9 togen 2 stemmen verklaard tegen de invoering der ontworpen octrooiwet. De meerderheid was er vooral tegen om de hooge lasten die het algemeen zouden worden opgelegd ten bate van enkelen. Amsterdam. Den 8 is te 's-Gravenhage aan het ministerie van waterstaat aanbesteed het afbreken van het post- en telegraafgebouw alhier met daaraan gren zende perceelen, het volgens aanwijzing maken van een schutting om het terrein en het maken van werkplaatsen, een keet enz. bezijden het terrein. Hoogste inschrijver was de heer H. R. Hendriks te Nienwer-Amstelvoor f 11500. Bestuurders der Wester-suikerraffinaderij hebben den 11 aan hunne werklieden medegedeeld, dat dien dag voor het eerst gedureude haar bestaan 50.000.000 P. nieuwe suiker binnen het jaar zijn gesmolten, ter herinnering aan welk feit en als blijk hunner tevredenheid zij f 1000 aan het pensioenfonds der werklieden geschonken hadden, waardoor dat fonds thans ruim f 20000 bedraagt. Den 8 is een persoon in het Buiten-Gasthuis opgeno men, die bevonden werd aan aziatische cholera te lijden. Avcnhorn. Benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen de heer J. Kuipor; te Krommenie de heer'A. Schut; te Sint Maarten de heer K. Blom te Oosthuizen de heer P. Bark te Zaan dam de heer J. H. Eilmann. Castrlcum. Den 9 is te 's-Giavenhage voor wis kunde, art. 65 der wetgeslaagd G. J. van der Ploeg onderwijzer alhier. Heerhugowaard. Tot onderwijzer aan school No. 2 is benoemd C. Faas, thans te IJsbrechtum. Helder. De toestand van het op de Razende Bol gestrande stoomschip »Wandle" is den 9 des nachts zoo ongunstig geworden, dat het als verloren kan worden beschouwd. Het schip bleek bij de machinekamer zoo danig te zijn gebroken dat voor- en achterschip bijna geheel van elkander gescheiden waren. Krommenie. Daartoe in staat gesteld door bij dragen der ingezetenen tot een bedrag van ruim f 1000, heeft de commissie voor werkverschaffing weder besloten de in de gemeente woonachtige personen, die zonder werk zijn, gedurende de wintermaanden werk te verschaffen door hen te laten wevenhoutzagen en door het ver vaardigen van vuurmakers. Ruim 90 personen meldden zich aan. Holhorn. Den 9 geraakte een arbeider met zijne hand in eene stroohakselmachine door stoom gedreven. De hand werd geheel verbrijzeld op aanraden van de te Barsingerhorn gevestigde geneeskundigen werd de man terstond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Woordschermer. De heer Bisschop Boele, pre dikant te Twisk heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bij de herv. gemeente bedankt. De in de vorige week nieuwbenoemde vader en moeder in het gemeonte weeshuis te Rijp, hebben gemeend voor die betrekking te moeten bedanken. De voorwaarden, waarop de benoeming zou worden gedaan, en die den sollicitanten in druk waren toegezonden bleken niet overeenkomstig het contract te zijn, dat door het gemeentebestuur te Rijp aan de benoemden ter teekening werd aangeboden. Schagen. Den 27 zal de afdeeling Hollands Noorderkwartier van de vereeniging Schuttevaer", die zich het behartigen der belangen van de binnenlandsche scheepvaart ten doel stelthare jaarvergadering alhier houden. De scheepvaart in het Noorderkwartier heeft aan deze afdeeling reeds groote verplich tingen zoo is in den loop van 1893 door haren in vloed eene belangrijke verbetering in do haven van Kolhorn aangebracht. Ook nu weer staan op de agenda punten, waarvan de verwezenlijking zeer ten voordeele van de schipperij zal zijn. De afdeeling telt thans 34 leden. Door den hevigen wind geraakte den 1 de schuit van den Schager schipper P. D,, op weg naar Amsterdam om eene lading graan in te nemen op de Alkmaarsche meer vast in de breede rietgronden. Den geheelen nacht kon den schipper geen hulp worden gebracht. Den volgenden morgen riep hij achtereenvolgens een drietal voorbijvareude sleepbooten aan om zijne schuit van het land te trekken, doch geen enkele gaf aan zijne roepstem gehoor. Eindelijk kwam er een heldersche sleepboot, ka pitein Piscaer, die met veel inspanning de schuit in het open water wist te brengen. Een vriendenkring van een negental jongelui heeft den 9 besloten ter gelegener tijd één of meer tooneelstukjes te spelenom naar den bijval dien deze uitvoering zal mogen ondervinden over te gaan tot het voor goed oprichten eener rederijkerskamer. De heer Roepoud voorzitter der rederijkerskamer D. D., heeft toezegging gedaan hun zooveel mogelijk met raad ter zijde te zullen staan. Meer dan 400 personen woonden den 10 de uitvoering der Sint-Nicolaas cantate door de leerlingen der hoogste klasse van de departementale zangschool bij. De uitvoe ring is boven verwachting goed geslaagd. De heer Hille, (baryton) die de partij van den vader op uitnemende wijze voordroegde heer Stövedie de zoo dikwijls geroemde Sinterklaas-partij naar zijne beste krachten vertolkte, mejuffrouw M. Roggeveen, bij wie de moeie- lijke pianobegeleiding aan uitnemende handen bleek te zijn toevertrouwd zij allen droegen daartoe bij. De heer Hille, leerling van den heer Messchaert te Am sterdam, gaf, begeleid door den heer J. Winkel op de piano vóór de cantate, nog de »Zes loverkens", door W. F. G. Nicolaï ten beste, wat hem welverdiende toe juichingen bezorgde. De dames-zangvereeniging »Eupho- nia", die niet lang geleden door den heer Ter Linden den onderwijzer der departementale zangschool, is opge richt, liet zich mede dezen avond en wel voor het eerst hooren. De uitvoering van het Vijfde Schep pinglied", van R. Hol en Het graf ouder den meidoorn", van H. C. Helleman, het eerste met piano-, het laatste met orgelbegeleiding van den heer J. Winkel, gaf het bewijs van flinke studie. De dames T. A., sopraan en A. V., alt, verhoogden door de uitvoering harer solo's en duo's in dit toonwerk den goeden indruk. Een bal sloot den avond die voor den heer ter Linden een moeielijkemaar een hoogst genotvolle is geweest. Tijdens de laatste repetitie werd hem namens de kin deren en bij monde van een der kleinen zelf een fraaie met zilver gemonteerde dirigeerstok vereerd. Bij kon. besluit van den 8 is aan den heer mr. C. H. Beels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrech ter-plaatsvervanger in het kanton Schagen. Den 11 werd vanwege de diaconie der hervormde ge meente aanbesteed de levering van vleesch voor het oude mannen- en vrouwenhuis voor het jaar 1894. Ingekomen waren slechts 2 biljetten. Laagste inschrijver was, als vorige jaren, de heer P. Raat, alhier, aan wien de leve ring is gegund. Sint Maartensbrug. Ook de wegen zullen hier voortaan gedeeltelijk 's avonds verlicht worden. Den heer Merz te Schagen is opgedragen een aantal koperen lan taarns voor dat doel te leveren. Rijp- Ds. Pekerna, predikant bij de doopsgezinde gemeente, staat op het drietal voor doopsgezind leeraar te Hilversum. De vereeniging tot werkverschaffing heeft weder haar lokaal opengesteld voor de behoeftigen uit deze gemeente om gedurende de wintermaanden door het verrichten van werkzaamheden, als touw pluizen, zakken plakken enz. in hun onderhoud te kunnen voorzien. Wormer. Tot hoofd der openbare school te Oost-Knollendam is benoemd J. Kuiper, onderwijzer te Jisp, No. 1 van de voordracht. No. 2 op de voordracht was W. Zijlstra en No. 3 B. Rosierbeiden te Wor- merveer. Cursus hoefbeslag. Aan den cursus voor hoefbeslag te Haarlem welke den 7 is aangevangen, wordt door 20 personen deelgenomen. Hengstenkeurlng. Bij de keuring van ingevoerde hengstenden 11 te Amsterdam gehoudenen waarbij 4 hengsten werden aangeboden zijn geen premiën toegekend. 3e Klasse, le lijst, 11 Dec. 3e klasse, 2e lijst, 12 Dec. No. 10220 5000; no. 13838 f 2000 nrs. 3073, 17584 en 20797 f 1000; no. 19713 f 200; nrs. 2881, 3776, 4018, 10053, 16404 en 19473 f 100. Zaandam. Den 9 is een tot bergplaats van verfstoffen gebruikt pakhuis van de firma Heijme Vis en Zoon, in het Oostzijderveld ver van de bebouwde kom der gemeente, dat alleen per vaartuig te bereiken was, afgebrand. Zandvoort. Drie jongens zijn ontdektdie in den laatsten tijd herhaaldelijk van onbewoonde huizen zinken en looden pijpen hadden gestolen. 's-GRAVENHAGE, 12 December. TWEEDE KAMER. Bij de opening der vergadering wees de voorzitter op den laaghartigen aanslag, waaraan de vertegenwoordiging eener bevriende natie had bloot gestaan en stelde hij voor, aan de Fransche Kamer deelneming en sympathie te betuigen. (Algemeen' handgeklap.) De minister van justitie sloot zich namens de regeering hierbij aan. Hoofdstuk justitie werd onveranderd aangenomen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk binnenlandsche zaken verklaarde de minister, dat de vrijheid van nering en bedrijf voldoende is gewaarborgd; dat de toenemende subsidiën het gevolg ziju van de traagheid des wetgevers. Hij ontkentdat subsidiën zijn verleend voor werkver schaffing. A. H. Hijleveld onderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden alhier, staat No. 1 op de voordracht voor derden onderwijzer aan de school No. 82 te Amsterdam. De Alkmaarsche SJsclub heeft voor den aan staanden winterbij eventueele vorst, zich de beschik king verzekerd over eene uitsluitend voor hare leden toegankelijke ijsbaan, die op bepaalde uren zal geopend zijn. Het voornemen bestaat bij voornoemde vereeniging om een wedstrijd te houden, op het ijsvoor schaatsen rijders, en, op den vasten wal, als er voldoende sneeuw gevallen is, voor jeugdige bestuurders van sleden. De contributie is voor dit jaar weder gesteld op 1. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij de bestuursleden P. H. M Ibink Meienbrinkvoorzitter J. F. Wigman, le secretaris, J. Lind2e secretaris, G. G. Vonk, penningmeester', G. Bossert Rz. en H. Sie- bert Coster. Den 18 November 1.1. werd een geval van pokken aangegeven in een gezin aan de Noorderkade alhier. Dezer dagen deed zich in datzelfde gezin eon tweede ge val in lichten graad voor, terwijl den 12 December een geval aangegeven werd in een gezin aan het Zeglis. Toen de tooneel vereeniging „Tnlma" den vorigen winter eene uitvoering gaf, ten bate van de Vereeniging «Liefdadigheid naar Vermogen", had zij het genoegen op eene zuivere opbrengst te kunnen wijzen van f 165,30. Geen wonder zeker, dat zij zich door dat goede resultaat opnieuw opgewekt gevoelt eene poging te doen aan genoemd genootschap weder eene welkome bijdrage te verzekeren. Voor eene daartoe op den 4 Januari a.s. te geven voorstelling zal zij daarom dezer dagen den inge zetenen eene lijst ter inteekening aanbieden. Zitting van 12 December. C. K., Alkmaar, diefstal, 4 weken gev. S. M., Koedijk, mishandeling, 6 weken gev. S. M., P. H. en J. H., Koedijk, mishandeling, de twee eersten vrijgesproken, de laatste 1 maand gev. A. v. G., Nieuwediep, mishandeling, 4 weken gev. R. R. en G. W., Nieuwediep, wederspannigheid, beiden 14 dagen gev. H. B., Alkmaar, diefstal, 2 maanden gev. A. V., P. F. S. en O. H., Wervershoof, mishandeling, de eerste 4 weken, de twee laatsten 1 week gev. H. H., Andijk, strooperij, 5 boete of 3 dagen hecht. K. V. en S. A., Hoorn diefstal, de eerste vrijgespro kende laatste 1 jaar 6 maanden gev. Alkmaar. 11 Dec. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Pakhuis met bovenwoning, schuur en grond, Fnidsen, C 35 191 cent. Str. H. B. Gransjean 1700, Verhoogd door J. A. van Geenhuijsen q.q. met 500, 2. Winkel- en woonhuis Verdronkenoord C 99, 84 cent. Str. J. A. v. Geenhuijsen 1765, Verhoogd door J. J. Hulskamp q.q. met 160, ONDERTROUWD. 9 Dec. Petrus Hofman, te Alkmaar, en Ariaantje Kor- ver, te Haringcarspel. GEBOREN. 8 Dec. Catharinad. van Adrianus Timmer en Maria Hooiboer. (Verbetering van de vorige plaatsing.) 10 Aafje Mariad. van Cornelis Verwer en Maria Meijer. Jacoba, d. van Pieter Roos en Grietje Exalto. Geertje, d. van Jan Steenhuis en Geertje Heijn. 11 Johannesz. van Franciscus Hendricus Cornelis Dingerdis en Anna Catharina Dingerdis. Anna Catharina, d. van Bernard Joseph Hilbers en Maria Anthonia Clasina Paleari. 12 Jacob, z. van Simon Koeten en Antje Kuiper. Maartje, d. van Hermanns Ofman en Maartje Zwaan. OVERLEDEN. 9 Dec. Franciscus Antonius van Geenhuijsen, 54 j. 10 v Ottoline Leis, 25 j. 12 Trijntjed. van Oene van der Pol en Maartje Raven, ruim 19 m. Akersloot. Geboren: 3 Nov. Catharina Cornelia, d. van Dirk Verduin en Neeltje Admiraal. 4 Sipkje, d. van Lieuwke Po3tma en Trijntje Kessler. 13 Elisabeth, d. van Jan Groot en Antje Mooij. 22 Dirk, z. van Gerrit Duinmeijer en Jansje de Boer. 27 Antje, d. van Dirk Plugboer en Geertje van Leijen. Overleden: 13 Nov. Levenloos aangegeven zoon van WiPem Otte en Maartje Waagmeester.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3