Ingezonden stukken. Nederland. BURGERLIJKE STAND. bezweken. Te Portsmouth woei de overkapping van het havenstation af, juist bij het binnen komen van een trein; drie personen werden ernstig verwond. Hoogerhuis. Minister Kimberley zeide den 12 Ik geloof dat het de eenparige wensch van het Huis der Lords is, zich bij het Lagerhuis aan te sluiten in zijne betuiging van sympathie aan de fransche Kamer en aan afschuw over de weerzinwekkende misdaad. De heer Salisbury geloofde ook dat het voorstel de algemeene goedkeuring zou wegdragen, en wenschte bij het adres de verklaring gevoegd te zien dat indien er internationale maatregelen worden voorgesteld om der gelijke misdaden voortaan te beletten, Engeland niet zal aarzelen daartoe zijne medewerking te verleenen. Lagerhuis. Wegens ongesteldheid van den voorzitter Peel, las de onder-voorzitter het adres voor, dat door den heer Peel aan den voorzitter der fransche Kamer gericht was. In dit adres wordt medegedeeld wat den 11 in het Lagerhuis gesproken is over de betreurens waardige gebeurtenis van den 9 en voorts zoowel aan de Kamer als aan het fransche volk de verzekering ge geven van den afschuwwelken de gebeurtenis aller- wege in Engeland gewekt heeft. Het voorstel van minister Harcourtom het adres in de bladen bekend te maken werd mede aangenomen. Den 12 kondigde de heer George Hamilton eene motie aan waarin hij in het belang der veiligheid voor het land en ter bescherming van den engelschen handel, eene aanzienlijke vermeerdering der vloot zou vragen en eene verklaring der regeering over dit onderwerp vóór de Kerst-vacantie. FRANKRIJK. Kamer. Nadat den 11 de zitting geopend was, werd op voorstel van den heer Mahyden Voorzitter on der algemeene toejuichinghulde gebracht voor zijn gedrag op den 9 toen deze voorstelde aan hot geheele personeel en de geneesheeren dank te betuigen. Daarna diende de minister-president onmiddellijk vier wets ontwerpen inéén op het onrechtmatig met mis dadig oogmerk vervaardigen en in voorraad hebben van ontplofbare stoffenéén op de vereeniging van boosdoenerséén tot het openen van een krediet van f 400.000 tot het benoemen van Rijkspolitie-commissa- rissen in de provincie en het versterken van den alge- meenen veiligheidsdienst en één tot wijziging der wet op de drukpers. Voor deze ontwerpen vroeg hij spoedige be handeling en voor het laatste ontwerp dadelijke behande- ling. Bij dat ontwerp werd mot 5 jaren gevangenisstraf baai- gesteld het aanhitsen tot plundering, brandstichting en aanslagen tegen de veiligheid van den Staat en het ver heerlijken van misdaden. Verder werd onder zekere omstandigheden de onmiddellijke in beslagneming der drukwerken en aanplakbiljetten en de voorloopige aan houding der schuldigen toegestaan. De socialist Goblet vreesde, dat daardoor de vrijheid aangerand zou worden en kwam heftig tegen de voorgestelde maatregelen op doch werd bij het verlaten der tribune uitgejouwd. Alleen de uiterste linkerzijde juichte hem toe. Polle tan radicaalwilde de behandeling van _het voorstel tot den 12 verdaagd zien de regeering verklaarde zich daartegen en met 404 tegen 143 stemmen werd tot de onmiddellijke behandeling besloten. Een voorstel, om de zitting te schorsen, werd mede verworpen met 387 tegen 56 stemmen. Na bespreking en verwerping van alle amendementen werd de geheele wet met 413 tegen 63 stemmen aangenomen welke uitslag door het centrum met luid gejuich begroet werd. Tooneelvereeniging „Taiina". Mijnheer de redacteur. Naar aanleiding en ter rectificatie van oen bericht, voorkomende ouder de rubriek Stadsnieuws, in de Alkm, Cour. van heden, betreffende eene te geven tooneelvoor- stellingten bate van «Liefdadigheid naar Vermogen,''heeft het bestuur der Tooneelvereeniging «Talma" alhier, het dadelijk met eenen langen neus weder af te trekken, blijft dan, wat ons betreft, liggen waar gij ligtwie ons echter van uwe vier honderd te dicht onder onze muren komt, dien zullen wij met bebloeden kop doen afdeinzen Hier mede hebt gij o n s antwoord en indien gij bet van mijnen heer en graaf nog eens hooren wilt, dan zal ik hem laten roepen; 't is echter geheel en al overbodig!'' «Neen, niet noodig," bevestigde graaf Albreeht, die op dit oogenblik naast Bock op de tinne van den poorttoren verscheen. Wat verlangen de heeren ?''vroeg hij den heraut. «De uitlevering van gravin Oda van Falkenstein", riep deze naar boven. «Wordt geweigerd en bovendien iedere onderhandeling daaroverschreeuwde Albreeht. «Wie voert u aan als veld-overste «Graaf Berthold von Blankenburg." «Dat dacht ik wel," spotte de graaf. «En wie is de hoofdman der bisschoppelijken «Ridder Rudolf von Dorstadt." «Natuurlijk. Zeg dan aan de heeren dat zij zich zoo goed zij kunnen zien te vermakentotdat wij de poort openen en hen ten maaltijd noodigen," sprak Al breeht honend en liep, zonder zich verder om den heraut te bekommeren de torentrappen af, om de noodige be velen te geven. «Hadd'ik dien verwenschten schurk, dien Schabernack, gisteren toch maar niet uit mijne klauwen gelaten," bromde Bock tandenknersend, terwijl hij langs de borst weringen schreed en hier en daar eenen krijgsknecht zijnen dienst nog eens terdege inscherpte. Ondanks de groote woorden van den trouwen Bock, was inderdaad de toestand der burchtbewoners zeer ernstig. Weliswaar was de Regenstein, dank zijne natuurlijke on vergelijkelijke sterkte, met eene betrekkelijk geringe bezet ting lang en goed te verdedigen en eene overrompeling stormenderhand, bij voldoende waakzaamheid nauwelijks denkbaar. Maar een langdurig beleg bracht daarom zulk een groot gevaar met zich, omdat mon het in den eersten tijd nog niet verwacht of vermoed had en dien tengevolge verzuimd was den burcht voor langen tijd van voldoende levensmiddelen te voorzien. Wordt vervolgd. genoegen u mede te deelen, dat bij geen der leden dier Vereeniging een dusdanig voornemen bestaat. De moge lijkheid bestaat echter, dat de gewezen president dier Vereeniging, C. Emont Jr., het voornemen koestert, in vereeniging met. eenige anderen, eene liefdadigheids-voor- stelling te organiseeren. In dat geval: eere, wien eere toekomt, wij wenschen ons van die eer niets toe te eigenen. Doch, wij stellen er prijs op, te verklaren, dat die voor stelling, mocht zij doorgaan, niet uitgaat van, noch ge geven wordt door de Tooneelvereeniging «Talma", alhier. Met de plaatsing dezer regelen in het eerst uitkomend nummer uwer courant, zult u verplichten, Namens het Bestuur van „Talma" Alkmaar J. MOLENAAR, 13 December 1893. President GEBOREN. 13 Dec. Christiaan Frederik z. van Christiaan Frederik Koning en Catharina Wendel. 14 Johanna d. van Adrianus Schapendonk en Jo- sephina van Hanxleden. OVERLEDEN. 12 Dec. Barbara Margaretka Schoenmaker, wed. van Joan nes Petrus Boom 84 j. en 10 m. Willem z. van Johannes Vasbinder en Kaatje Kuit, 18 d, 13 Adriana Otto, wed. Johannes Nicolaas Agricola, eerder wed. van Gerrit Nieuwenhuis80 j. Anna Elisabeth, d. van Jan Adrianus Hoekmeijer en Petronella Johanna Pallemans 3 j. en ruim 11 m. Elisabeth Fekke, echtgen. van Antonius de Gier, 27 j. Tweede Kamer. Bij de behandeling der begrooting van justitie voor 1894 werd het amendement van den heer van dei- Velde, om f 400 voor een nieuwen klerk te schrappen, verworpen met 47 tegen 9 stemmen. De minister verklaarde te zullen overwegen, in hoe ver portvrijdom voor de inspecteurs der Rijksveldwacht kan worden bevorderd en te zullen nagaan, of de door de heeren Farncombe Sanders en de Kanter geopperde bezwaren tegen het huns inziens ondoelmatige en onge schikte plan voor eene strafgevangenis te Haarlem ge grond waren. Bij de behandeling der begrooting van b i n n e n 1. zaken werd gelijktijdig behandeld de interpellatie van den heer Levy omtrent het gebruik door de Kroon ge maakt van hare bevoegdheid tot het recht van vernietiging van plaatselijke verordeningen ter zake van de vrijheid van handel en bedrijf. Het einde dezer interpellatie was, dat de heer Levy in de avondzitting na het antwoord van den minister te hebben gehoordde volgende motie voorstelde: «De Kamer, van oordeel, dat de vrijheid «van handel, nering, beroep en bedrijf binnen de gren szon der wet door rechtstreeksch toezicht der regeering «op plaatselijke verordeningen behoort te worden ge handhaafd gaat over tot de orde van den dag." De heeren R o 11, van Kar nebeek, van der Borch en Gerritsen bespraken allen het verleenen van subsidie aan gemeenten waarvan zij het stelsellooze en heillooze aantoonden. De heer H i n t z e n sloot zich mede hierbij aan en keurde o. a. ook af het verleenen van steun ten behoeve van de paardententoonstelling te Scheveningen. De minister van binnen 1. zaken verklaarde o. a., dat hij, gelijk tot dusver, nut tige subsidiën aan ambachtsscholen en dergelijke inrich tingen zou blijven verleenen en dat hij ten opzichte van subsidiën aan de gemeenten van oordeel bleef, dat men deze geheel vrij moest laten in het verschaffen van werk, in plaats van te bedeelen. Te recht hadden Ged. Staten van Friesland hunne goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van Opsterland tot aankoop van gronden wanneer daarvoor geen geld is. In hoever die werkver schaffing als onderstand beschouwd zal moeten worden in den zin van het kiesrechtdit zal voor ieder geval afzonderlijk moeten worden nagegaan. Na de sluiting der algemeene beraadslaging handhaafde de heer K e r d ij k bij art. 5 de in de stukken reeds geuite klacht over ongeregelde uitbetaling der jaar wedden van onderwijzers in sommige gemeenten. De minister erkende het ergerlijke dier toestanden en beval zich aan voor de mededeeling der namen van die gemeenten. Een amendement van den heer A. Mackay op art. 61 onderstand aan hulpbehoevende gemeen ten, om dezen post met f 1000 te verminderen als pro test tegen de gedragslijn der regeeringwerd met 47 tegen 22 stemmen verworpen, nadat de commissie van rapporteurs zich eenparig daartegen verklaard en de minister de beslissing aan de Kamer overgelaten had. Bij art. 65 medische politie wees de heer Ger ritsen op den overmatigen arbeid der winkelmeisjes de minister deelde niet zijn gevoelen dat de geneeskun dige inspecteurs hieraan iets kunnen doen. Verder ver zekerde hij dat dwang tot lijkverbranding nooit door de regeering zal worden toegestaan. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs vroeg de heer Valette o. a., of vier academiën voor ons land eigen lijk niet te veel zijn en of die niet deels door faculteits- scholen vervangen konden worden, tegen welk denkbeeld de heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) opkwam. De theologische faculteit zou tot ééne universiteit beperkt kunnen worden. Aan den anderen kant zou hij uitbreiding der studiebeurzen willen en invoering van het staats examen, zoodat het promoveeren een eeretitel werd. Bij de den 13 voortgezette beraadslaging over de be grooting van binnenl. zaken is zonder hoofdelijke stem ming ten slotto aangenomen een door de rapporteurs ondersteund voorstel van den heer do Meijier, om art89 gebouwen der universiteit te Lei den met f 36000 te verminderen de overgebleven som van f 4000 werd toegestaan om gelegenheid te geven tot een nieuw onderzoekof het tegenwoordige museum van natuurlijke historie niet te verbouwen is. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs wees de heer Farncombe Sanders op den onvoldoenden toestand waarin het onderwijs in de electro-techniek aan de Polytechnische school te Delft verkeert. De heer a 1 e 11 e vestigde de aandacht op eene meer fractische opleiding van de leeraren van het middelbaar onderwijs en beval vooral het middelbaar onderwijs voor meisjes aan. De heer van der Kaay betoogde, dat de wet op het middelbaar onderwijs het middelbaar onder wijs voor meisjes nimmer tot eene Rijkszaak heeft willen maken, maar dit gemeentezaak heeft willen laten. De minister van binnenl. zaken dankte den heer Sanders voor zijne wenken en zou de wenken van den heer Valette bij eene eventueele herziening der wet overwegen. Hij kan niet beloven gelijk de heer van der Kaay wilde om bij ondersteuning van jongensscholen de verplichting aan de gemeenten opteleggen, ook meis jes te plaatsen. Bij art. Ill bespraken de heeren Conrad, Zijlma en Heemskerk de nieuw opterichten leerstoel in de bacterio logie en technische miscroscopie aan de Polytechnische school te Delft; zij vonden dezen maatregel te kostbaar. Haarlem. Den 12 deed de arr. rechtbank uit spraak in de onteigenings-processeu tusschen den Staat der Nederlanden als eischer en de heeren H. v. Waveren te Hillegom en J. W. C. Bloem te Oudshoorn als ge daagden. De Staat heeft voor den aanlog van een fort in den Wijkermeerpolder benoorden het Noordzeekanaal noodig van den heer van Waveren 4.34.70 bunders. Voor deze bezitting, waarvoor de Staat 19.314.53 geboden had en de schadeloosstelling door de deskundigen op f 23983.72 bepaald was stelde de rechtbank de te be talen som op f 27836.26 vast. Voor de daarnaast ge legen 3.83.30 bunders van den heer Bloemwaarvoor f 12887.34 aangeboden was, werd de te betalen som vastgesteld op f 17.973.25 door de deskundigen daar aan als waarde toegekend. In beide zaken werd de Staat in de kosten veroordeeld. Den 9 is te 's-Gravenhage voor Boekhouden K XII geslaagd de heer D. Kolling alhier. Het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen heeft, in de plaats van mej. M. M. Bolding, op verzoek eervol ontslagen, benoemd tot leerares in nederl. taal en geschiedenis mej. L. Nauta te Arnhem. Geslaagd voor wiskunde 1. o. P. C. Bouwmeester, alhier. Helder. De plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs heeft met ééne stem meer derheid verworpen het voorstel van haar mede-lid den heer dr. P. C. F. Frowein, om pogingen aan te wenden ter verkrijging eener Rijks hoogere burgerschool. Den 13 was de heer W. de Jong alhier voor f 12600 laagste inschrijver van de 12 inschrijvers voor het verrichten van werkzaamheden tot onderhoud van dok-, sluis- en verdere waterwerken behooreude tot het maritieme etablissement Willemsoord. Hensbroek. Met algemeene stemmen zijn her- noemd als lid van het college van dagelijksqh bestuur van den polder en banne, de heer P. Wit en als hoofdinge land de heer D. van Diepen Lz. Hoorn. De heer A. Harmens werd bij herstem ming gekozen tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken met 8 stemmende heer J. A. Kernkamp bekwam 5 stemmen. Dertien van de 342 kiezers waren opgekomen. Tot predikant bij de doopsgezinde gemeente werd den 12 beroepen de heer S. F. van Ploeg te Leer. Kolhorn. Scheen de koolbouw in den polder Waard aanvankelijk vrij bevredigend, thans is dit om gekeerd doordat er geen vraag meer in is met stapels roode on gele kool zit men hier nog. Men hoopt nu nog op het voorjaar; tot dien tijd echter kan voor op bergen nazien afbladeren enz. nog heel wat worden uitgegeven. Koog a. d. Zaan. Aan mej. J. G. M. J. Pe kelharing onderwijzeres aan de openb. school is met ingang van 1 April 1894 op haar verzoek eervol ont slag uit hare betrekking verleend. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Tilburg dr. P. Jsz. Proost alhier. Oosterblokker. Den 11 is aan de Zuider Dracht de vrouw van zekeren J, Dop, terwijl zij water schepte, voorover geslagen en verdronken. Schagen. De commissie voor de werkverschaffing is dezen winter uit de volgende heeren samengesteld D. Schoorl J. SchenkC. Visser en R. Kaan. Zij hoopt door het aanbieden van lijsten waarop men voor één of meer werkdagen kan teekenen evenals de vorige winter, weder veel armoede te kunnen lenigen. Het werkloon bedraagt voor de arbeider per dag zeventig centen. Schermerhorn, Herbenoemd tot lid van het bestuur der banne Noordschermer en Schermerhorn, van het heemraadschap «de Eilandspolder", de heer K. Ro denburg. Texel. Den 7 werd gekozen tot hoofdingeland voor het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders de heer O. B. Bakker. Herstemd moet worden tnssehen de heeren C. P. Eelman en P. J. Roeper. Voor een havenhoofd te Oostereind wordt vol gens den minister van waterstaat een plan opgemaakt. Zaandam. Den 12, omstreeks 6 uur, is bij aan komst van de Alkmaar Packet, schipper P. A. te Krom menie door een ongelukkig toeval tusschen boot en steiger te water geraakt en verdronken. Ls. Wijminga alhier heeft bedankt voor het beroep naar de geref. gemeente te Monnikendam. Amsterdam. Alhier is overleden de heer S. B. Zeverijn tot voor korten tijd president der Java3che Bankin den ouderdom van 60 jaren. Een weldadig stadgenoot laat op het oogenblik voor 10000 aan schoenen en kleeren voor behoeftige school kinderen vervaardigen welke voorraad in het begin van 1894 door bemiddeling der Vereeniging «Kindervoeding" zal worden verdeeld. In de den 11 in Constantia gehouden vergadering van werkloozen is besloten tot het houden, waarschijnlijk half Januari, van een hongeroptocht naar 's-Gravenhage, welke tocht ernstig en geen pleizierreis zal zijn. De commissie voor werkloozen ontving op de twea eerste dagen van haar optreden f 7212,485, waaronder één gift van f 5000; de twee volgende lijsten vermelden 10487,25, waaronder ééne gift van /4000 en 6838,21, waaronder ééne gift van 5000. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft aan burgemeester en wethouders toestemming gevraagd tot het maken van twee draaischijven op het Koningsplein, de een voor de trams, komende van den Amsteldijk, de

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2