f I I l No 150. Tweede Wad. Vijf en Wegentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 17 DECEMBER. NATIONALE MILITIE. Buitenland. N ederland. r i 1 i 2 - ««ah. tm -jé- JBtï ALKMAARSCHIi COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72); Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1894 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de mannelijke geborenen van 1875), om zich ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1894 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdagtot 20 Januari 1894 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zeiven bij ongesteldheid afwezig heid of ontstentenis op zijn vaderis deze overleden op zijne moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij wiens vaderof is deze overleden, wiens moe der of zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staats blad No. 44); 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden vóór lo. Januari 1894 bin nen Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt van: lo. een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overledende moederof zijn beide overleden de voogd woont 2o. een gehuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4o. den buiten 's lands wonenden zoou van een Ne derlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd in gezeten 3o. de zoon van den Nederlander dieter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen henwien dit mocht aangaan uitzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daar mede niet tot het einde van Januari te wachten, en her inneren voorts aan de strafwaarmede de nalatigen ter inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 December 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BKIiCHK. Generaal de Brialmont heeft in de Kamer medegedeeld, dat hij eerstdaags de benoeming zal voor stellen van eene militaire commissie belast met een on derzoek naar de versterkingen en het leger in Belgie Minister Beernaert verklaarde namens de regeering, dat het niet het werk der tegenwoordige Kamer was om zich uit te spreken over militaire vraagstukken maar dat zoo iets toekwam aan de toekomstige Kamergekozen onder de nieuwe kieswet. DTITSCHLAIVD. De leiders der Berlijnsche anar chisten Werner en Ellendt, die den 11 des avonds in eene vergadering tot daden van geweld hadden opgehitst, zijn in staat van beschuldiging gesteld. De anarchisten Hermann en Wiesenthal, die in dezelfde vergadering het woord voerden zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld voor in Augustus 1.1. gehouden opruiende redevoeringen. Den 14 is voor het Rijks-Gerechtshof te Leipzig de behandeling begonnen van het rechtsgeding tegen twee fransche zeeofficieren, beschuldigd van spionage, omdat zij in Augustus op een gehuurd engelsch jachtmet engelsche matrozen bemaud, bij Kiel en elders door aan teekeningen en photographiën in het bezit kwamen van gegevens, wier geheimhouding in het belang van Dnitsch- land's verdediging was en die zij aan de fransche regee ring wilden mededeelen. De officier van justitie heeft tegen Degony 5 en tegen Dein uey A jaren tuchthuisstraf geëischt. EÏ*T©DIiA!ÏD. Dezer dagen was in het groote bas sin der Albert-dokken te Londen tegen eene kleinigheid te zien do pasgebouwde dubbele schroefstoomer de Gothic, lang 490 breed 53 en diep 33 voet, terwijl de grootte van het schip 7720 tonnen beloopt. Er is gelegenheid tot vervoer van ,104 eerste klasse-reizigers en van 114 land verhuizers of voor kajuits-reizigers. Het vaartuig zal in de vaart gebracht worden tusschen Engeland en Nieuw- Zeeland en hoofdzakelijk gebruikt worden voor het vervoer van in Nieuw-Zeeland geslacht vee naar de veemarkt te Londen. Daartoe is eene besloten ruimte gemaakt, de bevrieskamer genaamd waarin 70000 geslachte schapen geborgen kunnen worden. De kruitfabriek te Waltham Abbey (Essex) is door eene ontploffing verwoest. Een man verloor hot leven negen werden gekwetstde meesten doodelijk. Voor eenige dagen was Gladstone's kamerdienaar Ou- tram spoorloos verdwenen. Zijn lijk is thans uit de Theems opgehaald. Naar men vermoedt is hij bij ongeluk te water geraakt en verdronken. In de vorige week stierven te Londen 2556 personen, 870 boven het gemiddelde der laatste 10 jaren tegen 2466 geborenen. Hoegerhuls., Het wetsontwerp tot regeling van de verantwoordelijkheid der patroons tegenover hunne werk lieden bij ongelukken is den 14 bij derde lezing aan genomen. Lagerhuis. Het wetsontwerp waarbij de regeering gemachtigd wordt eene leening van f 120.000.000 te sluiten voor Oost-Indië, is bij tweede lezing aangenomen. De onder-minister van koloniën deelde mede, dat de regeering besloten heeft tot de invoering van den gouden standaard in Britsch Honduras. Gladstone bepaalde de beraadslaging over de motie van den heer George Ha milton, betreffende den toestand der oorlogsvloot, op den 19, onder bijvoeging dat de regeering op die motie eene wijziging zal vragenwaarin het Huis zijn vertrouwen zal uitspreken, dat de regeering te bekwamer tijd de ge paste maatregelen zal voorstellen. Voorts stolde hij voor het kerstverlof te bepalen op 22 tot 26 December. Het conservatieve lid Dorington stelde voor het Lagerhuis te verdagen als protest tegen deze regeling van het verlof. Dit werd echter verworpen mot 165 tegen 115 stemmen. FRANHRIJh. De prefect van politie heeft aan den inspecteur der recherche Agron die vroeger vuur werker bij het leger was en met Vaillant, tijdens hij hem bewaakte, was gaan spreken over de samenstelling van ontplofbare stoffen en de vermoedelijke inrichting van den ontploften bom, eene gratificatie van f 50 verleend, omdat hij hem op slimme wijze tot bekentenis had weten te brengen. Vaillant bad onder een valschen naam van den radi calen afgevaardigde Argeliès, gewezen bonlangist.eene toegangskaart voor de Kamer weten te verkrijgen. Kamer- Den 12 las de voorzitter Dnpuy de betui gingen van sympathie voor, welke uit het buitenland waren ontvangen. Op al die adressen zou hij, namens de Kamer, met eene betuiging van dank antwoorden. (Toe' juichingen.) Daarna hield de soeialististische afgevaardigde Basly zijne interpellatie over de werkstaking der mijnwerkers in Pas-de-Calais en deed het voorstel, eene commissie van enquête naar do oorzaken dier werkstaking te benoemen. De zitting was zeer woelig. De minister van koop handol, de heer Martyverklaarde de houding, door zijne voorgangers tegenover de werkstakers aangenomen, goed te keuren. De regeering wilde evenzeer de vrijheid om het werk te staken als de vrijheid van den arbeid doen eerbiedigen. Het rumoer nam voortdurend toe, vooral gedurende de redevoering van den heer Jonnart minister van openbare werken. Deze keurde het gedrag der socialis tische leiders bij de werkstaking in Pas-de-Calais af en verklaarde zich tegen de voorgestelde enquête. Hij las eenige artikelen voor uit het blad Le Réveil du Nord waarin tot oproer werd aangespoord. Dit verwekte op nieuw een hevig tumult van de uiterste linkerzijde. Ten slotte werd het vervolg der behandeling op den 14 bepaald. Toen werd het eerste gedeelte van de motie strek kende om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der werkstaking, met 401 tegen 131 stemmen verworpen en het tweede gedeelte betreffende een algemeen onder zoek naar den arbeid in do mijnen met 366 tegen 166 stemmen. De socialist Goblet kondigde aan, dat hij den 16 een voorstel zou indienen om wijziging te brengen in de rege ling van den arbeid in de mijnen. De Senaat nam den 12 met algemeene (263) stem men de artikelen van het ontwerp-perswet aan. ITALIK. Op het eiland Sicilië hebben to Porto- rico en te Giardinelli oproerige werklieden een aanval op het raadhuis gedaan als reden opgevende ontevre denheid over de verhooging der belastingen. Op laatstge noemde plaats werd door de bersaglieri vuur gegeven, waardoor 8 personen gedood en 14 gewond werden. Na het aftrekken van de gewapende machtver moordden de oproermakers den gemeente-secretaris en zijne vrouw en droegen hunne hoofden op pieken rond. RYSLAAD. De cholera, die voor eenige weken te Petersburg bijna geheel verdwenen was breidt zich nu weder uit. Den 11 werden 38 personen door die ziekte aangetast, waarvan 15 overleden. IFANJE. Den 12, des avonds, werden in een huis in de Trafalgarstraat te Barcelona vier bommen gevonden. ZWITSERLAND. De heer E. Freij uit Bazelland, hoofd van het departement voor militaire zaken is tot Bonds-president gekozen en de heer J. Zemp uit Lucern tot onder-president. YKRIüKlAIClDK!! STATEN. Na de sluiting der wereldtentoonstelling loopen 40000 personen te Chicago zonder werk rond, van wie 10000 aan alles gebrek heb ben. De misdaden nemen merkbaar toe. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen om het gebied Utah als Staat bij de Unie op te nemen. Verder is een wetsontwerp aangenomen waarbij de veelwijverij in dien Staat verboden is. Tweede Kamer. Duinbeplanting te Schoorl. De twijfel welke is geopperd omtrent het welslagen van de bebosscUing deszer duinen zalnaar het gevoelen van den minister van financiënvervallen wanneer kennis genomen wordt van het rapport der Ned. Heide-maatschappij over den aanleg van bosch in de Jutlandsche duinen en van het in de laatste aflevering van haar tijdschrift afgedrukt ontwerp voor de ontgin ning der Schoorlscho duinen. Voor het welslagen dezer onderneming pleit ook do over het algemeen gunstige stand van het dennenbosch sedert eenige jaren door het domeiubestuur aangelegd even benoorden het pompstation der 's-Gravenhaagsche waterleiding. De standplaats van dit bosch dicht bij de zee is echter veel ongunstiger dan verreweg het grootste deel der zeer breede Schoorlsche duinen. Door de bebossching dezer dninen aan de Ned. Heide maatschappij op te dragen, ontzegt de regeering geenszins aan hare boschbouwknndigeu, die het technisch beheer over de bosschen bij Breda en over de ontginning van p. m. 800 bunders heide onder Chaam en Gilze voerende bevoegdheid om ook dit werk tot een goed einde te brengen. Daar echter de bevoegdheid der Heidemaatschappij op dit gebied eveneens onbetwistbaar is, laat het Staats belang alleszins toe, haar de leiding en uitvoering van het werk, zonder inmenging, maar onder toezicht van Staatsambtenaren op te dragen, waardoor ook de aanstelling van ambtenaren voor dit werk vermeden wordt. Posleryen. Volgens het over 1892 uitgebrachte verslag bedroeg het gezamenlijk aantal met de post verzonden stukken 227,873,193 namelijk 69,950,181 gewone brieven 33,410,399 briefkaarten, 72,314 expressebrie ven, 1,838,187 aangeteekende stukken327,281 idem mot aangegeven waarde12,700 berichten van ontvang en betaling 105,123,614 couranten en verdere gedrukte stukken 101,171 akten en bescheiden2,836,334 monsters van koopwaren 6,111,902 dienstbrieven 50,889 postwissels en postbewijzen 1,203,589 kwitantiëu 4,113,323 post pakketten. De gozamenlijke waardo der brieven met aangegeven waarde, der postwissels en postbewijzen, der kwitantiën, alsmede de aangegeven waarde en het verrekenbedrag der pakketten bedroeg 212,656,067. 188 Aangiften werden ingediend wegens beweerde ver missing van gewone aangeteekende brieven. Bij onderzoek bleken 174 ongegrond. Van do vermissing der overblijvende 14 komen 8 ten laste van de duitsche administratie2 werden in beslag genomen door Portugal, 1 door Rusland, 1 heeft Nederland nooit bereikt en 2 geraakten in het binnenland in het ongereede. Door de invoering van het plaatselijk port nam het aantal briefkaarten even 4 pet. minder toe dan het vorige jaar. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te 's-Gra- venhage heeft bekend gemaaktdat het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland bij uitspraak van 30 No vember 1.1., dr. D. C. Thijm vervallen heeft verklaard van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedieningen voor onbepaalden tijd en hem heeft ontzet uit zijne bediening van predikant bij voornoemde gemeente aldaar. Het gerochtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Assen waarbij R. W., 65 jaren oud gemeente-ontvanger en landbouwer te Wem- merhove, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld was wegens molkvervalsching. W

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1