DE ROOFRIDDER. So 151. Vijf en IVegentigste Jaargang 1893. WOENSDAG 20 DECEMBER. IJKKANTOOR Buitenland. FEUILLETON. Nederland. UklUAIISCIII COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk 1,—. De 8 nummers 0,06. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bet I JkltJtnloor alhier, wegens een aan den ijker, chef van dienst, door den Minister van Waterstaat verleend verlof tot afwezig heid gedurende 17 dagen, gedurende dien tijd, Ingaande 22 December 1893, gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 19 December 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEIiGIE. De Kamer beeft den 14 bet militaire contingent met 62 tegen 18 stommen (tien leden ont hielden zich) goedgekeurd. Toen de afgevaardigde Core- mans nog eens aangevoerd had, dat de legeruitgaven voor een onzijdig verklaard land als België ten eenenmale nutteloos waronriep minister Beernaert, onder toejui chingen uit: »De mogendheden hebben ons niet als een plicht de lafhartigheid kunnen voorschrijvon DIHTSCRFANJ». De Keizer heeft zoowel aan Caprivi, den rijkskanselier, als aan baron von Marschall, minister van buitenlandsehe zaken een telegram gezon- aen waarin (hun een zeer waardeerend gestelde geluk- wensch wordt gebracht met de goedkeuring van het handelsverdrag met Roumanië door den Rijksdag. Rijksdag. Den 15 zijn de handelsverdragen met Spanje, Roumauië en Servië voor go d goedgekourd. De eerstvolgende zitting is bepaald op 9 Januari. FRANKRIJK*.. Uit een nader onderzoek is ge bleken, dat de anarchistische ingenieur, Paul Reclus, aan Vailland honderd francs heeft gegeven, waarmede deze kamers huurde en zijne bom vervaardigde. Toen men den ingenieur den 14 naar aanleiding daarvan wilde gevangen nomen, was hij reeds gevlucht. Na onderzoek vau de te Parijs bij den nederlandschen anarchist Cohen in beslag genomen papieren is tot zijne uitzetting nit het Rijk besloten. Vaillaut heeft een paar dagen voor het plegen zijner misdaad en zelfs nog een paar uren vroeger photogra- phieën van hem gezonden aau sommige vrienden en de redacties van eenige bladen. Op deze photogiaphieën ziet hij er uit als een gegoed burgerman. Volgens de Vossi- sche Zeitung is hij zeer gesteld op den bijval en de be wondering der menschen. Een genomen proef met een bom om de gevolgen na te gaan, wanneer de bom van Vaillant op den grond en niet tijdens den val ontploft was heeft geleerd dat de honden met wie de proef in een bosch genomen werdallen jammerlijk omge komen waren. Kamer. Deu 15 is do wet op het vervaardigen en het onrechtmatig bezit van ontplofbare stoffen aangeno men met het opsteken der handen. De wet op vereeni- gingen van misdadigers werd met 464 tegen 34 stem- men aangenomen en het krediet van 410.000 teu be hoeve van de uitbreiding der politie met 445 tegen 43 stemmen. ITAME. Het nieuwe ministerie is aldus samenge steld Crispi minister-president en binuenl. zaken baron Albert Blanc, buit.enl. zakenhet senaatslid Gal- lenda, justitie; Sonino, financiën; Saracco, openbare wer ken; Mocelli, oorlog; Morini, marine Bacelli, onderwijs; Roselli, landbouw en Ferraris, posterijen. ©OSTENRIJK-HONGARSJE. Mot 186 tegen 75 stemmen heeft het oostenrijksche Huis vau afgevaar digden, na eene driedaagsche bespreking, goedgekeurd de uitzonderingsmaatregelen die het afgetreden ministerie dezen zomer genomen had voor Praag en omstreken voornamelijk bestaande in schorsing der jury en beperking der vrijheid van vereeniging en vergadering. In den loop der beraadslaging over de voorloopige begrooting, zeide de minister van financiën deu 15, dat over de eerste tien maanden de ontvangsten gunstig waren geweest. De muntregeling kan als afgeloopen worden be schouwd. Het bedrag, dat men zich verschaffen moet zal hooger zijn dan dat der schatkistbiljetten welke ingetrokken moeten worden en de goudvoorraad zal noo- dig zijn voor de eerste behoeften na de hervatting dor betalingen in goud. De regeeriug zal zich niet laten weerhouden door het agio, maar heeft zich met Hongarije verstaan, ten einde zich geleidelijk waarden te verschaffen voor den dienst der goudrente. Zij heeft het drukken van noten vau 1 fl. gestaakt en stelt zich voorin den loop van Januari het dividend der zoutmijnen te ver- hoogen. De minister beval aandachtige overweging der kiesrechthervorming aan en laakte de onvaderlandslie vende houding der jong-Czechen. RFSIiANI». Op de KolowSaratow lijn is een expres-trein, in volle vaart zijnde met een stilstaanden trein in botsing gekomen. Vier en twintig wagens wer den verbrijzelt, elf personen gedood en meer dan der tig zwaar gekwetst. SPANJE. Te Barcelona ,.yU 143 anarchisten in hechtenis. Men vermoedt, dat de aanslag in het Lieeo- theater geschied is door deu anarchist Joseph Codina eenige dagen later te Perpignan gevangen genomen TEREENIGDE STATEN. Den 12, des avonds, is in het hoofdpostkantoor te Chicago de kassier van het postzegelbureau door een onbekende, die onder een of ander voorwendsel bij hem toegelaten was, aangevallen en zoo deerlijk verwoud, dat hij bewusteloosin zijn bloed badende, werd gevonden. Een bedrag van onge veer 15000 werd vermist. Het Senaatslid Voorhees heeft een voorstel ingediend tot aanmunting van 2.000.000 dollars 's maands uit het zilver in de schatkist voorhanden. Wanneer deze voorraad verbruikt zal zijn, zou men genoeg zilver kun nen koopen om met de aanmunting te kunnen voortgaan. Ook heeft hij voorgesteld afgevaardigden te benoemen voor eene tweede internationale Munt-bijeenkomst. ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hooaduitsch. 61) o— Op deu terugweg naar het slot kwam hun Siegfried tegemoet eveDzoo in volle wapenrusting en met van moed en strijdlust stralend gelaat, gelukkig, voor Oda te kunnen vechten, haar, met gevaar voor eigen leven, te kunnen beschermen. Hij wisselde eenige hartelijke, op wekkende woorden met haar, die weliswaar niet zoo pralend klonken als wanneer Bock zijne voor de verschrik kingen van het klooster sidderende Eilika trachtte te troosten en jnist met zijne hoogdravende verhalen van bloedige daden, vol blakenden strijdlust, zich telkenmale in duizend stukken beloofde te zullen laten hakken doch evenmin veel konden bijdragen om Oda in deze oogenblikken kalmer te stemmen. Vol ergernis zeide hij tot Albrecht »De kerels komen geen voetbreed naderik geloof waarachtig, dat zij geen stormtuig heb ben medegebracht." »Wel mogelijk," antwoordde Albrecht nadenkend, of schoon bij vau een geheel ander gevoelen was, dat hij echter in Oda's bijzijn niet durfde uiten. Siegfried week geeu oogenblik vau de bedreigende muren, vertoondo zich steeds op de meest gevaarlijke punten en trachtte den vijand tot eenen aanval nit te dagen en te tergen. Toen echter den tweeden en zelfs den derden dag zich nog van niets van dien aard deed vermoeden, begon Albrecht zich daarover ernstig onge rust te maken. Hij wist zich dit zonderlinge dralen niet te verklaren en meende zich met dit werklooze afwachten, gepaard aan de uiterste waakzaamheid zoowel bij da? Eerste Kamer. Nederland en Portugal. Met ingenomenheid hebben de leden der Eerste Kamer, blijkens het eindverslag kennis genomen van het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tot nadere regeling van de verhoudingen tusschen Nederland en Por tugal in deu Archipel van Timor en Soloren hulde gebracht wegens het in deze aangelegenheid gevoerde be leid aan de regeering en aan Harer Majesteits vertegen woordiger te Lissabon. Tweede Kamer. Zitting van 16 December. Bij de behandeling der begrooting van financiën voor 1894 kwam de heer van K e r k w ij k op tegeu de be wering dat de minister geen afschaffing der tollen zou hebben toegezegd. Al brengt de vermogensbelasting nog 17 ton minder op dan behoeven de tollen dit nog Diet te ontgelden en een tegenwicht voor de afschaffing zal ook wel weer govoudon worden Wil de minister de tollen echter behouden, laat hij dan de trams van tolgeld vrij stellen waarvoor dat gold zeer bezwarend is. De heer Z ij p besprak weder de wenschelijkheid eener Staatsbypotheekbank en betreurde het, dat deze de instemming van de rogooring niet kon verwerven. De lieer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) dringt vooral aan op regeling van de gemeente-geldmiddelen waarmede de minister de natie zal verplichten. De heer Smeenge hoopte dat de regeering de billijkheid betrachten en aan de ambtenaren alsnog uitbetalen zal de niet uitbetaalde legeshun toekomende uit de over dracht van den Rijnspoorweg aan den Staat. Hij ver dedigde het adres door 622 leges trekkende ambtenaren daartoe ingediend. De heer Parncombe Sanders wilde den minister eene nieuwe belasting aan de hand doen, eene belasting op de honden, liefst progressief naar gestalte en ouderdom. Daar door zou tevens een tegenwicht verkregen worden tegen de steeds toenemende begeerte om groote honden te honden, die lang niet zonder gevaar zijn. De heer Ge r ritsen besprak ons muntwezen dat volgens hem in zorgwek- kenden toestand verkeerde en gaf den minister in over weging den post voor ontmunting niet voor memorie uit te trekken, maar in te vullen. De heer A. van Dedem besprak ook het Bankdisconto en de muntkwestie en merkte opdat wilde men afschaffing van tollen dan moesten alle tollen afgeschaft worden waarvoor dit erkende hij met den minister, geen middel is. De heer T y d e m a n sloot zich aan bij het betoog van den heer A. van Dedem, wat betreft het groot aan tal oninbare posten bij de heffing der personeele belasting en dringt bij den minister zeer aan op het, nemen van maatregelen daartegen. Verder dringt hij aan op lotsver betering van de onderwijzers door pensionneering en op het opnemen hunner weduwen en weezen in het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren. als bij nacht, niet langer tevreden te mogen stellen. Afgetrokken was de vijand niet; zon hij misschien te zwak zijn, om eenen aanval te durven wagen? Daarom trent moest Albrecht zich zekerheid verschaffenhet koste wat het wilde, en hij besloot, tot dat doel, eenen uitval te wagen. De belegeraars hadden op de belegerden dit groote voordeel, dat Regenstein wel op verscheiden punten kon worden aangevallen, maar slechts ééne enkele groote uitvalspoort, bezat, zoodat Albrecht den vijand niet van twee zijden te gelijk kon overvallen. Den volgenden morgen, met, het krieken van den dag, werd de uitval, onder Albrechts bevel, ondernomen. De geheele onderneming was niet veel meer dan een ver kenningstocht en slechts eene kleino schare zijner getrou wen kon Albrocht er voor beschikbaar stellen, ten einde de rnuron niet te zeer van verdedigers te ontblooteu. De uiterste vijandelijke posten werden weliswaar over vallen en neergestooten, maar zij kregen onbegrijpelijk snel van alle kanten bijstand, en na een kort en hevig gevecht, moost, Albrecht voor de overmacht wijken en zelfs zoo snel mogelijk terugtrekken, om niet omsingeld en van den burcht afgesneden te worden. Siegfried drong in blinde woede zóó ver vooruit, dat hij eindelijk Aibreehts toornig gegeven bevel tot terugtrekken niet eens meer hoorde en bij zon ten slotte ongetwijfeld gevangen ge nomen zijn, indien niet Bock, die de onvoorzichtigheid van den vermetelen jongeling nog te juister tijd had opge merkt, hem niet met zijne getrouwen, als eene lijfwacht voortdurend gevolgd en omringd had en zijnen jongen gebieder, met groot gevaar, nit het gedrang geholpen had. In het kreupelhout, tusschen boomen en rotsblokken, was het zeer moeielijk vechten al dekten de rotsen de strijders in den rug, zij verhinderden ook het vrije uit zicht en boden schoone gelegenheid voor hinderlagen en verraderlijke uitvallen. Van de Regensteiners waren drie man gevallen, een betrekkelijk zwaar verlies; den zwaar gewonden Rupfer van »de zeven wilden" konden Bock en zijne makkers nog met de uiterste moeite binnen den burctA in veiligheid brengen. Tot de licht gekwetsten behoorde ook Siegfriedhij had eenen slag met den strijdkolf op het hoofd gekregen, dien zjjn voortreffelijke stalen helmhoed uithield omdat Bock het zwaarste gewicht van den slag nog bijtijds met zijn eigen zwaard gebroken had. Maar Siegfried wankelde toch en zou stellig gevallen zijn, zoo Gutdiinkel hem niet opgevangen en weggeleid had, terwijl Bock met zijne overige »wilden", als wezenlijke duivels strijdende den aftocht, dekten. Met behulp van Albrecht, dio met zijnen zwaren strijdbijl verschrikkelijke slagen uitdeelde en zich daarbij gedurig blootgaf, doch wien voortdurend de zijnen in dit gevaarlijke oogenblik met doodsverachting en de uiterste dapperheid ter zijde stonden, bereikten allen gelukkig de poort, die zich snel achter den laatsten sloot. Deze laatste was natuurlijk een van »do zeven", namelijk de oude weerwolf' Nothnagel. Albrecht was zeer boos op Siegfried en maakte hem wien hot hoofd nog duizelde van den ontvangen zwaren slag, nog heftige verwijten. Hij had zich nu vau de sterkte des vijands overtuigd aan een terugwerpen van do be legeraars in eenen strijd in open veld was eenvoudig niet te denken. Ook Boek had eeneu fikschen buil op den kop en eenen steek in schouder en opperarm, die echter niet veel be- teekendeomdat het maliënpantser het indringen van meer dan de dolkpunt belet had en de oude ijzervreter bekommerde er zich dan ook weinig om alleen was hij er trotsch op tegenover Eilikavoor wie hij een paar druppels bloed verloren had. De trouwe Bock ontzag zich zeiven geen oogenblik en bleef onafgebroken zijnen zwaren dienst waarnemen terwijl Siegfried zich de verpleging van Oda moest laten welgevallen. Gelukkig lachend zag hij tot haar op als zij met zachte hand natte doe ken op zijn brandend voorhoofd legde en ook zij voelde zich gelukkig, nu zij hem de pijnen kou helpen verlichten, die hij ter wille van haar moest lijden en zich nuttig maken kon. Maar uit den diepsten schuilhoek vau kaar hart welde de wensch op, dat zij zoo Albrecht eens mocht verplegen, en toch was zij weör blijde, dat dit toch eigenlijk maar niet noodig was. Reeds den volgenden dag antwoordden de belegeraars

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1