Telegrafische Berichten, 6.42.90 weil. 12375 8.31.71 bouw- en grasl. 6653 10.24.20 weil. Hoogwoud 22000 1.27.70 Opmeer 1525 4.57.50 wei- en bouwl. Midwoud 5490 9.01.50 H. H. Waard 3741 13.17.50 weil. Oude Niedorp 17522 7.84.96 wei- en bouwl. met watermolen Harenkarspel 4081 27.69.90 wei- en bouwl. N. Niedorp en Winkel 41500 De heer Beelaerts van Blokland was en blijft van oordeel, dat wij door de aangenomen belasting herziening van dezen minister economisch zwakker zijn geworden en deze herziening op telenrstellingen moest nitloopen tot schade van 's lands geldmiddelen, met vermindering van druk en ontevredenheid der bevolking. Daarbij 3taat de bedrijfsbelasting voor de deur en alleen door eene tijdige herziening der personeele belasting kan die druk eenigszins worden weggenomen. Naar aanleiding van het tekort der vermogensbelastingdat de minister dekken wil door verhooging der successierechteneen hem zeer bedenkelijk voorkomende maatregel, vraagt hij, of de minister het gevoelen deelt van zijnen ambtgenoot van buitenl. zaken dat een veel grooter deel van ons nationaal vermogen ligt bij vormogens beneden de f 13000, dan bij die daarboven Voorzichtiger ware het z. i. ge weest, wanneer de minister voor de bedrijfsbelasting geene raming had gemaakt. Hij wijst ook op de waarschuwing, welke voor de Kamer gelegen is in het toenemen van het aantal oninbare posten voor de personeele belasting. Hij vraagt waarom de Rijks-advocatuur te Groningen in Groningen en Assen gesplitst is. De heer Mutsaers erkent, dat er groote moeielijkheden verbonden zijn aan het afschaffen van tollen, maar dat ze niet onoverkomelijk zijn heeft de provincie Noordbrabant bewezen. Van de herziening der heffing van do invoerrechten verwacht hij weinig heil, waar deze minister vast blijft honden aan zijne bureau-leer, zonder rekening te houden met de eischen der praktijk. En daarmede heeft de nijverheid te maken. Ook kwam hij op tegen de weinig afdoende maatregelen tot geheimhouding der kohieren van de vermogensbelasting en tegen het plaatsen van jeugdige belasting-ambtenaren in Noordbrabant en Limburg, welke provinciën als een soort leerschool worden gebruikt. De heer B a h 1 m a n n vraagt, waaraan de mindere opbrengst der vermogensbe lasting is toe te schrijven. Dat die belasting zou tegen vallen heeft hem nooit verbaasd. Het nationaal vermogen is sedert 1879 achteruit gegaan en veel te hoog geschat. Wij leven in een tijd waarin veelt verteerd en weinig gespaard wordt. Verder bespreekt hij 's ministers voor nemen tot herziening der invoerrechten. Was de minister maar met een aanvullingstarief gekomen, waardoor eene meerdere opbrengst verzekerd was. Graanrechten wil hij niet; hij wil wel medewerken tot opheffing van biunen- landsche tollen, maar niet verzwaring van buitenlandsche tollen. Voortzetting den 18. Zitting van den 18. Ingekomen is het bericht van het overlijden van den heer Keuchenius. De Voorzitter stelt voor, hem op te dragen den nagelaten betrekkingen mededeeling te doan van de deel noming, waarmede dit afsterven na zoo langhevig en voorbeeldig gedragen lijden van een ambtgenoot, de Kamer vervult. De heer A. M a c k a y zegtdat allen met diep leedwezen het verscheiden van den heer Keuchenius zullen hebben vernomen. Hij zal zeer gemist worden bij zijn partij en deel van het volk, in welks hart hij een plaats innammaar ook de Kamer wegens zijn doordachte ad viezen en grondige konnis. Die adviezen bewogen zich hoofdzakelijk op koloniaal gebied. Geen wonder waar hij dertig jaar in Indië doorbrachtdat hij ook hier mede werkte tot bevordering van het geestelijk en maatschap pelijk heil van den Javaan. Waren er die aanstoot namen aan zijn toon, allen zullen erkennen ziju groote vastheid van karakter en zijn onverschrokkenheid in het belijden zijner beginselen. Steeds kwam hij voor onrecht op en zijn tengere gestalte en zwak lichaam deden niet ver moeden dat hij zoo krachtig kon strijden, terwijl allen, die hem van nabij kenden, hem een toonbeeld van zachtheid noemden. Deze woorden heeft hij gemeend te moeten wijden aan de nagedachtenis van den warmen medestrijder, den trouwen en knndigen Volksvertegenwoordiger. (Bravo's.) De minister P i e r s o n sloot zich namens de regeering bij deze woorden van hulde aan. Ook zij neemt deel in het verscheiden van den oud-minister en staatsman. Daarna word de algemeene beraadslaging over het hoofd stuk financiën voortgezet. De minister van financiën is ernstig bedacht op opheffing van de moeilijkheden der tolheffing. Een staats- hypotheekbank blijft hij ontraden. Hij erkent, datde hinkende standaard geen volmaakte is, maar zoo gebrekkig acht hij den toestand toch niet, te minder omdat uitputting van onzen goudvoorraad niet mogelijk is, waar er steeds 40 pCt. van de uitstaande schuld in goud moet zijn op de Bank. Dit is voldoende. Aan de bimetallieke unie met vrije aanmunting aan de beide metalen is niet meer te denken omdat Engeland nooit te bewegen zou zijn tot de verhouding van 1:151/2Men zou dan de verhou ding moeten maken van 1 op 20 of 25 en dat zou Frankrijk een milliard en ook België Duitschland en Italië veel kosten. Wat de Rijkshondenbelasting betreft, omdat do honden zooveel excessen doen, is dit geen reden voor den minister om dat voorbeeld te volgen (gelach.) Het denkbeeld van een verhooging van den wijnaccijns lacht hem niet toe. Tegen het heffen van een Nachsteuer op de ver mogensbelasting heeft hij overwegende bedenking. Wat de vermogensbelasting aangaathet blijkt, dat het per centage der aangeslagenen veel kleiner is dan werd ver moed, vooral te Amsterdam. De legesbetaling wegens op den uitval met eene goed geleide bestorming der zuid-oostelijke muren, welke echter, na een hardnekkig gevecht en zonder verlies voor de belegerden, afgeslagen werd. Tot zijn oprecht leedwezen, mocht Siegfried ditmaal niet mede vechten omdat hij de helm nog niet op het hoofd velen kon. Beide partijen hadden dus de eene door eenen mis lukten uitval, de andere door eene bestorming, die afge slagen werd de krachten van den tegenstander beproefd en lieten elkander verder onverlet. Albrecht zag zeer goed in uit al het doen en laten des vijandsdat het zijn voornemen was de bezetting door honger tot de overgave te dwingen en dat was het juist, wat hem met zorg en angst vervulde, want, nadat men den aanwezigen voorraad levensmiddelen en levend vee nauwkeurig had opgenomen, bleek het, tot Albrechts ontzetting, dat deze voor niet langer dan twee weken meer toereikend was gelukkig had men in de onpeilbaar diepe bron op het slotplein eenen onuitputtelijken watervoorraad. Wordt vervolgd. overneming van de Rijnspoor acht hij in strijd mei de wet. De heer Goeman Borgesius dringt aan op een krachtiger optreden der administratie in zake de ver mogensbelasting. Nog vele andere leden antwoorden kort. De heer Beelaerts kondigt oen amendement aan om de splitsing van de rijksadvocatuur te Groningen tegen te gaan. De minister van financiën verzekert nader' dat niet slap wordt opgetreden. De lage opbrengst wordt niet aan oneerlijkheid toegeschreven, wel aan vergissingen. Gaarne zal hij overwegen, of jonge onderwijzers in het weduwenpensioenfonds kunnen deelnemen. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Bij art. 18 (verlies op de nominale waarde van ont munte zilveren pasmunt) komt de heer A. M a c k a y er tegen op dat dit verlies bij ontmunting ten deele ge dragen wordt door Indië. De minister verdedigt den maatregel in het belang der schatkist. In de avondzitting werd met 31 tegen 29 stemmen aangenomen een amendement van den heer Gerritsen om de tractementsverhooging der controleurs en adjunct controleurs der directe belastingen met 15000 niet toe te staan. Z. i. kwamen veel meer voor verhooging in aanmerking klerken bij de ontvangers en 4e kl. commiezen. De minister nam over een voorstel van den heer Beelaerts om de tractementen der rijksadvocaten met 1300 te verminderen. Ten slotte werd de begrooting van financiën met al gemeene stemmen aangenomen. Wik- en weegloonen te Pm-merend. Algemeen werd in de afdeelingen geklaagd over de de late indiening van het wetsontwerp, betreffende af wijking van de gemeentewet omtrent plaatselijke belas tingen ton behoeve van Formerend. Door vele leden werd er op aangedrongen den termijn op 2, in plaats van op 3 jaren te stellen. Door vele leden werd een bedrag van f 0,60 per 100 KG. te hoog geacht. Ook werd nog opge merkt dat ondor de uitgaven welke naar het oordeel van het gemeentebestuur strekken tot rechtvaardiging eeuer heffing tot een bedrag van 60 ets., een post voor komt van ruim f 12,000 per jaar voor betaling van renten en aflossing eener schuld van ruim ƒ124,000, die na 8 of 9 jaren zal komen te vervallen. Verkiezing Eerste Kamer. GRONINGEN. Gekozen als lid der Eerste Kamer de heer J. H. Geertsema Czn., oud commissaris der koningin in Overijssel met 22 van do 40 stemmen. TWEEDE KAMER. ISegreoting van oorlog. Algemeen debat werd niet gevoerd. Bij de onderdeden der begrooting werden echter vele punten behandeld. Vooral de heer Gerritsen kwam op tegen de rangsver- hooging der opper-officieren zonder dat er gelden zijn toegestaan, maar hij trok een amendement tot verminde ring weêr in. Verworpen is een memoriepost, door den heer van der Borch voorgesteld om vergoeding toe te kennen aan de gemeenten wegens de kosten der paar- denkeuriug. Aan de gemeente Ooststellingwerf is, als noodlij dende, eene Rijkssubsidie van f 12500 toegezegd. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer J. E. Schmitz, cand. arts, geb. te Medembllk. De heer A, de Monchy 72 jaren oud heeft zijne benoeming tot wethouder te Rotterdam aangenomen; hij zal zich belasten met den tak van dienst onderwijs en de wethouder, de heer J. Drost, met dien van openbare werken. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 16 is voor het jaar 1894 benoemd tot secretaris van den geneeskundigen raad voor Noordholland de heer dr. A. H. L. Otto te Amsterdam. Den 17 Januari zal een directeur der Maatschappij van Weldadigheid benoemd wordenvoorgedragen zijn de heeren Job van der Have te Nieuwerkerk bij Zierikzee en B. Beerends Az. te Dedemsvaart. Het kumerlid Schepel heeft den 15 in zijne tijdelijke woning te 's-Gravenhage een aanval van beroerte gehad. Do Koningin-Regentes heeft aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin eene gift van f 250 doen toekomen. Voor de den 16 aan het departement van koloniën uitgeschreven aanbesteding voor de doorgraving van heu vels tusschen de Solorivier en de Javazee, voor de verbe tering en de bevloeiing der Solovalleigeraamd op 5.105.000 waren geene inschrijvingen ontvangen. De heer mr. L. W. C. Keucheniusgeboren te Batavia den 21 October 1822, een der voornaamste aan voerders van do anti-revolutionaire partijis den 17 te Ts-Gravenbage overleden. Sedert jaren lid der Tweede Kamer, laatstelijk voor het hoofdkiesdistrict Goes, kreeg hij de meeste bekendheid door zijne in 1866 voorgestelde en door de Kamer aangenomen motie tot afkeuring van de onverwachte benoeming van den minister van kolo niën den heer mr. P. Mijertot gouverneur-generaal van Nederl. Indieten govolge waarvan do Tweede Kamer ontbonden werd. Van 1888 tot 1890 was hij mi nister van koloniën. In den nacht van den 14 op den 15 trachtten te Dinteloord naar gissing 8 9 mannen in te breken in het huis van een landbouwer in den Koningsoordpolder. Deze, uit den slaap gewekt, belde zjjnen arbeider, die op 5 minuten afstand van zijn huis in een arbeidersver- trek woonde. Zoodra de inbrekers dezen hoorden, gelastten zij hem terug te gaan en losten een schot, waarop de arbeider onmiddellijk huiswaarts keerde. De inbrekers eischten daarop een bedrag van f 20 en namen met een aanbod van J 12 (ieder f 1,50) geen genoegen. Na her haalde bedreigingen van brandstichting enz., wierp de landbouwer hun 8 rijksdaalders uit een bovenraam toe. Knollendam. De achterste van eene lange rij schuiten, door de »Stad Alkmaar", den 19 naar A kmaar gesleept wordendekeerdebij het omgaan van den hoek, alhier, geheel onderst te boven. De zakken graan, waarmede het vaartuig geladen wasdreven op het water. De beide opvarenden konden nog worden gered. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week 38 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan, Te Teteringen is een geval van hondsdolheid voor gekomen. Amsterdam. De arr. rechtbank veroordeelde den 15, op grond van gewelddadig verzet, de socialisten Homburg en de Haan ieder tot 4 en K. A. Bos tot 9 maanden gevangenisstraf. Eginond aan Zee. Bij kon. besluit van den 15 is met ingang van 16 Januari a.s. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Vlieland, de hoer H. M. Hijlkema, thans directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. Haarlemmermeer. Alhier woonde de familie Koster, onder één dak met Wilhelm Lippens. Toen vrouw Lippens den 10 des avonds in schemerdonker bezig was met het vullen van een petroleumlamp, gooide een zoon tje van Koster met een steentje tegen het raam. Vrouw Lippensdie hierover boos werd, ging naar buiten en beknorde den jongen over zijne baldadigheid. Daarop kwamen de verschillende huisgenooten buiten en ontstond eene scheldpartij, die spoedig tot handtastelijkheden over ging. Op een gegeven oogenblik viel Lippens bewusteloos op den grond. Hij werd te bed gebracht, doch den 13 eerst geneeskundige hulp ingeroepen. Toen de geneesheer kwam, had hij reeds zooveel bloed verloren, dat hij spoedig daarop stierf. Bij de gerechtelijke schouwing is gebleken dat hem met een drietandige vork een slag moet zijn toegebrachthet was echter niet uit te maken, of de dood het gevolg van dien slag was geweest. Helder. Hierheen is verplaatst als controleur der directe belastingen enz., de heerjhrS. Trip, te Enschedé. Hem. De parochiekerk alhier zal vergroot en eene nieuwe pastorie gebouwd wordende uitvoering van dit werk is opgedragen aan den heer P. Snel R.z. te Hoorn. Purmerend. Den 15 is tot hoofd der school n° 1 benoemd, de heer G. IJpma, eerste onderwijzer aan school n° 2. Het bestuur van de Vereeniging Hollands Noorder kwartier bracht in een aan den Raad gericht schrijven dank aan den burgemeester en de overige loden van het dagelijksch bestuur voor de flinke maatregelen, door dat college genomen, ten aanzien van het op de markten aldaar aangevoerde vee. Ook de Raad bracht aan bur gemeester en wethouders daarvoor dank. Afloop der belangrijke landveiling, den 12 alhier gehouden: 15.39.40 bunders wei-en bouwl. teWognum voor/15300 77 77 77 77 77 7? 7? 77 77 77 77 n 77 )j n 77 77 n 77 77 7» 77 77 77 77 n 77 Hijp. De raad der gemeente benoemde na het bedanken door de vorige, den 16 tot binnenvader en moeder in het gemeene wees- en armenhuis, J. Bijlsma en echtgenoote te Zoeterwoude. De heer J. 8. Pekema, is beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Hilversum. Wijk aan Zee. Alhier is eene nieuwe fabriek opgericht, uitsluitend tot het vervaardigen van ganzen lever- en andere pasteitjes. Zaandam. De gemeenteraad heeft den 14 met 10 tegen 5 stemmen besloten, tot het aangaan eener geldleening van ƒ5600 met de Vereeniging voor gemoente- crediet te Amsterdam tegen 33/4 pet. rente 'sjaars en eene jaarlijksche aflossing van minstens 500. Aan de Westerzijde is een perceel aangekocht voor rekening van eenige belanghebbenden, die voornemens zijn de Zaan op dat punt te overbruggen naar de stads- werf, ter verkrijging van eene kortere verbinding met den spoorweg. Zuldseharwoude. Beroepen ds. J. H. Mühring te St. Maarten en Valkoog. Schagen. Het eerste winter-concert, den 17 door de harmoniekapelonder directie van den heer L. A. Schouten in het lokaal Blauw gegeven werd door een vrij talrijk publiek voor het meerendeel dames bij gewoond. Op verdienstelijke wijze werden de negen nummers van het programma ten gehoore gebracht. Vooral was dit bet geval met no. 6, Ouverture »les tilleuls", van A. Canivez no. 4 »Der Trompeter von Sackingen'': Behüt dich Gott es war zu schön gewesen lied voor euphonium-solo van Victor E. Nossler, waar van de solo door den heer W. Vader zeer goed werd geblazen, en no. 1 La garde du roi" van Michel Krein. De directeur gafbegeleid door den heer J. Win kel op de piano twee solo's voor viool ten beste, waar van vooral de tweede Romance" van Johan F. Svend- sen in den smaak van het publiek viel. Een luide toe juiching bewees den heer Schouten hoe men zijn spel op prijs stelde en bewonderde. Een gezellig bal besloot den avond. De vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paasch- tentoonstellingen van vee alhier heeft de koninklijke machtiging aangevraagdom aan hare tentoonstelling eene loterij te mogen verbinden. Het plan bestaat om tegen 50 ets. per stuk 10000 loten uit te geven en voor de op deze wijze verkregen gelden veelandbouwgereed- pen, enz. als prijzen aan te koopen. Door hoofdingelanden van den polder Schagen is ter vervanging van den heer C. Smit, die als voorzitter had bedankt, als zoodanig gekozen de heer J. Stammes, alhier. De levering van de benoodigde reuzel raapolie en petroleum voor de 4 molens van den polder Schagen is door den heer J. Rotgans aangenomen tegen 80 et. de reuzel, 30 ct. de raapolie en 5 ct. do petroleum. De diaconie der hervormde gemeente heeft bij inschrij ving den heer J. Rotgans alhier de levering gegund van de benoodigde kruideniers- en grutterswaren voor het Oude mannen- en vrouwenhuis over het jaar 1894. Door mevrouw de douairière Collot'd Escury te 's-Gravenhage is dit jaar aan hare pachters in het Noorder kwartier 25°/0 korting op de pachtsom toegestaan; door den belgischen graaf 'd Oultremont 20°/0. Ten behoeve van de onvermogendendie de volks voordrachten alhier komen bezoeken, is door begunstigers op de aangeboden lijsten geteekend voor f 65. Ieder begun-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2