I Schaakprobleem No. 23. IMI IËM pip Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. m a i aa Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BTJRÖERLIJ K stiger krijgt 2 kaarten, waarop hij kan introduceeren, ter wijl het grootste gedeelte van het bijeengebrachte geld aan bons voor vertering aan de behoeftigen wordt uitgereikt lonkhuizen. Ongeveer een zesde deel der be volking is lijdende aan influënzatwee der openbare lagere scholen zijn wegens ongesteldheid van het personeel gesloten^uwe ^ledor,». De heer D. Nierop heeft in den grooten biljartwedstrijd te Amsterdam (caté BrinK- man), den 10, in 10 stooten, 54 caramboles over den band gemaakt en daarmede den aanmoedigingsprijs gewonnen Dienzelfden dag is door hem de grootste «ene van alle spelers tot heden gemaakt, ml. 176 carambo es over den band in 50 stooten, zoodat hij op dit oogenblik voor den eersten prijs van den vrijen wedstrijd in aanmerking komt. «rait. De raad dezer gemeente heelt den i tot loden van het burgerlijk armbestuur te Oostgraft- dijk en te Westgraftdijk herbenoemd, de heeren J.Han- nema en B. Keizer. Sdierineiiiorn. Den 21 zal in eene vergadering van het departement der maatschappij tot nut van t alge meen alhier optreden, de heer J. Bruinwold Riedel, algemeen secretaris dezer maatschappij. Door den gemeenteraad is tot lid van het buiger g v armbestuur beuoemd de heer JKlerk in de plaats van den heer J. Westerhof, die ontslag heeft aangevraagd. Westgraftdijk. Het bestnnr van »het Zeevarend fonds" heeft onlangs, bij wijze van proefaan een elttal arbeiders, tegen betaling van een matigen huurprijs, een stuk weiland verschaft, om dit tot tuingrond te maken, ten einde de arbeiders in de gelegenheid te stellen hun eigen winterprovisie te verbouwen. Mocht deze proef selnkken dan hoeft het bestuur van genoemd fonds het nlan later meer land voor dit doel beschikbaar te stellen. Het bestuur vau den polder Mijzen heeft aan de verschillende waterschappen van den Schermerboezem het verzoek gericht om aan iederen polderwaar het water de hoogte van A. P. beeft bereikt, het recht toe te kennen, om te seinen aan al de andere molens om met he„ malen op te honden, onverschillig of daar het water al ot niet A.. P. is. Hcerliugownaril. De rederijkerskamer »Haimo- nie", gaf den 17 hare eerste uitvoering in dit seisoen met'het tooneelspel »De oude Kassier" en het blijspel »De dienstmeid van den Zaakwaarnemer". De leden der Kamer toonden dat do leiding aan goede handen is toevertrouwd. De directeur van het hier bestaand leesgezelschap, dr. A. C. Gr. Post, vermeldde in de vergadering van den 15 met ingenomenheid het tienjarig bestaan van deze nuttige instelling. Van af de oprichting is door een voldoend gttal leden deze leeskring zoodanig ondersteund, dat geregeld om de 14 dagen eenige tijdschriften met een boekwerk verzonden konden worden, waarvoor de contributie, van ongeveer 2 'sjaars, voldoende was. Ursem. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. J. M. Ph. van der Menlen, Leiden lïollanclsflhe Maatschappij van Landbouw. Den 18 had te 's-Gravenhage eene buitengewone alo-emeene vergadering plaats, onder voorzitterschap van den heer Herman P. Bultman. Na eene inleiding van <ion heer J. Z ij p Kz., die de wenschelijkheid der oprich ting van eene staats-hypotheekhank bepleitte, werd aan het einde eener langdurige discussie eene motie van de atdeeling Dordrecht aangenomen, waarbij de ver gadering, onderstellende dat de staat goedkooper crediet kan verleeneu dan particulieren, het hoofdbestuur mach tigt, om, waar noodig en waar mogelijk, de oprichting eener staats-hypotheekbank te bevorderen en in de hand te werken. De bespreking van het landbonwcrediet in alge- meenen zin wordt, bij afwezigheid van don heer Armand Sassen, die het op zich genomen had, ingeleid door den afgevaardigde van Alkmaar, den heer mr. A. P. d e L an ge. Wanneer spreker steeds oen hypotheekbank van staats wege bestreed, dan was dat, omdat hij van oordeel is, dat het betere de vijand is van het goede. Men moet letten op het meer bereikbare. De landbouwer heeft in de laatste plaats behoefte aan hypotheek krediet; hij moet hebben een goedkoop gewoon krediet voor zijn bedrijfskapitaal. Het is vooral de kleine landeigenaar, die dit krediet dagolijks noodig heeft. Veien ondor hen zijn niet krediet-waardigmaar die het wel waard zijn hebben zeer weinig aan te bieden als onder pand. En wat zo hebben, daarover kunnen ze niet vrije lijk beschikken. De te veld staande oogst evenwel is vast goed en verbonden onder hypotheek. Dat moet door da wet. worden veranderd. Het oogstverband moet worden mogelijk gemaakt. Dan is krediet mogelijk voor den landbouwer zoo goed als voor den koopman. In Indië is het reeds zoo en het stelsel werkt daar goed. aarom is de eerste hypotheekhouder gerechtigd, door zijne drie jaren preferentie van rentokrediet te verleenen voor rekening van den tweeden hypotheekhouder Vandaar dat de tweede hypotheek zoo bezwarend is. Het privilegie van rente behoorde dus tot éen jaar beperkt. Dit alles geldt voor den eigenaarmaar de hnnrboer is er nog erger ain toe. Al zijn eigendom is verbonden voor hnnr. Vandaar dat het privilege van den verhuurder tot executie tot één jaar behoorde beperkt. Kwamen deze hervormin gen tot stand dan stond do landman met den koopman gelijk. Men vrage dus aan de regeering deze wetswijzi gingen. De kleine man zal er mee gebaat zijn. Ten slotte waarschuwt spreker tegen een eenwigdnrend beroep op den Slaatwaardoor het initiatief wordt gedood. Na eenige discussie wordt bij acclamatie het hoofdbe stuur gemachtigd, om, als de omstandigheden daartoe gunstig zijn bij de regeering aantedringen op de op heffing der belemmeringen voor het landbonwcrediet. De bespreking van het ontwerp van wet op de grond belasting, wordt ingeleid door den heerW. Meijer, van 's-llage, die, ten einde haar voor den landbouwer zoo min mogelijk drnkkend te makenhot wenschelijk acht te bepalena. dat het percentage van de belastbare opbrengst telken jare bij de wet worde vastgesteld en geleidelijk worde verminderd, om zoodoende tot afschaffing te gerakenb. dat de belasting niet langer worde be schouwd als een zakelijke belasting en diensvolgens het geen aan hypotheekrente als anderszins jaarlijks moet worden uitgekeerd worde afgetrokken van de belastbare opbrengst, waarnaar de opbrengst wordt geregeld c. dat de opcentendoor gemeenten en provinciën tot nu toe geheven van de grondbelasting, zullen worden overgebracht, aangezien de landeigenaars reeds meer dan genoeg voor de gemeente en de provincie doen door den aanleg en het °onderhoud van dijken en polderwegend. dat de grond in de veenpolders van belasting worde ontheven e. dat bij de taxatie van gebouwen tot hoeven behoo- rende, wel worde in het oog gehouden, dat zij in zeer vele gevallen meer last dan voordeel aanbrengen. Na° eenige discussie wordt besloten het besprokene ter kennis te brengen van Regeering en Staten-Generaal en landbonw-comité. Mede wordt besloten de nog overblij vende bespreking van den vleeschaccijns aan te honden. Nadat de heer Baudaiii ten slotte een woord van dank gebracht heeft aan den aftredenden voorzitter, wordt de vergadering gesloten. Het hoofdbestuur van den Wederlandsclien bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied'van post- en telegraafverkeer richtte zich in het bogin van dit jaar per adres tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met verzoek, het daar heen te leiden dat op christelijke feestdagen de dienst uren der post-en telegraaf kantoren belangrijk worden uit gebreid. Dit adres werd gesteund door een 20tal kamers van koophandel. Aan gemeld verzoek van den Bond zal worden voldaan, de minister heeft namenlijk bepaald, dat op den 2den Kerstdag de verzending van brieven en andere stukken zal geschieden als op do werkdagen. Op dien dag zullenevenals op den len Kerstdag op de postkantoren alle postzaken worden behandeld. De post en telegraafkantoren zullen over het algemeen langer worden opengesteld dan op zondag. Alle bijkantoren der postergen en telegrafie zullen gedurende onkelo uren ge opend zijn. Van den heer J. M. van S t a r r e n b u r g lid der Schaakclub Excelsior", 's Hage. Zwart. '//////////A A A/////A, Amm, wit. Wit: K 06 D h8 R dl P d6 P e5 b2 f5, Zwart: K d4 c5 d2 o7 f4. Wit begint en geeft in 2 zotten mat. Oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Oplossing van probleem No. 21 van den heer J. T. Kouwenhoven, Warmond. D bl. K e4! P d6 D blP e3 f. T: c3 D: d3 f. P f4; P f6 t- anders D: do f. Een sierlijk probleem, waarin vooral de eerste zet een ruime plaats inneemtdit komt bij 2zetters het meest in aanmerking. Het geeft echter nog meer; ook de vari anten zijn allen van het zuiverste gehalte en laten n een blik werpen op de groote gave van dezen componist. Goede oplossingen ontvangen van Schaakclub »'L Espérance", G. van Nieawknijk en L., AlkmaarB. en R., OudcarspelSchaakclub »Exelsior", J. J. Wortman en P. L. Wortman, den HaagTiwedig, Rijp; S., Schermeer; E., Obdam J. S. Sijbecarspel. Briefwisseling: Vele oplossers geven aan D dl, dit faalt door K e4 Zie den eersten variant. Door de Vereeniging van leeraren in het boek houden werd de acte van bekwaamheid voor de practijk in het boekhouden uitgereikt aan den heer C. A. Grootegoed, alhier. Woensdag, den 27, treedt de heer Willem van Zuijlen alhier op, met een programma geheel nieuwe voordrachten, als: Mie do Klomp (J. van Rennes); Een idylletje (J. Boontje); De dupe der historie (Fabies); Oudste Wimpie (Emants); Een blok aan het been (Rosier Faassen); Een onzin-speech (W. van Zuijlen); Mijn eigen kamer (Dekking); De landziekige (Lodewijk Mulder) en Goede morgen (J. Tonrs). Eenig als de heer van Zuijlen in zijne genre van voordrachten ismag dien avond in het lokaal Harmonie zeker een druk bezoek worden verwacht. Waar hij met zijn nieuw repertoire optrad tot heden, overal had hij nitbnndig succes en zijn de couranten één in haar lof. Bij de op den 19 door het gemeentebestnnr alhier gehouden aanbesteding van de uitvoering der ge meente-werken in 1894 was de uitslag als volgt 1°. het onderhonden van alle gemeente-gebouwen, scholen, brnggen riolen en verdere gemeente-werken in 5 afdeelingen geraamd op f 4252,als: a. gewoon onderhondgeraamd op f 1882 en b. riolen geraamd op 886. Laagste inschrijver C. Groo tegoed f 2496. c. stukadoors- en witwerkgeraamd op J 705. Laag ste inschrijver D. H. Horstmanshoff f 560. d. smidswerk geraamd op 430. Laagste inschrijver D. van Vliet f 367. e. zink- en loodwerk geraamd op 349. Laagste inschrijver J. Coppens f 339. 2°. hst doen van eenige vernieuwingen aan de gebou wen, in 3 rubriekengeraamd op f 2593,Laagste inschrijver F. Rike f 2075. 3°. het doen van eenige vernieuwingen aan de brnggen, geraamd op f 2006,Laagste inschrijver Coinelis de Wijs, te Monnikendam, f 1717. 1°. het verrichten van voeg- en inboetwerken aan de wallen het afboenen daarvan en het doen van eenige vernieuwingen geraamd op f 1758,Laagste in schrijver N. van der Voort i 1441. 50. het leveren en vervoeren van de benoodigde mate rialen voor buitenwegen, voetpaden enz., geraamd op f 2528,Laagste inschrijver G. Ruigewaard te Egmond aan Zee, f 2116. 6°. Het onderhonden van den Hoeverweg van af den Bergerweg tot het dorp Egmond a. d. Hoef even voor de onderwijzerswoning geraamd op f 1150, Laagste inschrijver Jacobus Oldenburg te Bergen f 930. Do gezamenlijke raming was j 14287,het totaal der laagste inschrijvingsommen bedraagt 12041. Den 16 hield de heer F. Domela Aleuwenhuis eene rede, in het Nieuw Alkmaarsch Koffie huis, aan de Schoolstraatalhier. Een talrijk publiek was daarbij tegenwoordig. Zitting van 19 December. J. H., Hoorn, bedelarij, 12 dagen heeht. J. L. M., C. M. en J. L. M., Alkmaar, mishandeling, de eerste 3 maanden, de twee laatsten 4 weken gev. S. L., Kolhorn, beleediging, 8 boete of 4 dagen hecht. HK.Nieuwe Niedorp beleediging f 5 boete of o dagen hecht. A. de S., Anna Paulowna, diefstal, 8 dagen gev. C. M., huisvr. van 0. S., Nieuwediep, beleediging, f 3 boete of 2 dagen heeht. J. B., Bovenkarspel, verzet, 25 boete of 10 dagen hecht. H. S.', Hcorn huisvredebreuk enz.2 maanden gev. P. M., Bovenkarspel, diefstal, 14 dagen gev. A. W. en K. W., Twisk, vernieling, ieder 1 md. gev. R. R., Winkel, vernieling, 1 maand gev. J. van A.. Beets, mishandeling, f 25 boete of 10 dagen hecht. J. S., Twisk, mishandeling, 6 boete of 3 dagen hecht. Tevens werden 4 bedelaars voor verschillende straffen veroordeeld. GEBOREN. n 14 Dec. Adriana Anna, d. van Antoon Plaat en Grietje Scheljinger. 16 Helenad. van Dirk Boldewijn en Oatharma Clara Sander. Pieter, z. van Arie van Lienen en Jacoba Hartland. 17 Anton Dietrich en Johannes, zoons van Anton Dietrich Wempe en Johanna de Greef. Jo hanna Catharinad. van Johannes Boom en Geertrnida Anna Maria Bnijs. Johannes Franciscusz. van Gerardus van der Post^ en Fokje Knijper. Cornells, z. van Jacob Koe man en Aaltje Nap. 19 Frederikus, z. van Petrus de Lange en Jansje Hollenberg. OVERLEDEN. 16 Dec. Geertje Ots wed. van Pieter Konijn 73 j. 17 Aaltje Zeilmakerwed. van Klaas Eijsjes van Ossenbrnggen 79 j. 18 Maria Magdalena Niesen, echtgen. van Albert Henneke72 j. en 6 m. Geertrnida Fockeus, eehtgen. van Johannes de Graaff82 j. en 5 m. Marijtje Blaanwechtgen. van Petrus Jacobus Veel, 50 j. Christina Alida Rabeling, echtgen. van Johannes Jacobus Muller eerder wed. van Gerardus Fredericus Binneman 65 j. 19 Johanna Maria Spannemaker, echtgen. van Jacob Stroomen 42 j. ALKMAAR 18 Dec. Aangevoerd 4 koeien en ossen f 170 a 210, 63 vette kalv. f 40 a 110, per P. f 0,90 a 1,—, 8 nneht. dito f 8 a 16 599 vette schapen, f 14 a 29,50, 268 vette varkens, per P. f 0,40 a 0,50, 26 ma gere dito f 16 a 18, - Bok f AMSTERDAM 18 Dec. 495 runderen vette f 0,50 a f 0,70 p. P., 150 melk- en kalfkoeien f 120 a f 230, 44 nncht. kalv. f 6 a f 9 545 vette varkens f 0,38 a 0,46 per P. AMSTERDAM 18 Dec. Friesehe Dokknmmer Jammen f 1,90 a 2,dito Franeker f 1,80 a 1,90, dito Zaaiers f 1,30 a 1,40, Zeenwsche Sp. Jammen 1.80 a 2,— dito Blauwe f 1,90 a 2,dito Flak, f 1,70 a 1,90, Zeenwsche Blauwe f 0,a 0,Geld. dito f 1,50 a 1,70, dito Champions f 1.20 a 1,30, Pruis. Hamburgers f 3.— a 0.—, dito Roode f-.—f-,—Aanvoer 5 ladin gen. Handel matig. Raapkoeken f 54 a 82. Lijnkoeken f /,75 a 12. Petroleum onveranderd. EDAM 16 Dec. Aangevoerd 32 stapels kaas wegende 4867 P. Hoogste prijs f 32, LONDEN 18 Dec. Aangevoerd 1200 runderen 2.8-5. 9000 schapen en lammeren 4-6., 10 kalveren 3.5-6., 20 varkens 3.2-5.-. J'KH TKLKLHA IK. PURMEREND 19 Dec. 201 Runderen, f 0,56 a 0,73, 8 stieren, vette lager in prijs, handel stngmelkkoeien 65 vette kalv. f 0,80 a 1,00 per P. handel matig, 82 nuchtere dito f 8 a 22, matig, 25 paarden, 2575 schapen en lammeren, prijshoudend, handel matig, 243 vette varkens 44 a 50 cc., handel matig, 64 magere dito f 16 a 24, 161 biggen f 7,— a 12, beide handel matig, 756 ganzen f2.60 a 3.40, 220 zwanen f 7.— a 8,—. 38 zak appelen f 1,a 1,50 per zak. 10 zak peren f 1.— a -. Boter f 1,10 a 1,20 per K.G., aangevoerd 1336 K.G Kipeioren f 4,25 a 5,25 per 100 Kleine kaas 32,—, middelb 29,50 commissie f aangevoerd 201 st.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3