Nieuwjaarswenschen. DE ROOFRIDDER. Mo 152. Vijf en Negentigste Jaargang 1893. Y R IJ 1) A Gr 22 DECEMBER. Nieuwj aarswenschen a 21 II cents a contant, Inenting' en herinënting. Recognitiën. FEUILLETON. POSTER IJ EN. PARLJSCHE BRIEVEN. In het nummer van den Oudejaarsavond, Zondag, den 31 December, dat als gewoonlijk Zaterdagavond verschijntzal weder gele genheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. Onttrekking van grond aan den openb. dienst. UkHAAIISCIIi; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers ©,©6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 0E IIITEEVEKS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeno kennis, dat zij den Gemeenteraad voorgesteld hebben 4 a 5 centiaren gemeentegrond be stemd voor den openbaren dienst, zijnde een gedeelte dei- straat voor het pakhnis aan de Baan straat op den hoek van het Kennemerpark, No. 7, aan dien openbaren dienst te onttrekken en in eigendom af te staaD aan A BALDER Dz.. die dien grond in eigendom aangevraagd heeft, om voornoemd pakhnis te knnnon verbouwen tot een woonhuis. Zij, die tegen het onttrekken van dien grond aan den openbaren dienst bezwaren mochteu heb ben worden nitgenoodigddie bezwaren aan den ge meenteraad kenbaar te maken vóór 27 December e.k, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 December 1893. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat zij naar aanleiding van een schrijven van don Ge neeskundigen Inspecteur voor Noordhollandin verband .mat. do hier voorgekomen gevallen vau pokken, heden be paald hebben dat tot nadere aankondiging aan het stads-verband te Al ktnaar op alle werkdagen, te twaalf nren dos middags gelegenheid zal bestaan om kosteloos te worden Ingeënt ot lieringeëiit. Zij deelen op verzoek van dien ambtenaar daarbij mede, dat het noodig is dat allen, die nog niet of niet met goed gevolg zijn ingeënt, nogmaals worden ingeënt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 December 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de legger der over 1-894 verschuldigde recognitiën ,voor het gebruik van ROMAN VAN JULIUS W O L P P. Raar het hoogduitseh. t>2j Met smachtend verlangen zagen Albrecht, Siegfried en Oda van .de toppen .der rotsen nitof niet ontzet van dezen of gene opdaagde. De jonge gravin bracht het grootste deel van den dag boven doorals een uitgezette schildwacht, waar zij vaak aren achtereen, met de hand boven de oogen naar den horizon tuurde, of er zich hier of daar soms blinkende helmen of .flikkerende speren •vertoonden. Wat stelde zij zich er een groot genot van voor om de trappen af te vliegen en reeds van verre Albrecht toe te j uiahen Zij komen zij komen te paard en te voetMaar zij kwamen niet en Oda werd iederea dag neerslachtiger. Gm harentwil was de krjjg ontbrand, om haar alleen was er bloed gevloeidwaren er gekwet sten en zelfs dosden gevallenen weinig had '1 gescheeld, of Siegfried had tot de laatsten behoord en wie zou 't zeggenhoevele en welke zware .offers die rampzalige oorlog nog kosten zou Zij durfde Albrecht niet ten tweedenmale voorstellen haar aan zijne vijanden uit te leveren maar hij ias het toch dageljjks op haar lief gelaat, dat zij, alleen zijnde, vaak bittere tranen schreide. Dat kon de dappere edelman niet langer aanzien en hij pijnigde nacht en dag zijne hersens om uit te vinden hoe hij misschien door krijgslist of de eene of andere vermetele daad zich en de zijnen nit. dezen hachelijken toestand zou kunnen redden. Eindelijk kwam er een denkbeeld bij hem op, aanvan kelijk nog wel vaag en onbestemd maar hoe meer en hoe ernstiger hij het overwoog en van alle kanten be schouwde des te zekerder werden de omtrekken, totdat tot den openbaren dienst bestemde gemeente-eigendommen of werken heden tot een invorderbaar bedrag van 527.36 vastgesteld en ter invordering aan den ge meente-ontvanger uitgereikt is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 19 December 1893. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Kerstdagen. Op den 2en Kerstdag zal de verzending van brieven en andere stukhen geschieden als op de werkdagen. Op dien dag zullen evenals op den Men Kerstdag, alle pist zaken worden behandeld. Het postkantoor is op die dagen open als des zon dags behoudens dat op den tweeden Kerstdag niet vroe ger zal gesloten worden dan dj uur namiddag Green wichtijd). Nieuwjaar. Ter bevordering van eene geregeldo bezorgiug der bij de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarswenschen welke men op 1 Januari a,s. aan de geadresseerden uitgereikt wenscht te zien reeds van 82 dezer af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken behooren voorzien te zijn van een op in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis en moeten uiterlijk den 31 dezer te 12 uur, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter postbezorging zooveel mo gelijk gebruik te maken. Op 1 Januari worden geene postpakketten ter verzending aangenomen. XXXIV. Parijs 17 December 1893. De geheele afgeloopen week was gewijd aan de anar chisten zoo wij dus thans nog met enkele woorden over deze actualiteit sprekendan hebben wjj dezen heeren genoeg eer aangedaan en mogen wij daarna den blik wenden naar vroolijker onderwerpen. Een der eerste ge volgen van dun bom geworpen door Vaillantis dat verscheidene vreemdelingen, die in te nauw verband ston den met de anarchie, over de grenzen worden gezet; deze maatregel hangt ook onzen landgenoot, den heer Alexander Cohen, boven het. hoofd. In vroeger jaren waren de namen, woonplaatsen en beroepen der hier gevestigde vreemde lingen zoowel aan de regeeriug als aan de politie slechts ten deele békendeen vreemdeling kwam te Parijs, deed zaken voor oigen of voor anderer rekening, woonde in hotel in gemeubileerde kamers of in ziju oigen boedel en behoefde van een en ander aan niemand eene verkla- het eindelijk rijpte tot een vast besluitdat ten slotte zoo vast stond als zijne hechte voorvaderlijke burcht. Het was een uiterst vermetel plan en wie het trachtte uit te voeren die waagde honderd maal zijn leven maar hoe vaak had Albrecht dat reeds gedaan! En was het ditmaal niet voor Oda »Siegfried sprak hij tot zijnen broeder wanneer voor ons van zelf geene hulp komt opdagen, dan moeten wij die gaan halen. Dat is duidelijk, niet waar? Wel nu, ik zal hulp gaan halen. Hoe ik er uit wilbedoel je Luister maar eens I Er is slechts één enkele weg die open eu vrij isdien geen vijand ver sperren kan noch bewaken een wegwaaraan hij zelfs niet denken zalen dien eeuigen weg zal ik inslaan, daar gindsdie steile rotsen langs de steile helling naar beneden Albrecht! Is dat scherts of ernst?" vroeg Siegfried, geheel .©.verbluft. «Volle bittere ernst", verzekerde Albrecht somber. «Zoodra de nacht invaltlaat gij mij aan touwen naar beneden, dan sluip ik naar Ditfurt, zend vandaar boden uit naar de met on3 bevriende burchten'k neem daar zelf een paardrijd naar graaf Burchard von Mansveld, die weer boden uitzendt naar Stolberg en Hohnstein en binnen drie hoogstens vier dagen ben ik met eene be hoorlijke strijdmacht weder hier en maak u allen vrij. Zgc lang moet gij het hier uithouden eu kom ik gelukkig beneden en aan mijn doeldan moet het overige goed gaan en das voorwaarts Roep Bock Siegfried «Maar waarom most juist gij het zijn die langs dien vreeselijken weg zijn leven waagt en in nacht en ontijd voortslnipen wierp Siegfried hem tegen, «dat komt toch veel eerder mij toe dan jou, onzen opperbevelhebber! Bedenk Albrechtals je eens vielt, of gevangen genomen werdtWat moeten wij beginnen zonder jou!" «Ik doe hetSiegfried", zei Albrecht op gebiedenden toou. «Gij blijft bij Oda, gij zijt haar steun en leidsman voor geheel het leven gij moogt je leven niet wagen moogt haar niet tot weduwe maken nog voor ze je vrouw is." ring af te leggen. Thans echter is dit geheel anders ge worden. Bij besluit van 2 October Van het jaar 1888 zijn alle vreemdelingen verplicht aan de prefectuur te Parijs of aan den burgemeester der stad waar zij wonen eene verklaring af te leggen van hunnen naam, geboorteplaats, leeftijd beroep enz., en nadat wij allen aan deze ver plichting voldaaD hadden, kwam dit jaar op den 8 Augustus eene nieuwe wetwelke ons nogmaals opriep naar de parijsche prefectuur van politie, om eene bijna gelijkluidende verklaring af te leggen. Verandert de vreemdeling van woonplaats, dan moet hij dit aangeven bij de prefectuur van politie en bij den burgemeester van die stad waar hij dan zijn verblijf wil honden. Deze maatregel heeft niets wat iemand kan mishagen, en voor de goede regee ring in een groot land kan het zijn nut hebben juist te weteu wat de vreemdelingen doen en wie zij zijn. Zoo dra dan een vreemde gast zich niet behoorlijk gedraagt, doch zich bemoeit met zaken, welke hem als vreemdeling niet aangaan, wordt hij doodeenvoudig over de grenzeD gezet. Is dit nu het geval met Alexander Cohen wij weten het niet juistdoch moeten het haast gelooven. Naar wij vernemen was Cohen reeds in Holland bekend als zeer revolutionair hij was secretaris van den heer Domela Nieuwonhuis, en moest voor eenige jaren geleden zijn geboorteland verlaten omdat hij zich oneerbiedig had uitgelaten over wijlen Koning Willem III. Cohen was hier in gemeenschap met bladen als »la Révolte", »le Pêre Peinard" en meer zulke geschriften, hij hield eene uitgebreide briefwisseling met hollandscke en dnitsche socialisten, eu ziju doel was zich te Parijs te doen natu- raliseeren. Daarom was hij in zijne geschriften veel kal mer geworden doch in zijne gesprekken was hij te veel anarchist. Het is jammer, want hij heeft wat men noemt een verstandige bol, een knappe kop en hersenen, spreekt en schrijft in verscheidene talen, en had zich de fransche taal zoo eigen gemaaktdat zijne overzettingen uit het nederlandsch en het duitsch hier zeer geprezen worden. Juist wilde eene vereeniging, «L'Oeuvre" geheeten, in het theather der «Bouffes dn Nord" een stuk ten tooneele brengen naar een roman van Hauptmanu getiteld «les Ames Solitaires", welke roman door Cohen nit het duitsch vertaald is en door hem voor hot tooueel bewerkt. De voorstelling kon echter niet doorgaan ze werd door de regeering verboden. Uit de buitenlandsche berichten in dit blad zal men reeds vernomen hebben, dat de Tweede Kamer verschei dene nienwe wetten aanuam ter bestrijding der anarchie. Wel wordt hier in vele bladen der regeering het verwijt gedaan, dat zij de vrijheid van spreken en schrijven wil beperken, doch meenen wij te mogen opmerken, dat eene regeering nu eenmaal en altijd wordt aangevallenen waar de vrijheid of liever het misbruik dat sommigen van dit schoone woord maken, ons brengt tot het werpen van bommen, daar is het de plicht eener regeering krach tiger op te treden. Over den anarchist Vaillant, den bommenwerper ver haalt het dagblad »Le Gaulois" eene niet onaardige anec dote. Vaillaut behoorde ook tot de Ligue des anti-pro- priétairos", dat is eene vereeniging van lieden die het op de eigenaars van huizen gemunt hebben, en daarom Nog gaf Siegfried niet toe. Hij vatte zijnen oudsten broeder bij beide schouderszag hem hartelijk in het gelaat en zoi op smeekenden toon: «Laat mij het doen, Albrecht. Jij zijt hier meer noodig dan ik. Met vreugde neem ik het waagstuk op mij. Och, Albrechtlaat mij eindelijk eens iets doen van belang voor jou en voor Oda «Geen woord meer!" gebood Albrecht bijna ruw. «Ik en niemand anders zal den tocht ondernemen. Ik kom met een flink leger terug en 't is beterdat ik het aanvoer en voorga in den strijd dan dat gij aan 't hoofd er van zoudt staan." Dat moest Siegfried toegeven. «Nog iets!" zei Albrecht, *Oda verneemt vandaag nog niet.s van het waagstuk eerst morgen ochtend als ik weg ben znlt ge het haar vertellen." Nu werd ook Bock in het geheim ingewijd ook hij bood zich oogenblikkelijk aan om in de plaats van zijn heerhet stoute waagstuk te bestaan doch werd even- zeei zeer beslist door dezen voor zijne bereidwilligheid, bedankt als Siegfried. Onmiddellijk werden in alle stilte- do noodige toebereidselen gemaakt. Aan do sterke trekketting van de bron verlengd met zeer storke touwenwaarmede men hooptedat zij lang genoeg zon ziju zou Albrecht even voor middernacht op de ongenaakbaarste en gladste plaats van de geheele helling, in tegenwoordigheid van Siegfried en Bock door den wapenmeestor Klinkhardt en twee dor „zeven wilden neergelaten worden. Zoo lang op Regenstein alles in orde waszou Siegfried den rooden wimpel van den toren laten waaien opdat Albrecht bij zijne terug komst reeds van verre zou kunneu zien dat hij niet te- laat kwam. Een afgesproken hoornsignaal zou dan het sein tot den aan al zijn dien Siegfried door eenen feilen, uitval der goheele bezetting ondersteunen zou. Aldus was alles afgesproken en bepaald en er lag ook geene moeielijkheid in om Albrechts gevaarlijk plan voor Oda stil te houden totdat het uitgevoerd zou ziju ten einde haar niet in uoodelooze angstige spanning te laten. Sedert don aanvang van het beleg hielden Albrecht

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1