a M Buitenland, Nederland. nooit huur willen betaleD. Voor eenige jaren geleden woonde hij op Montmartre in de rue Hermei en betaalde zijne huurpenningen niethet gevolg was, dat de eigonaar hem den deurwaarder zond. De anarchist echter besloot toch maar te verhuizen, daarom trad hij het vertrek of "loge van den portier binnen en begon mot dezen en met zijne vrouw een zeer druk gesprek. Vaillant bleef in de deur staan zoodat de concierges niet bemerkten, dat een twaalftal leden der anti-eigenaars-vereeniging naar boven slopen, en eenige minuten later weder beneden kwamen, beladen met pakken en meubelen. Toen de on gelukkige portiers eindelijk en plotseling al die mannen zagen begrepen zij wel wat er gaande was doch het was te laaten wat kouden één man en vrouw tegen een dozijn flinke kerels. De opzichter van het huis was natuurlijk woedend doch ten slotte nog verplicht aan zijnen wederspannigen huurder kwijtschelding van betaling te geven, daar onze anarchist zijn bed had laten staan een bed mag niet verkocht worden, en men mag het ook niet buiten de deur zetten zonder rechterlijk vonnis hetwelk ongeveer 60 franken zou gekost hebben. Zonder het te willen hebben wij thans toch langer over de anarchisten gesproken dan ons plan was. Hopen wij dat zij ons in het vervolg mot rust laten. Gelukkig is tot heden geen enkele der gewonden overledendoch dit is een gelukkig toeval doordat de bom verkeerd werd geworpeu. De uitwerking kon erger geweest zijn. Een volgend maal hopen wij te spreken over den groo- ten keizer Napoleon I, niet historisch, doch anecdotisch. De groote man herleeft weder, vooral in do schouwbur gen wij zagen daar aardige en ook tooverachtige stuk ken. Het is echter ook mogelijk, dat de actualiteit ons noopt eerst bij den bonhomme Noël stil te staan. J. M. T. BETiCHJE. De Kamer hoeft met 85 tegen 32 stem men aangenomen het door de regeering bestreden amen dement van den heer Helleput, om voor het stemrecht, voor de openbare onderwijzers, die in betrekking zijn, geen onder scheid te maken tusschen hen, die een diploma bezitten en hen, die het missen, maar voor de toekomst een diploma te eischen. Daarna werd met 67 tegen 51 stemmen beslist, .dat een diploma vereischt zou zijn van bijzondere onderwijzers die bij afkondiging der wet sinds 5 jaren in betrek king waren. Waarschijnlijk zal de president-minister Beernaert af- tiolon, daar in de rechterzijde geeue eenstemmigheid is verkregen kunnen worden ten opzichte van de door haar aan te nemen houding tegenover de evenredige vertegen woordiging. Thans is door haar eeue commissie benoemd, belast met het onderzoek naar de grondslagen voor een vergelijk tusschen de regeering en de rechterzijde. Te Luik hebben de socialisten gebruik gemaakt van een twist tusschen de liberale en katholieke studenten tot het verwekkon van stantjes. De politie kon de katho lieke studenten met moeite beschermen. I>11 SCHIiAlïD. In de vorige week hebben te Hamburg 51 personen, gedeeltelijk conducteurs, gedeelte lijk veekoopers uit de Rijnprovincie te recht gestaan wegens het ten tweeden of derden male uitgeven van reeds gebruikte spoorwegkaartjes. Het had in hunne woonplaatsen de aandacht getrokkendat zij wekelijks bij het gaan naar de markt te Hamburg slechts kaartje namen tot Oberhausen. Alle beklaagden bekenden het feitalleen verschilden zij omtrent de vraag, of de vee koopers de conducteurs of omgekeerd de conducteurs de veekoopers tot die daad verleid hadden. JEAöEIiAlïW. Minister van Salisbury heeft aan zijne pachters in Hertfordshire en Middlesex eene vermindering van 30 pCt. verleend op de pacht, welke 21 December vervalt. Ijagerhuls. Minister Asquith antwoordde den 18 op de vraag van een der leden, dat door de regeering een onderzoek ingesteld was naar de heftige uitdrukkin gen, die op sommige vergaderingen van werkloozen geuit waren. Voorts werd een schrijven van den heer Dupuy, den voorzitter der fransche Kamer, voorgelezen, waarin deze aan het Lagerhuis, namens de Kamerzijnen dank betuigt voor het adres van sympathie, naar aanleiding van den anarchistischen aanslag ontvangen. Het wets-ontwerp waarbij -de regeering gemachtigd wordt eene leening van f 120.000.000 te sluiten voor Britsch-Indië, is bij derde lezing aangenomen. Den 19 diende de heer George Hamilton, oud-minister van marine, de aangekondigde motie over de oorlogsvloot in. Met het oog op het gevaar dat Engeland bet over wicht ter zee zou verliezen, was een snel en vastberaden handelen noodig, om het gevaar nog bijtijds af te wenden. Gladstone bestreed de motie door toevoeging van het bekende amendement (waarin bet Huis zijn vertrouwen uitspreekt dat de rogeering te bekwamer tijd de gepaste maatregelen zal voorstellen). Hij betoogde, dat de inwil- liging van bet gevraagde het tegenwoordig gevolgde stelsel zou omverwerpen en de verantwoordelijkheid der regeering op het Lagerhuis zou laden. In dringende ge- Siegfried en Bock beurtelings den geheelen nacht de wacht, zoodat er altijd een in volle wapenrusting den geheelen nacht op bleef en onafgebroken de ronde maakte om het oog te houden over de uitgezette wachten. De beide an deren hielden hem dan steeds nog een poos gezelschap nadat het gewone uur van ter ruste gaan reeds geslagen was. Er was dus voor Oda niets opvallends in gelegen, dat de beide graven zich dezen avond ook nog niet da delijk ter ruste begaven nadat zij hen op het gewone uur goeden nacht had gewensebt. Albrechtwiens beurt voor de nachtwake het was antwoordde haar ook dit maal niets anders dan zijnen gowonen nachtgroet. Alleen zon het een scherp opmerker geenszins ontgaan zijn, dat hij ditmaal zijnen groet vergezeld deed gaan van eenen onbeschrijfelijk liefdevollen blik niemand toch kon vooruit zeggen of dit niet de laatste zon zijn voor eenwig. Toen het uur was aangebrokenbeklommen de drie mannen de rots, Albrecht geharnast met opgeslagen helm vizier gewapend met zwaard en dolk en in eenen don kereu mantel gehuld. Op den top wachtten hen reeds Klinkhardt, Nothnagel en Schatte met de ketting. Wordt vervolgd. vallen en in tijden van gevaar, is een dergelijke gang van zaken mogelijk, maar wij leven nu niet in een tijd van gevaar en dringende spoed. Engeland beschikt over veel meer middelon om schepen te bonwen dan andere lan den, maar de engelsche vloot is tegenwoordig veel sterker dan die van Frankrijk en Rusland samen, wat het aantal battle ships betreftrekent men de schepen van alle klassen mede dan wint Engeland het van de drie ver bonden mogendheden, 't Is waar, als er geeue nieuwe schepen worden gebouwd, dan zullen Frankrijk en Rus land in 1897/98 acht schepen meer hebben dan Engeland, maar zelfs dan nog is de engelsche vloot grooter in tonnental. Do vloot zal echter uitgebreid worden en bij de Admiraliteit zijn plannen in onderzoek, die te bekwa- mer tijd aan het Huis zullen worden voorgelegd. De motie Hamilton word met 240 tegen 204 stemmen verworpen, en het amendement-Gladstone daarna aan genomen. In den loop der beraadslaging wees de minister van financiën er op, dat Engeland in 1898 22 battle ships le klasse zal hebben, Frankrijk 15 en Rusland 9. Indien het engelsche volk met deze feilen bekend ware geweest, zou het land niet in rep en roer zijn gebracht. Engeland heeft op het oogenblik 19 le klasse schepen, Frankrijk 10 en Rusland 4van de russische kunnen er 3 naar de Middellandsche zee gaan, maar dan moeten zij toch eerst de batterjjen der Dardenelleu voorbijgaan. Ten slotte ver klaarde hij, dat de regeering vast besloten is, Engelands overwicht ter zee te handhaven. FH AAKRIilK. De Senaat heeft den 18 een voor stel, om de bedrijvers van anarchistische aanslagen voor een krijgsraad te doen terecht staan, naar eene commis sie verzonden. De beteugelingswettendie reeds door de Kamer goedgekeurd waren, werden mode aangenomen Twee honderd afgevaardigden hebben in de Kamer voorgesteld aan bnitenlanders het bezit van grond in de nabijheid van versterkingen, havens of kusten te ontzeggen. ÏTAIiIE. Den 17, des avonds, is te Montreal nabij Palermo eene manifestatie gehouden tegen de gemeente lijke belastingen. Daardoor ontstond eene botsing met de gewapende machtwaarbij vijf soldaten en twaalf manifestanten gewond werden. De Paus bediende den 17 de mis en in de daarbij uit gesproken rede behandelde hij de lotsbestemming van Rome. De gezondheidstoestand van den Paus was uit stekend. OOKriAKIJU.HOVtiAKlJK. Na eene zeer toegejuichte rede van den minister van justitie heeft de rechtskundige commissie uit de bongaarsche Kamer van afgevaardigden, met algemeene stemmen, het wetsontwerp op het verplichte burgerlijk huwelijk aangenomen. TAHRIJE. De aan de Zwarte Zee gelegen stad Boli is door een zwaren brand geteisterd, waarbij 490 winkels en 138 buizen met den ouden toren der stad afbrandden. Twee honderd gezinnen zijn zonder woning en de schade wordt op 5.000.000 piasters geschat. XWSTMKLAliU. De Bondsraad heeft besloten aan de bondsvergadering een wetsontwerp aan te bieden tot het tegengaan van het anarchisme. Daarin wordt opruiing tot misdaden die het leven van menschen in gevaar brengen, strafbaar gesteld; evenzoo het maken, bewaren of vervoeren van ontplofbare stoffen, welke moeten dienen om misdaden te volvoeren. Het verspreiden van geschriften, waarin opgeruid wordt, zal met eene boete van hoogstens f 10000 en met gevangenis gestraft worden. Tweede Kamer. Den 19 werd medegedeeld, dat de commissie van voor bereiding voor het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent het in werking treden van de wet op het faillissement en de surséance van betaling, tot haren voorzitter heeft gekozen den beer Travaglino. Na art. 23 stelde de heer v. d. Botch een nieuw artikel 23a voor, luidende Vergoeding aan gemeenten voor de kosten vallende op paardenkenringen in 1893 en '94, ingevolge Kon. Besl. van 10 November 1893 (Stbl. no. 253) Memorie. De minister kan met volkomen zekerheid antwoor den dat dit niet kan, als strijdig met de wet in 1890 hier gemaakt. De heer v. d. Velde wees er op, dat in bet betrok ken kon. besl. gesproken werd van kosten die aan de ge meenten worden vergoed". En die kosten wenscht de heer v. d. Borch er ook bij uit te breiden. Bedoeld kon. besl. is eigenlijk een parodie op onze militie wet, want overal heeft men eenvoudig het woord man door paard vervangen, waardoor men de zotste dingen krijgt. De minister antwoordde dat genoemd kon. besl. be rust op een wet van het vorige ministerie, welke hij eenvoudig moest uitvoeren. Intnsschen heeft hij zulk een overwegend bezwaar niet meer tegen het amendement en neemt dit over. De heer Rn t g e rs zegt, dat de commissie van rappor teurs dit oogenblik niet geschikt acht om deze zaak tusschentjjds te regelen. Daarom geeft hij den minister in overweging het amendt. nu artikel geworden weder terug te nemen. De heer van Houten sluit zich hierbij aan. De minister verklaart de gemeentewet niet genoeg te kennen om deze zaak a fond te behandelen. Nu de wensch daartoe te kennen is gegeven, wil hij de zaak wel onderzoeken en wil men het artikel verwerpen, dan heeft hij or niets tegen (Gelach). Het artikel wordt daarna met algemeene stemmen, dus ook met die van den heer v. d. Borch, verworpen. Bij art. 59 verklaarde de heer Schimmelpenninck van der Oije, dat hij en enkele vrienden tegen de begrooting zullen stemmen als afkeurende de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, welke veel hebben van soldaatje spelen en noodeloos reiskosten veroorzaken. De minister ontkende, dat deze oefeningen een vooruitloopen zonden zijn op zijne denkbeelden, belichaamd in zijne wetsvoordrachten. Die oefeningen verhoogen 's lands weerbaarheid Bij de voortgezette behandeling der begrooting van ooriog voor 1894 op den 20, was aan de orde art. 86 (Maréchaussee) en het amendement van den heer van Vlijmen tot vermindering met ƒ3900 om het wapen niet uit te breiden met 1 hoofd-officier en 1 luitenant. De heer W alter stelde voorden post te vermin deren met f 2700 en f 1200waarna de heer van Vlijmen zijn amendement introk. Na bestrijding der amendementen door de commissie van rapporteurs en den minister, wordt het eerste, om den post met J 2700 te verminderen voor den aan te stellen nieuwen 'hoofd officier verworpen met 54 tegen 24 stemmen en het tweedeom den post met f 1200 te verminderen voor oen aan den inspecteur toe te voegen kapitein met 60 tegen 18 stemmen. Bij ait. 91 aanschaffing van geweren van verkleind kaliber sprak de minister de courantenberichten tegen omtrent de slechte uitkomsten van het 6>/2 millimeter- geweer. Alleen moet gezorgd worden voor goed buskruit en daaraan schijnt het elders te hebben gefaald. Op art. 93 was door de commissie van rapporteurs eene vermindering voorgesteld mot j 40000 voor den bouw eener nieuwe kazerne der genie te Utrecht, welke som tot f 32000 verminderd werd na do verzekering des ministers dat de bestaande hulpkazerne voor de genie zoo slecht is dat hij f 8000 moest aanvragen voor nood zakelijk herstel der loodsen. Dit door de heeren Kielstra en van Beuningen bestreden eu door de heeren van Vlijmen, van Löben-Sels en Rutgers toegelicht amendement'werd aangenomen met 42 tegen 37 stemmen. De heer van V lijmen hield voldat men hier stond voor eene totaal-nitgaaf van 7 a 8 ton terwijl daardoor volstrekt niet verzekerd waswat juist wenschelijk zou zijn eene betere oefening der veldartillerie. Werd nu de genie-kazerne gebouwd, de veldartillerie zou nooit uit Utrecht wegkomenofschoon er schier geen terreinen voor oefeningen zijn. De minister hield vol, dat nog jaren lang Utrecht garnizoensplaats voor de veldartillerie zal moeten blijven. Utrecht is veel beter dan 's-Graven- hagezelfs met de duinen. Op art. 96 stelde de commissie van rapporteurs ver mindering met f 34000 voorom den bouw der kazerne te Groningen en van woningen voor waschbazen aldaar niet te doen plaats hebben omdat te Groningen behoor lijke oefeningsterreinen ontbreken en de plaats zeer on geschikt is voor een garnizoen. In het belaug eener snelle mobilisatie is die garnizoensplaats zeer ongowonscht. En wat de handhaving der orde betreftzoo waren de garnizoenen te Leeuwarden en Assen dicht genoog bij Groningen gelegen. De heer Kielstra zou tegen dit amendement stemmen. Hij begreep nietdat men de provincie Groningen geheel van troepen wilde ontblooten. De kazerne vorderde dringend verbetering. De gevangenen waren op vele plaatsen beter gelogeerd dan de soldaten. De minister zeide dat de kazerne te Groningen de allerellendigste is. Met weemoed zag hij dat slechte ver blijf. Hoe men iu vredestijd de geheele provincie zonder garnizoen zou willen latenbegrijpt hij niet.. En als men bet behouden wil, dan moet de kazerne er komen. Zoo kan het niet blijven. De nieuwe kazerne is er ook nog niet dadelijk en in de oude moeten dus eenige nood zakelijke verbeteringen worden aangebracht. Het amen dement werd verworpen met 43 tegen 28 stemmen: Bij art. 99 kwam de Vestingbegrooting aan de orde. Op art. 4 stelling van Amsterdam stelde de heer Mees voor, voor 1894 500000 minder toe te staan. Na ver dediging door de heeren Seret en van Löben Seis en be strijding door de heeren Guyotvan Vlijmen, Schimmel- penniuck van der Oije en de Ras. trok de heer Mees het amendement iu na de verklaring des ministers dat hij door de aanneming in de onmogelijkheid zou komen de stelling van Amsterdam zoo spoedig mogelijk in staat van voltooiing te brengen. De vestingbegrooting werd op verzoek van den heer van Löben Seis in stemming gebracht en aange nomen met 69 tegen 16 stemmen van de heeren Pytter- sen, de Kanter, Rutgers, van Löben Seis, HeldtA. Mackay Gerritsen, Sanders, Lieftinck Huber, G. van Dedem Hartogh Brantzen v. Bylaudtvan Alphen en v. d. Velde. De begrooting van oorlog werd aangenomen met 62 tegen 19 stommen van de heeren: v. d. Velde, Plate, Seret, Ilintzen, v. d. Borch, de Kanter, Schimmelpen uinck, Rutgers, HeldtGerritsen Sanders Liettinck van Kerkwijk Tydeman Huber G. van Dedem vau Karnebeekvan Bylandt en den Voorzitter. In de avondzitting ving de behandeling der water- staatsbegrooting aan. Op voorstel van den Voorzitter werd besloteu op een nader to bepalen dag te behandelen de volgende door den heer Beelaerts voorgesteldemotieDe Kamervan oordeel, dat eene wettelijke voorziening tot aan sluiting van Nederland bij den Midden-Europeeschen tijd ivenschelijk is, gaat over tot de orde van den dag. De heer Farncombe Sanders deelde mede dat hij later der Kamer verlof zou vragenaan den minister inlichtingen te verzoeken over de voornemens der "egeering ten aanzien van de electrische verbindingen. De beraadslaging vorderde tot art. 37 verlegging Maasmond. Toen werd, op voorstel van den heer Harte, de beraadslaging met 32 tegen 19 stemmen verdaagd tot den 21, des namiddags 11 uien. Wik- en weegloonen. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsont werp tot vernietiging der raadsbesluiten van Alkmaar, Hoorn on Edam tot heffing dezer loonen, werd alge meen geklaagd over de late indiening. Een groot aantal leden vreesden, dat de gemeenten financieël ernstig zullen worden geschaad door de vernietiging der besluiten op zoo korten termijn terwijl de gemeente-begrootingen reeds vastgesteld ziju. Sommigen wenschten de voorge dragen wetten eerst in werking te doen treden op 1 April 1894ten einde aan de gemeenten gelegenheid te geven tot voorziening. Anderen meenden, dat de gevolgen van den maatregel bij deze ontwerpen behoorden te worden geregeld, ookopdat de gemeentebesturen niet hun toe vlucht nemen tot heffingen, die langs anderen weg een even onrechtmatigen invloed zullen uitoefenen. Deze denk beelden werden evenwel van verschillende zijden bestreden. Voor toegevendheid door termijusverlenging bestond geen reden, te minder, daar de besturen reeds lang de ver nietiging der raadsbesluiten hadden kunnen voorzien. De noodzakelijkheid der vernietiging werd algemeen be treurd, vooral in den tegeuwoordigeu overgangstoestand o. a. der gemeente-financiën en omdat dit de eerste maal 3A J

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2