Telegrafische Berichten, Stadsberichten. Wereld-Tentoonstelling Antwerpen 1894. is, dat vernietiging wordt voorgesteld krachtens art. 236 dér gemeentewet. Dat de regeering het gedaan heeft, werd echter ten volle gebillijkt, te meer omdat zij daardoor handelde overeenkomstig de motie der Kamer van 8 Maart 1892. Enkele leden konden zich in geenen deele met de ontwerpen vereenigen. Zij achtten het zeer bedenkelijk dat, terwijl regeling der gemeente-financiën achterwege blijft, nu nog bovendien drie gemeenten op theoretische gronden van een bron vau inkomsten zullen worden beroofd en omdat het niet aanging oone heffing, voor drie jaren goed gekeurd, te niet te doen op grond van de in het eerste jaar verkregen resultaten. VGRAVENHAGE, 21 Dec. TWEEDE KAMER. Aangenomen zijn de begrooting voor de landsdrukkerij, de wetten tot afwijking van de regels der gemeentewet voor plaatselijke belastingen te Purmerend en de ont eigeningswetten voor de afwatering te Groningen en voor het kanaal Leeuwarden—Tijnje. Bij de begrooting van waterstaat werden verschillende punten behandeld. Met 56 tegen 20 stemmen werd besloten een nieuw archief- gebouw te bouwen achter het bestaande. Te Ilozendaal is den 14 des avonds in de stations wachtkamer een 22jarig jongeling in arrest genomen wiens uiterlijk veel overeen kwam met een in den na middag uit Brussel ontvangen signalement vau een persoon, die dos morgeus in een hotel aldaar zijn slaapkameraad had doodgeschoten. Den 15 werd de moordenaar door de uit Brussel overgekomen personen dadelijk herkend. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 16 be sloten geen gebruik te maken van zijn recht tot naasting der waterleiding. De groothertogin van Saksen Weimar-Eisenaeh hoeft een bedrag van f 300 doen toekomen voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Wierumervisschers. Voor lid der Eerste Kamer waren in de Prov. Staten van Groningen 22 van de 40 stemmen uitgebracht op den heer mr. J. H. Geertsema C.zn., 7 op den heer J. M. Wieringa, te Zuidhorn en 7 op den heer J. E. Scholten, te Groningen. Van negen in Breda wonende bedelaars- en land- loopersgezinnen heeft het hoofd zich een abonnement op de Staatsspoorwegen aangeschaft, om zich de uitoefening van het beroep gemakkelijker te maken en de zaken op uitgestrekter terrein te kunnen drijven dan hun mogelijk zou zijn, wanneer de tochten te voet moesten worden afgelegd. Bij kon. besluit van den 18 is de kapitein van den staf dei- artillerie, N. C. Grotendorst, met ingang van 1 Januari a. s. op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst en is hij, mede met ingang van dat tijdstip, benoemd tot hoogleeraar, hoofd van onderwijs voor de wis-, natuur- en scheikunde, zoomede voor het meetkundig teekenen in de laagste twee studiejaren aan de Koninklijke Militaire Academie. Den 19 des avonds werden door het plotseling los schieten van de giek van een vaartuig, liggende aan de suikerfabriek Holland te Halfweg, een werkman en het -4r jarig dochtertje van den schipper van Stolk door dit voorwerp getroffen do man bekwam eenige lichte kwet suren, doch het meisje bezweek na een paar uren lijdens. Te Leeuwarden is den 19 tot lid van den gemeente raad gekozen de hoer C. L. B. J. Feitz, r. k., candidaat van de liberale en de katholieke kiesvereeniging, met 367 stemmen tegen 138 op den heer C. W. Bolman, candidaat der anti-rev., radicalen en volkspartij. Van de 1820 kie zers kwamen slechts 535 op. In het kiesdistrict Raalte moet voor een lid der Prov. Staten van Ovorijsel herstemd worden tusschen de heeren mr. A. P. Vos de Wael te Zwolle, kath., die 479 en E van Beusekom te Wijhe, lib., die286 stemmen bekwam. Verder waron uitgebracht op de heeren mr. A. J. M. Vos de Waol 181 en mr. A. J. van Riemsdijk 62 stemmen. Krachtens machtiging van den minister van justitie wordt door den officier van justitie te Assen eene premie van 100 uitgeloofd aan hem, die voldoende aanwijzingen doetwaardoor de dader van den op 1 November 1.1. in het Asser bosch op A. J. van Opijnen geplecgden moord of doodslag in handen dor justitie komt. Amsterdam. Er hebben zich eenige personen vereenigd die het recht van uitgave der Amsterdamsche Courant aangekocht hebben zoodat het voortbestaan van dit blad verzekerd is. De heer N. van Harpen, sedert het overlijden van don heer Huese waarnemend hoofd redacteur, treedt met 1 Januari als hoofdredacteur op. In den tegenwoordigen vorm zal het blad gedrukt worden op de persen van de Maatschappij »de Brakke Grond". De gemeenteraad heeft den 20 besloten aan de werk- loozen, die aandringen op dadelijke hulp, langs den weg van armenzorg als hot niet anders kon, maar tevens on middellijke beraadslaging over alle maatregelen, welke tot arbeid kunnen leiden in de naaste en de verdere toe komstte antwoorden, dat hij na ernstige overweging slechts kon volhai den bij zijne in de vorige vergadering genomen besluiten. Met 24 tegen 8 stemmen werd ver worpen een door den heer Schut gedaan voorstel om gunstig te beschikken op het verzoek van den heer van Mooek, eervol ontslagen commandant der brandweer, om hem een pensioen te verleenen in overeenstemming met z'jne dienstjaren. Yan de eerste serie ad 5.000.000 der 3'/2 pet. goldleoning der gemoente. groot 10.000,000, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 April 1892 zal wor den uitgegeven het laatste gedeelte, zijnde 2.000.000, 2000 obligatiëu elk groot 1000, die van den 21 ten kantore van den gemeente-ontvanger bij aanvrage van minstens f 10000 nominaal en voorshands tegen 99 xji pet. verkrijgbaar zullen zijn. Bij do commissie voor de werkloozen is reeds in het geheel aan giften ingekomen de som van J 31.467.35 Bloeinendaal. Aan hot provinciaal gesticht voor krankzinnigen Meerenberg zijn benoemd tot boekhouder- administrateur, de heer J. Schouten, thans boekhouder, en tot huismeester de heer B. Jonker te Dordrecht. Egmond ad Boef. De iidmaten dor ned. herv. gemeente hebben besloten den hoofdelijken omslag te verhoogenom daarmede het traktement van den te beroepen predikant te verbeteren. Bralt. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school is benoemd de heer A. Prins te Doorn. Hoorn. Den 18, des avonds omstreeks half twaalf, brak ten huize van heer Sopar, kleermaker en magazijn houder op het Groote Oost, een brand uit, die door de aanwezig zijnde gemaakte kleeren zoo snel toenam, dat aan redden niet te denken viel en alles vernield werd. Een meisje van 4 jaren kon onmogelijk gered worden en kwam in de vlammen om. De bewoners werden in den slaap door den brand verrast Met drie kinderen op den arm ijlde de vader naar beneden en bekwam aan hoofd en beenen brandwonden. Een uur na den brand werd het verkoolde lijkje gevonden. Wogmeer. Den 16 des avonds is een meisje van 6 jaar bij het naar huis gaan in de sloot geraakt en verdronken. Zandvoort. Den 19 heeft de raad besloten, aan den heer T. Sanders voor het weder exploiteeren der Zandvoortsche tram eene subsidie te verleenen van 100 per jaar gedurende 5 jaar. Aan het Rijk zal eene bui tengewone subsidie voor het lager onderwijs gevraagd worden van f 2000. Uitgeest. Voor de leden van »Nut en Genoegen trad den 19 als spreker op de heer P. Hesse van Am sterdam, in de kunstenaarswereld meer bekend onder den naam van Antonie. De voordrachten van dezen bi- kenden komiek, die in verschillende costumes optreedt, zijn zóó lachwekkend, dat de lachspieren geen oogenblik rust hebben, zoolang de spreker aan het woord is. De pauzes werden op verdienstelijke wijze aangevuld door de muzikale voordrachten van de dames B. v. N. en N. Z., benevens door den heer C. A. Breedt Bruijn, wiens verschillende voordrachten ook zeer toegejuicht werden. Ter vervanging van don heer G. IJff is de heer A. van Lith als candidaat voor lid van den gemeenteraad aanbevolen door de vereeuiging van Uitgeester bloem- kweekers. De heer J. A. Fortuin, van Amsterdam, heeft hier voor de afdeeling van den Sociaal-Democratischen Bond gesproken over: »De roeping der arbeiders". Do opkomst van belangstellenden was niet groot. AOordsclienucr. Toen de beide alkmaarsche ingezetenen L. en D. den 19 op hunne terugreis van Purmerend aan de Schermerbunrt bij den Stompentoren waren gekomen, struikelde en viel het paard. L. tuimelde uit het rijtuig en bleek bij nader onderzoek de knie ontwricht te hebben. Van het rjjtuig was een boom gebroken, ook het paard was eenigszins gekwetst. Na een oponthoud van een paar uur kon de reis naar Alk maar worden voortgezet. Door het schrikken van het paard geraakte de kap- wagen van den heer C., te Beemstermet 2 mannen en 4 vrouwen in de Noordervaart; allen kwamen met een nat pak vrij. Ook paard en rijtuig werden spoedig op het droge gebracht. Molhorn. Hier en te Barsingerhorn gaat een adres rond aan den directeur-generaal der posterijen, hou dende verzoek om de postzakken en postpakketten met den hier bestaandeu wagendienst te doen vervoeren, waar door het mogelijk zou worden den dagelijkschen dienst zoodanig uit te breiden, dat in de kom dezer dorpen 4, in plaats van 2 bestellingenzouden kunnen plaats hebben. Het tooneelgezelschap W. Hart zal den 15 hier opvoe ren »De voddenraper van Parijs". In het Noorderkwartier loopt zoo hier en daar nog heel wat vee in de weidetegen Januari zeker iets zeer zeldzaams. Spanbroek. Tot lid-voorzitter van het dagelijksch bestuur van den polder Wester veer is herkozen de keer H. J. K. van den Steen en tot hoofdingeland de heer J. Commandeur, beiden alhier tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne Opmeer de heer J. van Leeuwen en gekozen tot hoofdingeland, in plaats van wijlen den heer W. Kooijman, de heer C. Laan, beiden te Opmeer; herkozen de heer A. Peereboom, alhier, tot heemraad van den polder de Lage Hoek. Den 16 is het 5jarig dochtertje van C. M. in de Wogmeer, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken. Hoogwoud. Tot bestuursleden van de liberale kiesvereeniging Hoogwoud en omstreken" werden in de jongste vergadering gekozen, wegens periodieke aftreding, de heeren G. C. van Balen Blanken, Spanbroek, P. Kooij en S. Glas, Hoogwoud en in plaats van den heer J. Zegers, die naar elders vertrokken is, de heer C. Leeuw te Aartswoud. Bij gelegenheid van zijn 25jarig priesterfeest heeft d-e heer G. H. Holt, pastoor, den armon van alle gezindten eene aangename verrassing bereid, door onder hen eene flinke hoeveelheid varkensvleesch uit te deelen. Texel. Op dit eiland heerscht opnieuw de influenza. Te Den Hoorn, in den polder Eierlaud en te Oosterend kwamen reeds gevallen voor in het laatste dorp alleen niet minder dan 40. Casfricum. Benoemd tot onderwijzer de heer A. Franse, thans te 't Zand, gemeente Zijpe. Hocdijk. Den 18 werd de woning van P. liart- land Dz. geheel door brand vernield. Schagen. De aanvoer van schapen vette zoowel als overbouders was heden groot. De handel was echter stug en do prijzen over het algemeen niet hoog. Jlfederlandsche afdeeling. Te Antwerpen zal, van den 5 Mei 1894 af, gedurende zes maanden eene wereld-tentoonstelling gehouden wor den, welke zal omvatten alle labrikaten en voortbreng selen, die betrekking hebben op nijverheid, wetenschap en kunst. Ten behoeve van de nederlandsche deelneming aau deze tentoonstelling, heeft zich eene nederlandsche commissie gevormd, waarvan het bureau is gevestigd ten hnize van den secretaris, den heer mr. J. H. L. Bergstna, Hee- rengracht 127, te Amsterdam, alwaar op aanvrage in lichtingen te verkrijgen zijn. De commissie houdt zich bezig met het bijeenbrengen van een waarborgfonds, waaruit de onvermijdelijke ou- kosten, voor zooverre die meer bedragen dan de to iunen plaatsgeldenzullen kunuou worden bestreden. Door belangstellenden is dit fonds reeds voor een groot deel bijeengebracht, met het doel om op deze tentoonstelling de nederlandsche nijverheid hoog te houden en Nederland een harer waardig figuur te doen makeu. Het is aau de commissie gelukt iu bot belang der deelnemers, de prijzen der plaatsruimten aldus te regelen, dat bij het tarief, oorspronkelijk vastgesteld door het Antwerpensche Comitéslechts luttel behoefde gevoegd te worden, om voor de inzenders de volgende voordeelen te kunnen verkrijgen 1°. het maken, inrichten, bekleeden en versieren der nederlandsche afdeeling en het bewaken over dag der daar tentoongestelde zaken. 2°. het bewaren der ledige kisten, waarvoor anders, volgens de algemeene bepalingen, 1,25 per M2. in re kening gebracht wordt. 3°. hot vervoer der op tijd verzonden goederen, van af de verzamelplaats (later op te goven, waarschijnlijk Roosendaal) tot aan het tentoonstellings-terrein en terug. 4°. het bezorgen der formaliteiten, die in acht geno men moeten worden tegenover de nederlandsche en bel- gische douanen, om de tentoongestelde goederen, die on verkocht en onverloot teruggaan, weder vrij van invoer rechten te kunnen terugvoeren. 5°. het verroer in en door het tentoonstellings-gebouw, zoowel van de goederen als de ledige kisten, (uitgezon derd de goederen die niet op tijd zullen zijn aangekomen en de colli's die zwaarder dan 1500 kgr. wegen). 6°. het stofschoonhonden zoowel der etalages als van de voorwerpen, die niet in vitrines doch open zijn ten toongesteld. 7°. het houden van eon bureau iu de afdeeling, gedu rende den geheelen duur der tentoonstelling, voor het verstrekken van inlichtingen aan de tentoonstellers en het voordragen hunner bolangen tegenover het belgische hoofdbestuur. Alles evenwel zonder eenige aansprakelijkheid voor beschadiging of verlies van welken aard ook. Het tarief van plaatshuur is, volgens specificatie op de achterzijde van het aanvraagbiljetmet inbegrip van al het vorenstaande, door de Commissie vastgesteld als volgtvoor niet vrijstaande ruimte en wandvlakte in de zijgalerij per strekkonde of M2 a f 35 voor vrijstaande ruimte in de zijgalerij en niet vrijstaande in de hoofd galerij a f 50, voor vrijstaande ruimte in de hoofd galerij f 70. De voordeelen, genoemd sub 1 tot 6 zijn niet toepas selijk op de goederen, bestemd voor den tuin en de machine-galerij, waarvoor alle bepaliugen van het alge meen reglement van het Antwerpscho Comité zonder uitzondering van kracht blijven. De Commissie moent in het belang der inzenders te handelen door hot snb 6 genoemde stofschoonhouden voor haro rekening te nemen, omdat dit dikwijls door enkele t-ntoonstellers verwaarloosd wordt en dan de etalages ook van hen die daarvoor goede zorg dragen, een onoogelijk aanzien verkrijgen nu de Commissie hiervoor geregeld zal zorg dragen zal de nederlandsche afdeeling steeds een frisch en zindelijk aanzien behouden, hetgeen het bezoek aan deze afdeeling bevorderlijk zal zijn. Van het schoonhouden snb 6 zijn uitgezonderd de rij tuigen, velocipèdes en wagens, daar die door deskundige personen moeten behandeld worden 0111 hun glansrijk en gaaf uiterlijk te behouden doch daarom zal de Com missie voor hare rekening nemen de verhooging van den bodem, waarop deze inzendingen uitgesteld zulleu worden. Daar de Commissie omtrent de noodige ruimte voor eene nederlandsche afdeeling vrij spoedig een besluit moet nemen, worden fabrikanten en producenten dringend uitgenoodigd, hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 1 Januari 1894, franco iu te zenden aau het adres van den secretaris. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 20 be noemd tot derden onderwijzer aan de oponb. lagere school No. 82 aldaar den heer A. H. Bijleveïd, onderwijzer aan de openb. eerste school voor ouvermogendon alhier. Den 20, 's avonds, omstreeks 11 uur, toen de heer M., kapelaan aan de H. Laureutius Kerk, naar de pas- storie terugkeerde, werd hij op het Vordronkenoord onverhoeds aangesproken door eeu persoondie geld van hem eischte, omdat hij, zooals hij zeide, zonder dak was. Toen genoemde geestelijke hem dit weigerde, begon hij dezen uit te schelden en zoodanig te bedrei gen, dat de heer M. om hulp riep, waarop de heer mr. D., die aldaar met zijuo familie juist was voorbijge gaan, het geroep hoorende, terugliep, om bijstand te verlee nen. De aanrander nam hierop de vlucht door de St. Jacobstraat en verdween. Onmiddellijk werd do politie mot het voorgevallene in kennis gesteld, en het mocht haar gelukken, den sigarenmaker W. V., wonende aan het Zegiis, alhier, en die reeds te bed lag, als den vermoe- delijken dader aan te houden. Nadat do commissaris van politic hem aan genoemden kapelaan en den heer D. vertoond had is hij naar het bureau van politie over gebracht, alwaar hij eerst alle schuld outkendo, doch eindelijk bekende den dader van deze laffe daad te ziju. In don nacht van den 20 op den 21 zijn ten huize vau den landman Z. alhier, 4 konijnen ontvreemd en wel 2 wit, 1 zwart met bles en 1 muisklenrigo. In de vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van 't algemeen, op dinsdag den 19 worden behalve eenige huishoudelijke aangelegenhedentwee niet onbelangrijke besluiten ge nomen. De heer mr. W. F. A. Verhoef!secretaris van de Hulpbankbracht in die hoedanigheid verslag uit over de vraagof het wenschelijk zoude zijnom de Hulpbank tot een volksbank uit te breiden. Deze vraag wordt iu dit adres ontkennend beantwoord. De vergadering vereeuigde zich daarna mot de volgende slotsom, uitgebracht door de commissie van voorlichting: »de commissie geeft in overweging, de uitkomsten af te wachtendie iu andere plaatsen met de aldaar onlaugs opgerichte Volksbanken worden bereikten die alsdan zorgvuldig na te gaan en te vergelijken met do behoeften en de toestanden ten plattenlaude rondom dezestad. Vooralsnog komt het haar voor, dat er voor hot departement geen voldoende grond bestaat om tot do oprichting van een volksbank over te gaan." Daarna leidde de hoer H. W. Kalff in een voorstel tot het beramen vau eon plan tot oprichting eener huisvlijtschool. Hij schetste de nuttige werking van dergelijke inrichtingen on vau dit onderwijs iu handarbeid. De loden machtigden het be stuur, om het plan voor de volgende vergadering gereed te maken. Op de den 19 geopende voedingstentoonstelling te Brussel, werden o.a. bekroond onze stadgenooten, do hee-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3