Nieuwj aarswenschen Vijf en Ttfegentigste Jaargang. 1803. ZONDAG 24 D E C E M B E R, Wegens liet Kerst feest zal DINSDAG AVOND de Courant NIET worden uitgegeven. Nieuwj aarswenschen a 2 5 cents a contant, Inenting en herinënting. Gemeenteraad van Alkmaar. Zitting Militieraad. Maandag 8 Januari e.k., Onbestelbare Brieven, Amsterdamsche Brieven. N ederland. In het nummer van den Oudejaarsavond, Zondag, den 31 December, dat als gewoonlijk Zaterdagavond verschijnt, zal weder gele genheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. Vergadering Woensdag 27 December 1893, NO. 153. Eerste blad. jtLKIHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ö,8ttfranco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,(16. Prys der gewone Advertentiën Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. Dlü UITGEVERS. BURGEMEESTER on WETHOUDERS vau Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat zij naar aanleiding van een schrijven van den Ge neeskundigen Inspecteur voor Noordholland in verband met de hier voorgekomen gevallen van pokken, heden be paald hebben dat tot nadere aankondiging aan het stads-verband te Alkmaar op alle werkdagen, te twaalf uren des middags gelegenheid zal bestaan om kosteloos te worden Ingeënt of herlngeënt. Zij deelen op vorzoek van dien ambtenaar daarbij mede, dat het noodig isdat allen, die nog niet of niet met goed gevolg zijn ingeënt, nogmaals worden ingeënt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A MACLAINE PONT. 19 December 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. des namiddags 183/4 nnr. Punten van behandeling. Rapport van de vaste commissie van financiën omtrent a. de begrooting van de stads-apotbeek voor 1894; b. het mannen- en vronwengast- bnis voor 1894 c. bet verzoek der afdeeling Alkmaar van d Holl. Maat schappij van landbouw om 300 toela nit de ge meentekas voor de in Maart 1894 te ho den Paasch- tentoonstelling d. het verzoek in zake den borgtocht van den gemeente ontvanger. Verzoek van Ged. Staten tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1894. Van burgemeester en wethouders. Brief, waarbij inlichtingen worden gegeven omtrent den te Neerbosch verpleogden J. Wiederholdt. Rapport op het verzoek om wegneming der boomen langs Scharloo. Ontwerp-besluit tot het tijdelijk in 1894, naar gelang der behoeften, opnemen van geld ter voorziening in kasgeld. Snppl. kohier der plaats, directe belasting, dienst 1893, met rapport der commissie van financiën. Inlichtingen omtrent de vraag, of bnrg. en weth. be voegd zijn tot het verleecen van goedkeuring ter toepas sing van provoost-arrest op schutters. Voorstel om de vergunning tot aanleg en exploi tatie der stoomtram PnrmerendAlk maar over te schrijven ten name van de 2e Noordhollandsche Tramwegmaat schappij. Verordening, regelende de belasting tot gebruik van gemeentegrond tijdens de kermis of de jaarmarkten, met rapport der commissie van financiën. Rapport op het verzoek van A. Balder l)z. om hem in eigendom at te staan 4 a 5 centiaren gemeentegrond, bestemd voor den openbaren dienst, zijnde een gedeelte der straat voor het pakhnis op den hoek van het Ken- nemerpark en de Baanstraat Nr. 7, om dat pakhnis tot woonhuis te kunnen verbouwen. Rapport op het vorzoek van K. Kuiperom bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen eeno door hem nabij het Zeglis ontworpen straat, nadat die voor zijne rekening zal zijn bestraat en gerioleerd. Brief, hondende prijsopgave van de aansluiting van het politie-bnrean en de gasfabriek aan de telefoonleiding. Brief in verband met het tnsschen burg. en weth. en regenten van bet burgerweeshuis gerezen verschil van gevoelen over hot door regenten genomen beslnitbe treffende den vader in dat gesticht. Motie van orde van den heer C. W. Bruinvis, in zake de openbare school voor meisjes. Herstemming over het voorstel tot vermeerdering van het aantal onderwijzeressen a. d. open'o. school voor meisjes. Van de vorige vergadering Rapport omtrent het maken van steigers aan de Kanaalkade, in verband met de nader door den gemeente architect opgemaakte begrooting van kosten en bet nader daaromtrent door de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken uitgebracht rapport. Benoeming van a. eene helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare Ie tusschenschool, in plaats van mej. J. W. van Kleef b. een lid en een plaatsvervangend lid der commissie, bedoeld bij artikel 19 1 lett. b der wet van 26 Oc tober 1893 (Staatsblad Nr. 149) tot heffing eener be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten c. leden der vaste commissiën uit den gemeenteraad voor het jaar 1894 d leden der verschillende gemeentelijke commissiën of instellingen volgens daarvoor aan de leden ter hand te stellen lijst. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 22 December 1893. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de militieraad in dit district zijne tweede zitting bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen, die niet in de mogelijkheid waren de eerste zitting bij te wonenbenevens van de plaatsvervan gers en numinerverwisselaars die voor of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der ver- eischte stakker worden aangebodenzal honden ten raadhuize der gemeente ALKMAAR op des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 23 December 1893. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. verzonden gedurende de le helft van December 1893 Koomen J. de Winter, Amsterdam. Wed. de Wilde, den Haag. XXVI. Nog is het rnstig gebleven in Amsterdam. Nog heeft het ten hemel schreiend opzweepen der hartstochten door gewetenlooze volksleiders niet ten ge volge gehad, dat de misdeelden onzer samonleving zich hebben vergrepen aan de bezittingen hunner medeburgers. Nog heeft de openbare macht het niet noodig geacht, het rondtrekken langs de straten te verbieden en nog hebben de politie-agenten hnnne wapenstokken en sabels niet moeten trekken om de opgeruide menigte uiteen te drijven. Maar als van Kol in de eerstvolgende dagen weder in Constantia optreedt en hij spreekt in denzelfden geest als hij Vrijdagmiddag deed, dan staat het te vreezen dat wij spoedig ernstige onlusten zullen beleven. Van Kol had het over den voorgenomen honger-op- tocht naar den Haag. Als zag hij een visioen, zoo schilderde hij de mannen af, die daar langs de wegen znllen trek ken, welke nitloopen op één pnnt den Haag, waar de schatkist moet ontsloten worden om den werkloozen datgene te geven, waarop zij recbt meenen te hebben. In groepen van vijftig man zullen zij zich voortbe wegen. De laatste penningen laten zij achter voor de gezinnen, want in de dorpen zal men hnn brood geven. Elk stuk, dat zij machtig worden, zal communistisch verdeeld worden eerst vrouwen en kinderendan de volwassenen. Eenige muziek ter begeleiding van het lied der vrijheid zal den vermoeienden tocht verlichten. Zoo lang mogelijk zullen de leiders de orde bewaren, en het zal niet hun schuld zijn, als do werklieden in uniformen gedwongen worden de geweerloopen te richten op hnnne broeders in lompen. Maar het zal zoo ver niet komen. Geen soldaat zal willen schieten op zijn weerloozen, ongewapenden broeder, geen officier zal tot dat beulenwerk bevel willen geven. Regeerders hadden toch ook moeders ou zij zullen toch ook wel deernis gevoelen voor de arme vrouwon, die hun kinderen aan de borst drukken. Het blonde koningskind zal zich niet in overvloed wil len spijzigen, waar do armen vergaan van honger. Daarom moeten allen meegaan naar don Haag. In dienst der gerechtigheid zullen zij zich vertoonen aan de volksvertegenwoordiging die hen niet kont. Hnn hongertocht zal een nieuwe kruistocht zijn God wil het Zoo sprak van Kol op wegslepende wijze en hij kreeg zijn gehoor geheel onder zijn macht Zijn boeiende taal deed bij de verdorvenen nog krachtiger don lust tot verzet ontwaken en de aarzelenden afzien van hnn voornemon om langs den weg van orde verbetering te verkrijgen. Zij hingen aan de lippen van den spreker en toen deze eindigde, kon hij de treurige voldoening smaken, dat hij den hitteraten haat in veler harten had uitgestort en velen deed popelen van ongeduld om daden vau revolutie te bedrijven. 't Was dan ook bij do gebruikelijke rondwandeling ua de vergadering te bemerkendat de woorden van Van Kol in vruchtbaren bodem waren gevallen. Niet langer zochten velen hnn heil in kalm trekken door de drukke straten maar zij maakten 't den voorbijgangers lastig. In de Kalverstraat werd zelfs een indisch officier leelijk in het nauw gebracht en de kreten van s moorde naar, moordenaar" deden weinig goeds voorspellen. Ge lukkig werd de officier nog juist bijtijds door eenige mannen ontzet. Op de trappen van de Beurs werd de stoet ontbonden. Naar alle richtingen verspreidden zich de betoogers, met elkander afsprekende om den tweeden Kerstdag weder samen te komen en dan door de voornaamste straten te trekken. Zij zouden dan o.a. toegesproken worden door Van Emmeneszoo deze dan ten minate nog niet is opgepakt om zijn straftijd te ondergaan. Voor de vele Amsterdammers, die in deze dagen zulke rnime offers brengen op het altaar der liefdadigheid is 't wel een ontmoedigend verschijnseldat niettemin de ontevredenheid voortdurend toeneemt. Er wordt zooveel gegeven en 't is zoo 'n zeldzaamheid, dat in eene verga dering van armoe-lijders eens een enkel woord van waar deering wordt gesproken voor hetgeen rijken afzonderen voor hnnne ongelukkige evenmenschen. De oorzaak daarvan ligt hierinde geest onder het gros van het amsterdamsche volk deugt niet. In al wat boven hen staat en meer met aardsche goederen is ge zegend, zien zij hun vijand en hem van zijn voetstuk af te halen is hnn liefste wensch. Het socialistisch gif heeft hen zoodanig besmet, dat 't hnn onmogelijk is, nog goede eigenschappen in hunne superieuren te ontdekken en, wanneer deze weldoen, schimpen zij nog op hen, omdat zij niet meer geven. Voor de ware vrienden des volks, die opbouwend willen te werk gaan, kunnen zij niets meer gevoelen. Dat bleek van de week nog in de groote bijeenkomst van hot Leger des Rells, waar de kolonel zon spreken over de werkeloosheid. Als er één instelling is, die veel voor de armen en dakloozen doetdan is 't toch zeker de Salvation Army. En toch was door vele werk loozen het plan gemaakt om de vergadering in de war te sturen. Gelukkig was dat uitgelekt en had men maat regelen kunnen nemen om de uitvoering van het schan- dolijke voornemen te beletten. Naast het Leger doet ook de Toevlucht voor On- behuisden zeer veel voor de dakloozen. Zij heeft het voor recht, dat zij is opgericht door eenige aanzienlijke am sterdamsche burgers en burgeressen, die in hunne kringen onvermoeid werkzaam zijn om daarvoor propaganda te maken. Wij begaan zeker geen indiscretie, als wij ver zekeren dat jhr. Henry Tindal tot de steunpilaren der Toevlucht behoort en zijne echtgenoote haar liefste bezig heid vindt in het zorgen voor deze schoone inrichting. Zoowel door de shelters van het Leger als door de inrichting Zwanenbnrgerstraat behooreu thans gelukkig de dagen, waarin onbehuisden 's nachts hnn toevlucht moes ten zoeken tot stoepen, parken of politie-bureaux tot het verledene. Dauk zij de liefdadigheid van vele menschen- vriendeu, kan tegenwoordig van de hoofdstad getuigd worden, dat niemand, al heeft hij ook geen cent op zak, onder den blooten hemel of op een politie-bnrean behoeft te slapen en evenzeer niemand honger heeft te lijden. Behalve nog de uitdeelingen van particulieren en stedelijke oommissiën en vereenigingen, kan iedereen, indien hij wer kelijk niets heeft, in de Toevlucht voor Onbehuisden een degelijk maal bekomen, waarvoor hij een ^equivalent in arbeid moet terrnggoven. Tweede Hamer. Bij de behandeling van art. 77 Noordzeetanaal, vestigde de heer Gerritsen de aandacht op de talrijke aanvaringen op dit Kanaal bij de brag te Velzon, hetgeen er toe leiden moet-, dat de handel eene andere haven gaat zoeken. De laatste aanvaring geschiedde nu op 26 September j 1toeu een groot viermast schip bij die brug groote schade bekwam. Nn de afmetingen der schepen steeds toenemen, rijst de vraag, of er geen maatregelen moeten genomen worden, dat de brag bij Velzon ver- dwijne of veranderd worde. Do minister van wa terstaat erkende de nadeelen voor den handel, tengevolge van de aanvaringen. Intnsschen moeten wij den toestand aannemen gelijk die is. Zoodra de sluizen bij IJmuiden gereed zijn en er dus meer geld beschikbaar komt, zal de regeering gaarne maatregelen beramen om do brug te verwijden. Een door den heer Schepel bij art. 107 gedaan voor stel tot verhooging met f 8000 voor verbetering van de haven te Delfzijl werd ingetrokken na de toezegging van don minister, dat voor onderhoud zon worden gezorgd. Wik- en weeglooncn. De voorzitter stelde den 22 voor de nog aan hangige wetsontwerpen betreffende de wik- en weegloonen in de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Edam te be handelen. De heer van Alphen had bezwaar om deze ■S lm

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1