DE ROOFRIDDER. No 153. Tweede blad. Vijf en Xtfegentigste Jaargang. 1893. Z ONDAG 24 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. go II ALKMAARSCHIÏ COURANT. Deze Courant vrordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentlen Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 p. BITITSCHLAAD. Van de 50 beschuldigden in zake den bedriegelijken verkoop van spoorwegkaartjes te Ham burg, zijn den 20 22 conducteurs veroordeeld tot gevangenis straf van 3 maanden tot 2 jaar en 3 maanden, en naar ver houding verlies van burgerschapsrechten 19 veehandelaars tot een a zes maanden gevangenisstraf en geldboeten naar verhouding; voorts 2 veehandelaars alleen tot geldboete. Vijf conducteurs en 2 veehandelaars werden vrijgesproken. Den 18 des ochtends is te Berlijn een magazijn van lucifers en vnurwerk afgebrand. Pruisen. De verhooging der op 1 October 1892 ingevoerde hondenbelasting heeft eene vermindering van het getal belastbare honden van 30000 tot '25000 ten gevolge gehad. Daaronder zijn niet begrepen de honden van militairen, welke niet belastbaar ziju. De Staatscourant bevat eene beschikking van den mi nister van binneul. zaken welke de veel besproken ver ordening van 1882, waarbij den staatkundigen ambtenaren bevolen wordtde staatkunde der regeering ook bij de verkiezingen voor te staan on zich te onthouden van elke daartegen gerichte beweging, in herinnering brengt. ENïEELAlVI». Den 21 is de zitting van het Hoo- gerhnis tot 12 Jannari verdaagd. Te Londen neemt de influënza zeer toe. Voor 5 weken stierven 22 personen aan die ziekte, in de vorige week bedroeg dit aantal 164. In de laatste week werden 2474 geboorten en 2401 sterfgevallen aangegevend. i. 159 geboorten minder en 685 sterfgevallen meer dan het ge middelde in de overeenkomstige week tijdeus de laatste 10 jaren. Lagerhuis. Minister Harcourt gaf den 21 eene toe lichting op hetgeen hij den 19 had medegedeeld bij do beraadslaging over de motie van den heer Hamilton. De officieele raadslieden der admiraliteit beschouwen den tegenwoordigen toestand der vloot als bevredigend, in vergelijking met do zeemacht van de verschillende mo gendheden. Wat betreft do nieuwe pantserscbepen lo klasse, kon hij mededeelen, dat deze nog in het loopende d.enst- jaar gereed zullen zijn. Minister Gladstone deelde medo, dat de hertog van Oobnrg afgezien heeft van zijn jiargeld van f 180,000 op die wijze aan den wensch van het Parlement te gemoot komende. Het jaargeld van f 120,000, hem in 1874 bjj gelegenheid van zijn huwelijk toegekend, behoudt hij echter, omdat hij zich voorstelt, geregeld een deel van het jaar in Engeland te komen doorbrengen. De regee ring hoeft dezo regeling aangenomen, want het komt haar niet wenschelijk voor, het volk van Saksen-Cobnrg-Gotha op kosten te jagen voor den prins, terwijl deze in En geland vertoeft. De hertog wenscht zijn naam geschrapt te zien van de ledenlijst van den Privy CouncilWat zijno plaats iD het Hoogerhnis betreft, de beslissing daaromtrent behoort uitsluitend aan het Huis der Lords. De radicale afgevaardigde Labouchèro vroeg verlof ver daging te vragen als protest tegen het blijven toeken- ia »t a a VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogdnitsch. 63) o— Het was een prachtige heldere nacht na middernacht zon de maan eerst opgaan en het was jnist licht genoeg om verscheidene passen voor zich uit te kunnen zien. De akelige zwarte diepte waarin zoo aanstonds Albrocht zou verdwijnen lag daar somber en zwart voor de oogen der mannen en ondanks de doodsche stilte drong zelfs niet het geringste gelnid uit den afgrond naar boven. Aan het niteindo der ketting was een zwaar dwarshout vastgemaaktwaarop Albrecht schrijlings zou gaan zit ten met een tonw zon hij hieraan en aan de gespannen ketting worden vastgebonden, zoodat hij handen en voeten vrij honden zouom zich bij het nederlatentegen scherpe puntige steenen en dergelijke te kunnen bevei ligen. Terwijl zij hem vastbondenbeval hij in stilte zijn lot in de bescherming des Allorhoogstendaarna omarmde hij Siegfried drukte de beide anderenook de beide knechten krachtig do hand tot afscheid en klau terde, terwijl Klink hardt, Nothnagel en Schatte de ketting strak aanhielden over den rand van den afgrond heen. Eene koude rilling doorliep de vijf achterblijvenden waaronder mannendie in roekelooze onvorschilligo dapperheid nooit voor hol of doivel hadden gebeefd, toen zij hunnen geliefden heer over den rand der vreeselijke steilte zagen verdwijnen. Geen hunner sprak een woord; zij boorden hoe hij met de door ijzer beschutte voeten tegen de rots stootte en hoe er nn on dan een paar kleinere of grootere stukken steen, daardoor losgeraakt, naar beneden rolden. Doch spoedig stierven ook deze geluiden wegalleen de ketting die zij langzaam, duim nen van het jaargeld van 120,000. Het verlof werd met 177 tegen 59 stemmen geweigerd. Den 22 ging het Hnis tot den 27 uiteen. FUANURIJH. Eene 42 jarige vronw trachtte haren minnaar, die 15 jaar jonger was en in hot huwelijk met een ander zou treden, door verstikking te dooden. Toen deze dit bemerkte en nit de kamer wilde vlnchten, schoot zij met een revolver op hem wondde hom en trachtte daarna zich zelve te dooden. Beide genazen. De jnry heeft de vronw vrijgesproken. Hamer. Het wetsontwerp van den minister van finan ciën, waarbij het gemeentebestuur van Parijs op zijn verzoek gemachtigd werd van champagne en champagne achtige wijnen, die te Parijs ingevoerd of vervaardigd worden, eene buitengewone belasting van 50 centimes per flesch te beffen, is met 247 tegen 222 stemmen verworpen. ITALIË. De verklaring, waarmede het nieuwe mi nisterie den 20 voor het Parlement optrad en die door Crispi werd voorgelezen, luidde ongeveer als volgt »De ambtgenooten, die mij ter zijde staan, zijn n bekend door hun staatkundig verloden. Wij behooreu allen tot do groote partij der nnitariërs, wier eenig doel is het welzijn van Italië. Wij hebben het bewind aanvaard op een oogenblik waarop de toestand van Italië ernstiger is dan ooit t,e voren. Echter wijten wij aan niemand den tegenwoordigen staat van zaken die is het gevolg van eene reeks van gebeurtenissen, welke het niet aan ons staat te beoordeelen. Om hot krediet te herstellen de geldmiddelen te hervormen, het aanzien der wet to ver sterken en het land opnieuw vertrouwen in te boezemen, behoeven wij deu stenn der Kamers, zonder onderscheid van partij. Wij vragen u, voor het oogenblik de veeten ter zijde te stellenhet zon een misdaad zijn, ons nn te bestrijden. Wij richten ons tot n opdat gij ons steunt voor het welslagen van onzen arbeid, den moeilijksten na dien van de vestiging van Italië's volksbestaan van 1859 tot 1870 wij moeten arbeiden aan de bevestiging van het gebouw, waarvoor het bloed onzer martelaren gestroomd heeft. De regeering zal de noodige wetsont werpen indienen wij zullen in het beheer bezuinigingen aanbrengen door gepaste vereenvoudigingen in den open baren dienst, doch men make zich geene illusiesde tijd is aangebroken om eenigo opofferingen te vragen en het laud zal die niet weigeren, weest daar zeker van!" Deze verklaring werd in de Kamer door het centrum en de linkerzijde met toejuichingen ontvangen. De onder voorzitter deelde mede, dat Zunardelli verzocht had als voorzitter der Kamer ontslagen te worden. Crispi en verscheidene afgevaardigden drongen er op aan, het ont slag niet aantenemeu waarna besloten werd het ge vraagde ontslag niet te vorleenen. De afgevaardigde Imbriani vorklaarde zich tegen elke nieuwe belasting hij wilde bezuiniging, en drong aan op vermindering der civiele lijst en der uitgaven voor het leger. Cavalotti verklaarde zich bereid do veeten ter zijde te stellen zooals gevraagd was maar bestreed de be lastingen. voor duim vierdenschuurde en knarste over den stee- uigen rand en zelfs dit golnid hield op, toen de ketting ten einde was en het daaraan geknoopte tonw steeds verder en vorder werd uitgevierd. Een angstig kwartier verliep in den voortdnrenden angstof ketting en touw te zamon lang genoeg zonden wezen om tot den grond te reiken. Plotseling gevoelden zij dat er geen gewicht meer aanhing. Was de ketting of het tonw gebroken of misschien tnsschen eene rots spleet vastgeraakt. Was de graaf gevallen of had hij deu grond bereikt Zij wachtten eene poos in adomlooze spanning en trokken dan voorzichtig op. De ketting was los en toen zij eindelijk het eind weder boven hadden Goddank een zucht van verlichting ontsnapte aan de borst dier ijzeren krijgers daar was het dwars hout weer en het tonw waarmede de graaf was vast gemaakt zat om het blok gewonden hij was dus levend en ongedeerd beneden gekomen het ijzingwekkende waagstuk was gelukt. Met een verlicht hart verlieten de vijf mannen het tooueel van de daad van heldhaftige zelfopoffering vau hunnen heer en Bock nam de nachtwacht voor hem over. Reeds zeer vroeg was Siegfried den anderen morgen weer tor been geheel vervuld met het trotsche gevoel thans geheel alleen Oda's beschermer en bevelhebber te zijn in den grooten, sterken burcht, waarvoor een talrijke vijand lag. Hij droeg Bock opaan de mannen der bezetting mode te doelen hoe en waarom graaf Al brecht Regenstein verlaten hadopdat zijin de hoop op een spoedig ontzetmet des te grooter ijver en trouw hunnen plicht zonden vervullen. Nog vóór hij dien nacht was ingeslapenhad hij lang bij zich zolven overlegd hoe hij in dit opzicht tegenover Oda handelen zon. Bij de bestendige vrees toch voor de gevaren waaraan de beide broeders zich voortdurond om harentwil blootstel den en haar knagend zelfverwijt daaroverals hadde zij alleen hun al die gevaren op den bals gehaald mocht hij znlk een ongehoord vermetel waagstuk als Albrecbts, afdalen langs den loodrechten rotswand ook thans nog bleef, nadat dit was gelukt., slechts op de meest omdchtige Colajanni vroeg algemeene vergiffenis voor de ongere geldheden, op Sicilië gepleegd. Fortis hield eene redevoering tegen het nienwe'kabinet. In den Senaat werd de verklaring van Crispi zeer toegejuicht. De heer Rossi vroeg verlof aan de regee ring inlichtingen te vragen over de Latijnsche Unie z.i. was nn het oogenblik gekomen om die op te zeggen. Crispi nam in beginsel die interpellatie aan. Tweede Hamer. H ik- en weegloonen. De minister van binnenlandsche zaken ontkent in zijn antwoord op het kamerverslag, dat de gemeenten Alk maar, Hoorn en Edam door de vernietiging der raadsbesluiten van Juni 1891 in ernstige fiDancieele ongelegenheden zullen geraken. Zij hebben dit sedert Juli 1.1. kunnen voorzien. Het denkbeeld om de voorgedragen wetten in werking te doen treden eerst na afloop van den termijn, waarvoor de heffingen vroeger werden goed gekeurd, verdient geen aanbeveling. Evenmin is er vol doende grond om de gevolgen der vernietiging bij deze wetsontwerpen te regelen. Mochten de gemeenteraden hun toevlucht willen nemén tot andere heffingen, ook strijdig met de wet, dan zou do minister daaraan zijne goedkeuring niet geven. Voor zoover bekend, zijn de te Hoorn en Edam geheven wordende marktgelden op dit oogenblik niet in strijd met de wet. De minister acht den voorgedragen maatregel volkomen gerechtvaar digd. Hij heeft getracht om zooveel en zoolang mogelijk met de gemeentebesturen overleg te plegen, ten einde deze voordracht te voorkomen. Dat overleg leidde echter niet tot een bevredigende uitkomst. De arr. rechtbank te Assen heeft overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie tot een gevange nisstraf van 1 jaar veroordeeld Herman Scholte te Vos- haar, gemeente Sleen, ter zake van mishandeling, den dood tengevolge gehad hebbende. Den 12 October had hij bij een twist zijn ouderen brooder in het onderlijk huis met een knuppel op het hoofd geslagen, aan de gevolgen waar van deze den 24 Oct. overleed. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hot district Goos, wegens het overljjdeu van den heer Keuchenins, is bepaald op 9 Januari en hers emrning, zoo. noodig, op 23 Jannari. Te Nieuwe Pokela wilden den 19 des morgens ar beiders tegen den zin van den eigenaar over een stuk land gaan. De eigenaar en zijn zoon wildon dit beletten doch de arbeideis drongen met geweld door dreigende met hunne schoppen. De zoon loste daarop een revol verschot, waardoor een arbeider ernstig in de borst werd getroffen. De politie en de marechanssées wisten de me nigte in bedwang te houden. Het diploma voor akte voor de zuivere toepassing van het correspondentie eu vertrouwdheid met het systeem §tolze-Wcry werd verstrekt aan H. H. W Gréve vol. ter secretarie IJsselmuideu J. Kooiman serg. inf. Willemstad; J. Hnizinga, onderw., Groningen; A. Piers, wijze aanroeren wilde hij het meisje niet eenen doode- lijken schrik aanjagen. Het eerste ontbijt gebrnikten Albrpcht en Siegfried gedurende het beleg, niet op een bepaald uur, maar ieder voor zich zoodra hij daartoe gelegenheid vond zoodat Oda vaak geheel alleen ontbeet. Ook dezen och tend had zij reeds iets genuttigdtoen Siegfried de zaal binnen trad. Dadelijk vroeg zij hem met belangstelling, of Albrecht in den afgeloopen nacht met hom of ridder Bock de wacht gernild had. »Hoo dat?" vroeg Siegfried terng. Het was zijn stap nietdien ik van nacht over het burchtpleiu hoorde weerklinken", beweerde zij. »Kent gij Albrechts stap zoo nauwkeurig?" vroeg hij verbaasd. Gaarne had zij gezegd ja zekerzeer nauwkeurig maar daarmede zou zij te veel verraden hebben zij zat daarom met het antwoord verlegen. »Gij hebt goed gehoord", ging Siegfried voort, toen zij bleef zwijgen. »Bock hooft van nacht de wacht gehad." »Eu mag ik weten waarom?" vroeg zij verder. »Uw broeder was toch aan do beurt. Is graaf Albrecht niet wel Waar is hij »Waar is hij?" Tegenover deze eenvoudige vraag, zoo op den man af gedaan kwam Siegfried in de grootste verlegenheid. Wat zon hij zeggen? Zij wachtte toch op antwoord. d Albrecht is weg", kwam het eindelijk aarzelend van zijne lippen. Weg »Ja, hij is niet meer op Regenstein." Siegfried was overtuigd dat hij dit gezegd had met het onnoo- zelste gezichtdat hij ooit in zijn leven gezet had. Oda zweeg en keek hem peinzend aan als hadde hij in eene haar onbekendo taal tot haar gesproken en zij or geen enkel woord van verstaan. Plot-eling namen hare trekken eene uitdrukking van ontzetting aan en angstig vroeg zij »Is er dan van nacht een gevecht ge-

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5