Stadsberiehten. onderw., Blijham A. Roggeveen, gem. secret, en ontv., Opperdoes. Voor dipl. B. werd 1 cand. afgewezen. - Den 16 is door het bestnnr van het krankzinnigen gesticht te Deventer aanbesteed het boawen van twee paviljoens voor onrastigen en van twee paviljoens voor waakafdeeling en ziekenverpleging. Laagste inschrijving was van de firma Wegerif en Zoon te Apeldoorn voor 96.880. In verscheidene gemeenten van Drente heerscht diphtheritis te Ekslooërveen stierven reeds 13 kinderen aan die ziekte. Blijkens telegram van den gouvernenr-generaal van Nederl. Indië van den 19, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 67922 pikols. De Hooge Raad heeft vernietigd het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage, waarbij een ingezeten tot geldboete veroordeeld werd wegens het niet verhin deren dat zijn hond 's nachts ramoer verwekte en de zaak naar de rechtbank te 's-Gravenhage verwezen om op nieuw behandeld te worden. De nieuw benoemde wethouder de heer A. de Monchy heeft niet het onderwijs, maar toch de plaatselijke werken op zich genomen. Den 15 des nachts is te Veendam de woning van den schoenmaker Zwart afgebrand en des avonds te Wierden het huis van de erven ter Morsche, waarbij een paard, drie koeien en zeven kalveren in de vlammen omkwamen. Bene som van f 500 aan bankpapier en goud ging mede daarbij verloren. Bij het laatste najaarsexamen voor de akte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn van de 819 op- gekomenen 616 toegelaten. Van de 464 onderwijzers slaagden 346, van de 355 onderwijzeressen 270. Sedert het eerste examen in 1890 zijn van 10151 candidaten 7471 geslaagd. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 20 een verzoek, om gedurende de wintermaanden panden van 10 en daar beneden kosteloos door de stadsbank van leening te doen beleenen, in handen van burg. on weth. om bericht en raad gesteld. Den 18 des avonds is ten huize van eene firma op de Geldersche Kade tusschen kwartier over zessen, toen de laatste bediende het kantoor verliet en omstreeks 7 uur, toen de patroon in zijn kantoor terugkwam! om zooals gewoonlijk, het geld, dat hij in portefeuille had, in de brandkast te sluiten, ingebroken. De lessenaar was opengebroken en uit de daarin geborgen portefouille al het gereede geld ontvreemd. Ook het gemunte geld was verdwenen. De geheele som, die vermist werd, be draagt J 1650. Men vermoedt, dat iemand zich in den loop van den dag heeft laten insluiten. In de Stads Rietlanden is oen binnenkomende goederen trein met een rangeertrein van de Hollandsche Spoorweg maatschappij in botsing gekomen, waardoor drie waggons omver geworpen en beschadigd zijn. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De arr. rechtbank (5 kamer) heeft den 22 H. W. Vaessen die zijne vrouw in eene sloot aan den Haar lemmerweg verdronk, veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf wegens doodslag. De te laste gelegde voorbedachte leverd Heeft de graaf zich alleen naar buiten gewaagd? Is hij gevangen genomen »Neen", antwoordde Siegfried hij is door den vijand heen geslopen, om hulp te halen.'' »Geslopen Midden door do vijandelijke gelederen herhaalde zij ongeloovig en opgewonden voegde zij er bij: «Graaf Siegfried, gij verbergt iets voor mij. Zeg mij alles Wat is er gebeurd, waar is graaf Albreeht?" Deze plotseling opvlammende heftigheid van Oda en en haar doodelijke angst om het lot van Albreeht deden Siegfried zonderling aan. Eensklaps kwam er een vreose- lijk vermoeden bij hem op. «Albreeht is niet door de vijandelijke gelederen heen gegaan, maar de rotsen af", sprak Siegfried zeer ernstig, terwijl hij Oda strak aankeek. «De rotsen af? Waar? Welke rots?.... Welke rots, graaf Siegfried?" «Daar ginds, waar de helling loodrecht is en zoo glad Zij sprong op hem toe, pakte hem bijna ruw bij den arm en schudde hom met meer dan vrouwelijke kracht. «Daar?! Daar naar beneden? Gevallen zeker? Verpletterd en dooddood! De waarheid, graaf Siegfried, o, mjjn God, de waarheid!" Zij schreeuwde die woorden bijna uit, terwijl haar boezem zich onstuimig op en neêr be woog; hare oogen puilden uit de kassen, hare lippen trilden eindelijk sloeg zij de handen voor het gelaat, in hare vertwijfeling niet meer wetend, wat zij zeide of deed. Bleek en staroogendmet eenen blik, waarin licht en leven plotseling schenen uitgedoofdstond Siegfried vóór haar, midden in 't hart getroffen. Zacht en bijna toon loos zeide hij tot Oda: «Wees onbezorgd, gravin, Albreeht leeftWij hebben hem zachtjes laten zakken en veilig heeft hij den beganen grond bereikt. Binnen drie dagen komt hij terug met een leger en als overwinnaar zal hij zijnen intocht houden in zijn ontzetten burcht. Eu dan" zijne stem werd bijna fluisterend «dan, gravin Oda, zal ik hem zeggen, dat gij hem bemint." 7* «Dat zult gij niet doen riep zij bevend uit en met gloeienden blos. «Uw ridderwoord, dat gij het niet doet! En wanneer gij het tóch zoudt willen zeggen, of hem slechts doet vermoeden, dan spring ik die loodrechte rotsthelling af, op dezelfde plek, waar gij graaf Albreeht zakken liet! Dat zweer ik u bij het hoofd uws broeders!" Nauwelijks hield zij zich staande. Eindelijk, eindelijk was dan haar geheim, dat zij zoolang met do uiterste zorgvuldigheid, onder den schijn van kalme, zich zelf steeds gelijk blijvende vriendschap, verborgen had gehou den in den diepsten schuilhoek van haar hart, met eene kracht, die sterker bleek dan zij zelve, zichtbaar, tastbaar, voor ieder duidelijk geworden. Het had haar in gloeien den hartstocht medegesleept en Siegfrieds heerlijken jon gelingsdroom met éénen slag vernietigd. Zij zag, hoe al zijn geluk in puinhoop lag en toch had zij geen woord meer voor hem. Uitgeput, als na eene boven menschel ij ke icspauning, en met eenen blik van hartelijk, innig me delijden op haar slachtoffer, verliet zij wankelend de zaal. Siegfried zonk op een zetel neder, steunde het hoofd in beide handen en weende bitter. Wordt vervolgd. rade werd niet bewezen geachtr in aanmerking nemende de mindere betrouwbaarheid van enkele getuigen. Hoorn. Geslaagd te 's-Gravenhage voor wiskunde art. 65 der wet op het lager onderwijs mej. C. J. van Doorn alhier. Schoorl. In den avond van den 20 brandde de boerenwoningbewoond door den heer Meijertot den grond toe af. Van den inboedel kon nog het eenen ander gered worden. De brand ontstond door het om vallen van een petroleumlamp. Wormerveer. Het verbouwen van vier scholen is gegund aan Gebroeders Gorter, alhier, voor f 25549. Haarlem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 21 bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het driejarig onderhoud der Rijks-zee- en haven werken op het eiland Vlieland. Raming f 29975 per jaar. Laagste inschrijver M. Daalder te Terschelling voor f 25.302.57 per jaar. 2°. het leveren en plaatsen van meer-, waarschu- wings- en stoppalen zoomede het verplaatsen van meerpalen langs de dijken van het Merwedekanaal, van het Noordzeekanaal tot de grensscheiding der provincie Noordholland en Utrecht. Raming f 1140. Laagste in schrijver G. Schermer te Dussen voor f 1058. 3°. het driejarig onderhoud van en het uitvoeren van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de werken, behoorende tot hot Noordzeekanaalin drie perceelen voor elk perceel afzonderlijk of voor drie perceelen ge zamenlijk. Raming per jaar le perceel f 18.750, 2e porceel f 14.800, 3e perceel f 21.500. Laagste inschrijver le perceel K. Bos Az. te Dordrecht voor f 16875, 2e perceel dezelfde voor f 12.520, 3e perceel J. Vaas te Amsterdam voor f 18000. 4°. het driejarig onderhoud van het Groot Noordhol- landsch kanaal, gedurende 1894, 1895 en 1896, in zeven perceelen. Raming per jaar: le perceel f 14325, 2e per ceel f 9870, 3e perceel f 9370, 4e perceel f 10095, 5e perceel f 11370, 6e perceel f 11520, 7e perceel f 19050. Laagste inschrijver le perceel J. Oldenburg te Bergen voor f 12700, 2e perceel L. G.. Bekker te Lent voor f 8132, 3e perceel J. Oldenburg te Bergen voor f 7800, 4e perceel dezelfde voor f 8600, 5e perceel dezelfde voor f 20230, 6e perceel dezelfde voor f 10300, 7e perceel B. Boon te Helder voor f 17115. Den 22 is aanbesteed a. het maken van aardwerken voor het fort in den Zuidwijkermeerpolder, 1°. onder voorwaarde, dat het zand door den Staat in vaartuigen van den aannemer zal worden geleverd, op aan te wijzen plaatsen bij de kanaal werken te IJmuiden 2°. onder voorwaarde, dat het zand door den aannemer woidt ge leverd, raming f 87500. Ingekomen 8 biljetten. Laagste inschrijver was de heer A. de Groot, Heukelom, voor 1°. f 73700, voor 2°. f 78700b. het maken van aardwer ken aan het lort aan de St. Aagtendijk en voor een inundatiekanaal bij dat fort, 1°. onder voorwaarde dat de Staat het zand op aan te wijzen plaatsen bij de ka- naalwerkeu te IJmuiden in de vaartuigen van den aan nemer levert2°. wanneer het zand door den aannemer geleverd wordt3°. het wijzigen en maken van aard werken voor de linie van Spaarndam en voor het fort Penningsweer. Ingekomen 14 biljetten. Laagste inschrij vers waren de heeren voor No. 1 M. J. v. Hattum, Be verwijk, f 80560 voor No. 2 N. van Haren, 's-Herto- genbosch, f 96400 voor No. 3 A. de Groot, Heukelom, f 74400. Schagen. Den 21 werd in het lokaal Oérès eene vergadering gehouden van leden der vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Schagen. 22 Leden namen aan de vergadering deel, die geleid werd door den vice-voorzitter der vereeniging, den heer Jb. Zijp. Na voorlezing door den secretaris den heer J. P. Wagenaar, van de notulen, werd besloteu do benoeming van een voorzitter, in plaats van den heer Beels, uittestellen. Onder de ingekomen stukken waren*, mede- deeling van de gemeentelijke subsidie van f 75 en van de afdeelingen Barsingerhorn Waard en Groet Langedijk en Schagen van de Hollandsche maatschappij van land bouw, van de toegezegde bijdragen; verder van het voorne men van het bestuur der afdeeling Noordholland van het Ned. Rundveestamboek om op de algemeene vergadering eeno subsidie van f 25 voor te stellen voor den besten inge schreven 2-jarigen stierdat ter opluistering de a-anhou- dingspremiën van dit Stamboek voor de stieren tot de tentoonstelling zouden worden opgehouden en dat de voorzitter van het Nederlandsche Paardenstamboek, de heer J. Breebaart, pogingen zou aanwenden tijdens de tentoonstelling eene keuring van hengsten en merriën te doen plaats hebben. Omtrent de tentoonstelling werd besloten, haar te doen plaats hebben op het marktplein te Schagen op Woensdag 14 Maart van 9 tot 2 uren en haar kosteloos toegankelijk te stellen. In het programma zullen worden gevraagd rijstieren, melkvee, vet vee, scha pen en vette varkens. De verloting zal gehouden wor den den dag na do tentoonstelling, met prijzen, bestaande in vee en landbouwwerktuigenop de tentoonstelling aangekocht. Het aantal loten zal 10.000 bedragen 50 ets. De begrooting voor 1893/94 werd nu goedgekeurd tot een bedrag van f 760. De vereeniging telt bijna 200 leden, terwijl door donateurs voor een bedrag van f325 is geteekend. Den 21 heeft alhier de verpachting plaats gehad van marktgelden over het jaar 1894. De heer K. Snaars was hoogste bieder voor de marktgelden van paarden en runderen met f 590, de heer P. de Wilde voor schapen, lammeren enz. met 404, de heer L. Hornong Jr. voor varkens, biggen enz. met 85 de heer S. van Scheijen voor gevogelte konijnen enz. met f 22; do heor P. de Wilde voor de schapenhekken met f 525. In het geheel brengen de marktgelden voer de gemeente Schagen dus op f 1626. De commissie voor de volksvoordrachten mocht zich den 21 verheugen in een ruime opkomst van onvermo- genden die gebruik maakten van de gelegenheid een genotvollen avond te kunnen doorbrengen. Do stilte, die er den geheeleu avond bij de uitvoering der verschillende nummeis heerschte, gaf het beste bewijs, dat de commissie met een goed gekozen programma voor den dag was ge komen. Den grootsten dank voor het welslagen van het feest komt zeker wol toe aan den heer P. Mnnnik, alhier, die met het voordragen van: «Hoe Jetje gezoend werd" en «Een massagekuur", beide stukjes van J. v. Maurik, den aanwezigen een groot genot bezorgde. De heer Mun- nik bleok ons een talentvol sprekerjte zijn. Dat do heer Schouten met het spoleu zijner solo's voor viool, de Har moniekapel met het ten gehoore brengen van hare flinke nummer <le zangvereeniging «Euterpe" met het zingen van een drietal schoone koren, er mede veel toe bijbrach ten den avond tot een hoogst genotvollen te maken spreekt als van zelf. Den 20 's avonds hield de alhier gevestigde tim- merliedenvereeniging Verbetering door Eendracht eene vergaderingwaartoe ook opgeroepen waren de verschillende architecten, bouwkundigen en patroons in het vak, ten einde door gemeenschappelijk overleg eenig- zins tot het doel der voormelde vereeniging te geraken. Was de opkomst der leden vrij weldie der patroons was in één woord slecht. Die echter opgekomen waren spraken hunne belangstelling voor het streven der ge noemde vereeniging ten volle uit. Nadat, met een kort woord, door den penningmeester, de vergaderden het welkom was toegeroepen werd het woord gegeven aan den voorzitter der vereeniging den timmerman M. Uitenbosch, die het streven der vereeniging, alsmede het doel der te houden vergadering in de volgende woorden uiteenzette Evenals reeds in zoo vele plaatsen van ons land werden vóór ruim 7 maandenook hier pogingen aan gewend om de alkmaarsche timmerlieden nader tot elkander te brengen welke tot uitkomst hadden dat ook hier eene vereeniging van timmerlieden word opge richt en wel onder de zinspreuk „Verbetering, door eendracht". Het doel is, de vakgenooten meer en meer tot elkander te brengente trachten eikaars lot te verbeteren, de misbruiken van vakbroeders zooveel mo gelijk tegen te gaante trachten verbetering in het uitoefenen vaD het vak te verkrijgen maar vooral (ik wil en mag het niet verbloemen) verbetering in den geldelijken toestand der timmerlieden in het leven te roepen. Maar tot bereiking van eenige punten van dit doel hebben we hulp en steun noodig. Hulp en steun van u, dio wij uitgenoodigd hebben deze vergadering bij te wonen. Hulp en steun niet alleen, wij vragen ook uwe belangstelling en medewerking voor het doel dat onze vereeniging zich voorstelt te bereiken. Wij van onzen kant zullen trachten die belangstelling bij u op te wekken. In art. II onzer statuten, welke wij u ter lezing hebben toegezonden, staat onder meer: „alles aan te wouden wat tot bloei van het vak en tot welzijn der beoefenaars daarvan bevorderlijk kan zijn. Het is juist voor dit gedeelte van het artikelwaarvoor wij uwe welwillende medewerking vragen; waarvoor wij de vrijheid genomen hebbenu tot deze vergadering op te roepenWant juist deze zin sluit alles in zichwijst aan wat wij willen. Wij willen door gepaste middelen alles aan wenden wat tot bloei van het vak bevorderlijk kan zijn. Is dit in ons eigen belang noodzakelijk en goed het is voorzeker niet ten nadeele van udie in maatschap pelijke positie boven ons geplaatst zijt, van u die onze patroons zijt. Want ons belang kan ook het uwe zijn, mits dit belang niet misbruikt worde in het nadeel der werklieden. Want is hot in het belang dor werklieden, dat het vak bloeitzeker niet het minst voor vele pa troons die er evenals de werkliedenhun bestaan in moeten vinden. Daarom is het natuurlijk goed en go- wenschtwanneer er samenwerking bestaat tusschen patroon en knechtDe bloei van het vak en het welzijn der beoefenaren daarvandat willen wij trachten te- verkrijgen. Dat willen wij Maar hoe? Dit is juist de groote- vraag die niot gemakkelijk opgelost wordt o f de me dewerking van u heeren architecten bouwkundigen en patroons moet ons niet ontzegd worden. Wanneer gij den wil hebtom uwe medewerking daartoe te ver- leenen, de macht ontbreekt u zeker niet geheel. Wanneer ge wilt kunt ge hen die niet schroomen uwe hulp in te roepen, zeker helpen En waaraan Aan verbetoring in de toestanden van het vak verbetering in den toe stand van ons als werkman. Niet allen hebben juist direct rodou tot klagen, want steeds vindt men er die, trots de slechte tijden, met een goed weekgeld naar huis kunnen gaan, doch indirect wel. Want hoeveel uren moeten sommige daar niet voor arbeiden En die ongelijkheid weg te nemen zal ons stroven zijn. Willens of onwillens zal onze leus zijn één voor allen en allen voor éénWant mogen wij heden een oogenschijnlijk redelijk bestaan hebben, morgen ontbreekt het ons soms zelfs aan het noodige. Ook dit wenschen we door uwe hulp te voorkomen. Niet allen onder u kunnen daar evenveel aan helpen, doch met gemeenschappelijk overleg uwerzijdseen overleg van groote en kleine patroous kan er veel tot stand komen. En hiertoe vragen we uw aller medower- king. Wij vragen in de eerste plaats uwe medewerking tot het verkrijgen van voorwaarden bij de uitoefening van ons vak, dio den werklieden teu goede komen en den patroons geen nadeel zullen opleveren. Wij vragen u eerstens maak bepalingen die de wer keloosheid zoo niet doen verdwijnen dan toch vermin deren zullen eene werkeloosheid die ook hier telkon jare wederkeertwaardoor ook in ons vak steeds eenige getroffen worden. Wij vragen van u oen betere ver deeling van den arbeidstijdwaardoor niet de een veel de ander soms weinig of niets heeft. Mijne heeren architecten en bouwkundigen U die allereerst hierop invloed kunt uitoefenen door bepalingen dienaangaande zoo mogelijk in de bestekken op te nemen, n mijne heeren verzoeken wij voornamelijk ons hierin te hulp te komen. Wij vragen van u bepaal een werktijd, waardoor de werklieden gelijkmatiger werken met een loonsbepaüng voldoende voor een werkman en zijn gezin Velen zal dit zeker ten goede komen Met het oog op een mogelijke opdracht voor te maken werken in het aan staande voorjaarheeren architecten en bouwkundigen doen wij thans een beroep op uwe welwillendheid in deze. U, heeren patroons, vragen wijsteun onze vraag wat betreft den werktijdwant het is ook naar mijne meening in uw behmg verdedig tegenover uwe klan ten het verzoek om een daarmede gepaard gaande loons- verhooging in een voor ons niet te vèr verwijderd verschiet. Want immersook wij hebben recht op oen

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6