No 154. Eerste blad. Vijf en Negentigste Jaargang 1893. V R IJ 1) A Gr 29 DECEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Woensdag 27 December 1893, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 6 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. No. 12. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. A. P. de Lange, wegens ambtsbezigheden, H. J. Bruinvis wegens ongesteldheid en de beer T. L. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. het lezen van de notulen der vorige vergadering tot eene volgende vergadering uitgesteld wordt. 2. Deelt de Voorzitter mede den afloop der na de laatste vergadering gehouden aanbestedingen (in dit blad reeds medegedeeld) en verder, dat op 29 November eenige aan de gemeente behoorende boomen langs den Twnij- verweg onder St. Pankras, op verzoek van bet gemeente bestuur van St. Pankras, in het openbaar verkocht zijn voor f 71.40welke weggenomen boomen door nieuwe vervangen znllen worden op 5 December in het open baar verkocht zijn eenige buiten dienst gestelde goederen bij de gemeente-gasfabriek voor 1 68.45, en een pakhuisje op het terrein dier fabriek voor afbraak voor f61.25; eenige buiten dienst gestelde goederen van de gemeente voor f 42,65 en de bij de gasfabriek omgewaaide boom met takken voor f 23.60op 19 December de levering der in 1894 benoodigde bloemen gegund is aan den laagsten inschrijver, den heer J. Balvers., bloemist alhier, voor f 6.90 de 100 stuks. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, ten geleide van een exemplaar van de be grooting der dienstdoende schutterij dezer gemeente voor 1894. In die begrooting is zoowel de jaarwedde van den officier van gezondheid als die van den adjudant-onder officier uitgetrokken, gelijk zij door den schuttersraad zijn voorgedragen. Dit is gedaanomdat die betrekkingen bekleed worden door titularissenop die jaarwedden aangesteld, en verandering daarvan hetzij voor zooveel betreft het bedraghetzij wat aangaat de benaming waaronder de uitkeering zal geschieden, aan Gedeputeerde Staten niet gewettigd voorkwam. 4. Brieften geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 8 November, tot regeling vau eenige uitgaven op de gemeente-begrooting dienst 1893. 5. Brief, ten geleide van de goedgekeurde derde supple toire gemeente-begrootiug, dienst 1893. 6. Brieften geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 8 November, betrekkelijk de regeling üer jaar- weddeu van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Ns. 3 tot en met 6 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 7. Brief, ten geleide van eene in overleg met het college van brandmeesters ontworpen verordening tot regeling van het brandwezenaan de leden reeds gedrukt ter hand gesteldwelke verordening herzien moest wordeu naar aanleiding van de in de bediening der spuiten gekomen verandering, tengevolge van het bedanken van het vrijwillig brandweerkorps Jan van der Heijden voor verdere vrijwillige dienstverrichtingen. 8. Briefwaarbij naar aanleiding van het verzoek bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1894 gedaanaangeboden wordt eene door den gemeente architect opgemaakte begrooting van kosten voor het maken van een voetpad van den Bergerweg naar het rechtsgobouw, in eindcijfer f 790 bedragende. 9. Adres van den beer Jan Holland daarbij herha lende zijn verzoek om voorloopige concessie tot het aan leggen en in exploitatie brongen eener stoomtrambaan van af het station te Alkmaar naar Bergen over Koedij kervlotbrug, onder overlegging van dezelfde reeds meer malen overgelegde stukken. Nos. 7, 8 en 9 ter lezing voor de leden gelegd. 10. Brief van H. J. Bokhorst, havenmeester, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende verhooging van jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Verzoek van Jan Asjes Ez., om hem in eigendom af te staan een gedeelte sloot, groot ongeveer 72 centiaren, grenzende aan ziju terrein gelegen aan do zuidzijde van den Schermerweg benoorden het Schermerpadtoegang gevende tot de perceeleu van de heeren K. Akkerman en Brinkman, volgens overgelegde teekening, op de door den Raad te stellen voorwaarden. Tevens alsdan zijn terrein te mogen verhoogen de geheele sloot te dempen en daarna op dat terrein te mogen plaatsen eene houtloods, waaronder een gemetselde mestbak, dienende tot berging van afval of mest van zijne stalhouderij aan het Heilig land, benevens tot het maken vaD 2 3 toegangen over. den grasberm naar dat terrein. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 12. Een even vóór de vergadering ingekomen adres van den heer mr. J. Verdam, advocaat te Alkmaar, als auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij, waarbij hij verzoekt, eenige door hem geformuleerde be sluiten te nemen naar aanleiding van de door burge meester en wethouders geweigerde goedkeuring om de schutters Cornells OudesAdrianus Volbrecht en Jacob Jansen (A. van Wieringen is roeds vertrokken en dient elders te worden geëxecuteerd) door middel van provoost arrest te noodzaken tot betaling der bun door den schut tersraad opgelegde boeten. De Voorzitter stelt voor. het adres te stellen in handen van burg. en weth. om bericht. De beer Kraakman heeft daartegen geen bezwaar, doch wil dadelijk opmerken, hoezeer ook voorstander van handhaving van het gezag, dat de Raad volgens de wet op de schutterij volkomen onbevoegd is in deze iets te doendaarom verzoekt hij burg. en weth. in de eerste plaats dit punt te behandelen en te overwegen. De Voorzitter antwoordt, dat hij persoonlijk den Raad in deze zaak geheel onbevoegd acht iets te doen het was zijne bedoeling dit in de eerste plaats tot een punt van overweging uit te maken. Wik- en Weegloonen. 13. Wordt den heer Boel mans ter Spill op zijn verzoek toegestaan, thans eene vraag te doen, waar - voor bij de vele punten, welke aan de orde zijn, misschien anders geene gelegenheid zal bestaan aan het slot der vergadering. De heer B o e 1 m a n s ter S p i 11die in de laatste dagen in de couranten omtrent de wik- en weegloonen vele stukken gelezen heeft, zonder dat de Raad officiëel van iets weet, wenscht in het bijzonder de aandacht te vestigen op hetgeen door don heer Ferf in de zitting van de Tweede Kamer van den 22 is gezogd, in het kort hierop ueer- komende dat hij ook voor uitstel der behandeling was van de ingediende wetsontwerpen tot vernietiging van de raadsbesluiten van Alkmaar, Edam en Hoorn, opdat de besturen dier gemeenten alsnog de gelegenheid zouden hebben die besluiten in te trekken, nu gebleken was van den bepaalden wil der regeering en der Kamer, om die loo- nen te verminderen tot 0,60, zooals aan Purmerend toegestaan was. Hij vraagt, of van buig. en weth. nu binnen kort bepaalde voorstellen te wachten zijn De Voorzitter antwoordt dat voor de zaak der wik- en weegloonen eene commissie bestaat uit burg. en weth. en eenige raadsleden die nog onlangs over deze zaak bijeen geweest zijn en weldra weder zullen bijeen komen om dat punt te behandelen. Hij althans is bereid ze bijeen te roepen. In diezelfde zitting van de Kamer is echter door den Voorzitter gezegd, daf de Kamer niet vóór 1 Februari bijeen geroepen zou wordeu en er be staat dus alleszins gelegenheid voor kalm overleg, dat in deze zaak wel noodig is. De heer Boelmans ter Spill neemt met die verzekering genoegen hoewel hij op zijne vraag geen bepaald antwoord heeft ontvangen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 14. Rapport omtrent de begrooting van ontvang en uitgaaf bij de stads-apotheek voor 1894, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 4415, 225 hooger dan voor 1893, wordende uit de gemeentekas eene toelage van 350Ü aangevraagd. De commissie beeft geen bezwaar en stelt onveranderde vaststelling voor. Zonder beraadslaging aangenomen. 15. Rapport omtrent de begrooting van ontvang en uitgaaf bij het mannen- en vrouwen-gasthuis voor 1894, sluitende in ontvang en uitgaaf op 5681wordende uit de gemeentekas eene subsidie aangevraagd van f 1200, even hoog als voor 1893. De commissie heeft geen be zwaar en stelt onveranderde vaststelling voor. Zonder beraadslaging aangenomen. Faaschtentoonstelllng. 16. Rapport op het verzoek vau de afdeeliug Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om haar voor de op 16 Maart 1894 te honden Paaschtentoon- stelling wederom eene toelage van f 300 nit do gemeente kas toe te staan. De gevoelens waren in de commissie verdeeld. Was de meerderheid zich herinnerende dat de commissie bij haar rapport van 22 Februari 1893 no. 7 eenparig voorgesteld had, het verzoek om gelde- 1 ijken steun, tot een bedrag van f300, voor 1893 in te willigen, welk rapport niet in behandeling werd geno men als gevolg van het besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 27 Februari 1893, waarbij het houden van tentoonstellingen van herkauwende dieren in deze gemeente in Maart 1893 verboden werd ge negen om althans voor het jaar 1894 die gevraagde bij drage te verleenen om de redenen, welke den Raad steeds daartoe geleid hadden, de minderheid achtte den tijd ge komen, om die bijdrage niet langer toe te staan. Had de ondervinding in de laatste jaren reeds geleerd, dat deze tentoonstelling niet zooveel voordeel aan de inge zetenen oplevert, dat het algemeen belang in die mate daarbij betrokken mag heeten, dat het verleenen uit de gemeentekas vau znik eene belangrijke bijdrage gerecht vaardigd kan worden genoemd, de omvang dier tentoonstel ling zal vrij zeker in 1894 nog beduidend minder wezen, nu de afdeel ing Schagen vau genoemde Maatschappij besloten heeft ook in die gemeente eene tentoonstelling te hou den. Was in het laatste rapport der commissie reeds met een enkel woord gewezen op de waarschijnlijkheid, dat deze bijdrage niet voortdurend zou kunnen verleend worden, zij acht het tegenwoordige oogenblik bijzonder geschikt om daartoe thans werkelijk over te gaan. Zij acht zich bij den gespannen toestand der geldmiddelen niet langer verantwoord, zulk eene belangrijke bijdrage uit de gemeentekas te verleenen voor een doel, waarbij het algemeen belang werkelijk in zoo geringe mate be trokken is. Zij stelt daarom voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer Kraak man blijft voorstander van het ver leenen dezer steeds toegestane bijdrage, al was het aan vankelijk bij meerderheid, doch later eenparig, met het oog op het groote belang, dat bij deze tentoonstelling betrokken is voor fokvee, dat wel degelijk strekt ten voordeele van de kaasmarkt alhier, welk argument hij uitdrukkelijk in het besluit vermeld wil zien. Voor de burgerij is die tentoonstelling van belang en de positie van Alkmaar als middenpunt van Noordholland brengt mede, die bijdrage te verloenen. Ongaarne zon hij haar voor Alkmaar verloren zion gaan. De heer C. W. Bruinvis verklaart tegen te zullen stemmen. Was aanvankelijk steun noodig, de ondervinding heeft geleerd, dat deze zaak niet op eigen beenen kan staan en nu gaat het niet aan, haar steeds te blijven steunen. De verwachting, dat hier meer vet vee op de markten zou komeu, is niet verwezenlijkt, dus daarom behoeft deze bijdrage ook niet verleend te worden. Alleen zeer gegoede veehouders kunnen aan deze tentoonstelling deelnemen, die door de eer der bekroning en het ont vangen eener premie daarvan eenig voordeel genieten. Mat het oog op fokvee behoeft deze bijdrage zeker niet verleend te worden. Er bestaan tegenwoordig zoovele andere gelegenheden hij wijst slechts op de rundvee- stamboeken om daarvan op de hoogte te komen, dat daarvoor deze uitgaaf, welke niet zoo algemeen aan de ingezetenen voordeol oplevert, niet voortdurend behoeft gedaan te worden. De heer C o n ij n ondersteunde het voorstel van den heer 0. W. Bruinvis. Vooral nu te Schagen, uit de omstreken waarvan juist vele inzendingen hierheen kwamen, eene tentoonstelling zal worden ge houden, het Paaschfeest in het jaar 1894 zeer vroeg in valt waardoor niet zeer veel vet vee aanwezig zal zijn, acht hij, bij den gespannon staat der geldmiddelen, het beter, de gelden aan andere, z. i. nuttiger zaken te be steden Met 8 tegen 6 stemmen van de heeren C. W. Bruin vis, de Wit. Canters, Goede, Conijn en Stoel wordt het voorstel der meerderhoid onder bijvoeging van de door heer Kraakman aangegeven bepaling om de f 300 te verleenen aangenomen. Borgtocht van den ge ineen te-ontvanger. 17. Brief, waarbij herinnerd wordt, dat bij raadsbe sluit van 17 Aug. 1892 n°. 34 werd vastgesteld, op welke wijze de borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente ontvanger zou worden geregeld. Daarbij werd als beginsel aangenomen, dat die borgtocht zou kunnen worden ge steld door verband op vast goed en zulks als eerste hypo theek of door eeu eerste verband op inschrijving ten name van den gemeente-ontvanger of van andere per sonen op de Grootboeken dor Nationale Schuld. In de raadsvergadering van 26 Oetober 1892 werd door burg. en weth. medegedeeld, dat de Nederlandsche Maatschappij voor zekerhoidsstelling voor ambtenaren en beambten, gevestigd te Amsterdam, eene te haren name op het Grootboek der 2J/2 pet. Nationale Schuld ingeschreven som van f 33600 ten behoeve van de gemeente Alkmaar verbonden had, met welke borgstelling door burg. en weth. genoegen was genomen. Op een verzoek van de Maatschappjj, of de borgtocht later door hypotheek op vast goed vervangen zou kunnen worden, was in over eenstemming met het raadsbesluit een bevestigend ant woord gegeven. Na dien tijd heeft de Maatschappij aau burg. en weth. toestemming verzocht om op te heffen het verband op voorschreven kapitaal op het Grootboek en een eerste hypotheek op een huis van de Maatschappij in de Doelenstraat in de plaats daarvan te mogen geven. Op dat verzoek werd door burg. en weth., die het gevoelen der commissie van financiën inwonnen, afwijzend beschikt en thans wendt de Maatschappij zich tot den Raad, met verzoek den dag te bepalenwaarop de verwisseling van den borgtocht zal kunnen geschieden. Geroepen om den raad omtreut dit punt voor te lichten, stelt de commissie op den voorgrond, dat naar hare moening de raad onbevoegd is op dit verzoek te beschikken. De aard en het bedrag van den borgtocht wordt door den gemeenteraad bepaald (art. 110 der gemeentewet): is dit eenmaal geschied, dan zijn buig. eu weth. met de uitvoering van dat besluit belast, zoodat de commissie voorstelt, het verzoek van de Maatschappij in handen van burg. en weth. ter beschik king te stellen. Alleen veroorlooft zij zich nog eenige opmerkingen te maken. De opvatting van de Maatschappij, dat met ieder perceel vast goed, dat aangeboden wordt, genoegen zou moeten worden genomen, komt haar minder juist voor. Een hypotheeair verband op een huis, gelegen in eene andere gemeente, is in het algemeen aan beden king onderhevig en de Maatschappij faalt geheel in hare opvatting als zj meent, dat de overlegging van de koop akte voldoende zou zjn, om de waarde van het perceel te constateeren, De Raad heeft uildrukkel jk aangegeven, op welke wjze do waarde zal worden bepaald en de Maatschappij zon zich dus daaraan moeten onderwerpen, zoo overigens met het te verbinden perceel genoegen werd genomen. Het bezwaar tegen een hypothecair ver band op een in eene andere gemeente gelegen huis be staat voornameljk daarin, dat de waarde tengevolge vara

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1