ffo. 154. Tweede blad. Vijf en Megentigste Jaargang. Vrijdag 29 December 1898. NATIONALE MILITIE. Zitting Militieraad. Maandag 8 Januari e.k., Buitenland. Nederland. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72); Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1894 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de manuelijke geborenen van 1875), om zich ingevolge art. 15 en 20 dier wetin de maand Januari 1894 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag tot 20 Januari 1894 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zeivenbij ongesteldheid afwezig heid of ontstentenis op zijn vaderis deze overleden op zijne moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij wiens vaderof is deze overleden, wiens moe der of zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staats blad No. 44) o. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende do laatste 18 maanden vóór lo. Januari 1894 bin nen Nederland verblijf hield 3o. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt van: lo. een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overledende moederof zijn beide overleden de voogd woont 2o. een gehuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4o. den buiten 's lands wouenden zoou van een Ne derlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven .- lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd in gezeten 3o. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan,, uitzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doeu en daar mede niet tot het einde van Januari te wachten, en her inneren voorts aan de strafwaarmede de nalatigen ter inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A MACLAINE PONT. 29 December 1893. De Secretaris NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de militieraad in dit district zijne tweede zitting bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen, die niet in de mogelijkheid waren do eerste zitting bij te wonen benevens van de plaatsvervan gers en nuramerverwisselaars die voor of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der ver- eischte stukken worden aangebodenzal honden ten raadhuize der gemeente ALKMAAR op des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 23 December 1893. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Eersoneele belasting en Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat de kohieren der personeels belasting Ns. 5 en 6 en van het Patentrecht, 2e kwar taal dienstjaar 1893/4op 18 December 1893 door den Provincialen Inspecteur der directe belastin gen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 27 December 1893.A. MACLAINE PONT. BEMJIE. Prinses Joséphino van Vlaanderendie te Dresden de typhus heeft gehad, is den 21 te Brussel terug gekomen. De afgevaardigde Ferron vroeg den 21 in de Kamer aan de regeering inlichtingen over onregelmatigheden welke begaan zouden zijn bij de sameustelling der kie zerslijsten voor den Raad der schepenen te Gent. Na eene langdurige bespreking werd eene motie van den heer Helleputtewaarin de verklaringen van den be trokken minister goedgekeurd werden, met 85 tegen 20 stemmen aangenomen. Een voorstel, om het drievoudig stemrecht krachtens hun ambt toe te kennen aan de consulaire rechters (leden der rechtbanken van koop handel) werd verworpen. Evenzoo met 78 tegen 26 stemmen het amendement van den afgevaardigde Lepage, waarbij aan bekleeders van openbare ambten voor niet meer dan 4000 francs jaarwedde drie stemmen zouden worden gegeven. Aan alle geestelijken is het drievoudig stemrecht toegekend met 80 tegen 42 stemmen en ééne onthouding. De linkerzijde had het alleen willen toe staan aan door den Staat betaalde geestelijken. De Kamer is van den 24 tot 16 Januari uiteen gegaan. MJAEMBUR®. De Kamer heeft na goedkeuring der begrooting eene wet aangenomen ter verscherping van het toezicht op buitenlanders krachtens welke wet de regeering bevoegd is iemand uit het land te zetten. De regeering deelde mede dat de politie aan de grenzen versterkt was met het oog op de aanslagen der anarchis ten elders. DEAEUIAREEA. Te Kopenhagen heerscht in hevige mate roodvonk. In de voorlaatste week kwamen 1514 gevallen voor tegen 620 in de daaraan voorafgaande. EAGEEAAD. De heer Monson, die onder verden king lag, den luitenant Hambrongh, zijnen oud-leerling, te hebben doodgeschoten, om in het bezit te komen van de som, waarvoor hij eenige maanden vroeger Hambrough's leven verzekerd had, is door de jury wegens gebrek aan voldoende bewijzen eenparig vrijgesproken. De heer E. Stanhope, minister van oorlog in het laatste conservatieve ministerie, is den 22 in den ouderdom van 53 jaren overleden. De heer Joseph F. Leese, aanhanger van Gladstone die door het aanvaarden van een regeeringsambt zich aan eene herkiezing moest onderwerpen, is te Accrington herkozen met 5822 stemmen tegen 5564 op zijnen tegen stander uitgebracht. Bij de laatste verkiezing was hij met 547 stemmen meerderheid gekozen. Bij gelegeuheid dezer verkiezing werd aan den heer Leese zijn gouden horloge ontroldtwee kiezers ondervonden hetzelfde en een zakkeuroller werd op heeterdaad betrapt. Den 22 hoeft in de buskruitfab/iek te Waltham Abbey wederom eene ontploffing plaats gehad. Van een man werden beide armen afgeslagen en twee andereu werden zwaar gewond. ERAAERIJE. Den 20 zijn in verschillende deelen des Rijks vier doodvonnissen geveld, wegens zeer gruwe lijke moorden. Een daarvan betrof een man, Dnrand ge naamd die op den grooten weg van Chaumont zijne vrouw, zijn dochtertje en een voorbijganger, die haar te hulp kwam, vermoordde, zonder dat gebleken is, waarom. More of Mooredie Victor Hugo gaarne reed en den 8 Augustus den oud-minister Lockroy met een revol verschot kwetste, omdat deze, met Victor Hugo's schoon dochter gehuwd hem niet aan geld wilde helpenis veroordeeld tot 6 jaar dwangarbeid en tien jaar verbod van verblijf. Hij ontkendedat hij den heer Lockroy had willen dooden. Gedurende de Kerstvacantie zal in de vergaderzaal der Kamer de schade hersteld worden door de ontploffing van den bom veroorzaakt. Zij wordt begroot op 2500. Den 23 is te Parijs aan het station van den Orleans- spoorweg een trein aangekomen met 47 waggons oesters, wegende 370.000 P. Do nederlandsche anarchist Cohen is door de politie het land uitgezet. Daar de belgische regeering reeds vroeger een bevel tot. zijne uitzetting uitgevaardigd had en hij in Nederland niet wilde terugkeereu omdat hij daar nog 9 maanden gevangenisstraf moet ondergaan werd hij op zijn verzoek te Havre op eene boot gebracht, waarmede hij naar Southampton vertrok. ITAME. Den 22 deelde de minister van oorlog in de Kamer, onder toejuiching der leden, mede, dat de italianen bij Agordat 10000 derwischen onder aanvoering van Ahmed Ali verslagen hadden. Hij kon nog niet opgeven, hoe groot het verlies aan de zijde der italianen was. Imbrianiradicaalvroeg het woorddat hem echter geweigerd werd. De zitting is tot den 25 Ja nuari verdaagd. De Paus heeft den 23 de gebruikelijke gelukwenschen van het 11. College in ontvangst genomen. De Paus zeide o. a. in zijn antwoord Wij wenschon vurig den wereldvrede, waarvan de Paus de apostel is. Men moet aan zijn apostolaat volkomen vrijheid laten zijn woord zonder argwaan aannemen en het overal doen door dringen, dan zullen de vrede en de rust weer terugkeereu. De Senaat heeft* met 102 tegen 10 stemmen besloten, eene commissie te benoemen, die onderzoeken zal, of er ook Senaatsleden bij het bankschandaal betrokken zijn. Earner. In de Kamer werd den 20 door den heer Cavallotti de volgende motie voorgesteld »De Kamer wenscht der commissie van onderzoek naar de Bank- kwestie geluk met de nauwgezetheid, waarmede zij hare taak volbracht en besluit, dat de stukken gedrukt zullen worden." De regeering verklaarde zich onzijdig te houden. Het eerste gedeelte dezer motie werd met 142 tegen 24 stemmen goedgekeurd (118leden onthielden zich). Op het tweede gedeelte stelde de oud-minister Di Rudini een amendement voorstrekkende om de stukken van particulier belangdoor de commissie voor de geheime archieven bestemd, van de openbaarmaking uit te sluiten. Bij de stemming over dat voorstel was de Kamer niet meer voltallig. Den 23 werd het aangenomen met 151 tegen 140 stemmen terwijl 10 leden zich onthielden. Daarna werd het gewijzigde tweede gedeelte met zitten en opstaan goedgekeurd. OOSTEARIJE-ROAEARIJE. Te Praag is den 23 de handschoenmaker Aloys Mrva die lid was van de Omladina, een geheim genootschap, dat tot doel heeft Boheme los te maken van den oostenrijksch-hongaarschen staaten onder de verdenking lagdat plan aan de politie verraden te hebben tengevolge waarvan eenige leden dier Vereeniging in hechtenis genomen waren en wegens hoogverraad torecht zullen staan vermoord ge vonden met dolksteekon. De verdenking viel dadelijk op twee zijner vrienden, den slotenmaker Dolezal en zekeren Dworschakbeiden lid dier Vereenigingmet wie hij kort vóór zijnen dood nog kaart gespeeld had. Beide verdachten worden gezegd den 26 eene volledige beken tenis te hebben afgelegd. RUSEAAM. Te Petersburg blijft de cholera zich uitbreiden. Den 21 toen 166 lijders in de hospitalen waren werden 34 nieuwe gevallen aangegeven en stier ven 11 zieken. Het met de vasten eten van veel visch uit besmette wateren, of in half bedorven toestand als gevolg van de zachte weersgesteldheid, wordt als de oorzaak daarvan beschouwd. SP AA JE. De politie heeft in het dorp Cuevas eene volledige werkplaats van anarchisten ontdekt. Er wer den o.a. 40 geheel gereode bommen en een groot aantal flesschen met nitroglycerine gevonden. Deze werkplaats was gelegen in een grot onder een ravijn de opening liep niet in het oog door steenblokken en struikge was. Oodina die bekend heeft den aanslag in den Liceo-schouwbnrg gepleegd te hebben wa3 aangewezen om maarschalk Martinez Campos te vermoorden. Met drie kameraden was hij naar de wapenschouwing gegaan, om bij tijds eene gunstige plaats uit te zoeken. Toen de troepen voorbij trokken, ontzonk hem de moed, vreezende, dat de ontploffing aan te veel menscben het leven zou kosten. Een zijner partijgenooten noemde hem daarop lafaard". De anarchist Sirassol heeft bekend de Orsini- bommen vervaardigd te hebben, waarmede de aanslag op maarschalk Martinez Campos en in den Liceo-schouwburg werd gepleegd. Ton huize van een anarchist in het dorp Sagas zijn ook tal van geweren, patronen en een voorraad dynamiet gevonden. De bakkersgezellen te Madrid hebben het werk ge staakt, en een werkman die hen volstrekt geen kwaad deedvermoord. Later kwamen zij met de politie in botsing, die 19 hunner in hechtenis nam. TEREEA1GBE STATEA. Den 23 is te Nashua in New Hampshire eene slede met verscheidene personen bij het overgaan van de spoorwegbaan door een trein overredenwaardoor drie personen op de plaats dood bleven. De werkloosheid heeft in sommige plaatsen een grooten en onrustbarenden omvang gekregen, bijv. te Nieuw-York zijn 80000 werkloozente Chicago 120.000te Phila delphia 60.000. Tweede Earner. Bij de behandeling der begrooting van Waterstaat in de ochtendzitting van den 2*2 is nog aangedrongen door den heer Van der K a a y, op het brengen van veran dering in het feit, dat in ons land in andere landen is trouwens de toestand dezelfde treinen loopen, uit sluitend bestaande uit rijtuigen le en 2e klasse, en waar aan tot groot ongerief dus de rijtuigen derde klasse ont breken door den heer T ij d e n s op het bezorgen aan de leden der beide Kamers van een abonnement, geldig voor alle lijnen in Nederland, op billijke voorwaarden door den heer Heldt op het wenschelijke, dat op de spoorwegstations of in de wachtkamers voor de reizigers gelegenheid besta om zoo noodig den dorst te kunnen lessen door een dronk waters en op het aanbrengen van een privaat in de doorgaande rijtuigen 3e klasse. De minister antwoordde den heer Tijdens, dat hij be twijfelde, of dit abonnement in het algemeen wel zou worden verlangd en dat hij bovendien de bevoegdheid zou missen, dit van de Maatschappijen te eischen. Over de opmerking van de heer van der Kaay zou hij gaarne met de Maatschappij in overleg treden, in hoever zijne opmerking wenschelijk en noodig zou zijn. In de avondzitting van den 22 werd bij art. 18C wer king der fabriekswet door den minister van waterstaat terng genomen de aanstelling van drie tijdelijke adsistent- inspecteurs, de post-reiskosten mot f 8000 verminderd, doch daarentegen de uitgaaf voor schrijfbehoeften met 3000 vermeerderd. De minister zeide den heer Farn- combe Sanders toe, dat hij letten zou op zijn wensch om vrouwelijke inspecteurs of adjunct-inspecteurs aan te stellen. Bij de afdeeling posterijen werd door den minister medegedeeld, dat voorstellen voorbereid werden voor de finitieve regeling der telefonen. In die zitting is het adres van den heer D. H. Meijer Jr., loeraar in de engelsche taal en letterkunde en de aardrijks kunde bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waarbij hij zich beklaagt over de door hem van den minister van oorlog ondervonden behandeling, naar den minister van oorlog verzonden met verzoek om inlichting, uit overweging dat om over de zaak volledig te oordeelen,

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5