Het einde des jaars. J. Crok, J. Veenis en A. Boekeirespectievelijk voor 22,912,92 en 1616,16. Voor het verfwerk was laagste inschrijver de heer J. v. d. Bos voor f 1887. Egmond aan Zee. De Prins Hendrik-stichting heeft van eene dame 2000 ontvangen ten behoeve van het nieuwe gebouw. Haarlem. Het gebruik van het staalwater uit de Wilhelminabron neemt steeds toe. De laatste maande- lijksche verkoop bedroeg 17000 flesschen, 6000 meer dan het hoogste van een der voorgaande maanden. Den 27 is een petroleumventer ten gevolge van de zware mist in hot water geraaktdoch gered. Hoorn. Aan A. Kroon, gewezen bewaarder bij de Rijkswerkinrichting alhier, is 338 pensioen verleend. Koedijk. Zondag den 24gaf de rederijkers kamer »'t Rozekuopje" eene uitvoering in het lokaal van mej. de wed. J. Diepsmeer. De opkomst was gering te noemen. De gekozen stukken waren «het Goudvisehje", van van Nouhuijs, en «de Dagbladschrijver of Koren op zijn molen." Vooral het eerste, een drama in 3 be drijven werd goed gespeeld. De toejuiching was dan ook algemeeu. Krommenie. De gemeenteraad heeft den 20 besloten, gevolg te geven aan het schriftelijk verzoek van eenige firma's, om alhier een Rijkstelegraafkantoor te vestigen, mits de onderteekenaars zich bij notarieële akte verbinden tot hetgeen door hen in hun adres was aangeboden. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot burge meester de heer mr. J, Walig. Koog a/d Saan. De gemeenteraad heeft in over eenstemming met dien van Zaandijk, Westzaan en Oost- zaan besloten, afwijzend te beschikken op het besluit van den gemeenteraad van Zaandam, om de leerlingen uit buitengemeenten J 25 meer te doen betalendan de leerlingen uit Zaandam, die gebruik maken van het meer uitgebreid lager onderwjjs (school van Wijk). Medeuiblili. Do uit het krankzinnigengesticht, ontvluchte verpleegde Angustinus Omans, bottelier bij de Nedorl. marino te Willemsoord, is door de politie te Helder opgespoord en naar het gesticht teruggebracht. ilrsoin. Tot onderwijzeres is benoemd mej. J. M. Ph. v. d. Meulen te Leiden. Westzaan. Den 22 is de heer E. C. C. Dekker alhier met aigameene stemmen gekozen tot lid van de Zaanlandsche Kamer van koophandel en fabrieken. Texel. In de laatstgehouden vergadering van de afdeeling „Texel'' der Holl. maatschappij van landbouw werden tot bestuursleden gekozen de heeren S. P. Koning en J. D. Kooiman, terwijl de heer C. Pz. Keijser als voorzitter werd herkozen. De prijzen, behaald op de algemeene tentoonstelling en bij gelegenheid der stieren keuring, werden vervolgens nitgeroikt. Van het hoofd bestuur was eene opgave ingekomen van een vijftiental sprekerswaaruit de keuze viel op den heer Reimers te Wageuingen, die het onderwerp: „Gezondheids- en voe dingsleer" zal behandelen. Ten slotte hield de heer Roelofs, veearts te Den Burg, eene lezing over „Voeding en voedingsmiddelen". In de den 23 gehouden vergadering van den gemeente raad werd door den voorzitter medegedeeld1° dat zich voor het ontvangen van herhalingsonderwijs te Den Burg 29, te Oudeschild 28 leerlingen hadden aangemeld en 2° dat de Provinciale Staten afwijzend hadden beschikt op het verzoek van het bestuur der Prinses-Wilbelmina- bewaarschool om subsidie ton behoeve dier inrichting. Tot ouderwijzer te De Koog werd benoemd de heer H. dè Vries, te Steenwijk. De subsidie-aanvrage ten be hoeve van het lager onderwijs, ten bedrage van f 7700, werd teruggebracht tot j 7000, vermits Gedeputeerde Staten bezwaar hadden gemaakt de gemeente-begrootiug voor 1894 goed te keuren. Van 1 Juli tot 30 September is voor de weesiurich- ting te Neerbosch ontvangen f 23010.10"'voor boek-en drukwerken werd f 20644 07"' ontvangen. Anistei-iiastt. Don 23 werd door de genie aanbe steed het maken van een fort in de Zuiderzee aan de Pampus 4 gedeelte. Van 15 inschrijvers was de heer P. Duinker alhier voor f 135999 de laagste. Alhier is den 23 in den ouderdom van 66 jaren over leden de heer dr. H. Fabius, do onvermoeide bestrijder van het drankgebruik. Het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw heeft den gemeenteraad verzocht te toesluiten dat de ver ordening tot heffing van belasting van tentoonstellingen niet toepasselijk is op diovanwege genoemde Maat schappij alhier in September jl. gehouden. Den 14 Februari wordt de Artis-schouwburg in de Plantage (Middellaau) in het openbaar verkocht. Dezer dagen is besloten tot ontbinding van do bijna 40 jaren bestaan hebbende Vereeniging Meta'en Kruis, le sectie, afd. Amsterdam. Den 27 is door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij aanbesteed het maken eener dubbele steenen woning voor stations-adsistenten op het emplacement, Bovenkarspel- Grootebroek van den spoorweg Zaanstreek-Eukhuizon. Laagste iuschrijvor was de heer G. Botman Gz. Boven- karspel voor f 5180. De burgemeester gaf den 22 aan do politie last dat de betoogingen der werkloozen in drukke straten zooals de Kalverstraat niet langer gedoogd kon den worden, daar het arm aan arm gaan door drukke straten in hooge mate hinderlijk en lastig was voor de voorbijgangors. Den 26 des namiddags te half één ver gaderden de werkloozen weder op den N. Z. Voorburgwal. Zij trokken over het Koningsplein langs de Heorengracht (stille zijde) tot aan den Amstel en terug door de Amstol- straat en de Reguliersbreestraat. Op den hoek van het Spui en de Kalverstraat verscheen eene afdeeling politie, onder bevel van den inspecteur Tjassens Keiser, die door de menigte heen wilde gaan, dat de deelnemers aan den stoet niet wilden toestaan. Toen de politie mei geweld zich een doortocht, wilde banen, verzette de menigte zich ook met geweld. De inspecteur werd van de agenten afgescheiden en van alle kanten ingesloten. De agenten, hun inspecteur in nood ziende (hij was ook met een steen tegen het achterhoofd gegooid) trokken de sabel om de menigte uiteen te jagen, waarbij eenige personen gewond werden, o.a. de leiders Geel en Wollring. Eerst genoemde kreeg een slag op het hoofd, welke eene duize ling veroorzaakte en een wond aan de pols. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Wollring was niet ernstig gewond. De derde leider Samson was verdwenen. De menigte wierp met op het Spui liggende steenen naar de politie. In bet café Palais Royal en in de woning van den heer de Gruyter, kleermaker, werd o.a. eene ruit ingegooid. Tegen vijf personen word proces-verbaal op gemaakt, o.a. tegen een van de meisjes, die steeds vooraan gaau en tegen oen broeder van Geel. De briga dier Westerborg werd ernstig en nog een drietal agen ten licht verwond. Den 27 kwam men weder op den N. Z. Voorburgwal bijeen, van waar men naar Constantia ging, waar door verscheidene personen aangedrongen werd, om Geel te wreken. Ook zou don burgemeester de reden ge vraagd worden, waarom men niet door de Kalverstraat mocht trekken. Tusschen ongeveer 200 betoogers en eene afdeeling politie kwam het tot eene botsing tfp den Singel bij de Raamsteeg, waar met den stok ruimte ge maakt werd. Des avonds was het op de Dam zeer woe lig. De burgemeester heeft in een onderhoud met de heeren Domela Nieuwenhuis RotWollring en Samson verklaard, dat het optreden der politie op den 25 met zijn medeweten was geschied en dat hij de volle verant woordelijkheid op zich nam. Ged. Staten van Noordholland hebben de heeren H. J. Calkoen, lid der Staten te Edam, en M. de Jong, lid der Eerste Kamer te Hoorn, uitgenoodigd, een onder zoek in te stellen naar de schade, door de ingelanden van den polder de Schardammerkoog geleden bij de doorbraak der kade van de Zes steden op 6 October 1.1. De gemeenteraad van Zutfen heeft den 23 besloten 1° aan de Rotterdamsche Waterleidiug-exploitatie-maat- sehappij te vergunnen do concessie voor het exploiteeren der Zutfensche waterleiding over te dragen aan de Rot terdamsche waterleiding-maatschappij; 2°. de waterlei ding met hetgeen daarbij behoort mot 1 Januari 1894 van laatstgenoemde Maatschappij over te nemen voor f 250 000, te voldoen in pet. obligatiën a f 1000, waarvan de aflossing zal beginnen 1 Januari 1898. Te Groningen is eene vrouw overleden, die schijn baar in zeer behoeftige omstandigheden leefde. Na haar overlijden zijn verschillende buidels met geld gevonden, terwijl in de spaarbank oen bedrag van ongeveer f6000 belegd moet zijn. Zij heeft tot erfgenaam nagelaten eenon zoon vroeger zeeman en verzorger zijner moeder, later blind geworden, mandenmaker van beroep. Togen den student J. Kalma te Groningen, be schuldigd van in eene openbare vergadering der afd. Assen van den Sociaal-democratischen Bond gezegd te hebben «komt iemand met een geweer een dollen hond tegen »dan schiet men hem dood zoo moet men ook met de maréchaussées doen", is den 22 door het O. M. bij de arr. rechtbank te Assen vier maanden gevangenisstraf geëischt wegens het op eene publieke plaats opruien tot eene strafbare daad. Tot stationschef te Kwadijk-Edam is benoemd de heer J. S. van Hensbergen, commies 2e klasse te Zaandam. Van de tamboers, die medeplichtig waren aan de onlangs openbaar geworden onzedelijkheden in een ka zerne te 's-Gravenhage en die met opzending naar de klasse van discipline gestraft zijn, was op den eisch van den auditeur-militair, destijds nog één tamboer te zijner beschikking gelaten, die over den eersten luitenant, plaat selijk adjudant van D. te Leidon uitlatingen had ge- gebezigdvoor dezen hoogst beleedigond. Deze luitenant, daarop gehoordwerd genoodzaakt eene klacht in te dienen wegens teleediging. De tamboer kwam met ge tuigen voor den dag dio met den luitenant gehoord werden. Toen de luitenant ten derden male naar 's-Gra- venhage ontboden werd, was hij nergens te vinden. Waar schijnlijk zullen in deze zaak nog meer personen betrok ken raken. Aan de gemeente Engwirdeu is als noodlijdende een Rijkssubsidie van f 2000 toegekend. De bisschop van Roermond heeft een schrijven gericht aan de geestolijken in zijn diocese, waarbij hun wordt verboden voortran zonder zijne toestemming staatkundige artikelen in dag- of weekbladen te schrijven. Bij het practisch apothekers-examen 2e groep te GrouiDgon is o.a toegelaten M. G. Volders te Hijp. De redactie van hot Nederlandsch Landbouw weekblad, tot dusvor gevoerd door het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, zal 1 Jan. 1894 berusten bij het dagelijksch bestuur van het Neder landsch Landbouwcomité. St. Hattrienskrug. Naar wij vernemen, zal de heer H. Wind den 2 Januari den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaren de betrekking van hoofd der school aanvaardde. Wcstgraftdijk. Den 26 hield de rederijkerskamer «Oefening Volmaakt" hare tweede openbare vorgadering in dit seizoen. Voor eene goed bezette zaal werden op gevoerd «De vondelinge", tooneelspel met zang in 2 be drijven door H. J. Gilissen, en «De Vacature", eene schets uit het dorpsleven, blijspel in 2 bedrijven, door J. P. Senior. Wfcringerwaard. Voor eene stampvolle zaal gaf de gymnastiek-vereeniging «Olympia", den 24 eene open bare uitvoering bij den heer Boon. De verschillende num mers van het programma werden flink uitgevoerd, vooral de oefeningen aan het hoog-rek door de le afdeeling gaven blijk van ijverige studie en zeer merkbareu voor uitgang. Hoewel do krachten dier vereenigingen bij «Olympia" te kort schieten, boden de paard- en vrije- oefeniugen van «Lygurgus", van Schagen, en «Sparta", van Winkel, een aangename afwisseling. Waarom wordt bij dergelijke gelegenheden door den kastelein niet voor- voldoende verlichting zorg gedragende petroleum is toch werkelijk zoo duur niet. Met de Kerstdagen deed de vereeniging «Vrije liefda digheid" eene bijzondere uitdeeling van turf, terwijl den behoeftigsten ingezeteuen bovendien eetwaren werden verstrekt. Te 's Gravenhage is het proefnummer verschenen van een met 1 Januari 1894 wekelijks te verschijnen blad, genaamd „de Liberaal". Het staat onder redactie van jhr. mr. H. Smissaort, wien de medewerking is toe gezegd van mrs. J. baron d'Aulnis de Bourouill, W. H. de Beaufort, A. van Deldeu, R. J. FruiD, A. P. de Lange e. a. I)e prijs is per kwartaal gesteld op ,80 Als hot officieels orgaan van den Nederlandscheu Dro- gistenbond zal, onder redactie van Thijs Plet, te Nijme gen, voortaan verschijnen een Weekblad voor dro gisten, waarvan de abonnementsprijs 3,— per jaar bedraagt. Het jaar 1893 spoedt ten einde. De donkere dagen zijn daar en straks zal het Kerstfeest tot ons spreken van nieuw leven van de overwinning der zon op de haar vijandige machten van de zegepraal van het licht op de duisternis, van beloften omtrent een nieuwe lente en oen nieuwen zomer en vrede op aarde. Donkore dagen hebben de volken dit jaar in menigte doorleefd. Wel bleek de door vele geuite vrees on gegrond, dat de bekende Aziatische ziekte, wier naam de Javaan niet durft uitsprekenmet verdubbelde kracht zich over Europa zou vorspreiden, maar tot nog toe word haar de weg naar het westen versperddaar entegen openbaarden zich alom do treurige maatschap pelijke kwalen waarvoor de meeste gezaghebbende des kundigen een halve eeuw geleden het geneesmiddel reeds meenden gevonden te hebben. De vrijheid, meenden zij, zou ons welvaart brengen. Door vrijheid zoudon land bouw, handel en nijverheid bloeion on die bloei zou allen tot zegen zijn. Van alle boeien en belemmeringen ont slagen zou de maatschappelijke arbeid vruchtbaarder zijn dan ooit. Nieuwe wetenschap zou do aarde overvloe diger vruchten doen voortbrengen, dan waarop ooit eenig vroeger tijdperk had mogen roemen. Kunstvaardige han den zouden met de hulp van steeds moer volmaakte werktuigen, met de hulp ook vooral van den stoom als onvermoeibare en onbegrensde drijfkracht, alles voort brengen waaraan het menschelijk geslacht behoefte heeft. Als leden van één groot gezin zouden de beschaafde natiën hare voortbrengselen vrijelijk ruilen. Al mochten ook de verschillende staten blijven bestarn, op economisch gebied zouden de grenzen nitgewischt worden. Er zou vrede zijn. Het levendig verkeer tusschen de volken, eenheid van belangen, gemeenschappelijke banden zouden de oorlogen onmogelijk maken. De groote verliezen, de knak dor algemeene welvaartdie een verstoring van het onderling verkeer en den wederzijdschen handel voor beide partijen ten gevolge moest hebben zouden even krachtige waarborg voor den vrede blijken te zijn, als de toenemende beschaving en de algemeene verbroedering. En al zou ook de diseh dos levens voor allen niet even rijkelijk voorzien zijn, al mocht hij ook dan nog voor zeer velen slechts karig, voor de behoeften nauwelijks voldooude genoemd kunnen worden, voor gebrek zou geen vrees behoeven te bestaan. Menschenliefde en welbegre pen eigenbelang zouden de ruimbedeelden doen zorgen, dat uit hun omgeving en in de eerste plaats uit den kring hunner arbeiders en werklieden de armoede ge weerd werd. Uit dien schoonen droom zijn wij sinds lang ontwaakt. Nieuwe wetenschap is niet uitgebleven, werktuigen van allerlei soort hebben wij uitgevonden en steeds verbeterd, stoom en electriciteit hebben wij ons dienstbaar gemaakt, met noeste vlijt hebben wij gewerkt, veler welvaart is toegenomen, maar een verbrecde zoom der bevolking van alle landen heeft in die verhoogde welvaart niet, of niet voldoende gedeeld. Intusschen is het rnenschdom voort gegaan en gaat het nog steeds voort zich op verontrus tende wijze te vermenigvuldigen. Hoe zullen dio steeds aangroeiende millioenen gevoed kunnen worden wordt met toenemende bezorgdheid gevraagd. De stoom en do machineriën nemen ons het werk uit de handen luidt de klacht van duizenden. Oorlogen hebben wij zien ontbranden, geweldiger dan de laatste halve eeuw had aanschouwd, en de vrees voor nieuwe oorlogen houdt gansch Europa onder de wapenen en logt don volken een last op, voor enkele reeds overstelpend, voor alle op den duur ondragelijk. Sluit de grenzen, roepen sommigen heft er hooge rechten, roepen anderen, opdat de vreem deling ons het werk niet uit de handen neme Neemt maatregelenopdat de vruchten van den arbeid meer gelijkmatig worden verdeeldmaakt dwingende wetten tegen het zelfzuchtig drijven der menschen, in het belang der gemeenschap, werpt de grondslagen dezer veroor deelde maatschappij omver en laat den Staat allen maat- schappelijken arbeid en de verdeeling van het loon regelen, opdat in ieders behoeften worde voorziendus kruisen elkander de verschillende kreten. Zorgt inmiddels in de eerste plaats voor den dag van heden, klinkt het daar- tusschen, geeft ons onderstand, verschaft ons werk Zonder vrede, zonder bevrediging loopt het jaar ten einde. Weldadigheid opent ruimer do hand, ornstiger wordt de verplichting gevoeld om den nood van anderen te lenigen en middelen te zoeken om aan do vraag naar werk te voldoen, maar een afdoend middel, dat niet 'slechts tijdelijk en niet alleen in beperkten kring zou baten, wordt nog steeds te vergeefs gozocht. Neemt u in acht, dat gij de vrijheid niet breidelt, klinken waar schuwende stemmen, dat gij het besef der persoonlijke ver antwoordelijkheid niet verzwakt en den prikkel niet weg neemt, die den mensch rusteloos doet zoeken naar werk en doet peinzen op ondernemiugen om hetgebied van den arbeid uit tebreidon en het voortbrengingsvormogen te vergrooten. Bedenkt dat de Staat niet almachtig is en niet in staat is te zorgen voor werk dat de arbeiders kan voeden. Hoe zou de Staat het bedrag van het loon van den ar beid kunnen bepalen, daar hij zelfs niet kan zorgon dat de gelegenheid om te arbeiden niet ontbreekt, niet kau zorgendat er overal werk te vinden is 'i Blijft het stelsel van de vrijheid handhaven al moogt gij u niet onthouden van haar in het algemeen belang te beperken en, voor zoover 'gij daartoe in staat zijfcde zwakste partij die in den strijd om het bestaan zou ondergaan, te steunen. Waar de Staat niet vermag den nood weg te nemen, waar Staat en Gemeente zelfs slecht3 weinige middelen ten dienste staan om den nood te tomperen eu in elk geval niet tot onverwijlde voorzioning bij machte zijn, daar mogen alle burgers zich boijvereu om te doen, wat de hand vindt om te doen daar mogen zij zich ver eenigen en met elkander beradeu wat in hun kring, met het oog op de plaatselijke omstandigheden, ton goede gedaan kan worden. Belangstelling is noodig belang stelling die uit daden blijktopdat het wederzijdsch vertrouwen niet verloren ga. De behoeftige, de werklooze moet gevoelen, dat hij niet alleen staat in de wereld, dat er een maatschappelijke band bestaat, die ook hem omvat, dat zijn landgenooten en medeburgers niet onverschillig zijn bij zijn nooden maar waar zij kunnen tot helpen en steunen bereid te zijn mits ook hij zelf alle krachten inspanne om zich staando te honden, zonder welke eigen krachtsinspanning alle hulp ijdel is.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 7