Nederland. met groote meerderheid afgekeurd. Het verschil van ge voelen is zoo groot, dat het onzeker is of weldra een tweede poging zal worden beproefd. Even onverzoend als Groot-Brittanje en Ierland blij ven Zweden en Noorwegen. Scheiding wordt bij de No ren meer en meer de stellige eisch losmaking van den band die beide volken tot één staat verbindt, politieke zelfstandigheid voor beiden op elk gebied. Scheiding van Oostenrijk-Hongarjje blijkt het heimelijk wachtwoord te zijn van de Czechische partij in Boheme. Openlijk is de tweespalt reeds bedenkelijk grootenkele teekenen van den laatsten tjjd moeten doen vermoeden, dat zij hei melijk op geweldige middelen doet peinzen om den band met de groote monarchie te breken. In de hoofdstad wordt bij voortduring de staat van beleg noodig geacht om de handhaving der orde te verzekeren Onze maatschappelijke verhoudingen zijn onhoudbaar, hoort men verkondigen in alle landen. Er zijn er die in gewelddadig omverwerping van onze geheele maatschappij het eenig geneesmiddel zien, en die leer niet alleen open lijk verkondigen, maar ook door daden in praktijk trach ten te brengen. Dynamiet moet verwoesting en ver schrikking brengen. De aanslagen hebben zich in den laatsten tijd op verontrustende wijze vermenigvuldigd, al bleef de uitwerking in den regel verre benedon het mis dadig doel en de kracht der gebezigde middelen. In den schouwburg te Barcelona bleek met ontzettende klaarheid, dat deze partij van de daad het gruwelijkste middel het meest geschikte acht, en de bom in de Pransche Kamer geworpen toonde niet minder duidelijk hoe groot het gevaar is. Zoo geen omverwerping van staat en maatschappij, roepen duizenden anderen, dan een krachtig optreden van den staat met al zijn macht om den maatschappe- lijken toestand te verbeteren. Werk voor allen en voor allen een voldoend loon mot een korteren werktijd; voor allen door den staat ook bij ziekte een voldoend inkomen en bij oudordom een toereikend pensioen gewaarborgd. Dat zijn de eischen, waaraan de staat naar hunne mee ning met eenigen goeden wil wol zou kunnen voldoen. Geen Regeering heeft het intusschen nog gewaagd, dat op haar programma te schrijven en zulk een taak ook maar in beginsel voor hare rekening te nemen. Welnu, zoo de staat dit niet wil of niet kan, aldus wordt open lijk verkondigd, dan neme de hongerige het brood zonder aarzelen weg, waar hij het vindtvoor hem is het geen diefstal. Een jong student in Nederland ziet er geen be zwaar in er bij te voegen komt iemand met een geweer een dollen hond tegen, dan schiet hij hem doodzoo moet men ook met de marechaussees doen. Wat kunnen de gevolgen zijn, wanneer welbespraakte volksredenaars zulke leerstellingen voor hunne verantwoording durven nemen Wanneer dichte volksdrommen, ondanks I et ver bod der overheid, geheele straten in de hoofdstad bezetten, alle verkeer belemmeren en alle anderen, die zich niet bij hen aansluiteu, terugdringen? Wanneer aan het dol zinnig on roekelooze plan gevolg wordt gegevenom uit alle oorden van het land in optocht naar den Haag te gaan en daar brood te vragen? Reden tot bezorgdheid bestaat inderdaad. Veel beleid zal noodig zijn om noodlottige uitbarstingen te verhoeden strenge en krachtige maatregelen tot handhaving der orde mogen niet ontbreken, maar evenmin luidsprekende blij ken van belangstelling in het lot van den naaste, tast bare bewijzen van liefde en toewijding. Heilagen. Den 27 werd in het stationskoffiehuis eene algemeene vergadering gehouden van leden der vereeniging „Scliuttevaer," voor Alkmaar en omstre ken, die door slechts 7 van de 35 leden der vereeniging werd bijgewoond. De voorzitter, de heer Igcs, van Opmeer, opende de vergadering met het uitspreken van den wonsch, dat de vereeniging ook het volgend jaar weer veel zou tot stand brengen in het belang van den handel in het algemeen en verbetering van de vaarwateren boven Alk maar in het bijzonder. De notulen werden daarna dooi den heer P. Dekker gelezen en goedgekeurdingekomen stukken waren er geene, terwijl de rekening van den Welkom, graaf Albrecht 1" sprak zij bijna fluisterend, «gelnk en voorspoed op uwe overwinning Ik dank n, dat gij mij deu bode zondt.'' «En zijt gij niet boos op mij, dat ik, zonder afscheid van u te nemen, dien moeielijken tocht deed «Indien ik het van te voren geweten had, zou ik 't niet geduld hebben," gaf zij zacht ten antwoord. »Ik waagde den tocht voor u, lieve Oda 1" sprak hij, »en voor Siegfried, dien ik u niet ontnemen mocht, want men kon toch nooit weten of hij het waagstuk En voor Siegfried Die naam deed haar als met ijzeren hand uit haren liefelijken droom ontwaken. Zijn leven had Albrecht dus op het spel gezet, om dat van Siegfried te sparen, te sparenvoor haar En o, als hij eens wist1 Zij kon hem niet danken voor zijne opoffering en met angstig beklemd hart maakte zij aan dit pijnlijk onderhoud een einde met de woorden «Kom, graaf Albrecht, uwe gasten wachten u 1" Terwijl zij samen naar het slot liepen, begon hij weder En nu moet ik u zelf de gastvrijheid opzeggen. Wij trokkon allen ten strijde uit en alleen kunt gij niet op Regenstein blijven. Vindt gij bot goed, dat wij u naar Quedlinburg brengen onder de hoede der abdis Stellig zal zij u vriendelijk ontvangen, immers noodigde zij n zelf uit, en ik hoop, dat uw verblijf bij haar niot al te lang duren zal. Ook Siegfried hoopt dat hartelijk," ein digde hij met saamgeperste lippen. »Ik neem met alles genoegen, wat gij over mij zult besluiten, graaf," gaf zij schijnbaar kalm ten antwoord. »Houd n dan overmorgen gereed, dan moeten wij weg," zei hij nog. In de zaal trad Oda eenigszins bedremmeld do verza melde heereu tegemoet, die haar allen ridderlijk begroetten en daarna trok zij zich weldra terug. Siegfried had ge zien, dat zij met Albrecht uit den tuin gekomen was. Eene doodelijke bleekheid bedekte zijn gelaat. De graven en ridders baddou zich allen om de tafel geschaard en spraken duchtig de schotels en den beker aan. Albrecht dronk uit den prachtigen gedreven zilveren beker zijns vaders en lette er niet op, dat Siegfried hem penningmeester over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 1.50. De bijwoning van de algemeene vergadering van Schuttevaer te Zwartsluis in het vorige jaar, had der vereeniging hoe prijzenswaardig zuinig de afgevaardigden de reis ook hadden gedaan betrek kelijk veel geld gekost. Eene begrooting voor het vol gende jaar werd niet ingediend, terwijl besloten werd de verkiezing van nieuwe bestuursleden voorloopig uit te stellen. Drie belangrijke voorstellen werden er inge diend. De heer IJ. Boot, van Kolhorn, wenschte namelijk, dat op de algemeene vergadering te Enkhuizen het ver beteren van de haven van Kolhorn wederom ter sprake zou gebracht worden. Wel was er in deze in bet vorige jaar veel gedaanmaar afdoende waren de genomen maatregelen niet. Vóór de haven van Kolhorn ligt in zee een bank, die men heeft pogen weg te spoelen, door bij vloed het water binnen de sluis te houden en dit, als de eb op het laagst was, plotseling te laten uit vloeien, waardoor het in dien tusschentijd met zooge naamde krabbers losgemaakte zand van de bank in zee werd gebracht. Door deze wijze van handelen konden spoedig schepen met een diepgang van 6, 5 voet binnen- loopen. Een storm in November heeft de bank echter meer voor de haven gebracht, waardoor schepen niet minder dan 5 voet diepgang alleen bij vol zee kunnen binnenloopen. Eene afdoende verbetering achtte spreker alleen, dat de havenhoofden tot voorbij de bank werden gebracht, dus minstens 20 ned. el verlengd. Het tweede voorstel, van den heer Groot, Dirkshorn, dat mede op de alge meene vergadering te Enkhuizon zal worden ingediend, bevat een klacht over de hooge slnisgelden, die betaald moeten worden bij de sluis tusschen Anna Paulowna- polder en de Zijpe. Men moet daar b.v. 1 cent van elk mud graan betalen, dat door de sluis wordt vervoerd. Deze sluisgelden komen ten bate van de gemeente Zijpe. Een derde voorstel kwam van den heer W. Wagenmaker, te Opmeer. Het vaarwater tusschen de machine van den polder Heerhugowaard en de brug aan den Huigendijk meende spreker, door het aanwezig zijn aldaar van een bank zeer ongeschikt te moeten noemen. Verbetering is gewenscht. Deze bank of dam wordt telkens grooter door het slip, dat de watermachine van Heerhugowaard in de ringvaart brengt en dat stuit tegen bovengenoemden dam en dientengevolge het vaarwater hoe langer hoe meer onbruik baar maakt. Men zal zich ter verbetering van dit euvel eerst wenden tot de desbetreffende besturen om, mocht mea daar niet slagen, zijne klachten bij hoogere autori teiten in te dienen. Tevens zal men zich tot den dijk graaf van het Geestmerambacht, den heer C. Kroon, burgemeester van Noordscharwoude en Oudcarspel wenden om verbetering te krijgen van bet vaarwater, nabij de Sloeiert. De heer P. Dekker, van Schagen, deelde nog mede, dat er spoedig zal overgegaan worden tot het ver beteren van de brug bij Tjallewal, onder Schagen, en dat een onderzoek is ingesteld naar den toestand van de Schagersluis, die een te hoogen drempel heeft. Ook daarin zal hoogstwaarschijnlijk verbetering gebracht worden. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering werd gekozen de heer D. Groot, te Dirkshorn, Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Nauwelijks zijn de Kerstmisfeestelijkheden afgeloopen of andere uitgaansavonden staan ons hier weer te wach ten. Den 14 zal om het nieuwe jaar in te zetten, het Nederlandsch Tooneelgazelschaponder directie van W. Hart Co., met medewerking van de heeren J. D. Blaaser en Joh. de Boerin het lokaal Cérèseene tooneelvoorstelling geven. Opgevoerd zullen worden «De kinderen van de Visschersweduwe" en »Het land huis aan den Heerenweg". Don 22 zal er voor een liefdadig doel door de gymnastiekklassen (meisjes en jongens) van deu heer Roep eene uitvoering worden gegeven met welwillende medewerking van de onlangs opgerichte rederijkerskamerdie het bekende tooneel- stukje «Zonder geld op reis'' voor het voetlicht zal bren gen en van den heer Munnik, die eenige stukjes zal voordragen. Spanbroek. Wie, uitgelokt door het prachtige weder, een wandeling door Hollands Noorderkwartier doet, zal kunnen opmerken, hoe nog lang niet alle weiden verlaten zijn. Van verscheidene veehouders loopen de onafgebroken aanzag. In dien blik lag niets dat naar nijd of afgunst zweemde, veeleer verried zijn oogopslag zwaar moedig nadenken, herhaaldelijk afgebroken door het ledigen van volle bekers. De heeren praatten druk over de bijzonderheden en den loop van het pas geleverde gevecht, meer en meer verdiepten zij zich in wapenfeiten en de kansen van den oorlog en daar vechten en rijden hun eigenlijk levensdoel was, werd dit vroolijk drinkgelag, aanvankelijk slechts tot viering der overwinning aangelegd, onverwacht en onwillekeurig een krijgsraad, waarin ernstige plannen werden gesmeed, waarin de ondernemingen voor do eerst volgende dagen en weken werden besproken; men was nu toch eenmaal bijeen en daarom moesten bisschop en afvallige steden meteen hunne macht maar eens gevoelig leeren kennen. Graaf Burchard von Mansfeld was er voor, dat men zich 't allereerst zou meester maken van het graafschap Palkenstein de beide graven uit Helmgau rieden aan, 't eerst wraak te nomen op de Blankenburgers en Wer- nigerodes, terwijl Albrechts broeders liever dadelijk don bisschop te lijf wilden. Albrecht schudde het hoofd, stiet zijnen zwaren beker op de tafel en zei nijdig: «Eerst Quedlinburg! ver branden zal ik dat verdoemde nest, als de kerels geen berouw toonen en betalen zullen zij, dat hun liet water over de oogen loopt! Denkt eens aan, mijne heerenTer wijl ik hier ingesloten zat, hebben zij de Gnnteckenburcht overvallen, bestormd en ingenomen en met den grond gelijk gemaakt." Uitroepen van woede en teleurstelling, bedreigingen en heftige verwenschingen van alle kanten braken zijne woorden een oogenbïik af. «Lnchard was genoodzaakt, met de rest zijner strijd bare mannen in bet Wipertiklooster te vluchten", ging Albrecht voort, «maar ook daarheen vervolgden hemde rebellen, zij verwoestten de door mij gebouwde ringmuren, en hadden ongetwijfeld hot klooster aan de vlammen prijs gegoven en geplunderd, indien niet do abdis nog bijtijds, met al haren invloed, tusschenbeide ware getreden." koeien nog in het land, wat, den ongunstigen hooioogst in aanmerking genomen, een niet onaardig voordeeltje voor de boeren is. Zijdewind. Slechts vier sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school (salaris f 700). Hoogwoud. Den 24 gaf de zangvereeniging «Ons genoegen", directeur de heer J. Balder, wederom eene openbare uitvoering. De negentien nummers, waaruit het programma bestond, vielen, blijkens de bijvalsbetui gingen, zeer in den smaak van het publiek en na afloop brachten velen der aanwezigen den heer Balder hunnen hartelijken dank toe. Als lid van het bestuur der begrafenis-vereeniging al hier is gekozen de heer J. Koorn Dz., als lid van het bestuur der Floralia-vereeniging de heer J. Balder, ter wijl benoemd is tot commissaris van de Nutsspaarbank de heer K. Broertjes. Opmeer. Den 26 gaf de rederijkerskamer «Oefe ning kweekt kennis" in het lokaal van den kastelein Bakker eene openbare uitvoering. De opkomst van het pnbliek was uiterst gering Opgevoerd werden De oom uit Oost-Indië en Pakketten voor Damos. Vooral het laatste viel in den smaak van het pnbliek. Akersloot. De op den 18 gehouden verpachting van riet- en grasgewas van den Westwouderpolder bracht 1156,25 op, tegen 1120,25 in het vorige jaar. Schermerhorn. Zeer verdienstelijk werd den 24 door de rederijkerskamer «Amicitia" ten tooneele gebracht: «De familie Morand of de stormen des levens", oorspron kelijk drama in zeven tafereelen door H. de Taan en «Papa gaf permissie", blijspel in één bedrijf. Herbenoemd tot hoofdingeland van den polder Mijzen voor de gemeente Avenhorn, de heer R. Spaans. Srhoorl. Den 26 gaf de rederijkerskamer «Eens gezindheid", van Oterleek, op verzoek, hier eene uitvoe ring. ybor een zeer talrijk publiek werden op geveerd de blijspelen: «De Schoonvader of de man van den blauwen brief", gevolgd door «Doleeren". Een op gewekt bal besloot den genotvollen avond. Haarlem. Den 28 heeft de genie o. a. aanbesteed het doen van voorzieningen voor de opstelling van een afstandsmeter enz. op het fort bij IJmuiden. Laagste inschrijver de heer B. van Buuren te Amsterdam voor f 26822. Kolhorn. Den 25 gaf het tooneolgezolschap W. Hart eene tooneelvoorstelling. Het in grooten getale op gekomen pnbliek keerde ten hoogste voldaan huiswaarts.- Den 26 werd in de christel. ger. kerk een Kerstfeest gevierd, waaraan de kinderen dor zondagsschool konden deelnemen, die op allerlei versnaperingen werden ont haald, deels aan den kerstboom prijkende. Een aantal ouders woonden dit jaarlijks wederkeorend feest bij. Den 26 gaf het gezelschap-Blanus, van Alkmaar, eene voorstelling aan de Kreil. Met kunstverrichtingen en blijspel van allerlei aard gelukte hethet vrij goed opgekomen publiek een prettigen avond te verschaffen om de pantomime doctir Sequah werd hartelijk gelachen. Anna Paulowna. Tot onderwijzeres aan school No. 3 is benoemd mej. van der Linde te Haarlem, die 1 Febrnari hare betrekking zal aanvaarden. Westwoud. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool H. J. W. van Zandvoortonder wijzer te Amsterdam. Hoorn. Bij kon. besluit van d'*n 27 is een pensioen van f334 verleend aan S. Kroon, wed. O. A. of A. C. Hania, commandant van het huis van correctie alhier. Te Delft is de le luitenant-magazijnmoester H. Rinck, nadat beide beenen afgezet waren, overleden. Bij kon. besluit van den 28 is de heer Willem Wijt, indostriëel te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij de aanbesteding van een te Nijmegen te bouwen piot. ziekenhuiswaarvoor alleen aldaar woonachtige protestantsche aannemers uitgenoodigd waren, was laagste inschrijver de heer N. van Eick voor f 58958. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 27 voor één jaar (1894) ten behoeve van het stedelijk muziekkorps eene subsidie van 10000 verleend. 6«gBMi«ïg»saE«Esgg|iaia3ag3nmmagagmH3BBgaEg5MEgagij«mjiiMii««Mi «Hoe weet gij dat alies vroeg graaf Burchard. «Toen ik naar Mansfeld draafde om u te zoeken, haalde ik onderweg eenen van Luchards knechten in, die gewond en van de troep afgesneden, trachten wilde denLauenburcht te bereiken die vertelde mij dat alles", verzekerde Al brecht. «Ook in Quedlinburg is 't fraai toegegaan. Daar heeft zich het bandelooze volk op de markt verzameld daar hebben zij geschreeuwd on geschetterd en openlijk mijn beschermheerschap afgeworpen. En daarbij nog hun geheim verbond met den bisschop o de maat is vol tot overloopens volIn ruil voor de verwoesting van den Gnnteckenburcht zal ik hun raadhuis verwoesten en van die groote schreeuwers die in dat gebouw in den laat sten tijd de borst zoo hoog gezet hebben ais pauwen moeten er minstens zes een kop kleiner worden gemaakt Allen waren het met hem eens en Albrecht vervolgde «Met Quedlinburg zullen wij, Regensteiuers't wel al leen klaar spelen neemt intusschen Falkenstein voor ons dan werpen wij ons daarna met vereende krachten op den bisschop van Halberstadt." «Hij zal zich ongemakkelijk te weer stellen, want hij heeft talrijke bondgenooten die niet licht te tellen zijn", zei de graaf von Stolberg. «Maar ik hoopdat de As- kaniërs 't dan ook wel tegen hem opnemen zullen van wege Ascherlebenen als dan niet heel Harzgau en Schwabengau als één groot slagvelddaveren zal van het krijgsrumoerdan ligt het zeker niet aan onzen goeden wil." «Misschien kondon wij ons veel werk besparen", meende graaf von Mansfeld«als wij deu Halberstadters eene gemeenschappelijke oorlogsverklaring zonden waarin wij op den voorgrond stelden dat dit geschiedt wegens hun meegaan met den bisschop. Ik weet zeker dat zij niet van hem houden en hij heeft ook voel vijanden in zijn eigen domkapittel." «Geheel met u eensverklaarde Albrecht beslist. «Poppo, schrijf den brief hier dadelijk aan tafel; ge weetwaar gij pergament en schrijfgereedschap vinden kunt." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6