Buitenland. Nederland. BEL©IE. Den 8 Januari zal voor het Hoi' van Brabant terecht staan de brnsselsche volksmenner Jan Volderswegens het schrijven van een opruiend artikel in le Peuple, waarvan hij redacteur is. DEW EKABKi!^'. Met den eersten is de midden- Europeesche tijd ingevoerd. Pruidcn. De uitgifte der 3'/2 pets. leening der ge meente Berljjn geschiedt den 4 tegen 98 pet. EWGELAWD. Samuel Baker, de beroemde ontdek kingsreiziger en schrijver, is den 30 op 72jarigen leeftijd te Londen overleden. De metselaars in Derbydie voor zes maanden het werk staaktenhebben den 28 het werk hervat tegen het oude loon van acht pence (stuivers) in het uurop beloftedat de door hen meer geëischte halve stuiver per unr met 1 Mei 1894 zal worden toegestaau, zoo de tijdsomstandigheden het alsdan zullen veroorloven. De commissie van onderzoek in zake de werkloosheid te Londen heeft oen verslag uitgebracht, waarin zij zegt, dat de werkloosheid in het algemeen niet grooter is dan andere jaren zij heerscht hoofdzakelijk onder de losse arbeidersslechts in een paar wijken zijn ook vaste arbeiders zonder werk doordat enkele groote fabrieken gesloten zijn. Bijna alle plannen tot werkverschaffing acht zij onvoldoende. Ondersteuninghetzij door de plaatselijke overheid, of door particuliere weldadigheids voorstellingen heeft het kwaad slechts verergerd. Het eenige afdoende middel is naar hare meening gelegen in het overbrengen der overtollige arbeidskracht in de plaatsen, waar ze opgehoopt is, naar de plaatsen, waar ze onder normale omstandigheden gebruikt kan worden. De commissie acht het noodig de landverhuizing uit den vreemde te beperken tot de door bijzondere bekwaamheid uitmuntende arbeiders. Lagerhuis. De onder-minister van buitenlandsche zaken deelde den 29 mede dat het engelsche eskader voor Rio de Janeiro uit. vier schepen bestond en dat hij het zenden van meer schepen onnoodig achtte. FRAWER IJM. De gemeenteraad van Parijs heeft den 29 besloten de goedkeuring der rekening en ver antwoording aangaande de openbare liefdadigheid over 1892 aan te houden, in afwachting van den uitslag van een in te stellen onderzoek naar de verkwistingen, welke in sommige^ hospitalen schijnen te bestaan. In ééne inrichting werden b.v. drie zieken door negen personen verpleegd: in het hospitaal Saint-Antoiue zijn voor 931 zieken 250 personen in dienst, in dat van Saint- Louis voor 996 zieken 337 personen en in het kinder ziekenhuis 191 voor 546. In één gesticht waren over April in opgaaf gebracht 600 eieren en 300 kan melk voor soep a la panade, maar bij onderzoek bleek, dat geen druppel dergelijke soep in die maand bereid was. Voor het stoven van 250 P. kalfsvleesch zonden 250 eieren noodig zijn geweest. De fransche Bank heeft aan do justitie medegedeeld, dat valsche 20francsstukken in omloop zijn. Zij zijn van verguld platino en even zwaar als de echte. De waarde bedraagt echter slechts 6 francs. Al de beschuldigden in zako de ongeregeldheden te Aigues-Mortes met de italiaansche werklieden zijn vrij gesproken. De overeenkomst met Spanje is tot stand gekomen. Deze mogendheid staat Frankrijk met 1894 do voordeeleu toe van de den 1 Januari en later in werking tredende verdragen met andere mogendheden en Frankrijk zal het minimum-tariel op de spaansche voortbrengselen toepassen. In antwoord op den toespraak van den pauseljjken un- tins verklaarde president Carnot den 1 dat Frankrijk's wenschen gericht* zijn op het behoud van de weldaden des vredes en de eendracht der volkeren. ©RIEREWl4%WD. Een ontplofbaar voorwerp word den 30 op het terras van de Kamer van afgevaardigden wil geen woord meer over haar hooren. Als wij over morgen naar Quedlinburg rijdennemen wij haar mede on brengen haar in veiligheid bij de abdis op haar kasteel, want alleen kan zij hier natuurlijk niet blijven." Het gesprek nam nu eene andere wending en in eenen oogwenk was de vroegere vroolgkheid weer teruggekeerd, waaronder zij nog lang bijeen blevon, tot graaf Burchard, als gast van zijnen schoonzoon met dezen en zijne rid ders naar den Heimburcht terugkeerden. De overigen blevèn op Regenstein achter waar aan ieder der gasten een zeer bescheiden slaapvertrek met uiterst gebrekkige meubels werd aangewezen. Toen Albrecht, voor het eerst na vijf moeielijke nachten, weder in zijn eigen bed lag, kon hij den hem anders zoo getrouwen slaap niet vatten. Hij dacht niet meer aan het doorgestane beleg, niet langer aan den halsbrekendon tocht langs den steilen rotswand, dien hij ter wille dor zijnen had ondernomen, zelfs niet aan de pas bevochten zege of aan den strijd, die hem te wachten stond, hij dacht enkel en alleen aan Oda. Zij was bij het wederzien zóó schoon, zoo lieftallig en verleidelijk voorgekomen, dat de pas onderdrukte hartstocht, na de kortstondige scheiding, opnieuw en met verdubbelde kracht in hem hel hoofd had opgestoken en hij het thans voor volko men onmogelijk hield, van het gelieide meisje afstand te doen. Was het dan zulk een ondenkbaar iets, dat zij ook van hem zou houden Zijn aanzoek ten behoeve van Siegfried had zij zoo goed als afgewezen on menigmaal had hij hare merkbare verwarring opgemerkt, wanneer zij met hem alleen was hoe vaak had hij, bij eene der gelijke gelegenheid, hare oogen zien schitteren met oenen liefelgkeu glans, eene zachte blos hare wangen zien kleuren en de hartelijkste woorden opgevangen van hare lachende roode lippen Maar te midden van die stroelende overpeinzingen, schoot hem eensklaps, als een vergiftigde pjjl, dat leelijke hate lijke woord van den graaf von Hohnstein te binnen »Een van u staat den ander in den weg Voorzeker had Dietrich er in 't minst niets kwaads mede bedoeld. In dolle vreugde en overmoed had hij die ellendige woorden er uit geworpen, als iemand, die ge- geworpen, waar het ontplofte. De zitting der Kamer werd voortgezet. ■TALIE. De inkomsten van den Staat blijven nog voortdurend achteruit gaan iedere tien dagen zijn zij ongeveer 1 350,000 minder. Den 27 des avonds zijn in verschillende schouwburgen te Napels in grooten getale roode papiertjes uitgestrooid, waarop stond weg met de belastingenLeve Sicilië Leve het socialisme 1 Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Dienzelfden avond verscheen te Rome in den Costansi-schouwburg de Koningin met den Kroon prins. Het orkest deed volgens gewoonte den koningsmarsch hooren, waarop het publiek luide toejuichte. Nauwelijks begon het. weer stil te worden, of van de galerij werd geroepen Leve do fasci Leven de siciliaansche marte laars Deze persoon werd dadelijk gevat. RIJSLAWD. Generaal Gourkogouverneur van Warschau en door de rassen gewoonlijk beschouwd als hun beste legeraanvoerder in geval van oorlog is sedert geruimen tijd ernstig ongesteld. Er doen zich verschijnselen van verlamming voor. VEHEEWIHDE 1TATEW. De jury te Chicago heeft het schuldig uitgesproken over Preudergast, die op 28 October burgemeester Harrison doodschoot. Eerste Hamer. Duinwaterleiding te Haarlem. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer is verschenen over bet wetsontwerp tot onteigening van eigendommen te Bloemendaal ten behoeve van den aanleg eener duin waterleiding voor de gemeente Haarlen. Men had gaarne gezien, dat ook naar aanleiding der tegen den aanleg eener duinwaterleiding voor Haarlem gerezen bezwaren een nauwkeurig, deskundig onderzoek ingesteld en tevens eenige meerdere aandacht geschonken ware aan de belangrijke nadeelen, welke voor hen, wier gronden niet onteigend zullen worden, uit de wetsvoor- draeht kunnen voortspruiten. Eenige leden meenden, dat de geheele oppervlakte, waar aan men het water onttrekken wil, onder de onteige ning begrepen had moeten zijn, maar dat het niet aan ging den Staatsdwang der onteigening te gebruiken tot het aanleggen van werken, bestemd om het water (levens voorwaarde voor elke cultuur) aan de gronden van den buurman, welke niet onteigend worden, te onttrekken. Verschillendo leden konden zich met deze bedenking en enkele andere opmerkingen niet vereenigeu. Bij een wetsontwerp tot onteigening geldt volgens hen slechts de vraag, ot het voorgenomen werk is in het algemeen belang, waardoor de onteigening is gerechtvaardigd. Dit is in deze het geval. De aanleg eener duinwaterleiding, die goed drinkwater bezorgt aan eene aanzienlijke stad als Haarlem, is voorzeker een werk van algemeen nut, waardoor onteigening wordt gewettigd. De vraag, in hoeverre de aanleg dezer werken indirecte nadeelen kan toebrengen aan andore gronden op betrek kelijk grooten afstand gelegen, is daarbij minder op hare plaats. Van eene onrechtmatige daad Kon bij het voor genomen werk dan ook moeilijk sprake zijn. De tegen standers van het ontwerp moesten erkennen, dat, zoo de benoodigde grond in der minne door koop ware verkre gen, de nabnrige eigenaren tegen de voorgenomen werken geen gegronde bezwaren zouden kunnen'opwerpen. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de verbintenis, die Haarlem bcroid is geweest jegens Amsterdam aan te gaan. Was men wel ingelicht, dan schijnt die verbin tenis, in letterlijke aansluiting aan het vroegere raads besluit, alleen gesproken te hobben van de bestaande buizen op het grondgebied van Haarlen, terwijl reeds nu behoelto bestaat aan meer dan de bestaande twee buisleidiugen en bovendien op sommige plaatsen de buizen ook niet liggen op het grondgebied van Haar lem, maar op heigeen, hoewel tot eene andere gemeente be- hoorendo, toch privaat-eigendom van Haarlem is. Is men wel ingelicht, dan heeft Haarlem geweigerd de verbinte nis op zoodanige wijze aan te vullen, dat aan de bezwa ren, uit eene in dit opzicht te beperkte redactie voort vloeiende, werd voldaan. Is dit zoo, dan zal de goede gezindheid, waarvan de minister blijk heeft gegeven, niet baten en eene nieuwe voorziening noodig zijn, waarbij do belangen van Amsterdam op afdoende wijze worden gewaarborgd. Men zou het voorts billijk achten, dat Bloemendaal desverlaugd aan Haarlem's waterleiding mocht aanslui ten of wel, dat haar het duinwater door Haarlem ge leverd zon worden op de elfde voorwaarden als voor de eigen ingozetenen zullen gelden. De heer en mevrouw van 't Lindeuhont en dr. J. J. de Blecourt te Neerbosch zijn den 29 door deu rechter van instructie te Arnhem gehoord. woon is, zoowel om dingen van belang al» om de nietigste kleinigheden, te vechten, te wedden en te dobbelen. Doch eenmaal uitgesproken, waren ze niet meer terug te nemen en onafgebroken klonken ze Albrecht zoo hatelijk moge lijk in de ooien. »Verdoemd gezegde!'' gromde bij, ter wijl hij zich alweder op de andere zijde omwierp, als wilde hij het den rug toekeeren »ik zal trachten het te vergeten en doen alsof ik het nooit had hooren uit sproken Eindelijk toch sliep hij in, maar onmiddellijk veront rustte hem een verschrikkelijke zware droom. Hij bestormde een burcht, om Oda, die men er in gevangen hield, te bevrijden. Plotseling kwam er een groote troep ruiters aangerend, de reods veroverde sterkte te hulp en dadelijk riep hij zijnen broeder Siegfried toeHoudt hen op totdat ik Oda heb I" Met een handvol knechten wierp Siegfried zich op de sterke ruiterschaar en geraakte met hen in een hardnekk g gevechtmaar toen Albrecht met do geiodde Oda in zijne armen, de poort uitkwam, zag hij hoe Siegfrieddoor eenen lanssteek doodelgk getroffen van zijn paard stortte. Siegfried was niet meer en Oda de zijne voor altijd. Wordt vervolgd. De Delft zijn in 1893 aan de stadswaag gewogen 26048 achtste en 4479 zestiende vaten boter, samen 565,750 P. en 1561 stapels kaaswegende samen 420.651 P. Den 27 is te 's-Gravenhage o.a. aanbesteed het uitvoeren van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Neder-Rgn en Lek bij Oosterbeek, onder de gemeenten Renkum Eist en Heteren geraamd op J 66900. Laagste inschrijver de heer A. Prins Thz. te Sliedrecht voor 58860. Met ingang van 1 Januari 1894 is vastgesteld de jaarwedde van den ontvanger der gemeente Schagen op 500 van den burgemeester der gemeente Bussum op 800 van deu secretaris dier gemeente op 800 en van den secretaris der gemeente Velsen op f 1200. Te Angelo nabij Doesburg is den 27 eene boerderij afgebrand, waarbij zeven koeien in de vlammen omkwamen en drie zulke ernstige brandwonden bekwamen, dat ze afgemaakt moesten worden. De volledige uitslag van het examen voor de hoofd akte in 1893 is als volgtmannelijke candidaten opge komen 1267, teruggetrokken 184, afgewezen 594, toege laten 489; vrouwelijke candidaten opgekomen 113, terug getrokken 8, afgewezen 21, toegelaten 84. Bij kon. besluit vau den 23 is de heer dr. G. J. van der Flier, predikant bij de herv. gemeente te 's-Gra- venhage, met ingang van 1 Jannari benoemd tot lid en secretaris van de commissie tot de zaken der protestanl- sche kerkon in Nederl. Oost- en West-Indië. Bij kon. besluit van den 21 is de Noordholiandsche Tramweg maatschappij te Amsterdam gemachtigd de rechten, voortvloeiende uit de concessie voor deu tramweg van Schouw naar Purmerendover te dragen aan de Tweede Noordholiandsche Tramwegmaatschappij. Bij kou. besluit van den 28 is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kou. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan M. van den Eventuin, gemeente veldwachter te Beek en Donkwegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit het water van de Zuid-Willemsvaart aldaar, op 18 September 1893; F. Lagarde, karman te Alfen gemeente Appeltern, id. op 6 Juli 1893 van twee perso nen uit het water aldaar P. L. Berman, te Maastricht, id. van een knaap uit de rivier de Maas aldaar op 19 Aug. 1893; W. Bouvé, millicien-korporaal van het 4de reg. inf., id. van een kind uit de graeht van het fort Wierickerschans, op 22 Oct. 1893; B. H. J. Ligteringen, agent van politie lste kl., te Rotterdam, id. vau een knaap nit het water aan den Coolsingel aldaar, op 9 April 1893; K. W. F. Daleman, agent van politie 3de kl., te Rotterdam, id. van twee personen, uit een aan de Schiekade aldaar te water geraakt rijtuig, op 1 Oet. 1893. De Koningin-Regentes heeft den deken van het corps diplomatique, baron d'Auethan, belgisch gezant te 's Gravenhage, het grootkruis geschonken van den neder- landschen Leeuw. De minister van buitenl. zaken heeft deu 29 persoonlijk den gezant de insigniën overhandigd, met een schrijven, waarin gezegd wordt, dat H.M. een bewijs van hare hooge waardeering en achting wilde ge ven aan den gezant, die gedurende zoo vele jaren met zulk groot beleid de meest vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen heeft weten te onderhouden. In het hoofdkiesdistrict Goes is door de anti-revo lutionairen de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De minister van binnenlaudsche zaken heeft beslist, op de vraag of gymnasia in den zin van art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten als scholen kunnen wor den beschouwd, dat gymnasia gerekend moeten worden onder do scholen, waarop die wetsbepaling toepasselijk is. De kamer van koophandel te s-Gravenhage heeft zich met 5 tegen 3 stemmen verklaard voor do wederinvoering eener octrooiwet die te Groningen daarentegen heeft be slist, dat haar gevoelen nog gehoel in overeenstemming is met de door haar in 1879 afgegeven verklaring, dat de wetgever van 1869 te recht een einde gemaakt heeft aan het verleenen van uitsluitende rechten van uitvinding, verbetering en eerste invoering en dat zij eene weder- invoeting van wettelijke bepalingen op de octrooien zou achten in strijd te zijn met het algemeeu belang. Do commissie die zich in het belang der nage laten betrekkingen van den vermoorden wachtmeester der maréchaussée Hoekman vormde heeft berichtdat bp haar aan giften ingekomen is de som van f 392S.335. Den 23 is te Loosdrecht de 16jarige zoon van den veehouder D. Loonen voor een gierbak gevallen en door den wagen overreden hg bekwam zulke ernstige ver wondingen, dat hg kort daarna overleed. Op de 19e algemeene vergadering van den Bond van Nederl. Onderwgzers, te Utrecht gehouden, is o. a. met 67 tegen 39 stemmen (8 blanco) het volgende voor stel aangenomen »Het is wenschelgk de aandacht van het publiek er »op te vestigen dat zoovele onbevoegden huisonderwijs »in vreemde talen enz. geven ten nadeele van de leer lingen en van de geëxamineerde onderwgzers.'' Tot den 10 is tegen don koers van 100 pet. de inschrgving opengesteld op 300 obligatiën ad 1000 der 5 pets. obligatieleening, groot 300,000, der te Amster dam gevestigde Stoomboot-reederg ten doei hebbende het slepen van schepen naar het Nieuwediep en te IJmui den van ep naar zee. De Hooge Raad heeftmet vernietiging der uit spraken van de arr. rechtbank te Utrecht en het hof te Arnhemin de zaak tusschen de firma K Cie. te Amsterdam en de Ned. Rijnspoorwegmaatschappg in liquidatie, beslist, dat de door die Maatschappg gemaakte winst moet worden verdeeld alleen over de op de aan- deelou gesiort.e bedragen en niet over de aandeelen oók voor zoover zg nog niet zgn volgestortaan die firma is mitsdien hare vordering ontzegd. Amsterdam. Gedurende 1893 zgn aangekomen van de buitenlandsche havens 123 zeil- en 1340 stoom schepen samen 1463tegen 154 zeil- en 1399 stoom schepen samen 1553 in 1892. De moeste stoomschepen kwamen van Londen 188, Hamburg 124, Huil 99, Leith 89, Newcastle 86, Java 58, Middellandsche Zee 42, Bremen 37, Danzig en St.ettin 32, Frederikstad 31, Nieuw-York 30, Liverpool 29, Bordeaux 24, Riga 21, Kroonstad 18, Middlesbro 17, Suriname 17, Sundswall 16: de meeste zeilschepen van: Londen 10, Java 6, Mobile 6, Nuevitas 6. Calcutta 6, Frederikstad 5, Archangel 4. Om te laden

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2