Stadsbericliten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. De Goede Verwachting, aan de Wilhelminakade te Rot- I de bemerking, dat eene overeenkomst met omliggende terdam, door kolendamp gestikt gevonden twee zoons gemeenten, omtrent het schoolgaan van kinderen aldaar, van den schipper van der Wonden, 14 en 11 jaren oud. op de scholen alhier, overeenkomstig art. 16 der wet op De oudste had om zich te verwarmen bjj het schrijven het lager onderwijs, behoort te worden gesloten en dat van een nieuwjaarsbrief aan zijne ouders, eene stoof met een afzonderlijk raadsbesluit behoort te worden ingezon- eene brandende briquet naar het vooronder medegenomen, den, omtrent het niet aflossen van schuld in 1894. De en daarna het luik gesloten. Na het schrijven van dien voorzitter zegt, dat omtrent deze punten, na behandeling brief is hij met zijn broeder gaan slapen. in het dagelijksch bestuur, in eene volgende vergadering Den 1 is nabij Middelburg aan den Leisweg eene kan worden besloten. boerenwoning afgebrand, waarbij een paard omgekomen is. Bij de gewone rondvraag geeft eene opmerking van De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 2 den heer Nobel, betreffende de benoeming van den heer bekrachtigd den aankoop voor f 52000 van het huis op Zijp tot lid der schoolcommissie en het bedanken dooi den hoek van het Noordeinde en den Hoogewal ter ver- dezen tot eenige bespreking aanleiding, waarna de ver ruiming van den verkeersweg aldaar en machtiging ver- gadering gesloten wordt, leend tot het onderhands aanbesteden van generator-ovens Hoogwoud. Tusschen 30 Dec. en 2 Jan. is uit ten behoeve van de gemeente-gasfabriek. I de schuur van den landman D. S. een geslacht varken De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde ontvreemd, in 1893 6.526.470 reizigers met een opbrengst van I Oudorp. Op 31 December 1892 bedroeg de be- f 516.747.96 tegen 5.962.906 reizigers met een opbrengst volking 395 m., 375 vr., te zamen 770. Zij vermeerderde van f 471.146.33 in 1892. gedurende het afgeloopen jaar: door geboorte, met 15 m. Te Bergen op Zoom is de correspondent der Ned. en 10 vr., door vestiging, met 39 m. en 47 vr., tezamen Bank tevens kassier, met de noorderzon vertrokken: met 111 verminderde daarentegen: door overlijden met er schijnt een groot tekort te zpn. 6 m. en 7 vr., door vertrek met 50 m. en 48 vr., tezamen Te Osch hebben de stemmen gestaakt, 5 tegen 5, met 111, zoodat op 31 December 1893 de bevolking be over een voorstel van den burgemeester, om de benoeming stond uit 393 m. en 377 vr tezamen 770. 'van een commissaris van politie met vier agenten te Pnrmerenil. In 1893 zijn alhier ter markt aan vragen, welke benoeming door den Commissaris der gevoerd, 1137 paarden, 24841 runderen, 794 stieren, 6122 Koningin en den Procureur-Generaal noodzakelijk geacht vette kalveren, 6033 nuchtere kalveren, 98857 schapen wordt. en lammeren, 9002 vette varkens, 4935 magere varkens, De arr. rechtbank te Arnhem heeft Viëtor te 10760 biggen, 9609 ganzen, 1106 zwanen, 12,375 H.L. Wageningen wegens den aanslag op het leven van den appelen, 5689 H.L. peren, 71,133 P. boter en 11,790 burgemeester aldaar, veroordeeld tot 4 jaar gevangenis; stapels kaas, wegende 2,944,012 P. D. Peters wegens verzet tegen de politie en C. Peters Zijdewind. Op de voordracht voor onderwijzeres wegens het inwerpen eener ruit van het stadshuis aldaar aan de openbare lagere school zijn geplaatst de dames iedor tot ééne maand gevangonis. B. G. ton Bosch, Diepenheim, A. de 1 ries, Gorredijk en Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan den G. Billekamp, Oldehorne. Raad van Kollutnerland hunne bezwaren medegedeeld tegen het besluit van de armvoogdijen van Kollumerzwaag en Oudwoude tot aankoop van woesten grond en tot afschrijving van inschrijvingen op het Grootboek der Werkelijke schuld. De Raad heeft aan burgemeester en wethouders opgedragen, verder stappen te doen tot het verkrijgen der machtiging op dat besluit ook met het oog op de agrarische toestanden in die gemeente De Onderwijzers-spaarbank keert over 1893 eene rente van 4 °/0 uit. Internationaal Kogel concours. Onder belanglooze medewerking van de kegelclub „De vaste hand'' zal van 14 Januari tot en met 4 Maart 1894 w m oen groot internationaal kegelconcours worden gehouden Amsterdam. Den 2 's nachts is alhier overleden jg kegelbanen in de Amsterdamsche Sport Bar. War de heer jhr. mr. H. Hoeufft v. Velsen oud lid der Sta- moestraat 157, Amsterdam. ten van Noordholland in den ouderdom van bijna 82 jaren. Hij was o a. mede-oprichter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Den 2 is alhier overleden de heer N. Tetterode oud directeur van de Amsterdamsche Lettergieterij op de Bloemgracht, in don ouderdom van 72 jaren. Aan do wandeling der werkloozen na afloop der ver gadering op den 3 waar Vliegen uit Maastricht optrad namen ongeveer 200 menschen deel. Het verkeer werd min Het concours zal bestaan uita. korpswedstrijd afd. I. juniores, afd. II Seniores b vrjje wedstrijd afd. I en II Voor den juniores-korpswedstrijd te houden op 14 en 21 Januari e.k., en waaraan alleen vereenigingen kunnen deelnemen die nog geen eersten prijs hebben behaald zijn uitgeloofd 4 korpsprijzen n.l. verguld zilveren en zilveren medaljes benevens een consolatie-prijs en eere-prijzen. Voor den seniores-korpswedstrijd te houden op 28 Januari en volgende zondagon open voor alle Het getal huwelijken bedroeg 119, te weten 94 tusschen jonkmans en jongedochters, 16 tusschen weduwnaars en jongedochters 7 tusschen weduwnaars en weduwen 1 tusschen jonkman en gescheiden vrouw en 1 tusschen gescheiden man en weduwe. 1 Echtscheiding werd ingeschreven. Ingekomen zijn 712 mannen en 575 vrouwen en ver trokken 545 mannen en 502 vrouwen. De bevolkingdie op 31 December 1892 7866 mannen en 8448 vrouwen totaal 16314 personen, bedroegver meerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 980 mannen en 784 vrouwen terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 685 mannen en 632 vrouwen zoodat zij op 31 December 1893 bestond uit 8161 mannen en 8600 vrouwen, totaal 16761 personen. Hieronder zijn begrepen do bevolking uit het Rijks- pvoedingsgesticht, bestaande uit 191 personen, die uit bet huis van bewaring, bestaande uit 3 personen en die uit de Cadettenschool, bestaande uit 101 personen. De geboorte bedroeg 1 op 35 er stierven 1 op 62 de geboorte bedroeg 2.85, de sterfte 1.61 percent van de bevolkinghet sterftecijfer bleef 341 beneden het ge middelde (1 per dag op 10000). Er werden geen huweljjken voltrokken in de le kl. f 30 9 »»2e»»20 12 3e 10 De leges, bij den Burgerlijken stand ontvaDgen be droegen J 429,60. De armenbus bij gelegenheid van het trouwen op het stadshuis geplaatst, heeft opgebracht f 15' ,81, welke som aan het Burgerlijk Armbestuur alhier is overgemaakt. De looneelwedstrijd uitgeschreven door (le rederijkerskamer „Hlldcrdijk,,, alhier tor gelegenheid van haar 25jarig bestaan, is afgeloopen en den 3 werd de uitslag bekend. De beoordeeling door de jury be staande nit de heeron J. Francben, E. M. van Soest en ds. P. van der Veen geschiedde uit 9 verschillende oogpunten terwijl het puntencijfor bon afwisselen van 1 (slecht) tot 10 (voortreffelijk). Hoezeer de drie Kamers, die aan Bilderdijk's uituoodiging hadden gevolg gegeven, elkander naar de kroon staken, moge blijken uit onder staand staatjewaar de cijfers de gemiddelde zijn uit die van ieder der drie juryleden Aantal punten. Hoorn Haarl. K.Zaaud. der belemmerd, daar de trottoirs nagenoeg vrijgelaten wer- voreenigingenzijn uitgeloofd 5 korpsprijzen, n.l gouden, den en men niet gearmd liep. Den 5^ zal men weder verguld zilveren en zilveren medaljeseen consolatie- wandelen zonder voorafgaande vergadering. Nog twee lijken zijn opgehaald, een uit de Keizersgracht bij de Westermarkt en een uit de Baangracht bij de Lauriergracht, vermoedelijk van slachtoffers van den mist. Kilani. In 1892 werden gewogen 537.417 P. Kaas tegen 550.221 in 1892. Haarlem. Op de kaasmarkt alhier werden op 48 markten in 1893 aangevoerd 257.843 stuks, uitma kende 2103 stapels: hiervan werden verkocht 2054 sta' pels wegende 479.254 P. Koog a/tl ®aa«. Bedankt voor het beroep naai de ned. herv. gemeente te Tilburg door ds. P. Jzn. Proost. Medomblik. Beroepen bij do hersteld ev. Inther- sche gemeente ds. G. Alers te Zwolle Uitgeest. Door de kiesvereeniging Eendracht maakt macht" is met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad gekozen de heer A. van Lith, ter vervanging van wijlen den hoer G. IJff. Aan het postkantoor alhier zijn de beide laatste dagen van het afgeloopen jaar 5000 centspostzegels verkocht. Wormerveer. De eerste ambtenaar ter secretarie alhier, de heer G. Koster, is benoemd tot. adjunct-corn mies ter secietarie der gemeente Nieuwer-Amstel Zaandam. In 1893 zijn 183 zeil- en stoomschepen binnengekomen. In 1893 geb. 546, waaronder 5 tweelingen en 9 onecht: overleden 222, gehuwd 140. Den 2 is overleden pastoor J. F. Rooselaar, pastoor alhier sedert 1880. Xijpe. De hoor H. Wind, hoofd der school te St. Maartensbrug, vierde den 2 zijn 40jarig jubilé als zoodanig. Vele bewijzen van waardeering, ook van stoffelijken aard violen hom deel van d-j zijde vau het gemeentebestuur, do schoolcommissie, hoofden van scholen uit den omtrek en vele ingezetenen. prijs3 eere-prijzen een verguld zilveren medalje voor de club,die de meeste „negens" werpt en eene verguld zilve ren medalje voor de club, die de meeste „koekoeks" werpt in 50 ballen. Voor den vrijen wedstrijd, afd. I, zijn uitgeloofd 8 prijzen, n.l. gouden, verguld zilveren en zilveren eere- teekens voor den vrijen wedstrijd afd. II zijn prijzen in geld of kunstvoorwerpen, naar keuze van den winner, uitgeloofd benevens een gouden medalje voor het hoog ste aantal punten in de 50 worpen (seriebaart) en een zilveren medalje voor het laagste aantal punten in de 50 worpen zonder poedel. De inschrijving voor den juniores-korpswedstrijd sluit 7 Januari en die van den seniores-wedstrijd op 21 Ja nuari 1894 bij den secretaris. Te Leiden is den 31 December in den ouderdom van ruim 88 jaren ovorleden de heer C. A. T. Vogel, oud-kolonel der infanterie, die hier gedurende eenige jaren de betrekking van Militie-Commissaris bekleeddo. H. K. H. mevrouw de Groot-Hortogin van Saksen heeft de Vereenlging tot bevordering van chris telijke belangen, alhier, verblijd met eene gift van ƒ50 Naar „de Alarmklok" bericht het sinds een paar weken bij den heer Joh. Visscherbij den Speeltuin alhier verschijnend socialistisch orgaan voor Noordholland en Amsterdam werd hier ter stede eene borstelmakersverecnlglng opgerichtdie aanvan kelijk 14 leden telt. Men verzoekt ons te meldendat zondagden 7 de godsdienstoefening in de kerk der remonstrant sche gemeente zal geleid worden door den heer dr H. IJ. Groenewegen predikant bij de remonstrantsche In de den 2 gehouden vergadering van den ge- I gemeente te Rotterdam meenteraad waren afwezig de heeren G. Schuijt, S. de - ''A Wit en J. Zeeman, allen wegens ongesteldheid. Na opening en voorlezing en goedkeuring der notulen werd het adres van de dames J. H. Vreem en D. J. Beenen, onderwijzeressen, t Zand en Burgerbrug en den heer D. J. Groenendijk, onderwijzer te Schagerbrug houdende vei zoek om ook hunne jaarwedden gelijk te stellen met hen dio binnenkort benoemd zullen worden, daar zij reeds eenige jaren in de gemeente werkzaam zijn, hunne werkzaamheden niet minder zijn dan die van hunne collega's en zij steeds tot genoegen van de respec tieve hoofden hun arbeid hebben verricht wordt op voorstel des voorzitters tot eene volgende vergadering aangehouden. Een verzoek van den heer J. W. Hulseuboom, onder wijzer te 't Zand, om uitbetaling van nog 9 dagen trac- tement. den tijd dat hij in militairen dienst zijnde ziek in het hospitaal heeft gelegen, wordt met 5 tegon 3 stemmen vau de hand gewezen, op grond, dat hij toen in dienst van het rijk en niet van de gemeente was, Een paard, dat zonder bestuurder, eene avond wandeling doet van de molen »de Wolf", bij de Kolk straatnaar het Station is geen gewoon verschijusol Dit had plaats in den avond van den 2, toen het paard bij bedoelde molen behoorende, ondanks zijn reeds vrij hoogen leeftijd het wachten moede werd en met de achter hem aangespannen wagen er van door ging. Op de Bier kade schijnt bet zich van het hem lastige voertuig te hebben bevrijd en wandelde het verder langs het Ver dronkenoord, door de Langestraat enz. naar hot Station waar het werd opgevangen. Loop der bevolblng. In 1893 zijn alhier geboren 267 jongens en 211 meisjes, te zamen 478 kinderen, waarvan 3 jongens en 4 meisjes buiten huwelijk 4 jongens en 3 meisjes werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders, terwijl jongens en 1 meisje elders werden geboren uit ouders die hier woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 14 jongens en 8 meisjes, allen in huwelijk geboren. 6 paar twee terwijl er voor hom een plaatsvervanger was aangesteld, f lingen werden geboren, 10 jongens en 2 meisjes, waarvan aan wien de 9 dagen tractement zijn uitbetaald, tegen- 3 jongens en 1 meisje als levenloos aangegeven werden over de meening, o.a. van de heeren Nobel en Krnijer, ingeschreven. dat het billijk ware hem de 9 dagen uit te betalen, omdat Overleden zijn 84 ongehuwde mannen en 63 ongehnwde hij gedurende dien tijd heeft moeten nadienen, waaraan vrouwen 39 gehuwde mannen en 41 gehuwde vrouwen hij niets kon doen. 15 weduwnaars en 27 weduwen en 1 gescheiden vrouw Daarna werd medegedeeld, dat door Gedeputeerde Sta- te zamen 138 mannen en 132 vrouwen of 270 persouen ten is goedgekeurd het besluit tot verhooging der jaar- 1 man en 4 vrouwen zijn alhier overleden die elders wedde van nieuw te benoemen onderwijzers en dat goed- woonplaits hadden en 3 mannen en 2 vrouwen overleden gekeurd is terug ontvangen de begrooting voor 1894 met elders, die hier woonachtig waren. Keuze van stuk in verband mot 7 6 8 de krachten der Kamer Rolkennis 8 8 7 Taal en uitspraak 7 7 6 Voordracht 8 7 7 Uiterlijk voorkomen (kleeding, ge laat en karakterteekening) 6 7 8 Gebarenspel 7 7 7 Samenspel 8 7 7 Groepeering 8 6 7 Tooneelschikking 7 7 1 8 Te zamen 66 62 65 waaruit, dus blijkt, dat de eerste prijs ten deel viel aau de rSderrjkerskamer West-Frisia", te Hoorn; do 2e prijs aan de Vereeniging tot bevordering van uiterlijke wel sprekendheid »Bogaers" te Koog-Zaandijk. »Cremer", van Haarlem, moest daardoor natuurlijk afvallen, doch, waar de eindcijfers zulke geringe verschillen vertoonen daar mag ook deze Kamer met voldoening op haar optreden terugzien. De prijzen zullen worden uitgereikt in eene feestelijke bijeenkomstdie zal plaats hebben in het lo kaal Harmonie, op donderdag, den 25. le ALKMAAR. VERGADERING op Woensdag, den 3 Januari 1894des avonds te half acht uurten Stadshuize. Voorzitter de heer T. L. Koorn. Afwezig met kennisgeving de heoren J. C. Witte, S. de Lange P.Bz. en A. J. T. Conijn. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Aan de orde is de verkiezing van een bestuur. Her kozen worden de heer T. L. Koorn tot voorzitter en de heer A. Prins Az. tot onder-voorzitter. Beiden verklaren de benoeming aan te nemen en danken voor het in hen gesteld vertroowen. 2. Ingekomen zijn consulaire verslagen, statisliek van in-, uit- en doorvoer over November, weekblad van de Londensche Kamer van Koophandel. Voor kennisgeving aangenomen. 3. De uitgegane stukken, eeno missive aan den minis ter van financiën, aandringende op afschaffing van de scheepvaartrechten op het noordhollandsch kanaal een bericht aan de Kamer te Helder van de ondersteuning van baar adres over die aangelegenheid een schrijven aan burg. en weth. betreffende art. 34 der algemeene politie-verordeningeen schrijven aan den commissaris der koningin in Noordholland betreffende de beharding van den weg aan de westzijde van het noordhollandsch kanaal tusschen Akersloot cn Alkmaar, en een advies gegeveu aau den minister van waterstaat, handel en nijverheid in zake diens nota over de wederinvoering eener octrooiwetgeving worden gelezen. 4. Ingekomen een antwoord van den commissaris der koningin in Noordholland, mededoelende, dat de kosten van het begrindeu van den weg van Alkmaar naar Aker sloot, vo'gons eene opgave door den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het 9de district in 1888 verstrekt, worden geraamd op f 9.900. Besloten wordtdit schrijven te laten rondgaan bij de leden en de aangelegenheid nader te bespreken in eene volgendo vergadering. 5. Ingekomen een schrijven van de heeren J. A. van den Bosch en Zonen alhier van 30 Dec. j.l., waarin zij de aandacht der Kamer vestigen op het feitda:, de aansluiting der van hier vertrekkende spoorwegtreinen in het buitenlandsch verkeer tot heden steeds veel te wenschen overliet. »Wij twijfelen er niet aan", zeggen adressanten, »of de directie der H. IJ. S M. zal daarin gaarne verandering willen brengenwanneer slechts van bevoegde zijde haar aandacht op dit feit wordt gevestigd en het komt ons voordat dit te doen op den weg van nw college ligtdaar volgens onze boschoideu meening

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3