Uitloting 1893. 1894 Z 0 N DAG 7 JANUARI. Zeemilitie. Buitenland. N e derland. Veiling- van vaste goederen. No. 3. Tweede wad. Zes en Negentigste Jaargang alkmaabsche courant. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het goheele rijk 1, De 3 nummers O,©©. Prijs der gewone Advertentlën Por regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren dat volgens artikel 188 der algemeene po- litie-verordening elk hoofdbewoner van een perceelof als dit onbewoond of ongebruikt isde eigenaar van het perceel verplicht is zorg te dragen, dat bij gladde straten uiterlijk een half uur na het luiden van het klokje van het Stadshuis en de Kapelkerk, de straat ter breedte van ten minste een halve meter voor, langs en achter zijn perceel, alsmede de stoep voor den ingang met zand, asch, turfmolm, zaagsel of sintels bestrooid wordt. Zij verzoeken dringend dit voorschrift stipt na te leven, zijnde aan de politie opgedragen onmiddellijk tegen de nalatigen proces-verbaal op te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Januari 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Tegen betaling van 5 centen voor ieder is ter gemeente-secretarie verkrijgbaar Gemeenteblad No. 39, inhoudende het raadsbe sluit betrekkelijk de regeling der bezoldiging van het onderwijzend personeel der vijf gemengde openbare scholen Gemeenteblad No. 40 inhoudende het Regie ment voor het muziekkorps te Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1894, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dionst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Januari 1894. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Vergunning Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNES PETRUS WILHELMUS PAULENwinkelbediende, thans wonende te Haarlem, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Boterstraat Nos. 16 en 17 met 1 Februari 1894, waarin laatstelijk de klein handel in sterken drank uitgeoefend is door nu wiilen mej. JANSJE REEKERS. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 5 Januari 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat van de op 9 Mei 1893 uitgelote aandeelen der geldleenlng ten laste van deze gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. 2, nog niet ter aflossing aange boden Is liet aandeel Ulo. 7 en roepen mitsdien den houder van dataandeeldat na 1 October 1893 reeds geene rente meer afwerptopdat aandeel met de onverschenen coupons alsnog ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of van de Kasvereeniging te Amsterdam op eenen werkdag ter aflossing aan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 5 Januari 1894.NUHOUT VAN DER VEEN. ÜHLUIE. De gezant bij het britsche Hofbaron ooivijns is den 3 te Londen aan de inflnënza overleden. ^es t0 half elf naar bed gegaan en werd den volgenden ochtend te half tien daar dood gevonden. FRIISUA. Te Berljju zijn den 3 des nachts 2 man nen 2 vrouwen en een kind tengevolge van do koude omgekomen. In de voorsteden is de ellende zeergroot: de dagbladen roepen de algemeene liefdadigheid in. ENGELAND. LaSerh»lS. Minister Asquith heeft, den 4 geze»d dat het voornemen bestaatin de volgende zitting eene wettelijke bepaling voor te stellenwaarbij aan den minister van binnenl. zaken de bevoegdheid gegeven wordtmaatregelen te nemen tegen overmatigen arbeids duur in gevaarlijke industrieën. Alle artikelen van het wetsontwerp op de parochiale raden werden aangenomen. Eenige nieuwe artikelen zulten nog door de regeering worden voorgesteld. F*AAIiRI Jk. De president van het hof van as sises heeft den advokaat Labory aangewezen om Vail- den 5 te verdedigen. Deze heeft echter geweigerd daar de tijd te kort was, om de stukken behoorlijk nategaan. Den 5 is de behandeling tot de volgende week uitgesteld en nu heeft Labory zich beroid verklaard hem te verdedigen. Te Olichyeene voorstad van Parijs, besloot eene juf frouw, die kamers verhuurteen koffer te openen door een vorigen bewoner haar ter bewaring achtergelaten. Bij de opening bleek de koffer twee revolvers en 25 dy namietpatronen te bevatten. In 1893 is de bevolking in het rijk weder met 20000 verminderd. Het getal huwelijken dat in het begin dezer eeuw 9 per duizend bedroeg daalde tot bijna 7 WRIEHEAJLAAJD. De door minister Trikoupis bij de Kamer ingediende begrooting voor 1894 verdeelt de inkomsten in twee soorten inkomsten wier bedrag bij schatting is vastgesteld en inkomsten met zeker heid verwacht. De eerste bedragen 96.229,000de laatste 87.134.000 drachmon. Op de begrooting is een bedrag van 7 miljoen uitgetrokken voor het verschil in koers van 30 pet. dor coupons welk bedrag volgens eene overeenkomst in goud aan de schuldeischers moet wordon uitbetaald. De verplichtingen der schatkist be dragen met inbegrip van dit koersverschil 22.500.000 drachmen. De minister verklaarde dat de begrooting opgemaakt was met inachtnemingjder minder gunstige omstandigheden. De Kamer is tot den 22V verdaagd. ITAEIE. Den 3 is een koninklijk besluit verschenen, waarbij Sicilië in staat van beleg „wordt verklaard. Dit besluit was door alle ministers gewaarmerkt. Generaal Morra de bevelhebber vau het bezettingsleger,"heeft algeheele volmacht gekregen tot het derapen van den op stand. Tegen den 9 zijn op nieuw 12000 man onder de wa penen geroepen om onmiddellijk naar Sicilië te ver trekken. OOSTEARIJH-HONGAR1JE. Te Weenen vroor het den 4 34 gradon eenige personen kwamen tenge volge van de koude om. I'OHTTCüAIj. 'Te Lissabon is de sterfte in Decem ber 25 pet. hooger geweest dan verleden jaar, tengevolge van het heerscheu der influënza. IEREEN1UDE STATEA. Den 2 ontploften te Boston 30 pond dynamiet. Drie menschen werden let terlijk in stukken gescheurd en acht zeer ernstig'gewond Suikeraricijns. De minister van financiën heeft het afdeelingsverslag der Eerste Kamer beantwoord, betrekkelijk het nog aan- hangige wetsontwerphoudende nadere bepalingen om trent den suikeraccijns. Uiterlijk in het begiu van 1896, doch zoo mogelijk bij het einde van 1895 zal eene defi nitieve regeling van de accijnshetfing ter tafel liggen. Voor verlaging van den suikeraccijns acht hij den tijd nog niet gekomen. Hij kan Diet toegeven dat zonder eene internationale overeenkomst eene doelmatige zelf standige regeling voor Nederland niet mogelijk zou zijn. Het is zijn streven om tot geleidelijke vermindering van bescherming te geraken. Bij den voorzitter der Vereeniging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en de koloniën is van wego H. M. de Koningin-Regentes als blijk van belangstelling ingekomen de som van 500. Aan den gemeenteraad van Edam en Middelie is een adres verzonden, houdende verzoek om subsidie voor eene tramlijn van Volendam door Edam en Middelie naar het spoorwegstation Kwadijk—Edam. In 1893 zijn 4170 vreemdelingen als zonder middel van bestaan over de grenzen verwijderd. Den 4 hebben te Groningen wederom honderd weikloozen eon wandeltocht door onderscheidene straten ondernomen. Alles liep in do beste orde af. De arr rechtbank te Assen heeft den student Kalina, socialist, vrijgesproken. Den 4 is te Nederhorst d«u Berg de kleerbleekerij van J. J. van Leuven afgebrand 1 e Rotterdam is een"brief geschreven waarin medegedeeld werd dat het plan bestond de groote kerk door dynamiet in de lucht te Jatenjspringen hoewel aan eene misplaatste grap gedacht wordt, is de kerk toch tijdens de kerkdiensten door de politie buitenge woon bewaakt geworden. Het diploma A, akte voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met hot stelsel Stolze-Wéry kon verstrekt worden aan de dames E. M. Koops, z. b., Winschoten A. G. Roldanns. onderwijzeres, Steenwijk en aan de heeren G. P. Moer man onderw., Rozenburg J. E. van Ormondt, kantoor bediende, Amsterdam W. Wijker, onderw., Wieringer- vvaard en F. Vollewens, procureursklerk, 's-Hertogen- bosch akte tot het geven van enderwijs, corresponden- tieschrift Stolze-Wëry aan: mej. Bartha G. Schroven z. b., Heelsum-Doorwerthheeren: J. de Quani Azn kantoorbed., Rotterdam, en G. S. v. d. Wonde, hoofd d. schoolGasselte. Voor dipl. A. 2 cand. afgewezen. Tot lid van de Prov. Staten van Overijsel is de heer E. van Bensekom, lib., bij herstemming gekozen met 699 stemmen tegen 620 st. op den heer mr. A. F. Vos de Wael te Zwolle r. k. In verband met de ook in de Tweede Kamer ter sprake gebrachte onregelmatige uitbetaling van onder- wijzers-jaarwedden in Limbnrg, zijn door tusschenkoms van den Commissaris der Koningin in die provinci nader# inlichtingen verzocht omtrent de ai of niet regel matige uitbetaling dezer jaarwedden de aan de onder wijzers nog verschuldigde sommen over 1893 en de wjjze van uitbetalingn.l. of deze in nederl. dan wel in vreemde muntspeciën geschiedten omtrent eventuëele andere onregelmatigheden. Amsterdam. Den 4 is een jongen van 11 jaar door het ijs in de Heerengracht bij de Utrechtsche straat gezakt en verdronken. Den 4 zijn des namiddags omstreeks 5 uren de on derste twee verdiepingen van perceel 5 aan de Storm steeg uitgebrand, terwijl de derde verdieping brand- en waterschade bekwam. De brand was ontstaan door het omvallen eener petroleumlamp. De Telefoon had op 1 Januari 1689 abonnés waarvan er 16/2 aangesloten waren. Het aantal tele grammen, per telofoon door de afdeeling telegraafdienst der Maatschappij gedurende 1893 behandeld bedroeg 62661 tegen 51642 in 1892. De geheele lengte van het kabelnet bedroeg op 1 Januari 1894 12615 el kabel met 484.502 el geleiding. Het aantal gesprekken, gevoerd] over de intercommunale lijnen, bedroeg 79367 tenen 71833 in 1892. 8 8 In den ouderdom vau 95 jaren is overleden de heer Johan Frederik Brugman, in vroegere jaren een voornaam I plaatdrukker. Hurgerbrug. Aan het hulppostkantoor ward ge durende 1893 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 4222,695 in 600 inlagen, en uitbetaald f 7098,97, in *49 terngvragen. 13 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. Eolhoru. In 1893 bedroeg aan het hulpkantoor het getal inlagen voor de Rijkspostspaarbank 952, tot een gezamenlijk bedrag van f 6525,31. Aan 10 uieuwe inleggers werden boekjes uitgereikt. Het vorig jaar werd 4704,32 meer ingelegd. Helder. Den 3 's nachts is de sleepboot «Voor uitzicht", gezagvoerder en eigenaar de heer A. Piscaer achter in de haven liggende, gezonken. De machinist, die alleen aan boord was wist zich bij fcijds te redden! Den 4 ontstond brand in de woning van don beer Coops ontvanger der rogistratie welke dank zij de kiachtige hulp die terstond verleend werd beperkt kon worden tot het bovenhuis, dat gedeeltelijk nitbrandde. Het, kantoor leed geen schade; wel het daarnaast staande perceel, bewoond door den heer dr. Bitter. Dlemerbrug. Den 4, des avonds, is brand uit gebroken in de woning van den predikant, die zich zeer ernstig liet aanzien, doch spoedig bedwongen kon worden Kakhuizen. In 1893 zijn geb. 217, overl. 123, geh. 52. De bevolking klom van 6579 tot 6693. Beheerders van het Snouck van Loosenfonds hebben aan J. Mantel en J. van Veen, aannemers alhier, onder hands aanbesteed het afgraven en naar een nabarig ter rein vervoeren van ongeveer 12000 kubieke el grond. Het werk is den 2 met 96 man begonnen en moet vóór 16 Maart gereed zijn. Aan de werklieden wordt 14 cent arbeidsloon per uur betaald. Aoordscharwoudc. In 1893 zjjn geb. 28, overl. 17 gehuwd 8. De bevolking klom van 975 tot 1021 personen. Zaandijk. Don 4, omstreeks kwartier voor zessen, zag de meesterknecht in den pelmolen 't Guiswijf op het Gmspadtoebehoorende aan den heer Willem Vis Jacobz., brand waarschijnlijk ontstaan door wrijving van de doppensteoneu. Hoewel hij en de middelkuecht Ger- brana Scbilp dadelijk pogingen aanwendden om den braml te blusschen kreeg het vuur binnen eenige oogen- blikkeii znlk eene uitbreiding, dat er aan blusschen niot te denken viel. Zoodra de molen in lichterlaaie stond vloog een vonk over naar den papiermolen de Fortuin en door den hevigen wind stond ook weldra dezo houten molen eigendom van den heer Jan Honig Czninbrand. Uren ver in den omtrek was de brand te zien. De brandweer slaagde in hare pogmgen om den molen de Veenboer van den heer P. A. Dekker, welke op ongeveer 30 el van den molen de Fortuin stond te behouden. Door aan houdend spuiten wist zij dezen molen in een ijsmassa te veranderen. Ook de molenaarswoning naast de Fortuin bleef behouden. De eerstgenoemdelmolens verbrandden geheel. Zuid- en Noordschermer. De raad dezer ge meente heeft besloten om de opcenten op de personeele belasting van 50 op 25 te brengen. Alkmaar. Dopr den Notaris C. W. A VAN DE WALL. 2 Jan. 1. Hotel .Wijnkamp",met stalling en erf,'Paardenmarkt, groot - 03.70. Str. J. Muijs q.q. f 5000.- 2. Oaté met bovenwoning, Schoolstraat,.01.75. Str. C. Koopman 2400.— Atslag dinsdag, 9 Januari a,s., 's avonds 7 nur, in het Hotel .Wijnkamp", te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5