Buitenland. Nederland. BELEIE. Het hof van assises te Brussel heeft Volders, den hoofdredacteur van het socialistische blad Le Peuple vrijgesproken van de hem te laste gelegde beschuldiging, om in een artikel tot oproer te hebben aangehitst. DL1TSCHLAAD. Te Berlijn is de koude zeer hevig. De thermometer wees 34 graden vorst aan. De gasthuizen zijn vol personen wier ledematen bevroren waren. ENUELAA». Lagerhui». De onder-minister van koloniën deelde den*, 8 mede dat omtrent de botsing tusschen fransche en engelsche troepeD in West-Afrika een nader telegram van, den gouverneur van Sierra Leone ontvangen was bevestigende het reeds vroeger medegedeelde, doch geene verdere bijzonderheden gevende. De regeering gelooft, dat het* betreurenswaardige voorval plaats had binnen den kring van engelsoh gebied. Op dat punt en andere pun ten wacht zij echter nadere inlichtingen alvorens eene verklaring daaromtrent te doen. ÏSASFK1IIJH. De regeering heeft besloten eene schadevergoeding voor het gebeurde in Sierra-Leone niet te betwisten zoo de engelsche lezing van het gebeurde juist blijkt te zijn. Bij een hevigon brand op den 6 des avonds te acht uren ontstaan in de rue Richer te Parijs in het gebouw, waar de schermen van 35 ,opera's en balletten van de Opera'bewaard werden, zijn vier mannen der brandweer gekwetstwaarvan een paar zeer ernstig. De brand wordt aan onvoorzichtigheid van werklieden toege schreven. Den dag na den brand zijn nog 2 mannen der brandweer gewond door het uitglijden van den laddor. Te Parijs zijn op straat drie kinderen van acht tot dertien jaar op straat dood gevonden. Zij waren van de koude omgekomen. De uitslag der verkiozingen voor den Senaat is dat gekozen zijn 88 republikeinen en 6 conservatieven tegen 79 republikeinen en 14 conservatieven in den vo- rigen Senaat. In Algiers werd de socialist Géneutes gekozen. ■TALIE. Den 4 sneeuwde hot te Rome den ge heelen dag. Zoowel het tramverkeer als de telefoondienst moest gestaakt worden. OUITGNRIJH-UOlVUAHIJfl. Den 6 is in alle katholieke kerken van Hongarije een herderlijke brief der bisschoppen van den kansel afgelezeD waarin zij opkomon tegen de wetsontwerpen op het burgerlijk huwelijk enz. als in strijd met de leer der katholieke kerk. De brief is in zeer gematigden vorm gesteld. Helloo. Een zeer druk bezocht ijsfeest had den 8 "s avonds op »Nijenburg" plaats. Alle vijvers waren aan de oevers door lampen verlicht en hier en daar waren alleraardigste lichtgroepen opgesteldeen groote bran dende teerton op een der punten geplaatst viel daarvan wel het meest in het oog. In de hut naast het huis was de kantine, waarin alle kinderen chocolade en koek werd rondgedeeld, terwijl het zangkoor, onder leiding van den heer Beerda zich af en toe Het hooren. Het voornemen bestaatom vrijdag a.s. te laten hardrijden om eetwaren1 waarvoor lijsten aan de ingezetenen worden aangeboden. Aan het hulpkantoor werden in het atgeloop6n jaar in de rijkspostspaarbank godaan 363 inlagen tot een be drag van 6308.72 terwijl 23 nieuwe boekjes werden uitgegeven Bcnnfngbroek. Het comité voor werkverschaf fing heeft zijne taak weder opgevat en de werkeloozen te dier plaatse in de gelogenheid gesteld, door houthak ken of werken bij particulieren eenigszins in hunne be hoeften te voorzien. Hecrhufsowaard. Op 31 December 1892 bestond de bevolking uit 1393 m. en 1330 v., samen 2723. Er vestigden zich 122 m. en 118 v.; geboren zijn 47 m. en 40 v.; vertrokken zijn 132 m. en 152 v.; overleden 30 m. en 21 v., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1893 be stond uit 1400 m. en 1315 v., samen 2715. Er werden 27 huwelijken gesloten waarvan 20 tusschen jongmans en jongedochters. 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tus schen weduwnaar en jongedochter 4 tusschen weduw naars en weduwen en 1 tusschen gescheiden man en jongedochter. Den 4 des morgens te 5 uur ontstond brand in de schuur van den landbouwer Th. Dameu te Kekendam bij Nijmegen, welke, door den feilen wind aangewakkerd, in weinige oogenblikken groote uitbreiding kreeg en zoowel de stallen als het woonhuis aantastte. Door 't spoedig doorsnijden der touwen kon al het rundvee, 40 stuks, alsmede de paarden naar buiten gedreven worden. Een paar varkons kwamen in de vlammen om. Den 4 is te Tiel de kapitein van do sleepboot Elisabeth behoorende aan den heer De St. Aulairebij het naar boord gaan uitgegleden en in het ruim ge vallen hij was zoo zwaar gekneusd dat hij denzelfden avond aan de gevolgen van don val nog overleed na latende eene weduwe met 4 kinderen. Aan den Waaldijk, tusschen Gameren en Nieuwaal, is een te Zaltbommel woonachtig man die den 4 des avonds belast geweest was met het bestellen van een telegram te Nieuwaalop zijne terugreis door de felle koude bevangen en doodgevroren. Zijn lijk werd den 5 des morgens gevonden. Den 5 des avonds is do notaris Th. te Roermond, na herhaalde malen in verhoor te ziju goweest, in hech tenis genomen als verdacht van verduistering. i Den 5 des avonds is te Amersfoort de rangeerder B. Rense bij het rangoeren onder den trein geraakt; hij was onmiddellijk dood. Hij laat eene weduwe met vijf kleine kinderen na. Den 6 is op de Vecht onder Weesperkarspel nabij Uitermeer een lljarig meisje in een wak geraakt en verdronken, hoewel een in de nabijheid wonende veehou der spoedig toesnelde om haar te redden. Den 7 zijn te Kortenhoef drie jongelingen bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt: een hunner, een bakkersknecht werd nog levend gered, doch over leed kort daaropte Zaandam zakte een löjarig meisje door het ijs en verdronkte Amsterdam verdronk een man, die bij den Omval door het ijs zakte en in de Haarlemmervaart bij de gasfabriek een ruim löjarige knaap. Den 8 verdronk op de Nieuwe Heer bij den Rol paal gemeente Sloteneen 16 jarig jongeling die in een wak was geredendien dag werden de lijken van twee jongens, 11 en 13 jaren oud, uit Osdorp, die den 7 hunne moeder uit de kerk te Haarlemmermeer zouden halen en na dien tijd vermist waren in den Middelv. Akerpolder gevonden. Bij kon. besluit van den 8 is aan don heer M. Hilleuius op verzoek eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Texel. In de Leeuwarder Courant werden voor deze week 40 hardrijderijen aangekondigd. De commissie in zake Neerbosch zal den 24 te Utrecht hare eiudvergadering houden tot vaststelling van het rapport. Te Zwartsluis is de mattenmakerij van den heer L. Nekeman afgebrand, tengevolge waarvan eenige turf- bulten op het zoogenaamd eilandje vlam vatten, waardoor eene rij achter elkander staande woningen mede voor een deel verbrandden. Anna Paulowna. Don 2 is in beginsel besloten, om aan werkloozen zooveel mogelijk door arbeid hulp te verschaffen. Eene commissie werd jbenoemddie een beroep op de ingezetenen zal doen terwijl het arbeids loon vastgesteld werd op 75 centeu daags van zonsop tot zonsondergang. Amsterdam. Het raadslid P. Nolting is eigenaar geworden van het vroegere Koffiehuis van don Volksbond in de Westerstraatalwaar evenmin als vroeger sterke drank zal worden getapt. Op eene den 7 gehouden algemeene vergadering van de broodbakkersvereeLiging Ons Genoegen werd besloten, lijke beweging tegen den bisschop heimelijk bevor derd en aangevuurd werd door diens oude tegenstan ders in het domkapittel, kortom, het duurde niet lang of de opgewonden volkshoop maakte aanstalten om het bisschoppelijk paleis te bestormen enom zijn leven te reddenbleef ten slotte den geestelijke niets anders over dan in allerijl te vluchten. Men ver haalde dat hij in het holle van den nacht over den stadsmuur gdklauterd was en over Osterwick naar ziju slot Homburgin den noordwestelijken hoek van de Harzgau aan de Ilse of naar den hem toebehoorenden burcht Wiedelah tusschen Slötterlingenburg en do Oker gevlucht was, van waar hij gemakkelijk in nog grootere veiligheid kon komen op den Harzburcht, de onneembaar sterke vesting van graaf Wernigerode. Het sprak van zelf, dat deze gewichtige tijding graaf Albrecht hoogst welkom was, want, al was hij er verre van, te meenen, dat de verdreven bisschop zich lijdelijk in zijn lot schikken en lang werkeloos met de handen in den schoot zou blijven zitten, voorloopig zou hij toch rust hebben en de hoop mogen koesteren dat de raad van Halberstadt onder de gegeven omstandigheden zou afzien van zijn voornemen van de aan Quedlinburg gedane belofte om mede troepen te zonden tot ontzet van de door den graaf ingesloten stad. Dienovereenkomstig luidde ook zijn bescheid op eene aanvraag der verbonden graven, toen deze hem de inne ming van den burcht Falkenstein lieten melden. Graaf Hoyer, of liever de bezetting van den burcht, had zich, om niet te zeer te kort te doen aan de eer der wapenen en aan de trouw, aan haren leenheer verschuldigd, drie dagen lang staande gehoudenen toen den burcht over gegeven, en graaf Hoyer was pruttelend en brommend met zijne vrome gemalin afgetrokken, ten overvloede vergezeld door zijnen bisschoppelijken huiskapelaan. De verbonden graven namen 't er terdege van op het heer lijk gelegen slot Falkenstein en vermaakten zich koste lijk met het edele jagershandwerk in de wildrijke bos- schen. Toch deden zij vooraf bij Albrecht aanvrage, of deze het misschien noodig oordeelde, dat zij hem met hunne troepen te hulp zouden komen. Zoo niet, dan zouden de graven Heinrich en Dietrich den burcht Fal kenstein voor Albrecht bezet houden met andere woorden in dien tusschentijd blijven slempen, nachtbraken en jagen, tot hij of zijn broeder hem zou komen aflossen Graaf Burchard echter wilde dan met zijn eigen volk ook nog de tot het graafschap Falkenstein behoorende heerlijkheid Arnstein met den Rammelburcht en Hettstedt overrom) elen en bezetten. Albrecht begreep zeer goed hoe dat bedoeld werd. De heerlijkheid Ainstein met het prachtige slot grensde aan Burchhard's graafschap Hansfeld, en uit zijn voornemen om het te willen bozetten leidde Albrecht zeer terecht af, dat hij het dan ook voor zich zou willen behouden. Weliswaar had men omtrent dit punt niets afgesproken, maar Albrecht zag wel in, dat hij in dit geval zijnen trouwen bondgenoot niet zou kunnen en mogen tegen werken en Burchard deze welverdiende belooning voor zijne zoo bereidwillig verleende krachtdadige hulp uiet mocht weigeren. Bovendien was er graaf Albrecht veel aan gelogen, om den burgers van Quedlinburg te toonen, dat hij alleen sterk genoeg was, om hen te tuchtigen, opdat zij voortaan den noodigen eerbied zouden hebben voor zijne oppermacht en niet de meening zouden opvat ten, dat hij hen, zonder den bijstand der bondgenooten, niet tot hunnen plicht kon brengen. Hij antwoordde dus op de vraag der vrienden, dat hij hunne hulp ditmaal uiet noodig hadwat hem betrof, mocht Burchardt zich van de heerlijkheid Arnstein meester maken en Heinrich en Dietrich het graafschap Falkenstein en het gansche gebied om Ermsleben bezet houdentot hij een zijner broeders zou kunnen missen, hetgeen, naar hij hartelijk hoopte, weldra het geval zou zijn. Echter drukte hij hun op het hart, vooral toch de stad Aschersleben door goed gewapende ruiters in het oog te laten houdenopdat man hem van dien kant niet onverwacht in den rug kon vallen, en als zij er nog den tijd toe konden vinden, zoo beval hij hun aan hield hij het voor wenschelijk, dat een hunner de noodige pogingen in het werk stelde, om vorst Bernhard, bijgenaamd den beroofden, voor hun dat dit jaar tijdens de bakkerijtentoonstelling eene nationale vergadering van bakkersgezellen belegd zal worden, waarop eischeu gesteld zullen worden. Tevens werd eene motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op afschaffing van den nachtarbeid welke motie aan de regeering zal worden gezonden, met verzoek daartoe spoedig maatregelen te nemen. Den 8 trokken de werkloozen van den Voorburgwal naar Constantia, waar medegedeeld werd, dat Anseele, die uit Gent zou zijn gekomen, verhinderd was op te treden, omdat ook in Belgie troebelen waren. In zijne plaats trad Cornelissen op. Na hem trad Geel als spreker op. Vooral werd heftig tegen het Handelsblad te velde getrokken Geel vond, dat men den hoofdredacteur van dat vuile blad eens een ovatie moest gaan brengen voor zijne belang stelling. Den 10 zal men weer op de Voorburgwal bij eenkomen voor het gebouw van het Handelsblad. Onge- veor 50 mannen maakten de gewone wandeling langs grachten en door de Kalverstraat, zonder het verkeer te stremmen. Beverwijk. Den 5 is Frans Broekramp, 20 jaren oud, de oudste, zeer oppassende zoon eener weduwe, op het zijkanaal nabij de Pijp bij het schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. Barsingerhorn. De hier gevestigde afdeeling van de Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis' eerst onlangs opgericht, telt thans reeds ver over de 100 leden. Te K o 1 h o r n traden thans ook een groot aantal leden toe. Edam. Het Onderling Veefonds, dat 70 deelne mers telt, keerde in 1893 f 2767 uit wegens verlies van 36 koeien en kalveren tegen van de geschatte waarde. Kol horn. Iets nieuws werd door den heer C. Joffer schilder alhier, uitgedacht en wei een ijsrijwiel. Het is bijna aan een gewoon rijwiel gelijk, echter voor zien van tanden, welke in het ijs slaan want is het op den weg eisch, de snelheid te bevorderen, op het ijs moet de grootste snelheid wordon tegengegaan. Achter het rijwiel werd een kleine slede aangebracht, met verhoogde zitplaats. Den 8 werd het nieuwe vervoermiddel beproefd. Nu de vorst is ingevallen zijn hier weer vele arbeiders zonder werk die met groote gezinnen ziju dan spoe dig ook zonder brood. Van dag tot dag hopen deze lieden op werkverschaffing van wege de hier bestaande IJsclub, doch deze kan bij hare kleine kas slechts enkele personen aanstellen. Koedijk. Ook hier is het ijsvermaak in vollen gaug, zoodat zelfs de school ontvolkt is. Jammer, dat het ijs in het Noordhollandsch kanaal veel te wenschon over laat. Nog meer te betreuren is het, dat geen ijsclub tot heden de belangen der schaatsenrijders kan voorstaan en de banen in orde brengen. Wij vertrouwen, dat een volgend jaar eene vereeniging van dien aard in het leven zal zien. (Jrseiu. Aan mej. G. Ilinke, onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes, aan de beide openbare scholen dezer gemeente, is met ingang van 1 Januari j.l., eervol ontslag verleend. RÜP- Van wego de ijsclub had den 8, onder be gunstiging van fraai weer, een hardrijderij op schaatsen plaats van jongens van 11 tot 17 jaren. Van de jongeren behaalde P. van Tiel den prijs, terwijl van de ouderen K. Appel den prijs won. Des avonds werden alle rijders in het café Gambrinus onthaald. Velasen. Het op 25 December op de heide voor gekomen geval van cholera is door het bacteorologisch onderzoek bevestigd. Den 4 heeft zich een tweede geval, mede met doodelijken afloop, voorgedaan. Wonnerveer. In 1893 geboren 75, overleden 52; de bevolking klom van 5363 tot 5482. Zaandijk. De makelaar C. S. is met de Noor derzon vertrokken. Slecht ijs. Spanbroek. Mochten liefhebbers van schaatsen rijden het eens in den zin krijgen een reisje naar Hollands Noorderkwartier te ondernemen, dan zullen zij zich be paaldelijk teleurgesteld vindendaar het ijs verre van mooi is en er vrij wat wrakke plaatsen zijn. Zoo zijn er zaterdag en zondag zoo ongeveer een achttal onvoorzich- tigen op verschillende plaatsen doorgezakt, doch zij kwa men er allen met een nat pak af. bondgenootschap tegen den bisschop van Halberstadt te winnen. Geen wonder voorzeker, dat men zich in de belegerde stad allengs begon te verontrusten over hot langdurig uitblijven van de toegezegde hulp der beide andere ste den, en de raad van Quedlinburg besloot, haar te laten vragen, of zij haar woord gestand wilde doen, en zoo ja, waarom zij de in het nauw gebrachte zuster dan geene troepen ter hulp zond. Daar de insluiting van den kam der belegeraars op vele punten te wenschen overliet ,- kwamen de twee bodendie in den eerstvolgendeu stik- donkeren nacht door een verborgen muurpoortjo uitgela ten werden, gelukkig door den vijand heen en den daarop volgenden nacht ongedeerdlangs denzelfden wegde stad weder binnen. Toen vernam men de geschiedenis van de verdrijving van den bisschop. Doch do burgemeester en raad van Halberstadt liet hunnen collega's te Quedliuburg weten, dat zij er niet aan dachten hun woord te breken of de bedreigde stad onder deze moeielijke omstandigheden in den steek te latenmen moest nog slechts een paar dagen geduld oefenen en zich zoolang den gehaten vijand van het lijf zien te houden. Zij voerden met don bisschop over diens spoedige terugkeer reeds onderhandelingen welke, zoo zij niet onverziens in duigen vielen, eene voor hunne stad zeer gewenschte uitkomst beloofden. Dan zouden zij onmiddellijk met eene groote macht van rui terij en voetvolk tot ontzet oprukken en bunne aankomst reeds van verre door een aangegeven vlaggesein aaukon- digen. De dappere vrienden van Quedlinburg moesten maar terdege uitkijken en te rechter tijd door eenen flinken uitval den vijand mèc hen aantasten. Het antwoord van Aschersleben luidde niet zoo gun stig. Zij konden hunne sfad niet uit heette het want de troepen van de graven Stolberg en Hohnstein versperden hun den weg en waren zóó talrijk en sterk, dat aan geen doorslaan te denken viel. De be 38 ge gegevi ingeze missie Voor den hoefti daarv De ijs Decen 975, ging 13 vr en 31 op 3 samer Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2