DE ROOFRIDDER. y R ij i) a G >o. 5. Zes en IVegentigste Jaargang. 1894. 12 JANÜ A R I. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. tl.kfltAIISUIK com XT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Frijs der gewone Advertentlën Por regel 0,13. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BELCJIE. Den 8 had de eerste vergadering tot voorbereiding der oprichting van een internationaal ko loniaal instituut plaats, welke geheel gewijd was aan de uitwerking der statuten en de verkiezing van een bestuur. Léon Say word tot voorzitter, de nederl. oud-minister van koloniën Fransen van de Putte tot onder-voorzitter gekozen. ERIIJELAND. Den 6 is in Cleveland House te Finchley een kooktoestel ontploft, waarbij twee keuken meiden gedood werden. Bjj een brand te Londen in de Sheppardstreet in den avond van den 7 zijn twee oude menschen verbrand. Lagerhuis. De beraadslaging over de artikelen van het wetsontwerp tot instelling van parochieraden is den 9 ten einde gebracht. Den 10 stelde de afgevaardigde J Austin eene motie voor waarin schadevergoeding gevraagd werd voor de gezinnen van 2 personen, die op 7 September 11., bij ge legenheid van het oproer te Feathorstone tijdens de werk staking der mijnwerkers door het vuur der gewapende macht waren gedood. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat personen die aan opstootjes deelnemen zij het slechts als onschuldige toeschouwers, voor de wet even schuldig zijn als zij, die metterdaad aan de opstootjes meedoen. Feitelijk hebben dus de nabestaanden van de boide per sonen. die te Featherstone in de botsing met de politie gedood werdenvan een wettelijk standpunt volstrekt geen recht op schadevergoeding, maar vvogens de bijzon dere omstandigheden van dit geval zal de regeering in overweging nemenof een kleine schadeloosstelling bij wjjze van gift aan deze gezinnen en aan enkele gewonden kan worden toegestaan. Met de motie van den heer Austin, waarin de schadevergoeding als een recht wordt gevraagd, verklaardo hij zich niet te kunnen vereenigen. De motie werd daarop door den voorsteller ingetrokken FRAIKRIJH. Den 9 zijn de voorzorgsmaatregelen in de Kamer waartoe na den aanslag van Vaillant besloten is, in werking getreden In de wachtkamer voor het pnbliek wordt niemand toegelaten, die niet voorzien is van een bewijs van den afgovaardigdedien men wenscht te spreken. De afgevaardigden zijn voorzien van gedrukte formulieren, waarop de naam van den persoon, die het onderhoud vraagt, zijno woonplaats en de dag- teekoning ingevuld moeten wordenvoorts moeten zij doer den afgever onderteekend zijn. Op de personen, die op de openbare tribune zijn, zal streng toezicht gehouden worden. Vaillant is den 10 ter dood veroordeeld. ITALIË. Te Ruvo in ApuliS heeft de oproerige menigte den 8 eene groote verwoesting aangericht. De kantoortjes der kommiozen, het. stadshuis, het belasting kantoor het archief en het casino werden in brand ge stoken de rails van de tram werden opgebroken en de telegraafdraden doorgesneden. Toen de menigte een ROnAll VAN JULIUS WOLFF. 69j Naar het hoogduitsch. o Daarmede moesten de Quediiuburgers zich goed- of' kwaadschiks tevreden stellen en, getroost en opgebeurd door de hoopvolle tijding uit Halberstadt, konden zij dat ook vrij wel; maar do verontschuldiging van Aschorlebeu, welke deze grondden op de aanwezigheid der vijandelijke I troepen in de nabijheid der stad, had zeer veel van eene uitvlucht en de Quedlinburgers meenden terecht, dat de nieuwe bisschopsstad zich niet zulk eene trouwe bond- genoote betoonde als de oude. Zelfs van den hoogsten kerktoren binnen Quedlinburg kon men den grooten weg naar Halberstadt, tengevolge van de omliggende bergen, die het uitzicht naar dien kant beletten, niet overzien, terwijl de heuveltop, waarop de 1 burgers van Halberstadt het afgesproken vlaggesein zouden hijschen bij hunne nadering, wel door de Quedlinburger torenwachters, maar niet door de belegeraars kon wor den waargenomen. Het bepaalde punt was een soort van wacht- of uitkijktoren, de Hamwacht gonaamd, zooals er in de geheele Harzgau ongeveer tien bestonden, allen van ruw behakten bergsteen opgetrokken, vanwaar men i een ruim vergezicht genoot over de omliggende land- I streek, en van waar men zich onderling, door middel van vooraf bepaalde seinenverstaanbaar maken kon. De torenwachters binnen de stad moesten echter hunne I oogen langer dan slechts een paar dagen inspannen, voor een klein fladderend vlaggetje van de Hamwacht zicht- I baar werd. aanval deed op de gendarmes, maakten dezen gebrnik van de vuurwapens. Door de troepen werd de orde hersteld; negentien personen werden in hechtenis genomen. Het meer van Gorda en de Arno waron geheel be vroren. Te Florence was het rijtuigverkeer door de sneeuw gestremd, die gedurende drie dagen achtereen in het noorden des Rijks was gevallen. Den 7 is de dooi ingevallen. NOORWEtlEM. Den 7 des avonds is de leider der linkerzijde, Soeron .Jaabaek, in den ouderdom van 79 jaar gestorven. ®WEDESf. Kroonprinses Victoria, wier gezondheids toestand in de laatste weken niet zeer bevredigend was, zal op raad der geueesheeren tegen het einde van Januari naar Algiers gaan. VEUEENIfilfE STATEN. Het Casino op de nu gesloten tentoonstelling te Chicago is afgebrand. Twee mannen der brandweer zijn daarbij omgekomen. Den 8 is het nieuwe tariefontwerp bij het Huis van afgevaardigden ingediend. Wilson, de opsteller van hét ontwerp trok heftig te velde tegen het geldelijk beheer der republikeinendat volgens hem de uitputting der schatkist ten gevolgo had. Met 175 stemmen tegen 1 stem werd beslist, dat de beraadslagingen over dit ont werp niet langer dan tot den 27 zouden duren op welken dag de Eindstemming zou plaats hebben. Met de algemeene beraadslaging werd den 8 reeds een einde gemaakt. Alcaric-atlchtiug. De minister van justitie heeft, ingevolge zijne bij de behandeling der Siaatsbegrooting gedane toezegging, aan de Tweede Kamer doen toekomen het verslag der Staats commissie ter voorbereiding vau eene wettelijke regeling van het onderwerp der vicarie-stichtingen welke com missie tevens in opdracht had een rechtskundig onder hoek in te stellen naar den oorsproug, den vroegeren en den tegeuwoordigen staat dier stichtingen in de onder scheidene deelen des lauds. Blijkens de bij dat verslag overgelegde bijlagen is de meerderheid der commissie altijd van gevoelen geweest, dat de vicariegoederen oorspronkelijk stichtingsgoederen waren en dit ook zijn gebleven, na do invoering der reformatie. Die goederen zijn niet geschonken aan de Kerk noch aan eenige parochiale gemeente maar zij zijn bijeenge bracht als zelfstandige fondsen om uit de opkomsten daarvan te voorzien in het onderhoud der geestelijken die de zielmissen en andere kerkelijke diensten vorrich- ten op het altaar, waaraan die goederen waron verbonden. De minderheid dor Staatscommissie was van meeuiug, dat de vicariegoederen eigendom zijn van den Staat. Daarom kwam het haar beter voor den Staat tot eigenaar van alle vicariegoederen te verklaren en het beheer dier goederen derhalve onmiddellijk aan de Re geering op te dragon. Intusschen had graaf Albrecht niet opgehouden de benarde stad onophoudelijk en van alle zijden te bestormen, en vooral haar door middel van het vuur zooveel moge lijk afbreuk te doen; toch gelukte het hem niet haar in te nemen en als overwinnaar met de zijnen zijnen intocht te houden. Eens was hij bijua geslaagd. De groote poort was bestormd en bijna vernield en de troepen van Albrecht waren reeds een goed eind daarin doorgedrongen, toen eene overstelpende overmacht hen in hunnen voort gang kwam stuiten. Met een hagelbui van pijlen eu alle mogelijke vreeselijke werptuigen werden zij begroet, met stroomen kokend water en olie werden du belege raars begoten, zoodat zij gedwongen waren, mot een aan zienlijk verlies aan dooden en verminkten in allerijl terug te trekken. L eze tegenspoed droeg niet weinig bij om Albrechts woede eu ergernis over het mislukken van al zijne pogingen met iedoren dag te doen aangroeien. Tot overmaat van ramp ontving hij op zekeren dag de onheilspellende eu helaas reeds eenige dagen oude tijding, dat de bisschop na langdurige onderhandelingen en eene reeks van de meest schoon schijnende beloften en toe zeggingen, naar Halberstadt teruggekeerd was, waar hij door het volk jubelend en juichend ontvangen en in gehaald werd en zijnen schitterenden plechtigen intocht hield. Het ergste van dit bericht was de latere aanvulling er van, dat de bisschop eene zeer aanzienlijke schaar zwaar gewapende ruiters, deels nieuw aangeworven, deels van zijue burchten medegebracht had en voornemens was om, nog versterkt door de zeer oorlogzuchtige troepen vau den raad van Halberstadt, zonder uitstel tot ontzet van Quedlinburg op te rukken. Dientengevolge kon Albrecht iederen dag, ieder uur het verschijnen van den vijaud op de plaats van den strijd tegemoet zien. Albrecht wist maar al te goed, wat hij van do wraak van den door zijn toedoen zoo diep vernederden eu uit zijne stad verjaagden bisschop te wachten had en hij haastte zich dus om in allerijl de noodige renboden te zenden naar zjjne bondgeuooten en de bevriende burchteu. Terwijl hij nu op zekeren ochtend met zijne drie jongste Bij kon. besluit van den 13 November is de heer mr. Eduard Pieter Schorer, te Middelburg, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen, in den Nedorlandscheu adel verheven met de prsedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De burgemeester van IJlstdie op verzoeken om vergunning tot het houden van hardrijderijen steeds afwijzend beschikt heeft eene hernieuwde schriftelijke aanvraag der ijsclub om vergunning woderom afgewezon. De bevolking der gemeente Rotterdam is in 1893 met 6363 toegenomen eu bestoud op 31 December uit 107527 mannon en 121069 vrouwen. De gemeenteraad van Baarderadeel heeft besloten, aan de regeering te verzoeken toekenning van een bui tengewoon Rijkssubsidie in do kosten van het openbaar lager onderwijs. De hoofdelijke omslag is reeds uitge trokken tot het maximumterwijl 8pet. van het inkomen wordt betaald. Bovendien hebben de opcenten op de grondbelasting het maximum bereikt eu is het niet wenschelijkover te gaan tot verhooging der op centen op het personeel. Daarbij komt, dat Baarderadeel, dat bijna geheel is samengesteld uit dorpjes van 250 tot 700 inwoners op eene bevolking van 6070 zielen niet minder dan 14 openbare scholen teltzoodat de kosten van onderwijs ongeveer f 23000 bedragen. De scholen te Wieuwerd Winsum Baard en Huins voldoen niet meer aan de eischen der wetde districts-schoolopziener dringt op verbetering aan; evenwel zijn de kosten hiertoe niet op de begrooting aangebracht kunnen worden, even min als die van het zoo noodzakelijk herstel van eenen straatweg in de gemeente. Deze omstandigheden hebben geleid tot gemeld verzook. Met 1 Mei kunneu bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingeu geplaatst, wordon. De Staatscourant van den 6 vermeldt de bijzonderheden. De minister van marine heeft bevelen gegeven dat het dezer dagen uit Indië terug verwacht wordende fregat<Atjeh te Vlissingen binnenvalle, daar in de haven van Niouwodiep en op de reede van Texel ijs aanwezig is. Gedurende November is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1 520.304.795 en terugbetaald/1.201.773 975, zoodat het tegoed op 30 November f 31.229.309.89 be droeg. In den loop dier maand werden 5459 nieuwe boekjes afgegeven: 1817 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 397917 in omloop waren. Den 6 is een 23-jarig meisje te 's-Gravenhage aan de Beeklaan die zich door een briquet in hare stoof verwarmdedoor den damp in zwijm gevallen en door verstikking omgekomen. Bij kou. besluit van den 9 No. 33 is op zijn ver zoek ingetrokken de benoeming van den tweedon luitenant van het korps mariniers J. van Haaften tot tweeden luitenant der infanterie bij het leger in Nederl. Indië. Do minister van binnenlandsche zaken heeft opge heven het verbod van het vervoer van kalveren, jonger dan zes maanden naar Friesland, uit den kring omvat tende do provinciën Noord holland, Zuidholland, Utrecht, Zeeland, Noordbrabant, Limburg, Geldei land, Overijsel, Drente en Groningen. broeders eu ridder Bock in de nabijheid van de Gröper- poort stond, bemerkte hij allerwege op de stadswallen eene ongewone beweging, welke hot een of ander bijzonder voornemen, waarschijnlijk wel eenen grooten algemeenen uitval der belegerden vermoeden deed. Op dit oogeublik kwamen een paar der uitgezonden boden met lossen tengel aangerend eu berichtten hunnen bevelhebber de nadering van den kant van Halberstadt van eene zeer aanzienlijke troepenmacht; zij deelden mede, dat dit toch slechts do voorhoede kou zijn, want dat zij hadden ontdekt, dat een nog grooter aantal krijgslieden, waarschijnlijk dus de hoofdmacht van don aanrukkenden vijand, op grooteren afstand volgde. Vooral had de vijand zeer voel zware ruiterij. »Wij moeten de voorhoede terug dringen, in ieder geval ophouden, tot wij zeker weten, wat er aan de hand is", beval Albrecht. Daarna zich tot Siegfried wendende, vervolgde hij op denzelfden bevelenden toon: «Siegfried, gaat hun met uwe ruiters te gemoetin den hollen weg tusschen de wijnbergen valt gij hen aan, houdt hen op, en laat hen in geen geval door, zodang gij nog over eenen enkelen man te beschikken hebt!" >raaf, dat zal een gevaarlijk en hoogst moeielijk werk voor graaf Siegfried ziju", zei Bock. «Een ruitergevecht in oeneu hollen weg is een hacholijk ding; bovendien keuuen wij hun aantal niet" t Doet er niet toe Het moet!" viel hem graaf Albrecht in de rede «Natuurlijk gaat gij met graaf Siegfried mede"- Onmiddelijk liet graaf Siegfried «opzitten" blazen eu met eene wilde uitdrukking van doodsverachting in zijne van koortsaebtigeu strijdlust schitterende oogen, rende hij met Bock en zijne zwaar geharnaste lijfgarde naar de aangewezen plaats. Graaf Albrecht riep daarna zijnen beidon andoren broeders toe: «Gtinther naar de hoofdpoort! Bernhard blijft bij de Ohringerpoort en gij, Poppo, stelt u hierop! Gij zorgt met elkander in gemeenschap te blijven eu ondersteunt dengene van u drieën, dio het meest bedreigd wordt. Zoodra gij de handen vrij krijgt, stuurt gij, wat

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1