N ederland. 344ste Staatsloterij. Ingezonden stukken. Stadsbericliten. 'burgerlijke stand. Historische Herinneringen. Het HOF, Nr. 7572 j 2000; Ns. 1410, 3143, 4778, 17863 en 18913 f 1000; Ns. 4209, 7565, 7783, 10451, 14184 en 16937 400 Ns. 5143, 13302, 17577 en 17679 200; Ns. 7, 10654, 12149, 15973, 16182,19049 en 19116 100. 5e klasse, 7e lijst, 18 Januari. Nr. 17925 f 50.000; Nr. 16098 1500; Ns. 13184 en 15619 1000: Ns. 10079 en 18-342 400 Ns. 1518, 1801 en 4505 200; Ns. 665, 691, 1159, 2856, 5350, 6594, 9753, 10826, 13102, 13536 en 18870 f 100. Ondanks dit alles, blijft het beoefenen der letterkunde or den aanstaanden officier eene zaak van gewicht, n wanneer wij den jongsten Cadetten-Almanak uit dit ogpnnt beschouwen, is er reden van groote tevredenheid. Vele der in het mengelwerk geplaatste stukjes geven blijk van talentenkele zelfs van groot talent. Onder deze laatste categorie reken ik de bijdragen van Klewang, van J. van Marius. Alleraardigst en van militairen rythmu3 is het gedicht Velddienst van Nojof Voddoajje, en van menschenkennis getuigt >Meri" van Rotan. En zoo hebben we hier kennis gemaakt met eenige jeug dige militaire auteurs mot ontluikende talenten op letter kundig gebied met aanstaande officieren voor wie een schoone levenstaak is weggelegd, met mannen, die dieper, intenser zullen gevoelen dan anderen, zoowel vreugde als pijn maar die oneindig veel kunnen bijdragen tot ver hooging der vreugde van anderen en tot leniging hun ner smart. Van don 5 tot den 12 zijn 20 nieuwe gevallen van pokken te Rotterdam voorgekomen. Den 15 des avonds is te Vlissingen op de mailboot, even vóór haar vertrekaangehouden zekere M. S., 19 jaar, komende van Amsterdam en verdacht van verduis tering van f 680. Bij den aangehoudene die een val- schen naam opgaf, werden nog ongeveer f 500 aan geld en eenige door hem aangekochte sieraden gevonden. Hij is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Bij kou. besluit van den 16 is aan den heer E. Allan, met ingang van 1 Maart a.s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Het Openbaar Ministerie bij de arr. rechtbank ta Middelburg heeft den 16 tegen J. K. van der Veer redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad »De Toekomst", aldaar, beschuldigd van in oen artikel in dat blad de eer en goeden naam van don heer W. A. graaf van Lijnden, lid van God. Staten van Zeeland, en zijnen overleden broeder te hobben aangerandzes maanden gevangenisstraf geëischt. Den 16 is onder Terheiden Piet Janssensdie 's morgeus te 5 uren zich met zijn vader naar het werk begaf, met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen tengevolge waarvan hij onmiddellijk ineen zakte, Den 16 is te Utrecht in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer dr. W. Prancken Az., emeritus predikant, die gedurende geruimeu tijd te Rotterdam in de evangeliebediening werkzaam was. Den 17 is tot directeur der Maatschappij van Weldadigheid benoemd de heer Job van den Have, te Nienwerkerk bij Zierikzee, met 104 stemmen tegen 8 op den heer B. Berends Azn., te Dedemsvaart. De minister van binnenl. zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van eigenaars van schapen te Maasdam om vergoeding voor de schapen, die tengevolge der van Rijkswege gedane inënting aan de schaapspokken zijn gestorven. Thans zullen zij zich tot de Tweede Kamer wenden. Den 24 Juli a.s. zal het 300 jaren geleden zijn dat Groningen door prins Maurits veroverd werd. De burgemeesters van Zwolle en Dordrecht hebben de opvoering van de onthullingen van Meerbosch mode verboden. Te Groningen is o. a. voor hot practisch apothe kers-examen geslaagd de heer K. de Baas te Koog aan <lc Kaan. Wijlen de douairière jhr. Hovy geb. baronnesse Reede van Oudshoorn heeft aau het Museum der ge meente 's-Gravenhage ongeveer 50 schilderijen vermaakt. De bouw van een nieuw protestantsch ziekenhuis, aan den Berg en Dalscheu weg te Nijmegen is toege wezen aan de hoeren N. van Eek en A. Weijers aldaar voor 58958. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den boek handelaar V. G., in de Dijkstraatwegens het roekeloos wegwerpen van een lucifer in papierenwaardoor zijn winkel uitbranddetot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld. Den 11 bood een net gekleed, onbekond persoon ten kantore van het agentschap der Gelderscbe Crediet- verceniging te Maastricht eeu chequegroot 2600, afgegeven door de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging te 's-Gravenhage, tor incasseering aan. Men deed den houder opmerken, dat er geen adviesbrief was ingekomen, wat hem ze9r leed deed, daar hij het geld noodig had. Hij zou echter den volgenden dag terugkomen. Inderdaad kwam hij terug en was er toen een adviesbrief ontvangen. Het bedrag van den cheque werd hem nitbotaald en daarvan aan de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging mededeeling gedaan. Deze wist ochter noch van een cheque noch van een adviesbrief iets af, zoodat beido valsch moeten geweest zijn. Van den houder was na deze ontdekking geen spoor meer te vinden. Den 17 toen de Koninginnen zich op haar rijtoer te Voorburg bevonden liep een der assen, welke nieuw was, van het rijtuig warm, waardoor het wiel vast raakte. Eenige voorbijgangers koelden de as af en beproefden door aanwending van olie het wiel weder op gang te brengenwelke poging gelukte. De Koningin-Regentes betuigde hun haar dank voor de verleende hulp onder toezegging eener belooning. De Rijksmiddelen hebben over 1893 opgebracht 114.876.829 tegen f 119.473.531 over 1892; de ra ming was 115.715.530. De successierechten brachten bijna 4.000.000 en de registratierechten bijna 3.000.000 minder op de accijns op suiker en die op gedistilleerd daarentegen ieder bijna f 1 000.000 meer op dan in 1892. Amsterdam. De directie van de Imp. Cont. Gas-Association heeft besloten in cassatie te komen van het vonnis van hot gerechtshof te Amsterdam waarbij haar de eisch in de gasbranderkwestie ontzegd is. Al» bewijs van den achteruitgang van den diamant handel wordt verhaald dat in het laatste kwartaal van 1893 van hier voor eene waarde van 148.482 dollars aan diamanten naar Amerika word verzonden tegen 1.389.414 dollars in 1892. Den 17 hebbende passagiersbooten van hierop IJmni- den en Purmerend den dienst hervat. Den 14 Februari wordt do Artis-Scbouwburg in de Plantage (Middellaau) in het openbaar verkocht. Broek op I.angedijk. De onderwijzer aan de christelijke school alhier, B. IJterna, is benoemd tot on derwijzer aan de bijz. school te Bergum. Beverwijk. De Stoomtimmerwerf Nijverdal is geheel afgebrand. ilovencarspcl. Van wege de Armvoogdij is de gelegenheid opengesteld om kosteloos het mandenmaken te leeren. Reeds maken 14 personen van die gelegenheid gebruik. Hensbroek. Den 13 viel de arbeider J. H hoofd van een gezin met vier kinderenbij het snoeien uit den boom, met het gevolg, dat hij den volgenden avond reeds overleed. Hoorn. Gedurende 1898 zijn aan do waag gewo gen 9607 stapels kaas, wegende 2.543.031 P. Hoogwoud. Het Onderling Ziekenfonds, opgericht 1 September 1889verkeert in bijzonder gunstige om standigheden. Zonder kapitaal begonnen slechts gesteund door eenige begunstigers bedroeg het batig slot op het einde van Dec. j.l. 247,82. Het aantal begunstigers is echter sterk gedaald. In de den 17 gehouden vergadering van het bestuur der hier gevestigde afdeeling van de Centrale liberale kiesvereeniging werd tot voorzitter benoemd de hoer G. C. van Balen Blanken Jr., Spanbroek, tot onder-voorzitter de heer C. Pijper Jr., Hoogwoud en tot secretaris de heer S. Glas, Hoogwoud. Tevens werd besloten, een bekenden spreker uit te noodigen, om binnen kort eene staatkundige rede te komen houden. Oudorp. De heer J. Hoek is te Groningen voor het apothekersexamen geslaagd. Schagcn. Den 13 was de luitenant-kolonel Van Schermbeek tegenwoordig bij de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die in het lokaal Cérès worden gegeven. Genoemde heer betuigde zijno tevredenheid over de vordoriugen die de jongelieden reeds hadden gemaakt. Ook te Heerhugowaard woonde hij eene les bij. Spanbroek. Tot molenmeester van den Ooster Kamperpolder onder Oude- en Nieuwe Niedorp is be noemd de heer J. Beerepoot. Texel. In den nacht van den 15 op den 16 is achter den vuurtoren van Eierland een uederlandsche bark gestrandbemand met 17 koppen en geladen met hars. Eenige visschersschepen zijn van De Cocksdorp vertrokken, ten einde de bemanning te redden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De influënza breidt zich op dit eiland meer en meer uit, vooral te Oosterend, Oost- en Eierland zijn de gevallen zeer talrijk. Geheele huisgezinnen zijn door die ziekte aangetast. Het nederlandsche barkschip California'', kapitein Ra- kau, van Amerika, op weg naar Harburg in Duitschland, geladen met harsis in den nacht van den 17, misleid door den dikken mist, achter den vuurtoren van Eierland gestrand. De bemanning bestaat meerendeels uit dnitschers. Van de opvarenden, waaronder zich een jongeling uit Rotterdam bevindtis er een krankzinnig geworden. Allen hebben zich door middel van een sloep weten te redden en zijn thans te De Cocksdorp in oen logement opgenomen. Er werden pogingen gedaan om do lading te borgen. Le acte A. voor de zuivere toepassing van het cor respondentie en vertrouwdheid met het systeem Stolxe- Wéry, werd uitgoreikt aau den heer W. Vetten, grossier, Bergen op Zoom. 1 Candidaat werd afgewezen. Acte B. tot het geven van onderwijs in het correspondentieschrift aan den heer F. L. Nrjnanten, onderwijzer, Breda. 5e Klasse, 6e lijst, 17 Jan. Aangifte Kiezerslijsten. Alkmaar 18 Januari 1894. Telken jare blijkt het, dat personen, die alhier zijn komen wonenen in hunne laatste woonplaats in de rijks personeels belasting waren aangeslagen, verzuimen, hunne kwitantie van die betaalde belasting vóór 15 Fe bruari ter secretarie te vertoonen ten einde op de kie zerslijsten te worden geplaatst, terwijl anderen nalaten, het formulier A of B te vragen om als lodger of als betalonde f 10 of meer in de grondbelasting zijne rechten als kiezer te verkrijgen. Heeft er eene verkiezing plaats dan blijkt hetdat zij niet op de kiezerslijsten voorkomen. Ofsphoon het wel eens bij eene verkiezing blijktdat de kiezers niet zulk een groot belang in de zaken stellen, als men uit het geroep om algemeen stemrecht het recht zou hebben af te leiden ziet men het toch wel eens dat juist door hen, die zich aan bovenbedoeld verzuim schuldig makon, zulk een verbazend hooge prijs op het kiesrecht wordt gestelddat het maar al te veel gebeurt, dat ze de schuld van hun verzuim op rekening van an deren trachten te schuiven. Om een en ander te voorkomen M. de R., roep ik Uwe welwillendheid in om voor bovenstaande regelen een plaatsje in Uw blad aan te wijzen. H. »Met zorg voorbereid" noemden wij in een vorig nummer de weldadigheids-uitvoeringen, den 16 en 17 te geven van het dramatisch zangspel in 4 be drijven, »Neon'' of de martelaren der catacomben", van Jos. Demarteau, met reizangen van Joost van den Vondel, op muziek gezet door W. P. H. Jansen. Reeds de eerste der beide avonden droeg van die uitnemende voorbereiding de duidelijkste sporen. Decoratief, vervaardigd door don heer A. Klësener, alhier, alsmede de costumes waren bij zonder fraaide groepeering der handelende personen, die zich in hunne ruime opperbleeden gemakkelijk be wogen, liet meestal niets te wenschen over. Tot zoover voldeed de opvoering inderdaad aan zeer strenge eischeu, te meer wenschelijk natuurlijk waar de vertolking geheel in handen was van dilettanten, die het moot erkend hun uiterste best deden. Den 16 was het publiek reeds zeer talrijk opgekomen. De door het Israëlitisch armbestuur gehouden collecte heeft f211.76 opgebracht. Bij kon. besluit van den 16 is aaD den heer mr. J. P. B. van der Mandere, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen alhier, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en als zoodanig benoemd de heer L. de Vlaming, majoor der infanterie, directeur der Cadettenschool. Vrijdag den 19 de9 morgens ten 6 uur zullen de booten der Alkmaar Packet een aanvang ma ken met het breken van bet ijs. Als alles goed gaatwordt de gewone dienst dien dag te half drie uur naar Amsterdam hervat. GEBOREN. 17 Jan. Hendrik, z. van Hendrik Zuidema en Egberdina Hoogeveen. Johanna Mariad. van Jacob van Deventer en Adriana Petronella van Koot. OVERLEDEN. 16 Jan. Aagje Botvanger, echtgon. van Jan Busch, 63 j. on 6 m. 17 Johannes Gerhardus Groenewoud, 81 j. 18 Andreas Ignatius, z. van Hermanns Hemels en Wilhelmina van Teffelen, 10 w. trn¥- -* - Tit sitfffT» i grW&fiMriH-'lirA V-- ««iw "39B J EER aao JAKld FLEIK. I. Wie eene verklaring zoekt hoe ons plein het Hof aan dezen naam gekomen is zal tot het vermoeden komen hier is vroeger geweest eene huisvesting van godvruchtige vrouwen die naar zekeren regel leefden, een zoogenaamd begijnhof, zooals nog onze gestichten met afzonderlijke woningen of kamers voor vrouwen hofjes heeten; of eene huizing voor aanzienlijke liedenzooals men nog van ,,het Hof' te Bergen spreektof wel een tuin eertijds meer dan thans een bloemhof of een kruidhof genoemd. Die dus denkt heeft driemaal de waarheid geraden en de keus aan zich waar hij de naams-afleidiug van ons Hof het liefst wil vinden. In de 16e eeuw was de geheele ruimte begrepen tusschen de Lange- en Korte Nieuwe-en do Raamslooten ei* westwaarts tot voorbij het tegenwoordige postkantoor ingenomen door de gebouwen en gronden van het klooster van S. Anna of der witte begijnen dus genoemd naar hare witte kleeding. Het zuidwestelijk gedeelte bevatte de gebouwen het noordelijke was de boomgaardhet zuidoostelijke, van een muur langs het water omsloten nu ons Hof de tuin. Van de zuidzijde had men toe gang over een steenen brug en door een steenen poort ter plaatse waar wij tot 1863 de houten brug van het Hof gekend hebben. Het convent kwam al spoedig tot verval in 1554toen er slechts 8 hoogbejaarde zusters waren, werd het ziekenhuis met daarbij gelegen, tuin en boomgaard, op het westeinde van net kloosterterrein alsook eene weide in Overdie, verkocht, en 4 jaren ïater troffen de 6 overgeblevenen met de stedelijke regeering eene overeenkomstwaarbij haar een behoorlijk onder houd en, na haar u.tsterven, het bezit van het klooster aan do stad verzekerd werdom in het vervolg tot zieken-, wees- of armenhuis te dienen; terwijl de drie in 1567 nog levenden tegen eenige vergoeding het tusschen het verkochte ziekenhuis en het spinhuis vrij staande brouwhuis alvast prijs gaven om tot een pesthuis inge richt te worden. Na de omkeering van 1572 besloot de vroedschap de stichting met de lasten tot de stad te nemen, en de begijnen met vriendschap te transporteeren en uit te koopen. Den 10 Juni 1576 werden burgemeesteren gemachtigd om met eenige kooplieden te handelen over den verkoop van het witte begijnhof, naar hut bestek den toeko menden koopman voor te stellen; en den 21 om, wegens de groote behoefte der stad aan geld den koop toe te staan aan den gouverneur jhr. Diederik Sonoy, ingevolge het gemaakte bestok en de met hem besproken voor waarden en hemzijne vrouw en kinderen tot den tweeden graad te beloven exemtio en vrijdom van accijns. Vier dagen daarna geschiedde de overdracht, welke alles omvatte wat gelegen was oostelijk van een lijn, getrokken van de Nieuwesloot tot de Raamsloot langs den west gevel van het spinhuis; van do ruimte westwaarts daarvan tot den muur der Doelen- en andere erven bekwam de kooper het tijdelijk gebruik maar mocht do stad tusschen het spinhuis en het pesthuis eene straat willen maken dan moest hij dien muur verplaatsen langs genoemde lijn een uitgang in die straat mogende houden van 8 voeten breedte. De stad zou in die straat geeue erven verkoopen dan tot op één voet van do lijn, en men zou er nimmer huizen op mogen bouwen die door platten of vensters gelegenheid tot uitzicht gaven over den ver plaatsten muur. De sloot langs de Ramen mocht nimmer verkochtverpacht of gedempt worden. De kooper be kwam vrijdom van accijnswacht en schutterij en betaalde contant*). Don 25 Juni 1581 bewilligde de vroedschap ook den verkoop door burgemeesteren aan Sonoy voor j 487 10van het pesthuis dat naar een huis aan het einde der Paternosterstraat werd over gebracht. Genot van de daarnaast zijnde ruimte schijnt hij niet lang gehad te hebben, daar reeds in 1582 twee erven aan de oostzijde der ontworpen straat ter betim mering werden uitgegoven, vermoedelijk in het zuidelijk deelaangezien eerst den 9 April 1587 besloten werd het Raamveld ter bebouwing te verkoopen. Waarschijnlijk bewoonde Sonoy, die veel afwezig moest zijn het groote gesticht niet slechts met zjjn gezin maar huisvestte bij daarin ook zijn schoonzoon (zijn De koopsom, is bij het ontbroken der thesauriers- rekening van dat jaarniet na te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3