DE ROOFRIDDER. 1894. ZONDAG 21 JANUARI. Landbouwbelangen. FEUILLETON. N ederlan d._ XO. 9, Kerste blad. Zes en Negentigste «laargang. A Lk >1A A ItSCII T COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegevenAbonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prjfs der gewone ,%dvertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Dat er iu 'de laatste jaren door ;s lands Regeering geen acht geslagen wordt op de belangen van den landbouw, zal moeielijk iemand kunnen beweren, die hetgeen er op het gebied van wetgeving en bestuur is geschied met aandacht heeft gevolgd. Mocht men vroeger geklaagd hebben over gebrek aan inlichting bij de Regeering door deskundigen en belanghebbenden, na de oprichting van de Rijks-landbouwcommissie bestaat er voor dio klacht geen grond meer. Bij de indiening der staatsbegrooting kon digde de Regeering haar voornemen aan om bij een af zonderlijk wetsontwerp gelden aan te vragen tot reorga nisatie van de Rijks-landbouwschool en tot oprichting van een Rijks-tuinbouw3chool, en dit voornemen werd door verscheidene leden der Tweede Kamer met ingeno menheid begroet. Geldelijke steun werd verleend aan verschillende maatschappijen en vereenigingen tot bevor dering der belangen van den landbouw en het landbouw onderwijs. Voor vakonderwijs en de zuivelbereiding bezoldiging van landbouw- en zuivelconsulenten en wandelleeraars werd subsidie gegeven. Gelden werden beschikbaar gesteld voor twee wiuterscholeu en voor vijftien bestaande en eenige nienw op te richteu wintercursussen. Rijkslandbouw-proefstations werden opgericht en naar ge bleken behoeften uitgebreiden verbeterd. Aan particulieren werd geldelijke steun verleend voor het aanleggen van proefvelden. Op dien weg wil de Regeering voortgaan en waar belanghebbenden van den ernstigen wil doen blijken om op deze of gene wijze de belangen van land-, bosch- of tuinbouw of zuivelbereiding te bevorderen, daar staat zij gereed voorlichting en geld beschikbaar te stel len. Ook bij den aanleg van tramwegen is het belang van den landbouw in hooge mate betrokken, en van den ernstigen wil om ook daarvoor steun te verleeuen, overal waar gemeeuten en provincie de behoefte aan verbetering der middelen van verkeer toonen te beseffen heeft de Regeering overtuigende bewijzen gegeven. De Tweede Kamer heeft baar daarin gesteund, en het is te verwach ten dat ook do Eerste Kamer niet achter zal blijven Voor den aanleg van vier stoomtramwegen werd op de be grooting van dit jaar een gezamenlijk bedrag van f167.594 uitgetrokken en van die vier zal de provincie Noord holland er twee bekomenéén van Alkmaar naar Pur- merend en één van Schagen naar Wognum. De rijks- subsidiön voor deze twee stoomtramwegen zullen in 't geheel omstreeks f 400000 bedragen. Ook in een ander opzicht zijn de belangen van land bouw en grondbezit niet vergeten. De daarop drukkende lasten ziju aanmerkelijk verminderd. Bij de nieuwe re geling van de grondbelasting is de opbrengst f 960000 lager gesteld. De rechten op den verkoop van onroerende goederen zijn verminderd met een bedrag van f 4336000. ROMAS VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 73) o— De abdis kon slechts met groote moeite hare geweldige ergernis, bij het hooren van dit antwoord, bedwingen. Indien gij hem eens liet zweren, dat hij ten eeuwigen dage in vrede en vriendschap met de stad wilde leven," opperde Jutta, zoo kalm mogelijk. De heer Nikolaas van Bekheim schudde het hoofd Dergelijke eeden zijn al meer dan eens verbroken, mevrouw. Indien wij den graaf het leven schenken, is het dringend noodzakelijk, dat wij hem gevangen hondenwij zouden, door anders te handelen, lichtzinnig den eenigeu zekeren waarborg verspelen, waardoor wij gevrijwaard blijven tegen verdere aanslagen van zijne broeders en zijne machtige vriendenwanthoe 't ook gamet zijn hoofd blijft hij ons borg voor de vrede, vrijheid en volkomen onafhan kelijkheid der stad." •Zoudt gij ook niet meenen, dat 't mij wel gelukken zon een voor u en uwe stad zeer voordeelig vergelijk tusschen u en den graaf tot standte brengen vroeg de abdis in zenuwachtige spanning. Ik geloof het niet, mevrouw. Wij hebben de beslissing over leven en dood van onzen gevangene reeds in andere handen gegeven," antwoordde de burgemeester met nau welijks verholen spot. Het gericht onder den hoogen boom zal het vonnis vellen over graaf Albrecht van Regenstein." Het gericht onder den hoogen boomNooit in der eeuwigheid!" riep de abdis hartstochtelijk uit. »Hoe komt u zoo iets in het hoofd, mijne heerenHoe durft gij het wagen van het gericht onder den hoogen boom te spre ken? Daarover heb ik te beslissen, ik, hoort gij, en niet gij •Weet gij ons eenen anderen weg aan te wijzen, acht bare vorstin vroeg de burgemeester. De schepenenbank der stad kan en mag over den persoon des graven geen recht spreken." Wat praat gij van recht! Hij is in zijn recht en De verlaging van den zoutaccijns van f9 op 3 de 100 kilogram waardoor de schatkist ongeveer f 3000000 's jaars zal missen zal ook aan de zuivelbereiding ten goede komen. Door een en ander zal jaarlijks omstreeks acht millioen gulden minder aan belasting geheven wor den. Van de nieuwe belasting op de bedrijfs- en andore inkomsten is het landbouwbedrijf vrijgesteld. Een andere ontheffing van lasten mede inzonderheid den landbouw ten goede komende de afschaffing namelijk van de rijks- tollen op vaarten en wegen moest voorloopig worden uitgesteld maar het plan is niet opgegeven en de af schaffing wordt voorbereid. Daardoor zal opnieuw een vermindering van lasten ontstaan die op ruim een half millioen is geraamd. Andere middelen in het belang van de landbouwers zijn in overweging, en daaronder bekleedt een voorname plaats de verbetering en verruiming van het landbouw- crediet. Ongetwijfeld is het voor het landbouwbedrijf in zijn verschillende takken van groot belangonder niet te bezwarende voorwaarden zich tijdelijk de uoodige gel den te knnnen verschaffen die voor een winstgevende uitoefening van dit bedrijf noodig zijn. Herhaaldelijk heeft de landbouwer uitgaven te doen die eerst door latere ontvangsten kunnen worden gedekt. Do Landbouw- commissie heeft, om in die behoefte te voorzien, aange drongen op de oprichting van een staatshypotheekbank maar de regeering heeft stellig verklaard, dat een voorstel tot oprichting van een dergelijke instelling niet van haar is te wachten. Bij het verleenen van het octrooi aan de Neder- landsche Bank die gelijkelijk op landbouw- en op han delspapier crediet verleent, is van hot beginsel uitgegaan, dat het credietwezon geheel behoort te worden overgelaten aan particuliere instelliugeu. Van dat beginsel wil de Re geering niet afwijken. Deed zij dit ten behoeve van den landbouw, voor vele andere bedrijven en ondernemingen zou op dezelfde gronden onmiddellijke hulp van don Staat kunnen worden gevraagd, en de Regeering heeft met be slistheid geweigerd op een zoo beden kolijken weg don eersteu stap te zetten. Na dit antwoord schjjnt men van verderen aandrang bij do Regeermg af te zien en piu-iuou te tuiamau oxn langs anderen weg den landbouwer te verschaffen wat hij noodig heeftin zooverre hij door de bestaande par ticuliere banken niet kan worden geholpen. Reeds meer malen heeft men gewezen op de goede diensten die de Schotsche banken en de Raiffeisensche leenbanken in de Duitsche Rijnstreken bewijzen, en ook thans gaan er stem men op om ook hier te lande dat voorbeeld te volgen. De Duitsche banken werken in kleine kriugen, binnen een paar gemeenten. Alleen inwoners van die streek worden tot leden aangenomen. De besturen bestaan uit Je meest geachte en vertrouwde ingezetenen. Zij kennen de menschen en do toe standen, geven geeu crediet dan aan personen die wat hun karakter betreft, als vertrouwbaar bekend staan en tegen aan uwen kant het onrecht!" viel de abdis, die zich reeds te lang bedwongen had, uit. »Alleen, omdat hot geluk hem een oogenblik verlaten heeft, is hij in nwe bloedgierige handen gevallen en uw verwenscht verraad heeft hem in ellende en oneer gebracht." Over recht en onrecht zullen in deze zaak de vorsto- lijke rechters onder den hoogen boom beslissen." Dan is ook over hem de staf gebroken. Maar wat wilt gij dan toch eigenlijk?" Hem zal gerechtigheid geschieden," sprak de burgemees ter op plechtigen toon. »Wij hebben een gezantschap afgevaardigd naar hertog Otto van Bruuswijb, met ver zoek, zoo spoedig als hem zal behagenhet gericht der vorsten bijeen te roepen." Wij hebben afgevaardigd?" herhaalde de abdis langzaam en met grooten nadruk op iedere lettergreep. •Gij wilt veeleer zeggen, mijnheer de burgemeesterwij verzoeken u vergunning, om oen gezantschap aan den hertog te mogen zenden." Wij hebben het reeds gezoudenmevrouw", ant woordden thans de beide heeren tegelijk. •En dat hebt gij durven doen, zonder mij daarin te kennen Met eene koele, trotsche hoofdbuiging bevestigde Niko laas van Bekheim hare vraag. Wij keuden uw antwoord ook zonder er naar te vragen, hoogwaardige vorstin," zei Werner Scheerenschmid. •En dus zal het vonnis geveld worden door den hertog van Brunswijk, den broeder des bisschops, van den man, die zich beroemt graaf Albrechts doodvijand te zijn! En dat noemt gij recht spreken!" De burgemeester haaide de schouders op. »De opperste leiding van de vergadering der vorsten komt den hertog ditmaal van rechtswege toe er is dus niets aan te ver anderen. Bovendien in den mond van het volk heet hij Otto do goed e." Misschien zon 't u beter te pas komenindien hij den bijnaam de strenge droeg heer burgemeester", voegde de abdis den spreker spottend toe. Welnu 't is gelukkigdat ik ook nog zitting heb en eene stem in het gericht der vorsten. Tot weerziens dusonder den hoogen boom hoogwijze heeren 1" En met een woedend en verachtelijk handgebaar keerde zij aan de verblufte beeren den rug toe en verliet ijlings het vertrek. zakelijke zekerheid of voldoenden persoonlijken borgtocht, onderzoeken de zaak, waarvoor de gelden worden aan gevraagd, en houden toezicht dat zij tot geen ander doel worden bosteod. De ondervinding heeft deze banken van zeer gunstige zuden doen kennen. Duizenden zijn er door geholpen, inzonderheid kleine, onbemiddelde landbouwers, en door haar uitmuntend beheer bleven de banken steeds voor verliezen gevrijwaard. Zij worden bij honderden geteld, en leenen op hare beurt de noodige gelden bij de eene of andere grootere bank. Op dergelijke wijze zou ook de Nederlandsche land bouwer geholpen kunnen worden. Crediet is uitmuntend, maar alleen waar het ijver, volharding en nauwgezet heid steunt en de ondorneming waarvoor het verleend wordt, den ondernemer werkelijk voordoel kan opleveren. Samenwerkingcoöperatie kan daarenboven den land bouw nog meer ten goede komen. Ook in dit opzicht heeft reeds hier en daar de ondervinding uitspraak ge daan. Het voordeel van gezamenlijke inkoopen van mest stoffen zaaizadenveevoeder en landbouwwerktuigen ligt trouwens voor de hand. Niet zelden doet zich voorts het bezwaar voor dat de producten niet onmiddellijk met het meeste voordoel zijn te verboopen. Waar vol doende. en veilige bewaarplaatsen worden opgericht, zouden de landbouwers en evenzeer de handelaars die de producten reeds mochten hebben opgekocht op de daarin opgeslagen veldvruchten zaden en granen voor schot knnnen ontvangenzelfs voordat de vruchten zijn binnen gehaald zou bij goed toezicht door middel van het oogstvorband gelijk voorschot kunnen gegeven worden. Waarschijnlijk zon de werking dezer banken er door gebaat worden, wanneer zij zich niet uitsluitend tot het zuivefe landbouw-crediet bepaalden. Niet het geheele jaar door heeft de landbouwer behoefte aan geld; er zijn ook tijden dat hij het ontvangen geld veilig en mot eenig voordeel tijdelijk moet kunnen beleggen. Daarom zou de bank ook voor andere zaken geld moeten beschikbaar stellen en tijdelijk met winst kunnen plaatsen. Mag men verwachten, dat zoowel de Landbonwcom- missie als de maatschappijen en vereenigingen die zich de bevordering der bedrijven van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding hebben ten doel gesteld, deze onderwer pen tot een punt van zoo ernstige overweging zullen maken, dat woorden en gedachtenwisseling weldra tot daden zullen leiden Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 12, wordt de gonvernements-koffie- oogst op Java voor 1893 thans geraamd op 69,093 pikols. Te Groningen heerscht in hevige mate de influënza. Do sterfte, vooral onder bejaarden, is zeer groot. Van den 12 tot den 16 werden 37 personen begraven. Dit onderhoudwaarvan Jutta zich heel wat had voorgesteld, was dus op niets uitgeloopen. De rechtbank der vorsten was bijeen geroepen aan het vonnisdat zij vellen zou moest onvoorwaardelijk uitvoering worden gegeven. Het kwam er dus in de eerste plaats op aan te verhoedendat men het doodvonnis over Albrecht uitsprak. Indien hij slechts in leven bleef, al kon hij dan ook de gevangenis niet ontloopen dan schoot toch altijd de mogelijkheid over om hem vroeg of laat daaruit te bevrijden onverschillig wanneer zulks geschieddeen of het door listomkooping of desnoods door geweld zou worden ten uitvoer gebrachtin ieder geval bleef dan de waarschijnlijkheid zijner redding vroeg of laat bestaan in het vooruitzicht waarvan Jutta in de eerste en voornaamste plaats hare hoop en verwachting bouwde op het bekende feitdat de volksgunst wisselvalliger en onbestendiger is dan weer en wind. Den volgenden ochtendop het uurvoor de plechtige teraardebestelling van Siegfrieds stoffelijk overschot vast gesteld kwam de abdismet Adelheid en Odaden hoofdman van het stift en den secretaris benevens eenige gewapendenallen te paardop de open plek in het woud aan waar hot lijk van den jongeling reeds aan wezig was. Jutta had niet bepaald het uiterlijk van eenen rouwdragende nu en dan sloeg zij eenen ouder zoekenden blik op Odazij was onrustig en zichtbaar verstrooid en hare drie modgezellen die haar reeds lang genoeg kendenleiddon uit haar geheele manier van doen en hare levendige hartstochtelijke gebaren afdat zij iets bijzonders in het schild voerde. Weldra kwam de lange stoet van bloedverwanten en vrienden langzaam nader en de abdis en haar gevolg stegen afom zich te voet bij de overigen aan te sluiten. Acht zwaar gewapende ruitersde eenigen ongeveer van de gansche dappere schaardie uit het moorddadig gevecht in den hollen weg waren teruggekeerd, droegen de met kransen van eikenloof en bloemen versierde kist. Onmiddellijk daarachter volgden ridder Bock van Schlan- stedt met twee der zijnen dragende Siegfrieds helm schild en zwaard daarop volgde do wapenmeester Klink- hard die het edele strijdpaard van den overledene aan den teugel leidde. Daarachter liepen de broeders Bern- haid met zijne gemalin RegiuhildeUlrich die uit Hildesheim overgekomen wasen Poppo en Güuther de drie dames voegden zich bij henterwijl Willokiu-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1