No. 9. Tweede blad. Zes en Negentigste «Jaargang. 1894. Z OIVDAG 21 JANUARI. üechts uithalen STJSDXSSalJK, MUSEUM te Alkmaar. Buitenland. Nederland. 5 imiUIISCIIK Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per •5 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmers "©,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Zij, die met 1 Mei 1894 voor onderwij zer aan de openbare tweede tus sclienschool te ALKHA4R (hoofd de heer W. S. P. HOPP), op 65©,— jaarwedde in aanmerking wonschen te komen, melden zich onder over 'e88'no van stukken vóór 1 Februari bij het Gemeente bestuur aan. De BURGEMEESTER der gemeeute Almaar vestigt bij vernieuwing de aandacht der ingezetenen op den in houd van artikel 31 van het onlangs vastgestelde regle ment op de wegen in Noordholland, luidende: «Ruiters en bestuurders van rij- of voertuigen, elkander »in tegengestelde richting voorbijrijdendezijn verplicht «rechts (van de hand) uit te halen. «Wanneer zij in dezelfdo richting achter elkander rijden sis de achterste, zoo die den voorste wenscht voorbij te «rijden, verplicht dezen daarvan te verwittigen, waarna «deze rechts (van de hand), de voorbijrijdende links (bij «de hand) moet uithalen. «Doze bepalingen zijn niet toepasselijk bij het voorbij- «rijden van tramwagens, in welk geval de ruiter of voer «man verplicht is uit te halen naar de zijde van den weg «die door de trambaan wordt vrijgelaten," en verzoekt dringend den belanghebbenden mede te werken tot het opvolgen van dit voorschriltop de na leving waarvan streng zal worden toegezien. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Januari 1894. A. MACLAINE PONT. De COMMISSIE van TOEZICHT op het STEDE- TIJh MUSEUM te ALKMA Adaartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de ingezetenendat voor hot jaar 1894 weder UATIIMKHIVIITUV ter bezichtiging van het Museum tegen betaling van één gulden per gezin beschikbaar worden gesteld, op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin, daar onder begrepen de tijdelijke logés en de kinderen boven 12 jareu deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en I rij dag van iedere week tusschen één en drie uren des namiddags. Die kaartendoor de commissie op aanvrage aan de hooiden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten bij het bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1894 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museum, richten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 1 Haart 1894: na dien tijd worden, dergelijke kaarten met niet afgegevenDe Commissie voornoemd, C. W. BRUINVIS, Voorzitter. Alkmaar, A. KLhSENER. 21 Jan. 1894. J. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. A* rond belas ting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen dm- gemeente dat het kohier der grondbe lasting, dienstjaar 1894 op 17 Januari 1894, door den Provincialen Inspecteur der directe belastin gen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering rgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening fan zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, tiet Hoofd vim het Bestuur voornoemd, 20 Januari 1894. A. MACLAINE PONT. BEL«|e. De opperste arbeidsraad te Brussel heeft le besprekingen over ée miaimnm-iioonen geëindigd en le volgende moties aangenomen. De arbeidsraad beveelt de regeering aan, bij de open bare werken alle mogelijke rabatten te vermijden, waar oor de loouen beneden hot gemiddelde dalen. Hij wijst Ie tusschenkomst van den Staat bij de vaststelling der oenen af en oordeelt, dat dit de taak dei' vakveroeni- iogeu i>3. Eindelijk werd nog besloten een periodieke statistiek er loonen op te maken en een onderzoek in te stellen aar de loonsverminderingen die het gevolg zijn van et toepassen van het Sweating-stelsel. ©UlTlCIIfjAllID. Bij den bondsraad is een wets- 0 werp ingediend tot invoering van een stelsel van stoep in strafzaken en tot het geven van schadeloos- elling aau personen die onschuldig veroordeeld zijn. e' recht op die vergoeding vervalt echter, als de vor- 'rdeelde haar niet binnen drie mianden vraagtnadat |db onschald is gebleken. Don 18 moest de politie te Borlijn eone door 2000 werkloozen gehouden betooging met de blanke sabel uit een drijven. Hot voorstel der socialisten in den gemeenteraad van Berlijnom den werktjjd voor gemeentelijke arbeiders tot 8 uren te beperken is door de daartoe benoemde commissie verworpen; alleen werd eene motie aangenomen tot bespoediging van verschillende bouwwerken gedurendo den winter. EMtiEI/AAD. Een miueraalwaterfabrikant te Lon den is tot f 1200 schadevergoeding veroordeeld ten bate van een zijner werkliedendie een oog had verloren door het springen van een flesch op grond dat de fa- brieksinspectenr bet gebruik van een oogscherm had noodig geacht, zonder dat daaraau gevolg was gegeven. Het gevolg vau het besluit om in de onder het be heer vau het ministerie van oorlog staande fabrieken en werkplaatsen den achtnrigen arbeidsda in te voeren zal zijn, dat 14000 man van dezen maatregel voordeel zullen hebben. Hot werk zal waarschijnlijk to 8 uren 's morgens beginnen en niet later dan 6 uren 's avonds eindigen. Op Zaterdag zal het werk reeds te kwartier over twaalven gestaakt wordon. VBANHH1JH. Mélinede leider der voorstan ders van bescherming, is tot voorzitter der commissie voor de invoerrechten gekozon. ©»*TE*RIJH-H©\tiAUl.f E. Het verhoor der beschuldigden in het Omladina-proces te Praag heeft tot dusver weinig belangrijks opgeleverd. De hoofdbeschnl- digde ontkende al bet hem te last gelegde, bewerende dat bij hem gevonden aanteekeningen van bezwarenden aard niets anders waren dan de schets voor een roman, dien hij wilde schrijen. Groot opzien baart te Budapest de verklaring van graaf Szaparyden gewezen minister-president, dat hij geen lid der liberale club kan blijven, omdat hij zich niet vereenigen kan met de wijze, waarop de regeering het vraagstuk van het burgerlijk hnwelijk wil oplossen: hij meent eene betere oplossing te kunnen voorstellen. Vooraf was in eene clnbvergadering besloten, dat nie mand in het partjjverband kon blijven die deze voor stellen der regeering bestreed. Dertieu leden volgden Szapary's voorbee'd. ïWEDENL In de troonrede ter opening van de zitting van den Rijksdag worden als nienwe middelen van heffing voorgesteld invoering van successierechten en verhooging van do zegel belasting. In de voorgelezen begrooting vraagt de regeering kredieten tot een bedrag van 10.622.000 kronon te verdoelen over 5 jaren, waaronder 2.500.000 kronen voor 1895 ter uitbreiding van het materiaal voor de verde diging ter zee. ECJlfETE. In 1893 zijn 3341 schepen door het Suezkanaal gevaren. De opbrengst der rechten was 70.7 miljoen francs tegen 74.5 in 1892 en 83.4 in 1891. Armbestuur. De volgende vragen zijn, in verband met eene herzie ning der wet op het armbestuur, door den Minister van binnenl. zaken aan de gemeente-besturen gericht 1°. Hoe stelt nw burgerlijk armbestuur zich op de hoogte van de behoeften der huisgezinnen, die zich om onderstand aanmelden 'i 2°. Welke is de verhouding van de betaling in geld tot die in natura 3°. Wat is het maximum van hetgeen in uw gemeente in den regel aan één gezin per week aan bedeeling wordt verstrekt 4°. Wordt na verstrekking van bedeeling eenig toe zicht gehouden op de bedoelde gezinnen en zoo jaop welke wijze 5°. Wordt door het burgerlijk armbestuur ook bedee ling verstrekt aan personen of aan gezinnon, die ofschoon onvoldoende, reeds door kerkelijke of particnliere instel lingen van weldadigheid worden bedeeld 6°. Bestaat er in uwe gemeente eene georganiseerde samenwerking tusschen de burgerlijke, kerkelijke of parti cnliere armenzorg Zoo ja, op welke wijze 7°. Wordt hierdoor het burgerlijk armbestuur bekend gemaakt met den toestand en de verzorging van alle of van de meeste bedeelden 8". Worden bij de verstrekking van subsidiën in uwe gemeente overeenkomstig art. 59 der armenwet voorwaar den gesteld Zoo ja, welke Tweede Manier. Westlndlsche comptabiliteitswetten. Ia hare Memorie van Antwoord omtrent de wetsont werpen tot regeling van de wijze van beheer en verant woording dor koloniale geldmiddelen van Suriname en Curasao en wijziging der Regeeringsreglementen van beide kolomën, wijst de regeering er op, dat de Koloniale Staten van Suriname en de Koloniale Raad van Cnraoao geen adviseerende colleges zijn en hun gsvoelen dus niet kon worden ingewonnen. Zy badden uit eigeu beweging kun- uen doen blijken van hnune inzichten doch dit ie niet geschied. De Regeering verdedigt op verschillende gronden het voorstel om Nederland het laatste woord te geven met opzicht tot Suriname's begrooting, ook wanneer die begrooting zonder subsidie sluit en tevens om bij de be oordeeling éénheid van gedachte te laten voorzitten. Er valt niet te denken aan het vaststellen der begrooting uitsluitend in de kolonie en het doen vervallen van sub sidie, daar Nederland als sonverein van Suriname steeds verplicht zal zijn bij te passen, wanneer zonder zijne hnlp oen behoorlijk beheer niet te voeren zon zijn. Evenmin kan aan het snbsidieeren een eindpaal worden gesteld door te bepalen, dat het subsidie ieder jaar met ':,0zal verminderen. Op dezelfde gronden verdedigt de minister definitieve vaststelling van de begrooting voor Curasao door de wetgevende macht. Bij nota van wijziging zijn in verschillende artikelen redactiewijzigingen aangebracht. De minister acht het niet twijfelachtigdat do wet gevende macht ook in vervolg van tijd, indien er over schotten op den kolonialen dienst blijken te zijn zal bepalen, dat die aan de kolonie zullen verblijven. De con trole van de westindische geldmiddelen bij de Algemeene Rekenkamer zal ongeveer 8000 's jaars aan meer per soneel kosten. Voor do in werking treding der nieuwe voorschriften is thans ingesteld de termijn van 1 Jannari 1896. Te Gronsveld (Limburg) is den 18 een arbeider werkzaam in eene mergelgroeve onder instortenden morgei geraakt en levenloos daaronder uitgehaald. Hij was gehuwd en laat vier kinderen na. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de examens ter ver krijging van abten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari. Zijdie zich aan het examen in een dezer vakkeu of in beide weuscben te onderwerpen moeten zich vóór 2 Februari aanmelden bij den voorzitter der commissie of de voor zitters der commissiën, voor welke zij weuscben te ver schijnen, met overlegging van a geboorte-akteb. ge tuigschrift vau zedelijk gedrag. De voorzitters der commissiën zijn voor de nuttige handwerken te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie, te 's-Hertogenbosch te 's-Gravenhago J. C. Fabins, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie, te Delft; te Utrecht A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht: te Leen warden J. E. van Rennesse, schoolopziener in het district Heerenveen, te Sneok; voor de fraaie handwerken te Breda H. Tb. van der Grinten, schoolopziener in het district Bredate Breda te 's-Gravenhage mr. A. M. de Cockschoolopziener in het district Rotterdamte Rotterdam te Leeuwarden mr. C. J. Prakken school opziener in het district Leeuwarden, te Leeuwarden. Zij die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen moeten van dat voornemen doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zij zich aanmelden. Den 17 is te Utrecht overleden de heer dr. A. W. Aliugs, oud-directenr van het Doofstommen-Instituut te Groningen. De gomeenteraad van Delfzijl heeft besloten aan werkloozen werk te verschaffen, door hen keien te laten kloppen en het loon daarvoor bepaald op 2,25 per kub. el met een minimum-loon van f 0,60 per dag voor iederen werkman. Amsterdam. De politie heeft te Bnssum de hand gelegd op den vervaardiger der valsche rijksdaalders,, die in den laatsten tijd in omloop waren. Dr. Aletta H. Jacobs alhier, heeft een beroep gedaan op de vrouwen van Nederland aan wier «onredelijke eischen het verlungon dat bij haar binnentreden in een winkel het bedienend personeel haar staande ontvangt, naar vele winkeliers beweren de gezondheid van een groot aantal jonge meisjes wordt opgeofferd. Om zeker te zijn, dat aan dit verlangen wordt voldaan, plaatst de winkelier eenvoudig geen stoelen of bankjes achter de toonbank en nu strekt haar verzoek aan dé dames, dat zij telkens wanneer zij een winkel binnentreden waar geen gelegenheid tot zitten achter de toonbank bestaat, aan den patroon te kennen zullen geven dat hare ver dere bezoeken van het bestaan d er gelegenheid worden, afhankelijk gesteld. Zoodoende zonden zij in korten tijd do voldoening smaken, van een ernstig kwaad te hebben uit geroeid en voor talrijke vrouwen den toch reeds harden strijd voor het bestaan eenigormate te hebben verlicht. Volgens een bij de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij ingekomen bericht is van liet stoomschip Amsterdam, den 17 van Rotterdam te Nieuw-York aan gekomen den 15 in don Atlantiscben Oceaan bij eene poging tot redding van schipbreukelingen van den ame- rikaanschen schoener Maggie Well de reddingboot by zwaren storm, met hevige sneeuwvlagen, omgeslagen en zijn bij dit ongeval verdronken J. Meijer, eerste officier, E. RequantbootsmaatA. Ondyn timmerman, A Bas eerste tusschendekswachter, de kwartiermeester F. Eich- horn en de matroos A. van Vliet. Ook de schoener is- met man en muis vergaan. Do heer mr. G. van Tienhoven minister van buiten-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5