r c I I pi F L t L 344ste Staatsloterij. Historische Herinneringen. Het HOF, juU r. [te t 1 ■In p id I m ml u 101 en de >ti on '19 ia p ,5' OH r 8 I ;o- 1 01 1. 1 f h q landscho zaken heeft het eere-voorzitterschap der aan staande bakkerij-tentoonstelling aanvaard. De heer J. R. Wtiste zalwegens vertrek nit de ge meentehet lidmaatschap van den raad neerleggen. Van Emmenes, die zich den 19 alhier moest aanmelden tot het ondergaan der gevangenisstraf van negen maanden, waartoe hij veroordeeld was, is naar Antwerpen uitgeweken. Haarlem. De kegelclub »Hard gaat ie", alhier, heeft besloten, van 25 Februari tot en met 8 April a.s. een grooten kegelwedstrijd te houden die verdeeld zal zijn als volgta. korpswedstrijd voor clubsdie nog nimmer een eere-prijs behaald hebben b. korpswedstrijd c. personeele wedstrijdcl. vrjje baan. St. Maarten. In 1893 zijn alhier geboren 23 overleden 17, gehuwd 5. De bevolking daalde van 1Ü08 tot 992. Texel. Het is den 18 's morgens aan de sleep boot »Hercnles" aan den Helder gelukt het achter den vuurtoren van Eierland gestrande schip »California" vlot te brengen en in de haven van Niouwediep binnen te sleepeu. Den 15 is tot hoofd-ingeland voor de 30 gemeenschap pelijke polders gekozen de heer C. M. Veeger. Uitgeest. Voor de vierde maal vergaderden de leden van »Nut en Genoegen", thans om te luisteren naai de leerrijke en belangwekkende lezing van den heer ds. H. de Boer, uit Alkmaar. Deze spreker, die in 1891 en '92 eene zeereis heeft gedaan door de Middellandscbe Zee, o. a. naar Athene, Constantinopel en Smyrna, gaf vau deze reizen eene zeer boeiende beschrijving, die met het grootste genoegen werd aangehoord. Eene groote verzameling fraaie photographieëu heeft de heer de Hoer uit Griekenland, Turkije en den Levant medegebracht, en deze werden alle in de vergadering ter beschouwing aangeboden, waardoor de waarde van het gesprokene niet weinig verhoogd werd. Na gedurende eenigen tijd van diefstal met inbraak bij nacht niets gehooid te hebben, moesten wij nu eens weder van zulk eene brutaliteit vernemen. Thans gold het den winkelier P. Moijer, bij wien eene groote winkel ruit is ingedrukt en voor ruim f 20 aan winkelwaren weggenomen zijn. Dit is nu het achtste geval in een half jaar tijds, terwijl de nasporingen der politie tot heden zonder gevolg bleven. De heer H. J. Garvelink, hoofd der openbare school alhier, heeft een cursus geopend in het engelsch, die in eene behoefte schijnt te voorzien. Velenwaaronder vol wassenen, nomen er aan deel, met het oog op den handel in bloembollen met Engeland. Zaandijk. Den 16 stierven van S. Fonteyn twee koeion aan miltvuur en den 17 een derde koe. De afdeeling Noordholland der vereeniging „Het Hüederlaiids-oh Rundvee-Stamboek'', houdt hare vijftiende algemeene vergadering, op maandag, 29 Januari 1894, 's namiddags half een ure," (amst. tijd) in een der lokalen van het hotel »Krasnapolsky", te Amsterdam ter behandeling o. a. van verkiezing van drie leden van het bestuur die den 1 Januari 1895 in functie treden wegens do aftreding van de heeren C. de Goede Hz., H. Vijn Hz. en J. Oostwoud Wijdenes benoeming van vier afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene verga dering der Vereeniging te Goes bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal worden gehouden uitreiking der in 1893 uitgeloofde aanhoudings- premiën voor jarige stieren rekening over den dienst 1S93 bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging; voorstellen van het bestuur 1°. om 250 beschikbaar te stellen of tot het uitreiken in 1894 van tien aanhoudingspremiën van f 25 ieder, voor éénjarige stieren, die bij de voorjaarskeuring in 1894 worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-Stam boek, afdeeling Noordholland. Het recht op een aanhou dingspremie vervalt, wanneer de stier van de hand wordt gedaan vóór de zomer Beemster-Stieren marktof tot het nemen van maatregelen tot verspreiding over de provincie Noordholland van eenige veeslageu, waarvan, blijkens de ervaring verkregen door en gedurende het bestaan en de werkzaamheid van het Nederlandsch Rundvoestamboek, de meeste voordeeleu voor het Noordhollandsch veeras zjjn te verwachten; 2°. om aan den prijs, door de Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Schagen in 1894 uit te loven voor stieren, geboren in 1892, toe te voegen J 25, mits het bekroonde dier is ingeschreven in het Nederlandsche Rundvee-Stam boek en binnen de provincie Noordholland ter dekking beschikbaar blijft tot de e k. zomer Beemster-stierenmarkt concept-begrooting voor den dienst 1894. Post en Telegraphie. Het volgende request is aan den heer hoofd-directeur van Post en Telegraphie door den Nod. Bond voor Post en Telegraaf beambten De Post verzonden. Excellentie Geven met verschuldigden eerbied te konnen onderge- teekenden, leden van het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Post- en Telegraaf beambten De Post, goed gekeurd bij kon. besluit van 22 Februari 1893 no. 24 en waarvan afdeeiicgen gevestigd zijn te Alkmaar, Am sterdam, Breda, Groningen, Haarlem, Leiden, Nijmegen, Rotterdam en Apeldoorn, dat voornoemde afdeelingen met genoegen kennis heb ben genomen van de berichten in verschillende couranten, omtrent het voornemen den mantel te doen vervangen door een jas. Daar zij allen overtuigd zijn dat de mantel zoowel voor post- als telegraaf bestellers, een zeer ondoelmatig kleedin stuk is, hebben ondergeteekenden besloten, zich tot Uwe Excellentie met een verzoekschrift te wenden, waarin zij hunne groote dankbaarheid betui gen met den voorgenomen maatregel, en bij uwe Excel lentie er eerbiedig op aandringen zoo spoedig doenlijk over te gaan tot de vervanging van den mantel door een doelmatiger klee-lingstuk, zoowel voor post- als telegraaf- bestellers. 't Welk doende enz. De Ned. Bond voor Post- en Telegraaf beambten DE POST, C. E. J. PRIESSEN, Voorzitter. W. G. AARSEN, Secretaris. W. A. H. KERKHOFF, Commissaris. 5e Klasse, 8e lijst, 19 Jan. No. 15553 f 100,000; Ns. 5392,11060,13162,13977, 16201, 19067 en 19336 f 1000 Ns. 7478, 9950, 11231, 17709, 20295 en 20352 f 400; Ns. 1753, 4879, 7981 1 200 Ns. 1974, 3039, 4179, 4394, 6669, 9203, 9720 10399, 11745, 11775, 16191 en 20524 f 100. Tentoonstelling te Antwerpen. Naar wij vernemen zal de nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Antwerpen hoogst belangrijke inzen dingen bevatten. Vele toezeggingen voor koloniale pro ducten werden door de commissie ontvangen van onze grootste cultuurmaatschappijen. De belgische hoofdcom missie heeft dan ook de toezegging van ruimte voor de nederlandsche afdeeling reeds twee malen moeten uit breiden. De boekhandel zal eene omvangrijke gezamen lijke inzending doen. Verscheidene bekende nederlandsche takken van industrie zullen op flinke schaal vertegen woordigd worden. Bouwkundige teekeningen papier steendruk, tapijten, glas, aardewerk, rijtuigen, zilveren werken, landbouwproducten, cacao, voortbrengselen der distilleerderijenja zelfs de levensverzekeringallen zullen den goeden naam van ons land hoog houden. EEN 330 JARIE PLBIlf. II. Uit zijne woning had Bardes het gezicht op de hoen- dermarkt, in Juli 1569 bij provisie op de Nieuwesloot geplaatst, den 14 December 1609 op verzoek der buren nader bepaald van Bardespoort langs het water tot en voorts op de Korte Nieuwesloot noordaan afsook op de vrijdagsche en zaterdagsche melk- en botermarkt, den 14 October 1612, in weerwil van het verzoek der buren van den KooltiÜn en den Achterdam, naar de Korte Nieuwesloot verlegd. In het kerkelijke hield hij het met de remonstranten en hij steunde die in zijne heerlijkheid Warmonhuizen, vroeger behoord hebbende tot het graaf schap Egmond en wegens het eindeloos schulden maken van graaf Lamoraal II, evenals diens andere goederen in Hollandverkocht. Hij huisvestte de predikanten, welke onze regeering in 1610 wegens de moeilijkheden met ds. van Hil van elders „leende waarvoor de vroed schap den 29 September burgemeestereu machtigde hem eene vereering te doen, hetgeen nogmaals goedgevonden werd den 31 October van hot volgende jaar, voor hot logeeren der leenpredikanten en andere goede vrienden, „die in de zwarigheid de stad met goeden raad bijge staan" hadden. Hij overleed den 8 Mei 1619, zoodat hij de zegepraal der contra-remonstranten nog heeft moeten beleven, en werd nevens zijne vrouw, begraven op het koor der Groote kerk in een keldergedekt met een zerk van viermaal de gewone grootte, prijkende met zijn wapen en titels van ridder, hoer van Warmenhuizen en oud- bnrgemoester van Amsterdam**). In dien kelder is ook begraven zijn zoon Albrecht, ritmeester ten dienste van den Koning van Bohemen, overleden vóór zijn broeder jr. Aernout, die ten laatste eigenaar bleef van kelder en hof. Volgens bovengenoemde biografen had hij ook een zoon nagelaten, als hij Willem genaamd, die den 8 No vember 1603, op zijn verzoek, van de Staten van Holland een Josrentebrief op de domeinen bekwam van 200 (de eerste 22 jaren wegens achterstallen ƒ400) 's jaars, ter zake van f 3200 welke zijn grootvader Willem Dirlcsz. (als meer den 70jarige overleden te Delft in 1568) bij zijn aftreden als schout van Amsterdam per slot van reke ning te vorderen had, en waarvoor diens weduwe, Dieu- wer Dirks, in November 1577 een rentebrief bekomen maar slecbt3 driemaal de betaling ontvangen had. Deze Willem nu* was niet een zoon van onzen Bardes, maar bij zelfzijn vader zal denkelijk Dirk Willemsz. geheeteu hebben***). Het huis naast het hof, vroeger van Nachtegael, be hoorde in 1642 aan de weduwe Pieter Schagengeboren Oudesteyn, die het verhuurde aan haren neef Dirk Har- mensz. van de orde der predikheoren, hier geboren e* sinds eenige jaren werkzaam. Hij betrok bet in Novem ber, maar kocht het, daar de remonstranten er zin in schenen te hebben, met behulp van den apotheker Willem Stoop den 24 Januari van het volgende jaar voor 3900, te betalen in 5 jaarlijksche termijnen. Als roomsch geestelijke kon hij geen vast goed bezitten, en dus werd hot bij de overdracht den 9 Mei op naam gesteld van mr. Joan van Nordinghen, hoofdingeland en penningmees ter van de Zijpe, en Pieter Cuyk van Mierop, heer van Calslageu en de Coulster. De laatstein het hu welijk tredende met eeue brusselsche damoverhuis de naar de spaansche Nederlanden en werd als eige naar geschrapt on vervangen door Jacomina Valks eene vermogende geestelijke dochter. Maar toen de pater bij den provinciaal te Antwerpen de terugroeping naar het klooster had weten te bewerken van zijnen mede helper pater cle Herre was de vriendschap met de voor gewende eigenaars verbroken en werd Dirk gerechtelijk aangezegd, het huis tegen Mei 1645 te ontruimen. Den kustingbrief bezittende en een der termijnen voldaan heb bende gaf hij aan jr. Engbert Ramp volmacht om in rechten voor hem op te tredenmaar hij verloor het proces met veroordeeling in de kosten. Van Nordinghen overleed omstreeks Allerheiligen 1655 en zijn zoon en erfgenaam den 29 Januari van het volgende jaarwelke laatste, bij zijn testament van 11 November bevorens, een proveuhuis stichtte het bekende Huis van Achten. Hiermede dit gedeelte van het oude convent afgehandeld hebbende keeren wij weder terug tot Bardeshof. De kelder werd in 1760 door kerkmeesters ver kocht aan Carel de Dieu en bleef gesloten tot in Maart 1762als wanneer de zerk op het kerkhof te koop werd gelegd. Eene afteekening is te vin den in deel F der aanteekeningen van Jan Croll berustende in het Stedelijk Museum. Brandt heeft in zjjne Historie der ReformatieII 186 aanleiding tot de onjuistheid gegeven door den heer van Warmenhuizen in 1612 zoon van den vroegeren amsterdamschen burgemeester te noemen. Jr. Aernout, in Februari 1630 gehuwd met Everherdina, nagelaten dochter van Hector van Deelen, heer tot Rijsum, Hartscamp enz verkocht zijne bezitting in 1644 (over dracht den 20 April) aan den zooeven genoemden jonk heer Ramp, Maerten en Arien Hdrmensz., den een wijn-, den ander lakenkooper broeders van den pater Cornells Maertsz. en Jan Pietersz., timmerman ieder voor een overeengekomen gedeelte. Van hunnentwege werden den 6 Februari in de vroedschap vertoond ontwerpen tot aanleg van straten en oen marktveld, en tot het binnen 2 jaren betimmeren met huizen van de boomgaard en de ruimteningenomen door de brouw- en werkhuizen mits de stad voor het marktveld eene redelijke som be talen de straten plaveien voor bruggen zorgen en de e stichten woningen 7 jaren vrijdom van verpondingen gunnen wilde. Het ontwerp, gemerkt no. 3, vond bijval, en aan burgemeesteren werd opgedragen daarover met de aanbieders in besoigne te komen en te onderstaan hoeveel dezen voor koopsom vorderden. Op een deswege gedaan rapport,werden burgemeesteren den 13 gemachtigd om definitief te handelen en aan het oordeel der heeren Adriaen Cornelisz. Sevenhuysenoud-schepen, Johan Harcxz. Schagen oud-fabriekmeester en Huybert Micliielsz. Bruy- nen te onderwerpenwat de stad voor het marktveld zou hebben te betalen. Den 24 werd het verdrag ge sloten o.a. bepalendedat de stad zou plaveien eene straat van 25 houtvoeten breed van do Korte Nieuwe sloot tot de poort aan de Lombardsteeg, welke onversperd en van boven betimmerd zou blijven zooals die was eene van gelijke breedte van de vorige tot de steenen brug over de Nieuweslootwaarvan de poort tot de borst wering zou afgebroken worden en eenwaaraan geene pothuizen te maken langs de Korte Nieuwesloot tot de Ramen. De 6 eerste huizen van de Korte Nieuwesloot westop zouden minstens 2 vierkanten hoog moeten zijn, en de schatting van het marktveld verblijven aan 4 goede mannen. Blijkens de thesauriers-rekeningen is daarvoor, op 6 Meidagen betaald f 3200. De nieuwe straatwaarvoor het toegangshuis aan de Lombardsteeg den 8 Juni 1645 door de stad werd aan gekocht droeg aanvankelijk den naam van Heerenstraat. Twee huizen daaraan**) door Arien Ilarmensz., bovenge noemd, gebouwden tot eene kerk ingericht, werden door zijn broeder, den pater, voor 300 's jaars gehuurd, met bepaling, dat de orde der predikheeren ze, des verlangd, tegen f 6000 kon overnemen. Maar deze timmering was contrarie 't geen in de verkooping van de nieuwe markt was besproken waarom de vroedschap den 3 Mei 1645 besloot, den verkoopers van de marktplaats en den eigenaars der 2 huizen aan te zeggen dat men het niet zou gedoogen op poene van demolitie. Door een stads bode werd den pater het verrichten van kerkdienst in de perceelen verboden en hij huurde het huis de groene papegaai aan de Langestraatwaar het hem in het laatst van Juni nog slechter verging. Zijne geloofsgenooten weten het den burgemeester Servaas Brasser, die vroeger roomsch en een vriend van v. Nordinghen geweest was maar de pastoor de S. Lanrens-statie aan de LaatJan de Kater bleef niet overdachtook do hand in het spel te hebben gehad. Den 2 December benoemde de vroedschap eene com missie om te onderzoekon of men op „het ledige stads- erf op het hof" ook eenige markten zou kunnen leggen en den 22 October van bet volgende jaar werd op he t rapport deswege besloten het door 2 regels boomen in drieën te verdoelen en op het zuidelijk deel de „veer- markt", d. i. de hoendermarktte keuren. Geen won der dat de naam der naburige straat verliep in Voor straat die dus nietzooals wel eens verondersteld is haren naam aan het Zijper veer dankt. Immers eerst in 1700 vervrierf de stad octrooi voor het maken van een zandpad of trekwog langs de vaart naar de Zijpe en de trekschuiten ten dienste waarvan in 1706 tien voeten grond van de zuidzijde van het plein werden afgegraven, vingen haren dienst aan den 15 October 1703 f)- Op de kaart van Blaeu, van 1648, zien wij de in 1644 beraamde verandering reeds voltooidde steenen brug vervangen door een houten en ook een dergelijke over de Korte Nieuwesloot in de richting dor Veerstraat, zoo dat er aldaar 3 lagen oer men die van den Koningsweg boreikte. Op latere kaarten ziet men die 3 achtervolgens verdwenen. Het „Rampenhnis", zooals men het merkelijk ingekorte Sonoy's hof toen noemde werd gedurende eenige jaren voor 500 's jaars in huur bewoond door de gravin ra» Arundeldie voor Cromwel nit Engeland was geweken en in 1652 voor f 20.000 verkocht aan den oud-gouver neur-generaal Cornelis van der Lijn, die in het vorige jaar met zijne echtgenoote Levina Poleth uit Indie terugge keerd wasin 1668 hier vroedschap en burgemeester werd en den 27 Juli 1679 overleed. Daar hij geene kin deren nalietverviel zijne huizing aan zijnen broeder den notaris Huibert van der Lijn In 1691 werd zij voor f 5200 verkocht aan jr. Gerard van Egmond van der Nijenburgmeermalen bnrgemoester, die in hetzelfde jaar voor 15000 ook eigenaar werd der heerlijkheid Petten en Nolmerban daarnaar heet zijne woning op de gravure van L. Schenk naar de teekening van A. Rademaker „het Hof te Petten." Jonkheer Gerard, die zijne vrouw Machteld van Foreest in 1692 verloren had overleed den 27 November 1712. De langstlevende zijner kinderen was zijne dochter Maria, sedert 22 Januari 1740 weduwe van jr. Dirk van Egmond van der Nijenburglid der vroedschap. Zij was zeer vermogend en bezat, neveus de heerlijkheid Petten en het landgoed Nijenburg (vroeger IJpelaan), ook de heerlijkheid Egmond, door haren op 17 De predikantdie den doop hunner dochter Cata- rijna Clara op 16 December 1640 inschreef, maakte het zichzelf gemakkelijk maar latereu onderzoekers duister door haar eenvoudig „joffrou Everding" te noemen. Voor eene oudere zuster der doopeliuge honden wij Ysabella Bardensdie in 1645 als scbil- deresse in het S. Lucasgilde trad. Zij haddon gelijke tragjosgevelswij herinneren ons, dat op een hoeksteen boven een der puibalken het wapen van Keulen en de naam COLON IA gebeiteld was. f) Overtocht naar den Helder in 7 uren, schuit- en wagenvracht samen 19 stuivers. Zijn zoon en dochter Co melis en Levina overleden in 1719 en 1736.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6